Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
να σαι καλα gandalf....και μακαρι να γινεις πραγματικα ευτυχισμενος στη ζωη σου...:)

ευχαριστώ πολύ....θα προσπαθήσω να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ :):):)

αλλά ρε παιδιά μου φαίνεται πως κάτι χάνω....τι ακριβώς έγινε, μου εξηγείτε και μένα?? δεν είμαι 100% βέβαιος ότι έχω καταλάβει τα προηγούμενα post...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
γιατι κατι ψυχολογοι πηγαιναν να με πεισουν οτι ειμαι ομοφυλοφιλος και οτι δεν ειναι κακο και με εκανα χειροτερα...

ναι, ΔΕΝ ειναι κακο να εισαι ομοφυλοφιλος, απλα στην δικη σου περιπτοση οποιαδηποτε προσεγγιση εκλογικευσης του θεματος ειναι λαθος.

i.e. δεν πας να "πεισεις" καποιον οτι η ιδεοληψια του ειναι λαθος γιατι η ιδεοληψια καθεαυτη ειναι ΑΔΙΑΦΟΡΗ, πρεπει να του ξεκαθαρισεις το μηχανισμο και να μαθει να ελεγχει τα συμπτωματα (αγχος, αποφευκτικοτητα, καταθλιψη κτλ).

το πρωτο και μεγαλο λαθος ειναι να μπλεκεις σε "λογικες" συζητησεις με ιδεοψυχαναγκαστικους, δεν βγαινει ακρη καμια, ο ψυχαναγκαστικος εχει περασει ολη του τη ζωη βρισκοντας λογικες διεξοδους. Και προφανως οι περισοτεροι ψυχολογοι ειναι κρετινοι...duh

η φιλη μου οχι δεν "καθαρισε" το μυαλο της, αλλα με φαρμακευτικη αγωγη και αρκετη ψυχοθεραπεια μπορει και ζει φυσιολογικα τη ζωη της. Ητοι εχει μονιμη σχεση και δεν φοβαται να αγκαλιαζει την αδελφη της.

παντως θυμαμαι περιοδους που επαιρνε αυτοβουλα την αποφαση να κοβει τα φαρμακα της γινοταν χαλια, οι ιδεοληψιες την κατεκληζαν σε βαθμο που δεν μπορουσε να βγαινει απο το σπιτι της χωρις να παθαινει κρισεις πανικου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
α, μάλιστα, μου φαίνεται πως κατάλαβα τι έγινε
να και κάτι που δεν περίμενα λοιπόν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το πρωτο και μεγαλο λαθος ειναι να μπλεκεις σε "λογικες" συζητησεις με ιδεοψυχαναγκαστικους, δεν βγαινει ακρη καμια, ο ψυχαναγκαστικος εχει περασει ολη του τη ζωη βρισκοντας λογικες διεξοδους. Και προφανως οι περισοτεροι ψυχολογοι ειναι κρετινοι...duh

αυτο ξαναπεστο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Συγνώμη που παρεμβαίνω επί ενός προσωπικού θέματος, αλλά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που μ' ενδιαφέρει:

Άγγελε, έχεις καταλήξει ποτέ στο τι ακριβώς ήταν αυτό που σ' έκανε εξ αρχής να φοβάσαι τόσο πολύ την ομοφυλοφιλία, ώστε αυτό να φτάσει σε ιδεοληψία;

Εάν δεν θέλεις μπορείς να μην απαντήσεις, ωστόσο βρίσκω θετικό το γεγονός ότι μπορούμε μέσα στο στέκι να συζητάμε τέτοια λεπτά θέματα, τόσο ανοιχτά. Το ίδιο έχω να πω και για κάποιο από τα τελευταία ποστ του Gandalf, όπου πραγματικά ένιωσα πως άνοιξε την ψυχή του και έβγαλε από μέσα της ένα βάρος.

Φίλοι μου, χαίρομαι ειλικρινά που μοιράζεστε μαζί μας αυτά που σας στοιχειώνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Άγγελε, έχεις καταλήξει ποτέ στο τι ακριβώς ήταν αυτό που σ' έκανε εξ αρχής να φοβάσαι τόσο πολύ την ομοφυλοφιλία, ώστε αυτό να φτάσει σε ιδεοληψία;

Στην ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη η ιδεα καθεαυτο ειναι απολυτος αδιαφορη, ειναι απλα ενα αποκυημα ενος νευροχημικα διαταραγμενου εγγεφαλου που εχει την τυχη (η ατυχια) να συνδιαζεται με μια εξαιρετικα εφυη ανωτερη συνειδητη δομη η οποια προσπαθει να ερμηνευσει με καποιο τροπο αυτη την διαταραχη.

