Εδώ κάνουμε δίαιτα!

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Η ιστορια μου εμενα ειναι απλη, εδινα πανελληνιες, δεν προσεχα τι ετρωγα, δεν γυμναζομουν, και παχυνα..... για την ακριβεια πηρα 10 κιλα! Ειμαι 1,68 .. ημουν 68 κιλα και τωρα που το γραφω αυτο ειμαι 78. ξεκινησα δυο βδομαδεσ γυμναστηριο, εχασα 1 μισι κιλο περιπου [ημουν 78,5] και πηγα 77,2 για την ακριβεια....... ολα αυτα μεχρι χθες.

χθες ομως επειδη η μανα μου ειναι να μην πω τι και μαγειρευει οτι μαλακια της κατεβει που εγω δεν την τρωω και δεν εχω φαγητο τιποτα για μενα εδω μεσα, και επειδη ηταν αργα που ειχα γυρισει απο την σχολη μου το μονο που εμενε να φαω ηταν η σουβλακι η πιτσα. και εφαγα μια πιτσα ξερω γω [δεν ειχα φαει μεσημεριανο ολη μερα ημουν με το πρωινο δηλαδη και εφαγα 9 η ωρα το βραδυ] ... και τα κανα ολα σκατα και πηγα παλι 78 κιλα.. δηλαδη πηγε τσαμπα η ολη προσπαθεια στο γ&%$μενο γυμναστηριο........:(:(:(:(:(:(:(

πφφφφ τι θα κανω ρε κοριτσια? υπαρχει καμια με το ιδιο προβλημα?
βοηθεια γιατι ειλικρινα θα τα παρατησω και θα πεθανω απο την παχυσαρκια το ορκιζομαι :'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(
Γωγώ (τι ωραίο όνομα!!! :redface: ) μην αγχώνεσαι.Το κλειδί για το χάσιμο βάρους είναι η ηρεμία.Με άγχη,τύψεις και σπαραγμούς μόνο τα νεύρα σου σπάνε..
Τώρα στο θέμα σου:άμα μία φορά φάς πίτσα το βράδυ δεν παθαίνεις τίποτα(μα τίποτα....) ούτε θα πεθάνεις από την παχυσαρκία σου το εγγυώμαι προσωπικώς.In fact ,όλοι τρώμε junk food αν όχι από ανάγκη (βαριόμαστε ή δεν ξέρουμε να μαγειρέψουμε) σίγουρα σε συναντήσεις με φίλους,με οικογένεια (κυρίως με οικογένεια) και δεν παθαίνουμε τίποτα.Δεν είναι αμαρτία,οπότε no worries.
Το ενάμιση κιλό αποκλείεται να το πήρες μόνο από την πίτσα.Πιθανώς δεν έδωσες χρόνο στον οργανισμό σου να χωνέψει or something,δεν είχες πάει τουαλέτα ενώ είχες πιει πολύ και σε συνδυασμό με το άγχος σου (και τα παπούτσια που δεν έβγαλες πριν ανέβεις στη ζυγαριά )ανέβηκες δύο κιλά.
Τέλος,δεν νομίζω να υπάρχει μαγική συνταγή για να χάσεις κιλά μέσα σε λίγο χρόνο ,εύκολα και ανώδυνα.Η λύση είναι η σωστή διατροφή και η άσκηση (και μετά από κανά μήνα θα δεις κάποιο αξιοσημείωτο αποτέλεσμα). Όσο για τη μαμά ου που μαγειρεύει ΤΑ άκυρα (been there) απλά πρέπει να το αντέξεις για λίγο καιρό.Να τρώς σαλάτες και φρουτοσαλάτες και μπιφτέκι ή σνίτσελ ή κατεψυγμένα θαλασσινά (νομίζω ακόμμη κι αν δεν μπορείς να τα φτιάξεις θα τα μάθεις αρκετά εύκολα) και με λίγη ρέγουλα τους υδατάνθρακες και τα γλυκά (για γλυκά άμα πάθεις καμιά υπογλυκαιμία πάρε μαύρη σοκολάτα με στέβια ή έστω μαύρη ιον,θα σου κόψει την όρεξη για γλυκά,trust me).μετά οι γονείς πιθανώς θα επηρεαστούν από την απώλεια βάρους σου,θα θέλουν να έχουν και αυτοί καλό βάρος και υγεία,και έτσι η μαμά θα αναγκαστεί να μαγειρεύει υγιεινά.


Τι σχεση εχουν ομως οι πολυκυστικες με ολα αυτα;

Ξεκινα να προσεχεις ομως τον εαυτο σου διοτι τα κιλα σου μου ακουγονται αρκετουτσικα εκτος αν εισαι βαρυκοκκαλη και μην ξεχνας πως μεγαλωνοντας, δυσκολευει την μεση γυναικα να χασει βαρος. Χανει αλλα με περισσοτερο κοπο.

