Παιδί ή σκυλί; Το ίδιο συναίσθημα;

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Είτε σκυλί έχει κανείς είτε παιδί, η συναισθηματική εμπειρία είναι ίδια χάρη στην ορμόνη ωκυτοκίνη.
Οι ιδιοκτήτες σκύλων έχουν την ίδια συναισθηματική εμπειρία από το αγαπημένο κατοικίδιό τους με αυτήν που έχουν οι γονείς από τα παιδιά τους, σύμφωνα με μια νέα ιαπωνική επιστημονική έρευνα.
Ο λόγος είναι ότι όταν οι άνθρωποι παίζουν με τον αγαπημένο τους σκύλο, αυτό που συμβαίνει στο σώμα τους, χωρίς να το συνειδητοποιούν, είναι ότι αυξάνεται αισθητά (μέχρι και 20%) η ποσότητα της ορμόνης ωκυτοκίνης, που συνδέεται με το ζευγάρωμα, τη δημιουργία συναισθηματικών δεσμών, τη ρομαντική αγάπη και τη φροντίδα των παιδιών. Η ωκυτοκίνη επίσης μειώνει το στρες, καταπολεμά την κατάθλιψη και αυξάνει την εμπιστοσύνη.
Οι βιολόγοι Μίχο Ναγκασάγουα και Τακεφούμι Κικουσούι του πανεπιστημίου Αζούμπα ανέλυσαν δείγματα ούρων από ιδιοκτήτες σκύλων πριν και μετά το παιγνίδι με το σκύλο τους (το οποίο βιντεοσκόπησαν) και διαπίστωσαν ότι είχαν αυξημένα επίπεδα της συγκεκριμένης ορμόνης -τόσο πιο πολύ, όσο περισσότερη ώρα είχαν κοιτάξει το σκύλο τους στα μάτια.
Σύμφωνα με τους ερευνητές, η αύξηση της ωκυτοκίνης μπορεί να εξηγήσει γιατί το παιγνίδι με τον αγαπημένο σκύλο μπορεί να φτιάξει τη διάθεση κάποιου, να μειώσει το άγχος και την κατάθλιψή του.
Οι ερευνητές υποθέτουν ότι η ωκυτοκίνη έπαιξε ρόλο στην εξημέρωση των σκύλων (από τους λύκους), που έκαναν οι άνθρωποι πριν περίπου 15.000 χρόνια. Η σχετική έρευνα δημοσιεύτηκε στο περιοδικό «Hormones and Behaviour» (Ορμόνες και Συμπεριφορά).
www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ


Αυτό το άρθρο το βρήκα μόλις σήμερα και με έβαλε σε σκέψεις... Όχι ως άρθρο αυτό καθαυτό γιατί ξέρουμε ότι μόνο στα ελληνικά ΜΜΕ σκάνε δεκάδες έρευνες και μελέτες κάθε μέρα επί παντός επιστητού ή όχι, αλλά γιατί έχοντας βιώσει και τις δύο εμπειρίες παράλληλα με ελάχιστα διαλείμματα έχω την εντύπωση ότι τελικά η μία ενδυναμώνει και εμπλουτίζει την άλλη παραμένοντας ταυτόχρονα υπέροχα διαφορετικές ποιοτικά αφού η πλημμύρα των συναισθημάτων παραμένει πλημμύρα...
Εσείς τί λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Είτε σκυλί έχει κανείς είτε παιδί, η συναισθηματική εμπειρία είναι ίδια χάρη στην ορμόνη ωκυτοκίνη.

