Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Εγώ το βλέπω ως εξής:
  • Όταν βγαίνουμε με γκόμενο/γκόμενα, πληρώνουμε μισά-μισά ή ο καθένας τα δικά του (το 2ο είναι πιο δίκαιο πιστεύω αν η γυναίκα έχει φάει μια σαλατούλα κι ο άντρας έχει καταβροχθίσει το μισό μενού).
  • Στην αρχή της σχέσης που δεν έχουμε και τόση όρεξη για διαιρέσεις και προσθαφαιρέσεις και είναι και κάπως πιο αμήχανα τα πράγματα, καλή λύση είναι το μια ο ένας μια ο άλλος.
  • Αν έχει δηλωθεί ρητά πριν από την έξοδο ότι "σήμερα κερνάω εγώ/σήμερα θα σε βγάλω εγώ", τότε ok, πληρώνει αυτός/ή.
  • Αν ο ένας είναι άνεργος/φοιτητής ή έχει οικονoμική στενότητα εκείνη την περίοδο κι ο άλλος είναι πιο άνετος οικονομικά, ο δεύτερος μπορεί (και ίσως πρέπει) να πληρώνει πιο συχνά.

Έτσι το βλέπω εγώ το πράγμα ...Προφανώς υπάρχουν πολλές απόψεις επί του θέματος, ο καθένας κάνει ό,τι τον βολεύει κι ό,τι λειτουργεί γι' αυτόν/ή και τον σύντροφό του/της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
όταν βγεις έξω με μια κοπέλα για φαί θα δεχτείς να πληρώσει εκείνη; (ακόμα και αν στο προτείνει)

οποιος εχει μεγαλυτερη οικονομικη ευκολια θα πληρωσει..
απλο ειναι,,..

και ο ανδρας ανδρας παραμενει και η γυναικα γυναικα..


οσο οι ανδρες νιωθουν απαραιτητο να πληρωνουν τη γυναικα ,τοσο πιο πορνη θα γινεται αυτη στη νοοτροπια..

και θα προτιμαει αυτον με τα περισσοτερα χρηματα..

και αφου την πληρωνουμε μια ζωη,,πχ διαμαρτυρομαστε και τη βριζουμε πο@τανα αν μας αφησει και παει με τον αλλον με περισσοτερα λεφτα:confused:

αφου ετσι τη μαθαμε,,οτι οσο περισσοτερα χρηματα εχει ο αλλος τοσο ανδρας ειναι..


τα λεφτα δεν κανουν ουτε τον ανδρα ουτε τη γυναικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Χαίρομαι που βλέπω πάντως να υπάρχει μια γυναίκα που- κρίνοντας από όσα είπες- δεν κάνει τον φεμινισμό σημαία, αλλά ακολουθεί τη γυναικεία φύση της σε συνάρτηση με την αντρική με έναν , κατ' εμέ φυσιολογικό τρόπο.
Καταρχην να πω οτι η φυση της γυναικας και του αντρα και ολα τα παραπλισια ειναι μπουρδες του περασμενου αιωνα

Κατα δευτερον,δεν ξερουμε αν η κοπελια ακολουθει την γυναικεια φυση.Δηλαδη οκ να πληρωνει ο αντρας κτλ,η ιδια ομως θα ειναι μεσα στο σπιτι,θα μαγυρευει και θα προσεχει τα παιδια για να μπεκροπινει ο αντρας?Γιατι αυτη ειναι η γυναικεια και αντρικη φυση.

Η μηπως εννοεις αυτο που παει να γινει μοδα απο ολες αλλα δεν εχει καμια λογικη υποσταση.Δηλαδη θελουμε ισοτητα εκει που μας συμφερει και να κραταμε τις παραδοσεις εκει που δεν μας συμφερει

Και για να μην ξεχνιομαστε γιατι κανενας δεν με εχει απαντησει σε αυτο:
Και γιατι να πληρωσει αυτος ενω εχεις ΚΑΙ εσυ την δυνατοτητα να πληρωσεις?Αν δεν μπορεις,σαφεστατα να πληρωσει αυτος,no problem.

Μπορεις να με απαντησεις σε αυτο το τοσο απλο ερωτημα,με λογικα επιχειρηματα?

Οι χορηγοι που ειχατε παλια τελιωσαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καταρχην να πω οτι η φυση της γυναικας και του αντρα και ολα τα παραπλισια ειναι μπουρδες του περασμενου αιωνα

η φυση με τα λεφτα ειναι ασχετα..

τα ζωακια στη φυση δεν εχουν λεφτα και μια χαρα ξερουν τη φυση τους και ρολο τους αρσενικα και θηλυκα..

