Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και επισης όταν μιλάμε για το αν πιστεύομε στον Θεό είναι καλό παντα να αναφέρουμε τι έργα κάνουν οι εκπροσωποι της Θρησκείας και ενός ναού απέναντι στην κοινωνία.Η εκκλησια ως εκπροσωπος του Θεού πρεπει να αναφέρεται ως προς τα εργα που κάνει και ως προς αυτά που προσφέρει στην κοινωνία γιατι και το έργο της Εκκλησίας αποτελεί και θέμα συζήτησης για την πίστη στο Θεό

Κάνε μια αναζήτηση στο site και θα βρεις θέματα που σχολιάζουν την εκκλησία και το ''έργο'' της. Δε θα κάτσω να ξαναγράψω πράγματα που υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Φυσικά και πιστεύω!
Το μόνο πράγμα για το οποίο νιώθω περήφανη είναι η Ορθοδοξία μας!
Η πίστη στο Θεό είναι το μοναδικό απάνεμο λιμάνι απέναντι στους τυφώνες της ζωής μας. Πάντα πρέπει να σκεφτόμαστε ένα πράγμα: όπως ο Τριαδικός Μας Θεός έδωσε δύναμη στο μικρόσωμο Δαϋιδ και νίκησε το γίγαντα Γολιάθ μόνο με μια σφεντόνα, έτσι μπορεί να δίνει δύναμη και σ' εμάς να αντιμετωπίζουμε με ψυχικό σθένος τα προβλήματα της ζωής. Ο Θεός μπορεί να πετύχει ό,τι για το δικό μας νου φαίνεται απραγματοποίητο. Γίνονται θαύματα!!! Ναι. Και μεγάλα, αλλά και μικρά καθημερινά θαύματα.
Ο Θεός δίνει στον άνθρωπο τις δυσκολίες, έτσι ώστε όταν βγει από αυτές να δοξάσει το Θεό και να τον πλησιάσει ακόμα περισσότερο. Όπως ο Δαϋιδ έσωσε το Ισραήλ δυνάμει Θεού, έτσι κι εμείς δυνάμει Θεού μπορούμε να κερδίζουμε καθημερινά τις μάχες με τα εμπόδια και τους πειρασμούς της ζωής. Ας δοξάζουμε τον Κύριό Μας, όπως ο Δαϋιδ και θα βγούμε νικητές/τριες!!!

Φιλικά,
Λυσιστράτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πιστεύω στο Θεό. Ομως δεν πιστεύω ότι είναι ο ΓΑΠ. Ούτε ο Ομπαμα ουτε η Μερκελ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Ο Θεός έφτιαξε τον άνθρωπο ενώ ήξερε ότι θα προκαλέσει τόσα κακά πράγματα, άρα είναι ο ηθικός αυτουργός της κακίας, άρα δεν είναι Πανάγαθος.

Ρε ξεχασμένε, στο λέω με καλή προαίρεση, ΔΕΝ έχεις ιδέα περί θρησκευτικών. Είσαι ο ορισμός της ημιμάθειας και παρ' όλα αυτά γράφεις με το ύφος χιλίων καρδιναλίων.
Αφιερώσου πρώτα στα θρησκευτικά ζητήματα και μετά μιλά. Τουλάχιστον, αν δεν μπορείς να το κάνεις, μην έχεις το υφάκι "εγώ ξέρω"...
Το παραπάνω που είπες - όπως και άλλα - είναι ψιλοπίπες... συγγνώμη για τη λέξη, αλλά έτσι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Το παραπάνω που είπες - όπως και άλλα - είναι ψιλοπίπες... συγγνώμη για τη λέξη, αλλά έτσι είναι.

:oops:Καλό θα ήταν να αποφεύγονται οι προκλητικοί χαρακτηρισμοί, διότι συνιστούν ευθεία παραβίαση των κανόνων του διαλόγου. Θα μπορούσες, λοιπόν, να εκφράσεις τις αντιρρήσεις σου με πιο κόσμιο τρόπο. Συγνώμη για την παρέμβαση.

