Πόσοι εθελοτυφλούν στις σχέσεις τους;

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
Τι θα πει εθελοτυφλώ στην συγκεκριμένη περίπτωση; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Aυτό λέγεται και μαζοχισμός! :P
[FONT=&quot]
[/FONT]Όχι απαραίτητα.:)
Ίσως μερικές κοπέλες να θεωρούν ότι είναι πιο ελκυστικοί οι άντρες που δηλώνουν κατά της δέσμευσης. Μαζοχισμός για μένα είναι να σε απορρίπτει ο άντρας και εσύ να συνεχίζεις να τον θέλεις…
Τι θα πει εθελοτυφλώ στην συγκεκριμένη περίπτωση; :(
χα...:)
το να σου πει "δεν θελω να παντρευτούμε, μονο να "παιξουμε"...και συ να πεις..."οκ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το έργο το'χω ξαναδεί. Η αλήθεια ξέρεις ποιά είναι όμως ? Εκείνη η γυναίκα την ώρα που σου κάνει διαχύσεις και μετά σου λέει γεια χωρίς λόγο, είναι γιατί την ίδια ώρα συναντιέται και με άλλον ή άλλους και κρατάει πισινές για να δει ποιό θα είναι το φαβορί. Ας τους δούμε όλους, ας μιλήσουμε γλυκά σε όλους, ε ας δώσουμε και κανένα φιλί στο στόμα, ας του υποσχεθούμε διάφορα (που στο κάτω κάτω εκείνος δεν μας τα ζήτησε καν να του τα υποσχεθούμε !) και βλέπουμε τις επόμενες μέρες τι παίζει και με τον άλλον που βγαίνουμε, και κρατάμε το δέκα το καλό. Αν και φυσικά δεν είναι όλες οι γυναίκες έτσι, δυστυχώς αυτά που έγραψες είναι βγαλμένα απ΄την σκληρή πραγματικότητα και χρήσιμα. Τώρα ελπίζω ν'αρχίζεις να καταλαβαίνεις αυτά που σου έλεγα περί Αυτοκράτορα και φωτιάς...κάποια στιγμή είναι τόση η αηδία του Αυτοκράτορα που είναι σαν να ευνουχίζεται.

Αυτά που λέει ο Δόκτωρ υπογραμμίζουν τη δική μου άποψη περί καταναλωτισμού. Η περιγραφή του θυμίζει γυναίκα που προσπαθεί να διαλέξει χρωμοσαμπουάν από το ράφι του σούπερ μάρκετ, όχι να διαλέξει άντρα. Φέρτε μου ένα πηρούνι να τρυπήσω το δέρμα μου φωνάζοντας: "Εγώ πιρόγα δεν γίνομαι, πιρόγα δεν γίνομαι:D). Δεν είμαι καταναλωτικό αγαθό και με αηδιάζει να με αντιμετωπίζουν έτσι. Κανένα σεξ δεν είναι αρκετά καλό για να καλύψει την απώλεια συνειδητότητας που σου προκαλεί κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ, δεν θα πάρω. Η αφόρητη μετριότητα την οποία λατρεύουμε στην κοινωνία μας είναι ικανή να ευνουχίσει ακόμη κι έναν αυτοκράτορα Δόκτωρ!!

Είναι αλήθεια πως οι γυναίκες έχουν χάσει το μέτρο κάποιες φορές σε ότι αφορά το ...(πως να το πω) προ-ερωτικό παιχνίδι.

Παλαιότερα ήταν οι άνδρες αυστηρά οι κυνηγοί και οι γυναίκα το μόνο που είχε να κάνει ήταν να αφήσει να φανεί -σε αυτόν που την ενδιέφερε- πως είναι διαθέσιμη. Τώρα πρέπει να πάρει πρωτοβουλίες απ' τη μιά αλλά να μη χαρακτηριστεί εύκολη και "τσουλάκι" από την άλλη. Πρέπει να είναι θηραμα και κυνηγός μαζί. Ε δεν είναι και τόσο εύκολο. Δείξτε λίγη κατανόηση. :(

Αφήστε μας άντρες [όχι εσείς, το κοινωνικό μας ...status μη χε..] να ξαναβρούμε τη γυναικεία ευαισθησία μας! Το έχετε και το έχουμε ανάγκη.

