Foxconn: Η δουλειά σκοτώνει!

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.


Δεν ειπα ποτε να μην εχουμε ονειρα και να μην προσπαθουμε να τα πραγματοποιησουμε σε οποια ηλικια κι εαν βρισκομαστε.

Προκλητικο ομως ειναι να μιζεριαζουμε, οταν εχουμε καταφερει να βρουμε μια ικανοποιητικη εργασια τη στιγμη εκεινη που υπαρχουν χιλιαδες ανθρωποι σε πολυ χειροτερη μοιρα εξισου με ονειρα και πτυχια.
Και γνωριζω πολυ καλα πως ειναι να δουλευεις σε μια τραπεζα, οταν οι μισοι και πανω φιλοι μου εργαζονται σε αρκετες απο αυτες που υπαρχουν, μεγαλυτερες και μικροτερες.

Εχεις την εντυπωση οτι σαν καθηγητρια μιας ξενης γλωσσας, δε θα εχεις αγχος? Δε θα υπαρχουν τριβες με συναδελφους? Δε θα εχεις αφεντικα με απαιτησεις πανω απο το κεφαλι σου, πιεζοντας σε για το καλυτερο δυνατον? Ή εχεις την εντυπωση πως εαν κανεις ιδιαιτερα και εισαι αφεντικο του εαυτου σου ειναι πολυ καλυτερα? Το αγχος του εαν και του χρονου θα εχεις αρκετα μαθηματα, ωστε να αισθανεσαι μια καποια σιγουρια, νομιζεις οτι ειναι λιγοτερο?
Δεν ειναι λιγοι οι συναδελφοι που γνωριζω οι οποιοι παραλληλα με τα μαθηματα κανουν και μια δευτερη δουλεια. Εχοντας βεβαια αυτη τη δευτερη δουλεια ως σταθερη, γι αυτο και το αναφερω.

Ενιγουεις...

Δεχομαι να θελεις να προσανατολιστεις επαγγελματικα προς καπου αλλου και να κανεις κατι που θεωρεις οτι σε γεμιζει περισσοτερο ακομα και με τις ιδιες δυσκολιες, αλλα δε συμφωνω με τη μιζερια.
Ας προχωραμε μπροστα βλεποντας το ποτηρι μισογεματο και οχι μισοαδειο.



Όπως είπα παραπάνω όλες οι δουλειές έχουν μειονεκτήματα και το θέμα είναι ποια μειονεκτήματα είναι διατεθειμένος να δεχτεί ο καθένας μας. Φυσικά και περιμένω ότι η δουλειά του εκπαιδευτικού δεν θα είναι ρόδινη αλλά στην προσωπική μου ζυγαριά τα μειονεκτήματα της δουλειάς του τραπεζικού ζυγίζουν πολύ περισσότερο από την ανασφάλεια για το αν θα έχω μαθήματα και τα λιγότερα ίσως χρήματα. Πραγματικά, δεν με πειράζει να μην έχει τόσο μεγάλη σιγουριά η δουλειά μου εφόσον ευχαριστιέμαι να την κάνω και δεν μου μαυρίζει την καθημερινότητα. Μπορώ να ζήσω και με πολύ λιγότερα. Όσο για τις σχέσεις μεταξύ συναδέλφων και την πίεση από αφεντικά έχω κι εγώ συναδέλφους εκπαιδευτικούς έχω κάνει τη σύγκριση και είμαστε μέρα με νύχτα.

Αναγνωρίζω ότι η δουλειά μου με συντηρεί παραπάνω από αξιοπρεπώς αλλά κατά τ'άλλα νιώθω σαν το λιοντάρι που το φυλάκισαν στο κλουβί και για μένα αυτή η "ικανοποιητική δουλειά" όπως την αποκαλείς είναι το κλουβί μου. Τέλος πάντων, ανέλυσα το πόσο μου τη δίνει η δομή του όλου συστήματος και απλώς το βλέπουμε διαφορετικά το θέμα. Δεν πειράζει καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Μόλις ανακάλυψα ότι με δυο λόγια ό,τι θέλω να πω το είπε ο λατρεμένος Θανάσης Παπακωνσταντίνου στο Θέατρο Πέτρας 31.05.10:

"..Προτιμώ να είμαι ανασφαλής αλλά ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ , παρά ασφαλής και σκλαβωμένος.."

