Οι κουζίνες των λαών

AgaveLie

Νεοφερμένος

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πάντως τώρα που το σκέφτομαι οι Ευρωπαίοι είναι όντως πιο δεκτικοί σε νέες γεύσεις αλλά θεωρώ πως συμβαίνει γιατί τα φαγητά τους είναι κάπως άνοστα....:/:
Απ'την άλλη λαοί όπως οι Ασιάτες και οι Ινδοί τρώνε ήδη σχεδόν τα πάντα ακόμα και τα πιο αηδιαστικά οπότε λογικό είναι να μην "φοβούνται" τίποτα....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πάντως τώρα που το σκέφτομαι οι Ευρωπαίοι είναι όντως πιο δεκτικοί σε νέες γεύσεις αλλά θεωρώ πως συμβαίνει γιατί τα φαγητά τους είναι κάπως άνοστα....
Απ'την άλλη λαοί όπως οι Ασιάτες και οι Ινδοί τρώνε ήδη σχεδόν τα πάντα ακόμα και τα πιο αηδιαστικά οπότε λογικό είναι να μην "φοβούνται" τίποτα....
σωστοο..:D


οι βορεοευρωπαιοι και αμερικανοι τρωνε οτιδηποτε,,γουστο 0...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για να πω του στραβού το δίκιο σπάνια θα φάω κάτι που ξέρω ότι δεν θα μου αρέσει ακούγοντας τα υλικά του. Αν και γενικά αν με ελκύει η εμφάνιση ή η μυρωδιά συνήθως προχωράω στην δοκιμή. Το πρόβλημα είναι ότι αν μια γεύση δεν μου αρέσει μου κάθεται στο λαιμό για ώρες με αποτέλεσμα να εκνευρίζομαι απείρως! Γι'αυτό όταν έχω το περιθώριο βάζω τη μαμά μου να το δοκιμάσει πρώτη και μετά ρωτάω :"θα μου αρέσει?" ε και πράττω ανάλογα με την απάντηση....:whistle: Παρ'όλα αυτά όταν βρέθηκα μόνη μου στην Αυστρία δοκίμασα τα πάντα αν και γύρισα 2 κιλά λιγότερη μετά από 1 εβδομάδα γιατί η κουζίνα τους είναι απαίσια! ;)

Πάντως τώρα που το σκέφτομαι οι Ευρωπαίοι είναι όντως πιο δεκτικοί σε νέες γεύσεις αλλά θεωρώ πως συμβαίνει γιατί τα φαγητά τους είναι κάπως άνοστα....:/:
Απ'την άλλη λαοί όπως οι Ασιάτες και οι Ινδοί τρώνε ήδη σχεδόν τα πάντα ακόμα και τα πιο αηδιαστικά οπότε λογικό είναι να μην "φοβούνται" τίποτα....:P

Μη γενικεύεις έτσι καλέ!!!

:confused:

Η κουζίνα της κεντρικής Ευρώπης έχει και άνοστα φαγητά, όπως πχ τα γλυκά τους που είναι συχνά πολύ λιγότερο... γλυκά από τα δικά μας, αλλά αν δε τσούξουν τα ούλα σου απ'το ελβετικό τυρί ή δε λιγωθείς από ένα αυστριακό Kässpätzle, δεν έχεις δει τίποτα. ;)
Κι οι Σκανδιναβοί έχουν 100 είδη ψωμιού με έντονες γεύσεις.


Και τα "ασιατικά", διαφέρουν πολύ. Από τα υπέροχα ταϊλανδικά, με σιτρονέλλα, κάρι και γάλα καρύδας, μέχρι τα νερόβραστα της Σανγκάης, αιώνες φωτός.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
:confused:

Η κουζίνα της κεντρικής Ευρώπης έχει και άνοστα φαγητά, όπως πχ τα γλυκά τους που είναι συχνά πολύ λιγότερο... γλυκά από τα δικά μας .......

