[Γυναίκες] Πόσο σας ενδιαφέρει να σας θεωρεί ωραίες ο φίλος σας;

Διαβάστε παρακάτω.
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 76)

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως εγώ δεν θα ήθελα/μπορούσα να είμαι με έναν άντρα που να έχει χειρότερη άποψη για την εμφάνιση μου απ'οτι εγώ (χωρίς να υπονοώ οτι έχω κακή γνώμη για την εμφάνιση μου, ούτε οτι έχω καλή, απλά το αναφέρω).
Δεν είναι θέμα του οτι δίνω μεγάλη σημασία στην εξωτερική εμφάνιση, είναι απλά οτι θέλω να είμαι με κάποιον που να εκτιμά κατα το βέλτιστο όποια και όσα προσόντα έχω (πάλι δεν υπονοώ κάτι για αυτά, οκ; Ακόμα και λίγα να είναι, δεν θέλω να είμαι με κάποιον που δεν τα εκτιμά. ). Το ίδιο ισχύει και για πνευματικά προσόντα φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πάντως εγώ δεν θα ήθελα/μπορούσα να είμαι με έναν άντρα που να έχει χειρότερη άποψη για την εμφάνιση μου απ'οτι εγώ
Απ'οτι εσυ για τη δικη σου ή την δικη του ;

Δεν είναι θέμα του οτι δίνω μεγάλη σημασία στην εξωτερική εμφάνιση, είναι απλά οτι θέλω να είμαι με κάποιον που να εκτιμά κατα το βέλτιστο όποια και όσα προσόντα έχω (πάλι δεν υπονοώ κάτι για αυτά, οκ; Ακόμα και λίγα να είναι, δεν θέλω να είμαι με κάποιον που δεν τα εκτιμά. ). Το ίδιο ισχύει και για πνευματικά προσόντα φυσικά.
Μωρε θα τα εκτιμα. Βασικα...ακριβως αυτο θα κανει....τα εκτιμα. Και το αποτελεσμα της εκτιμησης ειναι : μετρια πχ. :P Εννοω οτι δε λεει το μετριο χαλια πχ. Τα λεει οπως ειναι. Παραδειγμα (αδρό but bare with me) ολοι εκτιμαμε τα προσοντα και την εμφανιση ενός Volkswagen Passat πχ. Ειναι αξιοπιστο,ευρυχωρο,ασφαλες, ομορφο,ανετο κλπ. Ε δεν ειναι Aston Martin ομως. Δεν ειναι ουτε Lada/Kia/Hyundai. Αλλα ουτε Aston Martin.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απ'οτι εσυ για τη δικη σου ή την δικη του ;
Απ'οτι εγώ για τη δική μου.
Μωρε θα τα εκτιμα. Βασικα...ακριβως αυτο θα κανει....τα εκτιμα. Και το αποτελεσμα της εκτιμησης ειναι : μετρια πχ. :P Εννοω οτι δε λεει το μετριο χαλια πχ. Τα λεει οπως ειναι. Παραδειγμα (αδρό but bare with me) ολοι εκτιμαμε τα προσοντα και την εμφανιση ενός Volkswagen Passat πχ. Ειναι αξιοπιστο,ευρυχωρο,ασφαλες, ομορφο,ανετο κλπ. Ε δεν ειναι Aston Martin ομως. Δεν ειναι ουτε Lada/Kia/Hyundai. Αλλα ουτε Aston Martin.
Αν διαπιστώσω οτι δεν είμαι γι'αυτόν η "Aston Martin" αλλά το "Volkswagen Passat" πιθανόν να χωρίσω. Μπορεί αυτός να συμβιβάστηκε μαζί μου, αλλά εγώ δεν θα το κάνω (διότι συμβιβασμός θα ήταν για μένα να μείνω με κάποιον που δεν με θεωρεί "Aston Martin").
Για τον καθένα μας υπάρχουν πολλοί που τον/την θεωρούν "Aston Martin" οπότε θα ήταν συμβιασμός να μείνω με κάποιον που με θεωρεί "Volkswagen Passat".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μμμ...νομιζω οτι δε λεμε για το ιδιο ακριβως. Αλλο "ειμαι η Αστον Μαρτιν ΤΟΥ" και αλλο "ειμαι Αστον Μαρτιν". Το παραδεγιμα που εφερα αφορουσε το 2ο. Στο 1ο συμφωνω κι εγω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Από το γεγονός πως είσαι θεά από κατασκευής σου. Εάν δεν το ανακαλύψει ο καθένας μέσα του, δεν μπορεί να γίνει θεός κανενός. Ο κάθε άνθρωπος έχει θεϊκές ιδιότητες. Ακριβώς εκεί έρχεται η φιλοσοφία του Θελήματος κατά Κρόουλυ να μας δώσει την απάντηση: "Κάθε άνδρας και κάθε γυναίκα είναι ένα αστέρι". Όποιος ψάξει μέσα του ν' ανακαλύψει το πραγματικό του Θέλημα, το αληθινό του χάρισμα, το λαμπερό του αστέρι, θ' ανυψωθεί και θα βρει την αυτοεκτίμησή του, αλλιώς τίποτε δεν μπορεί να τον εξυψώσει. Οι περισσότεροι όμως φοβούνται να κοιτάξουν μέσα τους βαθιά κι ακόμη κι αν ξέρουν τι λέει το Θέλημά τους, φοβούνται να το ακολουθήσουν. Μετά αρχίζουμε να μεμψιμοιρούμε. Όχι φταίει ο άντρας, όχι φταίει η γυναίκα, όχι η μαμά μας, όχι ο μπαμπάς μας, η γιαγιά μας και η άτιμη κενωνία, όχι με κοίταξε ο άλλος στραβά και καταρρακώθηκα, κλπ.