μπλεξαμε τα συμβολικα κ@λοχαρτα πο δημιουργησε ο ανθρωπος με τη φυση και τη γονιμοποιησητων δυο φυλων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Καλησπέρα , καταρχήν συζητηση κανουμε εδω, χαλαρωστε τους τονους!
Κλείστε τα ματια, χαλαρωστε, δεστε τη ζωνη σας κι αφου απογειωθουμε στη γη πατηστε χωμα...
Ωραια! Σε αυτον τον κοσμο , σε αυτον τον πλανητη καλυτερα δεν υπαρχει υγιης φεμινισμος! Όσες το πίστεψαν εκαψαν τα σουτιεν τους καποτε και τωρα ραβουν τις καλτσες των αντρων τους! Και που το λεω βεβαια, μυριζομαι μια ακραια αντιδραση! εδω τελειωνει η συζητηση. Γιατί δεν υπαρχουν σωστα επιχειρηματα απο τη μερια αυτων που λενε οτι δεν υπαρχει η εννοια τζεντλεμαν και οτι για κανενα λογο ο αντρας δε κερνα τη γυναικα!
Το επιχειρημα αν την κερνας δεν διαφερει απο το call girl δε το δεχομαι!
Μεχρι και ο κατσαριδος χαριζει σκατ.μπαλες στην κατσαριδα για να την ριξει! Η κατσαριδα ειναι call girl και πρεπει να αρχισει να κερναει κι αυτη σκατ.μπαλες?:D
Ας μη χρησιμοποιουμε τετοιου ειδους αστοχα επιχειρηματα.
Ποια με ειπε κοριτσακι της Δυσης? Στην Ανατολη οι γυναικες ειναι υποχειρια... ενημερωτικα αυτο.
Επειτα μου λες οτι ειμαι εκπαιδευτικος και κριμα??? ΟΚ! Ενημερωτικα και παλι, υπαρχουν 2 φυλα, το αρσενικο και το θηλυκο. Δεν ειναι ιδια διαφερουν. Καποια μαθηματα θα τα εχασες στο σχολειο. Μηπως ειχες αρρωστησει? Και δεν ειναι θεμα call girl η διαφορα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
η φυση με τα λεφτα ειναι ασχετα..

τα ζωακια στη φυση δεν εχουν λεφτα και μια χαρα ξερουν τη φυση τους και ρολο τους αρσενικα και θηλυκα..

μπλεξαμε τα συμβολικα κ@λοχαρτα πο δημιουργησε ο ανθρωπος με τη φυση και τη γονιμοποιησητων δυο φυλων..
Άγγελε, αυτό που διαχωρίζει σωματικά τις γυναίκες από εσένα είναι ότι δεν έχουν ένα ματζαφλάρι ανάμεσα στα πόδια τους. Πες μου ακριβώς πώς αυτό συνίσταται στο ότι απαλλάσσονται από το να πληρώσουν τον λογαριασμό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lady31ath

Νεοφερμένος

Η lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Δεν δεχομαι να πληρωνει ο αντρας...συνηθως πληρωνω μια εγω και μια εκεινος το λογαριασμο....
Εξαιρεσεις του κανονα...
1) πρωτο ραντεβου.... σε αυτο προτεινω να πληρωσω εγω το λογαριασμο. Εαν ο αντρας δεν το δεχτει δειχνει οτι εχει καποιο εγωισμο....κατι το οποιο μου αρεσει...και οτι ντρεπεται να πληρωσω εγω σαν γυναικα.....και αυτο μου αρεσει....Εν το δεχτει δεν βγαινω ξανα μαζι του γιατι τον θεωρω απλα ανοητο....και με κακους τροπους....και πιθανον τσιγκουνη οπως λεει μια φιλη μου...ιδιως εαν εχει προτεινει εκεινος το πρωτο ραντεβου.....

Μπορει στο μελλον να αλλαξω αποψη μια και οι πιο πολλες φιλες μου δεν πληρωνουν οταν βγαινουν με τη σχεση τους. Καποιες τους κανουν απλα καποιο καλο δωρο ανα διαστηματα....Καποια αλλη κοπελα που ειναι γνωστη μου με εκνευριζει γιατι ποτε δεν κανει την κινηση να πληρωσει... λες και ο αντρας την εχει φορτωθει. Απο την αλλη ισχυριζεται οτι εαν ενας αντρας δεν μπορει να φροντισει τη σχεση του τωρα...... στο μελλον δεν θα φροντιζει τη γυναικα του και ισως τα παιδια τους.....δεν ξερω....αυτο εχει να κανει με τις ευθυνες ....εν μερει και οικονομικες ....που καποιοι δεν αναλαμβανουν ποτε.....Και επισης μου τονιζει οτι...χαλαμε την πιατσα εμεις οι νεο-φεμινιστριες με τις βλακειες μας και τελικα οι αντρες μας καβαλανε.....επειδη τους προσφερουμε αγαπη ασφαλεια και χρημα...και δεν τους αφηνουμε στα βαθεια νερα για να κολυμπησουν....και να συνειδητοποιησουν οτι καποτε ισως θα πρεπει να στηριζουν μια ολοκληρη οικογενεια....Μας θεωρουν ανεξαρτητες και οτι δεν τους εχουμε αναγκη.....και αυτο ειναι κακο μερικες φορες....τους αποδυναμωνει τελειως να χανουν το ρολο τους.....Ακομα δεν με εχει πεισει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Δεν δεχομαι να πληρωνει ο αντρας...συνηθως πληρωνω μια εγω και μια εκεινος το λογαριασμο....
Εξαιρεσεις του κανονα...
1) πρωτο ραντεβου.... σε αυτο προτεινω να πληρωσω εγω το λογαριασμο. Εαν ο αντρας δεν το δεχτει δειχνει οτι εχει καποιο εγωισμο....κατι το οποιο μου αρεσει...και οτι ντρεπεται να πληρωσω εγω σαν γυναικα.....και αυτο μου αρεσει....Εν το δεχτει δεν βγαινω ξανα μαζι του γιατι τον θεωρω απλα ανοητο....και με κακους τροπους....και πιθανον τσιγκουνη οπως λεει μια φιλη μου...ιδιως εαν εχει προτεινει εκεινος το πρωτο ραντεβου.....
Φασκεις και αντιφασκεις.Δεν δεχεσε να σε πληρωνει ο αντρας αλλα στο πρωτο ραντεβου το απαιτεις κιολας και μαλιστα ξεκολλας κιολλας απο αυτον.Πραγματικα τι να πω.Που παμε με τετοια μυαλα