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennalious

Νεοφερμένος

Ο pennalious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 114 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.



Ψέμμα?...

Τιμή και δόξα στους ηρωϊκά πεσόντες (ή απλά "πεσόντες") κατά την ώρα του καθήκοντος:

Γιάννη Βαρθολομαίο (διοικητής ΙΚΑ) :bye:

& Χρήστο Ζαχόπουλο (πρώην Γεν. Γραμματέας υπουργείου Πολιτισμού):vava:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βγήκαν νέα στοιχεία στην επιφάνεια


  • απαιτούνται 141 βήματα για την παραγωγή μιας συσκευής iPhone, ενώ όλες είναι κατασκευασμένες στο χέρι
  • ο χρόνος για την παραγωγή μίας και μόνο συσκευής iPad είναι πέντε ημέρες και χρειάζονται 325 χέρια για αυτό
  • η Foxconn παράγει 300 χιλιάδες υποδοχές για τη φωτογραφική μηχανή του iPad σε μία μόνο ημέρα
  • ο εργάτες του εργοστασίου πληρώνουν το φαγητό τους έναντι $0.7 δολάριο το γεύμα ενώ δουλεύουν σε 12ωρες βάρδιες
  • οι εργάτες που επιλέγουν να κοιμηθούν στο εργοστάσιο έχουν ένα δωμάτιο “έξι επί οκτώ” και πληρώνουν ενοίκιο $17.5 δολάρια το μήνα.
  • οι απολαβές των εργατών της Foxconn ανέρχονται στο $1.78 δολάριο την ώρα.
  • οι νέο προσληφθέντες εργάτες περνάνε από εκπαίδευση τριών ημερών και από δοκιμασίες σχετικές με τη ανάπτυξη της ομαδικότητας
  • ο οργανισμός FLA (τον οποίο πλήρωσε η Apple για τον έλεγχο της Foxconn) ενδιαφέρεται για το κατά πόσο οι εργαζόμενοι στα εργοστάσια δέχονται ή όχι επισκέπτες. Η Apple πλήρωσε $250.000 δολάρια στον FLA και πληρώνει επίσης τον κάθε έλεγχο που πραγματοποιεί
  • όταν ο Louis Wo ρωτήθηκε την περίπτωση η Apple να ζητήσει το διπλασιασμό του μισθού των εργαζομένων ο ίδιος απάντησε “Γιατί όχι;”


Με απλά λόγια παίρνουν με το ζόρι 350€ αλλά από αυτά πρέπει να ξοδεύουν περίπου 30€ το μήνα σε φαγητό και ύπνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Βγήκαν νέα στοιχεία στην επιφάνεια


  • απαιτούνται 141 βήματα για την παραγωγή μιας συσκευής iPhone, ενώ όλες είναι κατασκευασμένες στο χέρι
  • ο χρόνος για την παραγωγή μίας και μόνο συσκευής iPad είναι πέντε ημέρες και χρειάζονται 325 χέρια για αυτό
  • η Foxconn παράγει 300 χιλιάδες υποδοχές για τη φωτογραφική μηχανή του iPad σε μία μόνο ημέρα
  • ο εργάτες του εργοστασίου πληρώνουν το φαγητό τους έναντι $0.7 δολάριο το γεύμα ενώ δουλεύουν σε 12ωρες βάρδιες
  • οι εργάτες που επιλέγουν να κοιμηθούν στο εργοστάσιο έχουν ένα δωμάτιο “έξι επί οκτώ” και πληρώνουν ενοίκιο $17.5 δολάρια το μήνα.
  • οι απολαβές των εργατών της Foxconn ανέρχονται στο $1.78 δολάριο την ώρα.
  • οι νέο προσληφθέντες εργάτες περνάνε από εκπαίδευση τριών ημερών και από δοκιμασίες σχετικές με τη ανάπτυξη της ομαδικότητας
  • ο οργανισμός FLA (τον οποίο πλήρωσε η Apple για τον έλεγχο της Foxconn) ενδιαφέρεται για το κατά πόσο οι εργαζόμενοι στα εργοστάσια δέχονται ή όχι επισκέπτες. Η Apple πλήρωσε $250.000 δολάρια στον FLA και πληρώνει επίσης τον κάθε έλεγχο που πραγματοποιεί
  • όταν ο Louis Wo ρωτήθηκε την περίπτωση η Apple να ζητήσει το διπλασιασμό του μισθού των εργαζομένων ο ίδιος απάντησε “Γιατί όχι;”


