[Γυναίκες] Πόσο σας ενδιαφέρει να σας θεωρεί ωραίες ο φίλος σας;

Διαβάστε παρακάτω.
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 76)

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κανένα σχόλιο για τη μελέτη που παρέθεσα πιο πάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Neraida : αν και ειναι θεμα γουστου, ενα παραδειγμα ενος ατομου, δε αποδυκνυει κατι. Καμια πολυπληθη μελετη πες μας. Πχ σε μια που διαβασα καποτε, ειχε φανει οτι η ομορφια ειναι λιγοτερο υποκειμενικη απο οσο νομιζαμε μεχρι τοτε.Αρκετα υποκειμενικη ακομα....αλλα λιγοτερο απο οσο νομιζαμε.

αχ...βρε Λοριεν...και μετα ειμαι εγω η κακια....
εφερα ενα παραδειγμα...το οποιο ομως δεν ειναι η εξαιρεση...αλλα ο κανονας...και μπορει καποια μελετη να μην εχω να σου παραθεσω...αλλα απο παραδειγματα...οσα θες...
μιλησα για το προσωπικο γουστο του καθενος...δεν ειπα οτι δεν υπαρχει ο αντικειμενικα ομορφος...απλα ειπα οτι υπαρχει το προσωπικο γουστο..κατι που δεν εχει να κανει το ενα με το αλλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Καλή μου Μισέλ, νομίζω ότι μεταξύ του ποστ σου που παρέθεσα και του δικού μου δεν υπήρχε άλλο δικό σου ποστ, μήπως κάνω λάθος;

Δεν βλέπω το χωρισμό ως τιμωρία. Απλά πιστεύω ότι αν χωρίσεις κάποιον γι' αυτούς τους λόγους, ίσως ν' απορρίπτεις έναν καλό σύντροφο που μπορεί να μην τον ξαναβρείς, επίσης ότι μπορεί άδικα να πληγώσεις κάποιον. Ας μη τα βλέπουμε τα πράγματα μονόπλευρα. Σε όλο το θέμα μέχρι τώρα "χωρίζετε" τους άντρες σας, χωρίς ούτε στιγμή ν' αναρωτηθείτε τι είδους αντίκτυπο θα έχει κάτι τέτοιο γι' αυτούς. Διακρίνω μια λογική του στυλ "Η γυναίκα έχει συναισθηματικό κόσμο που είναι ευαίσθητος και πληγώνεται, ενώ ο άντρας είναι χοντρόπετσος κι έξω λούστη απ' την παράγκα". Φυσικά αυτό το γράφω με μια δόση υπερβολής, χαριτολογώντας ελαφρώς, όμως δεν νομίζω ότι είμαι εκτός θέματος. Μια γρήγορη ματιά στις απαντήσεις θα σε διαφωτίσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αστειάκι: Ξέρεις, έχω πλούσιο περιεχόμενο.
Απάντηση: Ναι, αλλά αυτό το περιεχόμενο μπορώ να το βρω σε καλύτερη συσκευασία...:D

Δηλαδή, αν έχω καταλάβει καλά, αν δεν βλέπω τη φιλενάδα μου σαν το avatar της Νεράιδας, παίρνω πούλο;;;

Αν είναι έτσι, να μου το στείλεις καλή μου φίλη σε ηλεκτρονική μορφή, να το τυπώσω σε slide, να το βάλω μέσα από τα γυαλιά μου, να βλέπω τη φιλενάδα μου όπως γουστάρει αυτή:D:P. Επίσης υπάρχει και η λύση του ολογράμματος, για τους tech freaks...

Καλή μου Μισέλ, Επιμένεις να επιβάλεις τα δικά σου κριτήρια στα κριτήρια του άλλου και ν' αποφασίζεις εσύ το τι είναι καλό γι' αυτόν. Έχεις σκεφτεί ότι για μένα, για παράδειγμα, η μυρωδιά της γυναίκας είναι σημαντικότερη από την εμφάνισή της; Ότι το χιούμορ της μπορεί, όπως έχω ξαναπεί, να με ερεθίζει περισσότερο από τις τέλειες αναλογίες των γοφών της; Μου φαίνεται πως κάποιο λάθος υπάρχει εδώ...

Επίσης δεν καταλαβαίνω και κάτι ακόμη. Αν λοιπόν εγώ έχω την αυτογνωσία ότι η Μόνικα Μπελούτσι δεν θα γυρίσει, για διάφορους λόγους, ούτε να με κοιτάξει, είναι κακό να τα φτιάξω με κάποια λιγότερο όμορφη, συνειδητά και με επίγνωση; Αυτό το επιχείρημα νομίζω πως δεν στέκει...