Δηλαδη γιατι πρεπει να πληρωσει ο αντρας στο πρωτο ραντεβου?Γιατι να φανει ο εγωισμος του απο ενα τετοιο περιστατικο οταν ο ιδιος δεν πιστευει ολες αυτες τις μπουρδες?

Ρητορικες ερωτησεις που ποτε δεν προκειτε να παρω μια σοβαρη με λογικα επιχειρηματα απαντηση απο καποιον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Lady ωραια τα ειπες! Αυτα που λενε οι φιλες σου ειναι ενα κομματι απο την πολιτισμικη σκεψη επι του θεματος. Και αυτη η σκεψη ειναι πολυ ισχυρη μπορω να πω. Φανηκα πολυ ''αντιφεμινιστρια'' σε αυτο το θεμα, αλλα για αντικειμενικους λογους .... όπως είπες όταν κανεις κινηση να πληρωσεις και ο αλλος σε αφησει στα πρωτα ραντεβου χαλιεσαι. Γιατι χαλιεσαι??? Εδω δε συνδεεις τους συνειρμους οτι αυτος ο αντρας πιθανοτατα ειναι τσιγκουνης κτλ κτλ? κι εγω απο αξιοπρεπεια παντα κανω κινηση να πληρωσω ή κερναω μια αλλη φορα, αλλα το σκεπτικο αυτο το εχω. Και δε νομιζω να νιωθει περηφανη καμμια οταν βγαινει με εναν αντρα που της λεει στο δευτερο ραντεβου οτι ειναι η σειρα της να πληρωσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
1) πρωτο ραντεβου.... σε αυτο προτεινω να πληρωσω εγω το λογαριασμο. Εαν ο αντρας δεν το δεχτει δειχνει οτι εχει καποιο εγωισμο....κατι το οποιο μου αρεσει...και οτι ντρεπεται να πληρωσω εγω σαν γυναικα.....και αυτο μου αρεσει....Εν το δεχτει δεν βγαινω ξανα μαζι του γιατι τον θεωρω απλα ανοητο....και με κακους τροπους....και πιθανον τσιγκουνη οπως λεει μια φιλη μου...ιδιως εαν εχει προτεινει εκεινος το πρωτο ραντεβου.....
Κοινώς, στήνεις μια ωραιότατη παγίδα. Εύγε.

Το ότι το να δεχτεί να τον κεράσεις δείχνει ίσως έλλειψη κόμπλεξ δεν σου 'χει περάσει απ' το μυαλό ίσως;
Ναι, υπάρχουν και τέτοια άτομα σ' αυτόν τον πλανήτη. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ποια παγιδα μωρε τι λετε? Γιαννουτα πες την αποψη σου ξεκαθαρα και μετα θα σου δωσω τα επιχειρηματα που θελεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:redface: ο άντρας πρέπει να πληρώνει κατα βάση. Μισά μισά η ο καθένας τα δικά του είναι καλός τρόπος για φίλους όχι όμως για σχέση. Εκεί η λεπτομέρεια μετράει και το να μη πληρώνει κάποιος για την κοπέλα του το θεωρώ μεγάλο σφάλμα και απο ηθική πλευράς αλλα και απο στρατηγικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ποια παγιδα μωρε???? Γιαννουτα πες λιγο ξεκαθαρα την αποψη σου, δε πιστευεις αυτες τις μπουρδες. Τι πιστευεις , τι θελεις πες μας λιγο... και μετα θα σου δωσουμε επιχειρηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Δεν ειναι δυσκολο να καταλαβεις την θεση μου.Αλλα τεσπα

Εγω συμφωνω με την ισοτητα των δυο φυλλων και απεχθανομαι παλιες αντιληψεις περασμενων αιωνων.Παρολο που με συμφερει επειδη ειμαι αντρας αλλα δεν μπορω και αλλιως αφου ερχετε σε συγκρουση με την ιδεολογια μου οτι ολοι ανθρωποι ειμαστε

Ετσι λοιπον θεωρω την μεγιστη βλακεια να θεωρειτε απο καποιους δεδομενο το γεγονος να πληρωνει ο αντρας στα ραντεβου.Γιατι δεν μπορω να καταλαβω?Μια λογικη εξηγηση δεν εχω ακουσει για αυτο το πραγμα.Γιατι να μην πληρωσει η γυναικα δηλαδη?Ισοτητα δεν θελουμε?Ε τοτε ισοτητα σε ολα.Τι αντρας,τι γυναικα,ισοτητα εχουμε,το ιδιο ειναι.Τα ιδια ισχυουν και στο πρωτο ραντεβου.

