Εδώ κάνουμε δίαιτα!

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Γιατί στο σουβλάκι να μη βάζει κρεμμύδι; Λαχανικό είναι (κάτι σαν σαλάτα)
Δεν ξέρω. Σας μεταφέρω τις συμβουλές διατροφολόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ε τότε τι να συνοδεύει κάθε γεύμα με σαλάτα... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ε τότε τι να συνοδεύει κάθε γεύμα με σαλάτα... :hmm:
Yπάρχει κρεμμυδοσαλάτα και δεν το ξέρω; :P
Δεν είπα για κάθε γεύμα, αλλά κάθε γεύμα που περιλαμβάνει κρέας.

Το σουβλάκι με πίτα έχει ντομάτα έτσι κι αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα όμως να μην παραλείπεις γεύματα. Μπροστά στη διάθεσή σου να χάσεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα βάρος, το να μη φας βραδινό, ή κάτι το απόγευμα μπορεί να χαλάσει τον μεταβολισμό σου.
ακριβως..

και αλλοι μου ειπαν οτι κοψε το βραδυνο κλπ..

μου φανηκε υπερβολικο.. προτιμω να τρωω προσεχτικα το μεσημερι,,και λιγοτερο το βραδυ με λιγο γιαουρτι με μελι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το βράδυ το μυστικό είναι φαγητά χωρίς λίπη και χαμηλά σε λιπαρά, δλδ γιαουρτάκι με φρούτο, σαλάτες με τόνο/σολωμό/αυγό/άπαχη γαλοπούλα (καλό είναι να έχει πρωτείνη η σαλάτα να μην τρώτε εντελώς σκέτη) ή αυγα με ντομάτα και κότατζ και το λάδι στο τέλος φρέσκο. Ακόμα και ένα σουβλάκι με αλάδωτη πίτα και καλάμακι κοτόπουλο, ντομάτα και μαρούλι (και λίγη σως) δεν είναι κακό, αλλά όχι κάθε βράδυ :P

Θέλει ποικιλία, μικρές ποσότητες και συχνά γεύματα και θα τα χάσετε χωρίς να το καταλάβετε (ακόμα και χωρίς γυμναστική) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σημερα ειμαι στα 16,5 κιλα..

λιιγο να προσεξεις τη διατροφη σου,,και να μην τρως ενδιαμεσες βλακειες παρα μονο το φαι προσεχτικα στο πιατο σου,,και χανεις κιλα αμεσως..
αυτο ειδα ..
νιωθοντας ελαχιστη ,καθολου πεινα,,βασικα,,ολα μια ιδεα ειναι..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
πονεμενο θεμα η διαιτα......και εγω πρεπει να κανω αλλα πρεπει να παρω αποφαση να κοψω τα γλυκα ,τα παγωτα και τις ζαχαρες γενικα.......
οταν τα εκοψα ειχα χασει αρκετα κιλα, αλλα ξανακυλησα!:P
γενικα τετοιου ειδους υδατανθρακες (οπως πχ η ζαχαρη) γινονται λιπος.....:(:(
και για να ειμαι 10 κιλα κατω απο το υψος μου(1,78 ...) οπως οριζεται για τα κοριτσια πρεπει να χασω 15 κιλα.....
εμενα και τα 5 μου φαινονται κατορθωμα:/:

σημερα ειμαι στα 16,5 κιλα..

