Ομιλείτε Ελληνικά

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
εμπάθεια = η κατάσταση του κατεχόμενου από μίσος, μοχθηρία
empathy = συναισθαντικότητα
Και στα γερμανικά και γαλλικά, empathie...

...
Αναρωτιέμαι: Το "καλύτερα" έγινε "καλλίτερα". Το "ταχύτερα" γιατί δεν έγινε "ταχίτερα"; Επίσης, γιατί με δύο λάμδα; Προέρχεται από το "κάλλος", ή από το "καλός"; Πιστεύω προσωπικά το δεύτερο. ..
Το καλύτερα προέρψεται από το καλά/καλός:
καλός
ὁ, ἡ καλλίων, τὸ κάλλιον
κάλλιστος, -η, -ο
Και έγινε ανάποδα απ' ό,τι λες, το "καλλίτερα" έγινε "καλύτερα", αλλά μιλάμε από την καθαρεύουσα τη δημοτική. Στα αρχαία, όπου ψάχνεις για όλα τ' άλλα για ερμηνεία, ήταν "καλώς" κι όχι καλά
αρχ. καλός `όμορφος, καλής ποιότητας, ηθικά όμορφος΄· λόγ. < αρχ. καλῶς]
Άρα αυτό το ωμέγα με την περισπωμενη... κάαατι μου θυμίζει, κάπως συνδέεται με το ύψιλον.
Το "υ" στο ταχύτερα λοιπόν δεν έχει σχέση με το καλύτερα, άλλωσε προέρχεται από το ταχύς...

Τέλος, το "τρελός" δεν είναι ίδιο με το "τρελλός". Διαφέρουν στα μποφόρ της τρέλλλλας...:hehe:
Ε, ίσα, Σαλονικιέ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
εμπάθεια = η κατάσταση του κατεχόμενου από μίσος, μοχθηρία
empathy = συναισθαντικότητα

Ναι, αλλά πώς γίνεται να έχουν την ίδια ρίζα (ίδια λέξη στην ουσία) και να έχουν τελείως αντίθετο νόημα; Και ετυμολογικά, ποιό είναι πιό σωστό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, αλλά πώς γίνεται να έχουν την ίδια ρίζα (ίδια λέξη στην ουσία) και να έχουν τελείως αντίθετο νόημα; Και ετυμολογικά, ποιό είναι πιό σωστό;

Πολλές ελληνικές λέξεις χρησιμοποιούνται με άλλη έννοια στις ξένες γλώσσες. Βεβαια το συγκεκριμένο είναι ακραίο παράδειγμα, θυμάμαι την έκλπηξη μου όταν μου λέει ο ichliebedich "Δυσκολεύομαι να νιώσω εμπάθεια" κι αναρωτιόμουν που είναι το κακό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Καμία ιδέα για το ποιο είναι το αντίθετο της ευεργεσίας; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν υπάρχει. Αν το καταλαβαίνω καλά, ευεργεσία είναι μία φιλάνθρωπη, καλή πράξη... Το αντίθετο να 'ναι όταν στερείς από κάποιον κάτι;; Κλοπή δηλαδή; Δεν ορίζεται σωστά σαν αντίθετο...

Τι θέλεις να γράψεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Μόλις μου είπε ο μπαμπάς μου ότι τέτοια ερώτηση (το αντίθετο της ευεργεσίας δηλαδή) έπεσε σε κάποιες εξετάσεις και δεδομένου ότι η καλύτερη απάντηση που σκέπτηκα είναι βανδαλισμός (που δεν είναι και τόσο εύστοχη) είπα να ρωτήσω και εδώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αααα...
Εμ. Βανδαλισμός είναι κάτι βίαιο και καταστροφικό, όχι τόσο κοινωνικό...
Στέρηση ίσως; παρακράτηση;

Χμ, εγώ θα 'λεγα αποστέρηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αααα...
Εμ. Βανδαλισμός είναι κάτι βίαιο και καταστροφικό, όχι τόσο κοινωνικό...
Στέρηση ίσως; παρακράτηση;

Χμ, εγώ θα 'λεγα αποστέρηση!