Για να καταλαβεις ποσο αδιαφορος ειναι ο λογος που προκαλει εξ αρχης την ιδεοληψια σκεψου το εξις: Σιγουρα σου εχει τυχει καποια στιγμη να εχεις αυτο που λεγεται "παρεμβατικη σκεψη". Δηλαδη σκεψεις η εικονες πραγματων που δεν θα εκανες πραγματικα ποτε πχ να κανεις κακο σε καποιο αγαπημενο προσωπο σου η σεξουαλικες πραξεις με καποιο συγκενη σου, η κατι αναλογο. ΟΛΟΙ οι ανθρωποι εχουν κατι σχετικο καποια στιγμη στη ζωη τους, αλλα ειναι παρα πολυ απλο μεσα σε λιγα λεπτα να το ξεχασεις. Ο ψυχαναγκαστικος ΔΕΝ μπορει να το ξεχασει και μπαινει σε μια αεναη αναζητηση απαντησεων και επιβεβαιωσης οτι δεν προκειτε να το κανουν/συμβει κατι τετοιο.

Το αιτιο ειναι τελειως αδιαφορο, μπορει να ειναι μια ταινια, μια λεξη, ενα συναισθημα η και τιποτα ακομα. Το μεγαλο προβλημα με τους καθαρα ιδεοληπτικους ειναι οτι τους αντιμετοπιζουν οπως μια γενικευμενη αγχωδη διαταραχη, δηλαδη με καθυσηχαση και κουβεντα, πραγμα το οποιο ειναι ΛΑΘΟΣ, ο ιδεοληπτικος ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ με λογικο τροπο να ξεφυγει απο τις σκεψεις του, πρεπει να μαθει να τις αγνωει και να τις αντιμετοπιζει ως κατι "λαθος".

Δεν ξερω για τον αγγελο αλλα μπορω να σου πω για την φιλη μου, αυτη δεν ΦΟΒΟΤΑΝ την ομοφυλοφυλια αλλα την ταλαιπορουσε η απορεια, μηπως ηταν? Μηπως τελικα θα γινοταν ευτυχησμενη αν ηταν? Ειναι ο φοβος καθευατος και δεν οφειλεται στην ιδεα. Συνηθως η ιδεοληψια ειναι κατι αντιδιαμετρικα αντιθετο με την ηθικη και της πεποιθησεις του ιδεοληπτικου (εξου και ειναι τοσο ενοχλητικη). Πχ ο αγγελος μπορει να ειναι παραδοσιακος αντρας που θελει οικογενεια και παιδια και φοβαται οτι αν ειναι ομοφυλοφιλος δεν θα μπορεσει να τα κανει αυτα κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Η λεσβία φίλη μου δεν ικανοποιεί τα στερεότυπα,αφού δεν είναι καθόλου αρρενωπή,αντιθέτως είναι ιδιέταιρα θηλυκή.

Με την ανάγνωση σταμάτησα εδώ. Ποιος λέει οτι μια λεσβία πρέπει να είναι αρρενωπή; Ως γνωστόν, η μία παίζει το ρόλο της γυναίκας κι η άλλη του άντρα. Έχω πολλές φίλες και γνωστές ομοφυλόφιλες οι οποίες οι περισσότερες μοιάζουν με άντρες είναι η αλήθεια, ξέρω όμως και τις κατά καιρούς κοπέλες τους που ήταν υπέρ το δέον θηλυπρεπείς, γυναικάρες, με μακριά μαλλιά, βαμμένες-ντυμένες στην τρίχα, αυτές δεν τις έκανες λεσβίες με τίποτα. Έχω δει φάση να κάθεται στο τραπέζι μία με την κοπέλα της (μια γυναικάρα) και να την γλυκοκοιτάζει ένας τύπος από απέναντι κι η κοπέλα της να είναι έτοιμη να παίξει ξύλο μαζί του. Τι απογοήτευση για έναν άντρα... Συνεχίζω την ανάγνωση...