Μην με πεις για αντρικο εγωισμο.Καταρχην στην προκειμενη περιπτωση,αν δεν κανω λαθος γιατι δεν ξερω και ακριβως τη σημαινει η λεξη αντρικος εγωισμος θα θεωρουταν να μην πληρωσει ο αντρας για να κοιταξει την παρτη του και την τσεπη του.Ισως κανω λαθος εδω.Παρολαυτα ο εγωισμος ενος ανθρωπου δεν φεναιτε απο τετοια χαζα διλληματα.Επισης αν ενας πιστευει οπως εγω σε καποιες αλλες αντιληψεις και ενεργω οπως ειπα παραπανω αυτο σημαινει οτι δεν εχω αντρικο εγωισμο?Ε οκ ετσι οπως το θετετε ας μην εχω κιολας.Ουτε που με ενδιαφερει τετοιος εγωισμος

Για να καταληξω.Φυσικα και θα πληρωσω τα ραντεβου.Αλλα θα το κανω χωρις να διακατεχομαι απο κομπλεξ και στερεοτυπες αντιληψεις.Θα το κανω γιατι ετσι θα αισθανομαι εκεινη την στιγμη,ετσι θα προκυψει.Τωρα αμα ειναι και στο πρωτο ραντεβου,ετσι ετυχε και εγινε.Το θεμα ειναι οτι δεν θα εχω προκαθορισμενα απο πριν οτι θα πληρωσω η δεν θα πληρωσω το ραντεβου εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Δε θα ελεγα οτι ειναι αντιληψη περασμενου αιωνα... Εβγαιναν οι γυναικες εξω συστηματικα τον περασμενο αιωνα? Μπα.... Χαιρομαι που ενας αντρας συμφωνει με την ισοτητα. Αλλα εγω προσωπικα θεωρω οτι δεν υπαρχει. Δε την βλεπω πουθενα. Απλα την χρησιμοποιει ο καθενας οπως τον βολευει. Ολοι ανθρωποι ειμαστε συμφωνω, αλλα διαφορετικοι. Ο αντρας ειναι αντρας και η γυναικα γυναικα. Ουτε ο αντρας ειναι ο ταμιας, ουτε η γυναικα καθαριστρια. Αλλα πως εχει το πραγμα?
Δες μια καθημερινη οικογενεια. Αντρας και γυναικα δεν ειναι το ιδιο οπως και να το κανουμε. Ειναι ανθρωποι αλλα διαφορετικου φυλου. Εκ φυσεως εχουν διαφορετικους ρολους. Ισους.
Γιατι να κερασεις τη γυναικα? Για λογους σαβουαρ βιβρ! κοψε ενα λουλουδι απο ενα κηπο τζαμπα και προσφερε της το, δεν ειναι αναγκη το κερασμα να ειναι χρηματικο. Ο αντρας με αυτο τον τροπο δηλωνει οτι μπορει να ''φροντισει'' τη γυναικα του. Ακουγεται γελοιο με το κερασμα ενος καφε, αλλα φταιει το συστημα της καφετεριας:P τεσπα, καταλαβες τι θελω να πω με το κερασμα, δεν ειναι αναγκη να ειναι χρηματικο...........
Δεν ειναι απο αντρικο εγωισμο. Και η γυναικα κανει διαφορα για να γοητευσει εναν αντρα, για να του δειξει πως μπορει να τον φροντιζει. Ετσι εχει το θεμα. Θα πληρωσει και η γυναικα τις πιτσες ή τα ποτα δεν ειναι θεμα τσιγκουνιας. Ειναι θεμα ''ερωτικου παιχνιδιου''......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Διαβασα την αναζοπυρωση του θεματος (2-3 σελιδες) και εχω μια πολυ συντομη και μια "στα επιμερους" απαντηση. Η συντομη :



Καιαι...πάμε...

Δεν ειμαστε για καποια πραγματα απο τη φυση μας. Και το κερασμα που κολλαει???? Κολλαει απο πολιτισμικα προτυπα. Η γυναικα μαγειρευει, ο αντρας κανει τα κηπουρικα και κερναει! Αντιστρεφονται οι ρολοι ενιοτε αλλα ετσι εχουν. Αν δεν εχουν ετσι τοτε όσες κοπελες διαφωνησαν αυριο μεθαυριο ή αν ειναι παντρεμενες ας πουν στο συζυγο ότι θα μαγειρευει μια ο ενας μια ο αλλος εξισου και οι υπολοιπες ''γυναικειες ''δουλειες. Μετα κοριτσια μιληστε μου!!!!! Οχι μονο στα λογια! Καλημερα!
Σε ξεθαψαν απο το 1950? Τοτε ισχυαν αυτα σαν δογμα. Το κερασμα δε μας ειπες που κολλαει. Πεταξες ενα "πολιτισμικα προτυπα", που αμφιβαλλω αν μπορεις να αναλυσεις. Αλλα please, do try..

