Η πρώτη εικόνα που σχημάτισα

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
βασικά, πάντα κρατάω επιφυλάξεις και προσπαθώ να γνωρίσω καλά ένα άτομο για να έχω ολοκληρωμένη άποψη αλλά πάντα η τελευταία εντύπωση που μου αφήνει κάποιος είναι ίδια με την πρώτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
βασικά, πάντα κρατάω επιφυλάξεις και προσπαθώ να γνωρίσω καλά ένα άτομο για να έχω ολοκληρωμένη άποψη αλλά πάντα η τελευταία εντύπωση που μου αφήνει κάποιος είναι ίδια με την πρώτη...

γιατί το λες αυτό...;
ίσως γνωρίζεις λάθος άτομα..., το έχεις σκεφτεί αυτό...;
εγώ δεν έκανα ποτέ διακρίσεις και αυτό με κράτησε 100 χρόνια πίσω, οπότε από εδώ και πέρα τα φιλαράκια μου, θα είναι αυστηρά επιλεγμένα....
και εγώ θα είμαι πιο αυστηρός με τον εαυτό μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

passenger123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Συνήθως όταν γνωρίζουμε κάποιον για πρώτη φορά , χωρίς αυτό να αποτελεί τον κανόνα , δίνουμε κάτι απο τον καλό μας εαυτό ειδικά άν αυτός/αυτή μας προξενήσουν κάποια εντύπωση .Η πρώτη εικόνα που θα σχηματίσω γιά μένα προσωπικά θα αποτελέσει τον καμβά στον οποίο με υπομονή θα "ζωγραφίσω" την μετέπειτα εικόνα του ανθρώπου που θα γνωρίσω . Η πείρα του παρελθόντος και η διαίσθηση μου θα αποτελέσουν χρώματα στον καμβά μου .. πολλές φορές ο πίνακας δεν βγαίνει ..πάντα όμως ξεκινώ με την καλύτερη διάθεση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
λενε οτι ο εγκεφαλος του ανθρωπου αποφασιζει αν θα συμπαθησει καποιον τα πρωτα 30 δευτερολεπτα που τον βλεπει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Οταν κανω μια νεα γνωριμια ειμαι παντα ανοικτη και δεκτικη ....ποτε επιφυλακτικη..καταλαβαινω ομως με χιλιους δυο τροπους τν προσωπικοτητα του συνομιλητη μου :πρωτα απ' ολα απο τα ματια του ,πουειναι η ψυχη του ανθρωπου....απο εκει καταλαβαινω πολλα....,δευτερον απο τις κινησεις και τους μορφασμους....η γλωσσα του σωματος επισης μου μιλαει...,και τελος μεσα απο τη συζητηση διαμορφωνω εικονα για την προσωπικοτητα του συνομιλητη μου...συνηθως το ενστικτο μου δεν με προδιδει...αλλα οτι και να ειναι δεν απορριπτω ανθρωπους ...τους πλησιαζω κι ας ειναι διαφορετικοι..κι ας μην ταιριαζουν με τα στανταρντς μου,ολοι εχουν κατι να μου δωσουν ....ή ζητουν κατι απο μενα και αυτο ειναι το πολυτιμο ,το κορυφαιο στις ανθρωπινες σχεσεις;););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon

Νεοφερμένος

Η dragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Προσπαθω να ειμαι παντα καλοπροαιρετη στην πρωτη επικοινωνια μου με καθε ανθρωπο.
Συνηθως,οχι παντα,φαινεται απο την αρχη ενας ανθρωπος κ η διαισθηση μας ειναι αυτη που τελικα το αποδεικνυει!

Προσωπικα,ακομα κ αν καποιος αποδειχθει οτι δεν ειναι ετσι οπως δειχνει,δεν θα γινω επιφυλλακτικη γτ αυτο στις
μετεπειτα σχεσεις μου θα μου δημιουργησει προκαταληψη κ φοβο,ετσι η εκαστοτε σχεση δεν θα ειναι για μενα ειληκρινης!

Αν ομως απαντησω αντικειμενικα,ναι για μενα η πρωτη εικονα που σχηματιζουμε για καποιον αυτη κ συνηθως τις περισσοτερες φορες
ειναι κ η πιο σωστη!Η ουσια ειναι ομως να δινουμε ευκαιριες στους ανθρωπους ακομα κ αν στο τελος δεν συνεχισουν να ειναι κοντα μας.
Τουλαχιστον δεν θα λεμε στον εαυτο μας οτι δεν προσπαθησαμε κ ουτε θα νιωθουμε τυψεις στις σχεσεις μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Προσπαθω να σχηματιζω εικονες που αφορουν την επιδραση που ειχε αυτο το ατομο σε μενα. Δεν μπλεξω ουτε προτυπα ουτε λοιπες βλακειες.