Θέλω συμβουλές/θέμα/κάτι, πως μπορείς να αρχίσεις να βλέπεις τον εαυτό σου σαν αστέρι.. ενώ είσαι ακόμα σε μικρή ηλικία και δεν βλέπεις πολλούς λόγους για να σε δεις έτσι.
(Σόρρυ για το οφφτόπικ)
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
Μαρεσει να αρεσω στον φιλο μου..αλλα δε θα χωριζα αν μου εκανε καποιο παραπονο για την εμφανιση μου.
Πιστευω πως αν απο την αρχη τον ξινιζε το στυλ μου δε θα γινοταν και κατι μεταξυ μας...Αυτο που θα εκανα θα ηταν να αλλαξω μεχρι το σημειο που θα εξακολουθουσα να νιωθω ανετα με τον ευτο μου και να πλισιασω πιο πολυ το στυλ και των δυο...
Αν ας πουμε μου ελεγε "δε μ'αρεσουν τα καστανα μαλλια σου(που μ'αυτα με γνωρισε) βαψτα ξανθα" δεν υπηρχε καμια περιπτωση!Το να βαψω τα μαλλια μου ξανθα ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας για μενα..(ακομα τουλαχιστον:D)..Απο την αλλη αν μου ελεγε πως αυτο το στυλ ντυσιματος δε μου αρεσει..θα αλλαζα καποια πραγματα αλλα οπως ειπα, να νιωθω ακομα ανετα με τον ευτο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Για να είσαι με κάποιον πρέπει σε εσένα (τουλάχιστον) να αρέσει. Δε θα άντεχα με τίποτα να με θέλει για το εκπληκτικό μου χιούμορ, το τετραπέρατο μυαλό μου (ναι ναι είμαι ψωνάρα :D) και να μη με θεωρεί όμορφη.
Κι εγώ θα χώριζα, όχι από εγωισμό, αλλά θα είχα συνέχεια στο μυαλό μου ότι ό,τι και να κάνω, δεν του αρέσω... κι αν μια γυναίκα δεν τη θαυμάζεις (γενικώς και ειδικώς) θα έχει πρόβλημα.

Αυτό δεν το καταλαβαίνω καθόλου. Πρέπει ντε και καλά να θεωρούμε όμορφη κάποια που δεν είναι, παρά το γεγονός ότι την έχουμε επιλέξει για το σύνολο των προσόντων της; Ναι, το χιούμορ μπορεί να είναι σημαντικότερο από την εμφάνιση. Το τετραπέρατο μυαλό μπορεί να μ' ερεθίζει περισσότερο κι απ' το κορμί της Μόνικα Μπελούτσι (το απόλυτο φετίχ μου). Από αυτήν την απάντηση αγαπητή μου, δεν πείθεις ότι πράγματι έχεις επενδύσει το παραμικρό σε άλλα προσόντα εκτός της ομορφιάς. Δεν το λέω ως κριτική, αφού δεν σε γνωρίζω και δεν δικαιούμαι να βγάζω συμπεράσματα, όμως αυτήν την εντύπωση θα έδινες σ' όποιον σε άκουγε. Μήπως δεν εκτιμάς αρκετά τα άλλα σου προσόντα πλην της όποιας καλής εμφάνισης;;

