Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Προσωπικά όπως βλέπω τους ετεροφυλόφιλους (όπως είμαι εγώ) έτσι βλέπω και τους ομοφυλόφιλους γυναίκες/άνδρες, ισότιμα. Επιλογή του καθενός να κάνει ο,τι θέλει κι όπως το θέλει στη ζωή του. Το δυσάρεστο γεγονός για εκείνους είναι πως ακόμα στην Ελλάδα αντιμετωπίζονται ως κάτι το διαφορετικό κι αυτό τους φέρνει στη μακροχρόνια δύσκολη θέση να κουβαλούν βαρύ σταυρό στη ζωή τους. Αυτό σε αρκετούς έχει επιπτώσεις στη συμπεριφορά τους.
Παρ'ολ'αυτά, ενώ τους αντιμετωπίζω ως ίσους, όσους έχει τύχει να γνωρίσω (ελάχιστοι- ίσως έπεσα τις εξαιρέσεις) είναι εντελώς μακριά απο τις δικές μου φιλοσοφίες και συμπεριφορές και δεν έχω ταιριάξει. Κι ετσι δεν μπορώ να πώ πολλά εφόσον αυτοί που γνώρισα δεν είχαν την παρέα μου και δεν είχα τη δική τους. Θα μου πεις, ίσως έτυχε και πως έχει να κάνει με τον άνθρωπο, ανεξαρτήτως ερωτικών επιλογών. Εγώ όμως παρατήρησα κοινές συμπεριφορές που με κάνει να πιστεύω πως τελικά και οι ερωτικές επιλογές, αλλά κυριώς η κοινωνική αποδοχή ή απόρριψη σου διαμορφώνουν τον χαρακτήρα και τη συμπεριφορά με τα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κι εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους.
Στη σχολή που σπούδασα ήταν όοοοολοι σχεδόν ομοφυλόφιλοι, και όταν έβλεπαν μια κοπέλα να φιλιέται με έναν άντρα, έλεγαν μεταξύ τους "Κοίτα, ανώμαλοι!". Είχε πλάκα αυτό, δεν το κρύβω.

Γενικά πιστεύω πως ότι κάνει κανείς στο κρεββάτι του δεν αφορά κανέναν, όλοι έχουν δικαίωμα στην αγάπη, και η αγάπη είναι πάντα κάτι καλό, όποια είναι η μορφή της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Αν κάποιος διαπιστώσει ότι είναι ομοφυλόφιλος it's ok από εμάς !
Όμως θα πρέπει να ψάξουμε γιατί αρκετά άτομα γίνονται ομοφυλόφιλα , διότι δυστυχώς δεν είναι φυσιολογικό.... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Αν κάποιος διαπιστώσει ότι είναι ομοφυλόφιλος it's ok από εμάς !
Όμως θα πρέπει να ψάξουμε γιατί αρκετά άτομα γίνονται ομοφυλόφιλα , διότι δυστυχώς δεν είναι φυσιολογικό.... :hmm:

Φυσιολογικο ειναι οτι υπαρχει στην φυση.Η ομοφυλοφιλια υπαρχει στην φυση,και μαλιστα εχει υπαρξει και στο ζωικο βασιλειο σε ποσοστα 1-3%.Το οτι κατι αδυνατουμε να το αποδικωποιησουμε,η δεν εμφανιζεται σε μεγαλη συχνοτητα,δεν σημαινει οτι δεν ειναι φυσιολογικο.

Δεν γινεσαι,γεννιεσαι.Επιστημονικες ερευνες εχουν δειξει οτι ειναι ενας συνδυασμος βιολογικων και περιβαλλοντικων παραγοντων,με κυριαρχο το βιολογικο στοιχειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Φυσιολογικο ειναι οτι υπαρχει στην φυση.Η ομοφυλοφιλια υπαρχει στην φυση,και μαλιστα εχει υπαρξει και στο ζωικο βασιλειο σε ποσοστα 1-3%.Το οτι κατι αδυνατουμε να το αποδικωποιησουμε,η δεν εμφανιζεται σε μεγαλη συχνοτητα,δεν σημαινει οτι δεν ειναι φυσιολογικο.

Δεν γινεσαι,γεννιεσαι.Επιστημονικες ερευνες εχουν δειξει οτι ειναι ενας συνδυασμος βιολογικων και περιβαλλοντικων παραγοντων,με κυριαρχο το βιολογικο στοιχειο.