Φιλικά,
Λυσιστράτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε ξεχασμένε, στο λέω με καλή προαίρεση, ΔΕΝ έχεις ιδέα περί θρησκευτικών. Είσαι ο ορισμός της ημιμάθειας και παρ' όλα αυτά γράφεις με το ύφος χιλίων καρδιναλίων.
Αφιερώσου πρώτα στα θρησκευτικά ζητήματα και μετά μιλά. Τουλάχιστον, αν δεν μπορείς να το κάνεις, μην έχεις το υφάκι "εγώ ξέρω"...
Το παραπάνω που είπες - όπως και άλλα - είναι ψιλοπίπες... συγγνώμη για τη λέξη, αλλά έτσι είναι.

Δεν έχω κανένα υφάκι φίλε, αν κάποιος έχει το υφάκι του ''εγώ ξέρω'' είναι αυτοί που διαβάζοντας την Αγία Γραφή νομίζουν ότι πλέον γνωρίζουν τα πάντα και είναι σε θέση να ερμηνεύσουν όλο τον κόσμο.

Όταν λες να αφιερωθώ στα θρησκευτικά ζητήματα πως το εννοείς?

Αφού λοιπόν είμαι τόσο ημιμαθής, ίσως εσύ με την ευρυμάθεια σου θα μπορούσες να με διαφωτίσεις αντί απλά να κριτικάρεις.

Όσο για το ποιος λέει πίπες αυτό δε το σχολιάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα υφάκι φίλε, αν κάποιος έχει το υφάκι του ''εγώ ξέρω'' είναι αυτοί που διαβάζοντας την Αγία Γραφή νομίζουν ότι πλέον γνωρίζουν τα πάντα και είναι σε θέση να ερμηνεύσουν όλο τον κόσμο.

Όταν λες να αφιερωθώ στα θρησκευτικά ζητήματα πως το εννοείς?

Αφού λοιπόν είμαι τόσο ημιμαθής, ίσως εσύ με την ευρυμάθεια σου θα μπορούσες να με διαφωτίσεις αντί απλά να κριτικάρεις.

Όσο για το ποιος λέει πίπες αυτό δε το σχολιάζω.

Ε συγγνώμη ρε φίλε, αλλά δεν μπορώ να μιλάω π.χ. για τον Αριστοτέλη και να μην έχω διαβάσει κανένα βιβλίο του παρά μόνο αποσπάσματα. Λες ότι ο Θεός είναι "ηθικός αυτουργός", είναι δυνατόν να λες τέτοια πράγματα;
Ο Θεός μάς έστειλε τον Ιησού Χριστό και μας δίδαξε τον ορθό τρόπο ζωής, τα υπόλοιπα είναι δικές μας δικαιολογίες και μάλιστα στη δική σου περίπτωση πρόκειται για βλασφημία.
Αλλά δεν με νοιάζει ρε φίλε, διότι ναι το έχεις το υφάκι και φαίνεται από την παιδαριώδη αντιμετώπισή σου: Αφού λοιπόν είμαι τόσο ημιμαθής, ίσως εσύ με την ευρυμάθεια σου θα μπορούσες να με διαφωτίσεις αντί απλά να κριτικάρεις.
Άλλο να μιλάς γενικά περί της ύπαρξης του Θεού κι άλλο να λες ότι ο Θεός είναι ο "ηθικός αυτουργός". Σου έδωσε το δώρο της ζωής, το οποίο δεν πρέπει να το εκμεταλλευτείς βλάπτοντας ή δυσκολεύοντας τη ζωή των άλλων ή ακόμη και τη δική σου.
Κι όταν λέω να αφιερωθείς στα θρησκευτικά, εννοώ να ασχοληθείς περισσότερο με τον τομέα. Να μελετήσεις πραγματική θεολογία κι όχι να διαβάσεις ένα κείμενο 2-3 σελίδων κάθε φορά και να βγάζεις συμπεράσματα. Αυτό δεν λέγεται μελέτη, αλλιώς δεν θα υπήρχαν τα πανεπιστήμια. Ο καθένας θα διάβαζε από εδώ κι από κει, το πολύ 1-2 βιβλία και θα το 'παιζε ειδήμονας. Δεν είναι έτσι...
Από εχθές σου παραθέτω παραδείγματα, ιστορικά και από τις γραφές κι εσύ απλώς μου ερμηνεύεις όλα αυτά: "Και πού ξέρουμε ότι ο Παύλος δεν είναι δάκτυλος των Φαρισαίων;" και κάτι τέτοια. Ε τι περιμένεις να σου πω; Ότι το κατέχεις;
Με υποθέσεις δεν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα υφάκι φίλε, αν κάποιος έχει το υφάκι του ''εγώ ξέρω'' είναι αυτοί που διαβάζοντας την Αγία Γραφή νομίζουν ότι πλέον γνωρίζουν τα πάντα και είναι σε θέση να ερμηνεύσουν όλο τον κόσμο.

