Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βασικα αν δεν γινεται κατι με τις ρυθμισεις γλωσσας δεν ξερω:P
χιμελα εχεις το ιδιο προβλημα με τα win 7 στο λαπτοπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Όχι μόνο με τα σ-βίστα στη δουλειά κι είναι πολύ ενοχλητικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οσοι εχουν σβηστα εχουν ολο κοληματα παντου.μιλαμε για λειτουργικο με ειδικες αναγκες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μυρτω4038

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ και τα εναλλάσσω με control-1 και control-0.

Αν μου δώσετε λύση κερνάω ουζάκια.

Himela τελικά κάθε δύσκολο πρόβλημα έχει μια απλή λύση.;)
Κάνοντας μια εξερεύνηση στο google, μήπως βρω κάποια βοήθεια, αλίευσα αυτό εδώ !:P

Το ακολούθησα κατά γράμμα και όλα δουλεύουν ρολόι!:clapup:
Himela εύχομαι καλή επιτυχία και περιμένω πρόσκληση ....για ουζάκια!:P:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Βασικά επειδή το πρόβλημα είναι στον υπολογιστή της δουλειάς δε θέλω να κάνω κάτι με κίνδυνο να το χαλάσω... Σου έβγαλε κάποιο πρόβλημα μήπως; Φοβάμαι, δεν ξέρω... Πάντως ότε και αν ανέβω Θεσσαλονίκη επιφυλάσσομαι για ουζάκια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Το είχα συναντήσει κι εγώ σε pc φιλου αλλα ήταν παρωδικό και δεν το εψαξα πολύ.
Δε μου φαίνεται οτι είναι κάτι επικύνδινο απ ότι είδα παντως εγώ το να κανεις αυτά που λέει το link. Το αντίστοιχο αρχείο τρέχει ήδη στο δικό μου και αφού το σκότωσα επαθα κι εγώ το ίδιο μέχρι που το ξανάτρεξα. Απλά για κάποιο λόγο δέν τρέχει στην αρχή που πρέπει. Το απλούστερο είναι να το κανεις ένα shortcut στο desktop σου (είναι μέσα στο system32 directory εκει που ειναι εγκατεστημένα τα windows δηλαδη C:\WINDOWS\system32 συνήθως) και να το πατάς όποτε θές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν το βρίσκω στο startup. Πάντως όλα όσα βρίσκονται εκεί είναι τσεκαρισμένα.

Επίσης για κάποιο λόγο όταν πατάω start δεν εμφανίζει κάπου run ή εκτέλεση.

Edit: το βρήκα. Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Υπάρχει και αλλού θεση για να βαλεις αυτά που θές να τρέξουν στην αρχή εκτώς απο το startup. Αν το βρήκες όμως και κάνεις ενα shortcut του αρχειου εκει μέσα θα τρέχει μόνο του σε κάθε εκκίνηση (δεν χρειαζεται να το βαλεις στο ίδιο σημείο που ειναι απο τη μάνα του δηλαδη, μπορείς να το βάλεις και στο startup που βλέπεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Μωρέ δε με πειράζει και κάθε μέρα να το κάνω, αρκεί που δεν πατάω τα καταρραμένα control-1, control-0.

Ξέρεις σε αποπροσανατολίζει πολύ.

Ευχαριστώ Δημήτρη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
ram https://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Adata-Ddr3-3Gb-Kit-1600G-AD31600G001GU3K.htm
σκληρός https://multirama.gr/products/product?pid=0316140&catid=020801
κάρτα γραφικών https://multirama.gr/products/catego...20300:A00630:F00075&nav=020300:A00247:K186207
επεξεργαστής https://multirama.gr/products/product?pid=0415301&catid=020100
ψύκρα https://multirama.gr/products/product?pid=0370988&catid=020400
τροφοδοτικό https://multirama.gr/products/product?pid=0447055&catid=020500
μητρική https://multirama.gr/products/product?pid=0422263&catid=020200
case https://www.plaisio.gr/Computers/Har...Silver-Case-RC-310-SKN1-GP-RC-310-SKN1-GP.htm
Πώς σας φαίνεται αυτός ο συνδυασμός;Βασικά με πιο μικρό τροφοδοτικό!Θα υπάρχει κάποια ασυμβατότητα;
Δεν με νοιάζει που είναι από διαφορετικά μαγαζιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Προβλημα με mouse...

Ειχα λοιπον ενα microsoft wheel mouse optical και ενα microsoft wireless notebook optical 4000 (και ακομα τα εχω δλδ...) και χρισιμοποιουσα ποτε το ενα και ποτε το αλλο, ολα μια χαρα!