Ωραία τελείωσα την ανάγνωση και θέλω να χαιρετήσω το νέο μας φίλο Gandalf. Σε θαυμάζω τρομερά για την ωριμότητα που έχεις στην ηλικία σου, λυπάμαι πάρα πολύ που κάποιοι ας μην ψάχνω χαρακτηρισμό γιατί πάλι ποινές θα πάρω σε έκαναν να περάσεις τόσα πολλά άσχημα συναισθήματα, και χαίρομαι που κατάφερες να δεχτείς τον εαυτό σου (γιατί να μην τον δεχτείς άλλωστε; για να κάνεις τη χάρη σε κάποιους;) και να ζήσεις όμορφα τη ζωή σου. Σου εύχομαι πραγματικά ό,τι καλύτερο.

Θα ηθελα να μπω σε αντιπαράθεση πάλι με τον Άγγελο αλλά εντάξει, φαίνεται πως υπήρχε κάποιο πρόβλημα οπότε πάω πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Με την ανάγνωση σταμάτησα εδώ. Ποιος λέει οτι μια λεσβία πρέπει να είναι αρρενωπή; Ως γνωστόν, η μία παίζει το ρόλο της γυναίκας κι η άλλη του άντρα. Έχω πολλές φίλες και γνωστές ομοφυλόφιλες οι οποίες οι περισσότερες μοιάζουν με άντρες είναι η αλήθεια, ξέρω όμως και τις κατά καιρούς κοπέλες τους που ήταν υπέρ το δέον θηλυπρεπείς, γυναικάρες, με μακριά μαλλιά, βαμμένες-ντυμένες στην τρίχα, αυτές δεν τις έκανες λεσβίες με τίποτα. Συνεχίζω την ανάγνωση...

δεν ξέρω σε ποιο σημείο της ανάγνωσης είσαι, αλλά έχει συμφωνηθεί ότι τα στερεότυπα γκέι=θυληπρεπείς και λεσβία=macho δεν είναι στερεή βάση για να χαρακτηριστεί κάποιος λεσβία-γκέι:)

Έχω δει φάση να κάθεται στο τραπέζι μία με την κοπέλα της (μια γυναικάρα) και να την γλυκοκοιτάζει ένας τύπος από απέναντι κι η κοπέλα της να είναι έτοιμη να παίξει ξύλο μαζί του. Τι απογοήτευση για έναν άντρα...

lol, πρέπει να είχε πολύ γούστο η όλη φάση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Συνηθως η ιδεοληψια ειναι κατι αντιδιαμετρικα αντιθετο με την ηθικη και της πεποιθησεις του ιδεοληπτικου (εξου και ειναι τοσο ενοχλητικη)
ακριβως..εγω οτιδηποτε θεωρουα κακο ή στεναχωρο το εφερνα στο μυαλο μου συνεχεια..σαν μαζοχισμος ενα πραγμα..απλα μεσα σε αυτα τα πραγματα..μεσα στην σεξουαλικη και ορμονικη θαλασσα της εφηβειας το θεμα της ομοφυλοφιλιας ηταν αυτο που εκανε μπαμ και οδηγησε στην καταρρευση...

ειναι πανω απο τη λογικη..και περισσοτεροι ψυχολογοι δυστυχως μου λεγανε ασχετα...μια κοπελιτσα μου ελεγε ..μην τα σκεφτεσαι τωρα αυτα..πηγαινε τωρα που ειναι καλοκιαρακι να διασκεδασεις..:confused:και εγω ζουσα τον εφιαλτη...
φανταστειτε οτι θεωρειτε κακο στη ζωη σας.οτι σας κανει να νιωθεται ασχημα...να ειναι κολλημμενο στο μυαλο σας..σαν μαχαιρι στην πληγη...η μονη λυση ειναι να σταματησετε να σκεφτεστε ή να απασχολησετε το μυαλο σας με κατι αλλο..αυτο εκανα και εγω με τα κομπιουτερ πχ και τα βιντεοπαιχνιδια.