Έχει γίνει έρευνα για το πως επιλέγουν σύντροφο οι άντρες. Αν λοιπόν σε ένα χώρο υπάρχουν 10 γυναίκες (για παράδειγμα), ο άντρας τις ταξινομεί από το 1 έως το 10. Αν η πρώτη δεν τον διαλέξει πηγαίνει προς τη δεύτερη, προς την τρίτη...κ.ο.κ. Αυτό οφείλεται ότι, όπως σε όλα τα πτηνά και στα περισσότερα θηλαστικά, στον άνθρωπο το θηλυκό διαλέγει, για λόγους εξελικτικούς στους οποίους δεν θα επεκταθώ, συνεπώς το αρσενικό είναι προσαρμοσμένο εκ φύσεως σε αυτό που εσείς αποκαλείτε "συμβιβασμό". Αντίθετα, στην ίδια έρευνα, οι γυναίκες ταξινομούν και πάλι τους άντρες από το 1 έως το 10 και αν δεν τις επιλέξει η πρώτη τους επιλογή, συνήθως (όχι πάντα), δεν προχωρούν στις επόμενες.
Πιθανολογώ ότι κρίνετε τα κριτήρια των αντρών σύμφωνα με τα δικά σας και αυτό σας οδηγεί σε λανθασμένα συμπεράσματα. Είπαμε: "Ισότητα δεν σημαίνει ομοιότητα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ενιγουέι, μάλλον χάθηκε λόγω του προβλήματος που υπήρξε τότε :(
Έγραφα ένα παράδειγμα για αυτά που λέω, οτι εγώ πχ όσα λεφτά και να είχα, θα διάλεγα ένα Volksvagen Beetle επειδή αυτό το αυτοκίνητο είναι το αγαπημένο μου. Για άλλον το Beetle μπορεί να είναι συμβιβασμός. Οπότε, κατ'αναλογία, αν εγώ είμαι το "Beetle", θέλω ο σύντροφος μου να είναι κάποιος που να προτιμάει απο όλα τα "αυτοκίνητα" το "Beetle" και όχι απλά να συμβιβάζεται επειδή δεν έχει τα χρήματα για "Aston Martin".
Όσον αφορά το χωρισμό, δεν πιστεύω καθόλου αυτό που λες, ούτε θεωρώ τους άνδρες χοντρόπετσους που δεν τους νοιάζει! Απλά πιστεύω οτι αν διαπιστώσω οτι ο σύντροφος με τον οποίο είμαι μαζί δεν μου ταιριάζει, θα έπρεπε να χωρίσω. Τι άλλο να κάνω δηλαδή; Να μείνω για να μην τον πληγώσω; Εγώ πάντως δεν θα ήθελα να μείνει κανείς μαζί μου για να μην με πληγώσει.
Όσον αφορά οτι θα έχανα πιθανόν ένα καλό σύντροφο, δεν θεωρώ οτι ισχύει. Μπορεί να έχανα ένα καλό σύντροφο για κάποια άλλη. Απο τη στιγμή όμως που δεν θα με θεωρούσε ιδιαίτερα όμορφη (για το γούστο του πάντα), δεν θα ήταν καλός σύντροφος για μένα, για τα δικά μου κριτήρια, τα οποία μπορεί να είναι λάθος στην τελική, αλλά αυτά είναι. Δεν μπορώ να αγνοήσω τόσο την εξωτερική εμφάνιση ώστε να μην με νοιάζει αν θα με θεωρεί ωραία ή όχι ο σύντροφος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλή μου Μισέλ, Επιμένεις να επιβάλεις τα δικά σου κριτήρια στα κριτήρια του άλλου και ν' αποφασίζεις εσύ το τι είναι καλό γι' αυτόν. Έχεις σκεφτεί ότι για μένα, για παράδειγμα, η μυρωδιά της γυναίκας είναι σημαντικότερη από την εμφάνισή της; Ότι το χιούμορ της μπορεί, όπως έχω ξαναπεί, να με ερεθίζει περισσότερο από τις τέλειες αναλογίες των γοφών της; Μου φαίνεται πως κάποιο λάθος υπάρχει εδώ...

Επίσης δεν καταλαβαίνω και κάτι ακόμη. Αν λοιπόν εγώ έχω την αυτογνωσία ότι η Μόνικα Μπελούτσι δεν θα γυρίσει, για διάφορους λόγους, ούτε να με κοιτάξει, είναι κακό να τα φτιάξω με κάποια λιγότερο όμορφη, συνειδητά και με επίγνωση; Αυτό το επιχείρημα νομίζω πως δεν στέκει...

Μα δεν προσπαθώ να αποφασίσω τι είναι καλό για αυτόν με τα δικά μου κριτήρια, αλλά τι είναι καλό για μένα! Και έχω καταλήξει οτι για μένα, δεν είναι καλό να είμαι με ένα σύντροφο που δεν με θεωρεί όμορφη. Ας μην έχει σημασία για αυτόν, εμένα θα μου έκανε κακό μια τέτοια σχέση.
Κακό δεν είναι να τα φτιάξεις με κάποια λιγότερο όμορφη και να τη θεωρείς λιγότερο όμορφη, απλά αν αυτή ήμουν εγώ θα σε είχα χωρίσει αν το καταλάβαινα. :P Κάποια άλλη μπορεί να μην την πείραζε. Γιατί εσύ με τη σειρά σου προσπαθείς να επιβάλλεις τα δικά σου κριτήρια στα κριτήρια των άλλων όσον αφορά ποιός σύντροφος και ποιά σχέση τους ταιριάζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως όσον αφορά αυτό που λέει η Νεράιδα για το παράδειγμα της φίλης της, συμβαίνει και στις δικές μου συναναστροφές με κοπέλες να υπάρχει αντιπαράθεση για το ποιός είναι όμορφος και ποιός όχι. Τις περισσότερες φορές μένω μ@λ@κ@ς με τις επιλογές των φίλων μου, απορώ πώς είναι δυνατό να είναι με τα συγκεκριμένα άτομα και να κάνουν σεξ μαζί τους. Αλλά κι εγώ κάθε φορά που γουστάρω κάποιον ή κάνω σχέση ή κάτι συνήθως μένω κατάπληκτη με την ομορφιά του και οι άλλοι λένε "δεν είναι και κανένας κούκλος βρε". Οπότε υποστηρίζω ότι η ομορφιά είναι τελείως υποκειμενική.

Ακόμα και τα διάφορα μοντέλα/ηθοποιοί που προβάλλονται σαν πρότυπα ομορφιάς αρέσουν σε όλους? Εμένα όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πιθανολογώ ότι κρίνετε τα κριτήρια των αντρών σύμφωνα με τα δικά σας και αυτό σας οδηγεί σε λανθασμένα συμπεράσματα. Είπαμε: "Ισότητα δεν σημαίνει ομοιότητα".
Πολύ ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση... ;)

Ενώ τείνω να συμφωνώ με αρκετά από όσα είπαν οι θαρραλέοι άντρες της παρέας που απάντησαν στο θέμα, από την άλλη δεν μπορώ να μην λάβω υπ'όψιν μου την "εμμονή" των γυναικών ως προς την εξωτερική εμφάνιση και την ανάγκη τους να αρέσουν στους συντρόφους τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Θα ήθελα να συμπληρώσω στο προηγούμενο ποστ μου, για να μην κάνω και πάλι edit, ότι διαφωνώ επίσης και με την άποψη ότι η εμφάνιση παίζει τόσο μεγάλο ρόλο στο σεξ. Συνήθως, όπως έχω διαπιστώσει, η εμφάνιση παίζει τον ρόλο της στο να δημιουργήσει την αρχική έλξη αρσενικού και θηλυκού. Αν η έλξη προέλθει από άλλα πράγματα, η εμφάνιση ξεπερνιέται. Όπως και νά' χει, μετά από τις πρώτες επαφές και αφού τα κορμιά έχουν συνηθίσει το ένα το άλλο, το σεξ ξεπερνά εντελώς την αντικειμενική ομορφιά και ο ερεθισμός προέρχεται από την ίδια τη μορφή του ανθρώπου που αγαπάς. Νομίζω ότι η εμφάνιση έχει αποθεωθεί ως καταναλωτικό αγαθό, δηλαδή μας ενδιαφέρει όχι στο κρεβάτι, αλλά στο δρόμο, να μας βλέπουν οι άλλοι να κυκλοφορούμε κάποιον όμορφο και ν' ανεβαίνουν οι μετοχές μας, ή έστω η αυτοεκτίμισή μας. (Έχω ακούσει να λένε "αυτή η γκόμενα/αυτός ο γκόμενος είναι κυκλοφορίσιμη/μος":blink:, μην το γελάτε καθόλου, εγώ έπαθα πλάκα όταν το πρωτάκουσα...)

