Ομιλείτε Ελληνικά

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Οχι ηταν σωστο, μακρυα-->μακρια...υποκειται στη νεα ορθογραφια λεξεων οπως αυγο-->αβγο, τραινο-->τρενο, καμμια-->καμια κ.λ.π

Αβγό γράφεται; :fool:



Επίσης η δημοτική version είναι "νεότερος" ή "νεώτερος"; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πιάσ' το αυγό και κούρευ 'το... :P

νεότερος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Για το νεότερος μας είχε πει μια φιλόλογος μας στο σχολείο ότι άλλαξε σε νεώτερος λόγως της προέλευσης του -new- στα αγγλικά...:)
Με την ίδια λογική το τρένο--->τραίνο
η μπύρα---->μπίρα κ.ο.κ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οι ξένες λέξεις είναι πονεμένο θέμα, γιατί εξαρτάται από ποια γλώσσα θεωρεί ο καθένας ότι τις πήραμε. Train? Treno? Birra?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Γιδι, στο λεξικο που παρεθεσες πιο πανω, εαν προσπαθησεις να βρεις το "τρελλος", το "καμμια", "τραινο", το "καλλιτερος"..αυτο δε σημαινει, οτι δεν γραφονταν ετσι...
Το ποια ειναι η πιο ορθη ή η μονη ορθη γραφη των λεξεων, αυτο ειναι αλλο θεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γιδι, στο λεξικο που παρεθεσες πιο πανω, εαν προσπαθησεις να βρεις το "τρελλος", το "καμμια", "τραινο", το "καλλιτερος"..αυτο δε σημαινει, οτι δεν γραφονταν ετσι...
Το ποια ειναι η πιο ορθη ή η μονη ορθη γραφη των λεξεων, αυτο ειναι αλλο θεμα...

Ξαναλέω: δεν είπα ότι δε γραφόταν έτσι. Είπα ότι δεν είναι πλέον "σωστό" έτσι. Με βάση το ότι η επίσημη ελληνική γραμματική/γλώσσα είναι αυτή του Τριανταφυλλίδη (quote Resident Evil). Οποτε ας μην ξανανοίξουμε το Γλωσσικό ζήτημα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ε, ενταξει συνεννοηθηκαμε..:P
Για να ειμαι ειλικρινης, δυσκολευομαι να συνηθισω τη νεα ορθογραφια στις περισσοτερες των λεξεων...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλε εσύ δε διδάχτηκες ποτε καθαρεύουσα!! Oder doch?
Παιδιά, η Νεράιδα κρύβει χρονια! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αει μαρη που κρυβω χρονια...:P
Τι να σε πω..προφανως διδαχτηκα εκεινη την ορθογραφια...:worry:
Μωρε λες να οφειλεται στο οτι με διαβαζε ο μπαμπας?:eek:
Τωρα που το καλοσκεφτομαι, μαλλον ο κυρ Κωστας εκανε το θαυμα του παλι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Το παραδείγματος χάρη γράφεται "π.χ." ή "πχ." ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
π.χ., όπως και ότι συμβολίζει αρχικά λέξεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
να διευκρινήσουμε, πως "μέτρον" οι αρχαίοι ημών πρόγονοι εννοούσαν την ορθή αναλογία δηλαδή την αποφυγή υπερβολών και ακροτήτων

μέτρο χρω... μηδέν άγαν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Μμμμ ωραίο θεματάκι! Γιατί να βλέπεις το παίζω "πέζο" όσο άνετος και να είσαι παθαίνεις ένα σοκ ( τρομάρα).χαχα.!
Λοιπόν, δεν είμαι της θεωρητικής αλλά είχα πολύ καλή φιλόλογο η οποία μας έμαθε πολλά όπως!

