Προτείνετε ή αναζητήστε κάποιο Software

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τα προγράμματα αυτά που αφήνουν πίσω είναι είτε αρχεία είτε εγγραφές στην registry. Αν αφήνει αρχεία πίσω, δεν είναι λόγος να ανησυχείς, αφού με μια ανασυγκρότηση το πρόβλημα στις επιδόσεις έχει λυθεί. Επίσης οι registry είτε έχει 5 εγγραφές είτε έχει έχει 5.000.000 εγγραφές είναι το ίδιο. ΠΟΤΕ δεν υπάρχει νόημα να διαβάσει το λειτουργικό ή το λογισμικό την registry από την αρχή μέχρι το τέλος. ΠΑΝΤΑ ζητάει πληροφορίες δίνοντας μια absolute ή dynamic διεύθυνση. Όποτε ο χρόνος ανάκτησης της πληροφορίας είναι ο ίδιος ασχέτως το μέγεθος της registry.
δηλαδη οι καθαριστες registry δεν κανουν τιποτα?
εγω εγω δει με τοσους πολλους το αντιθετο.κανουν και πολυ μαλιστα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Με μπερδέψατε. :ropalo:

Με λίγο ψάξιμο στο internet έλεγαν πως οι uninstallers μπορεί να οδηγήσουν σε format εκτός και αν αυτή τη διαδικασία την κάνεις χειροκίνητα. Έπειτα, πολλοί χρήστες ανέφεραν πως δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα.

Τελικά, αυτά τα αρχειάκια αφού δεν έχουν καμία πρακτική αξία γιατί να μένουν στο pc; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το revo uninstaller δεν το κανει μονο του,,,βρισκει τα καταλοιπακαι τα επιλεγεις εσυ για σβησιμο.


το προγραμμα αυτο το εχω συνεχεια,,σχεδον μονο απο εκει κανω τις απεγκαταστασεις πια,(γιατι η λιστα απεγκαταστασης των win κανει εναν αιωνα να φορτωσει ,ενω το προγραμμα τα δειχνει πιο συντομα..

και ποτέ δεν ειχα κανενα προβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Επίσης ένα άλλο πρόβλημα θαρρώ ότι είναι ότι κατά την διάρκεια της εγκατάστασης είναι πιθανών να γίνεται αντικατάσταση κοινών στοιχείων (π.χ. βιβλιοθήκες) με παλιότερες εκδόσεις με αποτέλεσμα να προκαλείται ασυμβατότητα με τις άλλες εφαρμογές και γενικότερα με το λειτουργικό.
Γινόταν κάποτε.

Τώρα πλεον τα λειτουργικα (της Microsoft πάντα) ειναι θωρακισμένα ενάντια σε τετοιες αντικαταστασεις.

Αν καποιο ζωτικο αρχειο αντικατασταθει απο μια παλιοτερη εκδοσή του ή σβηστει,το λειτουργικο το επαναφέρει αυτοματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
δηλαδη οι καθαριστες registry δεν κανουν τιποτα?
εγω εγω δει με τοσους πολλους το αντιθετο.κανουν και πολυ μαλιστα..
Όταν βάλω νερό να βράζει, μοιάζει να εξαφανίζεται. Βλέπω να εξαφανίζεται!
Ωστόσο ξέρω την δομή της φύσης, όποτε ξέρω αυτό που βλέπω δεν είναι ψευδαίσθηση
Γινόταν κάποτε.

Τώρα πλεον τα λειτουργικα (της Microsoft πάντα) ειναι θωρακισμένα ενάντια σε τετοιες αντικαταστασεις.

Αν καποιο ζωτικο αρχειο αντικατασταθει απο μια παλιοτερη εκδοσή του ή σβηστει,το λειτουργικο το επαναφέρει αυτοματα.
Α ναι; Δεν το είχα ακούσει! Πολύ Ωραία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όταν βάλω νερό να βράζει, μοιάζει να εξαφανίζεται. Βλέπω να εξαφανίζεται!
Ωστόσο ξέρω την δομή της φύσης, όποτε ξέρω αυτό που βλέπω δεν είναι ψευδαίσθηση

θα ηθελα μια σοβαρη απαντηση

πραγματικα δεν παιζει ρολο ποσα σκοπιδια εχει η registry?

