Οι ομορφότερες είναι και δυσκολότερες: μύθος ή πραγματικότητα;

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ναι σίγουρα.Απλά στο συγκεκριμένο θέμα σχέση/προσέγγιση αισθάνομαι την γυναίκα να έχει σχεδόν πάντα περισσότερη "δύναμη".
Γιατι?;)

Όσο με βοηθούν τα ελληνικά μου, σαν να καταλαβαίνω από τα λεγόμενα σου πως αν μια γυναίκα έχει για όπλο την ομορφιά της, δεν ανήκει στους χαρακτήρες με ακεραιότητα. Αν κάνω λάθος πες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Προσωπικα παντως ποτε δεν θα επιδιωκα να κανω κατι με καποια κοπελα επειδη ειναι "το κομματι" ή επειδη ειναι η πιο "in γκομενα" στην πιατσα...(σορυ για την "αργκο")
Οτι υπαρχουν τετοιοι "κενοι" τυποι και τυπισσες δεν αμφιβαλω, αλλα εγω τουλαχιστον τετοιου ειδους "κενα" τα εχω μια χαρα καλυμενα.
Ειναι στον χαρακτηρα μου να ειμαι ιδιατερα ευαισθητος (γενικοτερα) και οσον αφορα τις γυναικες ουτε να τις εχω για "στατιστικα", ουτε για να βγαζω παραρτημα με ποσες και ποιες πηγα κτλ κτλ κτλ, και μιας και το θεμα ομορφια ειναι ευτυχως ιδιατερα υποκειμενικο, τοτε ολες οι γυναικες ειναι δυσκολες και ολες οι γυναικες ειναι "ιδιαιτερες".;)
Ή καπως ετσι τουλαχιστον το βλεπω εγω...
Κι αυτο το λεω γιατι αν εγω δω μια κοπελα που με κανει να ανεβασω πιεση 40,αυτοματα για να παω να κανω κατι θα σκεφτω..."Μαριε κατεβασε το ουισκι με την μια, παρε βαθεια ανασα και πηγαινε..."κι ας τρεμουν τα γονατα μου.
Η ιδια κοπελα σε εσενα μπορει να μην ειναι κατι σπουδαιο και να εισαι απολυτα χαλαρος.Και τουμπαλιν.*
Τωρα οσον αφορα τα μοντελα-διασημες κτλ κτλ, εκει δεν εχεις αντιμετωπο μονο μια "α" ομορφια αλλα και μια αναγνωρισμοτητα-φημη η οποια σε κομπλαρει καπως.

(*αφηνουμςε στην απεξω ατομα με συμπλεγματα και ψωνισμενο χαρακτηρα που τον απεκτησαν και απο τον υπερβολικο θαυμασμο που δεχτηκαν...ειναι δυσκολο οταν δεχεσαι τον δευτερο αντι να γινεις καλυτερος να μην καβαλισεις το καλαμι.Αλλα εχω γνωρισει και τετοια ατομα και τα χαιρομαι.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Γιατι?;)

Όσο με βοηθούν τα ελληνικά μου, σαν να καταλαβαίνω από τα λεγόμενα σου πως αν μια γυναίκα έχει για όπλο την ομορφιά της, δεν ανήκει στους χαρακτήρες με ακεραιότητα. Αν κάνω λάθος πες μου.
Κάνεις λάθος. Φυσικά και γίνεται απλά πιο δύσκολα. Συγνώμη αλλά έτσι το βλέπω εγώ και βασικά έτσι το έχω δει. Πάντα στο τι θεωρώ και εγώ ακεραιότητα. Αλλά σε ένα πράγμα που δεν είναι υποκειμενικό είναι ότι δεν δυστάζουν να πατήσουν επί πτωμάτων μεταφορικά (χωρίς παρεξήγηση - δεν το είχα πάρει τις μετρητοίς το ψευδώνυμο - αν θες σου εξηγώ την έκφραση)
Από εκεί και πέρα φυσικά και εξαιρέσεις υπάρχουν.