.απασχολουσα συνεχως το αναπειρο μυαλο μου-με πολυ χαμηλη νοητικη ικανοτητα - για να μην ξεπεταχτουν οι ιδεες...σαν υπερφωρτομενος υπολογιστης που κανει τους ιδιους υπολογισμους ξανα και ξανα-λογω ενος προβληματος ,ή ιου- και για να μη σκασει του κατεβαζεις ολες τις λειτουργιες στα απολυτως απαραιτητα...και οταν το μυαλο διορθωσει τον ιο ή το προβλημα σιγα σιγα..ξανα αναβουν τα λαμπακια των επιπλεον λειτουργιων...αλλα σιγααα,σιγα....
αυτη ειναι η απολυτη προσωπικη κολαση...

ου εχει την τυχη (η ατυχια) να συνδιαζεται με μια εξαιρετικα εφυη ανωτερη συνειδητη δομη η οποια προσπαθει να ερμηνευσει με καποιο τροπο αυτη την διαταραχη.
πετυχες διανα...αυτο μου ελεγε και ο γιατρος καιοι γονεις μου ..οτι ειμαι πολυ ψειρας(αναλυτικος δηλαδη).και οτι σκεφτομαι πολυ...καλα ολα τα ξερεις?:Dδυσκολα χαλαρωνε το μυαλο μου...


ειδες gandalf οτι πολλοι εχουμε τους εφιαλτες της εφηβειας μας?
καταραμενη περιοδος...:/:
αλλα ευτυχως τωρα περασε!:D
Περασμεεεεεένα Ναι....ξεχασμεεεεένα Όοοοοχιιιιι...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
ειδες gandalf οτι πολλοι εχουμε τους εφιαλτες της εφηβειας μας?
καταραμενη περιοδος...:/:
αλλα ευτυχως τωρα περασε!:D
Περασμεεεεεένα Ναι....ξεχασμεεεεένα Όοοοοχιιιιι...:P
΄

συμφωνώ ότι πέρασες ένα εφιάλτη σίγουρα πιο βαρύ από τους περισσότερους εφήβους...δεν ισχυρίστηκα άλλωστε ποτέ πως έχω προνόμιο σε εφιάλτες εφηβείας....σίγουρα υπάρχει πολύς κόσμος που περνάει απείρως χειρότερα πράγματα από αυτά που πέρασα εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν ισχυρίστηκα άλλωστε ποτέ πως έχω προνόμιο σε εφιάλτες εφηβείας....σίγουρα υπάρχει πολύς κόσμος που περνάει απείρως χειρότερα πράγματα από αυτά που πέρασα εγω...
δε συγκρινω...δεν γινεται κατι τετοιο..απλα λεω οτι αυτη η εποχη της ζωης μας ειναι συχνα τραυματικη..
να βαλουμε κατω να μετρησουμε τους εφιαλτες μας?ποιος τον εχει μεγαλυτερο?:P

παντως στο θεμα της ομοφυλοφιλιας..αν καποιος ειναι στο οριο απο πλευρας σεξουαλικοτητας..απο μια επιρροη του περιβαλλοντος(πχ ερωτικη απογοητευση) μπορει να αλλαξει...δεν μπορουμε να αποκλειουμε την επιρροη του περιβαλλοντος παντου..ειναι αντιεπιστημονικο και παραλογο...

δεν ειναι ολοι gandalf σαν εσενα που ησουν ετσι καθαρα..και χωρις το περιβαλλον..υπαρχουν και περιπτωσεις πιο ενδιαμεσες που ενα γεγονος μπορει να αλλαξει πολλα..
μην κρινουμε μονο απο τον εαυτο μας τους αλλους...

φιλικοτατα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
δε συγκρινω...δεν γινεται κατι τετοιο..απλα λεω οτι αυτη η εποχη της ζωης μας ειναι συχνα τραυματικη..
να βαλουμε κατω να μετρησουμε τους εφιαλτες μας?ποιος τον εχει μεγαλυτερο?:P

παντως στο θεμα της ομοφυλοφιλιας..αν καποιος ειναι στο οριο απο πλευρας σεξουαλικοτητας..απο μια επιρροη του περιβαλλοντος(πχ ερωτικη απογοητευση) μπορει να αλλαξει...δεν μπορουμε να αποκλειουμε την επιρροη του περιβαλλοντος παντου..ειναι αντιεπιστημονικο και παραλογο...

δεν ειναι ολοι gandalf σαν εσενα που ησουν ετσι καθαρα..και χωρις το περιβαλλον..υπαρχουν και περιπτωσεις πιο ενδιαμεσες που ενα γεγονος μπορει να αλλαξει πολλα..
μην κρινουμε μονο απο τον εαυτο μας τους αλλους...

