Ρατσισμός κατά των Αλβανών: Ποιος φταίει;

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Αυτό που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι πολλοι Αλβανοί ενω εχουν έρθει στην Ελλαδα, τους έδωσαν δουλεια να εχουν να φανε βρίζουν και τους Έλληνες και την Ελλαδα. Φυσικα αυτο δεν ισχυει για ολους αρκετούς ακουω που ειναι ετσι και απορώ κιολας. Αν ειναι για να βρίζουν την Ελλαδα γιατι μενουν ακομα εδω?
Πιστέυω πως αν μπορούσαν να φύγουν θα το είχαν κάνει ήδη. Το "θα φύγω" είναι μόνο μια κουβέντα. Δεν είναι κι ό,τι πιο έυκολο να ξεριζώνεσαι για δεύτερη φορά , ειδικά όταν δεν έχεις και άλλη επιλογή προορισμού....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Πως ειναι τα πραγματα σημερα στην αλβανια, ξερει καποιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Πιστέυω πως αν μπορούσαν να φύγουν θα το είχαν κάνει ήδη. Το "θα φύγω" είναι μόνο μια κουβέντα. Δεν είναι κι ό,τι πιο έυκολο να ξεριζώνεσαι για δεύτερη φορά , ειδικά όταν δεν έχεις και άλλη επιλογή προορισμού....

Εύκολο δεν ειναι αλλα μπορουν και να μην βρίζουν τη χώρα στην οποια ζουν και μεγάλωσαν πολλοι ή γεννηθηκαν. Δεν δαγκωνεις το χερι που σε ταιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Δεν δαγκωνεις το χερι που σε ταιζει.
Πως το εννοεις αυτο ακριβως ; Απ'ο,τι ξερω οι πιο πολλοι εργαζονται εδω και συγκεκριμενα με νομιμο τροπο, χαρτια κτλ. Ταιζεις καποιον σημαινει οτο του δινεις τσαμπα φαγητο, σπιτι κτλ ενω εκεινος δεν σου προσφερει τιποτα. Τους Ελληνες της Γερμανιας και της Αμερικης τους ταιζουν οι Γερμανοι κι Αμερικανοι η κερδιζουν τα λεφτα τους με την αξια τους ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Πως το εννοεις αυτο ακριβως ; Απ'ο,τι ξερω οι πιο πολλοι εργαζονται εδω και συγκεκριμενα με νομιμο τροπο, χαρτια κτλ. Ταιζεις καποιον σημαινει οτο του δινεις τσαμπα φαγητο, σπιτι κτλ ενω εκεινος δεν σου προσφερει τιποτα. Τους Ελληνες της Γερμανιας και της Αμερικης τους ταιζουν οι Γερμανοι κι Αμερικανοι η κερδιζουν τα λεφτα τους με την αξια τους ;

Μια έκφραση ειπα. Δεν εννοούσα αυτο. Φυσικα δουλεύουν και κερδίζουν τα λεφτα. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ο Έλληνας δεν ειναι αυτος που του εδωσε δουλεια? εχεις ακουσει πολλούς Έλληνες στην Αμερικη ή στην Γερμανία να λενε οπως λενε πολλοι (φυσικα οχι ολοι) Αλβανοί ´γα... την Ελλαδα? δηλαδη εσυ σωστό το βρίσκεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Μια έκφραση ειπα. Δεν εννοούσα αυτο. Φυσικα δουλεύουν και κερδίζουν τα λεφτα. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ο Έλληνας δεν ειναι αυτος που του εδωσε δουλεια? εχεις ακουσει πολλούς Έλληνες στην Αμερικη ή στην Γερμανία να λενε οπως λενε πολλοι (φυσικα οχι ολοι) Αλβανοί ´γα... την Ελλαδα? δηλαδη εσυ σωστό το βρίσκεις?
Αν προκειται για το ελληνικο κράτος, προς το οποιο εχουν υποχρεωσεις και δικαιωματα δεν με απασχολει τοσο. Αν βρίζουν την Ελλαδα και τους Ελληνες ναι με πειραζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crooked