Είσαι σίγουρος, ότι δεν γίνεσαι αλλά γεννιέσαι? Σε ένα σεμινάριο ψυχολογίας που κάνω, ο δάσκαλος έλεγε ότι γίνεσαι, δεν γεννιέσαι. Ότι δηλαδή γενιόμαστε και η σεξουαλική μας ταυτότητα καθορίζεται στην αρχή της ζωής μας.
(Χωρίς όμως να επιμένω, λέω απλά τί μας είπανε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Ειμαι αντρας και μειωνεται ο ανταγωνισμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Και άμα γίνεσαι, δηλαδή, τί έγινε? Και εγώ πιστεύω πως το μεγαλύτερο ποσοστό γίνεται, όχι γεννιέται, αλλά η γνώμη μου δεν αλλάζει! Βασικά, πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος να συζητιέται καν. Κάνουμε λες και πρόκειται για τον τρίτο παγκόσμιο πόλεμο! Αντί για αγοράκι, η κοπελίτσα θέλει μια άλλη κοπελίτσα και αντίστοιχα το αγοράκι. ΚΑΙ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ειμαι αντρας και μειωνεται ο ανταγωνισμος

Μα και οι ομοφυλόφιλοι άντρες είναι. Άλλωστε τον άντρα δεν τον κάνει το ποιον αγαπάει, αλλά άλλα πράγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Η φύση κάνει τον άντρα. Και αυτό δεν αλλάζει. Με όποιον και αν "πάει", άντρας θα παραμείνει. Τώρα πως θέλει η κοινωνία τον άντρα και τη γυναίκα και το πως έχουν διαμορφωθεί οι κανόνες που πρέπει να ακολουθούν για να είναι αποδεκτοί είναι άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος, ότι δεν γίνεσαι αλλά γεννιέσαι? Σε ένα σεμινάριο ψυχολογίας που κάνω, ο δάσκαλος έλεγε ότι γίνεσαι, δεν γεννιέσαι. Ότι δηλαδή γενιόμαστε και η σεξουαλική μας ταυτότητα καθορίζεται στην αρχή της ζωής μας.
(Χωρίς όμως να επιμένω, λέω απλά τί μας είπανε).

Δεν ειπα οτι ειναι στειρα βιολογικη επιιλογη,ειπα οτι ειναι ενας συνδυασμος βιολογικων και περιβαλλοντικων παραγοντων,με κυριαρχο το βιολογικο στοιχειο.Τωρα δεν ξερω ο ψυχολογος τι γνωσεις εχει απο βιολογια και ιατρικη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Βασικά, η σεξουαλικότητα είναι περισσότερο αντικείμενο της ψυχολογίας παρά της ιατρικής και της βιολογίας, αν δεχτούμε πως "γίνεσαι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Δεν ειπα οτι ειναι στειρα βιολογικη επιιλογη,ειπα οτι ειναι ενας συνδυασμος βιολογικων και περιβαλλοντικων παραγοντων,με κυριαρχο το βιολογικο στοιχειο.Τωρα δεν ξερω ο ψυχολογος τι γνωσεις εχει απο βιολογια και ιατρικη :P

Κι εμένα η άποψή μου είναι πως είναι θέμα ψυχολογίας, όχι βιολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Φυσιολογικο ειναι οτι υπαρχει στην φυση.Η ομοφυλοφιλια υπαρχει στην φυση,και μαλιστα εχει υπαρξει και στο ζωικο βασιλειο σε ποσοστα 1-3%.Το οτι κατι αδυνατουμε να το αποδικωποιησουμε,η δεν εμφανιζεται σε μεγαλη συχνοτητα,δεν σημαινει οτι δεν ειναι φυσιολογικο.

Δεν γινεσαι,γεννιεσαι.Επιστημονικες ερευνες εχουν δειξει οτι ειναι ενας συνδυασμος βιολογικων και περιβαλλοντικων παραγοντων,με κυριαρχο το βιολογικο στοιχειο.
Είμαι περίεργη να δω την προέλευση των ερευνών αυτών ;)


Ό,τι υπάρχει στη Φύση είναι φυσικό, όχι φυσιολογικό. Φυσιολογικό είναι ό,τι προάγει την επιβίωση του είδους, κατά κύριο λόγο.
Η ομοφυλοφιλία δεν είναι φυσιολογική για κανέναν λόγο.