Σκεφτομαι δηλαδη,αν με εκανε να γελασω,αν με εκανε να σκεφτω κτλ.Καθαρα σε μενα μονο.Οποτε λαθος να κανω σε οτι αφορα τα συναισθηματα μου δεν υφισταται οποτε ειμαι παντα σωστος. Απλα κοιταω να κοντρολαρω τα συναισθηματα μου οταν γνωριζω ενα ατομο αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
δυστηχώς ζούμε σε μια επιφανειακή εποχή όπου κρίνουμε και βγάζουμε συμπεράσματα εύκολα και γρήγορα για τους άλλους και ιδιαιτερα για τους ανθρώπους που γνωρίζουμε πρώτη φορά....
εγώ προσωπικά εχω ασχοληθεί πολυ με αυτό το ζήτημα. δεν εστιάζω πλέον στη εξωτερική εμφάνιση ούτε στη πρώτη γνωριμια. προσπαθώ να γνωρίσω λίγο περισσότερο τον άλλον πρωτού βγάλω ένα συμπέρασμα..
φυσικά, μου έχει τυχει παλιοτερα να βρεθώ σε παρέα και να κρίνω αυθαιρετα ένα άτομο από το τρόπο συμπεριφοράς του και την όλη στάση που κρατούσε. όμως αφού τον γνωρισα κατάλαβα ότι έκανα λάθος και η στάση που κρατούσε την κρατούσε ως τρόπο άμυνας γιατί ήταν πολύ κλειστό άτομο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ήθελα να ανοίξω θέμα αλλά ταιριάζει νομίζω σε αυτό οπότε ξεθάβω:whistle:
You'll never get a second chance to make a first impression.
Πόσο εμπιστεύεστε την πρώτη εντύπωση στις διαπροσωπικες σχέσεις? Μήπως ασυνείδητα η πρώτη εντύπωση κατευθύνει την άποψη που θα σχηματίσουμε για κάποιο άτομο?
Πιστεύετε ότι η πρώτη εντύπωση που σχηματίζουν οι άλλοι για εσάς είναι αντιπροσωπευτική του χαρακτήρα σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Για την εικόνα που σχηματίζουν οι άλλοι για μένα δεν μπορώ να γνωρίζω φυσικά... Αλλά εγώ δεν έχω πέσει ποτέ έξω στην πρώτη εντύπωση που σχηματίζω για τους άλλους. Ακόμα κι αν για ένα διάστημα μοιάζουν να είναι διαφορετικοί από την εικόνα που εγώ σχημάτισα, σύντομα επαληθεύομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για την εικόνα που σχηματίζουν οι άλλοι για μένα δεν μπορώ να γνωρίζω φυσικά... Αλλά εγώ δεν έχω πέσει ποτέ έξω στην πρώτη εντύπωση που σχηματίζω για τους άλλους. Ακόμα κι αν για ένα διάστημα μοιάζουν να είναι διαφορετικοί από την εικόνα που εγώ σχημάτισα, σύντομα επαληθεύομαι...

Μου κάνει εντύπωση το bold. Eίναι θέμα διαίσθησης,παρατηρητικότητας ή κάτι άλλο?
Για μένα η πρώτη εντύπωση μπορεί αρκετές φορές να είναι παραπλανητική και έπειτα από καλύτερη γνωριμία με το άτομο μπορεί να πεις ''Έκανα λάθος όταν είχα σκεφτεί το τάδε''.
Ίσως ασυνείδητα ή όχι ταμπελοποιούμε τον χαρακτήρα κάποιου που γνωρίζουμε για πρώτη φορά. Αν πετύχουμε π.χ κάποιον ο οποίος μας φαίνεται αγενής όταν τον γνωρίζουμε για πρώτη φορά, το πιθανότερο είναι να έχουμε τον τάδε άνθρωπο στο μυαλό μας ως αγενή ανεξάρτητα από τις εξωτερικές επιδράσεις που μπορεί να επηρεάζουν τη συμπεριφορά του(και εμείς δεν μπορούμε να ξέρουμε πχ προβλήματα στην εργασία ή οτιδήποτε ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως είναι ένστικτο. ΄Όταν ήμουν μικρότερη δεν ήμουν σίγουρη πως αυτό που εισέπραξα σαν πρώτη εντύπωση ήταν πάντα σωστό και έδινα μεγάλο περιθώριο μήπως και διαψευστώ αλλά κάθε φορά επιβεβαιωνόμουν...
΄Ισως να είναι κι αυτό κάποιου είδους χάρισμα, άλλοι έχουν συγγραφικό χάρισμα ας πούμε ή καλή φωνή. Εγώ μάλλον έχω αυτό και ίσως να γινόμουν καλή ψυχολόγος. Ειλικρινά δεν ξέρω, το μόνο που ξέρω είναι πως κάθε φορά βγαίνω αληθινή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Πιστεύω ότι από την πρωτη στιγμή μπορεις να καταλαβεις το ποιον του ανθρωπου και το χαρακτηρα του! Απλά το θεμα έγκειται στο κατα ποσον εχεις τη διαθεση να καταλαβεις τα σημάδια και κατά ποσο ξέρει να τα κρύβει ο άλλος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Στα thirtees δεν ειμαι μωαμεθανος ουτε και ανηκω κανενος ,σοσους και να παω τοπους ιδιους βρισκω τους ανθρωπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top