να σου εξηγήσω κάτι όμως για μια έκφραση σου τι εννοώ. Το όπλο την ομορφιά.
Το είχα ξαναγράψει. Θεωρώ αυτονόητο ο καθένας να πολεμά με ότι έχει. Συνεπώς ναι η ομορφιά είναι όπλο και μάλιστα δυνατό. Αυτό που δεν δέχομαι είναι όταν πολεμάς πως λαμβάνεις υπόψη σου στην μάχη τι συνέπειες αφήνεις. Στην συγκεκριμένη περίπτωση πχ ποιος πληγώνεται. Και γενικά θεωρώ την ομορφιά ύπουλο όπλο, κυρίως γιατί χρησιμοποιείται και ύπουλα και με έμεσους τρόπους. Φυσικά εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα αλλά δεν το γράφω καθώς το θεωρώ αυτονόητο. Απλά είναι λιγότερες.

Για το αντρικό φύλλο που ξέρω συγκεκριμένα όσο και αν δεν παραδέχεται, η ομορφιά μιας γυναίκας του ασκεί μεγάλη επιροή και δύναμη. Δεν είναι τυχαίες οι παροιμίες με το βουνό και το καράβι. Και μην μου πείτε ότι ένα άτομο που είναι όμορφο δεν συνηδητοποιεί ότι της περνάνε κάποια πράγματά. Και υπάρχει και κάτι άλλο.Ένα τέτοιο άτομο μαθαίνει να μην την κοστίζουν οι συνέπειες των πράξεων της. Συνεπώς βουρ στον πατσά και όποιον πάρει ο χάρος. Δεν είναι σωστό για μένα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και γενικά θεωρώ την ομορφιά ύπουλο όπλο, κυρίως γιατί χρησιμοποιείται και ύπουλα και με έμεσους τρόπους. Φυσικά εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα αλλά δεν το γράφω καθώς το θεωρώ αυτονόητο. Απλά είναι λιγότερες.

δεν μας λες και ειδικα ..για να καταλαβουμε τι εννοεις ακριβως?:hmm:

Και μην μου πείτε ότι ένα άτομο που είναι όμορφο δεν συνηδητοποιεί ότι της περνάνε κάποια πράγματά.
της περνανε καποια πραγματα?? δηλ? :hmm:

Και υπάρχει και κάτι άλλο.Ένα τέτοιο άτομο μαθαίνει να μην την κοστίζουν οι συνέπειες των πράξεων της.
δηλαδη?? :hmm:

Συνεπώς βουρ στον πατσά και όποιον πάρει ο χάρος. Δεν είναι σωστό για μένα πάντα.

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Κάνεις λάθος. Φυσικά και γίνεται απλά πιο δύσκολα. Συγνώμη αλλά έτσι το βλέπω εγώ και βασικά έτσι το έχω δει. Πάντα στο τι θεωρώ και εγώ ακεραιότητα. Αλλά σε ένα πράγμα που δεν είναι υποκειμενικό είναι ότι δεν δυστάζουν να πατήσουν επί πτωμάτων μεταφορικά (χωρίς παρεξήγηση - δεν το είχα πάρει τις μετρητοίς το ψευδώνυμο - αν θες σου εξηγώ την έκφραση)
Από εκεί και πέρα φυσικά και εξαιρέσεις υπάρχουν.

Ο καθένας και η καθεμία με τον τρόπο του/της. Γι αυτό κάποιοι ταιριάζουν με κάποιες και άλλοι ταιριάζουν με άλλες. Ειδάλλως θα ταιριάζαμε όλοι με όλους και το αποτέλεσμα δε θα ήταν 2 άνθρωποι μαζί αλλά πολλοί. Μακαρονάδα ένα πράμα... Το ενα μακαρόνι να μη διαφέρει από το άλλο.

να σου εξηγήσω κάτι όμως για μια έκφραση σου τι εννοώ. Το όπλο την ομορφιά.
Το είχα ξαναγράψει. Θεωρώ αυτονόητο ο καθένας να πολεμά με ότι έχει. Συνεπώς ναι η ομορφιά είναι όπλο και μάλιστα δυνατό.

Ναι, πολύ σωστή η προσέγγισή σου αν και ξεχνάς τον πιό βασικό παράγοντα. Η ομορφιά είναι ισχυρό όπλο αλλά δεν παύει να είναι κάτι που χρησιμοποιείται για σαγήνη, για προσέλκυση. Στον "πόλεμο" λοιπόν δεν είναι το μόνο όπλο. Ή πιό σωστά δεν πρέπει να είναι το μόνο όπλο. Θυμίσου, η ομορφιά είναι κάτι που μπορεί ο άλλος να δεί και πολλές φορές είναι ισχυρό όπλο γιατί τον υποβάλλει. Σκοπός σου όμως δεν είναι μόνο να τον/την υποβάλλεις, αλλά να τον/την κερδίσεις, άρα αλλού, από άλλα όπλα φαίνεται ο ποιοτικός ο μαχητής, ο μαχητής που θέλει να κερδίσει αυτό που έχει απέναντί του.