Σύντροφε Ξεχασμένε,
όπως είδες εγώ σε υποστήριξα γιατί σέβομαι τις ιδέες των συνομιλητών/τριών μου, όπως και τις αρχές του διαλόγου, άσχετα αν συμφωνώ ή όχι.Κανείς/μία δεν δικαιούται να λέει ότι γνωρίζει το πάντα απτόμενος του δόγματος που υποστηρίζει. Μπορεί να σου ακουστεί ακραίο και αντικομφορμιστικίο, αλλά με την ίδια άνεση που διαβάζω την Αγία Γραφή (που είναι ένα Ιερό Κειμήλιο που μας άφησαν οι Πατέρες τις Εκκλησίας μας) διαβάζω και έργα Μαρξιστών (με εκφράζει απόλυτα ο Μαρξισμός). Μπορούν να συνυπάρξουν αρμονικά τα παραπάνω, αρκεί να παίρνουμε απ' αυτά τα θετικά τους στοιχεία. Για να μην φεύγω -βέβαια- από το θέμα, θα πω ότι την απόλυτη αλήθεια την κατέχει ο Θεός. Εμείς οι άνθρωποι μόνο εικασίες περί αληθείας μπορούμε να κάνουμε. Και πάλι συγνώμη για την παρέμβαση.

Φιλικά,
Λυσιστράτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Νάτος-νάτος ο Χ/Κ.. έχω γράψει για το ιδιότυπο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Νάτος-νάτος ο Χ/Κ.. έχω γράψει για το ιδιότυπο αυτό.

Δικαίωμά μου να είμαι ΧριστιανοΚομμουνίστρια και Μαρξίστρια και Φεμινίστρια κ.ά. Δεν επέβαλα, όπως βλέπεις, σε κανέναν/μία τις απόψεις μου, απλώς τις εκφράζω κάνοντας χρήση του στοιχειώδους δικαιώματός μου. Σε κάλυψα σύντροφε giosx; Αν όχι λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό.:smoke:

Φιλικά,
Λυσιστράτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Νάτος-νάτος ο Χ/Κ.. έχω γράψει για το ιδιότυπο αυτό.

Άλλος προφέσορας... κάθε δημοσίευσή σου κι ένα κήρυγμα. Ποιος νομίζεις ότι είσαι, Γοργία;

Ένα ωραίο ρητό, το οποίο ταιριάζει γάντι στην περίπτωσή σου: "Η διαφορά μεταξύ αμόρφωτου και μορφωμένου είναι ότι ο μορφωμένος θέλει να μάθει: ο αμαθής προτιμάει να μαθαίνει τους άλλους".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δικαίωμά μου να είμαι ΧριστιανοΚομμουνίστρια και Μαρξίστρια και Φεμινίστρια κ.ά. Δεν επέβαλα, όπως βλέπεις, σε κανέναν/μία τις απόψεις μου, απλώς τις εκφράζω κάνοντας χρήση του στοιχειώδους δικαιώματός μου. Σε κάλυψα σύντροφε giosx; Αν όχι λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό.:smoke:

Φιλικά,
Λυσιστράτη



Εχω κάτι καλύτερο σε αυτό που είπες

"Ο Εξυπνος Παραδέχεται, Ο Πονηρός Δικαιολογείται Και Ο Ηλίθιος Επιμένει."

