Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
ψαχνω ενα προγραμμα(freeware κατα προτημηση) το οποιο θα εχει το λεγομενο genious που εχει το itunes.Παλαιοτερα ηταν δωρεαν το feauture και ηταν εξαιρετικο θυμαμαι κυριως οταν εβαζα κανα κομματι στο shuffle.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω να δημιουργησω ενα site μεσω του googlesites και να το
ΚΑΝΩ REDIRECT σε ενα αλλο που εχω
να μου δωσει δλδ καποιος το κωδικα και να μου πει πως να το κανω.


Αν δεν γνωριζετε πως γινεται αυτο τουλαχιστον να βγαινει ενα κειμενο που να λεει πατηστε εδω,να τα πατας και να σε πεταει στο αλλο site(xxxxxxxxxxxxxxxxxx.weebly.com)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikmil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
καλησπέρα!θα ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρει κανένας αυτή την ιστοσελίδα που στέλνεις το url σε ένα άλλο άτομο και πρέπει να ρωτήσει κάτι και καλά στον υπολογιστή,όμως η ερώτηση πάει στο πσ του ατόμου μου του έστειλε το url και μετά αυτος απαντάει;σίγουρα υπήρχε κάποια στιγμη αλλά δν μπορώ να την βρώ.είναι ένα τρίκ δηλαδή για να ξεγελάσεις ένα άτομο νομίζοντας οτι ρωτάει τον υπολογιστή.
ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Κάποια μέρα ψάχνοντας στον υπολογιστή μου (όταν είχα τα ΧΡ) βρήκα ένα αρχείο που εμφάνιζε όλους τους κωδικούς μου στα διάφορα σάιτς.

Επειδή κατά καιρούς έχω αλλάξει πολλούς κωδικούς, έχω μπερδευτεί και δεν τους πολυθυμάμαι, ο υπολογιστής μου τους κρατά στη μνήμη, αλλά όταν θα αλλάξω στο μέλλον υπολογιστή, ζήτημα είναι αν θα θυμάμαι καν να μπω στα e-mail μου.

Μήπως ξέρετε που ακριβώς αποθηκεύονται οι κωδικοί να τους σώσω κάπου να τους θυμάμαι; (Τώρα έχω τα windows 7).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι κωδικοί, εφόσον το 'χεις επιλέξει πάντα, αποθηκεύονται στον browser σου.

πχ.

...για firefox

Επιλογές --> Ασφάλεια --> Αποθηκευμένοι κωδικοί

Κι απ' το νέο παράθυρο ζητάς να σου εμφανίσει τους κωδικούς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και με το password exporter προσθετο..κανεις εξαγωγη τους κωδικους,,σε μορφη που ανοιγει και διαβαζεται ευκολα με wordpad.. xml -καλυτερηκαι μια αλλη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
παιδιά έκανα μια βλακεία ..βλέπω ταινίες με το kmplayer και κάτι πάτησα καταλάθος και το πλαίσιο που φαίνεται η ταινία μίκρυνε αρκετά και δεν βρίσκω πως να το επαναφέρω:hmm:

εντάξει παιδιά το βρήκα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Καλημέρα!

Μπορεί κάποιος καλός άνθρωπος να μου πει πως αλλάζω το προεπιλεγμένο πρόγραμμα για να παίζει μουσική ή να ανοίγονται οι ταινίες στο πισι μου? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Καλημέρα!

Μπορεί κάποιος καλός άνθρωπος να μου πει πως αλλάζω το προεπιλεγμένο πρόγραμμα για να παίζει μουσική ή να ανοίγονται οι ταινίες στο πισι μου? :redface:
Έχεις 7, νομίζω, ε;:P

Έναρξη>προεπιλεγμένα προγράμματα και αλλάζεις αυτά που θέλεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Καλημέρα!

Μπορεί κάποιος καλός άνθρωπος να μου πει πως αλλάζω το προεπιλεγμένο πρόγραμμα για να παίζει μουσική ή να ανοίγονται οι ταινίες στο πισι μου? :redface:

Η για μεγαλυτερη ευκολια.Διαλεγεις το αρχειο που θες να ανοιξεις,πατας δεξι κλικ πανω του και επιλεγεις:Ανοιγμα με->επιλογη προεπιλεγμενου προγραμματος..->και διαλεγεις απο την λιστα που θα εμφανιστει το προγραμμα που θες.Φροντισε να εχεις επιλεγμενο το "ανοιγμα του αρχειου παντα με το επιλεγμενο προγραμμα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Έχεις 7, νομίζω, ε;:P