Οι ιδιοκτήτες σκύλων έχουν την ίδια συναισθηματική εμπειρία από το αγαπημένο κατοικίδιό τους με αυτήν που έχουν οι γονείς από τα παιδιά τους, σύμφωνα με μια νέα ιαπωνική επιστημονική έρευνα.
Ο λόγος είναι ότι όταν οι άνθρωποι παίζουν με τον αγαπημένο τους σκύλο, αυτό που συμβαίνει στο σώμα τους, χωρίς να το συνειδητοποιούν, είναι ότι αυξάνεται αισθητά (μέχρι και 20%) η ποσότητα της ορμόνης ωκυτοκίνης, που συνδέεται με το ζευγάρωμα, τη δημιουργία συναισθηματικών δεσμών, τη ρομαντική αγάπη και τη φροντίδα των παιδιών. Η ωκυτοκίνη επίσης μειώνει το στρες, καταπολεμά την κατάθλιψη και αυξάνει την εμπιστοσύνη.
Οι βιολόγοι Μίχο Ναγκασάγουα και Τακεφούμι Κικουσούι του πανεπιστημίου Αζούμπα ανέλυσαν δείγματα ούρων από ιδιοκτήτες σκύλων πριν και μετά το παιγνίδι με το σκύλο τους (το οποίο βιντεοσκόπησαν) και διαπίστωσαν ότι είχαν αυξημένα επίπεδα της συγκεκριμένης ορμόνης -τόσο πιο πολύ, όσο περισσότερη ώρα είχαν κοιτάξει το σκύλο τους στα μάτια.
Σύμφωνα με τους ερευνητές, η αύξηση της ωκυτοκίνης μπορεί να εξηγήσει γιατί το παιγνίδι με τον αγαπημένο σκύλο μπορεί να φτιάξει τη διάθεση κάποιου, να μειώσει το άγχος και την κατάθλιψή του.
Οι ερευνητές υποθέτουν ότι η ωκυτοκίνη έπαιξε ρόλο στην εξημέρωση των σκύλων (από τους λύκους), που έκαναν οι άνθρωποι πριν περίπου 15.000 χρόνια. Η σχετική έρευνα δημοσιεύτηκε στο περιοδικό «Hormones and Behaviour» (Ορμόνες και Συμπεριφορά).
www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ


Αυτό το άρθρο το βρήκα μόλις σήμερα και με έβαλε σε σκέψεις... Όχι ως άρθρο αυτό καθαυτό γιατί ξέρουμε ότι μόνο στα ελληνικά ΜΜΕ σκάνε δεκάδες έρευνες και μελέτες κάθε μέρα επί παντός επιστητού ή όχι, αλλά γιατί έχοντας βιώσει και τις δύο εμπειρίες παράλληλα με ελάχιστα διαλείμματα έχω την εντύπωση ότι τελικά η μία ενδυναμώνει και εμπλουτίζει την άλλη παραμένοντας ταυτόχρονα υπέροχα διαφορετικές ποιοτικά αφού η πλημμύρα των συναισθημάτων παραμένει πλημμύρα...
Εσείς τί λέτε?

Συμφωνώ απόλυτα ότι τα σκυλιά βοηθούν τον άνθρωπο να ξεπεράσει διάφορα προβλήματα ψυχικής υγείας και επίσης έχω ακούσει ότι έχουν πιο δυνατά αισθήματα απο τον άνθρωπο.Είναι πιθανόν να σε αγαπήσει ενα ζώακι πολύ πιο δυνατά απο ότι ενας άνθρωπος.Και μόνο που κοιτώ τή σκυλίτσα μου στα μάτια ηρεμώ και ξεχνώ τα πάντα.Είναι τα πιο αθώα και τα πιο γλυκά πλάσματα σε όλο τον κόσμο.
Συγχαρητήρια για το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον η μάλλον εξαιρετικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Όσο κι'αν αγαπώ τα ζώα(παιδιά δεν έχω) δεν νομίζω ότι η είσοδος ενός παιδιού στη ζωή μας μπορεί να συγκριθεί σαν συναίσθημα με οτιδήποτε άλλο στον κόσμο.Αγαπώ τον σκύλο μου αλλά δεν είναι παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αν τα σκυλιά ήταν σαν παιδιά, δεν θα τους έκαναν ευθανασία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ειναι τραγικο αυτο που ακουω , διαβαζω μαλλον! θα βαλουμε τα σκυλια στην ιδια μοιρα με τα παιδια??
σαν μερικους μερικους που βλπεπεις εχουν μαζεψει του κοσμου τα σκυλια και τα φροντιζουν...
δε σκεφτονατι οτι με τα λεφτα που χαλανε γιαυτα μπορουν να υιοθετησουν ενα παιδακι που μεγαλωνει σε ιδρυμα κ να φροντισουν μια ανθρωπινη ψυχη...
ειναι γελοιο μονο κ μονο που σιγκρινουμε τα σκυλια με τα παιδια... ειναι αδυνατον να σου δημιουργουν το ιδιο συναισθημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
καλα, τι ακυρο?!
"το παιδι διμιουργει το ιδιο συναισθημα με το σκυλι"... και μονο που το λενε ειναι ιεροσυλια.
Δεν ξερουν τι τους γινεται... ακουσα ομως, οτι οι ψυχολογοι κανουν θαυματα σε αυτες τις περιπτωσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Νομίζω ότι το κοινότυπο
<<ο σκύλος είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου>>
λύνει κάθε παρεξήγηση στο θέμα μας.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Όσο κι'αν αγαπώ τα ζώα(παιδιά δεν έχω) δεν νομίζω ότι η είσοδος ενός παιδιού στη ζωή μας μπορεί να συγκριθεί σαν συναίσθημα με οτιδήποτε άλλο στον κόσμο.Αγαπώ τον σκύλο μου αλλά δεν είναι παιδί.

