Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Ότι πεις.... :knife::knife::kill::kill::beating::beating::xtipao::xtipao:.........:wall:

Σιγά τα αίματα με τα εμοτικον ε, μας διέλυσες. Και είναι "ό,τι πεις".

Έκανα αναφορά στις φωτογραφίες που πόσταρες μια σελίδα πίσω, έλεος. Μπορούμε κι εμείς να βάλουμε φωτογραφίες από μανάδες που πέθαναν κατά τη διάρκεια του τοκετού ή από μωρά που γεννήθηκαν νεκρά (πρόσεξε τη διαφορά: μωρά, όχι έμβρυα των 9 εβδομάδων) ή γυναίκες που ξεσκίστηκαν στην αιμορραγία κατά τη διάρκεια του τοκετού ή από παιδιά που μεγαλώνοντας έγιναν δολοφόνοι και σκότωσαν τη μητέρα τους με το κουζινομάχαιρο, πιστεύεις θα στήριζαν οι φωτογραφίες αυτές κάποιο οποιοδήποτε επιχείρημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αντί να συνεχίσεις να εκτίθεσαι γιατί δεν κάνεις και τίποτα άλλο τόσες μέρες, γιατί δεν δοκιμάζεις να σκεφτείς λιιιιγο αντικειμενικά? Δε σου λεω να αρχίσεις να διαδηλώνεις υπέρ της έκτρωσης από τη μια στιγμή στην άλλη, απλά να συνειδητοποιήσεις ότι δεν είναι όλα άσπρο - μαύρο και ότι κάποια πράγματα δεν ελέγχονται 100%.

Όταν μπαίνεις σε μια συζήτηση είναι λογικό μια να διαφωνείς, μια να συμφωνείς με τον άλλο. Αυτός είναι και ο σκοπός της συζήτησης. Να προβληματιζόμαστε. Όχι να γενικεύουμε για να στηρίξουμε το επιχείρημα ότι οι ντομάτες είναι μπλε και ως αυτοκριτική να λέμε στον εαυτό μας " Μα φυσικά έχω δίκιο. Είναι μπλε."

100 φορές έχουμε πει εδώ πέρα ότι δεν μπορείς να το ξέρεις πάντα ότι έχει γίνει ατύχημα για να πάρεις το σωτήριο χαπάκι με το οποίο έχεις κολλήσει. Ακόμα και με σωστή χρήση του προφυλακτικού και κάθε μέσου αντισύλληψης δεν είναι απαραίτητο ότι δεν θα προκύψει εγκυμοσύνη. Το οτι εσένα με 15 χρόνια εμπειρίας στο άθλημα δεν σου έτυχε δεν σημαίνει κάτι. Είσαι ένα άτομο και στον πλανήτη υπάρχουν γύρω στα 3 τρις γυναίκες οπότε και εσύ και εγώ και η ξαδέρφη μου είμαστε ψήλος στα άχυρα από στατιστικής άποψης μια που σου αρέσουν τα στατιστικά.

Και επειδή για να κάνεις τον έξυπνο θέλει και να ξέρεις τι λες, με το να αμφισβητείς ότι η άλλη είναι φοιτήτρια ιατρικής και να μας λες ότι οι οδοντίατροι ( οι οποίοι είναι ξεχωριστή σχολή από την ιατρική) κάνουν γυναικολογία που δεν κάνουν, οπότε και η φοιτήτρια ιατρικής και αυτοί που δεν ασχολούνται με vaginas δεν ξέρετε τίποτα περι του θέματος , δεν αποδεικνύεις κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Βαο! Ή είσαι οπισθοδρομική ή μη πληροφορημένη σωστά. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αλήθεια αυτά που γράφεις για τεις σπουδές σου, κρυμμένη πίσω από το nickname. Από την άλλη βέβαια, το να δίνεις γυναικολογία δεν σημαίνει πως ξέρεις καλύτερα από μένα για την αντισύλληψη. Και οι οδοντίατροι δίνουν Γυναικολογία αλλά για τη αντισύλληψη μπορεί και να μην γνωρίζουν πολλά. Οπότε σταματά να μου λες τι είσαι και δεν είσαι... Το να λες κάτι, και να επιμένεις πως είναι σωστό, με το μοναδικό επιχείρημα, πως είναι σωστό επειδή το είπες εσύ - δεν πιάνει. Μπορείς και εσύ να είσαι λάθος. Μπορεί και εγω να έχω πολλά πτυχία... Με πιστεύεις? πιάνει? Το πόσο ψάχνεις και μελετάς φαινετα από τεις απαντήσεις σου. Δηλαδή τίποτα! Λόγια, λόγια. Εγώ, εγώ... Επιχειρήματα..., αυτά που ζητάς από μένα, που είναι? Γατί δεν απάντησες στη συγκεκριμένη ερώτηση? Που με κάλεσες κιόλας να με ακούσουν οι φοιτητές. Γιατροί θα αποκαλείστε (εάν ισχύει αυτο που είπες) όταν τελειώσετε τη πρακτική και αποκτήσετε τη πείρα, και όχι με το που θα πάρετε πτυχία. Που στην περίπτωση σου... - ούτε πτυχίο ακόμη έχεις.
Και να σου το πω και πάλι λέξη λέξη, όπως το κάνουμε με τα παιδάκια του νηπιαγωγείου. Η πρόταση μου -..."Κανένας γιατρός δεν θα σου πει πώς είναι προτιμότερο να κάνεις έκτρωση!!!"... - ήταν η απάντηση με αφορμή το χάπι της επόμενης μέρας και πως αυτή η μέθοδος επείγουσας αντισύλληψης είναι προτιμότερη από την έκτρωση, το όπιο θα σου πει και κάθε γυναικολόγος!!! Την ονομάζουμε αυτή τη μέθοδο "το χάπι της επόμενης μέρας", αλλά εννοούμε τη κάθε είδος αγωγής την ώρα η μετά την επαφή, που αποτρέπει την εγκυμοσύνη. Το να κολλάς στης λέξεις ή στης φράσεις μου, δεν άλλαζε την ουσία αυτού που σου λέω. Και επειδή δεν απάντησες, και εδώ μάλλον εσύ κανείς τη χαζή, να σε ρωτήσω και πάλι με "διαφορετικό" τρόπο. Όταν έχεις πάρει όλα τα μέτρα προφύλαξης, αλλά άς πούμε σας σκίστηκε το προφυλακτικό, τι είναι προτιμότερο - το να πάρεις το χάπι η να περιμένεις να δεις αν μείνεις έγκυος για να κανείς έκτρωση?????? Τα προφυλακτικά, ξέρεις, δεν σκίζονται και κάθε μέρα. Και δεν μιλάω θεωρητικά. Έχω πείρα πανό από 15 χρόνια σεξουαλικής ζωής. Ποτές δεν βρέθηκα στη θέση να αποφασίσω να κάνω έκτρωση, γιατί απλά πρόσεχα παρά πολύ! Έχω δοκιμασει σχεδόν όλους μεθόδους αντισύλληψης εκτός από τεχνιτές. Και παρόμοιο χαπάκι επίσης, όταν είχαμε πρόβλημα με το προφυλακτικό. Μπορεί και να έχει τεις παρενέργειες, όπως όλα τα φάρμακα μέχρι και το απλό depon, αλλά δεν είναι μόνιμες, και μη σημαντικές. Εγώ πάντως δεν αισθάνθηκα τίποτα. Πολύ χειρότερες επιπτώσεις μπορεί να έχει μια έκτρωση. Και πάντα με συμβουλή του γυναικολόγου μου, οποίος είναι και παρά πολύ έμπειρος.

