Μέχρι ποια ηλικία σας έκαναν μπάνιο;

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Μέχρι τα 4-5 το πολύ 6
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Costas16

Νεοφερμένος

Ο Costas16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να το πιστέψετε. Δικαιολογώ όσους νομίζουν ότι τρολάρω, αλλά είναι αλήθεια. Δε με νοιάζει να το αποδείξω σε όποιον δε το πιστεύει, θα απαντώ σε όσους απαντούν σοβαρά. Αν έχει κανείς παρόμοια εμπειρία ή αν έχει ακούσει κάτι τέτοιο θα ήθελα να μου πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ακόμα και αν δεν τρολλάρεις (που δεν το πιστεύω), εγώ εξακολουθώ να μην βρίσκω την χρησιμότητα ύπαρξης του θέματος.
Κοιταχτείτε λίγο οικογενειακά βέβαια για το 0,00001% που λες αλήθεια, μία εσύ γιατί 16 χρονών θες να σου την σαπουνίζουν άλλοι (την πλάτη ε), και μία η μάνα σου και η αδερφή σου που δέχονται να το κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Είτε μιλας σοβαρά είτε όχι, έχω να πω πως τέτοιου είδους καταστάσεις δεν είναι υγιείς.
Και δεν νομίζω πως τηρούνται και οι κατάλληλες αποστάσεις ανάμεσα στις σχέσεις των μελών μιας οικογένειας.

Είμαι υπέρ του να υπάρχει άνεση ανάμεσα στα αδέρφια, δηλαδή οκ δεν έγινε και τίποτα αν τύχει να σε δουν κάποια στιγμή την ώρα που αλλάζεις. ΑΛΛΑ εδώ νομίζω ότι έχουν ξεπεραστεί τα όρια της οικειότητας.

Και δεν μπορώ να καταλάβω πως ο ίδιος ανέχεσαι αυτή την κατάσταση. Δεν νιώθεις ότι δεν σου συμπεριφέρονται ή ότι δεν συμπεριφέρεσαι ο ίδιος σύμφωνα με την ηλικία σου; Ότι δεν σε σέβονται; ειδικά εκεί που λες για τις μπηχτές της αδερφής σου.

Και οι γονείς σου πως το επιτρέπουν αυτό; Δεν θέλουν να δουν το παιδί τους να ανεξαρτητοποιείται και να είναι υπεύθυνο για τον εαυτό του και το σώμα του;

Ε, και στο κάτω κάτω ας σε αφήσουν άπλυτο να δούμε τι θα γίνει. Θα ανεχτείς για λίγες μέρες τη μπόχα, στο τέλος θα πας να πλυθείς.

Απόκτησε τον έλεγχο του εαυτού σου. Γίνε υπεύθυνος.

Σε περίπτωση που τρολλάρεις : Άι σιχτίρ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Costas16

Νεοφερμένος

Ο Costas16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Όποιος έχει κάποια παρόμοια εμπειρία ή έχει ακούσει σχετικό ας μου στείλει private.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HarissonFord

Νεοφερμένος

Ο HarissonFord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Είσαι ένα (για να μην πω μισό) βήμα πριν από την ενηλικίωση...
Στα 16 του ο καθένας αναζητάει παρτενέρ (καταλαβαίνεις τι εννοώ----για να του τον τρίβουν)... ;) και δεν τον πλένει ούτε η μάνα του ούτε η αδερφή του...εκτός κι αν υπάρχει πολύ πολύ σοβαρός λόγος...
Το να σου τα χαϊδεύουν (μάνα και αδερφή) ή δεν ξέρω κι εγώ τι μάλλον είναι ανήκουστο φίλε!!!
Τουλάχιστον μετά σκουπίζεσαι μόνος σου με την πετσέτα ή σε σκουπίζουν???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο ενδιαφέρεσαι να μάθεις εάν είχαν και άλλοι παρόμοιες εμπειρίες... Εάν δηλαδή κάποιος άλλος σου πει πως έχει ζήσει κάτι ανάλογο τι θα αλλάξει για σένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Costas16

Νεοφερμένος

Ο Costas16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Απλά να δω αν υπάρχουν και άλλες τέτοιες περιπτώσεις και πως το βλέπουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να το πιστέψετε. Δικαιολογώ όσους νομίζουν ότι τρολάρω, αλλά είναι αλήθεια. Δε με νοιάζει να το αποδείξω σε όποιον δε το πιστεύει, θα απαντώ σε όσους απαντούν σοβαρά. Αν έχει κανείς παρόμοια εμπειρία ή αν έχει ακούσει κάτι τέτοιο θα ήθελα να μου πει.
Προφανώς και είναι δύσκολο να σε πιστέψουμε και λογικό να θεωρούμε ότι τρολάρεις. Αν αυτό συμβαίνει, σε ευχαριστούμε, καθώς μας έδωσες μια καλή ευκαιρία να διασκεδάσουμε και να γελάσουμε.