Πρέπει, πρέπει, πρέπει... Το προερωτικό παιχνίδι καθορίζει σημαντικά και τη μορφή της σχέσης που τελικώς προκύπτει. Αν ο ένας από τους δύο παίζει τον κυνηγό-κυρίαρχο, είναι γιατί στη συνέχεια της σχέσης απλά θα προσπαθήσει να κυριαρχήσει στον άλλο. "Ο πόθος δημιουργεί ανάγκη για εξουσία και η εξουσία προδιάθεση για έγκλημα". Για να δημιουργηθεί μια σχέση ισότητας, πρέπει και το προερωτικό παιχνίδι να εξελιχθεί ανάλογα. Ποιος κυνηγός και ποιος κυνηγημένος ("Ζωή σημαίνει να σε κυνηγούνε" Φίλιπ Ντικ, "Κυλήστε δάκρυά μου είπε ο αστυνόμος"). Το παιχνίδι αρχίζει από έναν απ' τους δυό, συνήθως από τη γυναίκα (για λόγους εξελικτικούς, δεν θα επεκταθώ), μπορεί κι από τον άντρα. Μετά ακολουθεί ένας χορός, όπου κάθε φορά που κάνει ο ένας κάποιο βήμα, μετά είναι σειρά του άλλου να κάνει το επόμενο. Στο τέλος οι άνθρωποι προσεγγίζουν με τέτοιο τρόπο που τους φτάνει μέχρι το κατώφλι, χωρίς κανένας από τους δυο να χάσει τίποτε από την προσωπικότητά του και την ελευθερία του. Αρκεί να ξέρουμε τι θέλουμε τελοσπάντων. Τέλος οι δύο πρέπει να περάσουν το κατώφλι, να δοθούν ο ένας στον άλλο σαν να μην υπάρχει αύριο. Να δείξουν δηλαδή ο ένας στον άλλο ότι πηγαίνουν με αυτόν απλά γιατί έτσι αισθάνονται, ότι ο ένας κατέκτησε μια θέση στην καρδιά του άλλου. Το τι θα γίνει στο τέλος η σχέση θα φανεί από το πόσο καλά περνάν οι δυο μαζί και όχι από την οποιαδήποτε δέσμευση αναλάβει κάποιος εκ των προτέρων.

@Ρουμάνα:

Έχω ξαναπεί, σε αυτό το ίδιο θρεντ, ότι απαραίτητη προϋπόθεση για να πάω με μια γυναίκα είναι αυτή να έχει την ικανότητα να εκτιμήσει αυτά που της προσφέρω. Μια γυναίκα που θα ένιωθε ενοχές κάνοντας έρωτα μαζί μου, θα με γέμιζε με αρνητική ενέργεια και θα μου χαλούσε το κάρμα. Δεν το έχω και τόση ανάγκη για να πέσω τόσο χαμηλά αγαπητή μου. Ευτυχώς υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι που έχουν διαβάσει το Μαρκήσιο και τον Κράουλυ σ' αυτόν τον κόσμο... Τα δροσερά κοριτσάκια τα αφήνω για τον Καπετάνιο. Εγώ ζητώ μια Ιέρεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εγώ ζητώ μια Ιέρεια...

