Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ειναι δηλαδη ιδια ποιοτητα ?μην τρελαθουμε.

το ξερω οτι αγοραστηκαν..
αλλα ειναι αθορυβοι και αξιοπιστοι οπως εχω διαβασει.. με ενα μονο δισκο μεσα ο συγκεκριμενος,οποτε πιο απλος και αξιοπιστος ισως..
μπορει να εχουν σχεσει με τον μαξτορ που βουιζε απο τη πρωτη μερα ?


ειχα 20αρη seagate παλια απο το 2002 και για 5 χρονια και ηταν αψογος..

εχω διαβασει απειρα τεστς seagate vs wd... και πηγα με τη μαρκα που ηξερα ..

ετσι και αλλιως και οι δυο στην καλιφορνια φτιαχνονται..
η διαφορα τιμης seagate με wd..ειναι αμελητεα..οποτε θα ειναι παρομοια ποιοτητα..

ενω οι maxtor 250 αρης ειχε πριν λιγα χρονια ιδια τιμη με τον 160..wd..

ακουω συμβουλες βεβαια..
να μην τον παρω?

οπου ρωτησα μου λενε οτι ειναι τα ιδια.. και οι υπολογιστες του e-shop που ειδα πχ ειναι ολοι με αυτον τον δισκο..οποτε δεν μποει να ειναι σκαρτος..


αυτος λεει τιποτα?

η αλλη εναλλακτικη ειναι αυτος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θεωρώ ότι όλοι οι δίσκοι των 7200rpm είναι περίπου οι ίδιοι. Δεν έχει νόημα τόση ανάλυση.
Προσοχή μόνο στους δίσκους που για λόγους οικονομίας ρίχνουν τις στροφές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Προσοχή μόνο στους δίσκους που για λόγους οικονομίας ρίχνουν τις στροφές!

ευχαριστω για τη συμβουλη..
τους απεφυγα..green wd και εναν 5900rpm seagate..


Θεωρώ ότι όλοι οι δίσκοι των 7200rpm είναι περίπου οι ίδιοι. Δεν έχει νόημα τόση ανάλυση.
αυτο ηθελα να ακουσω..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
καλησπερες, καλησπερες. :redface:

που λετε εγω ειχα ενα λαπτοπ, το οποιο ελιωσε! :P για να το εξηγησω εβγαζε παραπανω θερμοτητα σε σημειο που ελιωσε μεσα του το καλωδιο του φορτιστη και ελιωσε και λιγο η επιφανεια του λαπτοπ εκει διπλα! αλλαξα που λετε λαπτοπ και τωρα αυτο βγαζει θερμο αερα παλι, και οπως ειναι λογικο φοβαμαι λιγο. ειναι λογικο? λετε να μου λιωσει και αυτο??

ρε μη κοροιδεψετε! αμα καεις με το χυλο φυσας και το γιαουρτι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
καλησπερες, καλησπερες. :redface:

που λετε εγω ειχα ενα λαπτοπ, το οποιο ελιωσε! :P για να το εξηγησω εβγαζε παραπανω θερμοτητα σε σημειο που ελιωσε μεσα του το καλωδιο του φορτιστη και ελιωσε και λιγο η επιφανεια του λαπτοπ εκει διπλα! αλλαξα που λετε λαπτοπ και τωρα αυτο βγαζει θερμο αερα παλι, και οπως ειναι λογικο φοβαμαι λιγο. ειναι λογικο? λετε να μου λιωσει και αυτο??

ρε μη κοροιδεψετε! αμα καεις με το χυλο φυσας και το γιαουρτι! :P

Υπάρχουν δύο λογικές εξηγήσεις:
1. Στο δωμάτιο που βρίσκεται το laptop επικρατεί αρκετά μεγάλη θερμοκρασία (λίγο απίθανο αυτό :P )
2. Με κάποιο τρόπο φράζεις τον ανεμιστήρα του laptop και δεν επιτυγχάνεται επαγωγή θερμότητας.

Ψάξ' το λίγο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ε συνηθως εχω το λαπτοπ ή στο κρεβατι μου ή στο γραφειο... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Όλα τα laptops βγάζουν θερμό αέρα βρε Βεατρίκη... Απλά το προηγούμενο που είχες ήτανε σαβούρα. Αυτά παθαίνεις άμα παίρνεις τζάμπα laptop μαζί με aDSL. Τι νόμιζες, θα σου 'διναν κάτι καλό; Την σαβούρα θα σου σπρώχνανε.

