• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Αιμμοροΐδες

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
εψαξα και δε βρικα κατι παρομοιο.λοιπον για πειτε εχει κανεις σας προβλημα και πως το αντιμετωπιζει?αντρας ή γυναικα.
μια φιλη μου ειναι εγκυος και εχει φοβερη ενοχληση λεει, και μιας αλλης γνωστης μου της βγηκαν οταν γεννουσε.και υποθετω εμειναν εκει δεν εφυγαν γιατι αν τις βγαλεις μονο χειρουργειο σε σωζει....
και αναρωτιεμαι...
τι θα τραβηξουμε οι δολιες για να φερουμε ενα παιδι στον κοσμο??????:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
δεν ειναι αναγκη να φερεις παιδι στο κοσμο για να αποκτησεις κατι τετοιο.. σε πολυ κοσμο του το εχει προκαλεσει η δυσκοιλιοτητα ας πουμε που ειναι και ο πιο συχνος λογος προκλησης τετοιου φαινομενου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ποιος ο τρόπος αντιμετώπισης των αιμμοροϊδων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
κρυα πλυσιματα της περιοχης, αποφυγη δυσκοιλιοτητας, αποφυγη καρικευματων, υπαρχουν και ειδικες αλοιφες και τελος επεμβαση η οποια δεν λυνει το προβλημα γιατι μπορει καλλιστα να ξαναεμφανιστουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Για τις αιμμοροϊδες υπάρχει η αλοιφή Preparation H (χωρίς συνταγή γιατρού), αλλά απ' όσο ξέρω είναι κυρίως για ανακούφιση.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Έχω αιμορροίδες (παρά το νεαρό της ηλικίας μου), κυρίως λόγω χρόνιας δυσκοιλιότητας (δεν αντιμετωπίζεται όπως η συνηθισμένη, οξεία). Είναι πααααααραα πολυ ενοχλητικές. Σε σημείο που έκλαιγα μέρες ... Οι κρέμες δεν κάνουν τίποτα το ιδιαίτερο, ούτε οι άλλες συμβουλές όπως παγάκια κλπ. Θα περάσει ο πόνος απο μόνος του (προσέχουμε μόνο τοπική υγιεινή και δεν χρησιμοποιούμε χαρτί υγείας παρά νερό) αλλά μετα από κανα μήνα περίπου θα ξαναεμφανιστεί. Έχω απελπιστεί, λέω να πάω να κάνει καμια μη επεμβατικη μέθοδο μπας και γλιτώσω... :/ Κουράγιο θέλει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να έχουν προκληθεί από κάποια άλλη αιτία; (π.χ καθιστική ζωή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Έχω αιμορροίδες (παρά το νεαρό της ηλικίας μου), κυρίως λόγω χρόνιας δυσκοιλιότητας (δεν αντιμετωπίζεται όπως η συνηθισμένη, οξεία). Είναι πααααααραα πολυ ενοχλητικές. Σε σημείο που έκλαιγα μέρες ... Οι κρέμες δεν κάνουν τίποτα το ιδιαίτερο, ούτε οι άλλες συμβουλές όπως παγάκια κλπ. Θα περάσει ο πόνος απο μόνος του (προσέχουμε μόνο τοπική υγιεινή και δεν χρησιμοποιούμε χαρτί υγείας παρά νερό) αλλά μετα από κανα μήνα περίπου θα ξαναεμφανιστεί. Έχω απελπιστεί, λέω να πάω να κάνει καμια μη επεμβατικη μέθοδο μπας και γλιτώσω... :/ Κουράγιο θέλει..

Γνωστός μου που αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα εδώ και πάρα πολλά χρόνια, δεν καταναλώνει κόκκινο κρασί και ό,τι περιέχει πιπέρι. Για όσο ακολουθεί αυτή τη διατροφή δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Αν τύχει και φάει όμως (συνήθως έξω) κρέας ή αλλαντικά με πιπέρι υποφέρει.
Πρόσεχε επομένως τη διατροφή σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Η αιμορροϊδοπάθεια είναι πολύ συχνή τόσο σε άντρες όσο και σε γυναίκες.