Καπια στιγμη ετυχε να συνδεσω ενα αλλο ποντικι (αγνωστου κατασκευαστη, διαφιμιστικο μεγαλης ελληνικης εταιριας), και απο εκεινη την στιγμη, αν συνδεσω καπιο απο τα microsoft πατωντας το scroll μου βγαζει ολα τα παραθυρα και μπορω να διαλεξω πιο θα ανοιξει... Με το αλλο ποντικη ομως δουλευει κανονικα, οπως πριν, ανοιγωντας νεα tabs στον ff κλπ.

Κοιταξα απο τον πινακα ελενχου της ρυθμισεις του ποντικιου και δεν εντοπισα τιποτα.. Αλλωστε ειναι ακριβος η ιδιες, οπιο απο τα 3 ποντικια και αν συνδεσω. Μαλιστα στο assignment λεει flip3d (δεν ξερω τι παει να πει αυτο... Αλλα και με το διαφιμιστικο αυτην την επιλογη εχει)

Τι πρεπει να κανω λοιπον για να ξαναλειτουργουν οπως θελω τα microsoft;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Προϊόν της Microsoft είναι, περιμένεις να λειτουργεί σωστά; :P

Μήπως πειράχτηκε κάνας driver του ποντικιού; Έκανες καμιά εγκατάσταση όταν συνέδεσες το άλλο ποντίκι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τελικα εκει που ειχε to flip3d ειχε και επιλογη middle-click, την εβαλα και ολα οκ!

ευχαριστω παντος Γιωργο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
I need somebody, heeeeelp!:P

Eεεεε...εσείς κομπιουτεράκηδες....θέλω μία μικρή βοήθεια.

Το καλώδιο του ίντερνετ το βάζω στον desktop και το pc έχει μία χαρά ίντερνετ.
Το βάζω και στο λαπιτόπ και δεν παίρνει ίντερνετ!
Γιατίιιιιι?
:hmm:
:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Ανοιξε ένα command window και γράψε

Code:
ipconfig /all >lalala.txt 
notepad lalala.txt

μετά κάνε μας copy - paste αυτά που έχει στο notepad (2 φορές θα το κάνεις αυτο, μία στο laptop και μια στο desktop) και περίμενε να κάνουμε διάγνωση. A πες και τι λειτουργικό έχεις και απο πού παίρνεις internet στο δίκτυό σου.

Οι ρυθμίσεις που θα σε βάλουμε να αλλάξεις τελικα είναι στο network connections κάπου. Αν έχεις όρεξη να ψάξεις πρέπει να κάνεις τις ρυθμίσεις του tcp/ip στο ενα pc ίδιες με του άλλου που παίζει (σχεδόν τις ίδιες, IP θες διαφορετικό για να μπορούν να παίζουν και ταυτόχρονα). Δεν μπορώ όμως να σε καθοδηγήσω παραπάνω γιατι δεν ξέρω πόσες συνδέσεις έχεις ούτε τι ρυθμήσεις πρέπει να βάλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ανοιξε ένα command window και γράψε

Code:
ipconfig /all >lalala.txt 
notepad lalala.txt
μετά κάνε μας copy - paste αυτά που έχει στο notepad (2 φορές θα το κάνεις αυτο, μία στο laptop και μια στο desktop) και περίμενε να κάνουμε διάγνωση. A πες και τι λειτουργικό έχεις και απο πού παίρνεις internet στο δίκτυό σου.

Οι ρυθμίσεις που θα σε βάλουμε να αλλάξεις τελικα είναι στο network connections κάπου. Αν έχεις όρεξη να ψάξεις πρέπει να κάνεις τις ρυθμίσεις του tcp/ip στο ενα pc ίδιες με του άλλου που παίζει (σχεδόν τις ίδιες, IP θες διαφορετικό για να μπορούν να παίζουν και ταυτόχρονα). Δεν μπορώ όμως να σε καθοδηγήσω παραπάνω γιατι δεν ξέρω πόσες συνδέσεις έχεις ούτε τι ρυθμήσεις πρέπει να βάλεις.



Πρόσθετες πληροφορίες
Στον desktop έχω Windows XP ενώ στο λάπτοπ έχω τα πρώτα Vista, όχι αυτά που έχουν βγει τωρα.
Το καλώδιο του ίντερνετ μας "φέρνει ίντερνετ" από την Wind Tellas.