Νεοφερμένος

Ο Crooked αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Μια έκφραση ειπα. Δεν εννοούσα αυτο. Φυσικα δουλεύουν και κερδίζουν τα λεφτα. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ο Έλληνας δεν ειναι αυτος που του εδωσε δουλεια? εχεις ακουσει πολλούς Έλληνες στην Αμερικη ή στην Γερμανία να λενε οπως λενε πολλοι (φυσικα οχι ολοι) Αλβανοί ´γα... την Ελλαδα? δηλαδη εσυ σωστό το βρίσκεις?

και ομως οι ελληνες μεταναστες ειδικα τις παλαιοτερες δεκαετιες (το ξερω απο τους παππουδες και τους γονεις μου που ηταν στη γερμανια) ηταν τελειως κλειστοι στην γερμανικη κουλτουρα και ολην την ωρα μειωναν τους γερμανους!

Και το εχω δει και απο γνωστους μου που σπουδαζουν εξω (και μερικοι βρηκαν και δουλεια) πως ολην την ωρα ειναι παραπονα και κακο!

Οποτε δεν ειναι μονοι οι ''αχαριστοι αλβανοι'' εκτος αν αυτοι απλα ειναι ''αγανακτισμενοι ελληνες οι οποιοι δειχνουν την αγαπη τους για την πατριδα''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Συγνώμη ρε παιδιά , τι λέτε; Επειδή κάποιος τους έδωσε δουλειά (που την κέρδισαν , δεν τους χαρίστηκε ) , σημαίνει πως θα είναι δούλοι του μια ζωή και θα φιλάνε τα πόδια του; Επιπλέον το "έδωσαν δουλειά" είναι σχετικό. Στην ουσία (στην αρχή κυρίως) τους εκμεταλλευόντουσαν για ένα κομμάτι ψωμί και τους φερόντουσαν σαν σκυλιά. Τους βγάζανε το λάδι στις οικοδομές και τα χωράφια , και μετά τους λέγανε "φύγε , αλλιώς θα καλέσω την αστυνομία να σε μαζέψει" και δεν τους δίναν ποτέ τίποτα. Δε λέω πως είναι καλό να βρίζουνε τους Έλληνες σαν είδος , γιατί θεωρώ λάθος τις γενικεύσεις και το "τσουβάλιασμα" , αλλά δεν μπορούμε να περίμενουμε να έχουν πλήρη ευγνωμοσύνη για τους "εργοδότες" τους ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εύκολο δεν ειναι αλλα μπορουν και να μην βρίζουν τη χώρα στην οποια ζουν και μεγάλωσαν πολλοι ή γεννηθηκαν. Δεν δαγκωνεις το χερι που σε ταιζει.

Εσένα ας πούμε το ότι γεννήθηκες, μεγάλωσες και ζεις σε αυτή τη χώρα δεν είναι αυτό που σου δίνει το δικαίωμα να τη βρίζεις? Εγώ έχω φίλους από Αλβανία που ήρθαν εδώ δύο και τριών ετών. Αυτά τα παιδιά πρακτικά είναι Έλληνας καθώς μεγάλωσαν σε ελληνικό περιβάλλον, πήγαιναν σε ελληνικό σχολείο, κάναν παρέα με άλλους Έλληνες κτλ. Δεν έχει σημασία από που είναι οι γονείς τους. Αυτά τα παιδιά όταν βρίζουν Ελλάδα ή τους Έλληνες το κάνουν θεωρώντας τους εαυτούς του Έλληνες, όχι Αλβανούς.

