LCD-TFT vs CRT για games.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Οι οδηγίες της οθόνης μου λένε ότι το κλαύτερο είναι στα 85 hlz το πρόγραμμα των drivers της invidia λέει ότι το ανώτερο που υποστηρίζει είναι 85.Αλλά το έβαλα στα εκατο και δουλευε καλά.Μήπως γίνει καμιά χαζομάρα και την κάψω?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κανε αυτό που λέει το manual , εγώ σου είπα μόνο εαν έχεις την 757dfx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Κανε αυτό που λέει το manual , εγώ σου είπα μόνο εαν έχεις την 757dfx

Αυτήν έχω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
εγώ την δουλεύα στα 1152χ768@85hz ή 1024χ768@100hz για πάνω απο 3 χρόνια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyFox

Νεοφερμένος

Ο SkyFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Προτημώ τις LCD/ TFT για τους εξής λόγους:
1,) Είναι πιο φωτινές απο τις CRT και πιστεύω πως έχουν πιο ζωντανά χρώματα.
2,) Ο χρόνος απόκρισης έχει βελτιωθεί πολυ ικανοποιητικά [8ms] και δε νομίζω πως πρέπει να θεωρείται πλεον ώς ένα απο τα σημαντικότερα μειωνεκτήματα των οθόνων TFT /LCD στο θέμα games.

Δεν νομίζω ότι παίζεις FPS γιατί αν παίζεις τότε δεν είσαι και πολύ καλός γιατί τα 8 msec είναι θηριώδη νούμερο για FPS;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
O Scandal/Πέτρος έγραψε το μήνυμα αυτό πριν 3 χρόνια, τα πράγματα ίσως ήταν διαφορετικά τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,792 μηνύματα.
Πλέον έχουν φτάσει τα 2ms. :)




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyFox

Νεοφερμένος

Ο SkyFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
:hmm:Προσοχή πρώτον έχετε δει για πιο λόγο η lcd και tft λειτουργούν σε λίγα hz?
1 δεν χρειάζεται γιατί η υγρή κρυστάλλι αντιδρούν αργά γʼαuτώ το μάτι και στα 50 hz το βλέπει σαν να είχες μια crt στα 110 hz. :(Δυστυχώς στα ms δεν βάζουν και το χρόνο δράσις του κρύσταλλου όποτε αυτό που λες 2 ms είναι η εκπομπή φωτονίων πάνω στους κρυστάλλους τώρα το πόσο αντιδρούν γρήγορα η κρυστάλλι είναι αλλού παπά ευαγγέλιο αʼπώσο έχω ακούσει η κρυστάλλι θέλουν 2 ms για να αντιδρούν σε αλλαγή φωτονίων τώρα δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό αν είναι 2 ψάξετω και θα το βρείτε.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top