οι πολυκυστικέ ςόντως βοηθούν να αυξηθεί το βάρος.Όμως δεν νομίζω ότι είναι τόσο ακραία τα αποτελέσματα.Νομίζω πως προσπαθείς να δικαιολογήσεις λίγο τον εαυτό σου.Και εγώ το έκανα αυτό πέρσι πρόπερσι,δικαιολογούσα δηλαδή το βάρος μου επειδή είχα υποθυροειδισμό (κάτι σαν ανωμαλία του θυροειδούς αδένα που κάτι κάνει στο μεταβολισμό και τέλος πάντων βοηθά στο να αυξηθεί το βάρος).Είμαι σίγουρη όμως ότι αν προσπαθήσεις θα φτάσεις στο επιθυμητό (και εντός ορίων ε; ;) )βάρος.

βρε mindcircus δεν είναι πολύ το βάρος.Άλλωστε σημασία δεν έχει το βάρος (όχι μεμονωμένα τουλάχιστον) αλλά το λίπος και η κατανομή του( αλλιώς είναι να συγκεντρώνεται όλο στη μέση,αλλιώς στους μηρούς και αλλιώς 50-50 μηρούς και στηθος-ώμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Η ιστορια μου εμενα ειναι απλη, εδινα πανελληνιες, δεν προσεχα τι ετρωγα, δεν γυμναζομουν, και παχυνα..... για την ακριβεια πηρα 10 κιλα! Ειμαι 1,68 .. ημουν 68 κιλα και τωρα που το γραφω αυτο ειμαι 78. ξεκινησα δυο βδομαδεσ γυμναστηριο, εχασα 1 μισι κιλο περιπου [ημουν 78,5] και πηγα 77,2 για την ακριβεια....... ολα αυτα μεχρι χθες.

χθες ομως επειδη η μανα μου ειναι να μην πω τι και μαγειρευει οτι μαλακια της κατεβει που εγω δεν την τρωω και δεν εχω φαγητο τιποτα για μενα εδω μεσα, και επειδη ηταν αργα που ειχα γυρισει απο την σχολη μου το μονο που εμενε να φαω ηταν η σουβλακι η πιτσα. και εφαγα μια πιτσα ξερω γω [δεν ειχα φαει μεσημεριανο ολη μερα ημουν με το πρωινο δηλαδη και εφαγα 9 η ωρα το βραδυ] ... και τα κανα ολα σκατα και πηγα παλι 78 κιλα.. δηλαδη πηγε τσαμπα η ολη προσπαθεια στο γ&%$μενο γυμναστηριο........:(:(:(:(:(:(:(

πφφφφ τι θα κανω ρε κοριτσια? υπαρχει καμια με το ιδιο προβλημα?
βοηθεια γιατι ειλικρινα θα τα παρατησω και θα πεθανω απο την παχυσαρκια το ορκιζομαι :'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(

Και τα 68 κιλά για άτομο με ύψος 1.68 είναι νομίζω λίγο παραπάνω απ'το κανονικό, αν και ο καθένας ξέρει καλύτερα το σώμα του. Επίσης εμένα η ολόκληρη πίτσα μετά από τόσες ώρες χωρίς φαί μου φαίνεται νορμάλ για να είμαι ειλικρινής. Anyway, αυτό που θέλω να πω είναι ότι όπως δεν θα αδυνατίσεις επειδή έφαγες μία φορά μόνο σαλάτα, έτσι δεν θα παχύνεις επειδή μία φορά έφαγες μια πίτσα. Μην τρελαίνεσαι. Το να αδυνατίσεις και να "φτιάξεις σώμα" είναι μια διαδικασία που βασίζεται στην επανάληψη. Μόνο τρώγοντας σωστά και κάνοντας συχνά γυμναστική μπορείς να το αποκτήσεις. Τουτέστιν, το να μειώσεις τα λίπη και την ζάχαρη και να αυξήσεις την πρωτεϊνη και τα λαχανικά (και φρούτα) αλλά για μια επαρκή χρονική περίοδο είναι αυτό που θα σε βοηθήσει, σε συνδιασμό φυσικά με σωματική άσκηση. Επιπλέον καλό είναι να θυμάσαι ότι ισχύει ο κανόνας 70-30, δηλαδή ότι (αναλογικά) 70% διατροφή και 30% γυμναστική παίζουν ρόλο στην διαμόρφωση ενός ωραίου σώματος. Επειδή και εγώ θέλω να χάσω γύρω στα 5 κιλά, είδα αυτό που ενδεχομένως να ενδιαφέρει και σένα. Η τύπισσα έκανε μόνο την πρώτη φάση της δίαιτας Ντουκάν και στην συνέχεια έτρωγε λαχανικά, φρούτα και πρωτεϊνες κατα κύριο λόγο και το αποτέλεσμα ήταν αυτό που έχει στην φωτογραφία.