H απάντηση σου, χωρίς φυσικά να θέλω ή να μπορώ να την κρίνω γιατί είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα, με οδήγησε σε ένα - δύο ερωτήματα:
Το πρώτο μπαίνει αυτόματα με τη χρήση της λέξης "είσοδος" που έκανες. Έντονα δραματοποιημένες και φορτισμένες συναισθηματικά καταστάσεις που συνοδεύουν το πριν και το μετά της άφιξης του νέου μωρού στο σπίτι ενώ στον αντίποδα, ένα σκυλί μπορεί να μπει στη ζωή μας εντελώς απλά, τυχαία, μια κυριακή πρωί στη βόλτα όταν βρίσκουμε ένα χαμένο κουτάβι...
Το δεύτερο αφορά στην εξέλιξη. Ζωής, συναισθημάτων, αγάπης, συνύπαρξης. Αυτό που ακολουθεί στη ζωή μας και μας ακολουθεί στη ζωή μας. Με τις ποιοτικές διαφορές κάθε κατάστασης πάντα.

Στους άλλους φίλους που είχαν την ευγένεια να απαντήσουν στο θέμα θα ήθελα να κάνω μια ακόμα ερώτηση: Αν είχατε και παιδί και κατοικίδιο ταυτόχρονα ή όχι, και μπαίνατε κάποια στιγμή στη διαδικασία να αναλογιστείτε τις στιγμές με το ένα, με το άλλο και με τα δύο μαζί, τί συμπεράσματα θα βγάζατε? Μήπως τελικά χρειάζονται και τα δύο για να βγει ο "καλός" εαυτός μας?

(Επειδή κινδυνεύω να παρεξηγηθώ, θα ήθελα να τονίσω ότι αυτό το θέμα το έβαλα γιατί μου κέντρισε το ενδιαφέρον το άρθρο το οποίο παρέθεσα με βάση τα ευρήματα της έρευνας (τα οποία ως μετρήσιμα και επαληθεύσιμα θεωρήτικά είναι και αντικειμενικά) και θεώρησα εποικοδομητικό το να εξερευνήσουμε και απόψεις που ίσως δεν συμπίπτουν με τα "κοινώς παραδεκτά".)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ξέρω από πρώτο χέρι ότι ένα σκυλί που μεγαλώνει με ένα παιδί, βοηθάει θετικά το παιδί πάρα πολύ.
Γίνεται πιο υπεύθυνο, πιο ώριμο, πιο έξυπνο, πιο πιο πιο... από αρκετά πράγματα.
Ξέρω όμως επίσης ότι αν το σκυλί "ζηλέψει" το παιδί που ήρθε στο σπίτι, δε θα διώξουν το παιδί, θα διώξουν το σκυλί.
Αν επίσης το παιδί ζηλέψει το σκυλί, πάλι το σκυλί θα φύγει.