Ας θεωρήσουμε όμως και την περίπτωση που δεν κάνεις πλάκα, αλλά μιλάς ειλικρινά. Θα σου απαντήσω σοβαρά και σκληρά. Από τις απαντήσεις που πήρες, θα διαπίστωσες ότι κανένας δεν έχει παρόμοια εμπειρία με σένα και κανένας δεν έχει ακούσει κάτι τέτοιο. Για να το πω στεγνά, φίλε κάτι δεν πάει καλά με σένα, αλλά και με την οικογένειά σου. Έδωσα μέσω Skype στη μητέρα μου που είναι παιδίατρος και ειδικευμένη στην παιδική ψυχολογία, να διαβάσει τα μηνύματά σου. Η διάγνωσή της ήταν ότι η συμπεριφορά σου δεν είναι φυσιολογική για έναν 16χρονο έφηβο. Υπάρχουν πολλοί γονείς που για λόγους υπερπροστασίας θέλουν να κάνουν μπάνιο στα παιδιά τους αν και αυτά μεγαλώνουν. Όμως κανένα φυσιολογικό παιδί, αγόρι ή κορίτσι, δεν το δέχεται αυτό και επαναστατεί γύρω στα 12 το πολύ 13. Ένας έφηβος που αναπτύσσεται σωστά νοητικά, απαιτεί χωρίς συμβιβασμούς και πετυχαίνει να κατοχυρώσει ότι κάποια πράγματα είναι εντελώς προσωπικά. Το μπάνιο είναι ένα από αυτά και μάλιστα από τα πιο βασικά. Εκεί ο έφηβος θα βρεθεί μόνος με το σώμα του, θα το εξερευνήσει, θα παίξει μαζί του και φυσικά θα αυνανιστεί. Είναι αδιανόητο ένα παιδί πάνω από τα 12 να δέχεται εκείνη την ώρα έστω και θεατές. Δεν είναι μόνο θέμα ντροπής. Για να μιλήσω για μένα, στην οικογένειά μου ήμασταν γυμνιστές και δεν είχαμε πρόβλημα να δούμε γυμνό ο ένας τον άλλο. Όμως, σεβόμασταν πάντα τις προσωπικές στιγμές των άλλων, όπως το μπάνιο. Δηλαδή, το να δέχεσαι όχι μόνο να σε βλέπουν η μητέρα σου και η αδερφή σου γυμνό στο μπάνιο και μάλιστα να σε πλένουν, που σημαίνει ότι σε αγγίζουν στα γεννητικά σου όργανα, να βλέπουν να σου σηκώνεται, λυπάμαι, αλλά δεν είναι νορμάλ. Πάμε και αλλού. Ούτε η συμπεριφορά της μητέρας σου και της αδερφής σου είναι φυσιολογική. Ας δεχθούμε ότι η μητέρα σου σε θεωρεί ακόμα μωρό. Τι τρέχει με την 19χρονη αδερφή σου; Μάλλον κάτι περίεργο. Δηλαδή, πώς σε πλένει η αδερφή σου; Αυτή ντυμένη έξω από τη μπανιέρα κι εσύ μέσα γυμνός, ή μήπως γδύνεται και αυτή και μπαίνετε μαζί στη μπανιέρα; Γιατί έτσι πάμε και αλλού. Ο πατέρας σου, αν μένετε μαζί, γνωρίζει αυτή τη κατάσταση και τη δέχεται; Παλικάρι μου, ναι υπάρχει πρόβλημα. Πιστεύω ότι μπορείς ακόμα να το λύσεις χωρίς να ζητήσεις τη βοήθεια ψυχολόγου. Πάρε τις αποφάσεις σου. Απαγόρεψε διά ροπάλου στη μητέρα σου και την αδερφή σου να ανακατεύονται σε τέτοια προσωπικά σου πράγματα. Κάνε μπάνιο μόνος σου με κλειδωμένη πόρτα και τακτικά για να μη τις δίνεις το δικαίωμα να λένε οτιδήποτε. Απόλαυσε μόνος σου το μπάνιο σου και το σώμα σου. Όταν αποκτήσεις κοπέλα, γιατί αποκλείω το να έχεις και να συμπεριφέρεσαι έτσι ανώριμα, θα μπορείτε να κάνετε μπάνιο μαζί οι δυο σας, να σαπουνίζει και να τρίβει ο ένας τον άλλο και ότι άλλο όμορφο ήθελε προκύψει. Προς το παρόν επείγει να αποδεσμευτείς από την αρρωστημένη κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Costas16