Ποιητής, καθαρόαιμος ποιητής. Ο ποιητής δεν είναι μόνο αυτός που γράφει ποιήματα αλλά κι αυτός που βλέπει παντού ποιήματα. Σε παραδέχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ναι Δόκτωρ, όμως όπως λέει κι ο Εμπειρίκος (ή μήπως ο Εγγονόπουλος, τους μπερδεύω αυτούς τους δύο), γράφοντας μια ωδή στον Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα: "Γιατί στα χρόνια τα δικά μας τα σακάτικα, είθισται να δολοφονούν τους ποιητάς". Αυτός είναι και ο λόγος που τόσα χρόνια δεν δημοσίευσα τίποτε. Πώς να μιλήσεις στις ψυχές, με τόσο όγκο από σκληρό μπετόν που τις καλύπτει; "Φωνή βοόντος εν τη ερήμω" (αλήθεια, έχει ο βόας φωνή;:D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν είμαι καταναλωτικό αγαθό και με αηδιάζει να με αντιμετωπίζουν έτσι. Κανένα σεξ δεν είναι αρκετά καλό για να καλύψει την απώλεια συνειδητότητας που σου προκαλεί κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ, δεν θα πάρω.
Δλδ δεν ειμαστε ζωα τελικα ; :P :P
Συμφωνω και ειναι κριμα που πολυς κοσμος το βλεπει ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Είναι αλήθεια πως οι γυναίκες έχουν χάσει το μέτρο κάποιες φορές σε ότι αφορά το ...(πως να το πω) προ-ερωτικό παιχνίδι.

Παλαιότερα ήταν οι άνδρες αυστηρά οι κυνηγοί και οι γυναίκα το μόνο που είχε να κάνει ήταν να αφήσει να φανεί -σε αυτόν που την ενδιέφερε- πως είναι διαθέσιμη. Τώρα πρέπει να πάρει πρωτοβουλίες απ' τη μιά αλλά να μη χαρακτηριστεί εύκολη και "τσουλάκι" από την άλλη. Πρέπει να είναι θηραμα και κυνηγός μαζί. Ε δεν είναι και τόσο εύκολο. Δείξτε λίγη κατανόηση. :(

Captain, να σε ρωτήσω κάτι? Ας υποθέσουμε πως γνωρίζεις εμένα που ξέρω τι θέλω -κι αυτό είναι μια τρυφερή σχέση. Πόσο άμεσα θα μου πεις ή θα μου δώσεις να καταλάβω πως εσύ αυτό που ζητάς είναι σεξ? (έβαλα τον εαυτό μου για συντομία..οκ?)

Υπάρχουν κι άλλοι εκεί έξω σαν τον καπετάνιο, όπως υπάρχουν κι άλλες σαν κι "εμένα".

Δυστυχώς η γυναίκα μπορεί να "έχει πάρει μια στάση φαντάρους" να είναι "πόρνη στην ψυχή" και "πουτάνα στο σώμα" να είναι "εύκολη" να είναι "υστερική" (Uterus)... Ο άντρας δεν έχει κοινωνικά την ίδια αντιμετώπιση. Και μη μου πείτε όχι.
Μη θυμηθώ το ποστ που είχα κάνει εδώ: Υποβόσκων φαλλοκρατισμός

Έχω φεμινιστικές ιδέες χωρίς να δηλώνω φεμινίστρια, αλλά για τον σύντροφό μου θα ήθελα να είμαι (και γίνομαι) η geisha του όταν κι εκείνος είναι έτοιμος να με αντιμετωπίσει ως τέτοια και όχι ως ένα "γυναικάκι" ή ένα "κομμάτι κρέας" που "η θέση του είναι μονάχα στην κουζίνα".
Θα πάω πασά μου στην κουζίνα για σένα επειδή θέλω να σου προσφέρω ένα κομμάτι της ψυχούλας μου με μορφή μαγειρικής. Όχι επειδή είναι η θέση μου εκεί! :(

Έλα όμως που και οι άντρες έμαθαν τώρα πως "έτσι παίζουν οι γυναίκες" και περιμένουν αυτού του είδους το προ-ερωτικό βάσανο... Κι όταν δεν πηγαίνει έτσι το πράμα...αναρωτιούνται..ίσως και να τρομάζουν...δεν ξέρω. :hmm:

Έχω χρόνια να φλερτάρω και πολύ περισσότερο να με φλερτάρουν.
Από τα 16 μου με έβριζαν οι φίλες, γιατί δε θα κρατιόμουν και θα τηλεφωνούσα και μια και δύο και 15..πρίν περάσει βδομάδα, πριν κάνει ο άλλος το πρώτο βήμα.
Ε, τι να καθόμουν να ξεροσταλιάζω πάνω απ' το τηλέφωνο? Είχα κι άλλες ασχολίες...
Είχα τα πινέλα και τα χρώματα κι εκείνη την περίοδο έφτιαχνα τον κόσμο μου για να μπω μέσα :P
Πάντα έδειχνα αυτό που ένιωθα και πολλές φορές το έχω πληρώσει με πολύ κλάμα, ...αλλά μερικά πράγματα δεν αλλάζουν...

...περιμένω αυτόν που θα είναι αρκετά "γυναίκα" χωρίς να το φοβάται [μια που θα εντείνει τον ανδρισμό του στα δικά μου μάτια αντί να τον μειώνει], και να με δεχτεί όπως είμαι, και να τον δεχτώ όπως είναι, και τα πράγματα να κυλίσουν ...τα πάντα ρει...τα πάντα ρει...

Αφήστε μας άντρες [όχι εσείς, το κοινωνικό μας ...status μη χε..] να ξαναβρούμε τη γυναικεία ευαισθησία μας! Το έχετε και το έχουμε ανάγκη.
Δεν ξέρω πως θα ακουστεί, αλλά προσωπικά δεν μου αρέσει να κάνει η γυναίκα παιχνίδι, να κάνει αυτή πρώτη την αρχή δηλαδή. Με ξενερώνει, ακι εκτός αυτού μπορεί εγώ να μην είμαι σε φάση να ανατοκριθώ εκείνη την ώρα. Να μη γουστάρω. Θέλω εγώ να κάνω παιχνίδι, όταν και όποτε το αποφασίζω και το παιχνίδι να ακολουθεί το δρόμο του. Ετσι μόνο μου δίνει χαρά.
Ιζι, στο παράδειγμά σου, που είναι και γενικό για όλες τις περιπτώσεις, αυτό που αναφέρεις θα ήταν το πρώτο πράγμα που θα σου έλεγα,αν ξεκινούσε μια σχετική κουβέντα.
Εκτός ότι συμφωνώ με την Isiliel σε πολύ μεγάλο βαθμό, θέλω να πω και κάτι άλλο…
Καπετάνιε, την πολύ «μικρή» και «ασήμαντη» λεπτομέρεια, το ότι ο Χάος είναι παντρεμένος και εσύ είσαι ελεύθερος, δεν την παρατήρησες? Και βέβαια δεν είναι για σένα έτσι τα πράγματα όπως τα περιγράφει εκείνος.
Αν και επιφανειακά προσφέρετε το ίδιο, μια σχέση χωρίς δέσμευση, ουσιαστικά ο Χάος μαζί με την ελεύθερη(επιπλέον κρυφή) προσφέρει και τύψεις και ενοχές στην κοπέλα. Για να τα ξεπεράσει αυτά μια κοπέλα, ο παντρεμένος πρέπει να έχει 1000 προσόντα περισσότερο από τον ελεύθερο.
Με σένα καπετάνιε όσο και αν ακούγονται στερεότυπα αυτά, τρέφουν μια μικρή ελπίδα ότι θα σε καταφέρουν(ναι, ναι, :Pστην εκκλησία). Δεν πας εσύ να λες, «εγώ δεν δεσμεύομαι», για εκείνες θα είσαι πάντα μια πρόκληση, και επιπλέον κάνεις πιο ενδιαφέρον το παιχνίδι.
Ναι όντως αυτό είναι αλήθεια, και μου έχει συμβεί πολλές φορές.
Το οτι δεν κάνω σχέση πάντα λειτουργούσε ως γκομενοπαγίδα γιατί αν εξαιρέσεις τις γυναίκες που δεν θέλουν κι αυτές σχέση, όλες οι υπόλοιπες πιστεύουν οτι μαζί τους θα αναθεωρήσω τις απόψεις μου και θα ενδώσω..:D :D :D
Συγνώμη αλλά εγώ δεν φταίω, έχω προειδοποιήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ναι Δόκτωρ, όμως όπως λέει κι ο Εμπειρίκος (ή μήπως ο Εγγονόπουλος, τους μπερδεύω αυτούς τους δύο), γράφοντας μια ωδή στον Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα: "Γιατί στα χρόνια τα δικά μας τα σακάτικα, είθισται να δολοφονούν τους ποιητάς".
Ο Εγγονόπουλος ήταν. :D