προτεινω σε οσες ενδιαφερονται για απωλεια βαρους το τρεξιμο.Ειναι απιστευτη εκτονωση,βοηθα πολυ στο να νιωθεις καλυτερα και να μη σου ερχεται να γουρουνιαζεις και ειναι εθιστικο!Πραγματικα απο τοτε που αρχισα να τρεχω,ενω στην αρχη το σιχαινομουν τωρα δεν μπορω καθολου πανω απο 2 μερες να μην τρεξω.Περυσι ειχα χασει 5 κιλα για πλακα μονο τρεχοντας και μη σαβουριαζοντας καθε μερα (ειχα φτασει στα 49 κιλα το χα χεσει λιγο,αλλα που λεει ο λογος).

Μετά απο πόσο καιρό το συνήθισες και σου άρεσε; Γιατί και εγώ θέλω να ξεκινήσω τρέξιμο για να αυξήσω την αντοχή μου αλλά δεν μ'αρέσει ιδιαίτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
προτεινω σε οσες ενδιαφερονται για απωλεια βαρους το τρεξιμο.Ειναι απιστευτη εκτονωση,βοηθα πολυ στο να νιωθεις καλυτερα και να μη σου ερχεται να γουρουνιαζεις και ειναι εθιστικο!Πραγματικα απο τοτε που αρχισα να τρεχω,ενω στην αρχη το σιχαινομουν τωρα δεν μπορω καθολου πανω απο 2 μερες να μην τρεξω.Περυσι ειχα χασει 5 κιλα για πλακα μονο τρεχοντας και μη σαβουριαζοντας καθε μερα (ειχα φτασει στα 49 κιλα το χα χεσει λιγο,αλλα που λεει ο λογος).

αυτο δεν ισχυει παντα
εγω μετα το τρεξιμο παντα εχω πολυ ορεξη :P:P

Μετά απο πόσο καιρό το συνήθισες και σου άρεσε; Γιατί και εγώ θέλω να ξεκινήσω τρέξιμο για να αυξήσω την αντοχή μου αλλά δεν μ'αρέσει ιδιαίτερα...
γρηγορα το συνηθηζεις αυτο
εγω συνηθησα στη 1,5 βδομαδα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Και τα 68 κιλά για άτομο με ύψος 1.68 είναι νομίζω λίγο παραπάνω απ'το κανονικό, αν και ο καθένας ξέρει καλύτερα το σώμα του. Επίσης εμένα η ολόκληρη πίτσα μετά από τόσες ώρες χωρίς φαί μου φαίνεται νορμάλ για να είμαι ειλικρινής. Anyway, αυτό που θέλω να πω είναι ότι όπως δεν θα αδυνατίσεις επειδή έφαγες μία φορά μόνο σαλάτα, έτσι δεν θα παχύνεις επειδή μία φορά έφαγες μια πίτσα. Μην τρελαίνεσαι. Το να αδυνατίσεις και να "φτιάξεις σώμα" είναι μια διαδικασία που βασίζεται στην επανάληψη. Μόνο τρώγοντας σωστά και κάνοντας συχνά γυμναστική μπορείς να το αποκτήσεις. Τουτέστιν, το να μειώσεις τα λίπη και την ζάχαρη και να αυξήσεις την πρωτεϊνη και τα λαχανικά (και φρούτα) αλλά για μια επαρκή χρονική περίοδο είναι αυτό που θα σε βοηθήσει, σε συνδιασμό φυσικά με σωματική άσκηση. Επιπλέον καλό είναι να θυμάσαι ότι ισχύει ο κανόνας 70-30, δηλαδή ότι (αναλογικά) 70% διατροφή και 30% γυμναστική παίζουν ρόλο στην διαμόρφωση ενός ωραίου σώματος. Επειδή και εγώ θέλω να χάσω γύρω στα 5 κιλά, είδα αυτό που ενδεχομένως να ενδιαφέρει και σένα. Η τύπισσα έκανε μόνο την πρώτη φάση της δίαιτας Ντουκάν και στην συνέχεια έτρωγε λαχανικά, φρούτα και πρωτεϊνες κατα κύριο λόγο και το αποτέλεσμα ήταν αυτό που έχει στην φωτογραφία.



Μετά απο πόσο καιρό το συνήθισες και σου άρεσε; Γιατί και εγώ θέλω να ξεκινήσω τρέξιμο για να αυξήσω την αντοχή μου αλλά δεν μ'αρέσει ιδιαίτερα...