Αν πάλι κάποια ήταν πράγματι όμορφη και ο άλλος το αμφισβητούσε, τότε αλλάζει το πράγμα. Εκεί σημαίνει ότι ο άλλος το κάνει για να σε υποβιβάσει και τότε του αξίζει κόλαφος...
Από την άλλη πλευρά, λίγες είναι οι περιπτώσεις που κάποιος είναι "αντικειμενικά" όμορφος.

Αν διαπιστώσω οτι δεν είμαι γι'αυτόν η "Aston Martin" αλλά το "Volkswagen Passat" πιθανόν να χωρίσω. Μπορεί αυτός να συμβιβάστηκε μαζί μου, αλλά εγώ δεν θα το κάνω (διότι συμβιβασμός θα ήταν για μένα να μείνω με κάποιον που δεν με θεωρεί "Aston Martin").
Για τον καθένα μας υπάρχουν πολλοί που τον/την θεωρούν "Aston Martin" οπότε θα ήταν συμβιασμός να μείνω με κάποιον που με θεωρεί "Volkswagen Passat".


Καθήστε γιατί πάλι δεν καταλαβαίνω.

Δηλαδή αν κάποια ήταν "Lada" και εγώ την έβλεπα για "Volkswagen Passat" αυτό θα ήταν συμβιβασμός; Θα έπρεπε να τη βλέπω ως "Aston Martin" ενώ δεν έχει καμμία σχέση με τ' αγωνιστικά αυτόκίνητα;

Από την άλλη μεριά, ποιος λέει ότι εγώ ποθώ να έχω μια "Aston Martin"; Είμαι ένας απλός μέσος οικογενειάρχης (λέμε τώρα για παράδειγμα) και θέλω ένα οικογενειακό αυτοκίνητο. Επίσης δεν διαθέτω αρκετά "φράγκα" για να πάρω "Ferrari", ή όπως έχω γράψει παλαιότερα δεν γουστάρω να πληρώσω μια περιουσία για να κάνω επίδειξη lifestyle.

Τέλος, έχω όσα φράγκα γουστάρω και μπορώ να έχω ό,τι αυτοκίνητο μ' αρέσει, όμως φοβάμαι τις "Ferrari", δεν μπορώ να τις οδηγήσω και προτιμώ κάτι καλό, αργό, ανθεκτικό και αξιόπιστο.
Γιατί θα πρέπει η γυναίκα να θέλει να πιστεύω γι' αυτήν πράγματα που δεν είναι αληθή; Γιατί να πρέπει να υποκρίνομαι άλλα κριτήρια εκτός από τα πραγματικά μου; Μετά λένε ότι οι σχέσεις στηρίζονται στο ψέμα. Μετά σε λένε ψεύτη και υποκριτή, όταν το ψέμα σου δεν τους αρέσει...
Τι να πω, με εκπλήσετε παιδιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κι εγώ θα χώριζα, όχι από εγωισμό, αλλά θα είχα συνέχεια στο μυαλό μου ότι ό,τι και να κάνω, δεν του αρέσω...
Aν εξεταζεις μονο την εξωτερικη ομορφια, τοτε ναι, δε θα του αρεσες. Τοτε ομως με το ιδιο κριτηριο, θα πρεπει να τον θεωρεις και βλαμμενο αφου καθεται με μια που δε θεωρει πολυ ομορφη εξωτερικα...:confused:

κι αν μια γυναίκα δεν τη θαυμάζεις (γενικώς και ειδικώς) θα έχει πρόβλημα.
Αυτο ειναι σα να λεμε "εχω διαβητη και αν δε το προσεξω θα εχω προβλημα" :P Οπως ειπαμε και γω και ο Chaos, μηπως υπαρχει ηδη προβλημα ;

