Βοήθεια στους πυροπαθείς

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι λες βρε Bill μου??? Δηλαδή ο αγρότης, που έχασε τα χωράφια του, φταίει? Τα ζώα που χάθηκαν, δεν έφερναν καθόλου λεφτά? Οι ελιές που κάηκαν, δε μετράνε? Για κάτσε λίγο και σκέψου το...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
@bill slayer

Δικαιολογώ αυτή τη στάση σου λόγω της ηλικίας σου μόνο.

Σου εύχομαι ποτέ εσύ ή κοντινός συγγενής ή φίλος σου, να μην έρθει σε τέτοια κατάσταση και να κρέμεται από την ανταπόκριση των συμπολιτών του και της πολιτείας. Τότε θα δεις πόση ανάγκη έχεις τον διπλανό σου αν χάσεις το σπίτι σου, τη δουλειά σου, τα χωράφια σου που από αυτά ζούσες και έχεις και μικρά παιδιά ή είσαι ηλικιωμένος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μπορει να μη το σκεφτηκε καλα το παιδι..

μπιλ, νομιζω κι εγω οτι απλα ενθουσιαστηκες η απλα εμεινες με ανοιχτο το στομα με ολα αυτα που ακουγονται.

παντως, βοηθεια ΠΑΝΤΑ θα χρειαζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Είπα εγώ ότι δε χρειάζεται?:confused:Είπα ότι φταίει ο αγρότης?Απλά και για τις ελιές και για τα χωράφια που κάηκαν δε θα πάρουν λεφτά?Ξέρετε ότι παίρνουν 350 ευρώ για νοίκι και πόσα λεφτά για ελιές,συκιές και τα πάντα απ'το κράτος?Δε λέω,υπάρχουν κάποιοι που χρειάζονται πραγματικά βοήθεια,αλλά πολλοί απ'αυτούς θα φτιαχτούν ΚΑΛΥΤΕΡΑ απ'ότι ήταν.Και μη νομίζετε ότι είχαν καμιά περιουσία όσον αφορά το σπίτι,ένα μικρό σπίτι είχαν.Αλλά τώρα όπως είπα και πριν κάποιοι θα χτίσουν ακόμα και μεγαλύτερο σπίτι πχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πού τα βασίζεις αυτά, Βασίλη; Ξέρεις πόσα λεφτά πήραν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Ναι ξέρω.Πολλά.Και σε προηγούμενα ποστς είπα και από πού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν έχεις αναφέρει ποσά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αυτό μπορεί να το βρει ο καθένας,κάνεις ένα search και βλέπεις κυρίως απ'την κυβέρνηση πόσα έχουν πάρει,από εκδηλώσεις είναι αρκετά και απ'τον μαραθώνιο στα κανάλια επίσης...πολλά;)Ελπίζω να σε κάλυψα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλό μου δε ρωτάω για να μάθω. Ρωτάω για να καταλάβω, γιατί λες ότι κάποιος που έχασε την πηγή χρημάτων του, κι όχι απλά ένα κεφάλαιο, δεν αξίζει άλλη βοήθεια, ήδη ενάμιση μήνα μετά την καταστροφή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
βρε βασιλη, ειπαν οτι μαζευτηκαν τοσα χρηματα. δεν ειπαν αν τα πηραν, πως τα πηραν η αν προκειται να τα παρουν,οκ? στην ελλαδα ζουμε...
αν νομιζεις οτι δε χρειαζονται βοηθεια, σε προκαλω να κατεβεις μονος σου στην ηλεια και να δεις απλα πως ζουν! και ερχεται χειμωνας! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Μακάρι να ήμουν κι εγώ πυροπαθής...:whistle:
Ενημερωθείτε καλύτερα.Απ'το κράτος πάντως τα πήραν.Εσείς νομίζετε ότι εκεί υπήρχαν βίλες?:PΤα περισσότερα ήταν παράγκες και τώρα αυτοί θα φτιαχτούν καλύτερα.πήγαινε εσύ σε λίγους μήνες να δεις τα σπίτια τους και θα καταλάβεις τι σου λέω
@Γίδι ποια πηγή των κεφαλαίων τους?για εξήγησέ μου.τα ζώα,τα χωράφια,ποια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Κι έλεγα πού είναι ο Αρκτούρος:P
Μακάρι να ήμουν κι εγώ πυροπαθής...:whistle:
Που λέει ο λόγος,αν δν καταλαβαίνεις τι εννοώ διάβασε καλύτερα τα ποστ μου...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Τα έχω διαβάσει..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Μακάρι να ήμουν κι εγώ πυροπαθής...:whistle:
Ενημερωθείτε καλύτερα.Απ'το κράτος πάντως τα πήραν.Εσείς νομίζετε ότι εκεί υπήρχαν βίλες?:PΤα περισσότερα ήταν παράγκες και τώρα αυτοί θα φτιαχτούν καλύτερα.πήγαινε εσύ σε λίγους μήνες να δεις τα σπίτια τους και θα καταλάβεις τι σου λέω
@Γίδι ποια πηγή των κεφαλαίων τους?για εξήγησέ μου.τα ζώα,τα χωράφια,ποια??

