OpenOffice.org

konfou

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Φάρσαλα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Το χρησιμοποιώ διότι από όσο ξέρω είναι η μοναδική σουίτα γραφείου για Linux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Το χρησιμοποιώ διότι από όσο ξέρω είναι η μοναδική σουίτα γραφείου για Linux.

Δεν ισχύει.

Υπάρχουν και άλλες όπως goffice ή koffice, καθώς και staroffice και δεν συμμαζεύεται.

Βγήκε το καινούργιο OpenOffice btw και είναι πολύ ελαφρύτερο, γρήγορο και δουλεύει και πολύ καλύτερα με αρχεία του msoffice
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Michale92, είναι βέβαιο ότι η opensource κοινότητα δεν μπορεί να φτάσει σε επίπεδο πολλά προγράμματα που αγοράζονται, αλλά από το να έχω windows :sick: με 1002 προβλήματα που αργούν να επιδιορθωθούν, προτιμώ τα υποκατάστατα opensource, των οποίων τα προβλήματα διορθώνονται μέσα σε μία-δύο μέρες.

Θα μπορούσες να με ενημερώσεις τι προβλήματα έχεις αντιμετωπίσει;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konfou

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Φάρσαλα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Δεν ισχύει.

Υπάρχουν και άλλες όπως goffice ή koffice, καθώς και staroffice και δεν συμμαζεύεται.

:oops: Δεν το ήξερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
OpenOffice 3.0 Ελληνικό και με Ελληνική βοήθεια το προτιμώ πάντα μια και έχει τη δυνατότητα για pdf.
https://el.openoffice.org/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Λίγο που το δοκίμασα δεν μου άρεσε :mad:.Δεν έχει τις λειτουργίες που έχει το Office 2007 και τα αρχεία Powerpoint του Openoffice χρειάζονται μετατροπή για να διαβαστούν από το Office 2007.Καλύτερα Office.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Λίγο που το δοκίμασα δεν μου άρεσε :mad:.Δεν έχει τις λειτουργίες που έχει το Office 2007 και τα αρχεία Powerpoint του Openoffice χρειάζονται μετατροπή για να διαβαστούν από το Office 2007.Καλύτερα Office.:no1:

Και τις χρειάζεσαι όλες αυτές; :P
Τι λειτουργίες έχει που δεν έχει το openoffice αλήθεια;

Με τα ppt που φτιάχνονται απο το MSO έχει όντως προβλήματα,
γι αυτό ο κόσμος τις παρουσιάσεις του τις δίνει σε pdf :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Καποιος μου ειπε οτι τα αρχεια που σωζεις στο open ofice δεν ανοιγουν στo office ή το αντιθετο..
Ξερει κανεις να μου πει τι ισχυει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Για το Open office 2.0 που ξέρω, το default file extension με το οποίο θα σου σώσει ένα text document είναι .swx, το οποίο δεν ανοίγει με word (τουλάχιστον μέχρι 2003 που έχω εγώ), έχεις όμως την επιλογή όταν κάνεις save να το σώσεις σαν .doc ώστε να μην έχεις πρόβλημα. Το ίδιο συμβαίνει και με το spreadsheet, το default file format των αρχείων του είναι .sxc που δεν ανοίγει με excel, έχεις όμως τη δυνατότητα να το σώσεις και σαν .xls αντίστοιχα.

Όταν το κάνεις αυτό σου βγάζει ένα χαζοwarning βέβαια ότι και καλά μπορεί να χαθεί πληροφορία όταν σώζεις με external file formats. Το μόνο πρόβλημα που μου έτυχε εμένα τρία χρόνια τώρα ήταν με κάτι symbols (πχ σουηδικούς χαρακτήρες με τη βουλίτσα από πάνω κλπ), που δεν εμφανιζόταν μετά όταν το άνοιγα σε word/excel αλλά εντάξει, σιγά την τραγωδία...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Θέλω να κατεβάσω το OpenΟffice για Windows. Μήπως γνωρίζετε τις διαφορές ανάμεσα στις εκδόσεις 3.1.1 , 3.2 και 3.2.1 ; Ποια έκδοση θα προτείνατε;
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Την τελευταια θα κατεβασεις, οι αλλες δυο ειναι παλαιοτερες, φαινεται απο το οτι εχουν μικροτερους "αριθμους κυκλοφοριας". Δεν ξερω τις διαφορες, αλλα σε software να πηγαινεις στις τελευταιες εκδοσεις, και περισσοτερα features προσφερουν και λυνουν παλαιοτερα bugs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
επειδη ειχα χρησιμοποιησει την 3.1.1 &3.2 αρκετα στο παρελθον δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα ,εως καθολου μπορω να πω ,αλλα τωρα που εκανα φορματ φορτωσα την καινουργια εκδοση ,που μονο το περιβαλλον εργασιας φαινεται να ειναι διαφορετικο.\


παντως οποια και να κατεβασεις δεν θα σε απογοητευσουν ποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Την 3.2.1 να κατεβάσεις. Οι διαφορές της από την προηγούμενη είναι κυρίως κάποια bug fixes.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffanykal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Την 3.2.1 κατέβασα τελικά. Καλή φαίνεται..:D
Και τώρα.... εργασία βιολογίας στο OpenOffice impress;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν η ελληνική κοινότητα του Openoffice συνεχίζει να υπάρχει; Στο forum ( https://forum.opengr.net/index.php )δεν υπάρχει καμία δραστηριότητα για μεγάλο διάστημα. Μήπως οι έλληνες εθελοντές έχουν "μετακομίσει" στην ομάδα του LibreOffice;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top