Μπορεί το σκυλί να αυξάνει ένα σωρό ορμόνες στον άνθρωπο, αλλά δεν είναι παιδί.
Μπορώ να το θεωρήσω το καλύτερο δυνατό υποκατάστατο ενός παιδιού.
Αν κάποιος που θέλει να έχει παιδιά και δεν έχει, αποκτήσει ένα σκυλί, σαφώς και θα το νιώσει σαν παιδί του.
Ολοι ξέρουν ότι όταν έχεις ένα σκυλί μέσα στο σπίτι, το σκυλί είναι σαν μέλος της οικογένειας, ότι είναι σαν άνθρωπος κλπ κλπ
Αν όμως τεθεί θέμα ή το σκυλί ή ο άνθρωπος, τότε σε καμία περίπτωση το σκυλί δεν είναι ο "νικητής"
Αρα, για μένα, το σκυλί μπορεί να προκαλέσει πληθώρα συναισθημάτων σαν ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΟ ενός παιδιού, αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ παιδί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
H απάντηση σου, χωρίς φυσικά να θέλω ή να μπορώ να την κρίνω γιατί είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα, με οδήγησε σε ένα - δύο ερωτήματα:
Το πρώτο μπαίνει αυτόματα με τη χρήση της λέξης "είσοδος" που έκανες. Έντονα δραματοποιημένες και φορτισμένες συναισθηματικά καταστάσεις που συνοδεύουν το πριν και το μετά της άφιξης του νέου μωρού στο σπίτι ενώ στον αντίποδα, ένα σκυλί μπορεί να μπει στη ζωή μας εντελώς απλά, τυχαία, μια κυριακή πρωί στη βόλτα όταν βρίσκουμε ένα χαμένο κουτάβι..
Ωραία .Παίρνω πίσω το ''είσοδος'' και σου δίνω το ''ύπαρξη'',όχι γιατί είμαι γενναιόδωρος αλλά γιατί μου βγήκε μια κακία για την δήθεν εσκεμένη χρήση της λέξης.

Το δεύτερο αφορά στην εξέλιξη. Ζωής, συναισθημάτων, αγάπης, συνύπαρξης. Αυτό που ακολουθεί στη ζωή μας και μας ακολουθεί στη ζωή μας. Με τις ποιοτικές διαφορές κάθε κατάστασης πάντα.
Η διαφωνία μας προκύπτει απ'τον τίτλο που κάνει σύγκριση-εξίσωση και όχι παραλληλισμό συναισθημάτων.
Αν κάποιος που θέλει να έχει παιδιά και δεν έχει, αποκτήσει ένα σκυλί, σαφώς και θα το νιώσει σαν παιδί του.
Αναστασία με όλο τον σεβασμό μου θα σου πω ότι εμένα αυτή η άποψη με προσβάλει σαν άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
ειναι τραγικο αυτο που ακουω , διαβαζω μαλλον! θα βαλουμε τα σκυλια στην ιδια μοιρα με τα παιδια??
σαν μερικους μερικους που βλπεπεις εχουν μαζεψει του κοσμου τα σκυλια και τα φροντιζουν...
δε σκεφτονατι οτι με τα λεφτα που χαλανε γιαυτα μπορουν να υιοθετησουν ενα παιδακι που μεγαλωνει σε ιδρυμα κ να φροντισουν μια ανθρωπινη ψυχη...
ειναι γελοιο μονο κ μονο που σιγκρινουμε τα σκυλια με τα παιδια... ειναι αδυνατον να σου δημιουργουν το ιδιο συναισθημα!

Τι θα πεί "μερικοί'' έχουν μαζέψει τα σκυλια του κόσμου και τα φροντίζουν?Επειδή το ζώο δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του όπως ο άνθρωπος πρέπει να το βλέπουμε σαν κατώτερό?Ελεος.Το καημένο το ζώο λίγη τροφή ζητά και λίγο νερό που είναι το κακό σε αυτό?Δεν έχει στομάχι δεν έχει ψυχή?Αν ήσουν σκύλος τις ίδιες απόψεις θα είχες?Μπορείς να υιοθετήσεις ενα ορφανό παιδί αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να είσαι σκληρός απέναντι στα ζώα.Ενας λόγος που δεν συμπαθούν άνθρωποι απο άλλα κράτη τον Νεοέλληνα είναι και αυτός.Η απαίσια συμπεριφορά τους απέναντι στα ζώα που μάλλον εμέις είμαστε τα ζώα και αυτά οι άνθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αναστασία με όλο τον σεβασμό μου θα σου πω ότι εμένα αυτή η άποψη με προσβάλει σαν άνθρωπο.