Όσον αφορά το "γεννιέμαι, δεν γίνομαι", πέραν του ότι έχω αμφιβολίες για τη γενετική φύση της ομοφυλοφιλίας, αυτή (εάν υπάρχει), θα έγκειται σε επίπεδα ανδρογόνων γενικότερα, φαντάζομαι, ή σε κάποιο προβληματικό γονίδιο που θα σχετίζεται με τα ένστικτα αναπαραγωγής.
Προσωπικά την θεωρώ επιλογή, με πολύ μικρή τη συμμετοχή γονιδίων (που αιτιολογεί την ύπαρξή της από αρχαιοτάτων χρόνων, όπως και σε άλλα είδη ζώων). Αλλά ακόμη και από γεννήσεως να υπάρχει, αυτό δεν την καθιστά φυσιολογική, και ορμονικά προβλήματα που μπορεί να οδηγήσουν σε αυτήν διορθώνονται με ορμονικές θεραπείες, όπως τόσα άλλα προβλήματα του ανθρώπινου οργανισμού.


Σήμερα, επίσης, τα ΜΜΕ και η δημόσια ζωή έχουν γεμίσει με εκδηλώσεις που "απενοχοποιούν" την ομοφυλοφιλία ως "μόδα" ,με καραγκιοζιλίκια τύπου Gay Parade (του οποίου τα έξοδα είναι δημόσια!) και τηλεοπτικές εκπομπές που την προβάλλουν την θηλυπρεπή συμπεριφορά στους άνδρες ως "αστεία", και την ανδροπρεπή συμπεριφορά στις γυναίκες ως "πρόοδο". Είναι λογικό ακόμη και να υιοθετούνται τέτοιες στάσεις ζωής, τη στιγμή που τόσος κόσμος επηρεάζεται σε άλλα κι άλλα. Στην ομοφυλοφιλία θα κολλήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Κι εμένα η άποψή μου είναι πως είναι θέμα ψυχολογίας, όχι βιολογίας.



Για να δουμε τι λεει το Royal College of Psychiatrists:

Despite almost a century of psychoanalytic and psychological speculation, there
is no
substantive evidence to support the suggestion that the nature of
parenting or early childhood experiences play any role in the formation of a
person’s fundamental heterosexual or homosexual orientation
https://www.rcpsych.ac.uk/pdf/Submission%20to%20the%20Church%20of%20England.pdf

Πιστευω εχουμε ξεκαθαρισει εδω και χρονια,οτι τα ποσοστα τα παιρνει η βιολογια :)

Ό,τι υπάρχει στη Φύση είναι φυσικό, όχι φυσιολογικό. Φυσιολογικό είναι ό,τι προάγει την επιβίωση του είδους, κατά κύριο λόγο.
Η ομοφυλοφιλία δεν είναι φυσιολογική για κανέναν λόγο.

Εξηγησα παραπανω.Οτι υπαρχει στην φυση ειναι φυσιολογικο,ανεξαρτητα απο την συχνοτητα η την δυνατοτητα να το μελετησει επ'ακριβως ο ανθρωπος.Η ομοφυλοφιλια δεν εχει καμια επιπτωση στον ανθρωπινο οργανισμο,ωστε να τον επηρεασει στο κομματι της επιβιωσης,αρα δεν μπορει να χαρακτηριστει ασθενεια.Οτι δεν επηρεαζει την επιβιωση του ανθρωπου,ειναι φυσιολογικο.Εχει χαρακτηριστει ως φυσιολογικη,εσυ μπορει να λες οτι θες :)
Ο καρκινος πχ ειναι ασθενεια,επειδη απειλει την ζωη του ανθρωπου.


Σήμερα, επίσης, τα ΜΜΕ και η δημόσια ζωή έχουν γεμίσει με εκδηλώσεις που "απενοχοποιούν" την ομοφυλοφιλία ως "μόδα" ,με καραγκιοζιλίκια τύπου Gay Parade (του οποίου τα έξοδα είναι δημόσια!) και τηλεοπτικές εκπομπές που την προβάλλουν την θηλυπρεπή συμπεριφορά στους άνδρες ως "αστεία", και την ανδροπρεπή συμπεριφορά στις γυναίκες ως "πρόοδο". Είναι λογικό ακόμη και να υιοθετούνται τέτοιες στάσεις ζωής, τη στιγμή που τόσος κόσμος επηρεάζεται σε άλλα κι άλλα. Στην ομοφυλοφιλία θα κολλήσει;

Δεν καταλαβαινω προς τι αυτο το αρνητικο υφακι και αυτη η εκτοξευση μυδρων.Ειναι μια φυσιολογικη συμπεριφορα,κατι που αιτιολογησα παραπανω.

