Τα πάντα για το ξύρισμα και τα γένια

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον IFRIΤ.
Gillette Fusion, δεν το αλλάζω με τπτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον IFRIΤ.
Gillette Fusion, δεν το αλλάζω με τπτ.

Ειναι ακριβή ακομα η ατιμη.Ειδικα τα ανταλλακτικα της ειναι αρκετά τσιμπημενα απο αποψη τιμης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Ναι, αλλά έχουν τέλειο αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Παντος οσο περναει ο καιρος καταλιγω στο συμπερασμα οτι πιο μεγαλο ρολο παιζει το χερι σου παρα το ξυραφακι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Καταρχάς πρέπει να πω ότι αυτό το θέμα δεν απευθύνεται μόνο σε άντρες. Η ερώτηση είναι απλή. Πώς ξυρίζεστε? Εγώ χρησιμοποιώ ξυριστική μηχανή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Καμμια ξυριστική μηχανη δεν κανει το ξυρισμα που κανει το ξυράφι.

Εχε το παντα στο μυαλο σου.

Η ξυριστική μηχανη ειναι για γρηγορο ξύρισμα,οταν ο χρονος δεν επαρκει για αφρους και ξυραφακια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin19

Νεοφερμένος

Ο justin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Άσχετο,μιας και μιλάτε για ξύρισμα,είμαι 18 χρονών,και δεν βγάζω γένια,μόνο λίγο μουστάκι και μουσάκι....Δεν έχω ούτε χνούδι,αλλά έχω και λίγη ακμή...το προσωπό μου είναι παιδικό.Όλοι οι φίλοι μου και γνωστοί μου από τα 14 έχουν κανονικά γένια,και ακόμα και όταν ξυρίζονται,έχουν άγριο πρόσωπο!Άκόμα και το μουστάκι αρχίζει να βγαίνει 5 μέρες αφού το ξυρίζω,και κάθε 15 μέρες το ξυρίζω,γιατί για 5 μέρες αφού φυτρώσει,δεν φαίνεται πολύ αν δεν το δει κάποιος από πολύ κοντά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Άσχετο,μιας και μιλάτε για ξύρισμα,είμαι 18 χρονών,και δεν βγάζω γένια,μόνο λίγο μουστάκι και μουσάκι....Δεν έχω ούτε χνούδι,αλλά έχω και λίγη ακμή...το προσωπό μου είναι παιδικό.Όλοι οι φίλοι μου και γνωστοί μου από τα 14 έχουν κανονικά γένια,και ακόμα και όταν ξυρίζονται,έχουν άγριο πρόσωπο!Άκόμα και το μουστάκι αρχίζει να βγαίνει 5 μέρες αφού το ξυρίζω,και κάθε 15 μέρες το ξυρίζω,γιατί για 5 μέρες αφού φυτρώσει,δεν φαίνεται πολύ αν δεν το δει κάποιος από πολύ κοντά.

Μην ανησυχεις, σε παραπολους τα γενια βγαινουν μετα τα 18. Μαλιστα εχω την εντυπωση οτι οι περισσοτεροι στην ηλικια μας δεν εχουν γενια... Η ακομα και αν εχουν ειναι αραιο χνουδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Σοαβαρα?Δεν κανει να τα ξυριζεις κοντρα?Μολις ακουσα οτι μπαινουν μεσα οι τριχες και μπορει να εχεις προβλημα εμεινα

Γιατι εδω και καιρο τα εκοβα κοντρα μονο και μονο για να βγουν πιο γρηγορα και πιο δυνατες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Ξυρισου αφοβα κοντρα.
Δε χρειαζεται να ανησυχεις.

Αλλωστε,αν δεν ξυριστεις κοντρα,τα γενια θα ειναι ελλιπως κομμενα,το προσωπο σου δε θα ειναι λειο και θα φαινεσαι αξυριστος.

Ο κινδυνος να γυρισουν οι τριχες προς τα μεσα,ειναι μεν υπαρκτος,αλλα οχι σημαντικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Βασικα μερικες αποριες

Στα 25-30 ποσο γρηγορα βγαινουν τα γενια?

Εγω 2 χρονια ξυριζω (οχι ολο το προσωπο,μουστακι και εκει στις φαβοριτες εχω μονο) και χρειαζονται ξυρισμα καθε 10 μερες.Ακουω ομως και για 2 μερες οταν μεγαλωσεις.Αν ειναι δυνατον.Σιγα να μην ξυριζομαι καθε 2 μερες