Kαταρχην οταν το εκανα σωστα!Δυνατη χορευτικη μουσικη και καλη διαθεση.Α!Και σιγα σιγα,μην αγχωνεσαι να τρεχεις πολυ γρηγορα.Τρεχα αρχικα αργα με σταθερο ρυθμο.Ε, σε 2-3 βδομαδες πιστευω ειχα αρχισει και το διασκεδαζα.Ειδικα οταν ειδα αλλαγες στο σωμα πχ στην αρχη κατι γραμμωσεις που αν και αδυνατη ποτε δεν ειχα.Γενικα το τρεξιμο προσωπικα δεν το βαριεμαι και παλευεται πολυυ περισσοτερο απο τους κοιλιακους:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Μετά απο πόσο καιρό το συνήθισες και σου άρεσε; Γιατί και εγώ θέλω να ξεκινήσω τρέξιμο για να αυξήσω την αντοχή μου αλλά δεν μ'αρέσει ιδιαίτερα...
Δοκίμασε ελλειπτικό και step.
Συγγνώμη αλλά εγώ μισώ το διάδρομο. Κάνω μόνο γρήγορο περπάτημα στα όρια τρεξίματος..:P
Αλλά το αναπληρώνω με τα δύο παραπάνω.
Επίσης,κάτι έχω ακούσε για αυτούς που πάνε για τρέξιμο ότι στην αρχή όλοι ζορίζονται και μετά γίνεται κάτι σαν "εξάρτηση" δεν μπορείς να το σταματήσεις εύκολα.
γρηγορα το συνηθηζεις αυτο
εγω συνηθησα στη 1,5 βδομαδα :P
Εσύ μόνο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
Δοκίμασε ελλειπτικό και step.
Συγγνώμη αλλά εγώ μισώ το διάδρομο. Κάνω μόνο γρήγορο περπάτημα στα όρια τρεξίματος..:P
Αλλά το αναπληρώνω με τα δύο παραπάνω.
Επίσης,κάτι έχω ακούσε για αυτούς που πάνε για τρέξιμο ότι στην αρχή όλοι ζορίζονται και μετά γίνεται κάτι σαν "εξάρτηση" δεν μπορείς να το σταματήσεις εύκολα.

Εσύ μόνο.:P
βασικα ισως να φταιει το οτι δε τρεχω μονος αλλα με παρεα :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
βασικα ισως να φταιει το οτι δε τρεχω μονος αλλα με παρεα :P:P
Για κανέναν λόγο με παρέα. Θα μιλάμε και έτσι και κουράζομαι πιο εύκολα και δεν τρέχεις τόσο γρήγορα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
βασικα ισως να φταιει το οτι δε τρεχω μονος αλλα με παρεα :P:P

Kανα δυο φορες δοκιμασα να παω με μια φιλη μου και δεν μπορουσα ουτε 10 μετρα να τρεξω!Ολο κατι σχολιαζε η αλλη,ειχα κι ενα ατομο να γκρινιαζω που μου κοβεται η ανασα...Παντα καταληγαμε σε βολτα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
Για κανέναν λόγο με παρέα. Θα μιλάμε και έτσι και κουράζομαι πιο εύκολα και δεν τρέχεις τόσο γρήγορα.:P
Kανα δυο φορες δοκιμασα να παω με μια φιλη μου και δεν μπορουσα ουτε 10 μετρα να τρεξω!Ολο κατι σχολιαζε η αλλη,ειχα κι ενα ατομο να γκρινιαζω που μου κοβεται η ανασα...Παντα καταληγαμε σε βολτα:whistle:
εμεις δε μιλαμε τοσο
εχουμε πειθαρχια :P:P
μιλαμε πριν κ μετα

αφου μιλατε να πηγαινετε με χαμηλο ρυθμο

η παρεα ειναι καλη για πολλους λογους
ειχα παει μονος για τρεξιμο κ επειδη μενω σε χωριο
πηγα σε δρομους που εχει χωραφια
κ με πηραν στο κυνηγι κατι κοπροσκυλα :P:P
κατεληξα να τρεχω πιο γρηγορα κ απο τον μπολτ για να γλυτωσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
εμεις δε μιλαμε τοσο
εχουμε πειθαρχια :P:P
μιλαμε πριν κ μετα

αφου μιλατε να πηγαινετε με χαμηλο ρυθμο

η παρεα ειναι καλη για πολλους λογους
ειχα παει μονος για τρεξιμο κ επειδη μενω σε χωριο
πηγα σε δρομους που εχει χωραφια
κ με πηραν στο κυνηγι κατι κοπροσκυλα :P:P
κατεληξα να τρεχω πιο γρηγορα κ απο τον μπολτ για να γλυτωσω

ποια κοπροσκυλα τα φιδια να προσεχεις:wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.

domenica.seven

Νεοφερμένος

Η domenica.seven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ας γραψω κι εγω τη διατροφή/πρόγραμμα μου αν θέλει κάποιος να πάρει ιδέες:
Πρωί
Άσκηση: 4 km περπάτημα-τρέξιμο/1 ώρα ασκήσεις yoga,pilates,ενδυνάμωσης.
Φαγητό: 1 αβοκάντο με μέλι ,γύρη, μαύρο παξιμαδι ή ταχίνι ,μέλι με μαυρο παξιμάδι +πορτοκάλι χυμός ή 1 αυγό βραστό με λιγο λαδι, παξιμάδι +πολυ λεμόνι +πορτοκάλι φρέσκος χυμός

Δεκατιανό: Λίγοι ξηροί καρποί

Μεσημέρι για φαγητό συνήθως ένα πιάτο βρασμένα όσπρια ή σαλάτα με πολλά λαχανικά και λίγο τυρί

Απογευμα: φρούτο ή λιγη σοκολάτα μαυρη + τσαι

Βράδυ (κατα τις 7-8 μμ)
30-60 min ασκήσεις yoga etch..
Φαγητό φρούτο ή λαχανικο ή μια σκετη κουταλια ταχίνι.