Φιλικά , ο Ασκοπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@ Νεογέννητος

Αν εγώ φτιάξω ένα ρομπότ γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι αυτό θα σκοτώσει 2 δισ ανθρώπους, αυτό δε με κάνει εμένα τον ηθικό αυτουργό αυτών των φόνων?
Εγώ αυτή τη συλλογιστική πορεία ακολούθησα και σε αυτό που είπα για το Θεό.

Δηλαδή για να έχω μια άποψη πάνω στις θρησκείες θα πρέπει να έχω χαρτί από θεολογική σχολή? Όσο για το 'δώρο' της ζωής ο καθένας είναι ελεύθερος να το εκμεταλλευθεί όπως θέλει, οπότε μη μου λες για πρέπει, γιατί τίποτα δεν πρέπει.

Λες ότι δεν έχω διαβάσει τίποτα περί του θέματος και πως είμαι ημιμαθής, ενώ ταυτόχρονα χρησιμοποιείς κείμενα μόνο μέσα από την Αγία Γραφή για να υποστηρίξεις τα λεγόμενά σου, ενώ σου έχω πει σε προηγούμενα ποστ ότι έχουμε και άλλα κείμενα από εκείνη την περίοδο.

Όσο για τον Παύλο απλά έκανα μια ορθολογική κριτική στις πράξεις και στη συμπεριφορά του. Δέξου το, μη το δέχεσαι κάνε ότι θες.

@Λυσιστράτη

Έχεις δίκιο Λυσιστράτη σε αυτά που λες. Σέβομαι τις απόψεις των άλλων και ούτε επέβαλα σε κανέναν την δικιά μου. Απλά με εκνευρίζει το γεγονός πως αν πω κάτι που έρχεται σε αντίθεση με τα πιστεύω άλλων αντί να επιτεθούν σε αυτό που είπα επιτίθενται σε μένα. Καταντάει κουραστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
@Λυσιστράτη

Έχεις δίκιο Λυσιστράτη σε αυτά που λες. Σέβομαι τις απόψεις των άλλων και ούτε επέβαλα σε κανέναν την δικιά μου. Απλά με εκνευρίζει το γεγονός πως αν πω κάτι που έρχεται σε αντίθεση με τα πιστεύω άλλων αντί να επιτεθούν σε αυτό που είπα επιτίθενται σε μένα. Καταντάει κουραστικό.

Έχεις απόλυτο δίκιο ως προς αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεχασμένε λύσε μου απορία τι εννοείς όταν λες οτι το δώρο της Ζωής ο καθε Ανθρωπος μπορεί να το εκμεταλλευεται όπως θέλει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Αν εγώ φτιάξω ένα ρομπότ γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι αυτό θα σκοτώσει 2 δισ ανθρώπους, αυτό δε με κάνει εμένα τον ηθικό αυτουργό αυτών των φόνων?
Εγώ αυτή τη συλλογιστική πορεία ακολούθησα και σε αυτό που είπα για το Θεό.

Τώρα μπήκες και στη θέση του Θεού. Ωραία. Νομίζω πως κατάλαβες ότι έθεσες ένα απλό παράδειγμα που ξέχασε πολλούς παράγοντες.
Καταρχάς δεν είμαστε ρομπότ, είμαστε νοήμονα πλάσματα με ελεύθερη βούληση. Όλοι θα κριθούμε για αυτά που θα κάνουμε στη ζωή μας. Κι όσον αφορά την απορία πολλών "πώς γίνεται καλοί άνθρωποι να ταλαιπωρούνται με ασθένειες και κακοποιοί να μην έχουν κανένα σοβαρό πρόβλημα", είναι στα πλαίσια της δοκιμασίας μας. Γιατί αν μετά τον θάνατο δεν συνέβαινε τίποτα, υπήρχε το απόλυτο κενό, τότε δεν βλέπω τον λόγο να είμαστε καλοί. Ας βγούμε όλοι έξω να σκοτώνουμε, να λεηλατούμε, να περάσουμε όσο πιο καλά μπορούμε εις βάρος των άλλων, αφού δεν υπάρχει τίποτα μετά θάνατον. Δεν είναι έτσι. Όπως ο ήλιος χτυπάει καλούς και κακούς, έτσι και η τύχη. Για τα υπόλοιπα, όλοι θα κριθούμε. Ο Θεός μάς έδωσε την ελεύθερη βούληση, όμως μας έδειξε και τον δρόμο για να πορευτούμε όλοι προς το κοινό όφελος. Αν κάποιοι δεν το κάνουν, θα κριθούν. Κι αν κάποιοι κάνουν κακό και θέλουν να αλλάξουν τρόπο ζωής, γιατί μετάνιωσαν, ο Θεός μάς έδωσε την επιλογή της μετάνοιας, αρκεί να μετανιώσουμε πραγματικά.