Όσο για το χέρι που σε ταΐζει αστείο, όταν πρωτοήρθαν οι Αλβανοί στην Ελλάδα πως νομίζεις ότι τους προσβάλαμε? Με μισθούς Έλληνα ασφάλεια και αλτρουισμό? Όχι. Κάνανε ότι εργασία πιο χαμαλίκι και σκληρή υπήρχε χωρίς ασφάλεια και με μισθούς ναι μεν μεγάλους για Αλβανικά δεδομένα, αλλά πείνας για τα Ελληνικά δεδομένα. Αν οι Αλβανοί κέρδισαν μία φορά ερχόμενοι στην Ελλάδα, οι Έλληνες εργοδότες κέρδισαν δέκα. Όσο ευχαριστώ θα πρέπει λοιπόν να λένε αυτοί για την εκμετάλλευση που τράβηξαν, άλλο τόσο πρέπει να λες κι εσύ τώρα στην Τρόικα και στον εργοδότη σου που δίνει 400 ευρώ και σου λέει άμα δε θες δίνε του. Είναι ακριβώς το ίδιο επιχείρημα που λένε οι Έλληνες στους Αλβανούς, άμα δε σ'αρέσει δίνε του πήγαινε Αλβανία.

Κάθε άνθρωπος ανεξαρτήτου εθνικότητας και τόπου διαμονής έχει το δικαίωμα να προσπαθεί να κάνει τη ζωή του καλύτερη και να παραπονιέται για τα πράγματα του περιβάλλοντός του που δεν του αρέσουν. Και ναι σαφώς ένας Αλβανός, Πακιστανός, Αλγερινός που έρχεται στην Ελλάδα δουλεύει και μένει εδώ για χρόνια έχει το δικαίωμα να παραπονιέται για το ΙΚΑ και το ΤΕΒΕ όπως και κάθε άλλος Έλληνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Ε τι να πω? Τοτε εσεις αμα ακουτε Αλβανους να λενε 'γα... την Ελλαδα και τους Ελληνες' να τους λετε ευχαριστω. Πολυ τα γενικευετε. φυσικα και οταν βριζουν οι Αλβανοι τους Ελληνες σιγουρα δεν βριζουν θεωρωντας τον εαυτο τους Ελληνες αλλα πατριωτικα τα παιρνουν και λενε ετσι. Το οτι οπως τα λετε καποιοι οταν πρωτοηρθαν τους εκμεταλλευονταν δεν σημαινει οτι πρεπει μετα που εγιναν και νομιμοι και ποσο μαλλον πολλοι που γεννηθηκαν στην Ελλαδα και ειναι τοπος τους βριζουν και την Ελλαδα και τους Ελληνες. Και Ελληνες δεν ειναι μονο οι εργοδοτες τους για να τους εχουν ευγνωμοσυνη. Ποιος μιλησε για ευγνωμοσυνη? Η φιλας τα ποδια του αλλου δηλαδη ή τον βριζεις? Εγω παντως οσους Αλβανους εχω ακουσει να βριζουν δεν βριζουν το κρατος αλλα τους Ελληνες και την Ελλαδα. Και φυσικα ρατσιστρια δεν ειμαι γιατι υπαρχουν πολλοι Αλβανοι που ειναι καλυτεροι απο πολλους Ελληνες απλα ειπα την δικη μου αποψη αναφερομενη σε ενα ποσοστο που βριζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί κολλάς τόσο στους Αλβανούς (αν και επιμένω πως δεν έχουν όλοι άδικο).Οι Έλληνες δηλαδή δεν βρίζουν τους συμπατριώτες τους και τον τόπο τους; Γιατί αυτό διαφέρει τόσο πολύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Απο τη στιγμη που τους εχουμε κακομεταχειριστει τοσο πολυ ειδικα οταν πρωτοηρθαν
Απο τη στιγμη που το ιδιο κανουν και εκατομμυρια Ελληνες μεταναστες στο εξωτερικο
