Αγανακτισμένοι στις πλατείες της Ελλάδας

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δηλαδή με λίγα λόγια, εσύ αποζητάς ένα κίνημα, το οποίο δεν θα προέρχεται από τον λαό, αλλά από κάποια πεφωτισμένη ηγεσία, η οποία θα αποφασίσει, θα καλέσει το πόπολο, κι εκείνο ομοθυμαδόν, βασιζόμενο στο διαφωτισμό που το ίδιο το εκ βάθρων κίνημα θα διαδώσει στις μάζες, θα αρχίσει να πολεμά και ν' αγωνίζεται. Ζητάς ακόμη και η βία να είναι υπολογισμένη.

Καλό σχέδιο, έχει πετύχει στο παρελθόν. Μόλις μας περιέγραψες την άνοδο του Εθνικοσοσιαλιστικού Κόμματος κατά τη δεκαετία του '30, μετά από το μεγάλο κραχ κι ενώ η εύθραυστη Δημοκρατία της Βαϊμάρης έπνεε τα λοίσθια. Κατάλαβα πολύ καλά, ευχαριστώ για τη... διαφώτιση.:/:

Δεν ξέρω για την άνοδο του Εθνικοσοσιαλιστικού κόμματος, αλλά όλα τα κινήματα τα οποία ζητούσαν ανατροπή της υπάρχουσας κατάστασης ανά τους αιώνες κάπως έτσι λειτούργησαν. Απλώς το καθένα είχε άλλους στοχούς και χρησιμοποίησε άλλες πρακτικές. Και το κίνημα της Γαλλικής επανάστασης και της Οκτωβριανής επανάστασης κλπ. Αλλά φυσικά βολεύει προκειμένου να γίνει η «επίθεση στο ήθος του λέγοντος» να θυμηθεί κανείς αυτήν την περίπτωση.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση εγώ βλέπω απλώς μια άλλη πορτοκαλί επανάσταση όπως τόσες που οργανώνονται στην Ευρώπη για την εδραίωση της «δημοκρατίας». Και μπορεί ήδη η κυβέρνηση στην Ελλάδα να είναι ήδη φιλοαμερικανική και ο πρωθυπουργός της υπέρμαχος της παγκόσμιας διακυβέρνησης, αλλά για να εδραιωθεί στο μυαλό του κόσμου όλο αυτό, τότε το σύστημα φορά τον «επαναστατικό» μανδύα του καλώντας τα πλήθη να «αγανακτίσουν» εναντίον των εθνικών κρατών και να ζητήσουν μια παγκόσμια διακυβέρνηση σύμφωνα και με τον προπομπό του κινήματος αριστερό Στεφάν Εσέλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
καλώντας τα πλήθη να «αγανακτίσουν» εναντίον των εθνικών κρατών και να ζητήσουν μια παγκόσμια διακυβέρνηση


ναι σωστά, ο μέσος άνεργος στο σύνταγμα, διαδηλώνει με αυτό το σκοπό :confused:
εγώ χτες πχ, ζήτησα και μια παγκόσμια καφετέρια, μα μετά κατάλαβα πως ήδη υπάρχουν τα Σταρμπακς :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Καταλαβαίνω το σκεπτικό του Πατρέα, ειδικά στην τελευταία παράγραφο, και συμφωνώ μαζί του, η διαφωνία μου όμως είναι, ότι το κίνημα αυτό των αγανακτισμένων, προέρχεται από ανέργους, εκείνων που πλήττονται από τα μέτρα αυτά, στην καταπάτηση όλων αυτών των κεκτημένων που κατακτήθηκαν με αίμα τον 20ό αιώνα και σήμερα εξανεμίζονται, μαζί με το μέλλον της νέας γενιάς που τη ρίχνουν στην φτώχεια και στην εξαθλίωση χωρίς καμία προοπτική για κάτι καλύτερο στο μέλλον.

Καταλαβαίνω φίλε Πατρέα το σκεπτικό σου, και σίγουρα θα προσπαθήσουν να καπελώσουν κάποιοι αυτό το κίνημα για δικό τους όφελος, αλλά από την άλλη μεριά δεν πρέπει να υπάρξει και αντίδραση, και μάλιστα ειρηνική όπως η συγκεκριμένη, σε όσα συμβαίνουν γύρω μας;
Δεν ξέρω πως θα καταλήξει τελικά, αλλά μόνο και μόνο που άρχισαν να το υπολογίζουν, νομίζω ότι λέει πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Καταλαβαίνω το σκεπτικό του Πατρέα, ειδικά στην τελευταία παράγραφο, και συμφωνώ μαζί του, η διαφωνία μου όμως είναι, ότι το κίνημα αυτό των αγανακτισμένων, προέρχεται από ανέργους, εκείνων που πλήττονται από τα μέτρα αυτά, στην καταπάτηση όλων αυτών των κεκτημένων που κατακτήθηκαν με αίμα τον 20ό αιώνα και σήμερα εξανεμίζονται, μαζί με το μέλλον της νέας γενιάς που τη ρίχνουν στην φτώχεια και στην εξαθλίωση χωρίς καμία προοπτική για κάτι καλύτερο στο μέλλον.