Δηλαδή για να έχω μια άποψη πάνω στις θρησκείες θα πρέπει να έχω χαρτί από θεολογική σχολή? Όσο για το 'δώρο' της ζωής ο καθένας είναι ελεύθερος να το εκμεταλλευθεί όπως θέλει, οπότε μη μου λες για πρέπει, γιατί τίποτα δεν πρέπει.

Άποψη μπορεί να εκφέρει ο καθένας, αλλά να ξέρει ότι θα είναι και εκτεθειμένος σε ανάλογη κριτική. Αν εσύ π.χ. έχεις αφιερώσει κάποια χρόνια της ζωής σου σ' ένα τομέα κι έρχεται ένας άλλος ημιμαθής (και το καταλαβαίνεις γιατί λέει τα μισά απ' όσα γνωρίζεις εσύ, που έχεις μελετήσει παλαιότερα), αυτό θα του πεις.
Όλοι λέμε τη γνώμη μας, αλλά δεν μπορούμε να έχουμε απόλυτο λόγο, αν δεν είμαστε σίγουροι γι' αυτό που υποστηρίζουμε. Εσύ έβγαλες συμπέρασμα: "Άρα ο Θεός είναι ο ηθικός αυτουργός της κακίας". Με το "άρα" καταλήγουμε σε συμπεράσματα.

Λες ότι δεν έχω διαβάσει τίποτα περί του θέματος και πως είμαι ημιμαθής, ενώ ταυτόχρονα χρησιμοποιείς κείμενα μόνο μέσα από την Αγία Γραφή για να υποστηρίξεις τα λεγόμενά σου, ενώ σου έχω πει σε προηγούμενα ποστ ότι έχουμε και άλλα κείμενα από εκείνη την περίοδο.

Μα είσαι ημιμαθής. Πέρα από το γεγονός ότι δεν ερμηνεύεις το Θείο γενικά, αλλά αποκλειστικά υπό το πρίσμα του χριστιανισμού, ΔΕΝ έχεις μελετήσει επαρκώς την εν λόγω θρησκεία. Ενώ είσαι άθεος, όπως έχεις πει, δεν κρίνεις το ένθεο γενικά, άσχετα από κάθε θρησκεία. Για να στηρίξεις τη θεωρία σου χρησιμοποιείς παραδείγματα από τον χριστιανισμό...
Και μόνο το γεγονός ότι αναφέρεσαι στον χριστιανισμό, σαν να είναι κάτι το ενιαίο, φαίνεται η ημιμάθειά σου. Καλώς ή κακώς, δεν είναι ενιαίος. Διαφέρει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ η Ορθοδοξία με τον Προτεσταντισμό, ο Προτεσταντισμός με τον Καθολικισμό και ούτω καθεξής.

Όσο για τον Παύλο απλά έκανα μια ορθολογική κριτική στις πράξεις και στη συμπεριφορά του. Δέξου το, μη το δέχεσαι κάνε ότι θες.

