Περί Bad Sectors (Blocks)

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Οι μπλε οθόνες κυρίως θέμα μνήμης είναι (π.χ. όταν προσπαθεί να διαβάζει "άκυρη" διεύθυνση) ή ασυμβατότητας με περιφερειακά, δεν αποκλείεται όμως να προσπαθεί κατά τον τερματισμό (ίσως στη φάση που γράφει τα μη-αποθηκευμένα δεδομένα στο δίσκο) να πάει να κάνει προσπέλαση κάπου εκεί. Αν ψάξεις λίγο στο net θα δεις αρκετές περιπτώσεις με μπλε οθόνες που οφείλονται σε bad sectors.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Επειδή από περιφερειακά, έχω μόνο ποντική και πληκτρολόγιο το θεωρώ απίθανο. Πως ελέγχο ότι δεν φταίει η Ram;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Επειδή από περιφερειακά, έχω μόνο ποντική και πληκτρολόγιο το θεωρώ απίθανο. Πως ελέγχο ότι δεν φταίει η Ram;
https://windowshelp.microsoft.com/Windows/el-GR/help/4edd5f80-def2-4d32-965c-116d49fb98721032.mspx
Αλλά γιά να καταλάβω κι'γώ γιατί το θεωρείς απίθανο;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Επειδή από περιφερειακά, έχω μόνο ποντική και πληκτρολόγιο το θεωρώ απίθανο. Πως ελέγχο ότι δεν φταίει η Ram;
Περιφερειακά θεωρούνται και οι ελεγκτές των συσκευών αποθήκευσης και E/E, αν δεν αντιμετώπισες ποτέ στο παρελθόν κάποιο πρόβλημα με αυτά, τότε δε νομίζω να προέρχεται το παρόν πρόβλημα από εκεί. :hmm: Τσέκαρε το link στο ποστ του Μόνου σχετικά με τα προβλήματα της μνήμης. Πιθανόν να φταίνε και τα bad sectors για το πρόβλημα σου, για τους λόγους που έγραψα στο προηγούμενο ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
https://windowshelp.microsoft.com/Windows/el-GR/help/4edd5f80-def2-4d32-965c-116d49fb98721032.mspx

Έκανα το παραπάνω και σχετικό τεστ. Κατά την διάρκεια του τέστ μου λέει ότι βρέθηκαν προβλήματα hardware αλλά όταν τελειώνει το test και ξεκινάνε μηνύματα μου βγάζει μήνυμα ότι δεν βρέθηκαν προβλήματα. Ποίο από τα δύο μήνυματα είναι σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Όσον αφορά τα bad sectors πως τα εντόπισες; Λογικά τα προγράμματα που εντοπίζουν bad sectors αν έχουν τη δυνατότητα τα αντικαθιστούν με κάποια από τα έξτρα sectors που έχουν όλοι οι νέοι δίσκοι, ή απλά τα σημειώνουν ώστε να μην τα χρησιμοποιεί το οποιοδήποτε λειτουργικό.

Άρα αν έκανες κάποιον τέτοιο έλεγχο, θεωρώ δύσκολο να φταίνε τα bad sectors εκτός αν ήταν τόσα πολλά, τα οποία δεν μπόρεσαν να "διορθωθούν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όσον αφορά τα bad sectors πως τα εντόπισες;
Με το ενσωματωμένο των Vista, λογικά είναι το ίδιο με το XP. Δεν νομίζω ωστόσο να κάνει τίποτα περισσότερο από το να βρίσκει τα bad sectors.

Ο δίσκος btw είναι ο 74GB της Raptor από WD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Α αυτό το "Repair" εννοείς; Το δοκίμασα 2-3 φορές. Σήμερα είδα ότι τα bad sector ανέβηκαν στα 8KB. Μάλλον πρέπει να αποδεχτώ ότι ο δίσκος θέλει άλλαγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Σίγουρα αν πληθαίνουν τα bad sectors τότε δεν έχεις άλλη επιλογή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Παιδιά ο δίσκος των data μου (HDD 4TB / όχι ο C/Windows SSD) εμφάνισε, σύμφωνα με το HDSentinel 3 bad sectors.
Να ανησυχώ; Στους πόσους προτείνεται αντικατάσταση;
Δεν έχω κάνει full scan (ποιος ξέρει τι θα βρω αν κάνω...) απλά το HDSentinel το έδειξε.