Extra ασκηση 5 φορες την εβδομάδα hatha/astanga yoga σε σχολή.
+Πολυυυ νερό!
Με αυτό το πρόγραμμα ο οργανισμός μου διατηρείται σε σταθερό βάρος τρώγωντας κανονικές μερίδες (δεν πεινάω).
Δηλαδή δεν είναι άλλη μια διαιτα αλλά είναι διατροφή /τρόπος ζωής . Επίσης για μεσημεριανό όποιος θέλει βάζει τα φαγητά που του αρέσουν .Αναφέρω μόνο όσπρια κ λαχανικά γιατι αυτά προτιμώ να τρώω.
Για χάσιμό βάρους είτε αυξάνω την άσκηση είτε μειώνω το μέγεθος της μερίδας μου.
Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αχ εσείς που τρέχετε, που τρέχετε? :P

Στην παραλιακή, στο στάδιο και γενικά στις τοποθεσίες που ενδείκνυνται για τρέξιμο στην πόλη μου διστάζω να πάω γιατί φοβάμαι τα σκυλιά και στο διάδρομο δεν έχω επιχειρήσει να το βάλω στο τρέξιμο ακόμα γιατί φοβάμαι μην σαβουριαστώ και γίνω ρεζίλι :hehe:

Επίσης πόση ώρα κάνετε? Πόσες φορές την εβδομάδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αχ εσείς που τρέχετε, που τρέχετε? :P

Στην παραλιακή, στο στάδιο και γενικά στις τοποθεσίες που ενδείκνυνται για τρέξιμο στην πόλη μου διστάζω να πάω γιατί φοβάμαι τα σκυλιά και στο διάδρομο δεν έχω επιχειρήσει να το βάλω στο τρέξιμο ακόμα γιατί φοβάμαι μην σαβουριαστώ και γίνω ρεζίλι :hehe:

Επίσης πόση ώρα κάνετε? Πόσες φορές την εβδομάδα?

Σπιτι στο διαδρομο με το λαπτοπ μου πανω να παιζει χορευτικα βιντεακια :clapup:
Δεν μπορω καθολου εξω νιωθω οτι ολοι με κοιτανε και κουραζομαι πιο ευκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 402311

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοπελια... μαλλον εσυ τωρα τα μαθαινεις....

Συμφωνα με αυτο παντα που περιγραφεις, εχεις το συνδρομο των πολυκυστικων κι αν ειναι ετσι, προκειται για σοβαρη παθηση κι οχι απλα πολυκυστικες ωοθηκες ή αλλιως ωοθήκες μικροπολυκυστικής υφής. Πολυκυστικες ωοθηκες εχουν σχεδον 8 στις 10 γυναικες! Ενημερωτικα παντα, οσες γυναικες εχουν πολυκυστικες (κι οχι το συνδρομο) υπαρχει περιπτωση να μην τους εμφανιστουν για καποια χρονια και να επανεμφανιστουν σε ακυρη στιγμη ή και να εξαφανιστουν δια παντος!
Αλλο το συνδρομο, αλλο οι πολυκυστικες λοιπον. Το συνδρομο εχουν πολυ λιγοτερες, 2 στις 10. Στις πολυκυστικες δεν πειραζεις. Το συνδρομο συνηθως οι γιατροι το ρυθμιζουν με αγωγη ορμονων και μπαινει η γυναικα σε ομαλο ρυθμο. Οταν πασχεις απο το συνδρομο, παραγεις περισσοτερη ινσουλινη κι ανδρογονα. Αυξηση βαρους, υπερβολικη τριχοφυια, ανωμαλιες κυκλου κοκ. Βεβαια, δεν ειναι απαραιτητο να συμβαινουν ολα αυτα μαζι. Φανταζομαι περαν υπερηχου, θα εκανες κι εξετασεις αιματος.

Οποτε, διατροφη κι ασκηση σιγουρα ισορροπουν. Και μαλιστα ειναι τοσο αναγκαια η διατροφη γιατι υπαρχει περιπτωση αν δεν το φροντισει η γυναικα στην ωρα του, να της ανεβει το σακχαρο (λογω υπερβολικης παραγωγης ινσουλινης) και να αναπτυξει διαβητη. Επικινδυνο κι ακομα πιο επικινδυνο εν καιρω εγκυμοσυνης ή εν καιρώ θελησης να γονιμοποιήσει. Και φυσικα συχνα να επανελεγχεται. Αυτα τα λενε οι γιατροι!
Αν εχεις μονο πολυκυστικες οπως γραφεις, τοτε για το βαρος σου ευθυνεται μαλλον η μασαμπουκιαση. Αλλιως οχτω στις δεκα θα ητανε χοντρουλες. Κι επισης θεωρω απαραδεκτο να τρως μια ολοκληρη πιτσα στην καθησια σου, με ολο το συμπαθειο.:worry: Ο,τι κι αν εχεις:worry:
Ρωτα γιατρους για οσες αποριες εχεις και θα στα εξηγησουν καλυτερα κι αναλυτικα και δες τι λενε οι εξετασεις σου για να ξερεις ακριβως τι εχεις.