Αυτό που δεν δέχομαι είναι όταν πολεμάς πως λαμβάνεις υπόψη σου στην μάχη τι συνέπειες αφήνεις. Στην συγκεκριμένη περίπτωση πχ ποιος πληγώνεται. Και γενικά θεωρώ την ομορφιά ύπουλο όπλο, κυρίως γιατί χρησιμοποιείται και ύπουλα και με έμεσους τρόπους. Φυσικά εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα αλλά δεν το γράφω καθώς το θεωρώ αυτονόητο. Απλά είναι λιγότερες.

Κάτσε κάτσε γιατί τα έχεις μπερδέψει φίλε μου. Όταν πληγώνεις, πληγώνεις τον άλλον στην ψυχή, στη σκέψη του και αυτό σημαίνει ότι έχεις βρεί τις αδυναμίες του και τον/την κοπανάς εκεί που πονάει. Αυτό είναι εξαιρετικά ύπουλο αλλά προϋποθέτει ότι έχεις προχωρήσει ένα βήμα παρακάτω από την ομορφιά και έχεις κάνει τον άλλο να σου ανοιχτεί. Δεν υπάρχει καμία σχέση λοιπόν μεταξύ ομορφιάς και ύπουλης πληγής των αισθημάτων κάποιου. Η ομορφιά το ξαναλέω, είναι σαγήνη, είναιπροσέλκυση. Αν αυτό το όπλο το δώσεις σε έναν "χαμηλών αντανακλαστικών" (πχ σεξουαλικώς πεινασμένος πλούσιος παππούς με ευρω-διψή νεαρά) , είναι επικίνδυνο, αλλά όχι ύπουλο.



Για το αντρικό φύλλο που ξέρω συγκεκριμένα όσο και αν δεν παραδέχεται, η ομορφιά μιας γυναίκας του ασκεί μεγάλη επιροή και δύναμη. Δεν είναι τυχαίες οι παροιμίες με το βουνό και το καράβι.

Μην γενικεύεις. Συν τοις άλλοις όποιος ή όποια αφήνεται στο έλεος του άλλου, είναι άξιος/α της μοίρας του/της. Έχει μεγάλη διαφορά η απλή σαγήνη κι επιρροή της ομορφιάς και του μυαλού κάποιας, από το να σε σύρει σαν καράβι. Πρέπει να υπάρχει μια δεδομένη προσοχή, όσο κι αν και τα έξυπνα πουλιά από τη μύτη πιάνονται, πρέπει να διατηρείται η αξιοπρέπεια και η τιμή στα παντελόνια που φοράμε. Θα ένιωθα απίστευτα ντροπιασμένος αν είχα χάσει την εκτίμηση της γυναίκας μου στον ανδρισμό μου.

Και μην μου πείτε ότι ένα άτομο που είναι όμορφο δεν συνηδητοποιεί ότι της περνάνε κάποια πράγματά. Και υπάρχει και κάτι άλλο.Ένα τέτοιο άτομο μαθαίνει να μην την κοστίζουν οι συνέπειες των πράξεων της. Συνεπώς βουρ στον πατσά και όποιον πάρει ο χάρος. Δεν είναι σωστό για μένα πάντα.