λιιγο να προσεξεις τη διατροφη σου,,και να μην τρως ενδιαμεσες βλακειες παρα μονο το φαι προσεχτικα στο πιατο σου,,και χανεις κιλα αμεσως..
αυτο ειδα ..
νιωθοντας ελαχιστη ,καθολου πεινα,,βασικα,,ολα μια ιδεα ειναι..;)

εχω την εντυπωση οτι εσεις οι ανδρες χανεται γρηγοροτερα.......ολο και κατι αν κοψετε βλεπετε αμεσως διαφορα! ενω υπαρχουν γυναικες π παλευουν χρονια για ενα ωραιο σωμα και γενικοτερα για σταθερο σωματικο βαρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
πονεμενο θεμα η διαιτα......και εγω πρεπει να κανω αλλα πρεπει να παρω αποφαση να κοψω τα γλυκα ,τα παγωτα και τις ζαχαρες γενικα.......
οταν τα εκοψα ειχα χασει αρκετα κιλα, αλλα ξανακυλησα!:P
γενικα τετοιου ειδους υδατανθρακες (οπως πχ η ζαχαρη) γινονται λιπος.....:(:(
και για να ειμαι 10 κιλα κατω απο το υψος μου(1,78 ...) οπως οριζεται για τα κοριτσια πρεπει να χασω 15 κιλα.....
εμενα και τα 5 μου φαινονται κατορθωμα:/:

Αμα τρως πολλά γλυκά, να φοβάσαι περισσότερο σε μεγαλύτερη ηλικία για σακχαρώδη διαβήτη (άκρως ακρως επικίνδυνος!) κι όχι μόνο για τα κιλά
Βασικά κάτι τέτεοιες μπαρούφες κάνουν μερικοί σε μικρή ηλικία κι άντε να μαζευτούν μετά με τις ασθένειες και το βάρος φυσικά που δε φεύγει κι εύκολα περνώντας τα χρόνια...

Ρε παιδιά τι ειναι το φαί;
Μια ανάγκη μας είναι... εντάξει δε λέω, να γίνονται ατασθαλείες, να μην πεινά κανείς και να τα γεύεται όλα, αλλά όχι να γίνει συνήθεια και μονιμότητα γιατί μετά σε παίρνει η μπάλα της ανασφάλειας κι άντε να μαζευτείς

Κι εγώ είμαι πολύ λιχούδω αλλά όταν πω ''τώρα μαιντ προσέχεις'', προσέχω. Δεν είναι τόσο δύσκολο....
Στο μυαλό είναι, σε μια απλή ιδέα '' να είμαι και υγιής και να μου αρέσω, γιατί όταν μου αρέσω, αρέσω, κι όταν είμαι υγιής μου αρέσω πιο πολύ''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ποια η διαφορα διατροφης και δίαιτας;

Tη διατροφή την επιλέγεις. Τη δίαιτα στην επιβάλλει το ΔΝΤ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Tη διατροφή την επιλέγεις. Τη δίαιτα στην επιβάλλει το ΔΝΤ.

Σωστος .Και επειδη καμια διαιτα δεν επηφερει αποτελεσμα την γ....... !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Έκανα την δίαιτα του φρονιμήτη και έχασα 2 κιλά σε 10 μέρες :lol: Παρέλειπα γεύματα και έτρωγα μισές μερίδες. Φαντάζομαι ότι αν τους κάνω όλους εξαγωγή θα χάσω άλλα 10 κιλά :lol:

Πέρα από την πλάκα, για να χάσω λίπος τι πρέπει να κάνω; Είναι οι ασκήσεις με βάρη μονόδρομος; Σκέφτομαι για ορεινη πεζοπορία, γύρω στις 3-4 ώρες 2 φορές την εβδομάδα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αμα τρως πολλά γλυκά, να φοβάσαι περισσότερο σε μεγαλύτερη ηλικία για σακχαρώδη διαβήτη (άκρως ακρως επικίνδυνος!) κι όχι μόνο για τα κιλά
προδιαθεση για διαβητη εχουν αυτοι που συχνα πεινανε απο γλυκο και οχι απο φαι..αυτο εχω διαπιστωσει..:worry:


προσωπικα παντως εχω καταργησει τελειως τη ζαχαρη,και χρησιμοποιω ελαχιστο μελι..