Αν καλή μου Μισέλ τα κριτήριά σου απέναντι στους ανθρώπους είναι λανθασμένα, τότε και θα τους αδικήσεις και θα τους πληγώσεις και θα απορρίψεις τον σωστό για χάρη του λανθασμένου. Κάθε επιλογή μας βάζει σε ένα "εναλλακτικό σύμπαν" και φυσικά υφιστάμεθα τις συνέπειες κάθε λανθασμένης επιλογής, αναπόφευκτα και αναπόδραστα.

Για σκέψου το ενδεχόμενο να απορρίψεις αυτόν που έχεις, επειδή σου έχει ομολογήσει ότι δεν σε θεωρεί την ομορφότερη του κόσμου και να πας με κάποιον που σου πουλάει παραμύθι ότι είσαι η βασίλισσά του, η ομορφότερη της Γης κλπ., ο οποίος στην πρώτη ευκαιρία θα πουλήσει το ίδιο παραμύθι σε μια άλλη, απλά γιατί του άρεσε περισσότερο από εσένα, αποδεικνύοντας ότι ο πρώτος απλά είχε δίκιο, ενώ εσύ ήθελες να έχεις μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου. (Φυσικά το δεύτερο πρόσωπο δεν απευθύνεται στη Μισέλ, είναι απλά ρητορικό σχήμα, μην παρεξηγηθώ παρακαλώ).

Τέλος, θα ήθελα να πω ότι το παράδειγμα με το Beetle είναι σωστό, όμως το Beetle δεν κρίνεται από την εμφάνιση, αλλά από το μύθο του. Ήταν αντικειμενικά από τα πιο άσχημα αυτοκίνητα που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ, όμως ήταν το πιο αγαπημένο όλων των εποχών, το πιο γλυκούλι, το πιο "ζωντανό" και με προσωπικότητα αυτοκίνητο. Κι εγώ το λατρεύω. Το ίδιο και με το Μίνι Κούπερ. Ας μην ξεχνούμε ότι ο μύθος τους στηρίχτηκε στο ότι ήταν φτηνά και προσιτά στον καθένα, έτσι ώστε κατάφεραν να δώσουν "ρόδα" στα όνειρα των νεαρών, για 3-4 γενεές. Νομίζω ότι το ίδιο σου το παράδειγμα καταρρίπτει τα έως τώρα επιχειρήματά σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως όλα αυτό περί του "προσιτού" άλλου, μου φαίνεται δείγμα ανασφάλειας. Θεωρούμε κάποιους απρόσιτους και κάποιους προσιτούς, κάνουμε σχέση με κάποιον που δεν μας καλύπτει επειδή δεν έχουμε τα κότσια να προσεγγίσουμε αυτόν που επιθυμούμε καθώς θεωρούμε ότι είμαστε λίγοι γι'αυτον και μένουμε με απωθημένα. Πόσο δίκαιο είναι αυτό για το άτομο που επιλέγουμε για ταίρι μας όμως? Και δεν μιλάω μόνο για εμφάνιση, αλλά και για πολλές άλλες παραμέτρους (εξυπνάδα, καλλιέργεια), αν και η εμφάνιση είναι το πιο τζιζ. Ναι, πιθανώς να αγαπήσουμε το 2ης κατηγορίας για τα στάνταρ μας ταίρι, αλλά στο μυαλό μας το απωθημένο να εξιδανικευτεί, αδικώντας το άτομο που έχουμε πλάι μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@Χάος:
Αν καλή μου Μισέλ τα κριτήριά σου απέναντι στους ανθρώπους είναι λανθασμένα, τότε και θα τους αδικήσεις και θα τους πληγώσεις και θα απορρίψεις τον σωστό για χάρη του λανθασμένου.
Μα γιατί θα πρέπει τα κριτήρια μου είτε να είναι τα ίδια με τα δικά σου είτε λάθος;
Γιατί ο σωστός για μένα να πρέπει να έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με την σωστή για σένα;

Για σκέψου το ενδεχόμενο να απορρίψεις αυτόν που έχεις, επειδή σου έχει ομολογήσει ότι δεν σε θεωρεί την ομορφότερη του κόσμου και να πας με κάποιον που σου πουλάει παραμύθι ότι είσαι η βασίλισσά του, η ομορφότερη της Γης κλπ., ο οποίος στην πρώτη ευκαιρία θα πουλήσει το ίδιο παραμύθι σε μια άλλη, απλά γιατί του άρεσε περισσότερο από εσένα, αποδεικνύοντας ότι ο πρώτος απλά είχε δίκιο, ενώ εσύ ήθελες να έχεις μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου.
Πρώτον, δεν είπα οτι η ομορφιά είναι το πρώτο μου κριτήριο, ούτε θέλω να είναι το πρώτο κριτήριο του συντρόφου μου (ούτε είναι άλλωστε). Είπα οτι τη θεωρώ μη εξαιρετέα.
Επίσης, εσύ βάζεις στην εξίσωση και το ψέμα, το οποίο είχα επιλέξει συνειδητά να αγνοήσω, χάριν απλούστευσης της συζήτησης.
Και επίσης, σόρρυ κιόλας, δηλαδή, ή που θα βρω κάποιον που θα με θεωρεί άσχημη και θα πρέπει να τον ανεχτώ γιατί μου βρίσκει άλλα προσόντα ή που θα βρω κάποιον που θα με θεωρεί κουκλάρα αλλά θα λέει ψέματα και θα τον νοιάζει μόνο αυτό; :rolleyes: Sorry αλλά έχω καλύτερη γνώμη για τον εαυτό μου than that και δεν μου αρέσουν τα ημίμετρα.
Μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου δηλαδή είναι να μην συμβιβάζομαι με κάποιον που εκτιμά ΜΟΝΟ τον εσωτερικό μου κόσμο αλλά να θέλω να εκτιμά και την εμφάνιση μου; Δεν είπα οτι θεωρώ οτι είμαι η Αντζελίνα Τζολί, είπα οτι θέλω ο σύντροφος μου να με βρίσκει πιο όμορφη απο την Αντζελίνα Τζολί, ακόμα κι αν αποτελεί μειοψηφία, γιατί για το προσωπικό του γούστο, έτσι είναι.

