Αλλοδαποί σημαιοφόροι στις παρελάσεις

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
επειδη το θεμα συνδεεται αμεσα με τν ρατσισμο , εχω να πω τ εξης. Αν εισαι πανω απο 10 χρονων και ακομα σκευτεσαι ρατσιστικα τοτε σιγουρα αντιμετωπιζεις καποιο προβλημα.στο μετεδωσαν? επηρεαστηκες ? δεν στεκομαι εκει, απλα τονιζω το ανουσιο του ρατσισμου.καποιοι ειπαν να καταργηθουν οι παρελασεις και συμφωνω. Αλλα οχι να στερησουμε απο καποια παιδια π θελουν (κ λεω θελουν κ οχι αξιζουν διοτι διαφωνω με την επιλογη λογω βαθμων) να κρατησουν την σημαια μας. κ κατι τελευταιο , αλλοδαποι δεν ειναι μονο οι αλβανοι παιδια, γιατι οπου δεν αναφεροταν η λεξη αλλοδαπος , αναφεροταν ο αλβανος! κριμα κ νομιζα αυτη η μοδα ειχε ξεπεραστει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντωνια14

Νεοφερμένος

Η Αντωνια14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ζουμε σε μια χωρα οπου ο Αντετοκουμπο και ο Δημας ειναι Ελληνες αλλα ενα παιδακι Αλβανος που γεννηθηκε στην Ελλαδα ειναι αισχος και ντροπη να ειναι σημαιοφορος στην παρελαση επειδη εβγαλε τον πιο υψηλο βαθμο. Αλλα το παιδακι δε εφερε κατι στην Ελλαδα αναγνωρισημοτητα, μεταλλια κτλπ οποτε δε δινει κανενας σημασια και το στιγματιζει. Τα λογια ειναι περιττα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Αντωνία ρατσισμός είναι και ότι αναφέρεσαι μόνο σε αλβανακι που έβγαλε υψηλό βαθμό. Γιατί να μην είναι από κάποια αλλ η χώρα ας πουμε; Προσωπικά δεν γεννήθηκα Ελλάδα αν και οι δύο οι γονείς μου είναι Έλληνες. Όταν πρωτοηρθα Ελλάδα δεν είχα ιδιαίτερα καλή προφορα και ούτε μίλαγα Καλά τα ελληνικά ωστόσο εξελίχθηκα και ήμουν και σημαιοφόρος στο Δημοτικό αν και δεν ήμουν αλλοδαπός σίγουρα δεν ήμουν σαν τους αλλους. Ρατσισμό δέχθηκα ελάχιστα εως καθόλου. Ένα πράγμα που θεωρώ ότι πρέπει να λάβουμε υπόψιν μας είναι ότι η ζήλια,ο φθόνος δεν κοιτάει φυλή. Όταν πετυχενει κάποιος κάτι πάντα κάποιοι θα βγάλουν χολή ακόμα και αν είναι ίδιας εθνικότητας. Επίσης ο σεβασμός κερδίζεται και αυτό ισχύει για όλες τις φυλές. Σαφώς και ένα αλβανακι σημαιοφόρος θα κερδίσει σεβασμό μου και σαφώς ένα άλλο που δεν έκανε κάτι Όχι. Ενα αλλο ζήτημα που τίθεται πάλι είναι ότι κάποιος αλλοδαπός μπορεί να μην νιώθει Έλληνας και ξέρω περιστατικό που παιδι από την Βουλγαρία ενώ κληρώθηκε για την σημαία δεν δέχθηκε να γίνει σημαιοφόρος(στο δημοτικο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
To κόμπλεξ ορισμένων σε αυτή τη χώρα έχει ως πρόσχημα τη φυλή και την ιθαγένεια. Να είσαστε ειλικρινείς με τον εαυτό σας, ότι ζηλεύετε αυτούς που δεν κοπριτεύουν όπως ένας στους δυο νέους της Ελλάδας που γεμίζουν τις καφετέριες, τα ρακάδικα και πάσης φύσεως -δικα ενώ συζητούν σαν γέροντες κουβέληδες για την κρίση. Άλλες χώρες ξέρετε γιατί προοδεύουν όπως ο Καναδάς, η Γερμανία, η Αυστρία, η Γαλλία κλπ; Γιατί, αντί να τρώγονται και να αναλλώνουν το χρόνο με επουσιώδη πράγματα, δημιουργώντας μόνιμα μια αρνητίλα στην κοινωνία και στις επόμενες γενιές (που θα σας φασκελώνουν για το χάλι που τους παραδίνετε), αφήνοντας σε γκέτα και περιθώρια όσους είναι από άλλες χώρες, τους ενσωμάτωσαν και τους άφησαν με την πρόοδο τους να συνεισφέρουν στην εγχώρεια οικονομία. Η οικονομία πρέπει να είναι ανοιχτή για να προοδεύει εκείνος που θυσιάζει πολλά από τη ζωή του. Έτσι είναι. Σε κλειστά συστήματα επικρατεί ασφυξία, ευνοιοκρατία, νεποτισμός, μπόχα και παράγονται αέρια φασισμού (-διαταγές, καδρόνια, διαγραφές, ΠΑΜΕ, Ρουβίκωνες) από αυτόν που αρέσκονται οι αριστεροί και δεξιοί πουθενάδες γιατί όποιος ξεφεύγει από την κομματική γραμμή τον τρώει ο λύκος.