Λοιπόν, εσύ και θαυμαστές σου δεν ξέρετε τι σας γίνεται.
Φωνάζετε για το δικαίωμα σας να μην κρατήσετε μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, και κραζετε όταν σας υπενθυμίζω πως έχετε και την υποχρέωση όμως, να προφυλαχτητε έτσι ώσπου να μην φτάσετε σε αυτήν, αναγκάζοντάς να κάνετε έκτρωση. Εκεί αρχίζετε και τεις φτηνές σας δικαιολογίες, πώς το έμβρυο είναι ένα τίποτα και δεν πειράζει αν το σκοτώσουμε ή πως, δήθεν, οι μέθοδοι της αντισύλληψης είναι μην αποτελεσματικες και, δήθεν, δεν είναι δυνατή η προφύλαξη, το οπιο με καμία διάνοια δεν δικαιολογεί τον αριθμό εκτρώσεων. Όπως φαίνεται, δεν σας αρέσει η ιδέα να ήσαστε υπεύθυνες για τεις πράξεις σάς. Αυτή τη εγωιστική στάση εγώ τη κρίνω ως ανευθυνότητα. Και δεν με ενδιαφέρει αν χεστικατε εσείς για τι γνώμη μου. Η δικιά μου συνείδηση σε αυτό το θέμα είναι καθαρή, για αυτό είναι αυστηρή και η στάση μου. Δεν ξέρω για τη δική σας συνείδηση... Μα ξέρετε εσείς, γιατί όπως λένε λαϊκά - «όποιος έχει την μύγα, μυγιάζεται».
Μου έχετε ζητήσει πολλές φορές να σεβαστώ την άποψή σας. Μα όπως ξέρετε, ο σεβασμός δεν επιβάλλεται, αλλά κερδίζεται. Έτσι και εγώ, δεν θα ζητήσω να με σεβαστεί κανείς, αλλά και άλλα δέκα φορές να μου γράψετε πως τα επιχειρήματα μου δεν είναι σοβαρά, ή πως είμαι χαζή, ή μη δημοφιλής εδω - δεν θα με εμποδίζει να λέω τη γνώμη μου όπως το σκέφτομαι, ή με τα δικά μου λόγια η με τα λόγια των άλλων, τα οποία με εκφράζουν!

Ουάου, μιλάμε με ισοπέδωσες. Δεν ξέρεις αν όντως σπουδάζω αυτό που ισχυρίζομαι (αν και οι μισοί χρήστες που σου απαντάνε δεν είναι χτεσινοί και ξέρουν ποιος γράφει σε αντίθεση με σένα), και μου χρησιμοποιείς το φοβερό αντεπιχείρημα ότι και οι οδοντίατροι κάνουν Γυναικολογία και άρα εγώ δεν γνωρίζω για την αντισύλληψη. Δεν κάνουν, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Φοβερό σκεπτικό.