Μην αγχωνεσαι παντως. Αποβαλλε το αγχος και γενικα τους συναισθηματισμους σου να μην τους ξεσπας στο φαί και μια χαρα θα πανε ολα!

Διαβασε εδω, το βρηκα και μου φανηκε απο πολλα αλλα, πολυ ενδιαφερον. Ειναι απο αλλο φορουμ, αλλα δεν πιστευω να πειραζει. Εχει πραματα που θα σου φανουν ενδιαφεροντα και ισως βρεις τις λυσεις που ψαχνεις(τι ειδους τροφες βοηθουν και πολλα ακομη)

https://www.forums.gr/showthread.php?30187-%D3%FD%ED%E4%F1%EF%EC%EF-%D0%EF%EB%F5%EA%F5%F3%F4%E9%EA%FE%ED-%D9%EF%E8%E7%EA%FE%ED-%28%D3%D0%D9-pcos%29-%EA%E1%E9-%E1%ED%F4%DF%F3%F4%E1%F3%E7-%F3%F4%E7%ED-%E9%ED%F3%EF%F5%EB%DF%ED%E7#.U290d1fIkuc

αρχικα να πω οτι εχω τον συνδρομο και οχι πολυκυστικες απλως δεν το εξεφρασα σωστα γιατι δεν ηξερα την διαφορα πανω σε αυτα τα δυο δεν ηξερα δηλαδη οτι υπαρχουν και οι πολυκυστικες ωοθυκες που ειναι πιο απλο.

ξερω πολυ καλα τι εχω και ολα αυτα που εγραψα παραπανω ουτε απο το μυαλο μου τα βγαζω ουτε να δικαιολογηθω θελω απλως δεν ηξερα αυτην την διαφορα που ειπα απο πανω.


προτεινω σε οσες ενδιαφερονται για απωλεια βαρους το τρεξιμο.
Ειναι απιστευτη εκτονωση,βοηθα πολυ στο να νιωθεις καλυτερα και να μη σου ερχεται να γουρουνιαζεις και ειναι εθιστικο!Πραγματικα απο τοτε που αρχισα να τρεχω,ενω στην αρχη το σιχαινομουν τωρα δεν μπορω καθολου πανω απο 2 μερες να μην τρεξω.Περυσι ειχα χασει 5 κιλα για πλακα μονο τρεχοντας και μη σαβουριαζοντας καθε μερα (ειχα φτασει στα 49 κιλα το χα χεσει λιγο,αλλα που λεει ο λογος).


εχω ενα προβλημα στα γονατα μου και με αυτο το βαρος που εχω μου το κανει πολυ πολυ πιο δυσκολο να τρεχω δηλαδη ποναω πολυ και δεν ειναι καλο για τα γονατα.... αλλιως θα ετρεχα... ετρεχα δηλαδη για καποια περιοδο αλλα δεν παλευοταν το πραγμα.. και ημουν και πιο λιγα κιλα......


Γωγώ (τι ωραίο όνομα!!! :redface: ) μην αγχώνεσαι.Το κλειδί για το χάσιμο βάρους είναι η ηρεμία.Με άγχη,τύψεις και σπαραγμούς μόνο τα νεύρα σου σπάνε..
Τώρα στο θέμα σου:άμα μία φορά φάς πίτσα το βράδυ δεν παθαίνεις τίποτα(μα τίποτα....) ούτε θα πεθάνεις από την παχυσαρκία σου το εγγυώμαι προσωπικώς.In fact ,όλοι τρώμε junk food αν όχι από ανάγκη (βαριόμαστε ή δεν ξέρουμε να μαγειρέψουμε) σίγουρα σε συναντήσεις με φίλους,με οικογένεια (κυρίως με οικογένεια) και δεν παθαίνουμε τίποτα.Δεν είναι αμαρτία,οπότε no worries.
Το ενάμιση κιλό αποκλείεται να το πήρες μόνο από την πίτσα.Πιθανώς δεν έδωσες χρόνο στον οργανισμό σου να χωνέψει or something,δεν είχες πάει του/B]
Τέλος,δεν νομίζω να υπάρχει μαγική συνταγή για να χάσεις κιλά μέσα σε λίγο χρόνο ,εύκολα και ανώδυνα.Η λύση είναι η σωστή διατροφή και η άσκηση (και μετά από κανά μήνα θα δεις κάποιο αξιοσημείωτο αποτέλεσμα). Όσο για τη μαμά ου που μαγειρεύει ΤΑ άκυρα (been there) απλά πρέπει να το αντέξεις για λίγο καιρό.Να τρώς σαλάτες και φρουτοσαλάτες και μπιφτέκι ή σνίτσελ ή κατεψυγμένα θαλασσινά (νομίζω ακόμμη κι αν δεν μπορείς να τα φτιάξεις θα τα μάθεις αρκετά εύκολα) και με λίγη ρέγουλα τους υδατάνθρακες και τα γλυκά (για γλυκά άμα πάθεις καμιά υπογλυκαιμία πάρε μαύρη σοκολάτα με στέβια ή έστω μαύρη ιον,θα σου κόψει την όρεξη για γλυκά,trust me).μετά οι γονείς πιθανώς θα επηρεαστούν από την απώλεια βάρους σου,θα θέλουν να έχουν και αυτοί καλό βάρος και υγεία,και έτσι η μαμά θα αναγκαστεί να μαγειρεύει υγιεινά.