Πάντα θα έχω απορία για ποιο λόγο η Ελλάδα να μην ελκύει επαγγελματικά καλούς επιστήμονες από το Πακιστάν;
Η απάντηση είναι σαφής (κυκλώστε το σωστό):

α). Θα νιώσουν κομπλεξικά οι Έλληνες φυσικοί λόγω ανταγωνισμού.

β). Πουλάει ως εσωτερική κατανάλωση να επενδύουμε σε λαθραίους κακομοιριασμένους από το Πακιστάν (βέβαια σε κάποια άλλη χώρα, οι νόμοι περί μεταναστών ισχύουν κανονικά αλλά στη χώρα μας τα ΜΜΕ επενδύουν στην ασάφεια και σε μια εικόνα χώρας υπό διάλυση, ξέφραγο αμπέλι). Η Μονή Πετράκη, ΜΚΟ, αριστεροπατέρες, σκουλίκια της δημοσιας ζωής και τα ΜΜΕ κάνουν σόου με τον πόνο συμφοριασμένων.

γ). Έλλειψη κοινής κουλτούρας καινοτομίας μεταξύ των επιστημόνων των δυο χωρών. Οι φυσικοί στην χώρα μας σπούδασαν και λίγο αριστερά στα Πανεπιστήμια, οπότε δεν είχαν χρόνο για να μπορούν να επενδύσουν καλύτερα στην επιστήμη τους οπότε και να απαιτήσουν ανάλογα επαγγελματικά δικαιώματα στην Ελλάδα. Άντε να εξηγήσεις του Πακιστανού φυσικού διάνοια, ότι οι περισσότεροι φοιτητές φυσικού ξεκινούν με ιδέες έρευνες από την προνηπιακή ηλικία (όλοι ήξεραν ότι ήθελαν να κάνουν έρευνα στην θερμοπυρηνική σύντηξη) αλλά μετά διδάσκουν ταλαντώσεις σε μαθητές γ γυμνασίου. Ακόμη και όσοι είναι αριστούχοι, καταπίνονται από τη γενική μάζα ροής της απραξίας και μιας προσωρινής λύσης βιοπορισμού από μανάβικο μέχρι ιδιαίτερα (δεν είναι ντροπή η δουλειά, απλά θα έπρεπε να υπάρχει λίγη τσίπα απέναντι στην επιστήμη διότι σε όλο τον κόσμο σπουδάζουν αυτοί που πρέπει και όχι αυτοί που πέρασαν στις πανελλήνιες στην 19η επιλογή τους ενώ ήθελαν ΗΜΜΥ ενώ όσοι σπουδάζουν ΗΜΜΥ θα ήθελαν τελικά να σπούδαζαν Πληροφορική).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Για μένα δε θα σήμαινε τίποτα να κρατήσω τη σημαία της Γερμανίας, της Αγγλίας ή κάποιας αλλης χώρας. (Το αν σημαίνει κάτι το να κρατήσω τη σημαία της δικής μας χώρας είναι άλλη συζήτηση περί της αξίας των εθνικών συμβόλων.) Έτσι λοιπόν νομίζω πως έγκειται στην εθνική συνείδηση του καθενός το αν θα πρέπει να κρατήσει μια σημαία. Αν ο αλλοδαπός υποψήφιος σημαιοφόρος "νιώθει Έλληνας" δεν το βλέπω κακό το να φέρει όντως τη σημαία. Δε θα έπρεπε επομένως να ρωτάμε τους γύρω του αν θα πρέπει να κρατήσει τη σημαία, αλλά τον ίδιο.