Με πάσα ειλικρίνεια, (δεν θα υποστηρίξω την αρεστή άποψη-δεν το συνηθίζω-) θα πω απλά την αλήθεια μου..Ιsi, δεν κάνω καν κίνηση να πληρώσω (ναι, τόσο μα τόσο γαΪδούρα και αναξιοπρεπής!:redface:)...
...
Και να σου πω γιατί δεν κάνω πλέον κίνηση;;Το θεωρώ υποκριτικό να κάνω, αφού πολύ απλά δεν θα το εννοώ...
...
Βέβαια, τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή , ούσα άνεργη, και να είχα τη διάθεση , αδυνατώ εκ των πραγμάτων να πληρώσω, οπότε το πορτοφόλι μου μάλλον έρχεται να συμμαχήσει με τις... αντιφεμινιστικές μου, παρωχημένες απόψεις...:/:
Στην αρχη λες οτι δε το κανεις γενικοτερα επειδη δε το εννοεις.Ασχετως αν εισαι ανεργη. Επειτα λες οτι κι αν ΔΕΝ ησουν ανεργη, παλι δε θα πληρωνες, κ θα το εκανες μονο αν ειχες διαθεση.

Πιο κατω ομως, "αδυνατεις να καταλαβεις γιατι καποιος να μην πληρωσει ενω μπορει".

Οπως λεει κι ο Τσάκωνας : Κλασσικη περιπτωση βλάβης!
Τα δικα μου δικά μου, και τα δικα σου δικά μου. Τοσο απλα και...βολικα! Παλι καλα που αν εχεις εσυ κ ο αλλος οχι, θα πληρωσεις. Ψυχάρα εισαι βρε! Θα σου δωσω και βραβειο φιλανθρωπιας.

Τόσο απλά και ...στερεοτυπικά!:redface: Ούτε δώρα θέλω να μου κάνει, ούτε να μου τα σκάει σε οτιδήποτε, ρούχα ή δεν ξέρω και εγώ τί, αλλά το ξενοδοχείο, τους καφέδες και τα φαγητά, αν έχει την ευγενή καλοσύνη και θέληση, ας τα πληρώσει..Κανείς δεν υποχρεώνει κανένα! Αν πάλι δεν γουστάρει, ας βρει μια φεμινίστρια του ¨μισά-μισά¨ και πάλι οκ θα'μαι και θα είναι και εκείνος...
Το τζαμπα, αφενος τελειωσε, κ αφεταιρου, δε το εκτιμά και κανενας. Αρα, δεν παιζει καλοσυνη κλπ. Παιζει μονο αν εχεις (πρωτο) και αν εισαι δικαιος και οχι παρτάκιας. End of story.

marina289, δεν μου αρέσει να βαθμολογώ, δεν είμαι καθηγήτρια, για αυτό δε θα σου βάλω τη λεγόμενη θετική ψήφο. Σου λέω, όμως, εδώ, ότι με βρίσκει σύμφωνη ο τρόπος που μίλησες. Δε θα το αναλύσω περισσότερο γιατί πιστεύω πως πρόκειται για μια συγκεκριμένη κοσμοθεωρία, που αν κάποιος δεν την έχει, αδυνατεί να (μας) καταλάβει.
Σιγα μην ειναι και θεωρια Μ για υπερχορδές και παράλληλα σύμπαντα. Άραξε. Δε σκεφτηκατε κατι συνταρακτικο, ουτε υπαρχει προβλημα να σας καταλαβει κανενας. Μια χαρα καταλαβαινουμε, απλά δε συμφωνουμε ολοι...

Εχετε καθολου σκεφτει οτι αυτο το "να πληρωνει καποιες εξοδους στα πλαισια του ρολου του στην σχεση" κλπ, το οποιο, οκ δεν ειναι κατι κουφο, αν ετσι λειτουργειτε, ....εχτε σκεφτει οτι αυτο μπορει να ειναι απλα τροπος ανατροφης, και οχι κατι απο τη φυση ; Κι αν ναι, τοτε γιατι το εκμεταλευεστε, αντι να ειστε σωστες ; Για να αντιδρασει κ ο αντρας αντιστοιχα και μετα οι μεν να λενε "δεν υπαρχουν ιπποτες" και οι δε " χαλασαν οι γυναικες" ;

We are still monkeys.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Εχετε καθολου σκεφτει οτι αυτο το "να πληρωνει καποιες εξοδους στα πλαισια του ρολου του στην σχεση" κλπ, το οποιο, οκ δεν ειναι κατι κουφο, αν ετσι λειτουργειτε, ....εχτε σκεφτει οτι αυτο μπορει να ειναι απλα τροπος ανατροφης, και οχι κατι απο τη φυση ; Κι αν ναι, τοτε γιατι το εκμεταλευεστε, αντι να ειστε σωστες ; Για να αντιδρασει κ ο αντρας αντιστοιχα και μετα οι μεν .....