έχεις δίκιο και ζητώ συγγνώμη
δεν το εννοούσα όμως όπως ακούστηκε
Βασικά όλοι όσοι έχουν ένα σκυλί στο σπίτι το νιώθουν σαν παιδί τους, είτε έχουν παιδιά είτε όχι
Απλά δεν είναι παιδί το σκυλί, γιατί αν το φέρεις σε "κόντρα" ή το παιδί ή το σκυλί, τότε το παιδί πάντα κερδίζει
Αυτό ήθελα να πω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
έχεις δίκιο και ζητώ συγγνώμη
δεν το εννοούσα όμως όπως ακούστηκε
Βασικά όλοι όσοι έχουν ένα σκυλί στο σπίτι το νιώθουν σαν παιδί τους, είτε έχουν παιδιά είτε όχι
Απλά δεν είναι παιδί το σκυλί, γιατί αν το φέρεις σε "κόντρα" ή το παιδί ή το σκυλί, τότε το παιδί πάντα κερδίζει
Αυτό ήθελα να πω :redface:
Ισως εγώ δεν ήμουν αρκετά σαφής.Εννοώ ότι άλλο τα πατρικά-μητρικά αισθήματα και άλλο τα φιλικά.
Δεν νομίζω ότι η φροντίδα του σκύλου ξεκινάει απ'το πατρικό μου ένστικτο αλλά είναι απλά η προσφορά μου(δεν βρίσκω την κατάλληλη λέξη) στην φιλία μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ισως εγώ δεν ήμουν αρκετά σαφής.Εννοώ ότι άλλο τα πατρικά-μητρικά αισθήματα και άλλο τα φιλικά.
Δεν νομίζω ότι η φροντίδα του σκύλου ξεκινάει απ'το πατρικό μου ένστικτο αλλά είναι απλά η προσφορά μου(δεν βρίσκω την κατάλληλη λέξη) στην φιλία μας.

μα εννοείται αυτό!
Ομως η πλειοψηφία των ανθρώπων που έχουν ένα κατοικίδιο σπίτι τους, και δει σκύλο, το αντιμετωπίζουν σχεδόν σαν άλλον έναν άνθρωπο μέσα στο σπίτι.
Αυτό λέω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
ειναι τραγικο αυτο που ακουω , διαβαζω μαλλον! θα βαλουμε τα σκυλια στην ιδια μοιρα με τα παιδια??
σαν μερικους μερικους που βλπεπεις εχουν μαζεψει του κοσμου τα σκυλια και τα φροντιζουν...
δε σκεφτονατι οτι με τα λεφτα που χαλανε γιαυτα μπορουν να υιοθετησουν ενα παιδακι που μεγαλωνει σε ιδρυμα κ να φροντισουν μια ανθρωπινη ψυχη...
ειναι γελοιο μονο κ μονο που σιγκρινουμε τα σκυλια με τα παιδια... ειναι αδυνατον να σου δημιουργουν το ιδιο συναισθημα!

Aν και παλιό το μήνυμα εγω θα πώ απλά έλεος...

Είναι η μόνη λέξη που με κάνει να συμφωνω με το απο πάνω Post...
Κακία και μικρότητα στο μέγιστο!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Ο σκύλος είναι παιδί! Φυσικά και είναι το ίδιο. Όσοι δεν έχουν σκύλο, δεν μπορούν να καταλάβουν το συναίσθημα!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
τα σκυλια δεν κλαινε το χαραμα μονο και μονο για να σε ξυπνησουν
τα σκυλια θα σε αγαπανε ανεξαρτητως χαρτζιλικιου που τους δινεις
τα σκυλια κανουν οτι τους λες επειδη το θελουν και το επιλεγουν χωρις γκρινιες και δραματα
τους λες "μη" και δεν συνεχιζουν να σπανε πραγματα κοιτωντας σε στα ματια σε φαση "θα το κανω γιατι μπορω"
τα σκυλια δεν τρωνε απο το φαι σου εκτος και αν εσυ το επιτρεψεις
τα σκυλια δεν ειναι σε κατασταση μονιμου attention whoring επειδη ετσι
καποια σκυλια φυλανε το σπιτι, καποια παιδια ειναι ο κλεφτης που φοβασαι στο ιδιο σου το σπιτι
τα σκυλια θα σε προστατεψουν αν καποιος σου επιτεθει στο δρομο, το παιδι το πολυ πολυ να αρχισει να τρεχει και να περιμενει εσυ να αναλαβεις την κατασταση
τα σκυλια χρειαζονται εναν γιατρο οχι 10
τα σκυλια δεν πανε φροντηστηριο ουτε χρειαζεται να εχεις μονιμο αγχος για το μελλον τους
τα σκυλια δεν κανουν ναρκωτικα
τα σκυλια δεν καπνιζουν
τα σκυλια δεχονται την εκτρωση
τα σκυλια θα δεχτουν να συνωμοτισουν μαζι σου και να χεσουν την αυλη του μισητου σου γειτονα
τα σκυλια δεν ζητανε playstation και αν ζητουσαν δεν θα σου επαιρναν το χειρηστηριο μεσα απο τα χερια με την ηλιθια δικαιολογια του "δικο μου ειναι" ενω δεν εχουν δωσει ουτε ενα 50λεπτο γι αυτο