Συγγνώμη, αλλά είναι η Sachertorte άνοστη; Είναι το στρούντελ άνοστο, ειδικά όταν το συνοδεύεις με την άπαιχτη κρεμούλα;;
Έχουνε βέβαια και κάτι βλακείες, όπως π.χ. κάτι γλυκά τίγκα στον παπαρουνόσπορο :mpliaks: , ή κάτι απάισια κούκις που είχα φάει στην Αγγλία (αυτοί οι άνθρωποι αμάν πια), αλλά τι να πρωτοθυμηθώ, τις βέλγικες πραλίνες, τα παλατσίνκεν της Ουγγαρίας, ή τις τάρτες με κρέμα και φρούτα του δάσους στην Αυστρία.
Ελάτε τώρα, στα γλυκά μας ρίχνουν στ' αυτιά. Άλλωστε, τα περισσότερα από αυτούς τα έχουμε πάρει, διότι παραδοσιακά στην Ελλάδα έφτιαχναν γλυκά του κουταλιού και σιροπιαστά, άντε και κανένα του ταψιού. Όλα τα υπόλοιπα ξενόφερτα είναι!

Στο φαγητό τώρα, έχουν κάποια εκπληκτικά πιάτα, αλλά οκ ... οι μεσογειακές συνταγές είναι μακράν οι καλύτερες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, ήθελα να εστιάσω στο "λιγότερο γλυκά" όπως είναι κάτι φρουτένια τους, ειδικά σε σχέση με τα σιροπιαστά "μας".
(Sacher... έχε χάρη που την έφαγα πρόσφατα, αλλιώς θα σου 'λεγα :D)
Αλλά εγώ τα germknödel τα αγαπάω!!!
Και για τις σούπες τρελαίνομαι... νιαμ...
Και Käsekreiner... Gröstl...
Ουφ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ναι, ήθελα να εστιάσω στο "λιγότερο γλυκά" όπως είναι κάτι φρουτένια τους, ειδικά σε σχέση με τα σιροπιαστά "μας".
(Sacher... έχε χάρη που την έφαγα πρόσφατα, αλλιώς θα σου 'λεγα :D)
Αλλά εγώ τα germknödel τα αγαπάω!!!
Και για τις σούπες τρελαίνομαι... νιαμ...
Και Käsekreiner... Gröstl...
Ουφ.
Τα germ είναι αυτά με την παπαρούνα, αν θυμάμαι καλά; Εμένα μου άρεσαν αυτά που ειχαν γέμιση βερίκκοκο ή δαμάσκηνο ή φράουλα .... αχ αχ αχ ... τι μου θύμισες τώρα.
Και γμτ είναι και τα μόνο που δεν έχω μάθει να φτιάχνω, προσπάθησα μια φορά, ααααλλάαααα .... δεεε ...... λες να δοκίμαζα πάλι;;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βασικα την χειροτερη μαγειρικη και ζαχαροπλαστικη την εχουν οι Αγγλοι..
δεν ειναι ολοι οι βορειοευρωπαιοι ετσι..

απο τον τοσο Μαμαλακη που εχω δει..
ενα κρατησα.
Ποτέ δεν πηγε στην Αγγλια!:D
γιατι αραγε?;)

ενω πηγε σκανδιναβικες χωρες,,,γερμανια,γαλλια, και γενικα κεντρικη ευρωπη,Ιταλια ,Ισπανια,..ταυλανδη,Τουρκια,μεση ανατολη, βορεια αφρικη,

πηγε σε ολη την ευρωπη εκτος απο την αγγλια.
Τυχαιο? δε νομιζω..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Θ'αστειεύεσαι!!! Οι βασιλιάδες του τσαγιού;;;
Μάλλον δεν έχεις δοκιμάσει scones, ειδικά με lemon curd... ή clotted cream, νιαμ!



Και το κρέας με μέντα είναι τέλειο, και ο Μαμαλάκης έχει τιμήσει το φιλέτο Wellington.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και το κρέας με μέντα είναι τέλειο, και ο Μαμαλάκης έχει τιμήσει το φιλέτο Wellington.
αλλα δεν πηγε ποτέ Αγγλια..
απορω ..
δεν σε παραξενευει εσενα?
οι Αγγλοι εχουν στερημενη και βαρετη κουζινα σε σχεση με την υπολοιπη ευρωπη πιστευω..
και γενικα..απο οποιον εχει παει Αγγλια εχω ακουσει τα χειροτερα λογια για το φαγητο..

με ταπερ απο την Ελλαδα τρεφονται..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
αλλα δεν πηγε ποτέ Αγγλια..
απορω ..
δεν σε παραξενευει εσενα?
οι Αγγλοι εχουν στερημενη και βαρετη κουζινα σε σχεση με την υπολοιπη ευρωπη πιστευω..
και γενικα..απο οποιον εχει παει Αγγλια εχω ακουσει τα χειροτερα λογια για το φαγητο..

