Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Xώρισε μια φίλη μου απόψε, επειδή έβγαινε με κάποιον 5 μήνες, και πλήρωναν μισά-μισά, τις είχε μιλήσει για σοβαρή σχέση κ γάμο, αλλά δε μπορούσε άλλο αυτή τη κατάσταση. Ταξίδια, εξόδους. Θεωρεί ότι αν κάποιος θέλει να κάνει οικογένεια, πρέπει να έχει λεφτά...Εργαζόμενοι και οι δύο. Η ηλικία της είναι 33 κ του αντρα 39.

Μισό λεπτό βρε γκαιζ, γιατί νομίζω ότι άλλο κατάλαβα εγώ από αυτά π λέτε παραπάνω
η Λάρα λέει πως πλήρωναν τα πάντα μισά μισά- φανταστείτε το αυτό σε μία σχέση. Να πηγαίνεις για καφέ, να πληρώνεις εσύ τον εσπρέσσο σου εκείνος τον καπουτσίνο του, να πηγαίνεις διακοπές να πληρώνεις εσύ την τυρόπιτά σου εκείνος το πεινιρλί του κ.ο.κ.
Δεν ξέρω αν το κατάλαβα σωστά, εμένα πάντως μου φαίνεται τραγικό. Πώς να μείνεις και να κάνεις οικογένεια με έναν άνθρωπο που μπαίνει στη διαδικασία να χωρίζει τα πράγματα σε "δικά σου" και σε "δικά μου";...
Γιατί πες ότι τον παντρεύεται- αν εκείνη θέλει να πάρει καινούρια έπιπλα, κουρτίνες, κατσαρολικά, θα της πει "εσύ θα τα χρησιμοποιείς, πάρε τα αν θέλεις μα είναι δικό σου έξοδο";

Ίσως εμένα να μου φάνηκε, και να μην είναι αυτή η κατάσταση. Πάντως αν είναι έτσι, απλώς καταλαβαίνω γιατί η κοπέλα επέλεξε να χωρίσει... Δεν νομίζω πως περίμενε να της τα πληρώνει όλα εκείνος, ή κάτι τέτοιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
βρε καλυπσουλα μου εγω προσωπικα πιαστηκα απο την φραση της λαρας που ειπε οτι η φιλη της θεωρει οτι καποιος οταν θελει να κανει οικογενεια πρεπει να εχει λεφτα εκει σχολιασα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
βρε καλυπσουλα μου εγω προσωπικα πιαστηκα απο την φραση της λαρας που ειπε οτι η φιλη της θεωρει οτι καποιος οταν θελει να κανει οικογενεια πρεπει να εχει λεφτα εκει σχολιασα...:)

ναι βρε το κατάλαβα :)

απλά έχω συνειδητοποιήσει πως πολλές φορές μπορεί να μας φαίνεται ότι κάποιος κάνει κάτι για κάποιο λόγο, ενώ στην πραγματικότητα να είναι κάτι άλλο από αυτό π φανταζόμαστε εμείς, μια παραλλαγή ή και κάτι εντελώς διαφορετικό...
Όπως κι εμείς μπορεί να κάνουμε κάτι και να πούμε "α εγώ έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα να κάνω", μα ο αποδέκτης του "καλύτερου που μπορούσα" να έχει έχει άλλη άποψη επ αυτού.
Επομένως μη γνωρίζοντας αν τα λεγόμενα της Λάρας είναι πραγματικά τα πιστεύω της φίλης της, ή αν είναι η δική της ερμηνεία για το γεγονός, υπέθεσα ότι μπορεί τα πράγματα να είναι αλλιώς... Αλλά αν το είπε η ίδια η φίλη της αυτό, τότε εγώ έχω σίγουρα το λάθος στην προσέγγισή μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Τα έγραψα όπως ακριβώς διατυπώθηκαν.
Ναι σκέφτηκε και αυτό που συμπλήρωσε η Kalypso, ότι αν είναι από τώρα έτσι, θα είναι και σε πολλά άλλα πράγματα στο μέλλον.
Η γνώμη μου είναι αν έχεις ανασφάλειες και αμφιβολίες για τον άλλον (οικονομικές, αισθηματικές) επιλέγεις το τέλος για να μην κάνεις και τον άλλον δυστηχισμένο-η.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Μισό λεπτό βρε γκαιζ, γιατί νομίζω ότι άλλο κατάλαβα εγώ από αυτά π λέτε παραπάνω
η Λάρα λέει πως πλήρωναν τα πάντα μισά μισά- φανταστείτε το αυτό σε μία σχέση. Να πηγαίνεις για καφέ, να πληρώνεις εσύ τον εσπρέσσο σου εκείνος τον καπουτσίνο του, να πηγαίνεις διακοπές να πληρώνεις εσύ την τυρόπιτά σου εκείνος το πεινιρλί του κ.ο.κ.
Δεν ξέρω αν το κατάλαβα σωστά, εμένα πάντως μου φαίνεται τραγικό. Πώς να μείνεις και να κάνεις οικογένεια με έναν άνθρωπο που μπαίνει στη διαδικασία να χωρίζει τα πράγματα σε "δικά σου" και σε "δικά μου";...
Εμενα μια χαρα μου ακουγεται παντως. Ο καθενας τα δικα του. Δικαιο δεν ειναι? Ειδικα αν ειναι νεο ζευγαρι. Νταξ τωρα, οταν κανεις οικογενεια ειναι αλλιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ξενέρωτο είναι. Μήπως να αρχίσουμε να μετράμε και πόση βενζίνη κατανάλωσε το αμάξι που χρησιμοποιούμε για να την πληρώσουμε μισή μισή; Ή να παίρνει ο καθένας το δικό του για να είναι μισά μισά; :confused: Τι σχέση είναι αυτή που δεν μπορείς να κεράσεις μια φορά τον άλλον (και προς τις δύο κατευθύνσεις αυτό, δεν αναφέρομαι μόνο σε άντρες); Και τουλάχιστον εμένα, μου φαίνεται αδιανόητο να είμαι με έναν άνθρωπο που είναι αυτής της λογικής. Και τι ακριβώς αλλάζει δλδ αν η σχέση σοβαρέψει; Μπαίνει μια ταμπέλα "σοβαρή" και ξαφνικά ..υπάρχει λόγος να μοιράζεσαι και να δίνεις; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Στην περιπτωση της φιλης της Λαρας λοιπον εσυ λες οτι σωστα επραξε και τον χωρισε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Στην περιπτωση της φιλης της Λαρας λοιπον εσυ λες οτι σωστα επραξε και τον χωρισε ?