Παντως αυτο μου φερε στο νου μια συζητηση με ενα φιλο, οπου τα συμβαντα που ειχαν κοινοι γνωστοι μας αλλα και εμεις, μας δειχνουνε οτι, μαλλον οι γυναικες ειναι πολυ πιο εγωκεντρικα πλασματα απο τους ανδρες (με εξαιρεσεις παντα). Ισως αυτο να ειναι βεβαια για αλλο τοπικ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Δεν είναι οτι θα τσαντιζόμουν ή θα χώριζα, απλά θα με πλήγωνε κάπως να με θεωρεί άσχημη το αγόρι μου. Προφανώς και δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε θα λυπόμουν αν πίστευε οτι έχω κάποια ελλαττώματα/ατέλειες γιατί αυτό ισχύει έτσι κι αλλιώς. Αλλά να σας πω και κάτι, υπάρχουν πολλοί τρόποι να πεις κάτι σε κάποιον. Το ζήτημα είναι να επιλέξεις έναν τρόπο ώστε να μην πληγώσεις τον άλλον. Άλλο πχ να σου λεει ο σύντροφός σου "δεν ξεκινάς δίαιτα λέω εγώ?" κι άλλο να σου λέει "μου αρέσεις πολύ έτσι κι αλλιώς αλλά ίσως θα έπρεπε να προσέχεις λιγάκι τη διατροφή σου κυρίως για λόγους υγείας" ;)


Έπειτα είναι και το άλλο, οτι ο καθένας βλέπει τέλειο αυτόν που αγαπάει γιατί τον αγαπάει.

Δεν θα ήμουν με έναν άνθρωπο που με θεωρούσε τέρας εξωτερικά και πανέξυπνη στο μυαλό αλλά ούτε και το αντίστροφο. Απλά θέλω να με εκτιμάει γι αυτό που είμαι και να μην προσπαθεί συνεχώς να με αλλάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καθήστε γιατί πάλι δεν καταλαβαίνω.

Δηλαδή αν κάποια ήταν "Lada" και εγώ την έβλεπα για "Volkswagen Passat" αυτό θα ήταν συμβιβασμός; Θα έπρεπε να τη βλέπω ως "Aston Martin" ενώ δεν έχει καμμία σχέση με τ' αγωνιστικά αυτόκίνητα;

Από την άλλη μεριά, ποιος λέει ότι εγώ ποθώ να έχω μια "Aston Martin"; Είμαι ένας απλός μέσος οικογενειάρχης (λέμε τώρα για παράδειγμα) και θέλω ένα οικογενειακό αυτοκίνητο. Επίσης δεν διαθέτω αρκετά "φράγκα" για να πάρω "Ferrari", ή όπως έχω γράψει παλαιότερα δεν γουστάρω να πληρώσω μια περιουσία για να κάνω επίδειξη lifestyle.

Τέλος, έχω όσα φράγκα γουστάρω και μπορώ να έχω ό,τι αυτοκίνητο μ' αρέσει, όμως φοβάμαι τις "Ferrari", δεν μπορώ να τις οδηγήσω και προτιμώ κάτι καλό, αργό, ανθεκτικό και αξιόπιστο.
Γιατί θα πρέπει η γυναίκα να θέλει να πιστεύω γι' αυτήν πράγματα που δεν είναι αληθή; Γιατί να πρέπει να υποκρίνομαι άλλα κριτήρια εκτός από τα πραγματικά μου; Μετά λένε ότι οι σχέσεις στηρίζονται στο ψέμα. Μετά σε λένε ψεύτη και υποκριτή, όταν το ψέμα σου δεν τους αρέσει...
Τι να πω, με εκπλήσετε παιδιά...

Εγώ δεν καταλαβαίνω... ή μάλλον δεν συννενοούμαστε. Το επόμενο μου μήνυμα το διάβασες;