Απο τη στιγμη που οι ιδιοι ειμαστε ξενοφοβικοι και τους δειχνουμε με το δαχτυλο
πως θελετε να μη μας βριζουν;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ε τι να πω? Τοτε εσεις αμα ακουτε Αλβανους να λενε 'γα... την Ελλαδα και τους Ελληνες' να τους λετε ευχαριστω. Πολυ τα γενικευετε. φυσικα και οταν βριζουν οι Αλβανοι τους Ελληνες σιγουρα δεν βριζουν θεωρωντας τον εαυτο τους Ελληνες αλλα πατριωτικα τα παιρνουν και λενε ετσι. Το οτι οπως τα λετε καποιοι οταν πρωτοηρθαν τους εκμεταλλευονταν δεν σημαινει οτι πρεπει μετα που εγιναν και νομιμοι και ποσο μαλλον πολλοι που γεννηθηκαν στην Ελλαδα και ειναι τοπος τους βριζουν και την Ελλαδα και τους Ελληνες. Και Ελληνες δεν ειναι μονο οι εργοδοτες τους για να τους εχουν ευγνωμοσυνη. Ποιος μιλησε για ευγνωμοσυνη? Η φιλας τα ποδια του αλλου δηλαδη ή τον βριζεις? Εγω παντως οσους Αλβανους εχω ακουσει να βριζουν δεν βριζουν το κρατος αλλα τους Ελληνες και την Ελλαδα. Και φυσικα ρατσιστρια δεν ειμαι γιατι υπαρχουν πολλοι Αλβανοι που ειναι καλυτεροι απο πολλους Ελληνες απλα ειπα την δικη μου αποψη αναφερομενη σε ενα ποσοστο που βριζουν
Ντάξυ και οι Έλληνες το κάνουν αυτό στο εξωτερικό. Ειδικά τους Γερμανούς τους ταράζουν στα καντήλια. Αυτό δεν σε πειράζει ας πούμε; :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Ρατσισμός κατά των Αλβανών στην Ελλάδα? Σε γενικότερες γραμμές ναι ψιλουπάρχει, αν και δεν είναι τόσο τρομερά έντονος όπως κάποτε ενώ και τα άτομα μεγαλύτερης ηλικίας το έχουν σε ποιό μεγάλο βαθμό.
Επιπλέον υπάρχουν και δύο τύποι Αλβανών (γνωρίζω άτομα και των δύο), αυτοί που μεγάλωσαν εξ ολοκλήρου στην Αλβανία και ήρθαν από τα 20 και μετά στην Ελλάδα τι παλιά τι τώρα και αυτοί που είτε γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στην Ελλάδα είτε ήρθαν σε μικρή ηλικία (Νηπιαγωγείο,Δημοτικό,1η Γυμνασίου) εδώ στην Ελλάδα και έχουν φοιτήσει μερικά χρόνια στο ελληνικό σχολείο ή το έχουν ολοκληρώσει κιόλας.
Οι πρώτοι είναι και κάπως οι χειρότεροι, πιο κλειστοί, λιγότερο ενσωματωμένοι και συνήθως καταφεύγουν στο έγκλημα ή στην χειρονακτική εργασία μη δίνοντας μεγάλη σημασία στο να μάθουν ελληνικά προκαλώντας έτσι κάποιο ρατσισμο εναντίον τους εκ μέρους των Ελλήνων.
Τώρα οι δεύτεροι που έιναι απο μικρά εδώ έχουν άλλη νοοτροπία, μιλάνε από καλά εώς άριστα ελληνικά, γνωρίζουν πολλά για την χώρα μας, έχουν φίλους Έλληνες και γενικότερα δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με την Ελλάδα και τους Έλληνες ενώ απ ότι μου έχουν πεί βλέπουν το πως διαφέρουν γενικά στην συμπεριφορά με τους Αλβανούς φίλους τους οι οποίοι ζούν στην Αλβανία όταν πάνε και επισκέπτονται κάπου κάπου την χώρα τους (για μόνιμα όυτε λόγος μου λένε, ΤΕΡΑΣΤΙΑ εγκληματικότητα και διαφθορά, χάλια οικονομία και ανεπαρκές δημόσιες υποδομές πλήν των Τιράννων και των Αγίων Σαράντα).