Όσον αφορά το Beetle, δεν ξέρω αν είμαι επηρεασμένη απο το μύθο του, αλλά όντως το θεωρώ πανέμορφο! (τις καινούριες εκδόσεις) Οπότε, δεν καταρρίπτω το παράδειγμα μου, αλλά αντίθετα, εσύ το επιβεβαιώνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
@Χάος:

Μα γιατί θα πρέπει τα κριτήρια μου είτε να είναι τα ίδια με τα δικά σου είτε λάθος;
Γιατί ο σωστός για μένα να πρέπει να έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με την σωστή για σένα;

Δεν σχολίασα αγαπητή μου τα δικά μου κριτήρια. Αυτό που έγραψα στηρίχτηκε στην παρακάτω σου δήλωση:

δεν θα ήταν καλός σύντροφος για μένα, για τα δικά μου κριτήρια, τα οποία μπορεί να είναι λάθος στην τελική, αλλά αυτά είναι

Ξαναλέω λοιπόν πως αν τα κριτήριά σου είναι λάθος, θα συμβούν αυτά που έγραψα.

Πρώτον, δεν είπα οτι η ομορφιά είναι το πρώτο μου κριτήριο, ούτε θέλω να είναι το πρώτο κριτήριο του συντρόφου μου (ούτε είναι άλλωστε). Είπα οτι τη θεωρώ μη εξαιρετέα.

Κι όμως, λέγοντας ότι θα απέρριπτες έναν άντρα επειδή σε βλέπει με το σωστό τρόπο κατά τ' άλλα αλλά δεν θαυμάζει την ομορφιά σου, αυτό έκανες, έστω ασυναίσθητα. Μπορεί να μην θέλουμε να ομολογούμε κάποια πράγματα, όμως βγαίνουν από τα συμφραζόμενα.

Επίσης, εσύ βάζεις στην εξίσωση και το ψέμα, το οποίο είχα επιλέξει συνειδητά να αγνοήσω, χάριν απλούστευσης της συζήτησης.

Πώς να βγάλεις από την εξίσωση έναν τόσο βασικό παράγοντα; Μήπως το να θέλουμε να μας θεωρούν οι άλλοι ομορφότερους απ' ότι είμαστε, δεν είναι ψέμα από μόνο του;

Και επίσης, σόρρυ κιόλας, δηλαδή, ή που θα βρω κάποιον που θα με θεωρεί άσχημη και θα πρέπει να τον ανεχτώ γιατί μου βρίσκει άλλα προσόντα ή που θα βρω κάποιον που θα με θεωρεί κουκλάρα αλλά θα λέει ψέματα και θα τον νοιάζει μόνο αυτό; :rolleyes: Sorry αλλά έχω καλύτερη γνώμη για τον εαυτό μου than that και δεν μου αρέσουν τα ημίμετρα.

Κατ' αρχήν έχω διευκρινίσει ότι το δεύτερο πρόσωπο δεν το απεύθυνα σε σένα, όμως βλέπω ότι αυτό πέρασε στο ντούκου. Επίσης εγώ δεν το έθεσα διαζευκτικά, δηλαδή ή θα κάνεις αυτό ή εκείνο. Έθεσα ένα πιθανό ενδεχόμενο, το οποίο έχω δει να συμβαίνει σε κάποιους και μετά να χτυπούν το κεφάλι τους. Ειλικρίνεια εναντίον Παραμυθίας, σημειώσατε δύο. Αν κάποιος έχει τόσο καλή ιδέα για τον εαυτό του, τότε γιατί να έχει τόση ανάγκη για επιβεβαίωση από τον σύντροφό του; Γιατί δεν αντέχει να δει τον εαυτό του, μέσα απ' τα μάτια του άλλου;

Μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου δηλαδή είναι να μην συμβιβάζομαι με κάποιον που εκτιμά ΜΟΝΟ τον εσωτερικό μου κόσμο αλλά να θέλω να εκτιμά και την εμφάνιση μου; Δεν είπα οτι θεωρώ οτι είμαι η Αντζελίνα Τζολί, είπα οτι θέλω ο σύντροφος μου να με βρίσκει πιο όμορφη απο την Αντζελίνα Τζολί, ακόμα κι αν αποτελεί μειοψηφία, γιατί για το προσωπικό του γούστο, έτσι είναι.

Το να απαιτείς από τον σύντροφό σου να σε βρίσκει ομορφότερη από την Αντζελίνα Τζολί δεν είναι μεγάλη ιδέα; Θα ξεχάσουμε τα Ελληνικά μας σε λίγο. Δηλαδή εγώ που γουστάρω τρελλά την κοπελλιά μου αλλά δεν τη θεωρώ ομορφότερη από την Αντζελίνα, την υποτιμώ; Καινοφανής θεωρία.


Όσον αφορά το Beetle, δεν ξέρω αν είμαι επηρεασμένη απο το μύθο του, αλλά όντως το θεωρώ πανέμορφο! (τις καινούριες εκδόσεις) Οπότε, δεν καταρρίπτω το παράδειγμα μου, αλλά αντίθετα, εσύ το επιβεβαιώνεις!

