Πιστεύετε ότι αν τα ζώα φοβούνται τους ανθρώπους, αυτό παράλληλα τα προφυλάσσει;

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγώ δεν πιστεύω καθόλου ότι τα ζώα απειλούνται από τους ανθρώπους.
Βασικά εξαρτάται τους ανθρώπους..
Φαντάζεστε να με έτρεμε ένα σκυλακι? Πως θα το χάιδευα, πως θα το τάιζα, πως θα το προστάτευα?


Το σκυλακι που έβαλα στο άβατάρ μου είναι ο κούκλος μας, που από την Παρασκευή που τον πήραμε, μας άλλαξε τη ζωή..
Κοιμόμαστε μαζί, τρώμε μαζί, η καρδιά μου χτυπάει όταν τον βλέπω, και μόνο φόβο δεν θέλουμε να του προκαλέσουμε.. :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Εγώ δεν πιστεύω καθόλου ότι τα ζώα απειλούνται από τους ανθρώπους.
Βασικά εξαρτάται τους ανθρώπους..

Φαντάζεστε να με έτρεμε ένα σκυλακι? Πως θα το χάιδευα, πως θα το τάιζα, πως θα το προστάτευα?


Το σκυλακι που έβαλα στο άβατάρ μου είναι ο κούκλος μας, που από την Παρασκευή που τον πήραμε, μας άλλαξε τη ζωή..
Κοιμόμαστε μαζί, τρώμε μαζί, η καρδιά μου χτυπάει όταν τον βλέπω, και μόνο φόβο δεν θέλουμε να του προκαλέσουμε.. :):):)

και ολα αυτα τα κακοποιημενα ζωακια που υπαρχουν παντου στους δρομους ποιος τα κακοποιει? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
και ολα αυτα τα κακοποιημενα ζωακια που υπαρχουν παντου στους δρομους ποιος τα κακοποιει? :(

Οι κακοί άνθρωποι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Ναί τους φοβούνται και υπερβολικά μάλιστα όποιος αμφιβάλει ας πάει να πιάσει ένα περιστέρι στην πλατεία :hmm:
Οι σχέσεις των ανθρώπων με τα ζώα βασίζονται στον φόβο άν τα ζώα αισθάνονται πιό αδύναμα σωματικά απο τον άνθρωπο τον φοβούνται, άν αντίθετα αισθάνονται τον άνθρωπο σωματικά αδύνατο απέναντι τους προσπαθούν να αισθανθούν μέσω της οσμής τον ανθρώπινο φόβο.
Η περίπτωση οικόσιτων ζώων όπως ο σκύλος με τον άνθρωπο αποτελεί εξαίρεση επειδή η σχέση βασίζεται περισσότερο στην αμοιβαία αγάπη όπως τα μέλη της οικογένειας μεταξύ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Συμφωνώ με αυτό που είπες αρχικά. Ίσως είναι καλύτερα να κρατούν τις αποστάσεις τους. Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που τα αγαπούν και θέλουν να τα φροντίσουν, υπάρχουν όμως και άλλοι τόσοι που θέλουν να τα βλάψουν.
Εξάλλου συχνά ο φόβος αυτός οφείλεται σε βιώματα. Όταν το κλωτσάνε συνέχεια το καημένο το ζώο πώς να θελήσει να πλησιάσει άνθρωπο?
Τις προάλλες που ήμουν έξω με πλησίασε μια γατούλα, της έβαλα να φάει και την χάιδεψα. Εκεί δίπλα είχε μαγαζί ένας γνωστός και πιάσαμε στην κουβέντα. Στο μεταξύ από το δίπλα μαγαζί βγήκε μια, ας μην τη σχολιάσω, και πήγε να χτυπήσει τη γάτα με μια βέργα. Που δηλαδή σε τι έφταιξε το καημένο? Ούτε της λέρωσε, ούτε τίποτα! Στο τσακ την σταματήσαμε. Το γατί απλώς την κοιτούσε, ούτε καν έκανε την κίνηση να φύγει.
Αν όμως δεν πλησίαζε τους ανθρώπους δεν θα ερχόταν σε αυτή τη θέση. Γιατί προφανώς αν δεν ήμασταν μπροστά θα το χτυπούσε.
Από αυτή την άποψη ίσως να είναι καλύτερα να μην εμπιστεύονται πολύ τους ανθρώπους. Υπάρχουν και οι άκαρδοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Η σμέρνα φοβάται τον άνθρωπο; :dizzy2:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top