Έναρξη>προεπιλεγμένα προγράμματα και αλλάζεις αυτά που θέλεις;)

Η για μεγαλυτερη ευκολια.Διαλεγεις το αρχειο που θες να ανοιξεις,πατας δεξι κλικ πανω του και επιλεγεις:Ανοιγμα με->επιλογη προεπιλεγμενου προγραμματος..->και διαλεγεις απο την λιστα που θα εμφανιστει το προγραμμα που θες.Φροντισε να εχεις επιλεγμενο το "ανοιγμα του αρχειου παντα με το επιλεγμενο προγραμμα"

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας! :-*
Έκανα τελικά αυτό που πρότεινε ο Μερκιουρι μου φάνηκε πιο εύκολο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Λοιπόν μετά από μια 6ετία αποφάσισα να αλλάξω υπολογιστή, και να πάρω καινούργιο. Πήρα λοιπόν τον περασμένο Μάιο(ούτε ένας χρόνος δεν έχει περάσει) ολοκαίνουργιο υπολογιστή με αρκετά καλά χαρακτηριστικά πιστεύω(Windows 7, Intel Core i3, RAM 4GB, και κάρτα γραφικών ΑΤΙ Radeon HD 5670). Ενώ μέχρι τώρα όλα καλά, τώρα τελευταία κολλάει απίστευτα, σε τέτοιο βαθμό, ώστε να χρειάζεται όλο restart για να ξεκολήσει. Για να διορθώσω το πρόβλημα έσβησα 2-3 παιχνίδια που δεν πολυπαίζω, και απενεργοποιήσα κάποια στοιχεία που ενεργοποιούνταν με την εκκίνηση του υπολογιστή. Όσον αφορά τον σκληρό δίσκο είναι μια χαρά όσον αφορά την χωρητικότητα, καθώς από το 1 terrabyte που έχω, μόνο τα 250 GB είναι γεμάτα. Δηλαδή έχω πάνω από 700GB ελεύθερα, ενώ χθές τον έκανα και μια ανασυγκρότηση. Τι άλλο πιστέυτε ότι πρέπει να κάνω; Να σβήσω και άλλα προγράμματα και παιχνίδια που έχω αρκετά, ή μήπως να βγάλω το Malwarebytes anti Malware που το έχω με ενεργή προστασία μαζί με το αυθεντικό Panda Global Protection 2012;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Βάλε ένα Linux Live CD και τρέξ' το για να δεις αποδόσεις (όχι εγκατάσταση, απλώς να το τρέξεις).
Εάν δεις ότι παίζει καλά, τότε το πρόβλημα είναι - κλασικά - στα Windows (αλλιώς είναι Hardware).

Σε αυτήν την περίπτωση, μπορώ να σου πω ενδεικτικά:

  • Disk Defragment.
  • Clean Registry (CC-cleaner).
  • Αντικατάσταση βαριού με πιο ελαφρύ antivirus (MCaffee με AVG πχ).
  • Scan για viruses, malware, etc.
Και αν όλα αυτά δεν πιάσουν, format ή βάλ' του linux. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
  • Clean Registry (CC-cleaner).
  • Αντικατάσταση βαριού με πιο ελαφρύ antivirus (MCaffee με AVG πχ).
πολυ λιγο μου φαινεται το ccleaner (το ειχα καιρο και καθαριζε τριχες..)...το eusing registry clear ειναι πολυ καλυτερο και ασφαλες βαθυ,,το χρησιμοποιω που και που αψογα

και το advanced windows care βεβαια για καθημερινη χρηση της iobit

και για antivirus ελαφρυ προτιμαω avira..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Λοιπόν μετά από μια 6ετία αποφάσισα να αλλάξω υπολογιστή, και να πάρω καινούργιο. Πήρα λοιπόν τον περασμένο Μάιο(ούτε ένας χρόνος δεν έχει περάσει) ολοκαίνουργιο υπολογιστή με αρκετά καλά χαρακτηριστικά πιστεύω(Windows 7, Intel Core i3, RAM 4GB, και κάρτα γραφικών ΑΤΙ Radeon HD 5670). Ενώ μέχρι τώρα όλα καλά, τώρα τελευταία κολλάει απίστευτα, σε τέτοιο βαθμό, ώστε να χρειάζεται όλο restart για να ξεκολήσει. Για να διορθώσω το πρόβλημα έσβησα 2-3 παιχνίδια που δεν πολυπαίζω, και απενεργοποιήσα κάποια στοιχεία που ενεργοποιούνταν με την εκκίνηση του υπολογιστή. Όσον αφορά τον σκληρό δίσκο είναι μια χαρά όσον αφορά την χωρητικότητα, καθώς από το 1 terrabyte που έχω, μόνο τα 250 GB είναι γεμάτα. Δηλαδή έχω πάνω από 700GB ελεύθερα, ενώ χθές τον έκανα και μια ανασυγκρότηση. Τι άλλο πιστέυτε ότι πρέπει να κάνω; Να σβήσω και άλλα προγράμματα και παιχνίδια που έχω αρκετά, ή μήπως να βγάλω το Malwarebytes anti Malware που το έχω με ενεργή προστασία μαζί με το αυθεντικό Panda Global Protection 2012;