Γιατί, αντί να τρώγονται και να αναλλώνουν το χρόνο με επουσιώδη πράγματα, δημιουργώντας μόνιμα μια αρνητίλα στην κοινωνία και στις επόμενες γενιές (που θα σας φασκελώνουν για το χάλι που τους παραδίνετε)
Η ειρωνεία της φράσης. Damn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Ιππολύτη νομίζω είναι λίγο τυπολατρικό τα περί σημαίας για να κάνουν φιέστα τα γαλόνια και ο πολιτικός σκουπιδοντενεκές της χώρας μας. Τα ΜΜΕ αναλώνουν τα 2/3 των ειδήσεων πόσο χασμουρίθηκε ο ΠτΔ ή πόσο μαζεμένη ήταν η φούστα της απόγονης Ελληνοπούλας με το δωδεκάποντο (που νομίζει ότι είναι η Τζία από τα μαύρα μεσάνυχτα). Επί της ουσίας θα έπρεπε να υπάρχει άλλος τρόπος εορτασμού μνήμης γιατί αμφιβάλλω ότι αν σήμερα η χώρα ήταν σε εμπόλεμη κατάσταση, ο μέσος Έλληνας μαθητής θα έκανε κάτι. Περισσότερο τον απασχολούν να δείχνει πόσο άτριχοι είναι οι μύες του στο facebook και να διαφημίζει τις πετσέτες μπάνιου, πλακάκια, πλυντήρια και είδη υγιεινής. Υποκρισία και άγνοια αγράμματων. Ο Κολοκοτρώνης δεν ήξερε να γράφει (έβαζε σταυρό για υπογραφή). Άντε να το νιώσει ο 30ος απόγονος αυτό, που έχει μεγαλώσει με πίστες από play station ενώ τη μισή μέρα έχει νεύρα γιατί δεν του έκανε like η συμμαθήτρια από το μπροστινό θρανίο (καταστάσεις τρέλας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Ιππολύτη νομίζω είναι λίγο τυπολατρικό τα περί σημαίας για να κάνουν φιέστα τα γαλόνια και ο πολιτικός σκουπιδοντενεκές της χώρας μας. Τα ΜΜΕ αναλώνουν τα 2/3 των ειδήσεων πόσο χασμουρίθηκε ο ΠτΔ ή πόσο μαζεμένη ήταν η φούστα της απόγονης Ελληνοπούλας με το δωδεκάποντο (που νομίζει ότι είναι η Τζία από τα μαύρα μεσάνυχτα). Επί της ουσίας θα έπρεπε να υπάρχει άλλος τρόπος εορτασμού μνήμης γιατί αμφιβάλλω ότι αν σήμερα η χώρα ήταν σε εμπόλεμη κατάσταση, ο μέσος Έλληνας μαθητής θα έκανε κάτι. Περισσότερο τον απασχολούν να δείχνει πόσο άτριχοι είναι οι μύες του στο facebook και να διαφημίζει τις πετσέτες μπάνιου, πλακάκια, πλυντήρια και είδη υγιεινής. Υποκρισία και άγνοια αγράμματων. Ο Κολοκοτρώνης δεν ήξερε να γράφει (έβαζε σταυρό για υπογραφή). Άντε να το νιώσει ο 30ος απόγονος αυτό, που έχει μεγαλώσει με πίστες από play station ενώ τη μισή μέρα έχει νεύρα γιατί δεν του έκανε like η συμμαθήτρια από το μπροστινό θρανίο (καταστάσεις τρέλας).