Δεν είναι ορθολογική, είναι υποκειμενική. Κάνε σωστή χρήση των όρων. Σύμφωνα με εσένα είναι ορθολογική, όμως αν ρωτήσουμε άλλους 10 - 20 θα πάρεις διαφορετικές απαντήσεις. Δεν έχεις αποδείξεις γι' αυτά που λες περί Παύλου, απλώς υποθέτεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@ άσκοπος

Εννοώ πως είμαι ελεύθερος να κάνω ότι θέλω στη ζωή μου, είτε να τη σπαταλήσω στα ποτά και στα ξενύχτια, είναι να διαβάζω όλη μέρα, είτε να γίνω ο καλύτερος άνθρωπος, είτε ο χειρότερος. Για εμένα δεν υπάρχουν πρέπει στη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί αν μετά τον θάνατο δεν συνέβαινε τίποτα, υπήρχε το απόλυτο κενό, τότε δεν βλέπω τον λόγο να είμαστε καλοί. Ας βγούμε όλοι έξω να σκοτώνουμε, να λεηλατούμε, να περάσουμε όσο πιο καλά μπορούμε εις βάρος των άλλων, αφού δεν υπάρχει τίποτα μετά θάνατον.

Αυτό είναι η πραγματική ηθική, να ξέρεις ότι δεν υπάρχει τιμωρία και κρίση, και να συνεχίζεις να κάνεις το σωστό.
Όσο για το ρομπότ, το έφερα σαν παράδειγμα. Έστω ότι φτιάχνω κάτι με λογική και ελεύθερη βούληση....

Όλοι λέμε τη γνώμη μας, αλλά δεν μπορούμε να έχουμε απόλυτο λόγο, αν δεν είμαστε σίγουροι γι' αυτό που υποστηρίζουμε. Εσύ έβγαλες συμπέρασμα: "Άρα ο Θεός είναι ο ηθικός αυτουργός της κακίας". Με το "άρα" καταλήγουμε σε συμπεράσματα.

Δεν είπα πουθενά ότι κατέχω τον απόλυτο λόγο, την άποψή μου εξέφρασα σεβάσου το.

Μα είσαι ημιμαθής. Πέρα από το γεγονός ότι δεν ερμηνεύεις το Θείο γενικά, αλλά αποκλειστικά υπό το πρίσμα του χριστιανισμού, ΔΕΝ έχεις μελετήσει επαρκώς την εν λόγω θρησκεία. Ενώ είσαι άθεος, όπως έχεις πει, δεν κρίνεις το ένθεο γενικά, άσχετα από κάθε θρησκεία.

Ρε φίλε μίλησα για χριστιανισμό γιατί μιλάω με χριστιανούς έλεος δηλαδή. Αν ήσουν μουσουλμάνος θα ασχολούμουν με το μουσουλμανισμό.
Δεν έχω τίποτα ειδικά με το χριστιανισμό, αντιπαθώ όλες τις θρησκείες το ίδιο.

Δεν είναι ορθολογική, είναι υποκειμενική. Κάνε σωστή χρήση των όρων. Σύμφωνα με εσένα είναι ορθολογική, όμως αν ρωτήσουμε άλλους 10 - 20 θα πάρεις διαφορετικές απαντήσεις. Δεν έχεις αποδείξεις γι' αυτά που λες περί Παύλου, απλώς υποθέτεις.

Το ότι είναι υποκειμενική δεν σημαίνει ότι δε μπορεί να είναι και λογική.Και επίσης δεν είναι μόνο δίκη μου άποψη, είναι άποψη πολλών που έχουν ασχοληθεί με το θέμα όσο και εσύ. Και η δικιά σου άποψη υποκειμενική είναι φίλε, ούτε εσύ έχεις αποδείξεις για το θαύμα που έγινε στον Παύλο, παρά μόνο ότι διαβάζεις στην Αγία Γραφή που είναι ένα μη αντικειμενικό βιβλίο καθώς αυτοαξιώνει αυτά που περιέχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Είναι άδικο νομίζω να στήνεται στον τοίχο ένας άνθρωπος επειδή δεν υπάρχει ταύτιση απόψεων. Οι χαρακτηρισμοί για τον Ξεχασμένο θεωρώ ότι είναι άδικοι. Εξάλλου ο κάθε άνθρωπος εκκινεί από ένα διαφορετικό σύστημα αξιών και δικαιούται να έχει διαφορετική στάση ζωής απέναντι σε κάποια θέματα. Είναι κρίμα ένας εποικοδομητικός διάλογος να λαμβάνει τη μορφή ανοιχτής επίθεσης και διαμάχης.