φιλικοτατα...:)

τι να πω..μπορεί και να φταίει εν μέρει το περιβάλλον, αν και δεν το πιστεύω, γιατί είναι χαραγμένο τόσο βαθιά, είναι τόσο ενστικτώδες που ούτε καν το σκέφτομαι....τι σημασία όμως έχει, δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να το αλλάξεις ....και συνήθως οι περιπτώσεις που αναφέρεις είναι bi καταστάσεις και συνήθως άνθρωποι που πάντα ήταν έτσι και απλώς το ανακάλυψαν μια χ, y στιγμή...

πάντως δεν τα λέω μόνο εγώ αυτά Άγγελε, όποιον ομο/αμφι ρωτήσεις τα ίδια ακριβώς θα σου πει με μενα για το θέμα της προέλευσης της ομοφυλοφιλίας....απλά πάντα έτσι ήτανε.....ίσως να βρεις και κάποιον που πειραματίστηκε μετά από κάποια σχέση, δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι ομοφυλόφιλος αυτός....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
παντως στο θεμα της ομοφυλοφιλιας..αν καποιος ειναι στο οριο απο πλευρας σεξουαλικοτητας..απο μια επιρροη του περιβαλλοντος(πχ ερωτικη απογοητευση) μπορει να αλλαξει...

λουλζ? Τι λες μωρε? Οι gay ανθρωποι δεν ειναι ποτε "στο οριο" οπως ενας straight δεν ηταν ποτε στο οριο, του αρεσουν ατομα του ιδιου φυλου, ερωτευεται, αισθανεται και νοιωθει ακριβως οτι ενας straight απο μικρη ηληκια. Απλα ορισμενες φορες το αρνουντε και το "πολεμουν" γιατι δεν ειναι "φυσιολογικο" και πολλοι περνουν ολη τους τη ζωη λεγοντας ψεματα στον εαυτο τους (και οντας δυστοιχησμενοι βεβαια). Αλλα δεν εισαι ποτε στο "οριο", α τι να γινω ειμαι gay η οχι.

Μην κρινεις απο τον εαυτο σου, εσυ δεν εισαι gay, ΦΟΒΑΣΑΙ οτι θα μπορουσες να εισαι και πιθανων να ερμηνευεις τις φυσιολογικες ομοφυλοφιλικες σκεψεις που *ολοι* εχουν ως πιθανοτητα ομοφυλοφιλιας, αλλα δεν ειναι ετσι. Παραδειγμα υποθετω οτι εχεις περασει φασεις στις οποιες εβλεπες καποιον φιλο σου η καποιον αντρα που τον θαυμαζες γιατι ηταν ισχυρη προσωπικοτητα, η ηταν ωραιος η οτιδηποτε αλλο και σκεφτοσουν οτι αυτος ο θαυμασμος μπορει να ειναι ερωτικη αγαπη.

Στο μην ιδεοληπτικο μυαλο αυτες οι "σκεψεις" ερχονται και παρερχονται σε δευπτερολεπτα χωρις καμια σημασια, στο δικο σου δυστοιχως οχι, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορει να εισαι gay, η οτι οι gay σκεφτονται ετσι, απλα σημαινει οτι εισαι OCD:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οι gay ανθρωποι δεν ειναι ποτε "στο οριο" οπως ενας straight δεν ηταν ποτε στο οριο,

η σεξουαλικοτητα ειναι φασμα..οχι ασπρο μαυρο..οποτε σαφως και υπαρχουν ορια που με ενα γεγονος μπορεις να περασεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
παντως στο θεμα της ομοφυλοφιλιας..αν καποιος ειναι στο οριο απο πλευρας σεξουαλικοτητας..απο μια επιρροη του περιβαλλοντος(πχ ερωτικη απογοητευση) μπορει να αλλαξει...

λουλζ? Τι λες μωρε? Οι gay ανθρωποι δεν ειναι ποτε "στο οριο" οπως ενας straight δεν ηταν ποτε στο οριο, του αρεσουν ατομα του ιδιου φυλου, ερωτευεται, αισθανεται και νοιωθει ακριβως οτι ενας straight απο μικρη ηληκια. Απλα ορισμενες φορες το αρνουντε και το "πολεμουν" γιατι δεν ειναι "φυσιολογικο" και πολλοι περνουν ολη τους τη ζωη λεγοντας ψεματα στον εαυτο τους (και οντας δυστοιχησμενοι βεβαια). Αλλα δεν εισαι ποτε στο "οριο", α τι να γινω ειμαι gay η οχι.