Καθοριστικό ρόλο πάντως παίζει το γεγονός εάν βρήκαν εργασία και φίλους που τους αποδέχτηκαν εδώ στη χώρα μας. Όσοι δεν τα κατάφεραν αυτά ή δεν τους έτυχε δημιουργούν συνήθως πρόβλημα γιατί κακά τα ψέμματα είναι κάπως στην φύση τους (δεν μιλάω για όοολους) αυτά τα κακά χαρακτηριστικά που είναι σε όλους μας γνωστά.
Πάντως ο κυριότερος λόγος που οι Έλληνες ως σύνολο είναι λιγάκι αντίθετα μαυτούς είναι το γεγονός ότι τα περισσότερα εγκλήματα σύμφωνα και με την ΕΛΑΣ διαπράττονται από τους Αλβανούς αμαυρώνοντας έτσι το όνομα τους (παίρνοντας μαζί τους ακόμα και τους καλούς). Δεν υπάρχει άλλη κατηγορία αλλοδαπών που αναλογικά να έχει τόσο έντονη εγκληματική δραστηριότητα. Επιπλέον σε σχέση με τους υπόλοιπους αλλοδαπούς, ανάμεσα στους Αλβανούς της Ελλάδας υπάρχουν και πολλοί ακραίοι εθνικιστές που κάνουν διάφορες ανθελληνικές πράξεις ενώ και η χώρα τους δεν έχει και καλή σχέση με την Ελλάδα, όλο προκλήσεις είναι και το όραμα της Μεγάλης Αλβανίας (ως την Πρέβεζα) εξακολουθεί να έχει πολλούς υποστηρικτές. Τέλος η Αλβανοί έχουν και σημαντικοή εγκληματική παρουσία ευρωπαικά τουλάχιστον όσον αφορά το εμπόριο ναρκωτικών και την συγκρότηση οργανωμένων κακοποιών κυκλωμάτων. Όλα αυτά συμβάλλουν στο να τους βλέπουν πολλοί με το μισό μάτι (και πιστέψτε με όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στην Γερμανία και την Αγγλία που έχω βρεθεί).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Στην εταιρεία που δούλευα παλιότερα είχα συναδέλφους από την Αλβανία οι οποίοι ήταν χρόνια στην Ελλάδα οι περισσότεροι, κάποιοι είχαν οικογένειες, κάποιοι όχι. Αυτό που παρατήρησα ήταν οτι εκτιμούσαν τρομερά το γεγονός οτι τους σεβόμουν και τους φερόμουν ισότιμα και χωρίς κανένα πρόβλημα για το οτι δε μιλούσαν καλά τη γλώσσα ή οτι ήταν Αλβανοί. Με σέβονταν και κείνοι και είμαι σίγουρη οτι με θυμούνται με εκτίμηση. Τούς έκανε εντύπωση που επέλεγα να κάνω παρέα μαζί τους και να ακούω τις ιστορίες τους. Λόγω του οτι οι γονείς μου είναι από Κωνσταντινούπολη γνωρίζω καλά οτι είναι δύσκολο να είσαι ξένος παντού και να σε αντιμετωπίζουν με δυσπιστία. Αυτοί οι άνθρωποι είχαν συνηθίσει να τούς φέρονται καχύποπτα προφανώς γι' αυτό τούς έκανε εντύπωση που τους φερόμουν σωστά και τους βοηθούσα με διάφορα που χρειάζονταν σχετικά με τη γλώσσα και τη γραφειοκρατία