Όχι, δεν σέβεσαι την άποψή μου όταν με αποκαλείς "κοίτα κοριτσάκι να μαθαίνεις κάτι" λες και με ξέρεις από χτες, όταν μου δείχνεις φωτογραφίες από πεθαμένα έμβρυα για να με πιάσει συμπόνια και να συμφωνήσω μαζί σου, όταν σου αναφέρω ιατρικά παραδείγματα και με βγάζεις ψεύτρα και όταν καταρρίπτω τα επιχειρήματά σου με ορθές προτάσεις και μου λες ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται. Προσπαθείς να μου αποδείξεις ότι έχεις δίκιο -εμ δεν πάει έτσι. Εγώ προσπαθώ να σου αποδείξω πού έχεις άδικο, και αυτό έχει μεγάλη διαφορά. Εάν θέλεις να κρατήσεις την άποψή σου, σταμάτα να μπαίνεις σε αυτό το θέμα και να επιτίθεσαι σε κόσμο που δεν συμφωνεί μαζί σου. Έχω διαβάσει πάρα πολύ όμορφες απόψεις σε διάφορα θέματα από χρήστες που διαφωνούσα κάθετα μαζί τους αλλά με προβλημάτισαν. Σεβάσου ότι εδώ είναι φόρουμ και ο μόνος λόγος που συνεχίζει να υπάρχει είναι ότι στα θέματα γίνεται διάλογος και όχι κοκορομαχία ή αβέρτα +φωνω σε ό,τι γράφει ο καθένας. Τα τελευταία 30 σου ποστ είναι "έχω δίκιο, άντε γαμηθείτε εσείς και τα επιχειρήματά σας, έχω δίκιο, ας ξαναγράψω τα επιχειρήματά μου μέχρι να τα εμπεδώσετε ή να βαρεθείτε να μου απαντάτε". Βαρέθηκα λοιπόν να σου απαντάω, μάλωσε με κάποιον άλλον.

Και συγγνώμη που θα στο πω ωμά αλλά δεν κρατιέμαι άλλο: Το ότι πηδιέσαι 15 χρόνια χωρίς να σου συμβεί τίποτα από όσα έχουμε αναφέρει δεν σε κάνει ειδική επί του θέματος. Get over it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ας προσθέσω και αυτό για να κλείσω: Εχτές στην παιδιατρική κράτησα στα χέρια μου ένα κοριτσάκι μόλις 28 ημερών και έλιωσα με το πλασματάκι. Δεν είμαι η σκύλα που πιστεύεις, που η γνώμη της είναι νόμος και θα πρότεινε αβέρτα την έκτρωση και σιχαίνεται τα μυξιάρικα κλαψιάρικα νιάνιαρα. Αλλά εκείνο ήταν ένα μωρό, γεννημένο σε συνθήκες που προδιαγράφουν μια ζωή γεμάτη αγάπη. Αν εγώ έμενα τώρα έγκυος -χτύπα ξύλο- και με τα δεδομένα των social services στην Ελλάδα, είναι πολύ πιθανό να το έριχνα. Το φασολάκι. Των 13 εβδομάδων. Που δεν κλαίει, δεν γουργουρίζει και δεν ησυχάζει όταν ακουμπάει πάνω στην μαμά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Επισης, κανεις δεν ειπε εδω μεσα οτι η εκτρωση ειναι μεσο αντισυλληψης...το θεμα ηταν αλλο...οποτε δεν ξερω πως μπορει να συγκριθει με το χαπι ετσι κ αλλιως...αυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Την πρώτη θέση πανευρωπαϊκά στις διακοπές κυήσεων καταλαμβάνει πλέον η Ελλάδα . Μια θλιβερή πρωτιά, που σχετίζεται όσο ποτέ τα τελευταία χρόνια και με παράγοντες που διαμορφώνουν η οικονομική κρίση, η αβεβαιότητα και η αύξηση της ανεργίας.

Μπορείς να παραθέσεις την πηγή; Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να είναι έτσι, είμαι περίεργη να δω τη στατιστική. Είναι παράξενο αλλά ούτε στον WHO ούτε πουθενά αλλού μπορώ να βρω κάποια μελέτη, βέβαια έκανα πρόχειρο ψάξιμο αλλά οκ. Πχ σε Αγγλία και Ουαλία βλέπω 185.000 εκτρώσεις σε μια χρονιά (πηγή) κι εσύ λες για 300.000 στην Ελλάδα. Και μιλάμε για χώρες συνολικά έξι φορές μεγαλύτερες απ' την Ελλάδα. Does not compute.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

memento_mori

Νεοφερμένος

Η memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Μπορείς να παραθέσεις την πηγή; Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να είναι έτσι, είμαι περίεργη να δω τη στατιστική. Είναι παράξενο αλλά ούτε στον WHO ούτε πουθενά αλλού μπορώ να βρω κάποια μελέτη, βέβαια έκανα πρόχειρο ψάξιμο αλλά οκ. Πχ σε Αγγλία και Ουαλία βλέπω 185.000 εκτρώσεις σε μια χρονιά (πηγή) κι εσύ λες για 300.000 στην Ελλάδα. Και μιλάμε για χώρες συνολικά έξι φορές μεγαλύτερες απ' την Ελλάδα. Does not compute.

Με ένα πρόχειρο γκουγκλάρισμα βρήκα τα παρακάτω.
Some of the countries of western Europe have the lowest abortion rate in the world, at 12 per 1000 women of childbearing age, according to the European Health for All database (HFA-DB).
By contrast, eastern countries (in this case: Belarus, Bulgaria, the Czech Republic, Hungary, Poland, the Republic of Moldova, Romania, the Russian Federation, Slovakia and Ukraine) have the highest estimated abortion rates in the world. In 2003 there were more abortions than live births: 103 abortions per 100 births.
-World Health Organisation
In Western Europe there were 12 abortions per 1,000 women in 2008, while in Eastern Europe at the same time there were 43.
However, Northern Europe (which includes the UK and Scandinavia) fared worse than the western region with 17 abortions per 1,000 women, which is on par with North America.
Read more: https://www.dailymail.co.uk/health/a...ies-Europe-end-termination.html#ixzz3WATvgJf5
https://www.johnstonsarchive.net/policy/abortion/mapeuropeabrate.html - Χάρτης με ποσοστά.