Αν δεν υπήρχε το παλιό Beetle και αν δεν είχαν γυριστεί μέχρι και ταινίες γι' αυτό δεν θα το έβρισκες πανέμορφο, δεν θα είχε κυκλοφορήσει καν η επανέκδοση. Δηλαδή μπορεί το Beetle να διεκδικήσει δάφνες ομορφιάς έναντι μιας Ferrari; Σε καμμία περίπτωση. Αυτοί που το είχαν το γνώριζαν καλά αυτό. Παρολαυτά, ήταν το αγαπημένο τους αυτοκίνητο και δεν το άλλαζαν με τίποτε.

Αυτό συζητάμε τόσην ώρα, ότι η ομορφιά κάποιου κρίνεται από το σύνολο, χαρακτήρας, πνεύμα, εμφάνιση, χιούμορ, μυρωδιά, γλυκύτητα κλπ. Η εμφάνιση είναι απλά μια παράμετρος. Το σύνολο μετράει. Εγώ κάποτε έγραψα κάτω από τη βάση στη φυσική, τέλεια στα υπόλοιπα και πέρασα στη σχολή που ήθελα, πολύ άνετα. Θα έπρεπε να ξαναδώσω εξετάσεις μόνο και μόνο γιατί ήμουν μέτριος στη φυσική; Δεν μου έφτανε που πέρασα εκεί που ήθελα; Μήπως έπρεπε ν' αλλάξω σχολή, επειδή το βιολογικό με δέχτηκε ενώ ήμουν μέτριος στη φυσική και αυτό δεν μπορούσα να το ανεχτώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πάντως όλα αυτό περί του "προσιτού" άλλου, μου φαίνεται δείγμα ανασφάλειας. Θεωρούμε κάποιους απρόσιτους και κάποιους προσιτούς, κάνουμε σχέση με κάποιον που δεν μας καλύπτει επειδή δεν έχουμε τα κότσια να προσεγγίσουμε αυτόν που επιθυμούμε καθώς θεωρούμε ότι είμαστε λίγοι γι'αυτον και μένουμε με απωθημένα. Πόσο δίκαιο είναι αυτό για το άτομο που επιλέγουμε για ταίρι μας όμως? Και δεν μιλάω μόνο για εμφάνιση, αλλά και για πολλές άλλες παραμέτρους (εξυπνάδα, καλλιέργεια), αν και η εμφάνιση είναι το πιο τζιζ. Ναι, πιθανώς να αγαπήσουμε το 2ης κατηγορίας για τα στάνταρ μας ταίρι, αλλά στο μυαλό μας το απωθημένο να εξιδανικευτεί, αδικώντας το άτομο που έχουμε πλάι μας.

Δηλαδή, αν εγώ ήθελα να γίνω πιλότος και δεν με πήραν στη σχολή Ικάρων γιατί πχ δεν έχω την απαιτούμενη όραση για κάτι τέτοιο, θα μου μείνει απωθημένο; Σωστά, μπορεί να μου μείνει. Αυτός θα είναι όμως λόγος να με διώξουν από τη δουλειά μου, επειδή είχα όνειρο μικρός να κάνω κάτι άλλο; Δεν θα είμαι καλός στη δουλειά μου γι' αυτόν το λόγο και θα την αδικώ; Το να γνωρίζεις τις δυνάμεις σου και να μην πηγαίνεις εκεί που δεν σε παίρνει, δεν είναι συμβιβασμός, ούτε δείγμα ανασφάλειας. Είναι δείγμα ωριμότητας και ευθυκρισίας. Αυτόν τον άντρα να τον εμπιστεύεστε, αφού ξέρει τι κάνει και γιατί. Το να έχεις ανάγκη να σε θεωρούν τον ομορφότερο στον κόσμο, ενώ το ξέρεις πως δεν είσαι, αυτό είναι δείγμα ανασφάλειας και μάλιστα βαρβάτης και σοβαρής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δηλαδή, αν εγώ ήθελα να γίνω πιλότος και δεν με πήραν στη σχολή Ικάρων γιατί πχ δεν έχω την απαιτούμενη όραση για κάτι τέτοιο, θα μου μείνει απωθημένο; Σωστά, μπορεί να μου μείνει. Αυτός θα είναι όμως λόγος να με διώξουν από τη δουλειά μου, επειδή είχα όνειρο μικρός να κάνω κάτι άλλο; Δεν θα είμαι καλός στη δουλειά μου γι' αυτόν το λόγο και θα την αδικώ; Το να γνωρίζεις τις δυνάμεις σου και να μην πηγαίνεις εκεί που δεν σε παίρνει, δεν είναι συμβιβασμός, ούτε δείγμα ανασφάλειας. Είναι δείγμα ωριμότητας και ευθυκρισίας. Αυτόν τον άντρα να τον εμπιστεύεστε, αφού ξέρει τι κάνει και γιατί. Το να έχεις ανάγκη να σε θεωρούν τον ομορφότερο στον κόσμο, ενώ το ξέρεις πως δεν είσαι, αυτό είναι δείγμα ανασφάλειας και μάλιστα βαρβάτης και σοβαρής.


Το να θέλεις να σε θεωρούν τον ομορφότερο του κόσμου όταν δε νομίζεις ότι είσαι είναι ανασφάλεια. Το να επιθυμείς να σε θεωρούν ωραίο όταν κι εσύ νομίζεις ότι είσαι είναι φυσιολογικό.

Επίσης, το παράδειγμα με το επάγγελμα είναι λίγο ξέμπαρκο, καθώς τα επαγγέλματα που συνήθως μας αρέσουν είναι αυτά που είναι σε συμφωνία με τις κλίσεις μας. Και άλλο δουλειά, άλλο σχέση, έρωτες, 2δική επικοινωνία.

Επίσης, το να αποφύγεις να προσεγγίσεις κάποιον επειδή είναι πολύ ωραίος είναι τελείως διαφορετικό με το να μην προσεγγίσεις κάποιον επειδή είναι ας πούμε καθηγητής πανεπιστημίου ενώ εσύ απόφοιτος γυμνασίου. Στην πρώτη περίπτωση θεωρείς ότι είσαι λίγος αυθαίρετα, καθώς μιλάμε για ομορφιά, οπότε υποκειμενικότητα, ενώ στην δεύτερη ξέρεις ότι δεν θα μπορείς να αντεπεξέλθεις σε μια βαθύτερη επικοινωνία με αυτό το άτομο, λόγω διαφορετικών εμπειριών, γνώσεων (κι αυτό δεν είναι στάνταρ)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καταρχην να επισημανω οτι καλο ειναι να διαβασετε το αρθρο που εβαλε η Isiliel, ειναι καλο. Ευχαριστουμε Isiliel.