Υ.Σ.Τελικα με το κοντρα ξυρισμα τι ισχυει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εξαρτατε απο τον οργανισμο παντα... υπαρχουν ανθρωποι που χρειαζονται ξυριμσα καθε μερα και υπαρχουν ανθρωποι που με δυο φορε την εβδομαδα ειναι μια χαρα...
Οσο για το κοντρα, υπαρχει περιπτωση να σου γυρισουν, κανουν πιο βαθυ ξυρισμα, αλλα μην το κανεις για να βγουν πιο δυνατες η πιο γρηγορα η οτιδηποτε, μυθος... Οταν ειναι να σκληρηνουν θα σκληρηνουν απο μονες τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Εξαρτατε απο τον οργανισμο παντα... υπαρχουν ανθρωποι που χρειαζονται ξυριμσα καθε μερα και υπαρχουν ανθρωποι που με δυο φορε την εβδομαδα ειναι μια χαρα...
Οσο για το κοντρα, υπαρχει περιπτωση να σου γυρισουν, κανουν πιο βαθυ ξυρισμα, αλλα μην το κανεις για να βγουν πιο δυνατες η πιο γρηγορα η οτιδηποτε, μυθος... Οταν ειναι να σκληρηνουν θα σκληρηνουν απο μονες τους...
Ωραια πλεον θελω κοντρα για να μην βγαινουν γρηγορα.Υπαρχει κινδυνος για κατι?Καμια τεχνικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ωραια πλεον θελω κοντρα για να μην βγαινουν γρηγορα.Υπαρχει κινδυνος για κατι?Καμια τεχνικη?
ναι...να σου βγουν σγουρα και πρασινα...:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καραγκιόζης

Νεοφερμένος

Ο Καραγκιόζης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ωραια πλεον θελω κοντρα για να μην βγαινουν γρηγορα.Υπαρχει κινδυνος για κατι?Καμια τεχνικη?

Καμμία ιδιαίτερη τεχνική, απλά ξύριζε προσεκτικά και με ομαλές κινήσεις. Όχι βιαστικά, γιατί θα αναγκαστείς να περάσεις τη λεπίδα πολλές φορές από το ίδιο σημείο, με αποτέλεσμα να ερεθιστεί το δέρμα. Αν την περάσεις σωστά με την πρώτη, δεν θα έχεις τέτοιο πρόβλημα.

Είναι πάντως κάπως πιο εύκολο και άνετο αν πρώτα ξυρίσεις όλο το πρόσωπο προς τα κάτω, και μετά κόντρα.

Σε κάθε περίπτωση, φρόντισε να είναι μαλακές οι τρίχες (π.χ. αμέσως μετά το μπάνιο αν μπορείς), και μετά βάζε πάντα αφτερσέιβ ή κάτι ανάλογο.

Στη χειρότερη περίπτωση μπορεί να αρχίσει κάποια τρίχα να φυτρώνει προς τα μέσα, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα. Εντοπίζεται αμέσως, ο πόρος κάνει μια μικροσκοπική φουσκάλα, σαν μίνι-σπυράκι, εκεί που βγαίνει η τρίχα, την επόμενη μέρα. Αν το σπάσεις προσεκτικά, η τρίχα θα συνεχίσει να φυτρώνει κανονικά προς τα έξω. Φρόντισε όμως να πλύνεις καλά το πρόσωπο αμέσως με σαπούνι για να απολυμάνεις το δέρμα, η φουσκαλίτσα αυτή περιέχει πολύ μικρή ποσότητα από πύον. Όσο μεγαλώνεις το δέρμα σκληραίνει πάντως, και αυτό συμβαίνει όλο και πιο σπάνια. Μετα τα 40 σχεδόν καθόλου.

Επίσης, καλό είναι αν μπορείς που και που να κάνεις ένα "διάλειμμα", δηλαδή να μένεις αξύριστος 3-4 μέρες προκειμένου να ξεκουραστεί το δέρμα. Το πρώτο ξύρισμα που κάνεις μετά από τέτοιο διάλειμμα βγάζει στην επιφάνεια πολύ φρέσκο και λείο δέρμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kimiraikon

Νεοφερμένος

Ο kimiraikon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σε ολους (:
παιδια ειμαι 22 χρονων και ξεκινησα να ξηριζομαι απο τα 18 μου.
δεν ξηριζομουν κοντρα και ξηριζομουν μια φορα στις 25 μερες.
ειμαι 22 και δεν εχω γενια ( η αληθεια ειναι οτι βαριομουν να ξηριστω).
αλλα βλεπω κατι φιλους μου και κατι ατομα στην τηλεοραση και εχουν αυτα τα γενια των 2-3-4 ημερων τα πολυ ωραια.
πως γινεται να βγαλω τετοια ωραια γενια?
να ξηριζομαι κοντρα η οχι? (ξερω οτι πριν ξηριστω βαζω αφθονο ζεστο νερο στο προσωπο μου για 3 λεπτακια και μερικες φορες και ζεστη πετσετα για να μαλακωσουν τα γενια και τα πλενω με σαπουνι για να καθαρισουν οι ποροι απο τιχον σκονες κτλπ...μετα βαζω αφρο/gel και τα σχετικα)
αλλα τους τελευταιους 6 μηνες θελω να ξηριζομαι συνεχεια γιατι δεν εχω γενια και ειμαι 22 χρονων