με ταπερ απο την Ελλαδα τρεφονται..:D

Βρε Άγγελε, δεν μπορείς να μιλάς θεωρητικά με βάση το πού πήγε ο Μαμαλάκης. Ιδιαίτερα το σημείο που αναφέρεις ότι πήγε Σκανδιναβία και επομένως θα πρέπει η κουζίνα να είναι καλύτερη από την Βρετανική.

Εγώ πάντως (αλλά και οι φίλοι μου βασικά) κάθε φορά που θα πάω Βρετανία ξέρω ότι το 1/5 της χαράς είναι για το φαγητό. Κυρίως για τα γλυκά τους, τις πουτίγκες ή τα scones που είπε και το Γίδι, τα κέικ. Αλλά και τα απίστευτα μύδια, τον σολωμό. Και, αν και δεν τρώω πολύ κρέας, οι κρεατοφάγοι φίλοι μου τρελαίνονται για το βρετανικό μοσχάρι. Μην ακούω τόση διαστρέβλωση οπότε!

Σκανδιναβία δεν έχω φάει ποτέ καλά, εκτός από τις επισκέψεις σε πολυεθνικά εστιατόρια. Όλο νερόβραστο ψάρι και άθλιες σαλάτες έτρωγα.
Είτε πήγε ο Μαμαλάκης Σκανδιναβία, είτε δεν πήγε, το φαγητό τους απλά δεν τρώγεται (όπως άλλωστε παραδέχονται όλοι οι Σκανδιναβοί γνωστοί μου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγώ πάντως (αλλά και οι φίλοι μου βασικά) κάθε φορά που θα πάω Βρετανία ξέρω ότι το 1/5 της χαράς είναι για το φαγητό. Κυρίως για τα γλυκά τους, τις πουτίγκες ή τα scones που είπε και το Γίδι, τα κέικ. Αλλά και τα απίστευτα μύδια, τον σολωμό. Και, αν και δεν τρώω πολύ κρέας, οι κρεατοφάγοι φίλοι μου τρελαίνονται για το βρετανικό μοσχάρι. Μην ακούω τόση διαστρέβλωση οπότε!

Σκανδιναβία δεν έχω φάει ποτέ καλά, εκτός από τις επισκέψεις σε πολυεθνικά εστιατόρια. Όλο νερόβραστο ψάρι και άθλιες σαλάτες έτρωγα.
Είτε πήγε ο Μαμαλάκης Σκανδιναβία, είτε δεν πήγε, το φαγητό τους απλά δεν τρώγεται (όπως άλλωστε παραδέχονται όλοι οι Σκανδιναβοί γνωστοί μου).
καλα ,αφου το λες εσυ σε πιστευω..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
ο καθε λαος εχει την δικη του κουζινα και γευσεις. Για μενα δεν υπαρχει χωρα που να εχει λιγοτερα γευστικα φαγητα απο μια αλλη. Καποιοι χρησιμοποιουν πολυ καρυ, καποιοι χρησιμοποιουν σογια και καποιοι αλλοι κρεμα γαλακτος. Το καθε φαγητο ειναι ξεχωριστο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο καθε λαος εχει την δικη του κουζινα και γευσεις. Για μενα δεν υπαρχει χωρα που να εχει λιγοτερα γευστικα φαγητα απο μια αλλη.

γιατι τοσοι βορειοευρωπαιοι-αμερικανοι τρεχουν στην ελλαδα τρελαμενοιγια φαι ενω εμεις
δεν τρεχουμε στην Αγγλια για να φαμε?

υπαρχουν χωρες και λαοι με καλυτερες και χειροτερες μαγειρικες .γενικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
γιατι τοσοι βορειοευρωπαιοι-αμερικανοι τρεχουν στην ελλαδα τρελαμενοιγια φαι.
υπαρχουν χωρες και λαοι με καλυτερες και χειροτερες μαγειρικες .γενικα..