Ωραία, ένα άτομο μπορεί να έχει φάει κλωτσιά... Εκεί μωρέ θα πάω να πέσω;;; Χάθηκαν τόσες ποιοτικές γυναίκες;;; Γι αυτό εγώ φωνάζω... ποιότητα και μόνο ποιότητα. Όπως η κλωτσημένη θα κάνει τη δουλειά της σαν κλωτσημένη, έτσι και ο συνειδητοποιημένος άντρας πρέπει και να λειτουργεί συνηδειτοποιημένα. Είναι επιτακτική η ανάγκη να καταλάβουμε πλέον τι ζητούμε και ύστερα να το ζητούμε. Ειδάλλως μια ζωή θα γκρινιάζουμε για δεν πιάνουμε το Τζόκερ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αποσύρομαι από την συζήτηση διότι δεν μπορώ να εκφραστώ. Είναι δύσκολα να θες να μιλάς και να μην μπορείς...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ωραία, ένα άτομο μπορεί να έχει φάει κλωτσιά... Εκεί μωρέ θα πάω να πέσω;;; Χάθηκαν τόσες ποιοτικές γυναίκες;;; Γι αυτό εγώ φωνάζω... ποιότητα και μόνο ποιότητα. Όπως η κλωτσημένη θα κάνει τη δουλειά της σαν κλωτσημένη, έτσι και ο συνειδητοποιημένος άντρας πρέπει και να λειτουργεί συνηδειτοποιημένα. Είναι επιτακτική η ανάγκη να καταλάβουμε πλέον τι ζητούμε και ύστερα να το ζητούμε. Ειδάλλως μια ζωή θα γκρινιάζουμε για δεν πιάνουμε το Τζόκερ.:)
:worship: :worship: :worship: :worship: :worship:

Πολύ σωστό! :thumbup: Για μένα τουλάχιστον έτσι πρέπει να είναι. Δεν έχω σχηματίσει μία αποκρυσταλλωμένη εικόνα του τι θέλω, με αποτέλεσμα απλώς να διεκδικώ όποια μου κάνει "κλικ" (εξωτερική εμφάνιση ως επί το πλείστον, αλλά πολλές φορές και λογω χαρακτήρα).

Μήπως γι'αυτό τρώω τα μούτρα μου πάντα; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Neraida να σου πω μια αντίστοιχη περίπου κατάσταση. Η σχέση ενός χαζομπαμπά με την κόρη του που ξέρει ότι και νακάνει θα τον τουμπάρει τελικά.

Valder γενικά να σου απαντήσω ότι.
1)Επειδή βλέπω αντεπιχειρήματα του τύπου εγώ δεν το κάνω, να ξαναπώ ότι αν εσύ ανήκεις στην εξαίρεση μιας γενίκευσης τότε δεν σημαίνει ότι η γενίκευση δεν είναι μια στατιστική αλήθεια. Συνεπώς εγώ θα γενικεύω καθώς οι προσωπικές εξαιρέσεις, με αποσχολούν σαν αξιόλογες ατομικές μονάδες αλλά σίγουρα δεν εκφράζουν το γενικό σύνολο σαν αξιόλογο όταν δεν υπάρχει η αξία.
2)Ναι καθένας έχει τον τρόπο του.Καμιά αντίρρηση αλλά όταν όλοι οι τρόποι διασταυρώνονται τυχαία τότε δημιουργούνται κάποια φαινόμενα τα οποία καλώς ή κακώς ομαδοποιούνται με την μορφή κοινωνικών τάσεων
3)Προσωπικά δεν έχω μπερδέψει τίποτα.Φυσικά και είναι ευθήνη του καθενός για το αν πληγώνεται και όλα τα άλλα. Αλλά αυτό είναι το απότέλεσμα καθώς για να υπάρξει αυτό υπάρχει μια δράση. Και επειδή όλοι δεν προικιστήκαμε να είμαστε δυνατοί χαρακτήρες αλλά και επειδή ως άνθρωποι όλοι έχουμε αδυναμίες εξίσου ουσιώδες είναι για μένα, πως κάποιος αντιμετωπίζει τις αδυναμίες των άλλων? Δηλαδή πως δρά
α)Αφήνεις τον προσωπικό σου εγωισμό να εκμεταλευτεί εν γνώση σου τον άλλον, και πετάς το μπαλάκι στον άλλον με το σκεπτικό ας πρόσεχε να προστατευόταν?
β)Ή, βλέπεις ότι μπορείς να τον εκμεταλευτείς επειδή βρίσκεσαι σε θέση ισχύος αλλά παρόλο που δεν θα ωφελήθείς δεν το κάνεις. Και δεν το κάνεις με μοναδικό σκοπό το καλό του συνανθρώπου σου.

Αυτές οι αποφάσεις ξεχωρίζουν τους ανθρώπους στην κοινωνία, και η β επιλογή σπανίζει ιδιαιτέρως σήμερα.
Και ελπίζω να βλέπετε την αντιστοίχηση με το θέμα του thread. Και να μην το περιορίσω σε εξωτερική ομορφιά να σας το πω γοητεία ανεξαρτήτου φύλλου.

