Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Hello. :}
Στον ff έχω το webmail notifier το οποίο σήμερα έβγαλε ένα κόκκινο (απαγορευτικό) κυκλάκι.View attachment 39074
Τι σημαίνει;
Τα e-mails τα ελέγχει σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μπαινει στα emails?
ανοιξε τις επιλογες και δες αν ξερυθμιστηκε κατι..

τοχω και εγω και δεν μου εχει τυχει..:hmm:
(το εχω στην κατω μπαρα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπαίνει και τα ελέγχει κανονικά.
Σήμερα μου το εμφάνισε, δεν ξέρω τι είναι.
(Δεν έχω κάτω μπάρα)

Επίσης με το webmail notifier και με τα σχετικά add-on υπάρχει πρόβλημα περί ασφάλειας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Για πάτα δεξί κλικ πάνω του και μετά πάτα την επιλογή check now, μήπως αλλάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Nope, δεν αλλάζει κάτι.
Moυ κάνει εντύπωση πάντως. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia Hepburn

Νεοφερμένος

Η Sofia Hepburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Τις τελευταίες μέρες όταν βγάζω το laptop από τον φορτιστή σε περίπου 1 λεπτό σβήνει στο ξεκάρφωτο και έτσι τον έχω μόνιμα στον φορτιστή.Όταν ανοίγω τον υπολογιστή πριν φορτώσει τα windows λέει ότι πρέπει να αντικαταστήσω την μπαταρία...Αλλά και η μπαταρία να φταίει για το ότι σβήνει,δεν θα έπρεπε πρώτα να με προειδοποιεί ότι θα σβήσει(όπως έκανε πριν)και μετά να προβεί σε αδρανοποίηση?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν προειδοποιεί επειδή μειώθηκαν κατά πολύ οι κύκλοι ζωής της μπαταρίας.
Same here. :1eye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Θα επρεπε, αλλα προφανως η μπατερια εχει βλαβη και θελει αλλαγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
ποιο ειναι το πιο ελαφρυ antivirus;;;


ποια η διαφορα μετα WIN 7 ultimate και starter;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Hello. :}
Στον ff έχω το webmail notifier το οποίο σήμερα έβγαλε ένα κόκκινο (απαγορευτικό) κυκλάκι.View attachment 39074
Τι σημαίνει;
Τα e-mails τα ελέγχει σωστά.
Δες το manual του notifier. Εναλλακτικά πες μας ποιο add-on είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
alehunter:
Για το antivirus:
Έχω χρησιμοποιήσει μόνο τα avast free και το NOD32.
Με το NOD32 είχα κολλήσει ιούς, πολλούς μάλιστα. Μάλλον από τα τόρρεντς.
Τώρα χρησιμοποιώ το avast μαζί με το antimalware malaware bytes. Κάνω έλεγχο κυρίως με το δεύτερο, καθαρίζει. Το avast μπλοκάρει τις σελίδες όταν διαπιστώνει κάτι ύποπτο. Για να απαντηθεί η ερώτησή σου θα πρέπει κάποιος να έχει χρησιμοποιήσει όλα τα antivirus, κάτι που δεν είναι ίσως δυνατό. Προσωπικά, μπαίνω και σε τόρρεντς- σπάνια- και έπειτα από πολλές περιπέτειες έχω καταλήξει σε αυτά τα δύο, νιώθω ασφαλής. Πρέπει να καείς και να πειραματιστείς. Από γνωστούς ξέρω τα εξής: Το kaspersky είναι από τα καλύτερα, κάποιοι, όμως το θεωρούν βαρύ. Το Panda έπίσης θεωρείται από τα καλύτερα. Ελαφρύτερο και , για αυτόν τον λόγο, καλύτερο, θεωρείται το NOD32. Σε εμένα δεν παρείχε απόλυτη προστασία οπότε δεν το ανανέωσα. Προτιμώ να κάνω φορμάτ για να καθαρίσω το πσ, αν κολλήσει ιό, παρά να έχω την -ψευδή- σιγουριά ότι προστατεύομαι χωρίς αυτό να ισχύει.