Λόρι, σε φαντάζομαι (μη ξεχνιόμαστε) να....αναλύεις στη γκόμενα τα πως και τα γιατί όρθιος στην reception, κάνοντας την (μισοτελειωμένη) κίνηση να βγάλεις την πορτοφόλα...... :hehe:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Για λογους σαβουαρ βιβρ! κοψε ενα λουλουδι απο ενα κηπο τζαμπα και προσφερε της το, δεν ειναι αναγκη το κερασμα να ειναι χρηματικο. Ο αντρας με αυτο τον τροπο δηλωνει οτι μπορει να ''φροντισει'' τη γυναικα του.
α,μπραβο..
αντι να δωσει λεφτα και να παρει λουλουδια απο ενα ανθοπωλειο πχ..
πολυ ανωτερο ειναι να τα μαζεψει απο ενα βουνο:D




και φιλε Γιωργο,,αν το μονο που μας χωριζει απο τα θηλυκα ειναι το εργαλειο μας,,τοτε ας το κοψω να τους κολλησω χειρουργικα,,
αλλα ανδρες δεν γινονται..

τα δυο φυλα ξεχωριζουν κυριως απο το μυαλο

αλλο ανδρας αλλο γυναικα,,αλλο dna εχουμε..
και τοοσεεες διαφορες,,που ουτε καν φανταζομαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,039 μηνύματα.
πρωτο ραντεβου.... σε αυτο προτεινω να πληρωσω εγω το λογαριασμο. Εαν ο αντρας δεν το δεχτει δειχνει οτι εχει καποιο εγωισμο....κατι το οποιο μου αρεσει...και οτι ντρεπεται να πληρωσω εγω σαν γυναικα.....και αυτο μου αρεσει....Εν το δεχτει δεν βγαινω ξανα μαζι του γιατι τον θεωρω απλα ανοητο....και με κακους τροπους....και πιθανον τσιγκουνη οπως λεει μια φιλη μου...ιδιως εαν εχει προτεινει εκεινος το πρωτο ραντεβου.....

Αυτό στο bold που λες το θεωρείς καλό δηλαδή; :eek:

Θέτεις λοιπόν τη βάση μιας πιθανής σχέσης στο ψέμα, σε ένα φτηνό κόλπο. Μπορώ να φανταστώ πού θα καταλήξει αυτή η σχέση... Ψέματα κι υποκρισία. Αυτά που μισώ.

Προσωπικά θέλω να πληρώνω τα δικά μου όχι από φεμινισμό (που θεωρώ πως έχει καταστρέψει τις γυναίκες) αλλά γιατί δε χρειάζομαι χορηγούς. Δουλεύω από τα 19 μου κι έχω δικά μου χρήματα, δεν περιμένω κάποιον άντρα να με ζει ούτε να με ταίζει. Στο πρώτο ραντεβού δε θα αφήσω κάποιον να κεράσει, παρά μόνο αν νιώσω οτι το θέλει πραγματικά και δεν το κάνει από υποχρέωση, και σίγουρα θα υποσχεθώ οτι θα κεράσω την επόμενη φορά και θα το κάνω. Στη σχέση που έχω τώρα έχουμε ένα πολύ καλό σύστημα (που ευτυχώς σκεφτήκαμε νωρίς και δεν ασχοληθήκαμε πολύ με το ποιος θα πληρώνει): έχουμε ένα κοινό νομισματικό ταμείο (που το λέμε έτσι κατά το διεθνές νομισματικό ταμείο :P), ένα κοινό πορτοφόλι που καταθέτουμε κι οι δυο τα ίδια χρήματα όταν αδειάζει, και πληρώνουμε τα πάντα από κει. Με αυτόν τον τρόπο είμαι περήφανη οτι ποτέ ο φίλος μου δεν με έχει πληρώσει και ποτέ δε θα γυρίσει να μου πει οτι είναι ο χορηγός μου. Αυτό δε σημαίνει οτι δεν μπορούμε να κάνουμε δώρα ο ένας στον άλλον. Και επαναλαμβάνω οτι δεν το κάνω από φεμινισμό ή ισότητα (ίσα ίσα, είμαι πολύ συντηρητική κι ανατολίτισσα σε θέματα σχέσεων) αλλά γιατί με αυτόν τον τρόπο νιώθω οτι κανείς δε με φορτώνεται για να απολαύσει την παρέα μου, κάτι που με παραπέμπει μόνο σε συνοδό πολυτελείας κι όχι σχέση. Αυτό που σιχαίνομαι σε μια γυναίκα είναι η πουτανιά, και το να σε πληρώνει ο άλλος για να του χαρίσεις την πολύτιμη συντροφιά σου το θεωρώ ύψιστη πουτανιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Κανονικά οι άντρες πρέπει να πληρώνουν τα πάντα, αν τους φέρονται καλά οι γυναίκες τους φυσικά. Είναι θέμα σαβουάρ βιβρ.

Το "σαβουάρ βιβρ" αλλάζει μέσα στον χρόνο, ανάλογα με τις ανάγκες της εποχής.

Χαίρομαι που βλέπω πάντως να υπάρχει μια γυναίκα που- κρίνοντας από όσα είπες- δεν κάνει τον φεμινισμό σημαία, αλλά ακολουθεί τη γυναικεία φύση της σε συνάρτηση με την αντρική με έναν , κατ' εμέ φυσιολογικό τρόπο. Αυτό που είπες, ούτε δώρα ούτε τίποτα τέτοιο. Απλά, όταν σε συνοδεύει ο άλλος ως "γκόμενος" καλό , όμορφο, είναι να πληρώνει εκε'ινος- με την προϋπόθεση πως δεν έχει οικονομικό πρόβλημα.