Και αναρωτιέμαι εγώ τώρα, ποιοι είναι αυτοί οι κακοπροαίρετοι που ανέφερες πριν πως δημιουργούν μια αρνητίλα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Κατ' εμέ η απάντηση στο αν θα έπρεπε να υπάρχουν αλλοδαποί σημαιοφόροι στις παρελάσεις είναι ότι δεν θα έπρεπε να υφίστανται οι παρελάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Και αναρωτιέμαι εγώ τώρα, ποιοι είναι αυτοί οι κακοπροαίρετοι που ανέφερες πριν πως δημιουργούν μια αρνητίλα; :hmm:

H πλειοψηφία των Ελλήνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
δημιουργώντας μόνιμα μια αρνητίλα στην κοινωνία

Ιππολύτη νομίζω είναι λίγο τυπολατρικό τα περί σημαίας για να κάνουν φιέστα τα γαλόνια και ο πολιτικός σκουπιδοντενεκές της χώρας μας. Τα ΜΜΕ αναλώνουν τα 2/3 των ειδήσεων πόσο χασμουρίθηκε ο ΠτΔ ή πόσο μαζεμένη ήταν η φούστα της απόγονης Ελληνοπούλας με το δωδεκάποντο (που νομίζει ότι είναι η Τζία από τα μαύρα μεσάνυχτα). Επί της ουσίας θα έπρεπε να υπάρχει άλλος τρόπος εορτασμού μνήμης γιατί αμφιβάλλω ότι αν σήμερα η χώρα ήταν σε εμπόλεμη κατάσταση, ο μέσος Έλληνας μαθητής θα έκανε κάτι. Περισσότερο τον απασχολούν να δείχνει πόσο άτριχοι είναι οι μύες του στο facebook και να διαφημίζει τις πετσέτες μπάνιου, πλακάκια, πλυντήρια και είδη υγιεινής. Υποκρισία και άγνοια αγράμματων. Ο Κολοκοτρώνης δεν ήξερε να γράφει (έβαζε σταυρό για υπογραφή). Άντε να το νιώσει ο 30ος απόγονος αυτό, που έχει μεγαλώσει με πίστες από play station ενώ τη μισή μέρα έχει νεύρα γιατί δεν του έκανε like η συμμαθήτρια από το μπροστινό θρανίο (καταστάσεις τρέλας).

Oh well...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
npb το ότι έφυγες για τα ξένα δεν σε κάνει λιγότερο έλληνα, special snowflake μου εσυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Το εκπαιδευτικό σύστημα ορίζει πως ο μαθητής με την υψηλότερη βαθμολογία έχει την τιμή να λάβει την σημαία στην παρέλαση.
Ως επιβράβευση της προσπάθειάς του καλείται να βαδίσει πρώτος, να δείξει τον δρόμο της αριστείας και στους υπόλοιπους.
Από την στιγμή που έχουμε αυτήν την σκέψη στο μυαλό μας, δεν έχω κανένα πρόβλημα να λαμβάνει την σημαία ο αλλοδαπός μαθητής, που με την προσπάθεια του κατάφερε να διακριθεί.

Διαφωνώ με απόψεις του στυλ ο πιο αριστός δεν πρέπει να κρατά το εθνικό σύμβολο.
Λόγω κάποια διάχυτης εθνικοφροσύνης που κατακλύζει ορισμένους.

Η παράδοση της σημαίας στον μαθητή που έχει την καλύτερη επιίδοση στα μαθήματα είναι συμβολική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στο θέμα του αριστείου. Επικρατεί μισαλλοδοξία και ζηλοφθονία από τους κοπρίτες πάσης φύσεως. Τα εθνικοσοσιαλκομμουνιστικά βατράχια είναι για την όρεξη των ΜΜΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στο θέμα του αριστείου. Επικρατεί μισαλλοδοξία και ζηλοφθονία από τους κοπρίτες πάσης φύσεως. Τα εθνικοσοσιαλκομμουνιστικά βατράχια είναι για την όρεξη των ΜΜΕ.