πλεον το καθημερινο μου γλυκο ειναι στραγγιχτο αγελαδινο γιαουρτι με μελι ή κανα φρουτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kunela

Νεοφερμένος

Η kunela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
εδω και εναν χρονο προσεχω πολυ την διατροφη μου παντα δηλαδη προσεχα να μην τρωω γλυκα τσιπς και τετοια απλα τελευταια προσεχω λιγακι παραπανω, δηλαδη το βραδυ τρωω παντα και μονο μια σαλατα η ενα γιαουρτι 2% με λιγα κορνφλεικς διαιτης και το πρωι μια μπαρα διαιτης και το μεσημερι σαλατα με λιγο κρεας.αυτο που δεν εκοψα και δεν υπαρχει περιπτωση να στερηθω ποτε ειναι η κοκα κολα ζιρο.τελευταια ξεκινησα και γυμναστικη γιατι θελω να σφυξει λιγο το σωμα μου.κανω διαδρομο 3 φορες την εβδομαδα γρηγορο βαδην και τρεξιμο.καμια φορα το κανω σπαστα δηλαδη 5 βαδην 5 τρεξιμο και καμια φορα συνεχομενα ξεκιναω με 5 βαδην και κανω 20 λεπτα τρεξιμο ποιο απο τα 2 ειναι καλυτερο για να σφυξω λιγακι? ξεχασα να πω ειμαι 1.72 53μισο κιλα.την περασμενη εβδομαδα ημουν 54μισο, εχασα ενα και ειμαι περυφανη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
προσωπικα παντως εχω καταργησει τελειως τη ζαχαρη,και χρησιμοποιω ελαχιστο μελι..

Και πολύ καλά κάνεις! Ζάχαρη στο σπίτι μου υπάρχει σε φακελάκια για καλεσμένους να φανταστείς, τα έχω μόνο γι αυτό το λόγο... μελάκι (τι ωραίο) κι αν θέλεις κάτι σε γλυκό μπορείς να το φας αλλά όχι καθημερινά, μια σοκολατίτσα, παγωτό... ομτι θες αρκέι να κάνεις κράτει.. Εγω πχ σήμερα έφαγα κρέπα πραλίνα μετά απο 1,5 μήνα και το φχαριστήθηκα αλλά θα αργήσω να ξαναφάω τόση ζάχαρη μαζεμένη. Αν μου ρθει λιγούρα για γλυκό, έχω υγείας με αμύγδαλα στο ψυγείο, καρπουζάκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
επισης εδω και 4 μηνες εχω καταργησει και τις αλλες ασπρες σκονες.:D
το ασπρο αλευρι στο ψωμι.

και το κυριοτερο το αλατι στο τραπεζι..μονο λιγο χοντρο ριχνει η μανα μου στην κατσαρολα..
και πια μου φαινονται λυσσα οι τυροπιτες που ετρωγα πριν..πιο ευαισθητη γευση..αντι για αλατι βαζω ριγανη μπολικη παπρικα,λεμονι,πιπερι..
και μουσταρδα-που εχει λιγο αλατι μεσα βεβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
πλεον το καθημερινο μου γλυκο ειναι στραγγιχτο αγελαδινο γιαουρτι με μελι ή κανα φρουτο..
Αυτό δεν το λες γλυκό, καλέ μου!!!! Αυτό είναι "υποψία" γλυκού...! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αυτό δεν το λες γλυκό, καλέ μου!!!! Αυτό είναι "υποψία" γλυκού...! :P
δεν ειμαι τοσο του γλυκου..(που και που θα φτιαξει τιποτα η μανα μου)παγωτα πχ ποτέ δεν ετρωγα..η μαυρη σοκολατα και το κακαο με μελι μου αρεσει και πινω..

γενικα ειμαι της μαυρης σοκολατας..
είμαι ρατσιστής σε αυτο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
δεν ειμαι τοσο του γλυκου..(που και που θα φτιαξει τιποτα η μανα μου)παγωτα πχ ποτέ δεν ετρωγα..η μαυρη σοκολατα και το κακαο με μελι μου αρεσει και πινω..