Η γυναικεία φύση δηλαδή είναι "αφήνω το παλικάρι να πληρώσει"; Επειδή είμαι γυναίκα και του κάνω την χάρη να με συνοδεύει;

Οι άντρες πάντα στήριζαν τις γυναίκες τους, δεν ήταν call girls παλιά οι γυναίκες.

Το θέμα είναι ότι τώρα δεν υπάρχει ανάγκη να τις στηρίζουν, αφού και οι γυναίκες δουλεύουν. Εννοείται βέβαια ότι μπορούν και πρέπει να τις στηρίξουν με άλλους τρόπους (εννοώ συναισθηματικούς, όχι οικονομικούς).

Κατα δευτερον,δεν ξερουμε αν η κοπελια ακολουθει την γυναικεια φυση.Δηλαδη οκ να πληρωνει ο αντρας κτλ,η ιδια ομως θα ειναι μεσα στο σπιτι,θα μαγυρευει και θα προσεχει τα παιδια για να μπεκροπινει ο αντρας?Γιατι αυτη ειναι η γυναικεια και αντρικη φυση.
Η μηπως εννοεις αυτο που παει να γινει μοδα απο ολες αλλα δεν εχει καμια λογικη υποσταση.Δηλαδη θελουμε ισοτητα εκει που μας συμφερει και να κραταμε τις παραδοσεις εκει που δεν μας συμφερει

Σε αυτό γιατί δεν απάντησε κανείς; ;)

Μπορει στο μελλον να αλλαξω αποψη μια και οι πιο πολλες φιλες μου δεν πληρωνουν οταν βγαινουν με τη σχεση τους.
Καποιες τους κανουν απλα καποιο καλο δωρο ανα διαστηματα....Καποια αλλη κοπελα που ειναι γνωστη μου με εκνευριζει γιατι ποτε δεν κανει την κινηση να πληρωσει... λες και ο αντρας την εχει φορτωθει. Απο την αλλη ισχυριζεται οτι εαν ενας αντρας δεν μπορει να φροντισει τη σχεση του τωρα...... στο μελλον δεν θα φροντιζει τη γυναικα του και ισως τα παιδια τους.....δεν ξερω....αυτο εχει να κανει με τις ευθυνες ....εν μερει και οικονομικες ....που καποιοι δεν αναλαμβανουν ποτε.....Και επισης μου τονιζει οτι...χαλαμε την πιατσα εμεις οι νεο-φεμινιστριες με τις βλακειες μας και τελικα οι αντρες μας καβαλανε.....επειδη τους προσφερουμε αγαπη ασφαλεια και χρημα...και δεν τους αφηνουμε στα βαθεια νερα για να κολυμπησουν....και να συνειδητοποιησουν οτι καποτε ισως θα πρεπει να στηριζουν μια ολοκληρη οικογενεια....Μας θεωρουν ανεξαρτητες και οτι δεν τους εχουμε αναγκη.....και αυτο ειναι κακο μερικες φορες....τους αποδυναμωνει τελειως να χανουν το ρολο τους.....Ακομα δεν με εχει πεισει....

Νομίζω πως τα έχουνε μπερδέψει λίγο οι φίλες σου. Για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα:
  • Το ότι κάποιος έχει οικονομική άνεση δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα θέλει και να κερνάει συνέχεια. Αυτό δεν τον κάνει τσιγκούνη αλλά έξυπνο.
  • Το ότι κάποιος κερνάει και ξοδεύει λεφτά για την κοπέλα του δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι υπεύθυνος. Αντιθέτως, μπορεί να ισχύει ακριβώς το αντίθετο.
  • Πέρα από την οικονομική κατάσταση ενός άνδρα θα πρέπει να λαμβάνονται και πολλά άλλα υπόψιν για να ισχυριστούμε ότι αυτός ο άνδρας είναι "κατάλληλος για σπίτι".
  • Άλλωστε, πλέον δουλεύουν και οι γυναίκες οπότε είναι και οι δύο υπεύθυνοι για την στήριξη της οικογένειάς τους.

Επίσης, δε νομίζω ότι ισχυρίστηκε καμιά γυναίκα εδώ μέσα ότι δεν χρειαζόμαστε τους άντρες. Βεβαίως και τους έχουμε ανάγκη αλλά όχι για τους λόγους που αφήνεις να εννοηθούν.

Εκεί η λεπτομέρεια μετράει και το να μη πληρώνει κάποιος για την κοπέλα του το θεωρώ μεγάλο σφάλμα και απο ηθική πλευράς αλλα και απο στρατηγικη

Όταν λες από στρατηγική τι ακριβώς εννοείς;

Χαιρομαι που ενας αντρας συμφωνει με την ισοτητα. Αλλα εγω προσωπικα θεωρω οτι δεν υπαρχει. Δε την βλεπω πουθενα. Απλα την χρησιμοποιει ο καθενας οπως τον βολευει. Ολοι ανθρωποι ειμαστε συμφωνω, αλλα διαφορετικοι. Ο αντρας ειναι αντρας και η γυναικα γυναικα. Δες μια καθημερινη οικογενεια. Αντρας και γυναικα δεν ειναι το ιδιο οπως και να το κανουμε. Ειναι ανθρωποι αλλα διαφορετικου φυλου. Εκ φυσεως εχουν διαφορετικους ρολους. Ισους.