Καταλαβαίνω φίλε Πατρέα το σκεπτικό σου, και σίγουρα θα προσπαθήσουν να καπελώσουν κάποιοι αυτό το κίνημα για δικό τους όφελος, αλλά από την άλλη μεριά δεν πρέπει να υπάρξει και αντίδραση, και μάλιστα ειρηνική όπως η συγκεκριμένη, σε όσα συμβαίνουν γύρω μας;
Δεν ξέρω πως θα καταλήξει τελικά, αλλά μόνο και μόνο που άρχισαν να το υπολογίζουν, νομίζω ότι λέει πολλά.

Η διαφωνία μας Δημήτρη είναι απλούστατα ότι δεν υπάρχει κάποιο «καπέλωμα» της όλης κίνησης... Η κίνηση δημιουργήθηκε ευθύς εξ αρχής με αυτούς τους σκοπούς. Και οι οργανωτές της επιμένουν να κρύβονται και να μην αποκαλύπτουν την ταυτότητά τους.

Για να δούμε όμως τί γράφουν στη σελίδα στο fb:

«Η παρούσα σελίδα προέκυψε από τη σελίδα της εκδήλωσης που όλοι μας επισκεφθήκαμε για να δηλώσουμε παρών στο μεγάλο κάλεσμα του Συντάγματος. Εδώ θέτουμε τα ερωτήματά μας για τη συνέχεια και απαντάμε στο βασικό ερώτημα: Ποια είναι τα αιτήματα μας

Η αρχική ιδέα όλου αυτού που έγινε σήμερα ανήκε σε έναν 18χρονο όπου μαζί με άλλους δύο συνομηλίκους κατάφεραν να κινητοποιήσουν τον κόσμο από το facebook και από εκεί και πέρα όλα πήραν το δρόμο τους.

Ο λόγος για τον οποίο δεν φαίνονται οι διαχειριστές είναι πως δεχόμασταν χιλιάδες μηνύματα και αιτήματα φίλιας.

Πραγματικά ευχαριστούμε όλους που μας κάνατε δυνατούς και αναδείξατε τις κοινές μας ανησυχίες... Και τον απλό κόσμο που διοργάνωσε τα 38 events σε επαρχιακές πόλεις... Και κυρίως τονίζουμε ότι στόχος δεν ήταν η προσωπική μας προβολή (το λέμε αυτό επειδή το θέμα πήρε διαστάσεις)... Μην ξεχνάτε ότι το event δημιουργήθηκε από απλά, καθημερινά παιδιά και μερικοί ακόμα συμβάλαμε σε αυτό.

Η εκκίνηση δόθηκε σήμερα και έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μας. Όμως το γεγονός ότι άνθρωποι όλων των ηλικιών, άνθρωποι διαφορετικών απόψεων και άνθρωποι που ίσως για πρώτη φορά στη ζωή τους βρίσκονταν σε διαμαρτυρία ήταν εκεί. Ένωσαν τη φωνή τους με όλους μας και δείξαμε τελικά ότι μπορεί να γίνει διαμαρτυρία χωρίς παρατράγουδα, δείξαμε ότι μπορούμε να βρούμε την κοινή συνισταμένη για να υπερκεράσουμε τα όποια προβλήματα και ενωμένοι να αναζητήσουμε κοινούς στόχους.

Ευχαριστούμε και καλή συνέχεια σε όλους μας... Η ανηφόρα μόλις ξεκίνησε... Η σκυτάλη πέρασε σε σας»


Απεγνωσμένη προσπάθεια να μην αποκαλυφθούν τα πρόσωπά τους. Με διάφορες δικαιολογίες ενώ δηλώνουν με θράσος, σαν να απευθύνονται σε χαζούς, ότι όλο αυτό διοργανώθηκε από ένα 18χρονο μαζί με δυο φίλους τους (!). Και μόνο αυτό να διάβαζα, θα μου αρκούσε για να καταλάβω ότι κάτι δεν πάει καλά...