Η δύναμη στον συνάνθρωπό σου έρχεται και με ευθήνες. Βασική ευθύνη είναι να μην παρασύρεσε και να την εκμεταλεύσαι για προσωπικά ωφέλη "χώνοντας" τους άλλους. βασική ευθύνη είναι να κάνεις κάτι χρήσιμο με αυτή την δύναμη για το σύνολο άρα και σένα.
Ανέκαθεν οι κοινωνίες είχαν κάποιους που ξεχώριζαν και αποκτούσαν δύναμη. Το πως την χρησιμοποιήσαν αυτή την δύναμη χαρακτήρισε και την κοινωνία τους. Ουτοπικό? ναι! Δύσκολο? Πάλι ναι!
Αλλά προσωπική μου πεποίθηση ότι είναι το σωστό να κάνεις, άσχετως ότι η πράξη δείχνει άλλα σήμερα.
Τέτοιοι χαρισματικοί άνθρωποι ήταν ηγέτες,επιστήμονες,καλονές,άνθρωποι της τέχνης και άλλοι.
Η σημερινής μας κοινωνία βασίζεται στο ΕΓΩ πολύ περισσότερο από παλαιότερα πιστεύω.Και αυτό λέει πολλά.
Το βλέπω στον κόσμο και το ομολογεί κιόλας ότι το "Ας πρόσεχε" είναι η κύρια άποψη που επικρατεί στο βάθος.

Συγνώμη για την γενίκευση αλλά δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς, την διαφωνία μου στον πυρήνα.Τα υπόλοιπα όπως πχ το θέμα είναι αποτέλσματα των απόψεων στον παραπάνω πυρήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Valder γενικά να σου απαντήσω ότι.
1)Επειδή βλέπω αντεπιχειρήματα του τύπου εγώ δεν το κάνω, να ξαναπώ ότι αν εσύ ανήκεις στην εξαίρεση μιας γενίκευσης τότε δεν σημαίνει ότι η γενίκευση δεν είναι μια στατιστική αλήθεια. Συνεπώς εγώ θα γενικεύω καθώς οι προσωπικές εξαιρέσεις, με αποσχολούν σαν αξιόλογες ατομικές μονάδες αλλά σίγουρα δεν εκφράζουν το γενικό σύνολο σαν αξιόλογο όταν δεν υπάρχει η αξία.

Μπα; Και οι εξαιρέσεις δεν ανήκουν στο σύνολο;:confused: Κι αν όχι, πού ανήκουν; Τι είναι; Στατιστικό ψέμα; Άσε που η γενίκευση με βάση το ανθρώπινο είδος δεν μπορεί να υφίσταται πλάι στη λογική. Τακτικές του τύπου "εγω γενικεύω" υποδηλώνουν συνειδητή άρνηση της σκέψεως κάποιου να διεργαστεί την έννοια "διάκριση και αξιολόγηση", και προδιαθέτουν γκαιμπελικές προσεγγίσεις, πρώτα για το ίδιο το άτομο και έπειτα για όσους το παρακολουθούν.

2)Ναι καθένας έχει τον τρόπο του.Καμιά αντίρρηση αλλά όταν όλοι οι τρόποι διασταυρώνονται τυχαία τότε δημιουργούνται κάποια φαινόμενα τα οποία καλώς ή κακώς ομαδοποιούνται με την μορφή κοινωνικών τάσεων

Ο τρόπος είναι τρόπος. Αν έχεις αντίληψη και σωστή κρίση θα τον διακρίνεις και θα τον κρίνεις, είτε διασταυρωθεί τυχαία, είτε διασταυρωθεί με ωδικό πτηνό της Νότιας Ροδεσίας.


3)Προσωπικά δεν έχω μπερδέψει τίποτα.Φυσικά και είναι ευθήνη του καθενός για το αν πληγώνεται και όλα τα άλλα. Αλλά αυτό είναι το απότέλεσμα καθώς για να υπάρξει αυτό υπάρχει μια δράση. Και επειδή όλοι δεν προικιστήκαμε να είμαστε δυνατοί χαρακτήρες αλλά και επειδή ως άνθρωποι όλοι έχουμε αδυναμίες εξίσου ουσιώδες είναι για μένα, πως κάποιος αντιμετωπίζει τις αδυναμίες των άλλων? Δηλαδή πως δρά
α)Αφήνεις τον προσωπικό σου εγωισμό να εκμεταλευτεί εν γνώση σου τον άλλον, και πετάς το μπαλάκι στον άλλον με το σκεπτικό ας πρόσεχε να προστατευόταν?
β)Ή, βλέπεις ότι μπορείς να τον εκμεταλευτείς επειδή βρίσκεσαι σε θέση ισχύος αλλά παρόλο που δεν θα ωφελήθείς δεν το κάνεις. Και δεν το κάνεις με μοναδικό σκοπό το καλό του συνανθρώπου σου.