Αλλά ακόμη και από γεννήσεως να υπάρχει, αυτό δεν την καθιστά φυσιολογική, και ορμονικά προβλήματα που μπορεί να οδηγήσουν σε αυτήν διορθώνονται με ορμονικές θεραπείες, όπως τόσα άλλα προβλήματα του ανθρώπινου οργανισμού.

Γιατι να διορθωσουμε κατι που δεν απειλει την ζωη του ανθρωπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Προσωπικά την θεωρώ επιλογή, με πολύ μικρή τη συμμετοχή γονιδίων (που αιτιολογεί την ύπαρξή της από αρχαιοτάτων χρόνων, όπως και σε άλλα είδη ζώων). Αλλά ακόμη και από γεννήσεως να υπάρχει, αυτό δεν την καθιστά φυσιολογική, και ορμονικά προβλήματα που μπορεί να οδηγήσουν σε αυτήν διορθώνονται με ορμονικές θεραπείες, όπως τόσα άλλα προβλήματα του ανθρώπινου οργανισμού.

Λουκριτία, για να καταλάβω, πιστεύεις δηλαδή ότι η ομοφυλοφιλία "θεραπεύεται" με ορμονικές θεραπείες?
Γιατί δεν μπορεί να εννοείς αυτό..

Επίσης, είναι δικαίωμά σου να έχεις τη δική σου γνώμη, την οποία σέβομαι απόλυτα, αλλά μερικές φορές το διαφορετικό δεν είναι κακό. Δεν σημαίνει πως ότι δεν το καταλαβαίνουμε, δεν είναι και σωστό.
Ούτε οι άνθρωποι και τα ζώα κάνουν έρωτα για να κάνουν απογόνους.
Τότε δεν θα έκανε κανείς έρωτα, παρά μόνο για να πιασει παιδί.
Η αγάπη πού είναι σε όλα αυτά? Η καψούρα? Οι πεταλουδίτσες οι πράσινες, οι κόκκινες και οι κίτρινες?

Η δική μου γνώμη είναι πως όταν υπάρχει αμοιβαία αγάπη, όποια κι αν είναι η μορφή της, είναι καλό.\
Η αγάπη είναι καλό πράγμα.
Οι παρωπίδες και οι απαρχαιμένες απόψεις δεν είναι καλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Εξηγησα παραπανω.Οτι υπαρχει στην φυση ειναι φυσιολογικο,ανεξαρτητα απο την συχνοτητα η την δυνατοτητα να το μελετησει επ'ακριβως ο ανθρωπος.Η ομοφυλοφιλια δεν εχει καμια επιπτωση στον ανθρωπινο οργανισμο,ωστε να τον επηρεασει στο κομματι της επιβιωσης,αρα δεν μπορει να χαρακτηριστει ασθενεια.Οτι δεν επηρεαζει την επιβιωση του ανθρωπου,ειναι φυσιολογικο.Εχει χαρακτηριστει ως φυσιολογικη,εσυ μπορει να λες οτι θες :)
Ο καρκινος πχ ειναι ασθενεια,επειδη απειλει την ζωη του ανθρωπου.

Την επιβίωση του είδους λέω. Φυσιολογικό είναι αυτό, που εάν υπήρχε μόνο του ως χαρακτηριστικό χωρίς καμία απολύτως παραλλαγή, θα οδηγούσε στην επιβίωση του είδους. Επομένως η ομοφυλοφιλία δεν είναι φυσιολογική.


Δεν καταλαβαινω προς τι αυτο το αρνητικο υφακι και αυτη η εκτοξευση μυδρων.
Το υφάκι του "έξυπνου" έχουν όσοι προσπαθούν να πείσουν ότι πρόκειται περί φυσιολογικής συμπεριφοράς, όχι εγώ. Και ναι, τα gay parade είναι καραγκιοζιλίκια. Η γελοία συμπεριφορά μού δίνει άλλον έναν λόγο να "καταδικάσω" την ομοφυλοφιλία. Εάν φέρονταν σαν φυσιολογικοί άνθρωποι και δεν έκαναν τέτοιες μαλακίες (χωρίς βέβαια να εννοώ ότι τις κάνουν όλοι ανεξαρτήτως οι ομοφυλόφιλοι) ίσως είχα πολύ καλύτερη άποψη γι' αυτούς.