Μου φαίνεται πολύ μίζερο να διαλέξει κανείς το "Volksvagen Passat" επειδή δεν έχει αρκετά "φράγκα" για μια "Aston Martin", οπότε αν διαπίστωνα οτι με βλέπει σαν κάτι λιγότερο απο το μέγιστο των προσδοκιών του, θα χώριζα. Αν δηλαδή διαπίστωνα οτι είναι μαζί μου, όχι επειδή είμαι αυτό που έψαχνε, αλλά αυτό που πιστεύει οτι μπορεί να έχει βάσει των όποιων προσόντων του και συμβιβάζεται με αυτό.
Δεν λέω οτι θέλω να μου καταλογίζει προτερήματα που δεν έχω. Αυτό που λέω είναι οτι αν πιστεύει οτι δεν έχω και πολλά προτερήματα (μέσα σε αυτά και η εμφάνιση, ας μην γελιόμαστε, για όλους είναι κριτήριο) είναι λάθος σύντροφος για μένα και θα χώριζα. Γιατί βλέπετε τον χωρισμό σαν τιμωρία; "Νια νια νια δεν έκανες αυτό που ήθελα χωρίζουμε". Δεν είναι έτσι, χωρίζεις και όταν διαπιστώνεις οτι αυτός που έχεις δίπλα σου, μπορεί να είναι και ο τέλειος άνδρας για πολλές, αλλά δεν είναι ο κατάλληλος για ΣΕΝΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Michelle, θελει προσοχη ομως γιατι αυτο που σκιαγραφεις τεινει να ορισει τον ιδανικο συντροφο, οχι ως αυτον που θα σε δεχεται οπως εισαι (ασχετα αν εχεις λιγα ή πολλα προτερηματα), αλλα ως αυτον που βλεπει οτι εχεις αρκετα προτερηματα.

Και βασικα γιατι το γενικευουμε ; Δε λεμε για "αρκετα προτερηματα" τωρα. Λεμε για την εμφανιση. Μη το παμε σε ολα γιατι τοτε αλλαζει το θεμα και τα ευκολως εννοουμενα ειναι περιττα.

οπότε αν διαπίστωνα οτι με βλέπει σαν κάτι λιγότερο απο το μέγιστο των προσδοκιών του, θα χώριζα
Αρα για να μην χωρισεις, θελεις να σε βλεπει σαν να πετυχε το μεγιστο των προσδοκιων του.....αρα το τελειο (γιαυτον)...αρα να εισαι η θεα του, το ιδανικο του κλπ. Και αν το ιδανικο του δεν περιλαμβανει υποχρεωτικα πολλη ομορφια ; :)

Αν δηλαδή διαπίστωνα οτι είναι μαζί μου, όχι επειδή είμαι αυτό που έψαχνε, αλλά αυτό που πιστεύει οτι μπορεί να έχει βάσει των όποιων προσόντων του και συμβιβάζεται με αυτό.
Ναι, γιατι δε θα σε εκανε να νιωθεις special, θα ενιωθες προσωρινη λυση, κατι δευτερευον. Δικαια ομως θα πρεπει να νιωθουμε ετσι ; Καταρχην πως θα διαπιστωσεις τι εψαχνε ; Μερικες φορες δε το ξερουμε εμεις οι ιδιοι. Μετα....θετεις το θεμα συμβιβασμων και προσοντων. Καταρχην αν αρχισουμε να τα σκεφτομαστε ετσι, τοτε καλυτερα οσοι θεωρουνται πιο ομορφοι απο τις κοπελες τους , να τις χωρισουν σημερα κιολας, γιατι μαγκες θα σας χωρισουν αυτες καποια στιγμη :P Περα απο την πλακα : Το οτι καποιος πιστευει οτι εχει προσοντα να εχει μια πιο ομορφη κοπελα ,αλλα μενει και δειχνει εμπρακτως την αγαπη του για μια πιο μετρια εμφανισιακα, δεν συνεπαγεται οτι το κανει απαραιτητα επειδη συμβιβαζεται. Μπορει απλα στη λιστα του να εχει σημασια κατι αλλο περισσοτερο απο την ομορφια. Δε σου λεω οτι δεν την αξιολογει, θα ηταν ψεμα. Αλλα μπορει να μην την εχει 1η στη λιστα, αλλά 2η ή 3η.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η διαφωνία μας Λόριεν έγκειται στο γεγονός οτι εγώ δεν θεωρώ οτι υπάρχει άνθρωπος (άνδρας ή γυναίκα) που δεν έχει την ομορφιά μέσα στα top 5 χαρακτηριστικά που ψάχνει σε ένα σύντροφο. Όχι την αντικειμενική ομορφιά, αλλά αυτή που ταιριάζει με το προσωπικό του γούστο. Δεν είπα οτι είναι απαραίτητα πρώτη, δεύτερη ή τρίτη, αλλά σίγουρα είναι μέσα στα πρώτα. Οπότε, ακόμα κι αν βρήκε σε μένα αυτό που ψάχνει κατά πρώτη προτεραίοτητα, κατά δεύτερη ή τρίτη, αν δεν με θεωρεί όμορφη, σίγουρα θα θεωρεί οτι συμβιβάστηκε (το πολύ πολύ να μην το παραδέχεται ούτε στον εαυτό του).
Κι εγώ δεν βάζω πρώτη προτεραιότητα την ομορφιά (ούτε καν δεύτερη), και ο σύντροφος μου το ίδιο, ξέρουμε οτι είμαστε μαζί κυρίως επειδή μας τράβηξαν άλλα πράγματα ο ένας στον άλλον, αλλά ξέρουμε επίσης οτι και οι δυό μας θεωρούμε τον άλλον πολύ όμορφο. Αν δεν ίσχυε αυτό, φοβάμαι οτι η σχέση μας δεν θα ήταν εξίσου καλή, κι ας υπήρχαν όλα τα άλλα. Άλλωστε, στο σεξ ειδικά, η εμφάνιση παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η διαφωνία μας Λόριεν έγκειται στο γεγονός οτι εγώ δεν θεωρώ οτι υπάρχει άνθρωπος (άνδρας ή γυναίκα) που δεν έχει την ομορφιά μέσα στα top 5 χαρακτηριστικά που ψάχνει σε ένα σύντροφο.
Δε διαφωνουμε σε αυτο.

