Η φτώχεια "χτύπησε" για τα καλά την πόρτα της Ιταλίας

H-M

Δραστήριο μέλος

Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα 23 Ευρωπαίοι στους 100 κινδυνεύουν να βρεθούν κάτω από το όριο της φτώχειας, ενώ το ίδιο ισχύει για μία στις τέσσερις ιταλικές οικογένειες. Με αφορμή τις δυσοίωνες προβλέψεις για το μέλλον της Ιταλίας, η «Corriere della Sera» πραγματοποίησε ρεπορτάζ, στο οποίο παρουσιάζεται η τραγική πραγματικότητα. Η Λορεντάνα Εσπόζιτο κι ο Γκάσπαρε Τουμινέλο είναι δύο χαρακτηριστικά παραδείγματα του φαινομένου «νεόπτωχων» που μαστίζει την Ιταλία αλλά και την υπόλοιπη Ευρώπη. Η 33χρονη Λορεντάνα είναι χωρισμένη και μητέρα ενός 11χρονου αγοριού που περιμένει με τρόμο την ειδοποίηση έξωσης από τον ιδιοκτήτη του μόλις 30 τετραγωνικών διαμερίσματος καθώς δε μπορεί πια να πληρώνει το υπέρογκο ποσό των 680 ευρώ για το ενοίκιο. «Τα χρήματα που παίρνω από τη δουλειά μου ως ταμίας σε σούπερμαρκετ είναι μόλις 600 ευρώ ενώ δεν λαμβάνω ούτε τις υπερωρίες και δε μπορώ να αντεπεξέλθω στις υποχρεώσεις μου. Αυτό που προσπαθώ τώρα είναι να αποκτήσω ένα διαμέρισμα στις εργατικές κατοικίες. Όμως αυτό δεν είναι απλό. Πρέπει πρώτα να μείνω στο δρόμο με το παιδί μου και μόνο τότε θα δω αν μπορέσω να αποκτήσω ένα σπίτι στις εργατικές κατοικίες», είπε η Λορεντάνα.
«Τι μέλλον να δω για το παιδί μου και για μένα;», αναρωτιέται η 33χρονη Ιταλίδα που βλέπει ακόμα και την ελπίδα μιας στέγης να εξανεμίζεται μια και από τις εργατικές κατοικίες μένουν ελεύθερα μόνο μερικές εκατοντάδες διαμερίσματα καθώς η ζήτηση έχει αυξηθεί κατακόρυφα τα τελευταία χρόνια.
Σε χειρότερη κατάσταση όμως βρίσκεται ο 52χρονος Γκάσπαρε Τουμινέλο που εδώ και δύο χρόνια ζει στο αυτοκίνητό του στην πρωτεύουσα της μόδας, του design, της χλιδής, το Μιλάνο. Δεν είναι προφανώς όλα όμως βουτηγμένα σε χρυσόσκονη στην ιταλική πόλη. Παρότι στο παρελθόν λοιπόν ο Γκάσπαρε είχε δικό του καφενείο και πλήρωνε τους φόρους, έφτασε η στιγμή που τα χρέη τον έπνιξαν οδηγώντας τον να εγκαταλείψει το σπίτι που νοίκιαζε και να μετακομίσει στο αμάξι του.
Πρόσφατα δε, του διαγνώστηκε κακοήθης καρκίνος στομάχου και μετά την επέμβαση στην οποία υποβλήθηκε κάθε ημέρα πηγαίνει στο νοσοκομείο για χημειοθεραπεία και το βράδυ επιστρέφει στο μηχανοκίνητο σπίτι του δίνοντας αγώνα με τη ναυτία, τον πόνο και την φτώχεια. «Δε βλέπω μέλλον για εμένα. Στα 42 του ένας άνδρας θεωρείται μεγάλος για να βρει νέα δουλειά, πόσο μάλλον εγώ που είμαι 52», δήλωσε ο Γκάσπαρε.


Πηγή : Xrimanews.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Η Ιταλία βρίσκεται στην θέση που είμασταν εμείς το καλοκαίρι του 2010. Και με τα μονομερή μέτρα της λιτότητας βαδίζει στον δρόμο μας.
Έχει δε, τα ίδια ακριβώς θεσμικά προβλήματα με εμάς, αλλά όμως έχει παραγωγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Έχει δε, τα ίδια ακριβώς θεσμικά προβλήματα με εμάς, αλλά όμως έχει παραγωγή.

Καλά, παραγωγή έχει και ...η Νιγηρία, αλλά ο λαός της ζει χειρότερα κι απ' τους ...Κινέζους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Καλά, παραγωγή έχει και ...η Νιγηρία, αλλά ο λαός της ζει χειρότερα κι απ' τους ...Κινέζους!
Οι Κινέζοι όμως δεν έχουν το επίπεδο διαφθοράς αλλά ούτε γραφειοκρατίας στο βαθμό που έχουμε εμείς, οι Ιταλοί και οι Νιγηριανοί. Γιατί δεν απέχουμε και πολύ να γίνουμε Νιγηρία. Άλλωστε το ότι γίναμε Κολομβία δεν νομίζω να είναι και επίτευγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Οι Κινέζοι όμως δεν έχουν το επίπεδο διαφθοράς αλλά ούτε γραφειοκρατίας....