(ζντονγκ, απάντησε ένας μη-θεωρητικός :P, αλλά αυτός είναι :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση, είχα σκάσει τόσον καιρό που δεν το θυμόμουνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
.

Δυστυχώς οι περισσότεροι... :/:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ολοι οσοι ειναι ερωτευμενοι...για να μην πω...αυτοι που εχουν για λαβαρο την καψουρα τους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
ολοι οσοι ειναι ερωτευμενοι...για να μην πω...αυτοι που εχουν για λαβαρο την καψουρα τους....
Δεν είναι ο έρωτας ο καλύτερος λόγος για να είσαι με κάποιον; :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ελπιζω παντως ολοι μας (κι εδω και γενικα) να ξερουμε και να ξεχωριζουμε το "κανω παραχωρησεις και υποχωρησεις" απο το "εθελοτυφλω".
Εντελως διαφορετικα πραγματα το ενα με το αλλο...και δυστυχως παρα πολλοι τα μπερδευουν στις μερες μας...
Γενικη απαντηση στον τιτλο του θεματος.
Δεν εχω διαβασει κατι αλλο απο τα οσα εχουν γραφτει...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν είναι ο έρωτας ο καλύτερος λόγος για να είσαι με κάποιον; :blink:

σαφως και ειναι...απλα πολλες φορες αν οχι παντα...σε τυφλωνει...και ως συνηθως κατα τον απολογισμο συνειδητοποιει κανεις οτι εθελοτυφλουσε απεναντι σε καταστασεις και συμπεριφορες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
σαφως και ειναι...απλα πολλες φορες αν οχι παντα...σε τυφλωνει...και ως συνηθως κατα τον απολογισμο συνειδητοποιει κανεις οτι εθελοτυφλουσε απεναντι σε καταστασεις και συμπεριφορες....
Σωστή αυτή η άποψη, αλλά προσωπικά προτιμώ να εθελοτυφλώ από ..στραβομάρα έρωτα, παρά από οτιδήποτε άλλο! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εθελοτυφλώ. Ωχ αμάν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lala

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άσπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Μάλλον αργά ή γρήγορα κουράζεσαι να κάνεις υποχωρήσεις και την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια... Γιατί πόσο καιρό πια να κάνεις το χαζό? Πάντως έχω υπάρξει στη θέση να "εθελοτυφλώ".Ήξερα ότι αυτό που είχα δε θα κρατούσε μέχρι που κάποια στιγμή απλά το τελείωσα....Η απόφαση είναι το δύσκολο.. και μετα ΚΑΛΥΦΘΕΙΤΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μάλλον αργά ή γρήγορα κουράζεσαι να κάνεις υποχωρήσεις και την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια... Γιατί πόσο καιρό πια να κάνεις το χαζό? Πάντως έχω υπάρξει στη θέση να "εθελοτυφλώ".Ήξερα ότι αυτό που είχα δε θα κρατούσε μέχρι που κάποια στιγμή απλά το τελείωσα....Η απόφαση είναι το δύσκολο.. και μετα ΚΑΛΥΦΘΕΙΤΕ!