Κι εγώ δεν βάζω πρώτη προτεραιότητα την ομορφιά (ούτε καν δεύτερη), και ο σύντροφος μου το ίδιο, ξέρουμε οτι είμαστε μαζί κυρίως επειδή μας τράβηξαν άλλα πράγματα ο ένας στον άλλον, αλλά ξέρουμε επίσης οτι και οι δυό μας θεωρούμε τον άλλον πολύ όμορφο.
Το υπογραμισμενο δε σημαινει κι αυτο συμβιβασμο, εφοσον καπου υπαρχει καποιο ατομο που εχει τα υπολοιπα + την επιπλεον ομορφια ; Μηπως ολοι ως ενα βαθμο συμβιβαζομαστε ; Και μηπως αφου μπορουμε ως ενα βαθμο να συμβιβαστουμε με κατι, (και παραλληλα να νιωθουμε ευτυχισμενοι), καποιοι αλλοι μπορουν να κανουν μεγαλυτερη υπερβαση, χωρις να νιωθουν οτι το κανουν αναγκαστικα ;
Το bold δε διαχωριζει το Aston Martin" απο το "Aston Martin
ΜΟΥ" ;

Αλλο αντικειμενικα ομορφος/η, και αλλο πως βλεπουμε εμεις καποιο/αν, επειδη ειμαστε ερωτευμενοι, ή επειδη ταιριαζει το γουστο μας στα χαρακτηριστικα του (ο τυπος μου , που λεμε).

Και του Τσακωνα η συζυγος θα τον βλεπει ομορφο αφου και τον αγαπα και τον εχει ερωτευθει.Αλλα δε λες ομορφο αντρα τον Τσακωνα :P

Δλδ οπως ειπα και πριν, δε μιλαμε ακριβως για το ιδιο πραγμα. Αλλωστε οταν εισαι ερωτευμενος, δεν προκειται να σου φαινεται ασχημος ο/η συντροφος. Ασχετα αν ξερεις οτι δεν ειναι κουκλαρα. Δλδ το προβλημα ειναι not to state the obvious στο τοπικ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Βρε αγόρια, η κοκεταρία και η φιλαρέσκεια είναι κυρίως γένους θηλυκού.
Μας έχουν χαρακτηρίσει το "ωραίο φύλο", μη σας κάνει εντύπωση που προσπαθούμε απεγνωσμένα να διατηρήσουμε τον τίτλο μας. :D

Σας μεταφέρω προς συζήτηση από άρθρο του BBC:

The language of love

Dunbar found that the vast majority of words used by people to describe themselves in ads could be lumped into five different categories.

He asked 200 university students to rate the appeal of ads containing different categories of words. When Dunbar analysed the results, he found that men and women attached very different levels of importance to the five categories:

Men's preferences
1. Attractiveness
1. Commitment
3. Social Skills
4. Resources
4. Sexiness

Women's preferences
1. Commitment
2. Social Skills
3. Resources
4. Attractiveness
5. Sexiness
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δε διαφωνουμε σε αυτο.