δεν μπορούμε να ξέρουμε γιατί δεν ξέρουμε τι σκεφτόταν η φίλη της Λάρας

αν αυτό που σκεφτόταν, ήταν αυτό που είπε η Kajira τότε καλά έκανε
αν αυτό που σκεφτόταν ήταν ότι, εγώ θέλω άντρα να με πληρώνει... τότε είναι απλά συμφεροντολόγα και κακοήθης και πάλι καλά έκανε γιατί γλύτωσε το παλικάρι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Ας υποθεσουμε το πιο λογικο, οτι το παλικαρι δεν ειχε πολλα χρηματα, κερναγε καμια φορα κατ' εξαιρεση, αλλα ο κανονας ηταν "μισα-μισα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτο το "μισα - μισα" (πω πω, πολυ "κακογουστο") μπορει καλλιστα να αντικατασταθει απο το "σημερα εγω, αυριο εσυ"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
H Nεραιδα γράφει τόσο συχνά στο θέμα, που θαρρώ ψάχνει κάποιον να την κεράσει.


χαχαχαχα :P


(πλακίτσα ε!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
λάθος , εγώ νομίζω ότι τον έχει βρει ήδη και θέλει να μας κοκορευτεί για αυτό αλλά να το φέρει λάου λάου




πλακίτσα ε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ειναι που εχετε διαβασει το θεμα βρε αχρηστα κορμια και τις θεσεις μου επ αυτου! :whistle:
Και αντε ο μικρος να δικαιολογειται, αφου εινα καινουργιος χρηστης, αλλα εσυ μαρη τι δικαιολογια εχεις?! Ουστ:P:devil:

Ας σοβαρευτω...:whistle:
Ειναι γεγονος παντως πως αυτο το "μισα-μισα" με εκνευριζει τα μαλα...Προτιμω να πληρωνω εγω, παρα αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ειναι που εχετε διαβασει το θεμα βρε αχρηστα κορμια και τις θεσεις μου επ αυτου! :whistle:
Και αντε ο μικρος να δικαιολογειται, αφου εινα καινουργιος χρηστης, αλλα εσυ μαρη τι δικαιολογια εχεις?! Ουστ:P:devil:

Ας σοβαρευτω...:whistle:
Ειναι γεγονος παντως πως αυτο το "μισα-μισα" με εκνευριζει τα μαλα...Προτιμω να πληρωνω εγω, παρα αυτο...

αυτό ; :D:D Δεν κάνεις καλά, οι κυρίες ποτέ δεν πληρώνουν λογαριασμούς, παρά μόνο τα λάθη τους. Που χάθηκε ο Γάτος123 να μας πει την άποψή του επ'αυτού ; 'Εχει προβλέψει και γι'αυτό ο Πα.συ.Α, αυτή την παράγραφο του καταστατικού την θυμάμαι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
H Nεραιδα γράφει τόσο συχνά στο θέμα, που θαρρώ ψάχνει κάποιον να την κεράσει.