Άνθρωποι βγαίνουν οι οποίοι δηλώνουν εκπρόσωποι του κινήματος, μετά κάποιοι άλλοι αρνούνται ότι αυτοί είναι εκπρόσωποί τους.

Σύγχυση και ζόφος. Αυτό δεν είναι κίνημα λαϊκό. Δεν μπορώ να έχω σχέση με κάτι τέτοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ορίστε και τί λέει ο «προπομπός» του κινήματος Στεφάν Εσέλ:

Αυτό που αγνοούν όμως οι περισσότεροι στον τόπο μας, είναι, πως η κίνηση αυτή έχει τον εμπνευστή της....έχει κάποιο συγκενικό ιδεολογικό υπόβαθρο και κάπου στοχεύει, παροτρύνοντας τους νέους ανθρώπους να αγανακτήσουν. Αυτός ακριβώς είναι ο τίτλος του βιβλίου του 93χρονου, πρώην διπλωμάτη, Στεφάν Εσέλ: «Αγανακτήστε!» («Ιndignez-vous!») και γι αυτό οι Ισπανοί έδωσαν το όνομα «Los Indignados» (Οι Αγανακτισμένοι) στη γνωστή κίνηση που μεταλαμπαδεύτηκε τώρα και στην Ελλάδα.

Είναι γεγονός πως η ολιγοσέλιδη μπροσούρα του Στεφάν Εσέλ (βλέπε εδώ) σπάει ρεκόρ πωλήσεων στη Γαλλία και στην Ισπανία, στήνοντας στον τοίχο το χρήμα, τις αγορές και τον …εγωισμό.

«Κάνω αυτή τη δουλειά 40 χρόνια και δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα. Είναι τρελό. Στις 24 Δεκεμβρίου [2010] κάποιοι πελάτες αγόραζαν δέκα-δέκα τα βιβλία για να τα κάνουν δώρο. Πίστευα ότι μετά τα Χριστούγεννα τα πράγματα θα ηρεμούσαν, αλλά όχι, πουλάμε ακόμη 400 βιβλία την ημέρα!» λέει ο Ζαν-Μαρί Σεβέστρ, ιδιοκτήτης του «Sauramps», του μεγαλύτερου βιβλιοπωλείου στο Μονπελιέ, στη Νότια Γαλλία.

Ποιος είναι ο Στεφάν Εσέλ;

Πρόκειται απλά για έναν σχεδόν άγνωστο συνταξιούχο διπλωμάτη, πρώην αντιστασιακό, ο οποίος στη δύση της ζωής του αποφάσισε, ως φαίνεται, να δώσει στους νέους ανθρώπους μια ώθηση προς την ιδεολογική κατεύθυνση την οποία ο ίδιος έχει ασπαστεί. Μέσα από αυτό το βιβλιαράκι ζητεί από τους Γάλλους, και απ΄ όλους τους άλλους, να εξεγερθούν και να υπερασπιστούν δυναμικά τις «κοινωνικές αξίες της σύγχρονης δημοκρατίας». Να απορρίψουν την «εγωιστική» δύναμη του χρήματος. Να πουν «όχι» στην παντοδυναμία των αγορών. Να αγανακτήσουν, για να αλλάξει επιτέλους η κοινωνία.

Εξοργιστείτε! Εξεγερθείτε! Αγανακτήστε! Με αυτή την πολιτική πρόσκληση στα όπλα, ο Εσέλ έγινε από τη μία ημέρα στην άλλη προφήτης για τη γαλλική Αριστερά. «Στο Σοσιαλιστικό Κόμμα τον λατρεύουν. Πιστεύουν ότι καλώντας τον κόσμο να υψώσει φωνή και ανάστημα κατακεραυνώνει τις κοινωνικές ανισότητες της εποχής του Νικολά Σαρκοζί » λέει ο Αντουάν ντε Μπιέβρ, πολιτικός συντάκτης στην «Journal du Dimanche».

Ο Στεφάν Εσέλ γράφει όντως ότι οραματίζεται «μια κοινωνία για την οποία θα είμαστε και πάλι υπερήφανοι, όπου δεν θα θίγονται οι συντάξεις, οι κατακτήσεις της κοινωνικής ασφάλισης, και όπου τα ΜΜΕ θα είναι στην υπηρεσία των αδυνάτων». Όπως αντιστάθηκε ο ίδιος στον ναζισμό τη δεκαετία του 1940, έτσι και η νεολαία σήμερα «θα πρέπει να εξεγερθεί κατά της συνενοχής ανάμεσα στους πολιτικούς και στις οικονομικές δυνάμεις και να υπερασπιστεί τα δημοκρατικά δικαιώματα που κατακτήσαμε με τόσο σκληρούς αγώνες επί δύο αιώνες» λέει.