Κι όμως μπερδεύεις! Προσπαθείς να πείς κάτι γενικά αποδεκτό με ωραίο τρόπο. Πρακτικά δεν υπάρχει τίποτε λάθος μέσα σ' αυτά που λες εδώ. Επειδή όμως δεν είμαι Ινδιάνος να εντυπωσιαστώ από τις προσφορές του Κορτέζ, σου επιστρέφω το πακέτο πίσω και σου λέω: "Τίποτε από αυτά που λες δεν είναι λάθος, μα και τίποτα από αυτά που λες, δεν έχει θέση εδώ".

Κι αν ακόμα έχεις μείνει Δεριγνύ και Μαυροματαίων γωνία και λες "τι είπε ο παρανοϊκός", σου εξηγώ ότι δεν ανέφερα καν ποιός έχει το μεγαλύτερο βάρος σε μια ύπουλη πράξη, ο ύπουλος ή το θύμα. Αυτό είναι ένα άλλο θέμα, αν θες το αναλύουμε αλλού. Το μόνο που σχολίασα είναι ότι δεν υπάρχει ύπουλη ομορφιά αλλά ύπουλες πράξεις.

Ότι θέλετε καταλαβαίνετε ρε παιδιά;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αποσύρομαι από την συζήτηση διότι δεν μπορώ να εκφραστώ. Είναι δύσκολα να θες να μιλάς και να μην μπορείς...:(

δεν είναι κακό να προσπαθήσεις και να αποτύχεις... είναι όμως "αμαρτία" να μην προσπαθείς καν! ;)
:bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
δεν είναι κακό να προσπαθήσεις και να αποτύχεις... είναι όμως "αμαρτία" να μην προσπαθείς καν! ;)
:bigarmhug
ευχαριστω πολυ...:).

Παιδια, αυτο που ηθελα εγω να πω το ειπε o Valder: "δεν υπάρχει ύπουλη ομορφιά αλλά ύπουλες πράξεις.":)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Γιατί έχουμε περιορισει το φύλο στην ερώτηση;
Γενικότερα οι ομορφότεροι τόσο άντρες όσο και γυναίκες δεν είναι δυσκολότεροι;Ή μάλλον δεν είναι αυτή η πιο κατάλληλη λέξη.Απλά θέτουν κάποια στάνταρντ βασιζόμενοι κυρίως στην εξωτερική τους εμφάνιση.
Και φυσικά όλοι μας θέτουμε στάνταρντ και είμαστε επιλεκτικοί, όμως των περισσότερων οι "απαιτήσεις" μας βασίζονται στο πως θέλουμε τον άλλον με βάση την προσωπικότητα μας, τα ενδιαφέροντα μας, τους στόχους μας.
Τα άτομα που είναι ωραιοπαθή(είτε επειδή είναι αντικειμενικά όμορφα είτε επειδή έτσι νομίζουν) προβάλλουν ως κύριο προσόν την εμφάνιση τους και με βάση αυτή σκέφτονται θέλω κάποιον/α εξίσου όμορφο/η επειδή είμαι και εγώ,θέλω κάποιον πλουσιο/α επειδή είμαι όμορφος/η,θέλω κάποιον/α να μου κάνει όλα τα χατίρια επειδή είμαι όμορφος/η κλπ.
Και μην μου πείτε πως δεν βρίσκουν.Γιατι αν "εσύ" βαρεθείς να βγαίνεις με το "μπιμπελο" που πέρα απο μια παρουσία δεν έχει κάτι άλλο να προσφέρει υπάρχουν εκατοντάδες υποψήφιοι/ες που είναι πρόθυμοι να σταθούν δίπλα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Γιατί έχουμε περιορισει το φύλο στην ερώτηση;
Έλα ντε??? Δϊκιο έχεις. Εγώ το βλέπω και για τους δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Neraida να σου πω μια αντίστοιχη περίπου κατάσταση. Η σχέση ενός χαζομπαμπά με την κόρη του που ξέρει ότι και νακάνει θα τον τουμπάρει τελικά.