και αφου εχω δοκιμασει παααρα πολους..
οι δυο καλυτεροι καθαριστες ειναι..
1.. και καλυτερο.https://www.iobit.com/advancedwindowscareper.html
2. https://www.eusing.com/free_registry_cleaner/registry_cleaner.htm

τα χρησιμοποιω συχνα και ειδικα το πρωτο ειναι πραγματικα το καλυτερο,,και εχει και πολλα αλλα εργαλεια επιταχυνσης του συστηματος που λειτουργουν....
το δευτερο παλι κανει δουλεια καικανενα προβλημα..
και τζαμπα ολα εννοειται..

το πρωτο ειναι νομιζω ο απαραιτητος συντηρητης σε ενα λειτουργικο..οταν γερασει λιγο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Κι εγώ θέλω να μάθω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μην τα χρησιμοποιειτε ομως σε νεο συστημα υπερβολικα..
μονο οταν πραγματικα το νιωθεις οτι εχει μπουκωσει πρακτικα..

γιατι με καθε καθαρισμα ολο και κατι καλο ψιλο διαγραφει..

ειναι σαν τις επισκευες... δεν τις κανουμε καθε μερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
θα ηθελα μια σοβαρη απαντηση

πραγματικα δεν παιζει ρολο ποσα σκοπιδια εχει η registry?
Σου έδωσα σοβαρή απάντηση:
https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=2397333&postcount=340
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για την ιστορία, εγώ το Ccleaner (freeware) χρησιμοποιώ. Ευχαριστημένος ως τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Αναζητώ ένα πρόγραμμα το οποίο δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω. :redface:

Λοιπόν, όταν κάνουμε απεγκατάσταση ενός προγράμματος πάντα αφήνει υπολείμματα στον υπολογιστή. Είχα ακούσει για ένα πρόγραμμα που το τρέχεις μετά την απεγκατάσταση και δεν αφήνει υπολείμματα. Ξέρετε κάποιο πρόγραμμα που να κάνει αυτή τη δουλειά; Είναι όντως χρήσιμο κάτι τέτοιο;

Όντως υπάρχει αυτό το πρόβλημα στα windows. Είναι ένας από τους λόγους που μέρα με την μέρα το σύστημα γίνεται όλο και πιο αργό :worry:
Όταν είχα windows χρησιμοποιούσα και εγώ το ccleaner (https://ccleaner.en.softonic.com/) και απ' ότι θυμάμαι έκανε καλή δουλειά.
Σε έναν φίλο μου θυμάμαι, που δεν το είχε χρησιμοποιήσει ποτέ όταν του το εγκατέστησα του έσβησε νομίζω γύρω στα 20GB (!!) υπολειμμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Για την ιστορία, εγώ το Ccleaner (freeware) χρησιμοποιώ. Ευχαριστημένος ως τώρα.
Αυτό νομίζω δεν είναι συμβατό με τα win7, σωστά;

Στο internet πάντως για τα uninstallers λέει:
Πάντα όμως σε συνδυασμό με πρόγραμμα επισκευής του registry και ανασυγκροτώντας το σκληρό για λόγους που θα εξηγήσουμε παρακάτω.
Για τους παρακάτω λόγους δείτε εδώ και εξηγείστε μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
1. Αυτό νομίζω δεν είναι συμβατό με τα win7, σωστά;

2. και εξηγείστε μου. :P
1. Δεν ειναι απαραιτητο. Στην πλειοψηφία τους τα προγραμματα που λειτουργουν σε xp,λειτουργουν και στα 7 - συνηθως αν λειτουργουν σε vista,λειτουργουν και σε 7. Ειδικά τα πολύ μικρά και tool-οειδή.

Καμμια φορα οι κατασκευαστές δεν τα επικαιροποιουν για τα 7,γιατι θεωρειται πως δε χρειάζεται.

Τα μεγάλα προγραμματα ενδεχεται να εχουν ενα μικρο προβλημα συμβατοτητας,αλλα

α) ειναι λιγα

βου) οι κατασκευαστές σπευδουν παραυτα να τα επικαιροποιουν με τα τοπ λειτουργικα.