Με τα παραπάνω δεν θέλω να υποστηρίξω τίποτα εκτός του ότι οι υπερβολές δεν χρειάζονται. Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε,να χειριζόμαστε το ίντερνετ ξέρουμε και κατά συνέπεια βρίσκουμε και τα σωστά νούμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Με ένα πρόχειρο γκουγκλάρισμα βρήκα τα παρακάτω.

Ευχαριστώ για τις πηγές, έψαχνα απ΄τη δουλειά τελείως "κρυφά", δεν ήθελα να με δουν οι συνάδελφοι να ψάχνω "abortion rates EU" :hehe::upside:.

Tη σελίδα του WHO τη βρήκα κι εγώ αλλά μου φάνηκε λίγο παλιά - δεν εμφανίζεται η ίδια δηλαδή αν πας κανονικά* μέσα από το σάιτ, γι' αυτό (καλοπροαίρετα) ζήτησα απ' την κοπέλα, που μου διαφεύγει το username της, τις πηγές απ' τις οποίες άντλησε πληροφορίες, μήπως είχε αλλάξει κάτι από τότε.

* Ψάχνοντας τώρα πιο άνετα, απ' την ίδια διαδρομή βρίσκω αυτό κλικ!

edit: Είμαι βλάκας, η σελίδα που παρέθεσες υπάρχει κανονικά στο σάιτ, άρα χαζομάρες που μου φάνηκε παλιά. Χρειάζομαι περισσότερο ύπνο μου φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Νομίζω ότι στο θέμα των εκτρώσεων και γενικά των ανεπιθύμητων εγκυμοσύνων φταίει για όλα η χείριστη παιδεία και ενημέρωση που έχει η χώρα μας επάνω στο εξαιρετικά ευαίσθητο της αντισύλληψης! Αντί να μαθαίνουμε στους μαθητές και της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης τους τρόπους αντισύλληψης όχι μόνο για να μην συμβεί ανεπίθυμητη εγκυμοσύνη αλλά και για γίνει αποφυγή ενός σεξουαλικώς μεταδιδόμενου νοσήματος(βλενόρροια, AIDS, σύφιλη κλπ), καθόμαστε και βαζουμε απλά ένα μικρό ένθετο στο βιβλιαράκι της βιολογίας(πχ Ά λυκείου)το οποίο είναι και εκτός ύλης και νομίζουμε ότι κάτι κάναμε...Είναι αλήθεια όπως προαναφέρθηκε σε προηγούμενο post, ότι η Ελλάδα είναι πρωταθλήτρια(όπως παρατηρώ, σε κάθε τι δυσάρεστο και αρνητικό η Ελλάδα πρωταθλήτρια κοντεύει να γίνει....)στο πλήθος εκτρώσεων που συμβαίνουν κάθε χρόνο..Σύμφωνα με στοιχεία της Εταιρείας Οικογενειακού Προγραμματισμού στην χώρα μας γίνονται κάθε χρόνο 150.000 εκτρώσεις έναντι των 100.000 τοκετών που γίνονται τον χρόνο(και μετά απορούμε για την υπογονιμότητα:clapup:)και από αυτές οι 10.000 εκτρώσεις γίνονται από κοπέλες κάτω των 18(ο αριθμός των οποίων έχει διπλασιαστεί τα τελευταία 20 χρόνια)...Είναι σοκαριστικό και σίγουρα λυπηρό για τον οποιονδήποτε ό'τι στάση και αν έχει απέναντι στο θέμα της έκτρωσης...Βέβαια δεν θα μπω στον κόπο να ψηφίσω στην δημοσκόπηση επί του θέματος γιατί πολύ απλά είναι ένα τρομαχτικά αμφιλεγόμενο θέμα και δεν είμαι καν και στην ηλικία του να το φιλοσοφήσω, απλά είμαι υπερβεβαιος για ένα και μόνο πράγμα(για το οποίο δεν χρειάζεται να έχεις Νόμπελ Ιατρικής για να το καταλάβεις), ότι αν υπήρχε καλύτερη ενημέρωση(μάλλον, σκέτο ενημέρωση)και από το σχολείο και από την οικογένεια μας περί σεξουαλικής αγωγής(αντί να κάθονται οι νέοι και οι έφηβοι να ψάχνουν <<πληροφορίες>>-και όχι μόνο- στο διαδύκτιο)και γινόμασταν πιό open mind αντί να υπάρχει αυτός ο ψευτοπουριτανισμός των γονιών του στυλ <<θα σου πω κορίτσι μου τι είναι η αντισύλληψη μου όταν μεγαλώσεις>> ή <<μην ρωτάς για το σεξ, είσαι πάρα πολύ μικρός για να μάθεις>>(ασυνείδητα περνάνε και το μύνημα ότι είναι κάτι το <<κακό>> και <<κατακριτέο>> το όλο θέμα) και καταληγουν να πέρνουν το θάρρος να μιλήσουν ευθέως στα πρόθυρα της ενηλικίωσης του παιδιού τους(όταν κατά μέσο όρο γύρω στα 13,5 ξεκινά η πρώτη σεξουαλική επαφή με βάση τα δεδομένα στην χώρα μας-στην Ευρώπη είναι γύρω στα 13 αν δεν απατώμαι), έτσι δεν γίνεται καθόλου μα καθόλου δουλειά...