σκυλια-παιδια
14-0

(το παραπανω ποστ ειναι προιον του απαισιου χιουμορ μου δεν εννοω τιποτα απο τα παραπανω- σε πολυ μεγαλο βαθμο- και δεν τρεφω κανενος ειδους μισος για τα μυξιαρικα του ειδους μας
ευχαριστω )
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
τα σκυλια δεν κλαινε το χαραμα μονο και μονο για να σε ξυπνησουν
τα σκυλια θα σε αγαπανε ανεξαρτητως χαρτζιλικιου που τους δινεις
τα σκυλια κανουν οτι τους λες επειδη το θελουν και το επιλεγουν χωρις γκρινιες και δραματα
τους λες "μη" και δεν συνεχιζουν να σπανε πραγματα κοιτωντας σε στα ματια σε φαση "θα το κανω γιατι μπορω"
τα σκυλια δεν τρωνε απο το φαι σου εκτος και αν εσυ το επιτρεψεις
τα σκυλια δεν ειναι σε κατασταση μονιμου attention whoring επειδη ετσι
καποια σκυλια φυλανε το σπιτι, καποια παιδια ειναι ο κλεφτης που φοβασαι στο ιδιο σου το σπιτι
τα σκυλια θα σε προστατεψουν αν καποιος σου επιτεθει στο δρομο, το παιδι το πολυ πολυ να αρχισει να τρεχει και να περιμενει εσυ να αναλαβεις την κατασταση
τα σκυλια χρειαζονται εναν γιατρο οχι 10
τα σκυλια δεν πανε φροντηστηριο ουτε χρειαζεται να εχεις μονιμο αγχος για το μελλον τους
τα σκυλια δεν κανουν ναρκωτικα
τα σκυλια δεν καπνιζουν
τα σκυλια δεχονται την εκτρωση
τα σκυλια θα δεχτουν να συνωμοτισουν μαζι σου και να χεσουν την αυλη του μισητου σου γειτονα
τα σκυλια δεν ζητανε playstation και αν ζητουσαν δεν θα σου επαιρναν το χειρηστηριο μεσα απο τα χερια με την ηλιθια δικαιολογια του "δικο μου ειναι" ενω δεν εχουν δωσει ουτε ενα 50λεπτο γι αυτο

σκυλια-παιδια
14-0

(το παραπανω ποστ ειναι προιον του απαισιου χιουμορ μου δεν εννοω τιποτα απο τα παραπανω- σε πολυ μεγαλο βαθμο- και δεν τρεφω κανενος ειδους μισος για τα μυξιαρικα του ειδους μας
ευχαριστω )

Διαβαζα μια αποψη του Ροναλντ Ρηγκαν τις προαλλες και σας θυμηθηκα.

"Η έκτρωση γινεται δεκτή απο ανθρώπους που ηδη έχουν γεννηθει."
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Στη ζωή μου είχα αρκετές γάτες ως παιδί και τώρα έχω το τρίτο μου σκυλί, την Εβίτα.

Την αγαπώ πολύ και θα κλάψω όταν τη χάσω. Ωστόσο θεωρώ ότι η απώλεια ανθρώπου, εξίσου κοντινού θα με πονέσει περισσότερο από το να χάσω το σκυλάκι μου. Το λέω και εξ εμπειρίας από το γεγονός ότι έχω χάσει τα δύο μου σκυλάκια. Το κενό που αφήνει ένας άνθρωπος πίσω δεν αναπληρώνεται εύκολα.
Αν χάσεις το κατοικίδιό σου, γάτα ή σκύλο, μπορεί να μαλακώσει τον πόνο το να υιοθετήσεις άλλο ζωάκι. :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top