Αν κάποιος έχει τόσο καλή ιδέα για τον εαυτό του, τότε γιατί να έχει τόση ανάγκη για επιβεβαίωση από τον σύντροφό του; Γιατί δεν αντέχει να δει τον εαυτό του, μέσα απ' τα μάτια του άλλου;
Αυτο ακριβως που λεγαμε και στην αρχη. Round 2 :P Τις εχουμε GC, τις εχουμε ! :boxing::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν σχολίασα αγαπητή μου τα δικά μου κριτήρια. Αυτό που έγραψα στηρίχτηκε στην παρακάτω σου δήλωση:



Ξαναλέω λοιπόν πως αν τα κριτήριά σου είναι λάθος, θα συμβούν αυτά που έγραψα.
Κι εγώ ξαναλέω, ποιός ορίζει το λάθος σε κάτι τόσο υποκειμενικό όσο το ποιος είναι ο σωστός σύντροφος για τον καθένα;
Όταν έγραψα "τα οποία μπορεί να είναι και λάθος στην τελική", εννοούσα για λάθος για κάποιον άλλον, ή ακόμα και για μένα σε διαφορετική φάση (πχ στα 60 μου μπορεί να έχω άλλα κριτήρια και να θεωρώ τα τωρινά λάθος).

Κι όμως, λέγοντας ότι θα απέρριπτες έναν άντρα επειδή σε βλέπει με το σωστό τρόπο κατά τ' άλλα αλλά δεν θαυμάζει την ομορφιά σου, αυτό έκανες, έστω ασυναίσθητα. Μπορεί να μην θέλουμε να ομολογούμε κάποια πράγματα, όμως βγαίνουν από τα συμφραζόμενα.
Το οτι θεωρώ κάτι αρκετά σημαντικό για να διαλέξω ένα σύντροφο, δεν σημαίνει οτι είναι και πρώτη μου προτεραιότητα.
Πώς να βγάλεις από την εξίσωση έναν τόσο βασικό παράγοντα; Μήπως το να θέλουμε να μας θεωρούν οι άλλοι ομορφότερους απ' ότι είμαστε, δεν είναι ψέμα από μόνο του;
Προσωπικά, θεωρώ την ομορφιά αρκετά υποκειμενική, και αυτό μου το επιβεβαιώνουν όσες εμπειρίες είχα μέχρι τώρα. Δεν θέλω να βρω κάποιον που να με θεωρεί ομορφότερη απ'οτι είμαι, διότι δεν θεωρώ οτι υφίσταται γενικά τέτοια έννοια. Θέλω απλά να βρω κάποιον που το γούστο του, ο "τύπος του", συμπίπτει με το πως είμαι. Εξωτερικά και εσωτερικά.

Κατ' αρχήν έχω διευκρινίσει ότι το δεύτερο πρόσωπο δεν το απεύθυνα σε σένα, όμως βλέπω ότι αυτό πέρασε στο ντούκου. Επίσης εγώ δεν το έθεσα διαζευκτικά, δηλαδή ή θα κάνεις αυτό ή εκείνο. Έθεσα ένα πιθανό ενδεχόμενο, το οποίο έχω δει να συμβαίνει σε κάποιους και μετά να χτυπούν το κεφάλι τους. Ειλικρίνεια εναντίον Παραμυθίας, σημειώσατε δύο. Αν κάποιος έχει τόσο καλή ιδέα για τον εαυτό του, τότε γιατί να έχει τόση ανάγκη για επιβεβαίωση από τον σύντροφό του; Γιατί δεν αντέχει να δει τον εαυτό του, μέσα απ' τα μάτια του άλλου;
Άρα σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, ο σύντροφος μου επι 3 χρόνια με παραμυθιάζει :D Το έμαθα κι αυτό :P
Ανάγκη για επιβεβαίωση είναι να θέλω να βρω κάποιον που να ταιριάζουμε;

Το να απαιτείς από τον σύντροφό σου να σε βρίσκει ομορφότερη από την Αντζελίνα Τζολί δεν είναι μεγάλη ιδέα; Θα ξεχάσουμε τα Ελληνικά μας σε λίγο. Δηλαδή εγώ που γουστάρω τρελλά την κοπελλιά μου αλλά δεν τη θεωρώ ομορφότερη από την Αντζελίνα, την υποτιμώ; Καινοφανής θεωρία.

Μα δεν απαιτώ, απλά θεωρώ οτι αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο, δεν ταιριάζουμε. Τι να πω, ίσως εγώ να έχω καλομάθει :D

Αν δεν υπήρχε το παλιό Beetle και αν δεν είχαν γυριστεί μέχρι και ταινίες γι' αυτό δεν θα το έβρισκες πανέμορφο, δεν θα είχε κυκλοφορήσει καν η επανέκδοση. Δηλαδή μπορεί το Beetle να διεκδικήσει δάφνες ομορφιάς έναντι μιας Ferrari; Σε καμμία περίπτωση. Αυτοί που το είχαν το γνώριζαν καλά αυτό. Παρολαυτά, ήταν το αγαπημένο τους αυτοκίνητο και δεν το άλλαζαν με τίποτε.
Ε ναι λοιπόν, ΔΕΝ μου αρέσει η Ferrari, ούτε τα περισσότερα αυτοκίνητα που αρέσουν στο μέσο όρο. Και ναι, θεωρώ το Beetle πιο ΟΜΟΡΦΟ. Σου είναι τόσο δύσκολο να δεχτείς οτι υπάρχουν άνθρωποι με διαφορετικά αισθητικά κριτήρια; Μάλλον γι'αυτό διαφωνείς τόσο μαζί μου.