Η δικαιολογία του στυλ <<δεν βρίσκονταν προφυλάξεις όταν γίνονταν το sex>> μπορεί να ειπωθεί μόνον από κανά ιθαγενή του Τρίτου Κόσμου, όχι σε μία ευρωπαϊκή χώρα...Ακόμη φρικάρω πραγματικά όταν ακούω(στην 3η χιλιετία) για την μέθοδο του <<τραβήγματος>> του άνδρα(διακεκομμένη συνουσία) πριν την εκσπερμάτωση(δεν είναι καθόλου ακριβής αφού υπάρχουν και τα προσπερματικά υγρά ή μπορεί το τράβηγμα να μην συμβεί εγκαίρως και δεν προστατεύει και από τα αφροδίσια νοσήματα) ή για την ημερολογιακή μέθοδο, την λογικήδηλαδή ότι οι γυναίκες έχουν ένα σταθερό εμμηνορυσιακό κύκλο 28 ημερών περίπου και ότι οι γόνιμες ημέρες κυμαίνονται από την 10η ως την 17η(επίσης αναξιόπιστη αφού ο εμμηνορυσιακός κύκλος παρουσιάζει διακυμάνσεις)...Το προφυλακτικό είναι η τελειότερη μέθοδος με απειροελάχιστες πιθανότητες αποτυχίας(να <<σπάσει>> όπως λέμε-η πιθανότητα νομίζω είναι μικρότερη του 2%)που και προφυλάσει από αφροδίσια νοσήματα και από ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες και δεν προκαλεί προβλήματα στην περίοδο των γυναίκων(όπως τα χάπια αντισύλληψης)...Αν δεν χρησιμοποιήται αυτό στην σεξουαλική πράξη, τότε γιατί στο διάολο να απορούμε που έχει γεμίσει η ελληνική κοινωνία(και όχι μόνο βέβαια)αεπιθυμητες εγκυμοσύνες...Βγάλε τις περιπτώσεις βιασμών, τις αιμομιξίες ή έστω του να <<σπάσει>> το προφυλακτικό, πάλι τόσες χιλιάδες εκτρώσεις τον χρόνο δεν δικαιολογούνται απλά....Το χάπι τη επόμενης ημέρας είναι και αυτό εξαιρετικά χρήσιμο(για την ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ φορά που θα υποψιαστεί η γυναίκα ότι κάτι δεν πήγε καλά με την αντισύλληψη) αλλά μόνον για 72 ώρες(και οι πολλές πιθανότητες επιτυχιας-άνω του 90%-υπάρχουν μόνο ις πρώτες 24 ώρες), οπότε πάλι αφήνεται ένα κενό...Γενικώς, το θέμα δεν είναι αν επιτρέπεται ή όχι αλλά η <<ρίζα>> του προβλήματος, η εκπαίδευση....;)
Αλλά σίγουρα σε καμία περίπτωση δεν θα ανάγκαζα μία γυναίκα να γεννήσει ένα μωρό μόνον και μόνον από σεβασμό στο <<θαύμα της ζωής>>...Να το χέσω το θαύμα της ζωής(το γενικεύω και για την δική μου περίπτωση)αν ένα παιδί δεν έχει σταθερό normal οικογενειακό περιβάλλον, μεγαλώσει με ψυχολογικά προβλήματα, έχει μία μητέρα πιθανότατα αδιάφορη που να μην το σχεδίαζε αλλά απλά την ανάγκασαν να το κρατήσει κλπ κλπ...Είναι πιθανόν η γυναίκα που θα κάνει έκτρωση να αποκτήσει στην πορεία της ζωής της ψυχολογικά προβλήματα στην ιδέα ότι <<έριξε>> το δικό της μωρό ή και προβλήματα στην μήτρα αλλά από την άλλην...δεν είμαι γυναίκα, προφανώς και δεν έχω βιώσει από κάποια σκοπιά μία τέτοια δυσάρεστη κατάσταση αλλά αν ήταν να περάσω 9 μήνες + άλλα 20 ολόκληρα χρόνια με την ζωή μου να περιστρέφεται γύρω από ένα παιδί(θάβοντας όλο το υπόλοιπο μέλλον μου)θα μου πέρνουσε σίγουρα έστω σαν ιδέα από το μυαλό....Άλλωστε δεν υπάρχει ανώτερη ευθύνη και καθήκον από το να είναι κάποιος γονιός, δεν είναι μόνο το να παρέχεις σε ένα παιδί ρούχα, τροφή, νερό κλπ(και αυτό αν υπάρχει οικονομική άνεση-στην εποχή μας δύσκολο)αλλά και το πολυδιάστατο θέμα της αγάπης....Μεγάλωμα παιδιού χωρίς αγάπη, ενδιαφέρον, παιχνίδι κλπ είναι ό,τι χειρότερο, οπότε στο τέλος δεν μένει ευτυχισμένο το παιδί ούτε και οι γονείς του, τι χαρωπή κατάληξη....Λέω απλά ότι είμαι ανοιχτός στο θέμα της έκτρωσης και δέχομαι άνετα τα επιχειρήματα της άλλης πλευράς αλλά άμα ακούω για εγκυμοσύνη λόγω έλειψης αντισύλληψης και ενημέρωσης κλπ χτυπάει κατευθείαν το καμπανάκι μέσα μου...:knife:
Τώρα για τους άνδρες(επειδή όντως, μόνον γύρω από την μητέρα περιστρέφεται η συζήτηση), που προτιμούν να κάνουν σεξ χωρίς προφυλάξεις αναγκάζοντας ίσως την γυναίκα να πάρει τα χάπια αντισύλληψης και στο τέλος σκορπούν τα κοτσούβελα και-γιατί όχι-την κάνουν με ελαφρά πηδηματακια, μπορώ να προτείνω ένα καταπληκτικό μέσο αντισύλληψης για την περίπτωση...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Πολωνία: Σκληραίνει ακόμη περισσότερο η νομοθεσία για τις εκτρώσεις

Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς μπορεί το κράτος, η Εκκλησία ή ο οποιοσδήποτε άλλος εκτός της εγκύου να παρεμβαίνει στο αν αυτή θα κάνει έκτρωση ή όχι και υπό ποιες προϋποθέσεις. Το οτι το 2 μηνών έμβρυο είναι εν δυνάμει άνθρωπος δε με πείθει. Μήπως θα έπρεπε λοιπόν να φτιάξουμε ένα νόμο που να καταδικάζει τις εγκύους που δεν προσέχουν αρκετά και αποβάλλουν; Ή τι θα γίνει με αυτές που είναι ναρκομανείς ή έχουν μια σοβαρή ασθένεια παρ' όλα αυτά κάνουν παιδιά τα οποία έχουν κι αυτά προβλήματα; Αν κάποιος θα έπρεπε θεωρητικά να επέμβει είναι το να μορφωθούν οι άνθρωποι σχετικά με το τι χρειάζεται η ανατροφή ενός παιδιού και δε μιλάω μόνο οικονομικά αν και το οικονομικό δεν είναι ευκαταφρόνητο. Εσείς τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα έπρεπε πρώτα να μάθουν να χρησιμοποιούν προφύλαξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,452 μηνύματα.
Απο τη στιγμή που συνέβη θα πρέπει εννοειται να δεχτειτε το μπεμπέ. Η έκτρωση δεν παιζει κάν σαν σκέψη οχι σαν πράξη. Ειναι εγκληματική. Οποτε σαν καλός κύριος αναγνωριζεις τις ευθύνες σου.Αυτη ειναι η δική μου θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Απο τη στιγμή που συνέβη θα πρέπει εννοειται να δεχτειτε το μπεμπέ. Η έκτρωση δεν παιζει κάν σαν σκέψη οχι σαν πράξη. Ειναι εγκληματική. Οποτε σαν καλός κύριος αναγνωριζεις τις ευθύνες σου.Αυτη ειναι η δική μου θέση.

(και ναι, φίλες και φίλοι, βρήκαμε κι άλλο θέμα να διαφωνήσουμε κάθετα με τον αξιότιμο κύριο Devil!:thanku:)

Τι σημαίνει είναι εγκληματική; Να κάνεις ένα παιδί μέσα σε συνθήκες που προφανώς δεν είναι ιδανικές εφόσον σκέφτεσαι την έκτρωση δεν είναι εγκληματικό; Να κάνεις ένα παιδί που θεωρητικά θα μεγαλώσει από τη γιαγιά και τον παππού ή μέσα στη φτώχεια και την ανέχεια και δε θα κάνει τίποτα στη ζωή του δεν είναι εγκληματικό; Να κάνεις ένα παιδί που θεωρητικά θα βλέπει τους γονείς να τσακώνονται γιατί δεν ήθελαν να είναι μαζί αλλά συμβιβάστηκαν για το παιδί δεν είναι εγκληματικό; Για να μη μιλήσω φυσικά και για την τροπή που θα πάρει η ζωή της μητέρας ή και του πατέρα αν υπάρχει. Είναι απαραίτητο ένα ατύχημα ή ένα λάθος να το αφήσουμε να καθορίσει τουλάχιστον τρεις ζωές;

Δε μιλάω φυσικά για κοπέλες που έχουν κάνει την έκτρωση τρόπο αντισύλληψης. Αλλά και γι' αυτό πρέπει η πολιτεία κάτι να κάνει. Η άγνοια είναι επικίνδυνη από όπου κι αν πηγάζει και όπου κι αν καταλήγει.

Ξέρεις καλέ μου δεν υπάρχει μόνο άσπρο ή μαύρο στη ζωή. Υπάρχουν κι άλλες αποχρώσεις.
(Θα κρατηθώ και δεν θα αναφέρω τις αποχρώσεις του γκρι κλπ κλπ. :loltooth:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,452 μηνύματα.
Εσεις το βλέπετε σαν άσπρο και μαυρο οχι εγώ. Οταν μου λές οτι επειδη εσυ δεν θές να βρεις δουλειά σκέφτεσαι να ριξεις ένα παιδι. Τοτε αυτο ειναι το άσπρο ή μαυρο. Οι άλλες αποχρωσεις θα ηταν "Ας ερθει με το καλο και θα βγουμε έξω στη κοινωνια να δουμε τι θα κάνουμε". Καθε μερα ειναι μια άλλη μέρα και παρουσιάζεται μια άλλη ευκαιρια. Καθημερινα περνάνε ευκαιριες απο μπροστά μας παρα πολλές.

Εννοειται οτι οσοι ειναι απόλυτα κολλημένοι στις θέσεις τους *, κακοχαρακτηριζουν κάποιον που έχει διαφορετική γνώμη απο αυτους, δεν θέλουν να προσπαθησουν για κάτι καλυτερο παρα το ριχνουν στην εσωστρέφεια και μολις έρθει ενα παιδι ξαφνικά κοιτάνε να το βάλουν στα ποδια ενω μέχρι τοτε έκαναν κυρηγματα στις παρέες για το πολιτικαλ κορέκτ μιας σχέσης θα βρισκονται σε μονιμη διαφωνια μαζι μου! Και εντάξει αυτες οι διαφωνιες εδω δεν ειναι τιποτα. Το θεμα ειναι να ξεκολάνε και κάποιοι να συμβιβαζονται απαντες για να μην καταληγουν οι καταστασεις στα δικαστηρια. Αλλα ο κοσμος δεν θέλει να κάνει πισω.