Με απλά λόγια παίρνουν με το ζόρι 350€ αλλά από αυτά πρέπει να ξοδεύουν περίπου 30€ το μήνα σε φαγητό και ύπνο

Έχουν προσθέσει επίσης δύχτια γύρω από το κτίριο για την αποτροπή αυτοκτονιών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Η εταιρεία, στην προσπάθειά της να περιορίσει το κύμα αυτοκτονιών, το οποίο βλάπτει σοβαρά τη δημόσια εικόνα της (όχι επειδή λυπάται για τους νεκρούς), επέβαλε στους εργαζομένους να υπογράψουν δήλωση, δεσμευόμενοι πως δεν θ' αυτοκτονήσουν. Φαίνεται λοιπόν πως δεν θα δίσταζε να κυνηγήσει όσους καταπατήσουν τη συμφωνία, ακόμη και μετά τον τάφο τους, κάτι που εάν δεν ήταν τραγικό, θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ξεκαρδιστικό, σαν σκηνή βγαλμένη από φουτουριστική ταινία. Επίσης, τοποθέτησε δίχτυα έξω από τα παράθυρα, για να μαζεύουν όσους εργαζομένους αποδειχτούν λάτρεις των extreme sports κι αποφασίσουν να ...πάρουν τον αέρα τους με πιο ανορθόδοξο του συνήθους τρόπο.

Δλδ αν καποιος τελικα καταφερνε να αυτοκτονησει κρατωντας την ανασα του, θα του κανανε μηνυση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δλδ αν καποιος τελικα καταφερνε να αυτοκτονησει κρατωντας την ανασα του, θα του κανανε μηνυση?

Δεν μπορεις να αυτοκτονησεις με αυτον τον τροπο:D:D.Αποδειγμενο.
Κωμικοτραγικη η ολη φαση...Sue me in the afterlife.Καθως θα ειναι στις πυλες του παραδεισο...Ο φυλακας θα εχει και ενα εξωδικο στο χερι.(Μην ξεχνατε ο Jobs ειναι στον παραδεισο:P)

Πραγματικα αθλιες συνθηκες,και χρυσοπληρωνουμε και τα προιοντα της apple.Ντροπη τους.

Ωστοσο,δεν απεχει και πολυ απο την Ελληνικη πραγματικοτητα...Και εμεις σε λιγο ετσι οπως παμε..Υπο αυτες τις συνθηκες θα εργαζομαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
https://www.insomnia.gr/topic/437857-οι-συνθήκες-στο-εργοστάσιο-παραγωγής-προϊόντω/

Με απλά λόγια παίρνουν με το ζόρι 350€ αλλά από αυτά πρέπει να ξοδεύουν περίπου 30€ το μήνα σε φαγητό και ύπνο

Σαν ξερα νουμερα μπορει τα 350 ευρο να μας φαινονται λιγα, σε συγκριση με τα δεδομενα τις Κινας ομως τι γινετε; Πιος ειναι ο βασικος μισθος, ποιες ειναι η τιμες διαφωρων πραγματων στην αγορα;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ωραία παρατηρήσεις. Πάντως σαν νούμερα τα πάει καλά μάλιστα έχει αρνητικό πληθωρισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top