Φιλικά,
Λυσιστράτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Δικαίωμά μου να είμαι ΧριστιανοΚομμουνίστρια και Μαρξίστρια και Φεμινίστρια κ.ά. Δεν επέβαλα, όπως βλέπεις, σε κανέναν/μία τις απόψεις μου, απλώς τις εκφράζω κάνοντας χρήση του στοιχειώδους δικαιώματός μου. Σε κάλυψα σύντροφε giosx; Αν όχι λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό.:smoke:

Φιλικά,
Λυσιστράτη
Φυσικά χρυσή μου (εν χριστώ αδερφή) μπορείς να 'σαι και να λές τα πάντα, γιατί ζούμε σε ελεύθερη χώρα, εγώ σημειολογικά το ΧΚ επισημαίνω, γιατί απο πάρα πολύ καιρό, έχω γράψει για το ιδιότυπο αυτό φαινόμενο δλδ το είδος "ένθεοχριστιανοΚομμουνιστοάθεο" πολίτη και έχω ήδη καταγράψει τις τεράστιες ομοιότητες (στα πάντα όλα) αυτών των 2 συστημάτων πειθήνειας αυτοδιοίκησης μαζών, ιδρυτές-δομή-στόχους-οργάνωση-ιδεολογική πλατφόρμα εφοδίων-αυτοτροφοδότηση αυτοεκπληρούμενων προβλέψεων/προφητειών κλπ κλπ, με τη μοναδική (μία και μόνη) αρχικοτελική διαφορά.... :hmm:
Άλλος προφέσορας... κάθε δημοσίευσή σου κι ένα κήρυγμα. Ποιος νομίζεις ότι είσαι, Γοργία;

Ένα ωραίο ρητό, το οποίο ταιριάζει γάντι στην περίπτωσή σου: "Η διαφορά μεταξύ αμόρφωτου και μορφωμένου είναι ότι ο μορφωμένος θέλει να μάθει: ο αμαθής προτιμάει να μαθαίνει τους άλλους".
Δεν νομίζω να έχω καμιά αποστολή για να σώσω κανένα, ούτε κάν το σαρκίο μου, αλλά έχω το δικαίωμα της γνώμης και κριτικής, γιαυτό και διαλέγομαι και προσπαθώ να μάθω περισσότερα, έγνων ότι: "'ἐγὼ μὲν γὰρ οὐδὲν οἶδα πλὴν ἓν μόνον, τὸ διδόναι λόγους καὶ λαμβάνειν, τουτέστι τὴν διαλεκτικήν'".
Οσο για το ρητό το έχω συμπληρώσει και άλλη φορά, αλλά επειδή η επανάληψη είναι μητέρα της μάθησης, θα στο ξαναγράψω !!
Ο ημιμαθής είναι χειρότερος του αμαθούς, γιατί δεν γνωρίζει την ημιμάθεια του, για τούτο επαίρεται προσπαθώντας να φανεί ως κατέχων, πλήν όμως ο κόλος της μαΐμούς είναι πάντα ξεβράκωτος.;)
@ Νεογέννητος
Αν εγώ φτιάξω ένα ρομπότ γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι αυτό θα σκοτώσει 2 δισ ανθρώπους, αυτό δε με κάνει εμένα τον ηθικό αυτουργό αυτών των φόνων?
Εγώ αυτή τη συλλογιστική πορεία ακολούθησα και σε αυτό που είπα για το Θεό.

Δηλαδή για να έχω μια άποψη πάνω στις θρησκείες θα πρέπει να έχω χαρτί από θεολογική σχολή? Όσο για το 'δώρο' της ζωής ο καθένας είναι ελεύθερος να το εκμεταλλευθεί όπως θέλει, οπότε μη μου λες για πρέπει, γιατί τίποτα δεν πρέπει.