Το υπογραμισμενο δε σημαινει κι αυτο συμβιβασμο, εφοσον καπου υπαρχει καποιο ατομο που εχει τα υπολοιπα + την επιπλεον ομορφια ; Μηπως ολοι ως ενα βαθμο συμβιβαζομαστε ; Και μηπως αφου μπορουμε ως ενα βαθμο να συμβιβαστουμε με κατι, (και παραλληλα να νιωθουμε ευτυχισμενοι), καποιοι αλλοι μπορουν να κανουν μεγαλυτερη υπερβαση, χωρις να νιωθουν οτι το κανουν αναγκαστικα ;
Το bold δε διαχωριζει το Aston Martin" απο το "Aston Martin
ΜΟΥ" ;

Μαζί μιλάμε, χώρια καταλαβαινόματε. Που είπα οτι λείπει ομορφιά; Αν έλειπε θα υπήρχε το πρόβλημα, ΛΟΛ.
Και επιτέλους, σταματήστε να μπερδέυετε το προσωπικό γούστο κάποιου με το "σε βλέπω όμορφο γιατί είμαι ερωτευμένος/η μαζί σου". Το πρώτο σημαίνει οτι όποια στιγμή να έβλεπες τον άλλον, θα σου άρεσε, ενώ το δεύτερο οτι πρέπει ΠΡΩΤΑ να τον ερωτευτείς για άλλα πράγματα, και ΜΕΤΑ να τον θεωρήσεις όμορφο. Ε, στη σχέση μου ξέρω οτι και απο τη μεριά των δυό μας ισχύει το πρώτο, και όχι το δεύτερο. Ας μην ξεχνάμε οτι μέχρι να δούμε ο ένας τον άλλον, είμασταν φίλοι. Κατά ένα μεγάλο βαθμό αυτό που μας τράβηξε ο ένας στον άλλο ήταν και η εμφάνιση (αλλιώς πιθανόν να είχαμε μείνει φίλοι).
Αυτό που εννοούσα λέγοντας οτι "κυρίως μας τράβηξαν άλλα πράγματα ο ένας στον άλλον" δεν είναι οτι δεν υπάρχει η ομορφιά σε μεγάλο βαθμό στην εξίσωση, αλλά οτι δεν ήταν πρώτη ή δεύτερη προτεραιότητα απο πριν. Όχι οτι δεν τη βρήκαμε ο ένας στον άλλον, σύμφωνα πάντα με το προσωπικό μας γούστο.
Γενικά μάλλον τελικά η διαφωνία μας έγκειται στο οτι εγώ πιστεύω οτι υπάρχει προσωπικό γούστο, ενώ εσύ πιστεύεις οτι η ομορφιά είναι απόλυτα αντικειμενική (?).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μαζί μιλάμε, χώρια καταλαβαινόματε. Που είπα οτι λείπει ομορφιά; Αν έλειπε θα υπήρχε το πρόβλημα, ΛΟΛ.
Ισως γιατι δε προσεχουμε τι διαβαζουμε. Ουτε εγω ειπα οτι λειπει. Γραψε "επιπλεον" , γραψε "πιο ομορφο". Νομιζα εννοειται.Ειπαμε, μιλαμε για το μεσο ορο, οχι τον Κουασιμοδο.:P

Και επιτέλους, σταματήστε να μπερδέυετε το προσωπικό γούστο κάποιου με το "σε βλέπω όμορφο γιατί είμαι ερωτευμένος/η μαζί σου".
Ειδες να τα μπερδευω ; Ισα ισα , τα ξεχωρισα : "Αλλο αντικειμενικα ομορφος/η, και αλλο πως βλεπουμε εμεις καποιο/αν, επειδη ειμαστε ερωτευμενοι, ή επειδη ταιριαζει το γουστο μας στα χαρακτηριστικα του (ο τυπος μου , που λεμε)."

Γενικά μάλλον τελικά η διαφωνία μας έγκειται στο οτι εγώ πιστεύω οτι υπάρχει προσωπικό γούστο, ενώ εσύ πιστεύεις οτι η ομορφιά είναι απόλυτα αντικειμενική (?).
Uhmmm...nope. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ειδες να τα μπερδευω ; Ισα ισα , τα ξεχωρισα : "Αλλο αντικειμενικα ομορφος/η, και αλλο πως βλεπουμε εμεις καποιο/αν, επειδη ειμαστε ερωτευμενοι, ή επειδη ταιριαζει το γουστο μας στα χαρακτηριστικα του (ο τυπος μου , που λεμε)."