Με το υπάρχον μην ανησυχείς. Και στη χειρότερη κάτι να πάθει, Dell είναι, έχεις support.


ps: λαπτοπ στο κρεβάτι;;;;;;;;
Αυτός είναι ο λόγος που έχεις λαπτοπ κι όχι dekstop; Για να 'χεις internet στο κρεβάτι; x.X

Εμποδίζεις το airflow έτσι... πάρτου μια βάση να ανασάνει λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
ε συνηθως εχω το λαπτοπ ή στο κρεβατι μου ή στο γραφειο... :hmm:
Αν επίσης ακούς τον ανεμιστήρα έντονα, σημαίνει ότι τον εμποδίζεις. Προσπάθησε να αφήνεις την έξοδο του ανεμιστήρα free.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
αχα... θενξ! θα παρω βαση! εεε δεν εχω γραφειο στη λαρισα ρε ζορζ! :P

εχω να μικρο και εχω πανω καλλυντικα, κοσμηματα και κολωνιες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αχα... θενξ! θα παρω βαση! εεε δεν εχω γραφειο στη λαρισα ρε ζορζ! :P

εχω να μικρο και εχω πανω καλλυντικα, κοσμηματα και κολωνιες. :P



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
SOS SOS SOS

Σύνδεσα τον εξωτερικό μου δίσκο και μου γράφει ότι δεν μπορεί να αναγνωστεί και να του κάνω format. Έχω όμως μέσα αρχεία και φωτογραφίες τα οποία δεν τα έχω πουθενά αλλού!Τι να κάνω;;;

:/::/::/::(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
SOS SOS SOS

Σύνδεσα τον εξωτερικό μου δίσκο και μου γράφει ότι δεν μπορεί να αναγνωστεί και να του κάνω format. Έχω όμως μέσα αρχεία και φωτογραφίες τα οποία δεν τα έχω πουθενά αλλού!Τι να κάνω;;;

:/::/::/::(:(:(
Δεν μπορεις να αντιγραψεις τα αρχεια σου καπου αλλου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δεν μπορεις να αντιγραψεις τα αρχεια σου καπου αλλου?

Δεν αναγνωρίζεται ο δίσκος...κοινώς δεν ανοίγει! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Δεν αναγνωρίζεται ο δίσκος...κοινώς δεν ανοίγει! :(
Εχεις προσπαθησει να το βαλεις σε καποιον αλλον υπολογιστη?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Με ενα καλωδιο usb τον συνδεεις?Για δες μηπως εχει και αλλη υποδοχη και χρειαζεται και αλλο usb για την τροφοδοσια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Υπαρχει ομως και μια πιθανη περιπτωση να σου εχει καει ο εξωτερικος δισκος.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Εγω πιστευω με τα usb κατι γινεται!! Αλλαξε το καλωδιο,βαλτο σε αλλη υποδοχη του υπολογιστη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Βασικα προσπαθησε να εξετασεις ολες τις πιθανες εκδοχες.Κανε πρωτα αυτο που σου ειπε ο Δημητρης και υστερα κοιτα αυτο που σου ειπα και εγω.Προσπαθησε να τον βαλεις σε καποιον αλλον υπολογιστη και ακομα κοιτα αν σου εχει καει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γραφω τωρα απο φρεσκα xp.. σε φρεσκο seagate δισκο..

πραγματικα άααλλη ποιοτητα ο δισκος,,ουτε συγκριση με το καβουρδiστηρι matrox.. αθορυβος,,στιβαρος,ελαφρυς ,λεπτος..γρηγορος..

εκει που ο ματροξ βουιζε εντονα,,αυτος εδω ισα ισα που ακουγεται κατι,,σαν σφυριγμα σουρσιμο στην εντονη λειτουργια οταν αναβει το λπαμπακι εντονα..(που στο σαιτ του δισκου λεει οτι ειναι απλα ο θορυβος περιστροφης)

αααλλο πραγμα.

παντως τωρα εχω ενα αλλο μικρο "προβλημα"..

το google στο firefox τα λινκς πριν πατηθουν εχουν πολυ σκουρο χρωμα σαν να εχουν ηδη πατηθει..δεν εχουν το ανοιχτο μπλε που εχει κανονικα..

οι αλλοι browsers ειναι μια χαρα..με τον ιδιο σε αλλη μηχανη ψαξιματος παλι ενταξει..
σε αλλο κομπιουτερ ο firefox τα δειχνει κανονικα..

στις ρυθμισεις του firefox δεν μπορω να κανω τιποτα,,αφου εχει να παιρνουν τα γραμματα τα χρωματα των σελιδων αυτοματα..

επανεγκατασταση εκανα,αλλα χωρις να διαγραψω τα προφιλ..
σε αλλο σκετο προφιλ χωρις προσθετα παλι τα ιδια..

λεω να κανω πληρη επανεγκατασταση τωρα..εχω φυλαξει αλλωστε τις ρυθμισεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Αγγελε μπορεις να βαλεις λινκ του δισκου αυτου που εχεις τωρα?(seagate)
thanx!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top