γενικα ειμαι της μαυρης σοκολατας..
είμαι ρατσιστής σε αυτο:P

Θες να πεις...δεν είσαι ρατσιστής!! :P

Προσωπικά, προτιμώ να φάω ένα κανονικό γλυκό αλλά να αργήσω να ξαναφάω παρά να θεωρώ το γιαούρτι με μέλι γλυκό! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
προδιαθεση για διαβητη εχουν αυτοι που συχνα πεινανε απο γλυκο και οχι απο φαι..αυτο εχω διαπιστωσει..:worry:


προσωπικα παντως εχω καταργησει τελειως τη ζαχαρη,και χρησιμοποιω ελαχιστο μελι..

πλεον το καθημερινο μου γλυκο ειναι στραγγιχτο αγελαδινο γιαουρτι με μελι ή κανα φρουτο..

προδιάθεση από ότι φαίνεται έχουν τα υπέρβαρα άτομα. Γι' αυτό και ο διαβήτης μπορεί να θεραπευτεί όταν ο ασθενής χάσει βάρος (όταν ο ασθενής έχει αποκτήσει πρόσφατα διαβήτη)!

Την ζάχαρη την έχω καταργήσει και εγώ. Τρώω μέλι και αν μια στις τόσες χρειαστώ ζάχαρη χρησιμοποιώ αυτή από ζαχαροκάλαμο. Παλαιότερα έτρωγα νουτέλα, τώρα την έχω αντικαταστήσει με μέλι από βατόμουρα (φοβερό άρωμα και γεύση) ή με ταχίνι και μέλι.

επισης εδω και 4 μηνες εχω καταργησει και τις αλλες ασπρες σκονες.:D
το ασπρο αλευρι στο ψωμι.

και το κυριοτερο το αλατι στο τραπεζι..μονο λιγο χοντρο ριχνει η μανα μου στην κατσαρολα..
και πια μου φαινονται λυσσα οι τυροπιτες που ετρωγα πριν..πιο ευαισθητη γευση..αντι για αλατι βαζω ριγανη μπολικη παπρικα,λεμονι,πιπερι..
και μουσταρδα-που εχει λιγο αλατι μεσα βεβαια..

Εγώ παρόλο που δεν έχω πρόβλημα με το βάρος μου έχω αλλάξει ριζικά την διατροφή μου. Προσπαθώ να τρώω όσο πιο υγειινα γίνεται και αποφεύγω να μαγειρεύω πολύ τα λαχανικά :P
Δεν γίνεται να γράψω τι έχω αλλάξει γιατί είναι πααααρα πολλά. Το μόνο που θα πω είναι ότι ψωνίζω μόνο πρώτες ύλες και σχεδόν καθόλου επεξεργασμένα τροφιμα. Ούτε καν μακαρόνια. Επίσης αποφεύγω να μαγειρεύω τα περισσότερα λαχανικά ή να ψήνω υπερβολικά τα κρέατα και τα ψάρια. Το μοσχάρι το τρώω σχεδόν ωμό (1 λεπτό ψήσιμο στο grill από κάθε πλευρά σε μπριζόλα πάχους 2εκ). Το αλάτι το έχω μειώσει αλλά δεν το έχω κόψει γιατί είναι πηγή ιωδίου και επίσης επειδή έχω χαμηλή πίεση και αν δεν τρώω καθόλου αλάτι θα ζαλίζομαι. Μέχρι και τα corn flakes εχω καταργήσει. Τρώω μόνο 100% νιφάδες βρώμης (quaker). Fast food και άλλα τρόφιμα δεν παίζει να φάω. Τα σιχαίνομαι και δεν μου αρέσουν καθόλου. Ειδικά όταν βλέπω deep fried κοτόπουλα αηδιάζω. Από fast food το μόνο που μπορώ να φάω είναι το sushi. Κάποια στιγμή θέλω να ακολουθήσω την παλεολιθική διατροφή και να κόψω εντελώς τα δημητριακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top