ναι μεν η κορη πολλες φορες τουμπαρει τον "χαζομπαμπα"..αλλα αυτο δεν οφειλεται στην ομορφια της...αλλα στην αγαπη και την αδυναμια που εχει ο μπαμπας στη κορη του...
ατυχες παραδειγμα...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
αντίστοιχη είπα Neraida. Όχι ίδια.

Ο μηχανισμός είναι ίδιος. Βασίζεται ακριβώς στην ίδια ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
ναι μεν η κορη πολλες φορες τουμπαρει τον "χαζομπαμπα"..αλλα αυτο δεν οφειλεται στην ομορφια της...αλλα στην αγαπη και την αδυναμια που εχει ο μπαμπας στη κορη του...
ατυχες παραδειγμα..

δεν υπαρχει (φυσιολογικος) μπαμπας στο πλανητη που να μην ειναι ερωτεμευνος με τη κορη του. Το ιδιο και με τους μεγαλους αδερφους κτλ.

γιατι πιστευεται οτι βγαινει αυτος ο σχεδον ενστικτοδης θυμος οταν μαθαινουν οτι η κορη τους εχει ολοκληρομενες σχεσεις με καποιον. Ειναι μεταξυ αλλων ΚΑΙ ζηλια.

Και οχι, αυτο δεν σημαινει οτι ειναι παιδεραστες, ειναι το ιδιο με τις μαμαδες και τους γιους τους. Ειναι εξελικτικη δεικλιδα ασφαλειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ειναι εξελικτικη δεικλιδα ασφαλειας.

Αν δεν βαριέσαι, ανέλυσε το λίγο αυτό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Παρακαλώ…να πω κάτι? Μήπως η συζήτηση ξεφεύγει προς ένα βαρβάτο off topic? Συζητάμε μάλλον για το αν οι όμορφες(οι) την έχουν δει κάπως, και εγώ διαβάζω για Freud's Oedipus Complex.
Ο μηχανισμός είναι ίδιος. Βασίζεται ακριβώς στην ίδια ιδέα.

Για να πω και εγώ την βλακεία μου… δηλαδή μια άσχημη κόρη δεν μπορεί να τουμπαρει τον πατέρα της? Οι όμορφες κόρες είναι πιο δύσκολες?



Τι λέτε Παναγιά μου?( θυμάμαι τον Λαζοπουλο…)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
δεν υπαρχει (φυσιολογικος) μπαμπας στο πλανητη που να μην ειναι ερωτεμευνος με τη κορη του. Το ιδιο και με τους μεγαλους αδερφους κτλ.

γιατι πιστευεται οτι βγαινει αυτος ο σχεδον ενστικτοδης θυμος οταν μαθαινουν οτι η κορη τους εχει ολοκληρομενες σχεσεις με καποιον. Ειναι μεταξυ αλλων ΚΑΙ ζηλια.
χμ...δεν ειναι ζηλια το οτι δεν μπορουν να συνειδητοποιησουν πως το μικρο τους κοριτσακι πλεον μεγαλωσε και εχει σχεση ολοκοληρωμενη ή μη με καποιον...και απο την αλλη εχουν τον φοβο μηπως αυτος ο καποιος κοροιδεψει το κοριτσακι τους και πληγωθει..plus ενα σωρο αλλα κομπλεξικα που εχουν να κανουν με το ψωνιο των γονεων οσον αφορα στο πως πρεπει να ειναι το ετερον ημισυ του παιδιου τους...

Και οχι, αυτο δεν σημαινει οτι ειναι παιδεραστες, ειναι το ιδιο με τις μαμαδες και τους γιους τους.
ναι ..ναι..και οταν το αγορακι τους βρει εκεινη που ανταποκρινεται στα δικα τους στανταρντ τοτε ολα ειναι μελι-γαλα..ενω μεχρι τοτε καμμια δεν κανεις για το δικο τους παιδι....τς τς τς....

Ειναι εξελικτικη δεικλιδα ασφαλειας.
δυο πραγματακια γι αυτο δε θα ηταν κακο...:worry:

και για συμπερασμα..κι ομως epote υπαρχει φυσιολογικος μπαμπας...ο δικος μου!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top