2 τινά υπάρχουν. Η έχεις κολλήσει κάποιον ιο η ο υπολογιστής σου είναι παραφωρτομένος. Παραφορτωμένος όχι σε μέγεθος (π.χ. το 1 terra που ανέφερες) αλλά στο πόσες εφαρμογές τρέχεις την κάθε στιγμή. Για να στο πώ αλλιώς πόσο φορτωμένη είναι η RAM κάθε στιγμή ή σε άλλη περίπτωση πόσο πολλά πράγματα έχει να επεξεργαστεί η επεξεργαστής. 4 giga RAM είναι πολύ και πρέπει να έχεις κάνει τα τέρατα για να κολλάει τόσο το pc. Επίσης με i3 δεν έπρεπε να κολλάει.

Τι κάνεις?
1) Antivirus και full έλεγχο του υπολογιστή για ιούς.
2) Εαν δεν έχεις ιούς θα κατεβάσεις ένα προγραμματάκι ονόματι procexp με το οποίο θα μπορείς να ελέγχεις ποιες εφαρμογές τρέχει ο υπολογιστής και τη χώρο καταλαμβάνουν/πόσο ζορίζει η κάθε μια τον επεξεργαστή. Αναλόγως θα προβείς στις ανάλογες απεγκαταστάσεις. Φυσικά τα παιχνίδια που διέγραψες μάλλον δεν παίζουν κανένα ρόλο όπως καταλαβαίνεις πλέον (ελπίζω). Θα εκπλαγείς όταν δεις τι εφαρμογές τρέχουν στο pc που νόμιζες ότι είχες διαγράψει η άλλες που σου είναι άχρηστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αυτο

αυτο εννοεις?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Τι ακριβώς κάνουν αυτά τα προγράμματα που παρέθεσες Άγγελε;

Κάποιες φορές και ο δικός μου υπολογιστής κολλάει, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω...

View attachment 43177

Για antivirus το sophos πιστεύετε ότι είναι "βαρύ" ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τι ακριβώς κάνουν αυτά τα προγράμματα που παρέθεσες Άγγελε;
το advanced windows care ειναι γενικο εργαλειο μονο καφε δεν ψηνει,,σου καθαριζει τον υπολογιστη αβερτα και βελτιστοποιει τα παντα και χιλια 2 εργαλεια απο απεγκατασταση εφαρμογων μεχρι στοιχεια του συστηματος τα παντα (εχει και εργαλειο σαν το procexp που λεει ο speedy απο πανω)οπως και εργαλειο που επαναφερει διαγραμμενα αρχεια.

(εχει τοσα εργαλεια μεσα να φανταστεις που βαριεμαι να τα ψαξω ολα και τωρα τα καλοβλεπω.)
απαραιτητο εργαλειο και ασφαλες,,πατα του ενα βαθυ καθαρισμα,,μια φορα,, και ανα μερικες μερες ή εβδομαδες κανα ελαφρυ


κανει για ολα..
και βγαλε απο το msconfig τα προγραμματα υπηρεσιες.. που ξεκινανε με τα win,,

το eusing registry clean ειναι για λιγες φορες βαθυ καθαρισμα μητρωου..

α,και πρι τα βαλεις αυτα βαλε το πολυ καλο startup monitor για σε ειδοποιει μολις παει καποιο προγραμμα να μπει στην εκκινηση αυτοματα και να μην το αφηνεις.ειναι απαραιτητο για μενα τουλαχιστον

στον υπολογιστη μου κανε δεξι κλικ/διαχείριση/εκει υπηρεσιες,και βαλε στο manual -διπλοπατωντας οτι υπηρεσια ειναι αχρηστη καιειναι στο automatic οπως του windows care και κατι αλλες οχι windows..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top