1)Παν μέτρον άριστονΛΑΘΟΣ / --> Μέτρον άριστον [ΣΩΣΤΟ]
2)Η πρόταση είναι λάθος ΛΑΘΟΣ --> Η πρόταση είναι λανθασμένη [ΣΩΣΤΟ]
3)Πώς είσαστε; ΛΑΘΟΣ / --> Πώς είστε ; [ΣΩΣΤΟ]. (Το είσαστε είναι μέλλοντας. π.χ. Πώς θα είσαστε. ο ενεστώτας είναι το είστε)
4)Θα έρθω στις 13.00 (μία). ΛΑΘΟΣ / --> Θα έρθω στη 13.00 (μία) [ΣΩΣΤΟ]
5)Πόσους ψήφους πήρες; ΛΑΘΟΣ / --> Πόσες ψήφους πήρες [ΣΩΣΤΟ]
6) Εμείς ήμασταν στο γήπεδο ΛΑΘΟΣ --> Ήμαστε κι εμείς στο γήπεδο.
(Το α'πληθυντικό δεν παίρνει κατάληξη -αν. Εμείς παίζαμαν;Λάθος.Εμείς παίζαμε.Σωστό.Άσχετα αν το ήμαστε δε μας ακούγεται καλά επειδή ακούγεται το ίδιο με το είμαστε του ενεστώτα )
7) Του δεκαπενταμελές συμβουλίου. ΛΑΘΟΣ --> Του δεκαπενταμελούς συμβουλίου. ΣΩΣΤΟ
8) Το αυγό. ΛΑΘΟΣ --> Το αβγό. ΣΩΣΤΟ (Ξέρω σας ακούγεται περίεργο αλλά το σωστό είναι αβγό. Παρ΄όλαυτά όλοι οι μορφωμένοι και οι καλλιεργημένοι πάντα με -αυ το έγρφαν και όχι με -β. Ωστόσο υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις για την προέλευση της λέξης. Αλλά σύμφωνα με πολλούς και τον Μπαμπινιώτη το σωστό είναι Αβγό).
9) Θρησκεία
ΛΑΘΟΣ --> Θρησκία ΣΩΣΤΟ (Οι φιλόλογοι το άλλαξαν σε θρησκία, στα παλίσια απλούστευσης κάποιων λέξεων. Κατά τη γνώμη μου κακώς).

Ξέρω σας ακούγομαι περίεργος και φαίνεται σαν να το "παίζω" μορφωμένος. Κι εγώ όταν μας τα έλεγε η φιλόλογος τη θεωρούσα υπερβολική και ψωνάρα. Αλλά όταν μας τα δίδαξε και τα μάθαμε, κάθε φορά που άκουγα τα λάθη στη γλώσσα κάποιων άλλων, και κυριολεκτικά σκότωναν τη γλώσσα, αισθανόμουνα χαρούμενος ή αρκετά μορφωμένος που ήμουν σε θέση να γνωρίζω ποιό είναι το σωστό
και να ξέρω να μιλάω σωστά!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
4)Θα έρθω στις 13.00 (μία). ΛΑΘΟΣ / --> Θα έρθω στη 13.00 (μία) [ΣΩΣΤΟ]
Αν γράψεις στη 13.00 είναι λάθος, γιατί το 13 είναι πλήθος. Συμφωνώ όμως ότι στον προφορικό λόγο, το σωστό είναι στη μία. Το ερώτημα είναι αν θέλω να πω σε κάποιον ραντεβού 1:30 θα πω στη μιάμιση ή στις μιάμιση (ώρες); Προσωπικά θεωρώ σωστό το δεύτερο, γιατί από τη στιγμή που δεν έχουμε σκέτα μία μονάδα, αλλά μιάμιση έχουμε αμέσως πλήθος, άρα είναι στις μιάμιση. Τι λέτε; :worry:
Αν λέγαμε στη μία ΚΑΙ μισή, τότε τι θα λέγαμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
θέλω να πω σε κάποιον ραντεβού 1:30 θα πω στη μιάμιση ή στις μιάμιση (ώρες); Προσωπικά θεωρώ σωστό το δεύτερο, από τη στιγμή που δεν έχουμε σκέτα μία μονάδα, αλλά μιάμιση έχουμε αμέσως πλήθος, άρα είναι στις μιάμιση. Τι λέτε; :worry: Αν λέγαμε στη μία ΚΑΙ μισή, τότε τι θα λέγαμε;


"Θα σε δω δύο παρά εικοσι"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
8) Το αυγό. ΛΑΘΟΣ --> Το αβγό. ΣΩΣΤΟ (Ξέρω σας ακούγεται περίεργο αλλά το σωστό είναι αβγό. Παρ΄όλαυτά όλοι οι μορφωμένοι και οι καλλιεργημένοι πάντα με -αυ το έγρφαν και όχι με -β. Ωστόσο υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις για την προέλευση της λέξης. Αλλά σύμφωνα με πολλούς και τον Μπαμπινιώτη το σωστό είναι Αβγό).