Δεν ξέρω.
Αυτό που πιστεύω είναι ότι δυστυχώς το αίσθημα του ρατσισμού προέρχεται ασυνείδητα και μας βουλώνει τις θετικές σκέψεις.
Οι προκαταλήψεις δεν μας αφήνουν να σκεφτούμε καθαρά.
Δεν μας επιτρέπουν να καταλάβουμε πώς θα ήταν αν βρισκόμασταν εμείς σε αντίστοιχη θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Φετος ειχαμε δυο αντιφατικά περιστατικά. Από την μια είχαμε την απαράδεκτη ΧΑ να εμποδίζει παρέλαση στην Σαντορίνη επειδή ήταν σημαιοφόρος μαθητής αλλης εθνικότητας και από την άλλη είχαμε έναν Αφγανό μαθητή που κληρώθηκε Αλλά αντί για σημαία κρατούσε μια ταμπέλα που έγραφε το σχολείο του. Προσωπικά δεν κατάλαβα πως έγινε αυτό Αλλά αν το επέλεξε ο ίδιος ο μαθητής απορώ γιατί δεν μπορούσε απλά να δώσει την σημαία σε κάποιον αλλο; Από την άλλη πάλι νιώθω πως σε μια τέτοια περίπτωση τίθεται και κάπως το θεμα της εθνικότητας μιας και πλέον στο Δημοτικό η σημαία είναι με κλήρωση. Ο συγκεκριμένος μαθητής ο ίδιος θα ήθελε να κρατήσει την ελληνική σημαια; Ως τι; Σκέφτομαι τον εαυτό μου ας πούμε στη Ιαπωνία. Έστω ότι είχαν μια παρόμοια μαθητική παρέλαση, Εγώ θα κρατούσα την ιαπωνική σημαία σαν τι; Δεν νιώθω ότι υπήρχε κάποιος λόγος να το κάνω και σίγουρα θα την έδινα. Θα ένιωθα ότι τιμω όσους Ιάπωνες πέθαναν στον 2ο Παγκόσμιο ας πουμε; Ουσιαστικά Θέλω να πω ότι ένα παιδί που είναι από ενα εντελως διαφορετικό έθνος δεν μπορεί να ταυτιστεί με κάποια πράγματα. Νομίζω ότι το Αφγανιστάν δεν πήρε καν μέρος στον 2ο Παγκόσμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα συμφωνείς με τη λογική της Χρυσής Αυγής πίσω από την (κατά τα άλλα) κατακριτέα ενέργειά τους. Το κράτημα της σημαίας για απόδοση ιστορικής τιμής είναι θέμα εθνικής καθαρότητας; Ή θα πρέπει το παιδί να κάνει αυτό που νιώθει, ανεξαρτήτως εθνικότητας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ο συγκεκριμένος μαθητής ο ίδιος θα ήθελε να κρατήσει την ελληνική σημαια; Ως τι; Σκέφτομαι τον εαυτό μου ας πούμε στη Ιαπωνία. Έστω ότι είχαν μια παρόμοια μαθητική παρέλαση, Εγώ θα κρατούσα την ιαπωνική σημαία σαν τι; Δεν νιώθω ότι υπήρχε κάποιος λόγος να το κάνω και σίγουρα θα την έδινα. Θα ένιωθα ότι τιμω όσους Ιάπωνες πέθαναν στον 2ο Παγκόσμιο ας πουμε; Ουσιαστικά Θέλω να πω ότι ένα παιδί που είναι από ενα εντελως διαφορετικό έθνος δεν μπορεί να ταυτιστεί με κάποια πράγματα. Νομίζω ότι το Αφγανιστάν δεν πήρε καν μέρος στον 2ο Παγκόσμιο.

Γιατί, με το να σηκώσει κάποιος Έλληνας την Ελληνική σημαία τι σημαίνει; Τι νιώθει; Το κάνει από αγγαρεία, επειδή κάποιος άλλος του το επιβάλλει.