οι πολυκυστικέ ςόντως βοηθούν να αυξηθεί το βάρος.Όμως δεν νομίζω ότι είναι τόσο ακραία τα αποτελέσματα.Νομίζω πως προσπαθείς να δικαιολογήσεις λίγο τον εαυτό σου.Και εγώ το έκανα αυτό πέρσι πρόπερσι,δικαιολογούσα δηλαδή το βάρος μου επειδή είχα υποθυροειδισμό (κάτι σαν ανωμαλία του θυροειδούς αδένα που κάτι κάνει στο μεταβολισμό και τέλος πάντων βοηθά στο να αυξηθεί το βάρος).Είμαι σίγουρη όμως ότι αν προσπαθήσεις θα φτάσεις στο επιθυμητό (και εντός ορίων ε; ;) )βάρος.

βρε mindcircus δεν είναι πολύ το βάρος.Άλλωστε σημασία δεν έχει το βάρος (όχι μεμονωμένα τουλάχιστον) αλλά το λίπος και η κατανομή του( αλλιώς είναι να συγκεντρώνεται όλο στη μέση,αλλιώς στους μηρούς και αλλιώς 50-50 μηρούς και στηθος-ώμους


απανταω με την σειρα στα σημεια που μαυρισα για να μην πολυλογω.
δεν αποκλυεται με τον συνδρομο που εχω αλλα δεν θα καθισω να το αποδειξω εδω γιατι δεν μπορω πρακτικα ;ρ
η μαμα μου δεν μαγειρευει ακυρα απλα μαγειρευει κανονικα και εγω με τον συνδρομο που εχω δεν μπορω να τρωω τα παντα πρεπει να προσεχω παρα πολυ και αυτο για να μην παχυνω. για να χασω κιλα πρεπει να αλλαξω τα παντα και αυτο αν το κανει ο πατερας μου η ο αδερφος μου η η μητερα μου δεν εινια λογικο πως να το πω δεν υπαρχει λογος ;ρ δεν ειναι κανεις τους χοντρος....... δεν τους χρειαζεται....
και οχι δεν προσπαθω να δικαιολογηθω. καμια σχεση. απλα ψαχνω εδω μηπως υπαρχει καποια κοπελα με τον ιδιο συνδρομο με μενα να μου πει τι τρωει και καταφερνει να μενει στα κιλα της γιατι ειναι πολυ διαφορετικο για μας απο ενα απλο προσεχω τι τρωω και γυμναζομαι!


Και τα 68 κιλά για άτομο με ύψος 1.68 είναι νομίζω λίγο παραπάνω απ'το κανονικό, αν και ο καθένας ξέρει καλύτερα το σώμα του. Επίσης εμένα η ολόκληρη πίτσα μετά από τόσες ώρες χωρίς φαί μου φαίνεται νορμάλ για να είμαι ειλικρινής.
Anyway, αυτό που θέλω να πω είναι ότι όπως δεν θα αδυνατίσεις επειδή έφαγες μία φορά μόνο σαλάτα, έτσι δεν θα παχύνεις επειδή μία φορά έφαγες μια πίτσα. Μην τρελαίνεσαι. Το να αδυνατίσεις και να "φτιάξεις σώμα" είναι μια διαδικασία που βασίζεται στην επανάληψη. Μόνο τρώγοντας σωστά και κάνοντας συχνά γυμναστική μπορείς να το αποκτήσεις. Τουτέστιν, το να μειώσεις τα λίπη και την ζάχαρη και να αυξήσεις την πρωτεϊνη και τα λαχανικά (και φρούτα) αλλά για μια επαρκή χρονική περίοδο είναι αυτό που θα σε βοηθήσει, σε συνδιασμό φυσικά με σωματική άσκηση. Επιπλέον καλό είναι να θυμάσαι ότι ισχύει ο κανόνας 70-30, δηλαδή ότι (αναλογικά) 70% διατροφή και 30% γυμναστική παίζουν ρόλο στην διαμόρφωση ενός ωραίου σώματος. Επειδή και εγώ θέλω να χάσω γύρω στα 5 κιλά, είδα αυτό που ενδεχομένως να ενδιαφέρει και σένα. Η τύπισσα έκανε μόνο την πρώτη φάση της δίαιτας Ντουκάν και στην συνέχεια έτρωγε λαχανικά, φρούτα και πρωτεϊνες κατα κύριο λόγο και το αποτέλεσμα ήταν αυτό που έχει στην φωτογραφία.