2. Προσωπικα δεν εχω καταλαβει τι ακριβώς δεν καταλαβαινεις.
Η σελιδα που παραπεμπεις ειναι αρκουντως επεξηγηματική - περαν της διαφημισης συγκεκριμενων προγραμματων.....:P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
theodora πρωτα απο ολα βαλε το advanced windows care...
που καθαριζει και registry και τα παντα..

ειναι το απαραιτητο.. και το καλυτερο
μετα για καθαρους reg cleaners υπαρχουν πολλες επιλογες και αφου χρησιμοποιησεις το προγραμμα παραπανω ..σκεψου για κατι παραπανω..


επισης βαλε startup monitor..


τα παραπανω ειναι απολυτα ασφαλη και λειτουργουν με win 7 ,,τα προτεινω γιατι τα εχω και εγω για πολυ καιρο και ειναι αψογα.. :)

υπαρχει και το winpatrol που παρακολουθει επισης τα προγραμματα που ξεκινουν μαζι με το λειτουργικο..

αλλα ειναι λιγο βαρυ,και μπορει να κανει κανα ψιλομπλεξιμο..γιαυτο και το εχω βγαλει..


defrag παντως τα win 7 κανουν αυτοματα και λιγο λιγο..οποτε ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Βρε παιδιά είμαι άσχετη λέμε! :ropalo:

@ Heptamer,
Συμφωνώ ότι η σελίδα είναι αρκούντως δυσνόητη. :redface::P

@ Άγγελος,
Εγώ ένα πρόγραμμα ζήτησα, θα πρέπει να έχω και 3; Revo & τα δύο πρώτα του τελευταίου post; Και τα κάνω εγκατάσταση, κάθε πότε πρέπει να τα τρέχω;

Give me more info, please! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
με το revo απλα θα κανεις τις απεγκαταστασεις των προγραμματων..

με το windows care.. θα το τρεχεις οταν νιωθεις μπουκωμενο το συστημα σου..
ειναι ασφαλεστατο,,πατα ενα scan πατα δεξια τις επιλογες και τι θλεις να διαγραψεις..μη διαγραψεις τιποτα καδο απορριματων που θελεις..

και εχει και εργαλεια για αλλες δουλειες..

ψαχτο,,αλλα μην πατησεις τα παντα..

το startup monitor δεν το βλεπεις..
απλα οταν ενα προγραμμα που βαζεις προσπαθει να μπει στον καταλογο για αυτοματη εκκινηση με τα win ..θα σου βαζει παραθυρακι,να το επιτρεψω ή οχι?

εσυ κατα κανονα να πατας οχι.. να μην εχεις παραπανω απο 3-4 εικονιδια κατω δεξια.

και πατα και msconfig στο run και βγαλε αρκετα προγραμματα και υπηρεσιες απο την εκκινηση..

για πιο αναλυτικες πληροφοριες κατεβασε αυτο
διπλοπατας και ξεκινα,,χωρις εγκατασταση. κανει και γουφ:P

δες startup ,services δεξι κλικ και πληροφοριες..να δεις τι ξεκινα μαζι με τον υπολογιστη σου..αλλα δεν αφαιρει σιγουρα καποια προγραμματα απο την εκκινηση,,οπως το msconfig..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
To startup monitor είναι σαν το msconfig δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
to monitor μπαινει στη λιστα και παρακολουθει και δεν αφηνει αλλα προγραμματα να μπαινουν στη λιστα αυτοματης εκκινησης..την οποια βλεπεις με την εντολη msconfig..


Δεν χρησιμοποιώ πλέον nero, είναι πολύ βαρύ. Χρησιμοποιώ είτε το ενσωματωμένο είτε το https://cdburnerxp.se/
on the fly (απευθειας )αντιγραφη απο cd σε cd κανει?
ειναι καλυτερο-αξιοπιστο απο το imgburn

πχ?
και αλλη αποψη..



για εικονικους οδηγους cd ποιο να προτιμησω?

alcohol 52% βασικα?
εσεις ποιο εχετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
για εικονικους οδηγους cd ποιο να προτιμησω?
Code:
mount CDimage.iso /mnt -o loop
Σε windows πάλι εγώ χρησιμοποιώ το Daemon-Tools.


Για CD burner.. brasero. Και μουσικά CD έχω κάψει. 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Ψάχνω ένα πρόγραμμα στο οποίο να μπορώ να προβάλλω εικόνες και να ρυθμίσω την ταχύτητα προβολής...any help?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top