Καλά σήκωμα τώρα...Πες καλύτερα κουβάλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Νομίζω ότι πρέπει να κάνει αυτό που νιώθει. Αλλά πες μου γιατί κράτησε μια ταμπέλα και όχι την σημαία λοιπον; Για να κρατήσει την σημαία δεν κληρώθηκε ούτως ή αλλως; Ένας Έλληνας μπορεί να το κάνει απο αγγαρεια Αλλά αυτός ο Έλληνας για οποίο σκοπό και να το κάνει το οτι αυτή την στιγμή είναι ελεύθερος και μπορεί και κρατάει σημαίες και κάνει παρελάσεις το χρωστάει σε κάποιους. Συμφωνεις; Έτσι ακόμα και αυτοί που δεν καταλαβαίνουν για ποιο λόγο γίνεται η παρέλαση κατά κάποιο τρόπο "τιμουν" αυτούς που πολέμησαν για κάποια πράγματα. Το παιδάκι από το αφγανισταν χρωστάει κάτι σε αυτούς τους ανθρωπους; Να του και αν πολέμησε κάποιος πριν κάποια χρόνια να του και αν δεν πολέμησε. Το ίδιο θα μου πεις ισχύει και για έναν Έλληνα. Σωστά για πολλούς ισχύει Αλλά αν δεν ειχε πολεμήσει κάποιος τώρα δεν θα ε
ίχε άποψη και μπορεί και να μην υπήρχε. Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός Αλλά θεωρώ ότι είναι φανερό τι εννοώ. Τώρα αν κάποιος μαθητής αλλης εθνικότητας είτε κληρώθηκε είτε έβγαλε τον καλύτερο βαθμό και θέλει να γίνει σημαιοφόρος Ναι να το κάνει. Να μην κουβαλάει ταμπέλες όμως. Τότε καλύτερα να μην παρελαύνει καθόλου γιατί γελοιοποιεί περισσότερο την διαδικασία που ήδη γελοιοποιούν κάποιοι που όμως δεν θα το έκαναν αν μπορούσαν να σκεφτούν. Γιατί είτε είμαστε υπέρ ειτε κατά των παρελάσεων με κάποιο τρόπο πρέπει να τιμούμε αυτούς που αγωνίστηκαν για εμάς. Αυτή την στιγμή αυτό γίνεται κυρίως με παρελάσεις μας αρέσει δεν μας αρέσει, το καταλαβαίνουμε δεν το καταλαβαίνουμε. Αν κάποια στιγμή στο μέλλον καταργηθούν (καλύτερα κιολας ) θα τους τιμούμε με άλλον τροπο τον οποίο δεν θα διακωμωδεί ο καθε ηλίθιος δάσκαλος ή μαθητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρώτον. Τη ταμπέλα του τη φόρτωσαν αναγκαστικά επειδή δεν τον ήθελαν σημαιοφόρο. Το παιδί ήταν χαρούμενο για τη σημαία. https://news247.gr/eidiseis/koinonia...telika-thn-pinakida-toy-sxoleioy.4912984.html

Δεύτερον. Κανείς μας δεν μπορεί και δεν πρέπει να κάνει δίκη προθέσεων για ένα παιδί. Μπορεί όντως να ήθελε να τιμήσει την ιστορία αυτή διότι το έμαθε στο σχολείο. Μπορεί να ήθελε να τιμήσει τη χώρα που τον δέχθηκε σε μια δύσκολη περίοδο. Μπορεί απλά να το είχε ανάγκη η ψυχολογία του, διότι παραμένει ένα παιδί που παλεύει με τις διακρίσεις και το ρατσισμό. Αν δεν ήθελε τη σημαία, θα το έλεγε και πίστεψέ με, το σχολείο μετά χαράς θα την έδινε σε ένα λευκό παιδί. Ξαναλέω, κανείς μας δεν έχει την ιδιοκτησία ενός αγώνα απλά επειδή γεννήθηκε Έλληνας.

Τρίτον. Ναι, μακάρι να φύγουμε εντελώς από αυτές τις λογικές παρελάσεων που (αναπόφευκτα και εσκεμμένα) εισάγουν εθνικιστικά χαρακτηριστικά στις εκδηλώσεις τιμής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Η σημαία πρέπει να δίνεται σε αυτόν που διακρίνεται στα μαθήματα και έχει ήθος,απαιτούνται παραδείγματα αριστείας ήδη από το σχολείο,ιδίως στο σχολείο.
Η εξίσωση προς τα κάτω που επιχειρείται δεκαετίες τώρα χαντακώνει την κοινωνία.Δεν είναι ρετσινιά η αριστεία,είναι αναγκαιότητα.
Στο πνεύμα αυτό ο γραπτός π.χ διαγωνισμός ΑΣΕΠ δέον θα ήταν να επανέλθει για τον διορισμό στο δημόσιο,η είσοδος στα πειραματικά/πρότυπα σχολεία δεν μπορεί να γίνεται με..κλήρωση.Τα ΑΕΙ/ATEI πρέπει να διαπνέονται από αέρα αριστείας και όχι φατριασμού(με ιδεολογικό μάλιστα μανδύα!).Γενικώς το πνεύμα σε αυτά τα θέματα που και ο ΣΥΡΙΖΑ(μεταξύ τόσων και τόσων κομμάτων,μην το προσωποποιούμε δηλαδή μόνο στον ΣΥΡΙΖΑ) αντιπροσωπεύει,είναι ρεύμα οπισθοδρόμησης και καθυστέρησης,θα έπρεπε από την κρίση να βγούμε σοφότεροι για τα λάθη μας και όχι να επιμένουμε σε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top