Κρατάω backup φυσικά. Ελπίζω να μην μου κάνει corrupt κανένα αρχείο!
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Τρια ίσον τίποτα, θα τα κανει reallocate σε μια άκρη η οποια ειναι ρεζερβέ γι αυτα τα σκηνικά, αν θυμάμαι καλά, και τέλος. Απλά το θεμα με τους μηχανικους δισκους ειναι οτι απαξ και ξεκινησει όλη αυτη η ιστορία, δυσκολα γλιτώνεις το αυξάνεσθαι και πληθύνεσθαι. Από όσο θυμάμαι έστω. Κάποιο αρχειο δε θα στο αντιγράφει σε επόμενο μπακαπ για παράδειγμα.

Εγω θα προετοιμαζα -σιγα σιγά- πέρα απο τα απαραιτητα μπακαπ και εναν αναπληρωματικο δισκο σε μια άκρη. Αλλά ειναι η δική μου μπαταριά αυτή.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Παιδιά ο δίσκος των data μου (HDD 4TB / όχι ο C/Windows SSD) εμφάνισε, σύμφωνα με το HDSentinel 3 bad sectors.
Να ανησυχώ; Στους πόσους προτείνεται αντικατάσταση;
Δεν έχω κάνει full scan (ποιος ξέρει τι θα βρω αν κάνω...) απλά το HDSentinel το έδειξε.

Κρατάω backup φυσικά. Ελπίζω να μην μου κάνει corrupt κανένα αρχείο!
Δεν υπήρχαν απο πριν σωστά ;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Μέχρι πριν 1 6μηνο μιν δεν υπήρχαν.
Θα κάνω κι ένα full scan μέχρι αύριο.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Μια φρίκη την έφαγα, ακόμα δεν είχε αρχίσει :P
Στιγμιότυπο οθόνης 2024-03-17 192541.png


Για να δούμε...
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,105 μηνύματα.
Ευχαριστώ αυτό το θρεντ που μου θύμισε ότι πρέπει να αλλάξω σκληρό.
(Ευτυχώς το back up συνέβαινε συχνά κι απ' ότι φαίνεται η χασούρα θα είναι ελάχιστη/ασήμαντη.)

Κατά τ' άλλα, σας τρωω.


1710703784489.png
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Ευχαριστώ αυτό το θρεντ που μου θύμισε ότι πρέπει να αλλάξω σκληρό.
(Ευτυχώς το back up συνέβαινε συχνά κι απ' ότι φαίνεται η χασούρα θα είναι ελάχιστη/ασήμαντη.)

Κατά τ' άλλα, σας τρωω.

Καλέ τι χάλι είναι αυτό :(

Εγώ καλά πάω :P
Στιγμιότυπο οθόνης 2024-03-17 214652.png
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,105 μηνύματα.
Ναι είχα πετύχει κάτι "το αρχείο είναι κατεστραμμένο" πριν κάνα χρόνο ή κάτι αδυναμίες μεταφοράς κατά το backup αλλά σε γενικές γραμμές σε αρχεία που δε με καίγανε άρα δεν ασχολήθηκα.
Οι φωτογραφίες φαίνεται να είναι καλά οπότε αν είναι να χάσω τσικουλάτα και κατεβασμένη κριντζομουσική ή σειρές/ταινίες ξέρωγω, κλαιν.

Έναν evo τον παρήγγειλα όμως, καιρός ήτανε.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Εγώ θέλω να πάω σε περισσότερα TB γιατί τον έχω σχεδόν γεμίσει.
Χθες έκανα ένα backup στον εξωτερικό με Free File Sync και είπα να ανοίξω και HDSentinel.

Πάντως κι εγώ αν αγοράσω σκληρό και περάσω τα δεδομένα μου, μετά τελείωσε. Και εντός εγγύησης να είναι, αν χαλάσει δεν τον επιστρέφω, γιατί υπάρχει δυνατότητα επαναφοράς φορμαρισμένου δίσκου.
Βέβαια υπάρχουν και προγράμματα MS-DOS - καταστροφείς δεδομένων που γράφουν και σβήνουν σε όλη την επιφάνεια του δίσκου (και μπορούν να τρέχουν επ' αορίστων), αλλά δε θα ήθελα να ασχοληθώ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Μέχρι πριν 1 6μηνο μιν δεν υπήρχαν.
Θα κάνω κι ένα full scan μέχρι αύριο.
Λοιπόν, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Πρέπει μόνο να έχεις τον νου σου για ένα διάστημα έτσι ώστε να βεβαιωθείς οτι είναι είναι "φυσιολογική" φθορά που προκαλείται με τον καιρό. Εαν δεις να αυξάνονται ραγδαία σε σύντομο χρονικό διάστημα τότε να ανησυχείς.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top