απανταω και παλι στα μαυρισμενα για να μην πολυλογω:
τα 68 κιλα για το δικο μου σωμα με κανουν να φαινομαι κανονικη...... για καποιους με ισως 3 -4 κιλα παραπανω.. για μενα προσωπικα με 3 -4 κιλα παραπανω.....
τυπικα για το υψος μου ειναι παραπανω απο οσο πρεπει.... αλλα πχ αν ημουν 62 οπως συστηνεται η 60 θα ημουν σκιαχτρο ;ρ
η ολοκληρη πιτσα δεν ηταν ολοκληρη ηταν 6 κομματια μετα απο μια μερα που ημουν ολη μερα στο τρεξιμο ειχα παει και γυμναστηριο και σχολη και σε κατι εξωτερικες δουλειες και ειχα φαει μονο πρωινο.... αλλα ας μην μενουμε εκει... ;ρ
και τελος η διαιτα ντουκαν φαινεται ενδιαφερουσα θα δω μηπως μπορω να την βρω και θα την ακολουθησω αν καταφερω με την συνεργασια της μαμας μου για τα φαγητα..... :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αχ εσείς που τρέχετε, που τρέχετε? :P

Στην παραλιακή, στο στάδιο και γενικά στις τοποθεσίες που ενδείκνυνται για τρέξιμο στην πόλη μου διστάζω να πάω γιατί φοβάμαι τα σκυλιά και στο διάδρομο δεν έχω επιχειρήσει να το βάλω στο τρέξιμο ακόμα γιατί φοβάμαι μην σαβουριαστώ και γίνω ρεζίλι :hehe:

Επίσης πόση ώρα κάνετε? Πόσες φορές την εβδομάδα?

εχω ενα προβλημα στα γονατα μου και με αυτο το βαρος που εχω μου το κανει πολυ πολυ πιο δυσκολο να τρεχω δηλαδη ποναω πολυ και δεν ειναι καλο για τα γονατα.... αλλιως θα ετρεχα... ετρεχα δηλαδη για καποια περιοδο αλλα δεν παλευοταν το πραγμα.. και ημουν και πιο λιγα κιλα......

Χμμ ισως να δοκιμαζες πιο χαλαρη ασκηση για παρατεταμενο χρονικο διαστημα καθε φορα?
(Btw ειμαι subscriber!:hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 402311

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χμμ ισως να δοκιμαζες πιο χαλαρη ασκηση για παρατεταμενο χρονικο διαστημα καθε φορα?
(Btw ειμαι subscriber!:hug:

σε ευχαριστω που εισαι αλλα σταματησα :P:redface:

εεεμ ναι αυτο δοκιμαζω.. οσο αντεχω δοκιμαζω... αυτην την βδομαδα εκανα διατροφη [χωρις γυμναστηριο γιατι ηταν οι μερες μου και δεν ειχα πολυ ενεργεια] και εχασα 4 κιλα :P δεν ξερω αν ειναι και πολυ καλο δεν νομιζω για τοσο γρηγορα αλλα δεν εκανα τιποτα κακο με την διατροφη μου απλα ετρωγα πολυ πιο σωστα και εκοψα τις πολλες βλακειες....... οποτε εγω ειμαι οκ δηλαδη δεν λιμοκτονουσα..... :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
σε ευχαριστω που εισαι αλλα σταματησα :P:redface:

εεεμ ναι αυτο δοκιμαζω.. οσο αντεχω δοκιμαζω... αυτην την βδομαδα εκανα διατροφη [χωρις γυμναστηριο γιατι ηταν οι μερες μου και δεν ειχα πολυ ενεργεια] και εχασα 4 κιλα :P δεν ξερω αν ειναι και πολυ καλο δεν νομιζω για τοσο γρηγορα αλλα δεν εκανα τιποτα κακο με την διατροφη μου απλα ετρωγα πολυ πιο σωστα και εκοψα τις πολλες βλακειες....... οποτε εγω ειμαι οκ δηλαδη δεν λιμοκτονουσα..... :clapup::clapup::clapup:


Αληθεια??Τα βιντεο σου ηταν πολυ ευχαριστα,αλλα ο,τι νιωθεις καλυτερα.:)
Ναι αυτο εχει σημασια τελικα.Το πολυ αδυνατο δεν ειναι το ιδανικο για ολους.Τρωγοντας υγιεινα χωρις υπερβολες,με χαλαρη ασκηση πιστευω μπορουμε να εχουμε το ιδανικο σωμα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top