με ποιά "δικαιολογία"? (αναρωτήθηκα κι εγώ από την ερώτηση της obscura για αυτό ρωτάω :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εγω θα ελεγα "βλαβη"...
ευεργετω/βλαπτω
ευεργεσια/βλαβη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
κακουργία;

κακουργία η (ουσιαστικό) [ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ :κακουργ (κακουργώ)-ία] κάθε σκληρή και απάνθρωπη πράξη, το κακούργημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
με ποιά "δικαιολογία"? (αναρωτήθηκα κι εγώ από την ερώτηση της obscura για αυτό ρωτάω :))

αποστέρηση
η [apostérisi] O33 : το αποτέλεσμα του αποστερώ, στέρηση ή απώλεια κάποιου αγαθού ή κάποιας ιδιότητας, που θεωρούνται βασικά, απαραίτητα: H ~ των πολιτικών δικαιωμάτων. Συναισθηματική ~, που προκαλείται από την αδυναμία να ικανοποιήσει κάποιος τις συναισθηματικές του ανάγκες. Σύνδρομο αποστέρησης, στερητικό σύνδρομο. [λόγ. < αρχ. ἀποστέρη(σις) -ση]

Νομίζω στο περιεχόμενο είναι αρκετά συναφές με την ευεργεσία. Πιο κοινωνικό και θεωρητικό, όχι φυσικό και μεμονωμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Λεπον...καλως θυμομουν οτι συνωνυμο της "ευεργεσιας" ειναι η "αγαθοεργια"...και αντιθετο αυτης η "βλαβη"...
https://copernikos.tripod.com/antitheton.htmhttps://copernikos.tripod.com/antitheton.htm...ιδου του λογου το αληθες...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Με τη βλάβη δεν αναφερόμαστε σε υλικά αγαθά κυρίως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οταν βλαπτεις καποιον, αναφερεσαι σε υλικα αγαθα μονο?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Οταν βλαπτεις καποιον
...γμτ το ξέχασα ότι χρησιμοποιείται και γι' αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όχι, η βλάβη είναι σωματική, ψυχική... αλλά όχι κοινωνική. Γι' αυτό δεν το διάλεξα... χμ.
Το λινκ σου δε δουλεύει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
https://copernikos.tripod.com/antitheton.htm το link (για κάποιο λόγο στην νεράιδα επάνω το βγάζει 2 φορές στη σειρά τη διεύθυνης για αυτό δεν δουλεύει).

Παρόλαυτα εδώ λέει ότι υπάρχει η "ολική" και η "μερική" συνωνυμία.

Απορία: Αν μια λέξη έχει μερική συνωνυμία με μια άλλη ταυτίζονται τα αντίθετα των 2 αυτών λέξεων? (σε περίπτωση απόλυτης υποθέτω πως ναι)

Απορία 2: αγαθοεργία και ευεργεσία είναι πλήρως ίδιες? Επίσης... Συνώνυμα ΔΕΝ σημαίνει ταυτόσημα ε? Η' η ολική συνωνυμία όπως τη λέει το παραπάνω λινκ σημαίνει "ταυτόσημες έννοιες" ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πάντως απ' όσα διάβασα, χωρίς να είμαι ειδικός, μου κολλάει καλύτερα η εκδοχή της Νεράϊδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οταν δυο λεξεις εχουν την ιδια περιγραφικη σημασια αλλα διαφορετικη εκφραστικη γιατι το αντωνυμο της μιας να μην ειναι και της δευτερης?
Δλδ το "μποσικος" ειναι συνωνυμο του "χαλαρος" ...Αντωνυμο και των δυο ειναι το "σφικτος"..Σωστα...? Και στο συγκεκριμενο παραδεγμα μιλαμε για μερικη συνωνυμια οπως αναφερεται στο λινκ...

Οταν μιλαμε για απολυτη συνωνυμια προφανως μιλαμε για ταυτοσημα..και η μερικη αναφερεται στα συνωνυμα...Τλχ εγω ετσι το καταλαβαινω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^^ποντικάκι^^

Νεοφερμένος

Η θεανώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Το μέτρο είναι μοναδικό σαν υπόσταση. Δεν υπάρχουν πολλά.. Ένα είναι! :)

Δεν τίθεται θέμα διαφωνίας, το site αυτό το βρήκα κατά τύχη. Αλλά αν ανατρέξεις στα αρχαία συγγράματα, δεν υπάρχει πουθενά το παν.

Φιλικά! :)

(Εγώ φταίω που σου έβαλα +1 στο κάρμα! :P Grrrr! :P :D)

το μετρο όμως σαν ιδεα είναι αλήθεια ένα.......είναι μια γενική ιδέα
αλλά θυμάμαι από αυτά που κάναμε πέρσι στα αρχαία οτι κάθε πράξη ανάλογα από ποιο άτομο γίνεται έχει και το δικό της μέτρο.γιατί ο κάθε άνθρωπος έχει άλλα μέτρα και σταθμά άρα και διαφορετικό μέτρο σύγκρισης με τους άλλους..δικό του μέτρο..
το μέτρο συνεπώς δεν είναι ένα..είναι άπειρα ανάλογα κάθε φορά με ποιο είναι το άτομο το οποιο πρροσπαθεί να το επιτύχει...
έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top