Για τα windows: από όσο ξέρω, τα starter παρέχουν μόνο τις βασικές λειτουργίες. Tα ultimate είναι μια καλή έκδοση, με περισσότερες δυνατότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ποια η διαφορα μετα WIN 7 ultimate και starter;;;;
Δες εδώ --> https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7_editions#Comparison_chart
Μελέτησε όλον τον πίνακα και βγάλε τα συμπεράσματά σου.
Προφανώς ό,τι πληρώνεις παίρνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
alehunter:
Για το antivirus:
Έχω χρησιμοποιήσει μόνο τα avast free και το NOD32.
Με το NOD32 είχα κολλήσει ιούς, πολλούς μάλιστα. Μάλλον από τα τόρρεντς.
Τώρα χρησιμοποιώ το avast μαζί με το antimalware malaware bytes. Κάνω έλεγχο κυρίως με το δεύτερο, καθαρίζει. Το avast μπλοκάρει τις σελίδες όταν διαπιστώνει κάτι ύποπτο. Για να απαντηθεί η ερώτησή σου θα πρέπει κάποιος να έχει χρησιμοποιήσει όλα τα antivirus, κάτι που δεν είναι ίσως δυνατό. Προσωπικά, μπαίνω και σε τόρρεντς- σπάνια- και έπειτα από πολλές περιπέτειες έχω καταλήξει σε αυτά τα δύο, νιώθω ασφαλής. Πρέπει να καείς και να πειραματιστείς.

Για τα windows: από όσο ξέρω, τα starter παρέχουν μόνο τις βασικές λειτουργίες. Tα ultimate είναι μια καλή έκδοση, με περισσότερες παροχές.

Πρωτα απ'ολα ευχαριστω για την απαντηση....
εγω εχω χρησιμοποιήσει avg(νομιζω το καλυτερο),kasperky(βαρύ πολυ),nod32(ελαφρύ αλλα δεν ξερω αν ειναι καλο),avast(το εβγαλα αμεσως μου ειπαν οτι δεν ειναι καλο),norton (πολυ χαλια και βαρη...),panda(δεν μου αρεσε και πολυ να πω την αληθεια δεν μου γεμιζει το ματι).
οπως βλεπεις εχω καεί αλλα δεν εχω καθαρή opinion.....
θα ξανα δοκιμασω το avast λοιπον....οταν λες μπλοκαρει σελιδες δεν θα μπορω να τις ανοιξω ή απλα θα με προειδοποιεί;;;τα αρχεια τα ελεγχει καλα για ιους;;;
το antimalware malaware bytes δεν το ξερω καθολου τι κανει(χοντρικά πες);;;;;;


Δες εδώ --> https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7_editions#Comparison_chart
Μελέτησε όλον τον πίνακα και βγάλε τα συμπεράσματά σου.
Προφανώς ό,τι πληρώνεις παίρνεις.


οκ ευχαριστω πολυ

Tι ειναι το Windows XP Mode (XPM);;;
https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Virtual_PC#Windows_XP_Mode
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Το avast σε προειδοποιεί και στέλνει στο κιβώτιο (καραντίνα) κάθε αρχείο που θεωρεί ύποπτο. Για τις ιστοσελίδες σε προειδοποιεί, δεν τις μπλοκάρει.
Έχω δοκιμάσει και το avg. Προσωπικά, δεν είμαι για πολλούς πειραματισμούς, όσο πιο απλά τόσο πιο καλά. Το avast με βόλεψε, κάνει και μόνο του ενημερώσεις..
Τα αρχεία τα ελέγχω με το malwarebyte's Anti-malware. Tι σημαίνει "τα ελέγχει καλά;" . Τα ελέγχει:P. Τ'ωρα, αν δεν τα ελέγχει καλά , δεν το ξέρω. Πρόβλημα δεν μου βγάζει, πάντως. Το avast δεν το πολυχρησιμοποιώ για αυτό, γιατί όταν κατεβάζω ένα αρχείο που το θεωρεί ύποπτο, το στέλνει κατευθείαν στην καραντίνα, οπότε δεν το ανοίγω, το διαγράφω (δεν μπαίνω στην διαδικασία να το ελέγξω). Λειτουργεί αυτόματα.
Δεν ξέρω τις παροχές των δύο λειτουργικών συστημάτων για τα οποία ρώτησες. Επιγραμματικά. Μπες στον κόπο να τις διαβάσεις μόνος σου. Πάντως, τα starter δεν είναι για πολλά-πολλά. Δέχονται αναβαθμίσεις. Τα ultimate είναι μια καλή επιλογή.

To windows xp mode:
- έχεις ένα κύριο λειτουργικό σύστημα, πχ windows 7,=> μέσω του windows xp mode μπορείς να χρησιμοποιήσεις προγράμματα που δεν τρέχουν στα εφτάρια αλλά στα xp.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το avira ειναι το ελαφρυτερο νομιζω..αυτο εχω,,απο οσα δοκιμασα μονο αυτο δεν κολλαει καθολου,,δεν νιωθεις οτι το εχεις,,ενω ολα τα αλλα καθυστερουσαν αισθητα,,τη συνδεση.. και απασχολουσαν τον υπολογιστη

avira.. και στην κορυφη στην ευρεση ιων..