Νεοφερμένος

Ο Costas16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την πολύ μεγάλη αλλά πολύ χρήσιμη απάντηση. Θα κάνω ότι μπορώ για να τα εφαρμόσω αυτά. Έχεις δίκιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Έδωσα μέσω Skype στη μητέρα μου που είναι παιδίατρος και ειδικευμένη στην παιδική ψυχολογία, να διαβάσει τα μηνύματά σου. Η διάγνωσή της ήταν ότι η συμπεριφορά σου δεν είναι φυσιολογική για έναν 16χρονο έφηβο.
Φυσιολογικοτατη. Για να ψαρεψει ηρθε.

Και για να απαντησω στο θεμα: μεχρι τα 6, 7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Κι όμως έχω ακούσει παρόμοια περίπτωση!
Προσωπικά μέχρι τα 5 και μέχρι τα 6 αραιά και που .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Κι όμως έχω ακούσει παρόμοια περίπτωση!
Το θεμα βρωμαει, οταν ζητανε private ή κατευθυνουν τη συζητηση για επαφες περα απο το φορουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Νομιζω εχω ακουσει ακριβως την ιδια ιστορια σε ενα αλλο forum. Βεβαια εκεινος ελεγε οτι καποιες φορες του αρεσε και τελειωνε μεσα στο μπανιο κιολας αφου η αδελφη του ειχε κεφια :P Αν λεει την αληθεια παντος εχει μεγαλο προβλημα και αυτος και η οικογενοια του. Αλλα μαλλον ειναι καλο τρολλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραια....νιωθω περισσοτερο χρησιμος πλεον....και λιγοτερο μαλακας....wow :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Αλλα μαλλον ειναι καλο τρολλ.
Τρολ είναι. Μας διασκέδασε όμως. Αργότερα άνοιξε κι άλλο θέμα, αλλά αυτό δεν προχώρησε:
https://www.e-steki.gr/showthread.php?p=4196587#post4196587

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τρολλ σιγουρα, αλλα υπαρχουν κοινωνιες που οντως κανει μπανιο το ενα μελος της οικογενειας το αλλο, αλλα μονο του ιδιου φυλου. Χαρακτηριστικα παραδειγματα η Ιαπωνια και η Κορεα οπου πολλες φορες κανουν μπανιο μαζι η μητερα με την κορη ή ο πατερας με τον γιο ή τα αδερφια μαζι (τα κοριτσια με τα κοριτσια και τα αγορια με τα αγορια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Τρολλ σιγουρα,
Όχι, το τρολ ειναι αποστασιοποιημενο απο τα γραπτα του και δεν σταματαει απο αντιδρασεις αλλων, αλλα συνεχιζει ακαθεκτο. Στοχος του ειναι να χαλαει νηματα κανοντας χαβαλε κι οχι να ζηταει private. Για ποιο να λογο να ζητησεις private σε ενα νημα που το θεμα του μπορει να συζητηθει δημοσιως; Τα τρολ θελουν να παρατεινουν την παραμονη τους για να σπανε πλακα, οχι να αρχισουν να τους ψυλλιαζονται απο τα πρωτα ποστς. Αλιευτης ειναι ο ανθρωπος και δεν ξερεις και τι ηλικια εχει.

αλλα υπαρχουν κοινωνιες που οντως κανει μπανιο το ενα μελος της οικογενειας το αλλο, αλλα μονο του ιδιου φυλου. Χαρακτηριστικα παραδειγματα η Ιαπωνια και η Κορεα οπου πολλες φορες κανουν μπανιο μαζι η μητερα με την κορη ή ο πατερας με τον γιο ή τα αδερφια μαζι (τα κοριτσια με τα κοριτσια και τα αγορια με τα αγορια).
Κυριως απο ελλειψη ή οικονομια νερου καλλιεργηθηκαν αυτες οι συνηθειες. Αυτο γινοταν πολυ παλια. Ή εμπαιναν μαζι ατομα του ιδιου φυλου ή χειροτερα ακομα εμπαινε ο ενας αφου ειχε τελειωσει ο προηγουμενος στα ιδια νερα. Αναγουλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ξερω οτι τρολλαρει αλλα αυτο το thread μου εφτιαξε την μερα :cry_x: :cry_x: :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top