Και καταλήγει ρίχνοντας στο πυρ το εξώτερον τη διαπλοκή: «Εχουν το θράσος να ισχυρίζονται ότι το κράτος δεν έχει πλέον χρήματα για να στηρίζει τους πολίτες του. Αλλά πώς γίνεται να μην έχουμε χρήματα… όταν η παραγωγή του πλούτου έχει αυξηθεί τερατωδώς μετά την απελευθέρωση (σ.σ. της Γαλλίας), σε μια εποχή που ολόκληρη η Ευρώπη είχε καταστραφεί από τον πόλεμο; Η μόνη εξήγηση είναι ότι η δύναμη του χρήματος… δεν ήταν ποτέ τόσο μεγάλη ή τόσο αυθάδης ή τόσο εγωιστική και ότι οι υπηρέτες του βρίσκονται στα πιο υψηλά κλιμάκια της πολιτικής εξουσίας».

Ο στόχος

Που στοχεύει όμως ο 93χρονος «επαναστάτης»; Προς ποια κατεύθυνση επιδιώκει να σπρώξει τη Νέα Γενιά και ποια σκοτεινά συμφέροντα εξυπηρετεί – μάλλον- χωρίς να το θέλει;

Η εκδότρια του «Ιndignez-vous!» Σιλβί Κροσμάν, πρώην δημοσιογράφος του «Μonde», είπε τα εξής, αναφερόμενη στην τεράστια επιτυχία που είχε η έκδοση: «Δεν το περιμέναμε με τίποτε. Έχουμε συνηθίσει σε ένα τιράζ λίγων εκατοντάδων και τώρα ξαφνικά πουλάμε εκατοντάδες χιλιάδες αντίτυπα. Μόλις βάλαμε μπροστά τη δεύτερη έκδοση, άλλες 200.000 βιβλία». Και εξηγεί: «Βλέπω το βιβλίο ως μια νέα, επικαιροποιημένη, εκδοχή της έκκλησης για αντίσταση που απηύθυνε ο Ντε Γκωλ στην ιστορική ομιλία του από το Λονδίνο, τον Ιούνιο του1940».

Το βιβλίο του διαβάζεται σαν διάλογος μεταξύ του ιδίου και του δημοσιογράφου Ζιλ Βαντερπόοτεν. Ο τίτλος του “Αγανακτήστε” είναι και το κεντρικό μήνυμα του 93χρονου: ο Στεφάν Εσέλ καλεί τους νέους να δραστηριοποιηθούν, να βγουν από την απάθεια, να ενωθούν και να διαμαρτυρηθούν για τα κακώς κείμενα που βλέπουν γύρω τους και, όπου μπορούν, στον άμεσο περίγυρό τους, να δημιουργήσουν και κάτι καινούριο. “Πολιτικοί, οικονομικοί ηγέτες και διαχειριστές, πειθαρχήστε! Εγκαταλείψτε τα εθνικά σύνορα και δρομολογήστε μια παγκόσμια στρατηγική, για παράδειγμα στο πλαίσιο ενός συμβουλίου των ΗΕ για την οικονομική και κοινωνική ασφάλεια“, γράφει ο Εσέλ τονίζοντας ότι αυτό θα μπορούσε να λειτουργήσει ως προπομπός μιας παγκόσμιας κυβέρνησης.

“Σήμερα, περισσότερο παρά ποτέ, περισσότερο ακόμη και μετά το τέλος του πολέμου το 1945, βρισκόμαστε αντιμέτωποι με τις μεγάλες προκήσεις της παγκόσμιας δικαιοσύνης, της δικαιοσύνης στην οικονομία, και της προστασίας του πλανήτη μας. Ειδικά σε αυτό το πεδίο μπορείς να δραστηριποιηθείς πλέον μόνον ως παγκόσμια οργάνωση“.

Πρωταγωνιστικός ο ρόλος του ΟΗΕ

Για τον Στεφάν Εσέλ μόνον τα ΗΕ είναι σε θέση να αντιμετωπίσουν τις μεγάλες προκλήσεις του παρόντος και του μέλλοντος: τη βία, την περιβαλλοντική καταστροφή, την κατάπτωση των ηθών, το οικονομείν που δεν σέβεται τον άνθρωπο. Στο πλαίσιο αυτό θεωρεί αναγκαία την ίδρυση μίας περιβαλλοντικής οργάνωσης στο πλαίσιο του ΟΗΕ, στην οποία θα πρέπει να υπαχθούν ο Παγκόσμιος Οργανισμός Εμπορίου, το ΔΝΤ και η Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα. “Η υπερεκμετάλλευση του πλανήτη μπορεί να σταματήσει εάν το θέλουν πραγματικά όλοι“:

“Όλα εξαρτώνται από το εάν οι ισχυρότερες χώρες θέλουν πράγματι να αξιοποιήσουν το όπλο που λέγεται ΟΗΕ. Το άρθρο 71 αναφέρεται σε μη κυβερνητικές οργανώσεις (ΜΚΟ) οι οποίες έχουν γνωρίσει πρωτοφανή ανάπτυξη τα τελευταία 30 χρόνια. Ή τα κράτη θα γίνουν πιο έξυπνα από ότι είναι σήμερα, θα συνεργαστούν επιτέλους και θα αξιοποιήσουν τον ΟΗΕ όπως πρέπει ή εάν δεν το κάνουν, θα μπορούσαν να ενταθούν οι πιέσεις από τις μη κυβερνητικές οργανώσεις προκειμένου να αναγκαστούν οι χώρες – μέλη να αντιδράσουν“.

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Νομίζω το έχουμε ξανασυζητήσει για το "Αγανακτήστε"...


τέσπα. όπως και να έχει.


φίλε μου Πατρεύ, έχεις δίκιο.
Πρόκειται για μια σκοτεινά σκοτεινή συνομωσία του σκότους, υποκινούμενη από έναν γέρο-Εβραίο.
Όλα είναι γραμμένα μέσα στα Πρωτόκολλα των Σοφών της Σιών.
Εμείς όμως δεν πρέπει να υποκύψουμε.
Οι προφητείες του Κοσμά του Αιτωλού έχουν αρχίσει να επαληθεύονται.
Σύντομα έρχεται η ώρα που ο μαρμαρωμένος βασιλιάς θα ξαναζήσει και η Ελληνική Σημαία
(Με τον Δικέφαλο της Πολης, όχι της ΑΕΚ)
θα κυματίσει πάλι υπερήφανη επί των τοιχών της Βασιλεύουσας.


Υγ. αυτό παίζει να είναι το σοβαρότερο ποστ της καρριέρας μου :confused:
υγ2. το όλο σεττινγκ προέκυψε από μια συζήτηση με μονιμά επιλοχία στο γκρικ άρμυ. Μου εκμυστηρεύτηκε πως έρχονται αναταραχές στον λαό σύντομα :confused: και πως το ΛΑΟΣ είναι η μόνη επιλογή στους καιρούς που έρχονται.
υγ3. Βρείτε ρε σεις που συζητήσαμε για το "Αγανακτήστε". Κάποιος πρέπει να είπε και την ατάκα "ο γερο-Εβραίος"
υγ4. Να ρωτήσουμε και στο Σύνταγμα εάν το διάβασε κανείς :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
'Oταν στα έλεγα δεν με άκουγες φίλε μου Great Chaos. Τώρα απογοητευθήκατε. Να ακούτε τον διαισθητικό Δόκτωρ, πάντα δικαιώνεται καθυστερημένα ο γκαντέμης ελιτιστής Μαρία Αντουανέτα. Δεν θέλω να είμαι ελιτιστής, απλά θέλω να ξέρω ποιός είναι ο ηγέτης μου γιατί τον λαό δεν τον εμπιστεύομαι πια. Και σαν να μην έφτανε αυτό, κάπου διάβασα ότι το κίνημα το υποστηρίζει και ο τέως βασιλεύς Κωνσταντίνος. Εγώ είχα γράψει εδώ να υπάρξει ηγεσία και "άσε μας Μίκη, κάνε κόμμα ή παράτα μας κι εσύ, κάποτε ήσουν με τον Μητσοτάκη" και έφαγα αρνητικές πάλι. Η επανάσταση χρειάζεται ηγεσία. Αυτή είναι η ηγεσία ; Ο τέως βασιλιάς, ο Ζουράρις, ο Ψωμιάδης και ο Παπαθεμελής ; Πού είναι ένας νέος Ελευθέριος Βενιζέλος ;
Η αμφισβήτηση, είναι δικαίωμα στην δημοκρατία.
Η πορεία του Μίκη, είναι αναμφισβήτητα μεγάλη, απομένει να δούμε η σπίθα αν κατατάξει τον Μίκη στην ιστορία της Ελλάδας ως αντάξιο με όλους τους μεγάλους Ελληνες.

Οφείλει ο Μίκης να βάλει βαθειά θεμέλια σην σπίθα. Τέτοια ώστε να μην επιτρέπουν παρέκκλιση απο αυτά που ο λαός κατεβαίνοντας στις πλατείες ζητάει με αγωνία.