*σε θέσεις που ειναι άδικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Εσεις το βλέπετε σαν άσπρο και μαυρο οχι εγώ. Οταν μου λές οτι επειδη εσυ δεν θές να βρεις δουλειά σκέφτεσαι να ριξεις ένα παιδι. Τοτε αυτο ειναι το άσπρο ή μαυρο. Οι άλλες αποχρωσεις θα ηταν "Ας ερθει με το καλο και θα βγουμε έξω στη κοινωνια να δουμε τι θα κάνουμε". Καθε μερα ειναι μια άλλη μέρα και παρουσιάζεται μια άλλη ευκαιρια. Καθημερινα περνάνε ευκαιριες απο μπροστά μας παρα πολλές.

Να με συγχωρείς αλλά εγώ δε θα άφηνα το μεγάλωμα και τον ψυχισμό ενός παιδιού στην τύχη. Αν εσύ είσαι από τους ανθρώπους που σε κάθε πρόβλημα λένε "έλα βρε αδελφέ, έχει ο Θεός", τότε μού είναι δύσκολο να καταλάβω τα επιχειρήματά σου, πόσω μάλλον να συμφωνήσω. :/:

Εννοειται οτι οσοι ειναι απόλυτα κολλημένοι στις θέσεις τους *(*σε θέσεις που ειναι άδικες), κακοχαρακτηριζουν κάποιον που έχει διαφορετική γνώμη απο αυτους,

Πρώτα απ' όλα ποιος κρίνει αν μια θέση είναι άδικη; Δε θυμάμαι να έγινε κάποιο δικαστήριο εδώ και να βγήκε απόφαση. Οπότε και των δυο οι θέσεις είναι απλά αυτό: η άποψη του καθενός.
Δεύτερον, δεν έδωσα χαρακτηρισμούς. Σέβομαι απόλυτα την άποψή σου και με προσβάλλεις λέγοντας οτι μετά από 9 χρόνια σε αυτό το φόρουμ και στην ηλικία που είμαι τείνω να κακοχαρακτηρίζω όποιον έχει άλλη άποψη από μένα. :no:

δεν θέλουν να προσπαθησουν για κάτι καλυτερο παρα το ριχνουν στην εσωστρέφεια και μολις έρθει ενα παιδι ξαφνικά κοιτάνε να το βάλουν στα ποδια ενω μέχρι τοτε έκαναν κυρηγματα στις παρέες για το πολιτικαλ κορέκτ μιας σχέσης θα βρισκονται σε μονιμη διαφωνια μαζι μου! Και εντάξει αυτες οι διαφωνιες εδω δεν ειναι τιποτα. Το θεμα ειναι να ξεκολάνε και κάποιοι να συμβιβαζονται απαντες για να μην καταληγουν οι καταστασεις στα δικαστηρια. Αλλα ο κοσμος δεν θέλει να κάνει πισω.

Δεν ξέρω πού κολλάει η εσωστρέφεια. Προφανώς θες να μού την πεις για τη χτεσινή συζήτηση για τους εσωστρεφείς ανθρώπους που κάναμε από την οποία δυστυχώς δεν κατάλαβες πολλά και δεν σε κατηγορώ ούτε σε λέω χαζό (εννοείται...), είναι πολύ φυσικό να μην καταλαβαίνει ο κόσμος τον ψυχισμό όλων των ανθρώπων. Παρ' όλα αυτά δε θα πέσω στη λούμπα να απαντήσω, το εξαντλήσαμε εκείνο το θέμα, όποιος κατάλαβα κατάλαβε και πάμε παρακάτω.:)

Τα υπόλοιπα που λες με μπερδεύουν λίγο, αν θες τα εξηγείς. Προφανώς μιλάς για μια ιστορία που έχεις ζήσει αλλά εμείς δεν την ξέρουμε, αν θες μάς τη λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι απόψεις της κοινωνίας για το το έμβρυο διίστανται. Ιατροί και νομικοί δυστυχώς δεν έχουν αποδείξει αν το έμβρυο καταλαβαίνει ή όχι ωστόσο ένα είναι σίγουρο. Είναι ένας άνθρωπος on the making. Εντάξει ας πούμε αν δεν το θέλει κανένας από τους 2 το παιδί, είναι μια πράξη που ίσως έχει νόημα αν και η βαρύτητα συνεχίζει να είναι τεράστια καθώς αποτρέπεις έναν άνθρωπο από το να γεννηθεί.

Αν όμως το θέλει ο άνδρας και η γυναίκα δεν το θέλει δε θα έπρεπε να δίνεται η δυνατότητα έκτρωσης. Το παιδί ανήκει και στους 2. Αν θέλει ένας από τους 2 να το μεγαλώσει το παιδί πρέπει να γεννηθεί. Η έκτρωση πρέπει να γίνεται μόνο από κοινού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,452 μηνύματα.
Γιαννη για μενα δεν έχει σημασια. Απο τη στιγμή που το έμβρυο ειναι ένας δυναμει ζωντανος οργανισμος και ένα παιδάκι μελλοντικά δεν θα υπήρχε για μενα καμια σκέψη να το ριξω.

Οτι προβλημα και αν έχεις θα μπορέσεις να το λύσεις. Εχω βαρεθει να βλέπω ανθρώπους να γκρινιάζουν για τα προβληματα τους και να μην κάνουν τιποτα για να τα λύσουν να περιμένουν την λυση απο τον ουρανο και να νιώθουν αδικημένοι επειδη αυτη δεν έρχεται. Άνθρωποι διστακτικοί που αρνούνται κάτι καινουργιο και μια αλλαγή στη ζωή τους. Θα κρατήσεις το παιδι και θα βρεις τροπο να το μεγαλώσεις. Αυτη ειναι η κατεύθυνση.