Αυτό συζητάμε τόσην ώρα, ότι η ομορφιά κάποιου κρίνεται από το σύνολο, χαρακτήρας, πνεύμα, εμφάνιση, χιούμορ, μυρωδιά, γλυκύτητα κλπ. Η εμφάνιση είναι απλά μια παράμετρος. Το σύνολο μετράει. Εγώ κάποτε έγραψα κάτω από τη βάση στη φυσική, τέλεια στα υπόλοιπα και πέρασα στη σχολή που ήθελα, πολύ άνετα. Θα έπρεπε να ξαναδώσω εξετάσεις μόνο και μόνο γιατί ήμουν μέτριος στη φυσική; Δεν μου έφτανε που πέρασα εκεί που ήθελα; Μήπως έπρεπε ν' αλλάξω σχολή, επειδή το βιολογικό με δέχτηκε ενώ ήμουν μέτριος στη φυσική και αυτό δεν μπορούσα να το ανεχτώ;
Αν ήθελες να έχεις περάσει με πολύ καλή σειρά, θα ξανάδινες ή θα δήλωνες άλλη σχολή. Αυτό λέω, δεν μου αρκεί να με "δεχτεί" απλώς ο σύντροφος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
αχ...βρε Λοριεν...και μετα ειμαι εγω η κακια....
εφερα ενα παραδειγμα...το οποιο ομως δεν ειναι η εξαιρεση...αλλα ο κανονας...και μπορει καποια μελετη να μην εχω να σου παραθεσω...αλλα απο παραδειγματα...οσα θες...
μιλησα για το προσωπικο γουστο του καθενος...δεν ειπα οτι δεν υπαρχει ο αντικειμενικα ομορφος...απλα ειπα οτι υπαρχει το προσωπικο γουστο..κατι που δεν εχει να κανει το ενα με το αλλο..
Μα αυτο σου λεω, οτι αυτο που ανεφερες δεν ειναι ο κανονας, αλλα μια περιπτωση. Και να σου αποδειξω γιατι.

Πες οτι εισαι εσυ και 9 φιλες. Και ολες , οταν βλεπετε εναν που αρεσει σε μια απο τις 10, λετε "παναγια μου σιγα τον ομορφο", δλδ τα γουστα σας διαφερουν παρα πολυ. Τωρα ανηγαγε το σε ενα πληθυσμο 1 δισεκατομυριου γυναικων και θα διαπιστωσεις οτι αν ισχυε δε θα υπηρχε καμια κοινη αποδοχη ομορφιας για κανεναν ! Ουτε καν σε καποιο στατιστικα σημαντικο % .

Επομενως η ομορφια ΔΕΝ ειναι τελειως υποκειμενικο θεμα. Το οτι εχετε μια φιλη που εχει περιεργα γουστα, δεν αποδυκνυει κατι. Αυτο σου ειπα.Ελπιζω να εγινε κατανοητο, οτι δεν ειναι ο κανονας να εχουν ολοι περιεργα γουστα. Και μονο το γεγονος οτι σκεφτεστε "αμαν παναγια μου τι του βρισκει" και το λετε καμποσες οχι μια, σημαινει οτι εσεις που το λετε, εχετε περισσοτερο κοινα κριτηρια ομορφιας ;)

ΥΓ: κακια δε σε λεω παντως :P Ειναι καλες οι νεραιδες :)
----------------------------------------------------------------------------

Κι εγώ ξαναλέω, ποιός ορίζει το λάθος σε κάτι τόσο υποκειμενικό όσο το ποιος είναι ο σωστός σύντροφος για τον καθένα;
Δεν ειναι και ολα τα κριτηρια τοσο υποκειμενικα ομως, ετσι δεν ειναι ; Αλλο το οτι η ομορφια ειναι υποκειμενικη, ...και αλλο το να μπαινει καθοριστικο κριτηριο.

Το οτι θεωρώ κάτι αρκετά σημαντικό για να διαλέξω ένα σύντροφο, δεν σημαίνει οτι είναι και πρώτη μου προτεραιότητα.
Δε διαφωνω οτι δε το εχεις 1ο στη λιστα. Αλλα απο την αλλη, αμα ειναι καθοριστικο, τοτε η θεση του στη λιστα δεν εχει νοημα, no ? (παντα μιλωντας για το πως σε βλεπει, οχι το αντικειμενικο).

Δεν θέλω να βρω κάποιον που να με θεωρεί ομορφότερη απ'οτι είμαι, διότι δεν θεωρώ οτι υφίσταται γενικά τέτοια έννοια. Θέλω απλά να βρω κάποιον που το γούστο του, ο "τύπος του", συμπίπτει με το πως είμαι.
Πρακτικα, δεν εχουν διαφορα αυτα τα 2. Αν εισαι ο τυπος του, ...εννοειται οτι θα σε βλεπει αλλιως (πιο ομορφη) απο καποιον αλλο. Αυτο ομως δε θα λεγα οτι αποκλειει το να μη σε θεωρει αντικειμενικα κουκλα. Οπου αντικειμενικα = κατα το μεσο ορο γουστων πολλων ανθρωπων. Για να μην μπερδευομαστε.

Αλλωστε αν ειναι μαζι μας...ετσι κι αλλιως θα ναι και επειδη ειμαστε ο τυπος του...οποτε ΟΤΙ και να πει για την ομορφια μας, δε θα πρεπε να μας ενοχλει και τοσο. Ετσι κι αλλιως ποσο να σας ριξει ;! Σας διαλεξε/σας δεχτηκε for god's sake :P Αμα σας ριξει πια τοσο πολυ, μαλλον υπαρχουν σοβαροτερα προβληματα :P
.
.
.
.
A και κατι περι της αναλογιας αμαξιων :

Michelle...με το χερι στην καρδια...πες μου....


1967-VW-Beatle.jpg
VW%20Beetle.jpg

....
......
........

FerrariF430_22_lg.jpg
4.jpg

:P (και αυτη δε θεωρειται απο τις πιο ωραιες Φεραρι λενε)

Αν παλι διαλεγεις το σκαραβαιο, οκ το δεχομαι, αλλα πιθανως να εισαι ειτε μειοψηφια ειτε εξαιρεση. :P

....αν και τωρ απου το σκεφτομαι φιλε chaos δεν πρεπει να δινουμε παραδειγματα αυτοκινητων στις γυναικες. :P


ΕDIT : η εικονα δε γουσταρει να μικρυνει οσο κι αν προσπαθησα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα αυτο σου λεω, οτι αυτο που ανεφερες δεν ειναι ο κανονας, αλλα μια περιπτωση. Και να σου αποδειξω γιατι.