Λουκριτία, για να καταλάβω, πιστεύεις δηλαδή ότι η ομοφυλοφιλία "θεραπεύεται" με ορμονικές θεραπείες?
Γιατί δεν μπορεί να εννοείς αυτό..
Εννοώ ότι το επιχείρημα περί γονιδιακής φύσης-επιπέδων ορμονών δεν στέκει, διότι γενικότερα οι ορμονικές διακυμάνσεις πάσης φύσεως διορθώνονται. Όχι το ότι οι gay πρέπει να υποβληθούν σε ορμονικές θεραπείες!

Οι παρωπίδες και οι απαρχαιμένες απόψεις δεν είναι καλές.
Δεν έχω παρωπίδες. Παρωπίδες είναι το γεγονός πως μια συγκεκριμένη αντίληψη έχει επικρατήσει ως "προοδευτική", τη στιγμή που μόνο πρόοδο δεν φέρνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Την επιβίωση του είδους λέω. Φυσιολογικό είναι αυτό, που εάν υπήρχε μόνο του ως χαρακτηριστικό χωρίς καμία απολύτως παραλλαγή, θα οδηγούσε στην επιβίωση του είδους. Επομένως η ομοφυλοφιλία δεν είναι φυσιολογική.



Το υφάκι του "έξυπνου" έχουν όσοι προσπαθούν να πείσουν ότι πρόκειται περί φυσιολογικής συμπεριφοράς, όχι εγώ. Και ναι, τα gay parade είναι καραγκιοζιλίκια. Η γελοία συμπεριφορά μού δίνει άλλον έναν λόγο να "καταδικάσω" την ομοφυλοφιλία. Εάν φέρονταν σαν φυσιολογικοί άνθρωποι και δεν έκαναν τέτοιες μαλακίες (χωρίς βέβαια να εννοώ ότι τις κάνουν όλοι ανεξαρτήτως οι ομοφυλόφιλοι) ίσως είχα πολύ καλύτερη άποψη γι' αυτούς.

Επειδη εσυ θετεις ως σκοπο σου την επιβιωση του ειδους,πρεπει να το θετουμε ολοι?Αλλο η προσωπικη επιβιωση του ανθρωπου,και αλλο οι ιδεοληψιες περι ''επιβιωσης του ειδους''.Στην φυση δεν υπαρχει σωστο και λαθος,η φυση δεν ειπε ''πρεπει να επιβιωσει το ανθρωπινο ειδος''.
Η ομοφυλοφιλια δεν επηρεαζει την προσωπικη επιβιωση του ανθρωπου,αρα ειναι φυσιολογικη.Δεν θα παιζουμε την κολοκυθια τωρα.
Περι ''επιβιωσης του ειδους'' εσυ το εχεις θεσει ως προσωπικο στοχο,δεν ειναι κανονας :)



Το υφάκι του "έξυπνου" έχουν όσοι προσπαθούν να πείσουν ότι πρόκειται περί φυσιολογικής συμπεριφοράς, όχι εγώ. Και ναι, τα gay parade είναι καραγκιοζιλίκια. Η γελοία συμπεριφορά μού δίνει άλλον έναν λόγο να "καταδικάσω" την ομοφυλοφιλία. Εάν φέρονταν σαν φυσιολογικοί άνθρωποι και δεν έκαναν τέτοιες μαλακίες (χωρίς βέβαια να εννοώ ότι τις κάνουν όλοι ανεξαρτήτως οι ομοφυλόφιλοι) ίσως είχα πολύ καλύτερη άποψη γι' αυτούς.

Δεν κανω τον κοπο να σχολιασω σε αυτη την ρατσιστικη συμπεριφορα.Εμενα προσωπικα με προσβαλλει η συμπεριφορα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Επειδη εσυ θετεις ως σκοπο σου την επιβιωση του ειδους,πρεπει να το θετουμε ολοι?Αλλο η προσωπικη επιβιωση του ανθρωπου,και αλλο οι ιδεοληψιες περι ''επιβιωσης του ειδους''.Στην φυση δεν υπαρχει σωστο και λαθος,η φυση δεν ειπε ''πρεπει να επιβιωσει το ανθρωπινο ειδος''.
Η ομοφυλοφιλια δεν επηρεαζει την προσωπικη επιβιωση του ανθρωπου,αρα ειναι φυσιολογικη.Δεν θα παιζουμε την κολοκυθια τωρα.
Περι ''επιβιωσης του ειδους'' εσυ το εχεις θεσει ως προσωπικο στοχο,δεν ειναι κανονας :)
Είναι φυσιολογικό το να τη βρίσκει κάποιος με το να αυτοακρωτηριάζεται; Με το να πηδιέται με ζώα; Η παιδοφιλία είναι φυσιολογική;
Η σχιζοφρένεια είναι φυσιολογική; Η παράνοια; Όλα αυτά δεν επηρεάζουν την προσωπική επιβίωση του ανθρώπου.