και με είχαν βοηθήσει και κείνοι με το αμάξι μου κλπ και πάντα με σέβονταν. Ειδικά ο ένας ήταν πολύ καλός μου φίλος και θα τον αγαπάω πάντα. Θέλω να πω οτι ο ρατσισμός είναι ένα αγκάθι που φωλιάζει στην καρδιά μας και δε μάς αφήνει να νιώσουμε αγάπη και κατανόηση. Δε λέω να μην είμαστε προσεκτικοί με τις συναναστροφές μας αλλά το να κρίνουμε τους ανθρώπους μόνο σύμφωνα με την καταγωγή τους είναι τελείως λάθος. Κάθε άνθρωπος έχει κάτι να σού δώσει και να σού διδάξει, κάθε άνθρωπος θέλει να είναι υγιής κι ευτυχισμένος κι όλοι έχουμε αυτό το δικαίωμα. Λυπάμαι πολύ όταν βλέπω ρατσισμό γύρω μου. Μακάρι κάποτε ο ρατσισμός να εξαλειφθεί. Πιστεύω στους νέους ανθρώπους οτι θα τον εξολοθρεύσουν.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,987 μηνύματα.
Συμφωνώ όμως μπορώ να πω κάτι;μερικά παιδιά από την Αλβανία λένε συνέχεια ότι η Αλβανία είναι καλύτερη χώρα από εμάς,αυτός δεν είναι ρατσισμός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Στην εταιρεία που δούλευα παλιότερα είχα συναδέλφους από την Αλβανία οι οποίοι ήταν χρόνια στην Ελλάδα οι περισσότεροι, κάποιοι είχαν οικογένειες, κάποιοι όχι. Αυτό που παρατήρησα ήταν οτι εκτιμούσαν τρομερά το γεγονός οτι τους σεβόμουν και τους φερόμουν ισότιμα και χωρίς κανένα πρόβλημα για το οτι δε μιλούσαν καλά τη γλώσσα ή οτι ήταν Αλβανοί. Με σέβονταν και κείνοι και είμαι σίγουρη οτι με θυμούνται με εκτίμηση. Τούς έκανε εντύπωση που επέλεγα να κάνω παρέα μαζί τους και να ακούω τις ιστορίες τους. Λόγω του οτι οι γονείς μου είναι από Κωνσταντινούπολη γνωρίζω καλά οτι είναι δύσκολο να είσαι ξένος παντού και να σε αντιμετωπίζουν με δυσπιστία. Αυτοί οι άνθρωποι είχαν συνηθίσει να τούς φέρονται καχύποπτα προφανώς γι' αυτό τούς έκανε εντύπωση που τους φερόμουν σωστά και τους βοηθούσα με διάφορα που χρειάζονταν σχετικά με τη γλώσσα και τη γραφειοκρατία και με είχαν βοηθήσει και κείνοι με το αμάξι μου κλπ και πάντα με σέβονταν. Ειδικά ο ένας ήταν πολύ καλός μου φίλος και θα τον αγαπάω πάντα. Θέλω να πω οτι ο ρατσισμός είναι ένα αγκάθι που φωλιάζει στην καρδιά μας και δε μάς αφήνει να νιώσουμε αγάπη και κατανόηση. Δε λέω να μην είμαστε προσεκτικοί με τις συναναστροφές μας αλλά το να κρίνουμε τους ανθρώπους μόνο σύμφωνα με την καταγωγή τους είναι τελείως λάθος. Κάθε άνθρωπος έχει κάτι να σού δώσει και να σού διδάξει, κάθε άνθρωπος θέλει να είναι υγιής κι ευτυχισμένος κι όλοι έχουμε αυτό το δικαίωμα. Λυπάμαι πολύ όταν βλέπω ρατσισμό γύρω μου. Μακάρι κάποτε ο ρατσισμός να εξαλειφθεί. Πιστεύω στους νέους ανθρώπους οτι θα τον εξολοθρεύσουν.:/:

Μαθήματα Αμερικανικής Ιστορίας χαρακτηριστικη ταινια...νομιζω οτι δειχνει γενικοτερα που μπορει να κανει λαθος ο ρατσισμος και που μπορει να φανει χρησιμος για σκοπους επιβιωσης.
Ο μηχανισμος της προκαταληψης πιστευω ειναι καθαρα θεμα λογικης και στατιστικης.
Λογου χαρη εαν σου πουν οτι πας σε μια περιοχη που ειναι ολα τα γκετο,ειναι φυσικο να εχεις στο μυαλο σου ολη την ωρα οτι μπορει να στην πεσουν η να μπλεξεις οποτε να εισαι περισσοτερο προσεκτικος απ'οτι συνηθως.
Προσωπικα σε μια ξενη χωρα θα περιμενα να μου συμπεριφερθουν επισης με καχυποψια και να μην με εμπιστευονται μεχρι να αποδειξω εν τελει οτι ειμαι αξιος της εμπιστοσυνης.

Συμφωνώ όμως μπορώ να πω κάτι;μερικά παιδιά από την Αλβανία λένε συνέχεια ότι η Αλβανία είναι καλύτερη χώρα από εμάς,αυτός δεν είναι ρατσισμός;

Φυσικη αντιδραση Φωτη.Δεν θελει και πολυ να γινει ο αλλος μ@λακας.Αλλα αυτα δεν τα λεει κανενας.
Οταν εχεις προκαταληψεις και επιτεθεις σε καποιον φραστικα με απαξιωτικο τονο θα αναπτυξει και εκεινος την αντιστοιχη προκαταληψη εναντια σε ολο το ειδος/γενος/φυλος αναλογα το context στο οποιο γινεται η ρατσιστικη επιθεση.
Οπως ειπα θεμα στατιστικης και μηχανισμου αμυνας εναντια σε πιθανη "απειλη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,987 μηνύματα.
Μπορεί να είναι και αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stdy

Νεοφερμένος

Ο Stdy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Αλβανοί.Μεγάλο κεφάλαιο.Από τη μία η ανθρωπιά και ότι όλοι άνθρωποι είμαστε ρε δεν βαριέσαι.Από την άλλη η πλειοψηφία τους είναι ΑΚΡΑΙΟΙ εθνικιστές που δεν προσπαθούν να το κρύψουν πλέον.Εδώ είναι η πολιτική και η πολιτεία που πρέπει να καθορίσει τα όρια και τους κανόνες.Κακό είναι να θεωρείς σωστό ότι σε συμφέρει και αυτό κάνουν οι περισσότεροι από αυτούς.Και λέω αυτούς γιατί κατά τη γνώμη μου όσο και να ζήσουν στην Ελλάδα από μόνοι τους θέλουν να διαφοροποιούνται τελικώς.Hate is coming.........(μιλάω γενικευμένα αλλά οι εξαιρέσεις είναι ελάχιστες και φυσικά δεν αναφέρομαι σε βόρειο-Ηπειρώτες τους οποίους κυνηγάμε και εμείς και αυτοί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.
Μια έκφραση ειπα. Δεν εννοούσα αυτο. Φυσικα δουλεύουν και κερδίζουν τα λεφτα. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ο Έλληνας δεν ειναι αυτος που του εδωσε δουλεια? εχεις ακουσει πολλούς Έλληνες στην Αμερικη ή στην Γερμανία να λενε οπως λενε πολλοι (φυσικα οχι ολοι) Αλβανοί ´γα... την Ελλαδα? δηλαδη εσυ σωστό το βρίσκεις?
Εσύ δηλαδη νομίζεις οτι απο καλοσύνη εδιναν οι Ελληνες εργοδοτες δουλειες στους Αλβανους; Τοσο φιλόξενοι ηταν;
Οχι φυσικά.
Απλα χρειάζονταν τα φθηνά εργατικά χερια να κάνουν δουλειές που μαλλον κάποιος Ελληνας δεν θα δεχόταν να κανει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top