Πες οτι εισαι εσυ και 9 φιλες. Και ολες , οταν βλεπετε εναν που αρεσει σε μια απο τις 10, λετε "παναγια μου σιγα τον ομορφο", δλδ τα γουστα σας διαφερουν παρα πολυ. Τωρα ανηγαγε το σε ενα πληθυσμο 1 δισεκατομυριου γυναικων και θα διαπιστωσεις οτι αν ισχυε δε θα υπηρχε καμια κοινη αποδοχη ομορφιας για κανεναν ! Ουτε καν σε καποιο στατιστικα σημαντικο % .
ρε συ αλλο ειναι καποιος ομορφος αντικειμενικα και το παραδεχομαι...και αλλο ειναι του γουστου μου!...θα με τρελλανεις εσυ! και ο Νικος Παπαδακης ειναι αντικειμενικα ομορφος...αλλα εγω θα του ριχνα χυλοπιτα!ειναι too black for me! αυτο ειναι γουστο , you know!pffff!

Επομενως η ομορφια ΔΕΝ ειναι τελειως υποκειμενικο θεμα.
μα εγω δεν ειπα οτι ειναι....εγω ειπα οτι υπαρχει ο αντικειμενικα ομορφος..εδω δε διαφωνουμε..αλλα οτι το γουστο ειναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ.
δεν καταλαβαινω γιατι δεν με αντιλαμβανεσαι...:/:


Το οτι εχετε μια φιλη που εχει πειρεργα γουστα, δεν αποδυκνυει κατι.

ολοι περιεργα γουστα εχουμε.....αν κατσεις και το σκεφτεις καλα...κατι που σε εμεις βρισκουμε νορμαλ σε καποιον, καποιος αλλος θα το βρει αμπνορμαλ!

Αυτο σου ειπα.Ελπιζω να εγινε κατανοητο, οτι δεν ειναι ο κανονας να εχουν ολοι περιεργα γουστα.
Και μονο το γεγονος οτι σκεφτεστε "αμαν παναγια μου τι του βρισκει" και το λετε καμποσες οχι μια, σημαινει οτι εσεις που το λετε, εχετε περισσοτερο κοινα κριτηρια ομορφιας ;)

μπα δε θα το ελεγα αυτο..απλα το πλεον αθλιο βγαζeι ματι....το θεμα ομως δεν ειναι τι βλεπουμε εμεις....αλλα ΕΚΕΙΝΗ που ειναι μαζι του! Σε αυτην αρεσει....εκει ερχεται και το προσωπικο γουστο. Και σου λεω ξανα...οσο φαν και να εισαι των μελετων...το παραδειγμα που εδωσα ειναι περα απο συνηθες στην κοινωνια μας...

ΥΓ: κακια δε σε λεω παντως :P Ειναι καλες οι νεραιδες :)

δεν ξερω..αλλα εχω την εντυπωση πως μαζι μιλαμε...χωρια καταλαβαινομαστε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τόση διαφωνία στο θέμα, εμένα μου φαίνεται πολύ απλό! Προφανώς δεν περιμένω ο άλλος να θεωρεί ότι ειμαι η πιο ωραία γυναίκα στον κοσμο (γιατί αν πιστεύει κατι τέτοιο είναι γκαβός!):hehe: αλλά δε με νοιάζει καθόλου αυτό αρκεί στοιχειωδώς να του αρέσω όπως είμαι (όπως είμαι κανονικά, όχι μετά από δύο ώρες σοβαντίσματος στον καθρέφτη, για να εξηγούμαστε!).

Ακριβώς όπως εγώ δεν κρίνω τον άλλο με βάση την εμφάνιση ελπίζω ότι και ο άλλος θα με κρίνει με βάση τα (όποια τελοσπάντων) άλλα καλά έχω - τα οποία στην τελική μάλλον θα τα έχω πάντα ενώ την ομορφιά ακόμα κι αν την είχα δε θα έμενε και για πολλά χρόνια ακόμα! Η εξωτερική ομορφιά είναι κάτι που ποτέ δεν θεωρούσα ιδιαίτερα σημαντικό, ούτε σε μένα ούτε στους άλλους και ποτέ δεν κατάλαβα αυτό το ατέλειωτο κηνύγι της λεπτομέρειας και το άγχος για το πώς θα διορθωθούν οι (συχνά ανύπαρκτες!) ατέλειες που έχουν τα περισσοτερα κορίτσια που ξέρω.:whistle:

Από την άλλη βέβαια εγώ πάντα ήμουν λίγο αγοροκόριτσο και έχω και μια τάση να υπεραπλουστεύω κάποια πράγματα. Ίσως το έχω πληρωσει το ότι δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με την εμφάνισή μου αλλά σε καμιά περίπτωση δεν το μετανιώνω και όπως είπε και η θεά Γαλάνη - Σ'όποιον αρέσουμε! Πολύ περισσότερο άλλωστε σ'αυτόν που ισχυρίζεται ότι μας αγαπά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Neraida μια χαρα καταλαβαινομαστε. Απλα εσυ διαφωνεις στο παρακατω :

" Αυτο σου ειπα.Ελπιζω να εγινε κατανοητο, οτι δεν ειναι ο κανονας να εχουν ολοι περιεργα γουστα.Και μονο το γεγονος οτι σκεφτεστε "αμαν παναγια μου τι του βρισκει" και το λετε καμποσες οχι μια, σημαινει οτι εσεις που το λετε, εχετε περισσοτερο κοινα κριτηρια ομορφιας"

και πιστευεις οτι : "μπα δε θα το ελεγα αυτο..απλα το πλεον αθλιο βγαζι ματι..."

Το οποιο ομως δεν αποκλειει αυτο που ειπα εγω. Ναι οι αθλιοι βγαζουν ματι. Αλλα αν ΟΛΟΙ ειχαμε περιεργα γουστα, τοτε δε θα υπηρχαν ανθρωποι που θεωρουνται ομορφοι απο μια πλειοψηφια. Ομως υπαρχουν....
----------------------------------------------------------------------------

Idril : εσυ καλα τα λες, αλλα φαινεται οτι πριν μπουνε 2 κωλοπαιδα εδω μεσα (αγορακια, ναι) η πλειοψηφια των γυναικων ειχε γραψει αποψεις πιο μακρυνες απο τη δικη σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top