Λες ότι δεν έχω διαβάσει τίποτα περί του θέματος και πως είμαι ημιμαθής, ενώ ταυτόχρονα χρησιμοποιείς κείμενα μόνο μέσα από την Αγία Γραφή για να υποστηρίξεις τα λεγόμενά σου, ενώ σου έχω πει σε προηγούμενα ποστ ότι έχουμε και άλλα κείμενα από εκείνη την περίοδο.

Όσο για τον Παύλο απλά έκανα μια ορθολογική κριτική στις πράξεις και στη συμπεριφορά του. Δέξου το, μη το δέχεσαι κάνε ότι θες.

@Λυσιστράτη
Έχεις δίκιο Λυσιστράτη σε αυτά που λες. Σέβομαι τις απόψεις των άλλων και ούτε επέβαλα σε κανέναν την δικιά μου. Απλά με εκνευρίζει το γεγονός πως αν πω κάτι που έρχεται σε αντίθεση με τα πιστεύω άλλων αντί να επιτεθούν σε αυτό που είπα επιτίθενται σε μένα. Καταντάει κουραστικό.
Προσυπογράφω κι εγώ αυτό το πόστ γιατί με πρόλαβε (συμπίπτουμε σε πολλά), καθώς και τα πρός την Λυσιστράτη :D
Έχεις απόλυτο δίκιο ως προς αυτό.
Σου αναγνωρίζω ευθύτητα παραδοχής :) (μεγάλο ηθικό προσόν)
Αυτό είναι η πραγματική ηθική, να ξέρεις ότι δεν υπάρχει τιμωρία και κρίση, και να συνεχίζεις να κάνεις το σωστό.
Όσο για το ρομπότ, το έφερα σαν παράδειγμα. Έστω ότι φτιάχνω κάτι με λογική και ελεύθερη βούληση....
Δεν είπα πουθενά ότι κατέχω τον απόλυτο λόγο, την άποψή μου εξέφρασα σεβάσου το.
Ρε φίλε μίλησα για χριστιανισμό γιατί μιλάω με χριστιανούς έλεος δηλαδή. Αν ήσουν μουσουλμάνος θα ασχολούμουν με το μουσουλμανισμό.
Δεν έχω τίποτα ειδικά με το χριστιανισμό, αντιπαθώ όλες τις θρησκείες το ίδιο.
Το ότι είναι υποκειμενική δεν σημαίνει ότι δε μπορεί να είναι και λογική.Και επίσης δεν είναι μόνο δίκη μου άποψη, είναι άποψη πολλών που έχουν ασχοληθεί με το θέμα όσο και εσύ. Και η δικιά σου άποψη υποκειμενική είναι φίλε, ούτε εσύ έχεις αποδείξεις για το θαύμα που έγινε στον Παύλο, παρά μόνο ότι διαβάζεις στην Αγία Γραφή που είναι ένα μη αντικειμενικό βιβλίο καθώς αυτοαξιώνει αυτά που περιέχει.
Προσυπογράφω κι εγώ αυτό το πόστ γιατί με πρόλαβε (συμπίπτουμε σε πολλά)
Είναι άδικο νομίζω να στήνεται στον τοίχο ένας άνθρωπος επειδή δεν υπάρχει ταύτιση απόψεων. Οι χαρακτηρισμοί για τον Ξεχασμένο θεωρώ ότι είναι άδικοι. Εξάλλου ο κάθε άνθρωπος εκκινεί από ένα διαφορετικό σύστημα αξιών και δικαιούται να έχει διαφορετική στάση ζωής απέναντι σε κάποια θέματα. Είναι κρίμα ένας εποικοδομητικός διάλογος να λαμβάνει τη μορφή ανοιχτής επίθεσης και διαμάχης.

Φιλικά,
Λυσιστράτη
Στο είπα και παραπάνω.... Σου αναγνωρίζω ευθύτητα παραδοχής (μεγάλο ηθικό προσόν) :clapup: και ένα δυσεύρετο θηλυκό με τέτοια ανεκτικότητα πνεύματος μόνο να ανέβει μπορεί, φιλοσοφικά όμως κι όχι θεολογικά γιατί θα μπλέξει σε αδιέξοδα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top