Όντως ο καθένας χρησιμοποιεί την ισότητα και την παράδοση όπως τον βολεύει. Βλ. και το post του Giannoutas πιο πάνω ;)
Ναι οι άντρες και οι γυναίκες είναι ίσοι αλλά όχι ίδιοι. Σε αυτό συμφωνούμε. Πως ακριβώς όμως αυτό συνεπάγεται ότι πρέπει να πληρώνει ο άντρας; :hmm:

Γιατι να κερασεις τη γυναικα? Για λογους σαβουαρ βιβρ! κοψε ενα λουλουδι απο ενα κηπο τζαμπα και προσφερε της το, δεν ειναι αναγκη το κερασμα να ειναι χρηματικο. Ο αντρας με αυτο τον τροπο δηλωνει οτι μπορει να ''φροντισει'' τη γυναικα του. [...] το κερασμα δεν ειναι αναγκη να ειναι χρηματικο.
Δεν ειναι απο αντρικο εγωισμο. Και η γυναικα κανει διαφορα για να γοητευσει εναν αντρα, για να του δειξει πως μπορει να τον φροντιζει. Ετσι εχει το θεμα. Θα πληρωσει και η γυναικα τις πιτσες ή τα ποτα δεν ειναι θεμα τσιγκουνιας. Ειναι θεμα ''ερωτικου παιχνιδιου''......

Άντε πάλι αυτό το σαβουάρ βιβρ...
Κι από ότι βλέπω κι εσύ τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα, αφού άλλο σαβουάρ βιβρ κι άλλο ερωτικό παιχνίδι.
Το ερωτικό παιχνίδι δεν περιλαμβάνει μόνο τα χρήματα. Αλλά αυτό το λες και εσύ, ότι μπορεί δηλαδή να προσφέρει ο άντρας στην γυναίκα ένα λουλούδι. Αλλά ας δούμε κι αυτό το post σου:

Γιατί δεν υπαρχουν σωστα επιχειρηματα απο τη μερια αυτων που λενε οτι δεν υπαρχει η εννοια τζεντλεμαν και οτι για κανενα λογο ο αντρας δε κερνα τη γυναικα! Το επιχειρημα αν την κερνας δεν διαφερει απο το call girl δε το δεχομαι! Μεχρι και ο κατσαριδος χαριζει σκατ.μπαλες στην κατσαριδα για να την ριξει! Η κατσαριδα ειναι call girl και πρεπει να αρχισει να κερναει κι αυτη σκατ.μπαλες?:D

Υπάρχουν gentlemen. Αλλά τα χρήματα και το πως τα χειρίζονται είναι ένα πολύ μικρό κομμάτι της έννοιας αυτής.
Όντως στην φύση τα αρσενικά προσπαθούν να προσελκύσουν και να εντυπωσιάσουν τα θηλυκά, χρησιμοποιώντας πολλούς τρόπους. Άλλα έχουν πολύχρωμα φτερά, άλλα χτίζουν φωλιές για τα θηλυκά, άλλα έχουν μεγάλα μαρτζαφλάρια. Θεωρείς λοιπόν ότι ο τρόπος του ζώου Homo sapiens να "ρίξει" το θηλυκό είναι τα χρήματα;

Να υπενθυμίσω αυτό το post του Άγγελου σχετικά με αυτό το θέμα:
οσο οι ανδρες νιωθουν απαραιτητο να πληρωνουν τη γυναικα ,τοσο πιο πορνη θα γινεται αυτη στη νοοτροπια..
και θα προτιμαει αυτον με τα περισσοτερα χρηματα..
και αφου την πληρωνουμε μια ζωη,,πχ διαμαρτυρομαστε και τη βριζουμε πο@τανα αν μας αφησει και παει με τον αλλον με περισσοτερα λεφτα:confused:
αφου ετσι τη μαθαμε,,οτι οσο περισσοτερα χρηματα εχει ο αλλος τοσο ανδρας ειναι..

τα λεφτα δεν κανουν ουτε τον ανδρα ουτε τη γυναικα..
Και της Himela:
Προσωπικά θέλω να πληρώνω τα δικά μου όχι από φεμινισμό (που θεωρώ πως έχει καταστρέψει τις γυναίκες) αλλά γιατί δε χρειάζομαι χορηγούς. [...] Και επαναλαμβάνω οτι δεν το κάνω από φεμινισμό ή ισότητα (ίσα ίσα, είμαι πολύ συντηρητική κι ανατολίτισσα σε θέματα σχέσεων) αλλά γιατί με αυτόν τον τρόπο νιώθω οτι κανείς δε με φορτώνεται για να απολαύσει την παρέα μου, κάτι που με παραπέμπει μόνο σε συνοδό πολυτελείας κι όχι σχέση. Αυτό που σιχαίνομαι σε μια γυναίκα είναι η πουτανιά, και το να σε πληρώνει ο άλλος για να του χαρίσεις την πολύτιμη συντροφιά σου το θεωρώ ύψιστη πουτανιά.
[η έμφαση στην δημοσίευση της Himela δική μου]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top