Ο πιο προσιτός και συνήθης τρόπος απόπειρας αντιμετώπισης είναι η διατροφή πλούσια σε φυτικές ίνες, η λήψη πολλών υγρών (καλή ενυδάτωση) και η ξεκούραση. Υπάρχουν κρέμες με λιδοκαΐνη κλπ. τοπικά αναισθητικά που μπορεί ο ασθενής να εφαρμόζει τοπικά και ενίοτε προσφέρουν κάποια ανακούφιση.

Προφυλάξεις για την ενδεχόμενη έξαρση της αιμορροϊδοπάθειας:

  • δεν καθόμαστε πολλές ώρες σερί σε σκληρή επιφάνεια (βάλτε μαξιλαράκι από κάτω)
  • δεν καθόμαστε με τις ώρες στη χέστρα διαβάζοντας περιοδικά - ΠΡΟΣΟΧΗ αυτό είναι πολύ ερεθιστικός παράγων για τις αιμορροΐδες
  • καταναλώνουμε πολλά φρούτα και λαχανικά χωρίς να εξαλείφουμε το κρέας
  • αποφεύγουμε το αλκοόλ
  • όταν θέλουμε να χέσουμε, πηγαίνουμε κατευθείαν και δεν κρατιόμαστε, οπότε είναι καλύτερο να έχουμε ένα πρόγραμμα ρουτίνας
  • δε φοράμε στενά παντελόνια κλπ.
  • κάνουμε χλιαρά μπάνια -όχι παγωμένα ούτε καυτά γιατί και τα δύο άκρα επιβαρύνουν την κατάσταση
  • δεν κάνουμε πρωκτικό σεξ ούτε βάζουμε αντικείμενα στο ορθό μας
  • πηγαίνουμε στο γιατρό μας να μας εξετάζει, δεν αποκρύπτουμε το πρόβλημα σε καμία περίπτωση και ακούμε τις συμβουλές του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Παιδιά, για να μην ανοίγω νέο θέμα, ποια η διαφορά της αιμμοροίδας από τη ραγάδα δακτυλίου και από τι προκαλείται η δεύτερη; :hmm:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
διαβάζοντας περιοδικά - ΠΡΟΣΟΧΗ αυτό είναι πολύ ερεθιστικός παράγων για τις αιμορροΐδες
τα περιοδικα?
τι ειδους?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Παιδιά, για να μην ανοίγω νέο θέμα, ποια η διαφορά της αιμμοροίδας από τη ραγάδα δακτυλίου και από τι προκαλείται η δεύτερη; :hmm:


-petros
Οι αιμορροϊδες αποτελούν τμήμα κάθε φυσιολογικού οργανισμού που συνιστούν το φλεβικό δίκτυο το οποίο διογκώνεται φυσιολογικά κατά την αφόδευση. Ο καθένας από εμάς τις έχεις αλλά κανείς δεν τις παρατηρεί εκτός και αν διογκωθούν πάρα πολύ και προπίπτουν από τον πρωκτικό δακτύλιο τότε προκαλούν πόνο, κνησμό, τοπικό ερεθισμό, καύσο και αιμορραγία.Ο καθένας μπορεί να αντιμετωπίζει τέτοιου είδους πρόβλημα όπως για παράδειγμα οι έγκυες γυναίκες, άτομα που κάνουν καθιστική ζωή, άτομα που σηκώνουν συχνά βάρη.
Ενώ η ραγάδα δακτυλίου είναι μία επιμήκης, επώδυνη σχισμή (πληγή) του πρωκτικού σωλήνα που εκτείνεται από την οδοντωτή γραμμή μέχρι τον δακτύλιο, φθάνοντας μέχρι τις ίνες του έσω σφιγκτήρα του πρωκτού. Εμφανίζεται εξίσου συχνά στους άνδρες και τις γυναίκες. Εντόπιση πολλαπλών ραγάδων σε διάφορα σημεία της περιφέρειας του δακτυλίου υποδηλώνει τη συνύπαρξη και άλλης παθήσεως, όπως ελκώδους κολίτιδας και νόσου του Crohn.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
τα περιοδικα?
τι ειδους?:worry:
Απ'αυτό το είδος που σου φέρνει κωλόσφιξη.
Φορουμίστικες εξυπνάδες 2

:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Το θέμα με τις αιμορροϊδες είναι ότι δεν υπάρχει μόνιμος τρόπος αντιμετώπισης. Δεν εξαφανίζονται ποτέ. Το χειρουργείο είναι πεταμένα λεφτά μιας που μπορούν να ξαναεμφανιστούν. Οπότε απλα προσοχή για να μη τους ερεθίζετε. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary1515

Νεοφερμένος

Η mary1515 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σε όλους!! Νομιζω δεν υπαρχει παρομοιο θεμα γι'αυτο ανοιγω καινούργιο. Εδω και πολλα χρονια αντιμετωπιζω προβλημα με αιμορροιδες. Ειμαι 21 χρονων και ολο αυτο το θεμα με στενοχωρει και με εχει παει πολυ πισω προσωπικα.Η αλήθεια εινι οτι ντρπομε παρα πολυ να μιλησω για αυτο το θεμα και ετσι εχει επιδεινωθει κιολας.. ουτε στους γονεις μου δεν εχω μιλησει... Θα ηθελα να μου πειτε αν εχει κανεις παρομοιο θεμα και αν γνωρίζετε σε τι γιατρό θα πρπει να παω γιατι απο οσο το έψαξα στο ιντρρνετ δεν εβγαλα ακρη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Γεια σε όλους!! Νομιζω δεν υπαρχει παρομοιο θεμα γι'αυτο ανοιγω καινούργιο. Εδω και πολλα χρονια αντιμετωπιζω προβλημα με αιμορροιδες. Ειμαι 21 χρονων και ολο αυτο το θεμα με στενοχωρει και με εχει παει πολυ πισω προσωπικα.Η αλήθεια εινι οτι ντρπομε παρα πολυ να μιλησω για αυτο το θεμα και ετσι εχει επιδεινωθει κιολας.. ουτε στους γονεις μου δεν εχω μιλησει... Θα ηθελα να μου πειτε αν εχει κανεις παρομοιο θεμα και αν γνωρίζετε σε τι γιατρό θα πρπει να παω γιατι απο οσο το έψαξα στο ιντρρνετ δεν εβγαλα ακρη....

Σε γαστρεντερολόγο πηγαινε αναλογα την περιπτωση θα προτεινει θεραπεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εσχατόγερος

Νεοφερμένος

Ο Εσχατόγερος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Γεια σε όλους!! Νομιζω δεν υπαρχει παρομοιο θεμα γι'αυτο ανοιγω καινούργιο. Εδω και πολλα χρονια αντιμετωπιζω προβλημα με αιμορροιδες. Ειμαι 21 χρονων και ολο αυτο το θεμα με στενοχωρει και με εχει παει πολυ πισω προσωπικα.Η αλήθεια εινι οτι ντρπομε παρα πολυ να μιλησω για αυτο το θεμα και ετσι εχει επιδεινωθει κιολας.. ουτε στους γονεις μου δεν εχω μιλησει... Θα ηθελα να μου πειτε αν εχει κανεις παρομοιο θεμα και αν γνωρίζετε σε τι γιατρό θα πρπει να παω γιατι απο οσο το έψαξα στο ιντρρνετ δεν εβγαλα ακρη....


Δοκίμασε γαστρεντερολόγο. Και μην ντρέπεσαι, δουλειά των γιατρών είναι να εξετάζουν και να θεραπεύουν τέτοια πράγματα. Ότι και να έχεις, μπορείς να είσαι σίγουρη ότι έχουν δει χειρότερα. Ούτε να σε στεναχωρεί. Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα σοβαρό. Διορθώνεται, και υπάρχουν τρόποι να το αντιμετωπίσεις προληπτικά στο μέλλον για να μην ξανασυμβεί. 95% των περιπτώσεων οφείλονται στη δυσκοιλιότητα, και αν ακολουθήσεις τις συμβουλές του γιατρού για ορισμένες καλές διατροφικές συνήθειες, μπορεί ακόμη και να απαλλαγείς από τις αιμορροΐδες χωρίς άλλη επέμβαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top