:redface::redface::redface:Αντίθετα, έχω τη γνώμη, ότι στην Κίνα η Γραφειοκρατία βρίσκεται στην αποθέωσή της, με τέτοιο προνόμιο στη διαφθορά, ώστε ο κινέζικος λαός να ζει σε τρισχειρότερος από τις δικές μας συνθήκες! Δεν άκουσες, που ακόμη και η κ. Αλέκα Παπαρήγα λέει: "Όχι στη κινεζοποίηση του ελληνικού λαού...";;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
:redface::redface::redface:Αντίθετα, έχω τη γνώμη, ότι στην Κίνα η Γραφειοκρατία βρίσκεται στην αποθέωσή της, με τέτοιο προνόμιο στη διαφθορά, ώστε ο κινέζικος λαός να ζει σε τρισχειρότερος από τις δικές μας συνθήκες! Δεν άκουσες ,που ακόμη και Αλέκα λέει: "Όχι στη κινεζοποίηση του ελληνικού λαού...";;;:P
Γιατί συγκρίνεις ανόμοια πράματα;
Μιλάμε για την ανταγωνιστικότητα, την ανάπτυξη και όχι το βιοτικό επίπεδο του λαού.
Εμείς εδώ έχουμε-είχαμε ένα πολύ καλό βιοτικό επίπεδο ζωής λόγω του κράτους-πρόνοιας αλλά ανταγωνιστικά είμαστε ο προτελευταίος πάτος της ΕΕ λόγω της Διαφθοράς και της Γραφειοκρατίας.
Αυτό πέθανε διότι πέθανε και το κράτος.
Γι'αυτό ή θα φτιάξουμε λοιπόν τους Θεσμούς του κράτους και την συμπεριφορά μας προκειμένου να διατηρήσουμε αυτά που μας έμειναν ή θα γίνουμε Νιγηρία. Απλά είναι τα πράματα.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ όταν γράφω Θεσμούς με κεφαλαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Γιατί συγκρίνεις ανόμοια πράματα;
Μιλάμε για την ανταγωνιστικότητα, την ανάπτυξη και όχι το βιοτικό επίπεδο του λαού.
...
:redface::redface::redface:: Που βλεπεις την ανομοιότητα; Εκτός αν θεωρείς, ότι η Εργασία δεν θα πρέπει να προσδοκά ευημερία, από την "ανταγωνιστικότητα" και την "ανάπτυξη" ( του Κεφαλαίου! ). Αυτό, κατά τα πρώτα χρόνια του σταλινικού καθεστώτος, λεγόταν "σταχανοφισμός", που σου έδινε το παράσημο του "Ήρωα της Επανάστασης"!
Εμείς εδώ έχουμε-είχαμε ένα πολύ καλό βιοτικό επίπεδο ζωής λόγω του κράτους-πρόνοιας αλλά ανταγωνιστικά είμαστε ο προτελευταίος πάτος της ΕΕ λόγω της Διαφθοράς και της Γραφειοκρατίας.
Αυτό πέθανε διότι πέθανε και το κράτος.
...
:P:P:P: Εμείς εδώ την είχαμε βολέψει, λίγο με τους μεταναστες γονείς μας στη Γερμανία και λίγο με το...Τείχος του Βερολίνου("Παραπέτασμα" ψυχροπολεμικά! ). Μόλις τέλειωσαν και τα δύο, παραμέναμε "καλύτερα από τους Βούλγαρους", αλλά με "διακοποδάνεια" και "ντάινερς", "βίζες" και παρόμοιες "βίζιτες" του μηχανισμού ΝΔ-ΠΑΣΟΚ! Ούτε κι αυτοί λοιπόν δεν περίμεναν ότι θα "ζούσε το κράτος". Οπότε σου λέει:" "Έλληνες χωρίς κράτος δε νοούνται! Δεν τους ξεπαστρεύουμε κι αυτούς, να πλένουμε τα χέρια μας;"

Γι'αυτό ή θα φτιάξουμε λοιπόν τους Θεσμούς του κράτους και την συμπεριφορά μας προκειμένου να διατηρήσουμε αυτά που μας έμειναν ή θα γίνουμε Νιγηρία. Απλά είναι τα πράματα.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ όταν γράφω Θεσμούς με κεφαλαία
:redface::redface::redface:: Νομίζω!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Ξέρεις έχουμε βασικές διαφορές στην ορολογία.

Εσύ την λες «εργασία», εγώ την αποκαλώ «απασχόληση». Αυτό σημαίνει ότι απασχολούμαι για να παράγω, δηλαδή αναδιανομή δηλαδή μέρους των κερδών του κεφαλαίου στις κατώτερες τάξεις. Επίσης ανταγωνιστικότητα σημαίνει επένδυση, δηλαδή ένας μηχανισμός αύξησης της απασχόλησης άρα και του εισοδήματος. Αυτό προσδιορίζει την αποταμίευση άρα πόροι για καλύτερο βιοτικό επίπεδο ζωής.

Εμείς δεν παράγαμε, δεν είχαμε μηχανισμό αύξησης της απασχόλησης -εισοδήματος μέσω των επενδύσεων, αλλά μέσω δανεικών. Οι Ιταλοί έχουν όμως τους μηχανισμούς αύξησης μέσω μέσω των επενδύσεων, κάτι που δεν το έχουμε εμείς. Αυτό που λένε ότι δεν είναι μόνο το κρατικό έλλειμα που πρέπει να μειώσουμε αλλά και αυτό το εμπορικό, είναι σωστό. Και αιτία για αυτό δεν είναι το μισθολογικό κόστος, αλλά άλλοι Θεσμοί, όπως η Γραφειοκρατία και η Διαφθορά-Δικαιοσύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Forza Italia:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top