Είναι φυσιολογικά;
(Και για να το ξεκαθαρίσω επανειλημμένως, δεν συγκρίνω τα παραπάνω με την ομοφυλοφιλία)





Δεν κανω τον κοπο να σχολιασω σε αυτη την ρατσιστικη συμπεριφορα.Εμενα προσωπικα με προσβαλλει η συμπεριφορα σου.

Δεν αναφέρθηκα σε εσένα προσωπικά. Εσύ αποκάλεσες εξ αρχής "υφάκι" τον τρόπο έκφρασής μου χωρίς να σε νοιάζει εάν θα προσβληθώ εγώ από την αντιμετώπισή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Είναι φυσιολογικό το να τη βρίσκει κάποιος με το να αυτοακρωτηριάζεται; Με το να πηδιέται με ζώα; Η παιδοφιλία είναι φυσιολογική;
Η σχιζοφρένεια είναι φυσιολογική; Η παράνοια; Όλα αυτά δεν επηρεάζουν την προσωπική επιβίωση του ανθρώπου.

Είναι φυσιολογικά;
(Και για να το ξεκαθαρίσω επανειλημμένως, δεν συγκρίνω τα παραπάνω με την ομοφυλοφιλία)


Δεν αναφέρθηκα σε εσένα προσωπικά. Εσύ αποκάλεσες εξ αρχής "υφάκι" τον τρόπο έκφρασής μου χωρίς να σε νοιάζει εάν θα προσβληθώ εγώ από την αντιμετώπισή σου.

Εισαι σιγουρη οτι η παρανοια και η σχιζοφρενεια δεν προκαλουν διαταραχες στην προσωπικη επιβιωση του ανθρωπου?
Πολλοι αυτοκτονουν,αλλοι αυτοτραυματιζονται.Πιστευω γνωριζεις τις επιπτωσεις των παραπανω.
Μπες σε μια ψυχιατρικη κλινικη και κρινε :)

Επισης,με το να αυτοακρωτηριαζεται εισαι παλι σιγουρη παλι?:P Για ακρωτηριασε ενα ακρο σου.Σιγα,θανατος απο αιμοραγια σιγουρα δεν επηρεαζει την επιβιωση σου.
Η ζωοφιλια απειλει την ζωη του ανθρωπου.Επισης και η παιδοφιλια,αφου το παιδι δεν ειναι αρκετα ανεπτυγμενο ωστε να αποκτησει σεξουαλικες επαφες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Για να δουμε τι λεει το Royal College of Psychiatrists:

Despite almost a century of psychoanalytic and psychological speculation, there
is no
substantive evidence to support the suggestion that the nature of
parenting or early childhood experiences play any role in the formation of a
person’s fundamental heterosexual or homosexual orientation
https://www.rcpsych.ac.uk/pdf/Submission%20to%20the%20Church%20of%20England.pdf

Πιστευω εχουμε ξεκαθαρισει εδω και χρονια,οτι τα ποσοστα τα παιρνει η βιολογια :)

Και για να δούμε τι λέει η καθ ύλην αρμόδια επιστήμη για τη μελέτη της ανθρώπινης σεξουαλικότητας.

To έχω ξαναβάλει αλλά δείτε το άλλη μία από τον ΑPA
What causes a person to have a particular sexual orientation?

There is no consensus among scientists about the exact reasons that an individual develops a heterosexual, bisexual, gay, or lesbian orientation. Although much research has examined the possible genetic, hormonal, developmental, social, and cultural influences on sexual orientation, no findings have emerged that permit scientists to conclude that sexual orientation is determined by any particular factor or factors. Many think that nature and nurture both play complex roles; most people experience little or no sense of choice about their sexual orientation

Δεν παίρνει η βιολογία τα ''ποσοστά''...για την ακρίβεια δε ξέρουμε ακριβώς ποιός τα παίρνει και σε τι βαθμό.. και να προσθέσω πως αν το μάθουμε καταληκτικά κάποτε ένα Νόμπελ θα το άξιζε η ανακάλυψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top