Έχεις δίκιο, δεν το είχα προσέξει. Ακόμα και τώρα πήγα να σου πω αρχικά οτι πάλι δεν κατάλαβες τι εννοώ :P
Όμως, το "είναι ο τύπος μου" όμως έχει τεράστια διαφορά απο το "τον/την βλέπω όμορφο επειδή είμαι ερωτευμένος". Το δεύτερο για να είμαι ειλικρινής μου ακούγεται κάπως σαν...παρηγοριά στον άρρωστο και δεν θα μου αρκούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ρε παιδια ειναι θεμα προσωπικου γουστου....ο "αντικειμενικα" ομορφος δε σημαινει οτι ειναι και του γουστου μου....ή του τυπου μου....και θα φερω ενα παραδειγμα...η κολλητη μου εχει για πολλους πολυ αθλιο γουστο στους αντρες...κατι που ισχυει τλχ τα τελευταια 15 χρονια που τη γνωριζω...εκεινη τους βλεπει ομορφους...και οταν της δειξεις εναν απο τους λεγομενους "αντικειμενικα" ομορφους...θα πει απλα..οκ ειναι ομορφος αλλα δεν ειναι αυτο που θα με τραβηξει...εκεινη αυτους που π.χ εγω μπορει να θεωρω τερατα ....τους βλεπει ομορφους....γουστα ειναι αυτα....το βασικο ειναι οτι δε λεει "ελα οκ..δεν μου αρεσει και τοσο...αλλα εγω ειμαι μαζι του γιατι εχει ολα τα αλλα..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ρε παιδια ειναι θεμα προσωπικου γουστου....ο "αντικειμενικα" ομορφος δε σημαινει οτι ειναι και του γουστου μου....ή του τυπου μου....και θα φερω ενα παραδειγμα...η κολλητη μου εχει για πολλους πολυ αθλιο γουστο στους αντρες...κατι που ισχυει τλχ τα τελευταια 15 χρονια που τη γνωριζω...εκεινη τους βλεπει ομορφους...και οταν της δειξεις εναν απο τους λεγομενους "αντικειμενικα" ομορφους...θα πει απλα..οκ ειναι ομορφος αλλα δεν ειναι αυτο που θα με τραβηξει...εκεινη αυτους που π.χ εγω μπορει να θεωρω τερατα ....τους βλεπει ομορφους....γουστα ειναι αυτα....το βασικο ειναι οτι δε λεει "ελα οκ..δεν μου αρεσει και τοσο...αλλα εγω ειμαι μαζι του γιατι εχει ολα τα αλλα..."
Συμφωνώ απόλυτα! :) :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Έχεις δίκιο, δεν το είχα προσέξει. Ακόμα και τώρα πήγα να σου πω αρχικά οτι πάλι δεν κατάλαβες τι εννοώ :P
:xtipao::beating:

Όμως, το "είναι ο τύπος μου" όμως έχει τεράστια διαφορά απο το "τον/την βλέπω όμορφο επειδή είμαι ερωτευμένος". Το δεύτερο για να είμαι ειλικρινής μου ακούγεται κάπως σαν...παρηγοριά στον άρρωστο και δεν θα μου αρκούσε.
Φυσικα και εχει.Και ισως το 2ο να εχει και το χαρκτηρα που λες, αλλα τι να κανουμε. Συμβαινει ανεξαιρετως. Ισως βοηθαει να ξεχναμε λιγο το θεμα της εξωτερικης εμφανισης. Maybe its a hint from the maker.Who knows. :)


Neraida : αν και ειναι θεμα γουστου, ενα παραδειγμα ενος ατομου, δε αποδυκνυει κατι. Καμια πολυπληθη μελετη πες μας. Πχ σε μια που διαβασα καποτε, ειχε φανει οτι η ομορφια ειναι λιγοτερο υποκειμενικη απο οσο νομιζαμε μεχρι τοτε.Αρκετα υποκειμενικη ακομα....αλλα λιγοτερο απο οσο νομιζαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top