Μιλάω γενικά βεβαια δεν χαρακτηριζω κάποιον συγκεκριμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Απο τη στιγμή που συνέβη θα πρέπει εννοειται να δεχτειτε το μπεμπέ. Η έκτρωση δεν παιζει κάν σαν σκέψη οχι σαν πράξη. Ειναι εγκληματική. Οποτε σαν καλός κύριος αναγνωριζεις τις ευθύνες σου.Αυτη ειναι η δική μου θέση.
Δεν ξέρω ποιοί είναι αυτοί που θα πρέπει εννοείται να το δεχτούν. Ούτε καταλαβαίνω πότε χωριστήκαμε σε "εσείς" κι "εμείς" που οι μεν είναι εσωστρεφεις και ρίχνουν τα παιδιά τους. WTAF?
Το καταλαβαινεις ότι όταν λες ότι αυτή είναι η άποψή σου, μπορείς να μιλάς μόνο για τον εαυτό σου ε? Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο "εγώ δεν θα το εριχνα ποτέ" και στο "θα πρέπει να το δεχτείτε".

Νομίζω ότι το έχω ξαναπει εδώ, το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να γίνει είναι καλύτερη ενημέρωση και σωστή σεξουαλική διαπαιδαγώγηση. Πόσες φορές έχουμε δει κουλές ερωτήσεις όσον αφορά την εγκυμοσύνη, την περίοδο κλπ.
Από 'κει και πέρα όμως, επειδή sh*t happens, είναι καθαρά στην κρίση του καθενός τι θα κάνει.
Εγώ μπορεί να είμαι άθεη, ή οτιδήποτε και να μην το θεωρώ έγκλημα.
Ή μπορεί όπως πολύ σωστά είπε η Himela, να θεωρώ ότι θα είναι χειρότερα για το παιδί αν γεννηθεί. Αυτή τη στιγμή μια από τις μάστιγες της εποχής μας δεν είναι ούτε οι εκτρώσεις, ούτε η υπογεννητικότητα, είναι παιδιά με ψυχολογικά επειδή οι γονείς δεν είναι κατάλληλοι.
Επιπλέον εδώ και αρκετό καιρό βλέπουμε περιπτώσεις υποσιτισμού στα σχολεία. Όπως και περιπτώσεις κακοποίησης.
Ένα παιδί δεν είναι "το γενναω και βλέπουμε τι θα γίνει". Πρέπει να υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες.
Το θεωρώ πιο εγκληματικό να ζήσει ένα παιδί όλα του τα χρόνια κάτω από άσχημες συνθήκες παρά να μην γεννηθεί.
Αυτή είναι η άποψή μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Μάλιστα. Κι επειδή οι παππούδες μας περάσαν κατοχή πρέπει εμείς να φέρνουμε στον κόσμο παιδιά αλόγιστα εν μέσω κρίσης, αβεβαιότητας, ανασφάλειας κλπ. Μήπως να μαστιγωνόμαστε κιόλας για να τιμωρηθούμε αρκετά; Το να συγκρίνεις την καλομάθηση των σημερινών νέων (στην οποία συμφωνώ) με το μεγάλωμα - το ΣΩΣΤΟ μεγάλωμα, όχι απλά ένα πιάτο φαί - ενός παιδιού νομίζω οτι είναι άτοπο και αλόγιστο. Πραγματικά. Την έχω ξανακούσει αυτή την άποψη από μεγάλες γυναίκες που λέγανε "ε κι εμείς μεγαλώσαμε φτωχικά αλλά είχαμε αγάπη, ζούσαμε σε μια καμαρούλα, ε δε μορφωθήκαμε, αλλά εντάξει δεν πειράζει, είχαμε ο ένας τον άλλον". Μα είμαστε σοβαροί; Ο κόσμος προχωράει μπροστά, οι γυναίκες πια μορφώνονται, υπάρχει η επιστήμη της ψυχολογίας που ερευνά την ψυχοσύνθεση των παιδιών. Να φέρουμε στον κόσμο ένα παιδί επειδή έτυχε κι έχει ο Θεός; Σε μια εποχή με τέτοια πληροφόρηση, με τέτοιο υψηλό επίπεδο μόρφωσης και εξυπνάδας των νέων παιδιών; Δεν ξέρω, μού φαίνεται οτι είσαι τόσο θυμωμένος με τη νοοτροπία των σημερινών νέων που ψάχνεις τρόπο να τους τιμωρήσεις. Μα έτσι δεν τιμωρείς αυτούς μόνο αλλά κι ένα αθώο παιδί. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Μάλιστα. Κι επειδή οι παππούδες μας περάσαν κατοχή πρέπει εμείς να φέρνουμε στον κόσμο παιδιά αλόγιστα εν μέσω κρίσης, αβεβαιότητας, ανασφάλειας κλπ. Μήπως να μαστιγωνόμαστε κιόλας για να τιμωρηθούμε αρκετά;
σε όλη την ανθρώπινη ιστορία ποτέ δεν υπήρχε τόσο υψηλό επίπεδο ζωής και συνθηκών. Οπότε αυτο που λές δεν έχει καμία βάση.
οι εκτρώσεις γίνονται όχι για οικονομικούς λόγους αλλα γιατί εχουν αλλάξει οι ηθικές αξίες. η οικογένεια και ο γάμος έχει αποκτήσει αρνητική έννοια και πλέων κυριαρχεί μόνο το εγω και η ατομική καλοπέραση
δηλαδή εγωισμός.

¨θα κάνω έκτρωση ωστε να μπορώ να έχω χρήματα για iphone και για μην χαλάσει το σώμα μου"

φυσικά αυτη η εγκατάλειψη των παραδοσιακών αξιών είναι αδιέξοδη.
συνήθως όσοι είναι πάνω απο 50 χωρις να εχουν παιδιά σύζυγο κτλ είναι βυθισμένοι σε μελανχολία και τους τρώει το σαράκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top