(Δεν έχω κάτω μπάρα)
το φανταστηκα..
κανε δεξι κλικ στον κενο χωρο πλαι στις καρτελες και πατα εργαλειοθηκη προσθετου..και θα την δεις την μπαρα..;) και για το wemmail και για ολα τα προσθετα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
To windows xp mode:
- έχεις ένα κύριο λειτουργικό σύστημα, πχ windows 7,=> μέσω του windows xp mode μπορείς να χρησιμοποιήσεις προγράμματα που δεν τρέχουν στα εφτάρια αλλά στα xp.
ααααααααααα οκ thanx τωρα καταλαβα....:clapup::clapup::clapup:
Το avast σε προειδοποιεί και στέλνει στο κιβώτιο (καραντίνα) κάθε αρχείο που θεωρεί ύποπτο. Για τις ιστοσελίδες σε προειδοποιεί, δεν τις μπλοκάρει.
ωραια αρα τις ανοιγεις αν θες,οαλ μια χαρα λοιπον...
Έχω δοκιμάσει και το avg. Προσωπικά, δεν είμαι για πολλούς πειραματισμούς, όσο πιο απλά τόσο πιο καλά. Το avast με βόλεψε, κάνει και μόνο του ενημερώσεις..
ολα κανουν μονα τους....:whistle:
Το avast δεν το πολυχρησιμοποιώ για αυτό, γιατί όταν κατεβάζω ένα αρχείο που το θεωρεί ύποπτο, το στέλνει κατευθείαν στην καραντίνα, οπότε δεν το ανοίγω, το διαγράφω (δεν μπαίνω στην διαδικασία να το ελέγξω). Λειτουργεί αυτόματα.
αν θελησεις ομως μπορεις να το ανοιξεις;;;;
Δεν ξέρω τις παροχές των δύο λειτουργικών συστημάτων για τα οποία ρώτησες. Επιγραμματικά. Μπες στον κόπο να τις διαβάσεις μόνος σου. Πάντως, τα starter δεν είναι για πολλά-πολλά. Δέχονται αναβαθμίσεις. Τα ultimate είναι μια καλή επιλογή
οκ οκ το βρηκα thanx;)

το avira ειναι το ελαφρυτερο νομιζω..αυτο εχω,,απο οσα δοκιμασα μονο αυτο δεν κολλαει καθολου,,δεν νιωθεις οτι το εχεις,,ενω ολα τα αλλα καθυστερουσαν αισθητα,,τη συνδεση.. και απασχολουσαν τον υπολογιστη

avira.. και στην κορυφη στην ευρεση ιων..


.

τι,ειναι δωρεαν;;;το καλυτερο ειναι δωρεαν;;;παραξενο!!!ειναι σιγουρα το ελαφρυτερο;;;;:hmm:(εννοω π.χ.ram και cpu usage τσεκαρες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τσαμπα..

εχει ανωτερο detection rate απο πολλα πληρωτικα..

και δεν θα το νιωσεις,,
και δεν μου εχει κρασαρει κολλησει ποτέ το συστημα,,ποτέ..

δες στο download com τις γνωμες..και τα κατεβασματα..

avg,avast avira ειναι τα 3 ισχυροτερα δωρεαν


εγω εχω avira μαζι με malwarebytes antimalware για κανα εξτρα ψαξιμο για spyware..

αλλα βαλε εσυ ενα αλλο antispyware αν θες.. spybot ή spyware terminator..

δες εδω και εδω αποψεις,,


το avira ειναι πολυ σοβαροτερο προιον,,και μου εχει πιασει αμεσως μολυσμενα στικακια,,σελιδες,,τα παντα..και καποτε του ξεφυγε ενα μονο που βρηκε μονο το πληρωτικο kaspersky

εδω


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
κοιτα φιλε Άγγελε,με επεισες απο την μερια του πιο ειναι το πιο ελαφρι....
αλλα,
εγω ρωταω απο τα πληρωμενα(avg internet security πχ).δλδ δεν με νοιαζει ποιο προσφερει γενικα την καλυτερη προστασια ???(απο ιους ρωταω τωρα περισσοτερο)το avast πχ δεν ειναι καλο γιατι δεν προστατευει απο spyware....ποιο θεωρεις οτι ειναι καλυτερο για συνολικη προστασια;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
κοιτα φιλε Άγγελε,με επεισες απο την μερια του πιο ειναι το πιο ελαφρι....
αλλα,
εγω ρωταω απο τα πληρωμενα(avg internet security πχ).δλδ δεν με νοιαζει ποιο προσφερει γενικα την καλυτερη προστασια ???(απο ιους ρωταω τωρα περισσοτερο)το avast πχ δεν ειναι καλο γιατι δεν προστατευει απο spyware....ποιο θεωρεις οτι ειναι καλυτερο για συνολικη προστασια;;;
Η καλύτερη προστασία είναι αυτή:




Από εκεί και πέρα, όλα έχουν τρύπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top