Ου κλέψεις. Ισως θα έπρεπε να είναι η αρχή.
Ου αποκτήσεις σχέσεις με Siemens.
Ου σχετίσεις την πολιτική σου παρουσία με Rotary - Lions - Mason και σίγουρα το τραπεζικό σύστημα.
Έλεγχο στο τραπεζικό σύστημα και διαφάνεια στα κομματικά ταμεία.

Ουδεμία παραγραφή των αδικημάτων όλων των πολιτικών της μεταπολίτευσης.
Οπως έγινε για την χούντα, να γίνει και γι' αυτούς.
Δεν κατάλαβα σε τί διαφέρουν;
Μήπως μας έχουν φέρει την δημοκρατία;

Αυτές είναι μερικές σκέψεις, απο τις οποίες τυχόν παρέκκλιση θα σημαίνει απλά οτι το σύστημα έχει διαβρώσει και την σπίθα στην γέννηση της και η υστεροφημία του Μίκη

............................:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ναι σωστά, ο μέσος άνεργος στο σύνταγμα, διαδηλώνει με αυτό το σκοπό :confused:
εγώ χτες πχ, ζήτησα και μια παγκόσμια καφετέρια, μα μετά κατάλαβα πως ήδη υπάρχουν τα Σταρμπακς
αυτο σκεφτομουν και εγω..


μηπως το παρακανουμε ομως με τη συνομωσιολογια?

εγω βλεπω ποιοι φοβουνται οταν αγριευουν οι" αγανακτισμενοι" ..
και ειναι τα κατεστημενα των μΜΕ καθαρα..

σε λιγο εσυ φιλε Πατρεα θα βγαλεις Διεθνιστη και τον Τράγκα...:confused::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.



συνεντευξεις του Βαρουφακη σε αγγλικο και γερμανικο καναλι..
αξιζει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
αυτο σκεφτομουν και εγω..


μηπως το παρακανουμε ομως με τη συνομωσιολογια?

εγω βλεπω ποιοι φοβουνται οταν αγριευουν οι" αγανακτισμενοι" ..
και ειναι τα κατεστημενα των μΜΕ καθαρα..

σε λιγο εσυ φιλε Πατρεα θα βγαλεις Διεθνιστη και τον Τράγκα...:confused::P

Τα στοιχεία τα οποία είναι μπροστά στα μάτια μας εσύ τα λες συνωμοσιολογία;

Δυστυχώς το πρόβλημά μας σήμερα είναι ότι δεν μπορούμε να δούμε αυτά που συμβαίνουν μπροστά στα μάτια μας... Αποκαλύπτονται συνεχώς κι εμείς κάνουμε πως δε βλέπουμε. Δε θέλουμε ή δεν μπορούμε να δούμε; Ένα ερώτημα που για πολύ καιρό θα με βασανίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ΟΙ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ, Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΤΥΠΙΣΣΑ ΕΦΑΓΕ ΚΡΑΞΙΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ,ΚΑΙ ΔΙΑΓΡΑΦΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΠΟΥ ΑΝΗΚΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ακριβως...:)

οσοι το παιζουν εκπροσωποι απλα προβαλουν τους εαυτους τους στα καναλια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Η επανάσταση των επαναστάσεων πνίγηκε στην...μουστάρδα-πιάσε ένα με λουκάνικο, άντε στις δουλειές μας τώρα! Εξαιρούνται εκείνοι που αυτή είναι η δουλειά τους! Πάντως δεν κατάφερε κανείς να την καπελώσει!**

Αποκαλύπτονται συνεχώς κι εμείς κάνουμε πως δε βλέπουμε. Δε θέλουμε ή δεν μπορούμε να δούμε; Ένα ερώτημα που για πολύ καιρό θα με βασανίζει...
Κοίταξε Πετράν, η απάντηση στην ερώτηση σου είναι πλέον -επειδή στην αρχή κι εγώ σχεδόν κόντεψα (λέμε τώρα) να πιστέψω στην αυθόρμητη κίνηση- σχετικά απλή! Θα σου έλεγα λοιπόν, ένας συνδιασμός και των δυο με το ποσοστό να αυξομειώνεται ανάλογα το πόσο καλά στήνεται το παιγνίδι κάθε φορά! ;)

Από κει και μετά όμως, έχω να κάνω κι εγώ κάποιες....παρατηρήσεις, γιατί πολύ μας τα έχουνε κάνει τσουρέκια πολίτικα (τα αυτιά καλέ) οι ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ του θέματος "η επανάσταση των μονίμως επαναστατημένων", και αισθάνομαι την ανάγκη να το αναλύσω οικονομικά!
Βέβαια, αλίμονο σε αυτούς που δεν....συμφώνησαν, μαύρο φίδι που τους έφαγε, η οργή του...Καν θα πέσει πάνω τους! :cold:

Λοιπόν, το ετερόκλητο και πολύχρωμο πλήθος αποτελείται από, εκείνους που "συντηρούνται" από τέτοιες καταστάσεις, αποκτά νόημα η ζωή τους και νοιώθουν ότι υπάρχουν, αφού όποτε τα πράγματα βρίσκονται σε "κανονικούς" ρυθμούς, δεν γυρίζει να ασχοληθεί μαζί τους ούτε η γάτα της γειτονιάς!
Ο επαγγελματίας επαναστάτης, γι αυτόν δεν έχει σημασια καν να γνωρίζει, αρκεί να....επαναστατήσει!

Τους άλλους "επαγγελματίες" τους οργανωμένους, που χρησιμοποιούν τους προηγούμενους (επαγγελματική αλληλεγγύη)!
Οι τύποι του ...."σπίτι-σπίτι τοίχο-τοίχο" (και για σύνθημα θα βήχω) εκσυγχρονίσθηκαν, πήραν λαπτοπ και είναι πια στο facebook! Ώρε μάνα, αλλιώς μου τα 'πες για τεχνολογίες και βρυσοσπάστες! Η σταθερή αντιδεξιά αξία και υπέρμαχοι της.....αγροτικής οικονομίας, που άφησαν τις κόκκινες σημαίες προσωρινά και χάριν του "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα", και αποτέλεσαν τον....εθνικό κορμό, εξ ου και η μανία των εθνικοποιήσεων τραπεζών!

Και τέλος, κάποιοι φτωχοδιάβολοι και είναι η πλέον "υγιής" περίπτωση, που καταλαβαίνουν και ελπίζουν κι εύχονται πως μπορεί να βγει τελικά κάτι καλό....(φευ)

Σε κάτι ανεμομαζέματα άνευ αξίας λόγου που χοροπηδάνε όπου δούνε κόσμο, δεν θα αναφερθώ, αυτούς δεν αξίζει ούτε να τους φτύσει κανείς! :sly:

**Μια φεσωμένη επανάσταση, από τους ίδιους τους εμπνευστές άμα τη γεννέσει της, δεν μπορεί και να ...καπελωθεί!
Έτσι δεν είναι;

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Η επανάσταση των επαναστάσεων πνίγηκε στην...μουστάρδα-πιάσε ένα με λουκάνικο, άντε στις δουλειές μας τώρα! Εξαιρούνται εκείνοι που αυτή είναι η δουλειά τους! Πάντως δεν κατάφερε κανείς να την καπελώσει!**
Κοίταξε Πετράν, η απάντηση στην ερώτηση σου είναι πλέον -επειδή στην αρχή κι εγώ σχεδόν κόντεψα (λέμε τώρα) να πιστέψω στην αυθόρμητη κίνηση- σχετικά απλή! Θα σου έλεγα λοιπόν, ένας συνδιασμός και των δυο με το ποσοστό να αυξομειώνεται ανάλογα το πόσο καλά στήνεται το παιγνίδι κάθε φορά! ;)

Από κει και μετά όμως, έχω να κάνω κι εγώ κάποιες....παρατηρήσεις, γιατί πολύ μας τα έχουνε κάνει τσουρέκια πολίτικα (τα αυτιά καλέ) οι ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ του θέματος "η επανάσταση των μονίμως επαναστατημένων", και αισθάνομαι την ανάγκη να το αναλύσω οικονομικά!
Βέβαια, αλίμονο σε αυτούς που δεν....συμφώνησαν, μαύρο φίδι που τους έφαγε, η οργή του...Καν θα πέσει πάνω τους! :cold:

Λοιπόν, το ετερόκλητο και πολύχρωμο πλήθος αποτελείται από, εκείνους που "συντηρούνται" από τέτοιες καταστάσεις, αποκτά νόημα η ζωή τους και νοιώθουν ότι υπάρχουν, αφού όποτε τα πράγματα βρίσκονται σε "κανονικούς" ρυθμούς, δεν γυρίζει να ασχοληθεί μαζί τους ούτε η γάτα της γειτονιάς!
Ο επαγγελματίας επαναστάτης, γι αυτόν δεν έχει σημασια καν να γνωρίζει, αρκεί να....επαναστατήσει!