Μην εισαι τοσο σιγουρος γι αυτο...
Εγω τουλαχιστον οσοι γνωριζω προσωπικα, (που δεν ειναι και λιγοι) δεν τρελλαινονται με τα φαγητα μας. Απλα υπαρχουν καποια που τους αρεσουν...Για αλλα πραγματα τρεχουν στην Ελλαδα, οπως κι εμεις στις χωρες τους.
Και τελος παντων εχει να κανει με τι γευσεις μας αρεσουν γενικοτερα...που και αυτο αλλαζει με τα χρονια ακομα και οσον αφορα στη δικη μας κουζινα.
Και ξερεις ο Ελληνας δε χρειαζεται σωνει και καλα να τρεξει σε καποια αλλη χωρα για να φαει. Μια χαρα εστιατορια υπαρχουν κι εδω με διαφορες κουζινες, οπως βεβαια το ιδιο ισχυει και στις αλλες χωρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
γιατι τοσοι βορειοευρωπαιοι-αμερικανοι τρεχουν στην ελλαδα τρελαμενοιγια φαι ενω εμεις
δεν τρεχουμε στην Αγγλια για να φαμε?

υπαρχουν χωρες και λαοι με καλυτερες και χειροτερες μαγειρικες .γενικα..

εγω που ζω στο εξωτερικο βλεπω οτι δεν τρελενονται μονο για ελληνικο οι ξενοι αλλα και για φαγητο απο αλλες χωρες (ιαπωνεζικο, κινεζικο, ιταλικο, μεξικανικο). Εμενα προσωπικα μου αρεσει η ιαπωνικη κουζινα. Η αγγλια εχει ωραια φαγητα επισης...fish n chips, sunday roast, σουπες φοβερες, καπνιστος σολωμος σκωτιας, stovies, english muffins, γλυκα οπως pound cake, pudding, fudge, pancakes, toffee, butterscotch. Επισης το αγγλικο πρωινο (και το αμερικανικο-καναδεζικο) ειναι απο τα αγαπημενα μου (αυγα με bacon, λουκανικα, pancakes και hash browns). Καποια pies τους ειναι επισης πολυ νοστιμα! Επισης μου αρεσει πολυ το τυρι cheddar και το cottage cheese.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Επισης μου αρεσει πολυ το τυρι cheddar και το cottage cheese.

Τι αναμνήσεις μου ξύπνησες! Πόσο μου έχουν λείψει τα 100 διαφορετικά είδη cheddar που έβρισκα στα βρετανικά σουπερ-μάρκετ (ακολουθεί αναστεναγμός!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Τι αναμνήσεις μου ξύπνησες! Πόσο μου έχουν λείψει τα 100 διαφορετικά είδη cheddar που έβρισκα στα βρετανικά σουπερ-μάρκετ (ακολουθεί αναστεναγμός!).

ειδικα οταν το αφηνεις να λιωσει γινεται ακομα πιο νοστιμο :rolleyes: Στην ελλαδα δεν υπαρχει αυτο το τυρι; Τελευταια που κατεβηκα στην ελλαδα ειδα να πουλανε cottage cheese :hmm:

Sour cream εχει στην αγγλια ή ειναι αμερικανοκαναδεζικο αυτο; :hmm: Στην ελλαδα δεν εχω δει να πουλανε κατι τετοιο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω που ζω στο εξωτερικο βλεπω οτι δεν τρελενονται μονο για ελληνικο οι ξενοι αλλα και για φαγητο απο αλλες χωρες (ιαπωνεζικο, κινεζικο, ιταλικο, μεξικανικο). Εμενα προσωπικα μου αρεσει η ιαπωνικη κουζινα.
και γιαυτα..
αλλα ποσοι πανε στην αγγλια για την κουζινα?

απο μεσογειο και νοτιοτερα ή ανατολικα..η κουζινα ειναι πρακτικα καλυτερη..

στην αγγλια και γενικα βορειοευρωπαικες χωρες ή αμερικη παμε για ψωνια και αλλα θεματα..

αλλα οχι για να φαμε..


καταλαβαινετε νομιζω τι εννοω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
ειδικα οταν το αφηνεις να λιωσει γινεται ακομα πιο νοστιμο :rolleyes: Στην ελλαδα δεν υπαρχει αυτο το τυρι; Τελευταια που κατεβηκα στην ελλαδα ειδα να πουλανε cottage cheese :hmm:

Sour cream εχει στην αγγλια ή ειναι αμερικανοκαναδεζικο αυτο; :hmm: Στην ελλαδα δεν εχω δει να πουλανε κατι τετοιο :hmm:

απ' όλα έχει, αν και σε κάποια προϊόντα η ποικιλία είναι μικρότερη απ' ότι στο εξωτερικό.
Πρέπει να ξέρεις όμως και που θα πας να τα βρεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top