Μην κρινεις απο τον εαυτο σου, εσυ δεν εισαι gay, ΦΟΒΑΣΑΙ οτι θα μπορουσες να εισαι και πιθανων να ερμηνευεις τις φυσιολογικες ομοφυλοφιλικες σκεψεις που *ολοι* εχουν ως πιθανοτητα ομοφυλοφιλιας, αλλα δεν ειναι ετσι. Παραδειγμα υποθετω οτι εχεις περασει φασεις στις οποιες εβλεπες καποιον φιλο σου η καποιον αντρα που τον θαυμαζες γιατι ηταν ισχυρη προσωπικοτητα, η ηταν ωραιος η οτιδηποτε αλλο και σκεφτοσουν οτι αυτος ο θαυμασμος μπορει να ειναι ερωτικη αγαπη.

Στο μην ιδεοληπτικο μυαλο αυτες οι "σκεψεις" ερχονται και παρερχονται σε δευπτερολεπτα χωρις καμια σημασια, στο δικο σου δυστοιχως οχι, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορει να εισαι gay, η οτι οι gay σκεφτονται ετσι, απλα σημαινει οτι εισαι OCD:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
η σεξουαλικοτητα ειναι φασμα..οχι ασπρο μαυρο..οποτε σαφως και υπαρχουν ορια που με ενα γεγονος μπορεις να περασεις...

:hmm:Αδυνατώ να το φανταστώ για μένα και για όλους τους straight ανθρώπους που γνωρίζω. Μάλλον η φοβία σου ακόμα υπάρχει και προσπαθείς να την περάσεις και σε μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
:hmm:Αδυνατώ να το φανταστώ για μένα και για όλους τους straight ανθρώπους που γνωρίζω. Μάλλον η φοβία σου ακόμα υπάρχει και προσπαθείς να την περάσεις και σε μας...

το φάσμα στο οποίο αναφέρεται πάντως ο Άγγελος νομίζω ότι εν μέρει υπάρχει διότι εμένα π.χ σεξουαλικά οι γυναίκες απλά με αφήνουν παντελώς αδιάφορο σαν να βλέπω ένα κομμάτι κρέας να κινείται , άλλοι γκέι όμως τις σιχαίνονται όπως οι str8 σιχαίνονται τους ομόφυλούς τους, οπότε εγώ δεν έχω θέμα να φιληθώ ή να κάνω περισσότερα με κάποια (όπως δεν έχω θέμα να φιλήσω πχ το μαξιλάρι μου, το οποίο επίσης μου είναι παντελώς αδιάφορο), και αν μου κάτσει κάποια πάνω μου και αρχισει να μου τρίβεται και είναι και θεά δεν χαλάω χατίρια, άλλοι όμως τρομοκρατούνται ή ακόμα και τους πιάνει σιχαμάρα στην ιδέα...δεν είναι όλοι 100% γκέι, υπάρχουν και πολλοί bisexual άλλωστε που τους ανάβουν και τα 2 φύλα

απλά το φάσμα αυτό δεν είναι ρευστό, είναι απόλυτα στερεό και θεμελιωμένο κάπου μέσα σου και δεν γίνεται να γίνεις πιο πολύ γκέι ή πιο πολύ str8 , είσαι αυτό που είσαι Άγγελε, τελείωσε, δεν υπάρχει ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση να αλλάξεις, σε αυτον τομέα τουλάχιστον, οπότε έχει δίκιο η αγαπητή Himela, κράτα τις φοβίες σου στον εαυτό σου γιατί αναγκαζόμαστε να επαναλαμβάνουμε χιλιοειπομένα πράγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δεν ξέρω κανέναν straight άντρα να σιχαίνεται τους άντρες, γιατί μέσα του γνωρίζει και αποδέχεται οτι δεν απειλείται από κάτι μιας και του αρέσουν μόνο οι γυναίκες. Θέλω να πω οτι όταν είσαι σίγουρος για το τι σου αρέσει, ποιος ο λόγος να σιχαίνεσαι αυτό που δε σου αρέσει; Για μένα επίσης αυτό που μας ανάβει είναι κάτι που γίνεται ασυνείδητα, αυθόρμητα, χωρίς σκέψη. Πώς μπορώ να επέμβω στο ασυνείδητο και να αναλύσω λογικά κάτι που με ερεθίζει; Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω.