Να συμληρώσω;
Σχετικά με το αργά ή γρήγορα, όσο πιο γρήγορα τόσο το καλύτερο.:):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Υπάρχουν άνθρωποι που εθελοτυφλούν εκ πεποιθήσεως και υπάρχουν άνθρωποι που εθελοτυφλούν συνειδητά....
Κόντρα ρόλος είναι αυτός που δεν εθελοτυφλεί καθόλου...

Σίγουρα το να είσαι σε μια σχέση σε κάνει να αισθάνεσαι ασφαλής αν έχεις πλαστεί για αυτό το ρόλο...
Θυμάμαι μια κοπέλα που στα 8 χρόνια σχέσης τους αυτός την είχε απατήσει τρεις φορές.... την πρώτη δεν το πήρε χαμπάρι τη δεύτερη την χώρισε για 6 μήνες -ήθελε να σκεφτεί- και επέστρεψε με παρακαλετά και την τρίτη εκεί στα 10 χρόνια την παράτησε - οχι δεν εχω βρει άλλη γυναίκα απλά κουράστηκα (την είχε βρει και στο κινητό την είχε περάσει ως Μπάμπης) βέβαιος για την επιλογή του χωρίς να της πει ότι την άπατα...Πέρασαν 2 χρόνια όταν θυμήθηκε ότι έπρεπε να της ζητήσει να γυρίσει πίσω...Φυσικά η κοπέλα αρνήθηκε είχε αισθανθεί πολύ βλάκας για να του δώσει και τρίτη ευκαιρία....
Σίγουρα όμως μετρούσε το ότι είχε μάθει μαζί του και κυρίως ότι έπρεπε να συγχωρεί τα σφάλματα του άντρα αφού έτσι της είχε μάθει η οικογένεια της...

Υπάρχει άλλη περίπτωση γυναικάς που κοκορεύεται σε φίλους και φίλες ότι εμένα ο άντρας ούτε που κοίταξε άλλη γυναίκα...Δεν βρήκα ποτέ νόημα σε τέτοιο επιχείρημα παρουσία κοινού...ειδικά όταν ξέρεις οτι ο άντρας της την έχει κάνει τάρανδο αλλά αυτή είναι οκ...γιατί απλά δεν της δίνει αφορμές...

Υπάρχουν και γυναίκες που διεκδικούν που θέλουν που δεν εθελοτυφλούν που δυνατά του λένε φίλε εδω είσαι λάθος... που επιλέγουν ή να το συζητήσουν ή να την το συζητήσουν καθόλου και να το κόψουν μαχαίρι....

Αλλά όλα αυτά συνδυάζονται με το οτι έχεις από πίσω σαν backround:Αν έχεις παιδιά αν τον αγαπάς και όλα τα συγχωρείς αν είσαι ανασφαλής και λες που να ξεκινήσω νέα σχέση, γιατί κακά τα ψέματα με τα χρόνια ζυμώνεσαι με τον άλλο...
Αν έχουν περάσει τα χρόνια και δεν την παλεύεις μόνος σε 4 τοίχους...αν μια ζωή ήταν σωστός ή σωστή...αλλά είπε να ζησει κι ενα παρανομο ερωτα... γιατι άλλο καθε μηνα να πηδας από καναρα σε καναρα κι αλλο να πεις οκ με γοητευσε κάποιος θα ξθελα να ζησω κατι μαζι του ξέροντας οτι θα τελειώσει εκ των προτέρων...κι άλλο να ζεις παράλληλη ζωή...

Τελικά είναι πολλά τα αν... και η αλήθεια ειναι οτι όλοι στις σχεσεις για να τις διατηρήσουμε βαζουμε το αν...
Αν συμβεί αυτό εγώ λυπάμαι αλλά αντίο σας!
Προτιμούσα πάντα να μην εθελοτυφλώ όσο μπορούσα φυσικά... κι ας γινόμουν και σκληρη απέναντι τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top