Σίγουρα κάποια ρύθμιση θά είναι στο "Internet Options" :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Το καλό είναι ότι στο desktop χρησιμοποιείς αυτόματες ρυθμίσεις, και άρα αρκεί να κάνεις το laptop να τις έχει. Μάλλον κάπου πήγες που δεν είχε αυτόματες ρυθμίσεις και το γύρισες σε manual και σου έχει μείνει, ή είναι disabled.

1. Θα χρειαστεί να ανοίξεις τα network connections στο laptop και πρέπει να δεις κάτι τέτοιο

Θα έχεις κι εσύ ένα εικονίδιο για κάθε network connection, ένα όμως σε ενδιαφέρει, αυτό της ενσύρματης κάρτας δικτύου.

2. Βρίσκεις και ενεργοποιείς την κάρτα δικτύου
Στην παραπάνω εικόνα το connection "wireless network connection" είναι disabled (γκρίζο), αν η ενσύρματη κάρτα δικτύου σου είναι έτσι την κάνεις δεξί click και enable. Επίσης προσέχεις το κόκκινο Χ που έχει δίπλα στο πριζάκι η σύνδεση "VPN". Αυτό σημαίνει ότι δουλεύει μεν η σύνδεση αλλά είναι το καλώδιο φυσικά αποσυνδεδεμένο. Αν έχεις τέτοιο πρόβλημα με το καλώδιο συνδεδεμένο στο router τότε έχεις αμιγώς καλωδιακό πρόβλημα. Επίσης αν δεν είναι προφανές ποια σύνδεση είναι η κάρτα δικτύου σου, είναι αυτή που όταν βγαλεις το καλώδιο βγάζει το κόκκινο Χ και όταν το ξαναβγάζεις φευγει.

3. Δεξί click στην κάρτα δικτύου και properties.. πρέπει να δεις κάτι τέτοιο.

Πατάς εκεί που λέει internet protocol version 4 (δε το ξετικαρεις, απλά το μπλεδιάζεις πατώντας στο όνομα) και μετά το κουμπί properties.

4. Του βάζεις και το ip και το dns obtain automatically, δηλαδή πρέπει να γίνει έτσι


5. Πατάς σε όλα apply - ok (μπορεί να αργήσει καμια 30αριά δευτερόλεπτα το 1ο οκ, είναι φυσιολογικό)

6. Το σταυρώνεις 3 φορές λέγοντας "φτου φτου φτου" η "στα όρη και στα βουνά" α λα ξεματιάστρα.

7. Βλέπεις αν έχεις internet.
Αν δεν έχεις δες αν μπορείς να μπεις εδώ https://147.102.222.210/. Είναι η σελίδα του Μετσοβείου, μη φοβάσαι. Αν όμως μπαίνεις εκεί και όχι αλλού σημαίνει ότι έχεις internet αλλά έχεις πρόβλημα με το DNS (οπότε ξαναρωτάς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Gademi αγόρι μου χίλιοευχαριστώ!!!!!!!Πέτυχε!!!(Πόλυ περίεργο που πέτυχε μιας και τελείως στην τύχη ακολούθησα τις οδηγίες σου!)

Υ.Γ: Το πεσκέσι είναι on the way!:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
λοιπον εγω εχω ενα κυριο προβλημα με το msn. οταν εισερχομαι, ακομα και αν δεν εχω μιλησει σε κανεναν, θα μου βγαλει παραθυρα συνομιλιας με ολους οσους ειναι ονλαιν. αν τα σβησω θα τα ξαναβγαλει.
για ν αντιμετωπισω αυτο το προβλημα, και αφου δε βρηκα κατι σχετικο στη βοηθεια, αποφασισα να απεγκαταστησω και να ξαναεγκαταστησω το msn. παρ ολα αυτα εχω μεσα αποθηκευμενες φωτογραφιες που τις εβγαλα χρησιμοποιώντας webcam μεσα σto ιδιο το msn. αυτες υπαρχουν μονο στη λιστα με τις φωτογραφιες μεσα στο ιδιο το msn και δεν ξερω εαν και που τις αποθηκευει το msn στον υπολογιστη. συνεπως αν το απεγκαταστησω δε θα μπορεσω να τις ανακτησω. εχει κανεις καποια ιδεα για το αν βρισκονται καπου αποθηκευμενες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
έχω την εντύπωση πως δεν τις αποθηκεύει σε κάποιο συγκεκριμένο χώρο στο pc..
πχ βάζω μια εικόνα την οποία έπειτα την διαγράφω αλλά και πάλι μπορώ να την ξανά χρησιμοποιήσω από τις πρόσφατες χρησιμοποιούμενες εικόνες..
σε κάποια μνήμη πρέπει να είναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top