χαχαχαχα :P


(πλακίτσα ε!)
εεε θελω κι εγω. Τοσα ποστ εγραψα σ'αυτο το θεμα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Ημουν 19-20 κι εκεινος εργαζομενος με καλο μισθο, στα 26.
Γνωριζομαστε, ανταλλασσουμε τηλ. και μσν, και καθε φορα που μιλαμε μου πεταει ατακες τυπου "αντε ποτε θα βγουμε να σε κερασω εναν καφε? ενα χυμο? ενα γλυκο?" κλπ
Κανονιζουμε μετα απο καιρο και πολλη επιμονη δικη του, με τη γνωστη φραση παντα, και βγαινουμε ενα βραδι. Μου λεει οτι πειναει, και παρολο που εγω δεν πειναω, συμφωνω να παμε να φαει, εξηγωντας οτι εγω θα παρω απλως κατι να πιω. Παιρνει μεριδα, σαλατα, πατατες και κρασι, και παιρνω ενα αναψυκτικο γτ δεν ειμαι φαν του αλκοολ...
Ολα καλα σε γενικες γραμμες. Ερχεται η ωρα να πληρωσουμε. Απο τα πραγματα που υπηρχαν στο τραπεζι, ειχα τσιμπησει 3 πατατες και λιγη φετα, ειλικρινα! (ατιμη λαιμαργια) Παρολο που συμφωνω να κανει κινηση ο αντρας στο 1ο ραντεβου, παντα κανω κι εγω κινηση και δεν καθομαι σαν αγγουρω λες και ο αλλος ειναι κηδεμονας μου και εξυπακουεται οτι θα πληρωσει. Βγαζω λοιπον 5 ευρω και τα αφηνω στο τραπεζι, με κοιταει και μου λεει: "καλα εισαι τρελλη? Θα πληρωσεις για 2 πατατουλες που εφαγες? Σε παρακαλω.. παρτο πισω" και την ιδια στιγμη, μου αλλαζει θεμα, και την ωρα που μιλαει -και κραταει στα χερια το πορτοφολι- βουταει το 5ευρω απο το τραπεζι και το βαζει στο πορτοφολι του, και χαμογελωντας συνεχιζει να μου αναλυει το θεμα για το οποιο μιλουσε...
Τις επομενες μερες ηθελε να ξαναβγουμε και μαλιστα φανηκε οτι ηθελε να κρατησει επαφη αλλα δεν τον ξαναειδα... πειτε με κομπλεξικη πειτε με ο,τι θελετε... πφ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
εκεινος εργαζομενος με καλο μισθο, βουταει το 5ευρω απο το τραπεζι....

Μήπως εργάζεται σαν ταμίας ο άνθρωπος και το έκανε από συνήθεια; :hmm:
H γνώμη μου είναι ότι έπρεπε να ξαναβγείτε και να αφήσεις στο τραπέζι ένα πενηντάρικο να δεις τι θα κάνει....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.


προσωπικά, αν στο πρώτο ραντεβού είμαι αυτή που έστειλε την πρόσκληση θα φροντίσω και τον
λογαριασμό (και υπάρχει πάντα τρόπος να το κάνεις αυτό αν πραγματικά το θέλεις) ;)

αν είμαι η καλεσμένη, τότε και πάλι θα προσφερθώ να πληρώσω - δεν μου αρέσει να δημιουργώ την
εντύπωση ότι ψάχνομαι για "σπόνσορα" - περιμένω όμως να εισπράξω άρνηση :)

το μισά-μισά είναι κανόνας σε όλες τις φιλικές μου σχέσεις, αλλά μου κάνει "κάπως" περίεργα σε
πρώτα ραντεβού που έχουν μια κάπως "ρομαντική" χροιά ... ίσως να έχει να κάνει με τα στερεότυπα της
εποχής που μεγάλωσα, αλλά δεν περιμένω από τον άνδρα που προσπαθεί να κερδίσει το ενδιαφέρον μου
να φερθεί σαν τυπικός λογιστής σ αυτό το πρώτο ραντεβού (ίσως και στο επόμενο ... αν ακολουθήσει):D


( από εκεί και πέρα, μου αρέσει να αναλαμβάνω το μερίδιο που μου αναλογεί, είτε μοιράζοντας
τον λογαριασμό είτε περνώντας στη διαδικασία του σήμερα κερνάω εγώ / αύριο εσύ ανάλογα με την
οικονομική δυνατότητα του καθένα μας και το είδος της σχέσης που θα δημιουργηθεί μεταξύ μας ):D :D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αυτο το "μισα - μισα" (πω πω, πολυ "κακογουστο") μπορει καλλιστα να αντικατασταθει απο το "σημερα εγω, αυριο εσυ"...
Ή αν δεν έχει πολλά χρήματα για κάποιο λόγο, από το "σήμερα εγώ, αύριο εγώ, μεθαύριο εσύ". Αλλά όχι μισά μισά βρε φίλε, έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Μου έχει τύχει να μου κάνει πρόταση να πάμε να φάμε και όταν κοντεύει η ώρα της πληρωμής, να μου λέει, αα ξέχασα να βγάλω λεφτά, να πάω στη τράπεζα να πάρω?
Ναι πήγαινε...περιμένω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top