Πραγματικά σου εύχομαι να μην βρεθείς στην θέση τους ώστε να καταλάβεις πόσο αστεία είναι αυτά που λες. Αν έχανες εσύ το σπίτι σου, την περιουσία σου, οι γονείς σου έχαναν την δουλειά τους (όπως έπαθαν αρκετοί από αυτούς τους ανθρώπους αφού η δουλειά τους αφορούσε τα χωράφια και τα ζώα τους) θα σου έφταναν τα λιγοστά χρήματα από τις δωρεές και 3000 ευρώ από το κράτος; Ακόμα και σε παράγκες να έμεναν που πολύ αμφιβάλω μιας και είδα τι σπίτια κάηκαν από την τηλεόραση και πάλι αυτά τα χρήματα δεν τους φτάνουν! Ξέρεις πόσο κοστίζει ένα σπίτι; Που νομίζεις ότι μπορούν να χτίσουν σπίτι με 3000 και έστω 10.000 ευρώ (αν πάρουν) Με το ζόρι 2χ2 δωμάτιο χτίζεις με τόσα χρήματα.

Ναι τα ζώα και τα χωράφια εννοεί το Γίδι (τουλάχιστον αυτό κατάλαβα) Λίγα τα θεωρείς; Γι' αυτούς ήταν η κύρια πηγή εσόδων. Είναι σαν να έχασαν τη δουλειά τους. Όσα λεφτά και να τους δώσουν οι κόποι μιας ζωής δεν μπορούν να αναπληρωθούν.

Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες..

+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
.

Ναι τα ζώα και τα χωράφια εννοεί το Γίδι. Λίγα τα θεωρείς; Γι' αυτούς ήταν η κύρια πηγή εσόδων. Είναι σαν να έχασαν τη δουλειά τους.

:/:αυτο ακρυβος Μπιλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Γίδι ποια πηγή των κεφαλαίων τους?για εξήγησέ μου.τα ζώα,τα χωράφια,ποια??

Πολλοί από εκείνοι που έχασαν κάποιο επιχειρηματικό κεφάλαιο στις φωτιές δεν είχαν δημιουργήσει κάποια δικλίδα ασφάλειας, έστω μια απλή ασφάλεια. Όποτε δεν είναι καθόλου απίθανο κάποιοι να πήγαν στο απόλυτο μηδέν. Κάποιοι ίσως επειδή είχαν αρκεστεί στην πίτα των πολύ 800?, δηλαδή σταμάτησαν να εξελίσσονται , όποτε δεν είχαν περιθώριο για τέτοιες επενδύσεις και κάποιοι άλλοι λόγο αναλφαβητισμού :)

Θα μου πεις πρόβλημα τους που δεν είχαν κάποια ασφάλεια. Δυστυχώς αρκετοί Έλληνες πολίτες νιώθουν και αντιμετωπίζουν το κράτος σαν τους γονείς τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
θα σου έφταναν τα λιγοστά χρήματα από τις δωρεές και 3000 ευρώ από το κράτος;
Πες μου τώρα ότι τα λεφτά που πήραν απ'το κράτος είναι λίγα.Μόνο αυτό απάντησε και τα είδα όλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Πες μου τώρα ότι τα λεφτά που πήραν απ'το κράτος είναι λίγα.Μόνο αυτό απάντησε και τα είδα όλα

Συγκριτικά με τις περιουσίες που έχασαν αυτοί οι άνθρωποι ΝΑΙ ήταν λίγα, πολύ λίγα.

Τώρα σαν κράτος η Ελλάδα δεν ξέρω πόσο περισσότερο θα μπορούσε να συνεισφέρει δεδομένων των οικονομικών προβλημάτων που υπάρχουν. Δηλαδή δεν θεωρώ ότι το ελληνικό κράτος έκανε κάποιο λάθος απλώς ότι ότι και να έκαναν δεν θα μπορούσαν να αναπληρώσουν τις χαμένες περιουσίες. Γι' αυτό και πρέπει να βοηθήσουμε αυτούς τους ανθρώπους στο μέγιστο. Αν αύριο καεί το δικό σου το σπίτι δεν θα θέλεις να σε βοηθήσουν οι συμπολίτες σου; Για μένα είναι πολύ σημαντικό στο κράτος που ζω να υπάρχει κοινωνική αλληλεγγύη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Συγγνώμη βρε Bill, λεφτά πήραν και οι οικογένειες των παιδιών που χάθηκαν στα Τέμπη το 2003.. Και μιλάμε για πολλά λεφτά... Τι σημαίνει αυτό; Ότι ζούνε καλά ή είναι ευχαριστημένοι από την ελληνική δικαιοσύνη;
Πόσο μάλλον σ'αυτή την περίπτωση που οι άνθρωποι έχασαν τα χρήματα που οι ίδιοι είχαν επενδύσει..

@Exposed_Bone: Ναι, θεωρώ σωστό να ασφαλίζονται τα κεφάλαια, αλλά όχι να περιμένω από μια ασφάλεια να μου δώσει χρήματα που εγώ επένδυσα και συμβάλλουν στην οικονομική αναβάθμιση του κράτους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top