Τους άλλους "επαγγελματίες" τους οργανωμένους, που χρησιμοποιούν τους προηγούμενους (επαγγελματική αλληλεγγύη)!
Οι τύποι του ...."σπίτι-σπίτι τοίχο-τοίχο" (και για σύνθημα θα βήχω) εκσυγχρονίσθηκαν, πήραν λαπτοπ και είναι πια στο facebook! Ώρε μάνα, αλλιώς μου τα 'πες για τεχνολογίες και βρυσοσπάστες! Η σταθερή αντιδεξιά αξία και υπέρμαχοι της.....αγροτικής οικονομίας, που άφησαν τις κόκκινες σημαίες προσωρινά και χάριν του "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα", και αποτέλεσαν τον....εθνικό κορμό, εξ ου και η μανία των εθνικοποιήσεων τραπεζών!

Και τέλος, κάποιοι φτωχοδιάβολοι και είναι η πλέον "υγιής" περίπτωση, που καταλαβαίνουν και ελπίζουν κι εύχονται πως μπορεί να βγει τελικά κάτι καλό....(φευ)

Σε κάτι ανεμομαζέματα άνευ αξίας λόγου που χοροπηδάνε όπου δούνε κόσμο, δεν θα αναφερθώ, αυτούς δεν αξίζει ούτε να τους φτύσει κανείς! :sly:

**Μια φεσωμένη επανάσταση, από τους ίδιους τους εμπνευστές άμα τη γεννέσει της, δεν μπορεί και να ...καπελωθεί!
Έτσι δεν είναι;

.
Για κάντα λιγάκι ποιο λιανά, να σε καταλάβει και ο πολύς κόσμος.

Πες μας τί θα ήθελες εσύ να γίνει;
Με ποιον τρόπο πιστεύεις οτι θα καταφέρουμε κάτι καλό; Γιατι απο αναλύσεις, έχουμε χορτάσει.
Θα Παγκαλέψουμε σε λίγο. Να μια κοιλάρα θα χρειαστεί να κουβαλάμε. :clapup:

Μια λύση είναι να κάτσουμε στα αυγά μας να τα κλωσάμε.:hmm:Κηφήνες θα βγούνε και όχι κοτόπουλα.

Μια άλλη λύση είναι να παίξουμε νιτέντο ή τίποτες άλλο...:eek:
Τέλος πάντων, επειδή δεν μου κατεβαίνουν σήμερα πολλά, πες και εσύ κάτι, μπορείς!
Αν αρχίσεις τις αναλύσεις θα αρχίσω να ψάχνω παράθυρο...:whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,882 μηνύματα.
Ένα άλλο κίνημα έρχεται να ανταγωνιστεί τους Αγανακτισμένους. Το κίνημα των Εξωπορτίστας! :smoke:

Όλοι την Τετάρτη έξω από τη βίλα του Γιωργάκη στο Καστρί! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το ποιημα του Αγανακτισμενου..:D


Τόπε -τόπε ο Αστρολόγος
με κανό θα φύγει ο Γιώργος
πούνε σούπερ μυθολόγος
μιας κακιάς στιγμής μας τζόγος

Τόπε -τόπε ο Αστρολόγος
φεύγει ο Θόδωρος ο μπόγος
ο φαγάνας μπουρδολόγος
που του λείπει διαιτολόγος

Τόπε – τόπε ο Διαμαντής
πάει κι’ ο «αλχημιστής»
του πρες-ροομ Πεταλωτής
πού χει αυτί Πινακωτής

Τόπε -τόπε ο Αστρολόγος
περί της Οικονομίας λόγος
είν’ ο Τσάρος μας ο Γιώργος
μούφα οικονομολόγος

Τόπε -τόπε ο Αστρολόγος
στους «τριακόσιους» πέφτει λόγος
να ψηφίσουν αναλόγως
μην τους μείνει «στάμπα» ο ψόγος

Ναι, μου λέει ο αστρολόγος
Όταν τούρτα κόψει ο Γιώργος
με πενηνταεννιά κεράκια,
Θα κτυπήσεις παλαμάκια

Μα τον Άγιο Μνημόνιο
δεν αντέχω το μνημόνιο
Και γι αυτό συντρέχει λόγος
νάχει δίκιο ο αστρολόγος

ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΣ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ

ΠΠ – gkatzios
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΆΝΝΑ_ΑΝΟΎΛΑ

Νεοφερμένος

Η ΆΝΝΑ_ΑΝΟΎΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παλλήνη (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
αυτο το κινημα ηταν και ειναι οτι καλυτερο εχουν κανει οι ελληνες τα τελευταια χρονια....ολοι μαζι ας προσπαθησουμε για να συνεχιστει !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • KYR.jpg
    KYR.jpg
    167.7 KB · Εμφανίσεις: 82

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Να ετοιμαζόμαστε για εκλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top