ξηριζομαι κοντρα εδω και 2-3 μηνες καθε 10 μερες και βλεπω αισθητη διαφορα επειδη τα γενια μου ειναι πιο σκληρα.
αλλα εχω ακουσει οτι κοντρα απαγορευεται και οτι πρεπει να ξηριζομαι με τη φορα των τριχων.
εκει ειναι η απορια μου
δεν ξερω αν θελω κοντρα ή κανονικο ξηρισμα.Η μανα μου μου λεει να ξηριζομαι κοντρα για να βγουν πιο γρηγορα τα γενια..ο γερος μου μου λεει να ξηριζομαι με τη φορα των γενιων για να μην βγαλω σπυρακια..ακουω τη μανα μου επειδη σαν γυναικα εχει γουστο καλυτερο στους αντρες αλλα απο την αλλη ο πατερας μου ξηριζεται και ξερει και αυτος..
Υπαρχει περιπτωση μετα απο χρονια αν ξηριζομαι κοντρα να κανω "λακουβιτσες" στο δερμα ή βλακεια ειπα?
Δεν θελω σε καμια περιπτωση το προσωπο μου να γινει χαλια απο λαθος ξηρισμα :S
Δεν ξερω τι να κανω
Θελω καποιος εμπειρος που ξηριζεται κοντρα ή κανονικα ή και τα δυο να μου εξηγισει για να με βοηθησει.
εχω κατι σπυρακια αλλα δεν θελω να ξηριζομαι κανονικα γιατι δεν θελο να ειμαι σπανος :S
Τα σπυρακια δεν τα ειχα..τα απεκτισα επειδη ( και μην γελασετε:P) ξηριζομουν κοντρα ΑΛΛΑ με νευρο με πιεση και πολλες φορες το ιδιο σημειο:P...Αλλα πλεον δεν το κανω .. απλα νομιζα οτι αν πιεζα το ξηραφακι θα τα εκοβα σε πιο βαθος..πραγμα που ειναι βλακεια γτ ερεθιζεται το δερμα μου..οποτε τετοιο προβλημα δεν θα υπαρχει φανταζομαι γιατι εδω και 10 μερουλες ξηριζομαι κοντρα αλλα απαλα το ξηραφακι. ( επαθα και εμαθα
)
Δεν ειχα καποιον να μου δειξει πως να ξηριζομαι..οτι εμαθα το εμαθα μονος.
παρακαλω μια συμβουλη θα ηταν οτι πρεπει.
Ευχαριστω πολυ και ειλικρινα ζητω συγνωμη για ολο το κατεβατο που εγραψα αλλα δεν ξερω και ηθελα να σας πω τα παντα με λεπτομερεια για να εχετε μια πληρη εικονα.

Α και κατι αλλο που ξεχασα να πω.
Αυτα τα οραια γενια των 2-3-4 ημερων ειναι απο κοντρα ή κανονικα?
Υπαρχει διαφορα στο πως βγαινουν τα γενια αν ξηριζομαι κοντρα ή κανονικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι για να βγάλεις γένια πρέπει να ξυρίζεσαι κόντρα και συχνά..Και ένας φίλος μου έτσι έβγαλε περισσότερα..Δοκίμασε το!

Επίσης για αυτό που είπες για τα σπυράκια...Πάρε ξυριστική μηχανή..Είναι λιγότερο επώδυνη για το δέρμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Υπαρχει διαφορα στο πως βγαινουν τα γενια αν ξηριζομαι κοντρα ή κανονικα?
Χωρις να ειμαι ειδικος αλλα νομιζω πως η μονη διαφορα που κανει το κοντρα απο το κανονικο ειναι οτι το ενα ξυριζει πιο βαθια και κανει πιο πολυ καιρο να ξαναβγει η τριχα,περα απο το οτι γινονται πιο σκληρα

Ε τωρα νταξει και εσυ αμα θες να ειναι ευαισθητα,απαλα,σκληρα κτλ ε ασε μας:P.Το θεμα ειναι να βγουν τα γενια και ας εχουν σχημα μπουκλας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Είναι σίγουρο ότι το συχνό ξύρισμα σκληραίνει τα γένια; Αν ναι, με ποιον τρόπο; Δεν μπορώ να διακρίνω κανένα μηχανισμό που οδηγεί σ' αυτό το αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Είναι σίγουρο ότι το συχνό ξύρισμα σκληραίνει τα γένια; Αν ναι, με ποιον τρόπο; Δεν μπορώ να διακρίνω κανένα μηχανισμό που οδηγεί σ' αυτό το αποτέλεσμα.


Αστικος μυθος! Το μονο που συμβενει ειναι οτι οταν ειναι φρεσκοξυρισμενα ειναι πιο σκληρα απο οτι οταν εχεις να ξυριστεις εναν μηνα πχ, και οτι μακρενουν ελαφρος πιο γρηγορα σε σχεση με αν τα αφησεις. Δεν θα γινουν περισσοτερες οι πυκνοτερες, οι πιο σκληρες η οτιδηποτε μεσα απο το ξυρισμα ομως, αυτα ειναι οργανικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top