Στο λύκειο ήμουν σαν εσένα, λίγο αργότερα όμως συνειδητοποίησα ότι αντικρουόμενες απόψεις υπάρχουν για πολλά ζητήματα σε θέματα γραμματικής και ορθογραφίας και ότι είναι αφελές να κατονομάζεις μία αυθεντία και να αποφαίνεσαι έτσι για το είναι σωστό και για το είναι λάθος. Έκτοτε αποφάσισα να δίνω μία προσωπική πινελιά στις λέξεις προτιμώντας λόγου χάρη το καλλίτερα από το καλύτερα, το νοιώθω από το νιώθω και το αυγό από το αβγό.

9) Θρησκεία
ΛΑΘΟΣ --> Θρησκία ΣΩΣΤΟ (Οι φιλόλογοι το άλλαξαν σε θρησκία, στα παλίσια απλούστευσης κάποιων λέξεων. Κατά τη γνώμη μου κακώς).

Μπορείς να μας δώσεις μία πηγή γι'αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Θρησκεία είναι καλέ... Κάτι έχει να κάνει με τις δοτικές και τα βραχέα, αλλά ποτέ μου δεν τα 'μαθα αυτά...

[Λεξικό Τριανταφυλλίδη]
θρησκεία η [θrisía] Ο25 : 1. σύνολο ιδεών και αντιλήψεων που έχουν σχέση με την πίστη του ανθρώπου στην ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης (θεότητας) και συνοδεύονται από τελετουργικές πράξεις που σκοπό έχουν την απευθείας μεταφυσική επικοινωνία της ανθρώπινης ψυχής με τη δύναμη αυτή: Mονοθεϊστική / πολυθεϊστική ~. H ~ των αρχαίων Ελλήνων. Iουδαϊκή / χριστιανική / μουσουλμανική ~. Θεμελιωτής / ιδρυτής / αρχηγός / οπαδός μιας θρησκείας. Φυσικές* θρησκείες. ~ εξ αποκαλύψεως*. H επίσημη ~ ενός κράτους. (έκφρ.) πατρίδα / πατρίς, ~, οικογένεια*. 2. (μτφ.) για κτ. προς το οποίο δείχνει κανείς μια σχεδόν θρησκευτική πίστη και αφοσίωση. [λόγ. < ελνστ. θρησκεία, αρχ. σημ.: `θρησκευτική λατρεία, τελετή΄]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Πώς στο καλό η λέξη empathy έχει τελείως διαφορετικό νόημα απο την "εμπάθεια"; Ποιό είναι το σωστό νόημά της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
εμπάθεια = η κατάσταση του κατεχόμενου από μίσος, μοχθηρία
empathy = συναισθαντικότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγώ πάντως επιμένω, όπως βλέπετε να γράφω "καμμία". Αυτό γιατί προέρχεται από το "καν μία" κι έτσι έχει νόημα, αφού δεν θέλω ν' αλλάξω την ετυμολογία. Αντίθετα, προτιμώ το "καμιά", μιας κι είναι της δημοτικιάς.
Το αυγό αρνούμαι να το γράψω "αβγό". Προέρχεται από το "ωόν" όπου το ωμέγα αντικαθίσταται ορθότερα από το αυ.
Αναρωτιέμαι: Το "καλύτερα" έγινε "καλλίτερα". Το "ταχύτερα" γιατί δεν έγινε "ταχίτερα"; Επίσης, γιατί με δύο λάμδα; Προέρχεται από το "κάλλος", ή από το "καλός"; Πιστεύω προσωπικά το δεύτερο.

Τη θρησκεία γράψτε την όπως θέλετε, δεν με χαλάει καθόλου η παραφθορά και κατακρεούργηση της συγκεκριμένης λέξης...:P:D

Η "βρόμα" δεν βρωμάει τόσο πολύ όσο θα έπρεπε. Το ίδιο και το χνότο. Μάλλον το έπλυναν με στοματικό διάλυμα. :P "Να πλένεις το στόμα σου ρε πριν πεις τη λέξη "χνότο", αλλιώς θα γράφεται "χνώτο" αστοιχείωτε"...:clapup:
Το ωμέγα πάντως θυμίζει το μακρόσυρτο φύσημα που υπονοεί η λέξη και το προτιμώ. Το όμικρον είναι βραχύ και δεν ταιριάζει...

Τέλος, το "τρελός" δεν είναι ίδιο με το "τρελλός". Διαφέρουν στα μποφόρ της τρέλλλλας...:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top