Μπορείτε επίσης να μου εξηγήσετε τι ακριβώς συμβαίνει με τους bi; Μπορώ να καταλάβω να είσαι ετεροφυλόφιλος ή ομοφυλόφιλος. Το να είσαι και τα δύο, πώς γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δεν ξέρω κανέναν straight άντρα να σιχαίνεται τους άντρες, γιατί μέσα του γνωρίζει και αποδέχεται οτι δεν απειλείται από κάτι μιας και του αρέσουν μόνο οι γυναίκες. Θέλω να πω οτι όταν είσαι σίγουρος για το τι σου αρέσει, ποιος ο λόγος να σιχαίνεσαι αυτό που δε σου αρέσει; Για μένα επίσης αυτό που μας ανάβει είναι κάτι που γίνεται ασυνείδητα, αυθόρμητα, χωρίς σκέψη. Πώς μπορώ να επέμβω στο ασυνείδητο και να αναλύσω λογικά κάτι που με ερεθίζει; Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω.

Μπορείτε επίσης να μου εξηγήσετε τι ακριβώς συμβαίνει με τους bi; Μπορώ να καταλάβω να είσαι ετεροφυλόφιλος ή ομοφυλόφιλος. Το να είσαι και τα δύο, πώς γίνεται;

όταν λέω σιχαίνεται τους άντρες εννοώ ότι σιχαίνεται να κάνει ερωτική σχέση και σεξ μαζί τους, όπως και εσύ σιχαίνεσαι (απότι έχεις πει) να κάνεις σεξ με μια γυναίκα...

όσο για τους bi δεν μπορώ να σε φωτίσω, προσωπικά το θεωρώ ακόμα πιο βασανιστικό από κάποια άποψη (φαντάζεσαι να πάει κάποιος bi στην παραλία και να τον εξιτάρουν και οι άντρες και οι γυναίκες??:P θα είναι μόνιμα με ανεβασμένο ηθικό, if u know what I mean), αν και βέβαια μπορούν κάλλιστα να μην το αποκαλύψουν ποτέ ότι είναι bi λόγω του ότι κάνουν φυσιολογικά σχέση με άτομα του αντιθέτου φίλου....

ειλικρινά δεν ξέρω να σε φωτίσω...με τους transexual δηλαδή τι γίνεται???? από κει και πέρα περνάμε σε έναν άντρα (ως παράδειγμα τον φέρνω, υπάρχουν και γυναίκες) που όχι απλώς έλκεται από το ίδιο φύλο αλλά γουστάρει να συμπεριφέρεται σαν το αντίθετο φύλο τόσο πολύ που θέλει να αλλάξει το δικό του και να γίνει γυναίκα.....έδώ πατάμε σε άλλα χώματα, και πάλι δεν έχω ιδέα τι γίνεται...ίσως αν υπήρχε κάποιος trans στην παρέα μας να μας διαφώτιζε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
όταν λέω σιχαίνεται τους άντρες εννοώ ότι σιχαίνεται να κάνει ερωτική σχέση και σεξ μαζί τους, όπως και εσύ σιχαίνεσαι (απότι έχεις πει) να κάνεις σεξ με μια γυναίκα...

Ναι αλλά εμένα δε μου γίνεται μόνιμη ιδέα, αν κάποιος με ρωτήσει, θα έλεγα οτι σιχαίνομαι, δε ζω σκεφτόμενη αυτό συνέχεια.:)

ίσως αν υπήρχε κάποιος trans στην παρέα μας να μας διαφώτιζε...

Πολλά θες κι εσύ!:P

Τέλος πάντων, όπως εγώ δεν μπορώ να εξηγήσω σε μια ομοφυλόφιλη γυναίκα γιατί με ελκύει ένας άντρας και τι βρίσκω σε αυτό, έτσι κι αυτή δεν μπορεί να μου εξηγήσει τι βρίσκει σε μια γυναίκα. Αυτά τα πράγματα δεν εξηγούνται με τη λογική, ούτε αναλύονται, και το πιθανότερο δεν προέρχονται από αίτια που προέρχονται από τη λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top