Άντρες-γυναίκες: ποιος είναι τώρα ο κυνηγός, ε;

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Eρασιτεχνική στατιστική;
Από πότε η στατιστική είναι ερασιτεχνική;
Μήπως θες όντως να μπω στα χωράφια της " ερασιτεχνική" σου στατιστικής και να σου θυμίζω το πως γίνεται μία σωστή στατιστική; 'Η μήπως να σου υπενθυμίσω ότι πάντα εμφανίζεται ένα ποσοστό "λάθους";
Από τη στιγμή που πρόκειται για προσωπικά συμπεράσματα από εμπειρίες (δεν ξέρω σε τι αριθμό για να μπορεί να βγάλει σωστά συμπεράσματα), μπορεί να το αποκαλέσει προσωπική ερασιτεχνική στατιστική και αυτό έκανε. Εσείς αρπαχτήκατε για τους χαρακτηρισμούς που προσάπτει στις Ελληνίδες ή επειδή σας έχει χειρότερες από τις υπόλοιπες;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κιτρινος Σκιουρος

Νεοφερμένος

Ο Κιτρινος Σκιουρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Για αυτογνωσία άσε να μιλήσει κάποιος που ως ένα σημείο έχει ασχοληθεί σοβαρά με τον όρο plz...

Επίσης το να υποστηρίζεις ότι όντως έχω αυτογνωσία σημαίνει ότι με γνωρίζεις προσωπικά...
Αλλά να υπάρχει ένα πολύ μικρό κολληματάκι...απλά δεν με ξέρεις :whistle:

Ω.. αγαπητή μου.. μόνη σου περιγράφεις τον εαυτό σου.. και τον αποδέχεσαι ως έχει.. άρα.. υποθέτω πως έχεις αυτογνωσία..στο συγκεκριμένο ζήτημα.. αν κάτι τέτοιο δεν ισχύει.. τότε.. απλά.. δεν έχεις αυτογνωσία.. στο συγκεκριμένο ζήτημα πάντοτε..

(oops ξέχασα...είμαι Ελληνίδα :redface: :P)

οοps..ναι.. είναι κι'αυτό δυστυχώς στοιχείο της "αυτογνωσίας" σου..

Eρασιτεχνική στατιστική;
Από πότε η στατιστική είναι ερασιτεχνική;
Μήπως θες όντως να μπω στα χωράφια της " ερασιτεχνική" σου στατιστικής και να σου θυμίζω το πως γίνεται μία σωστή στατιστική; 'Η μήπως να σου υπενθυμίσω ότι πάντα εμφανίζεται ένα ποσοστό "λάθους";

..το λάθος στην προκειμένη περίπτωση είναι η έλλειψη ικανότητας από την πλευρά σου ν'αντιληφθείς το προφανές.. το οποίο και περιέγραψες με πολύ γλαφυρό τρόπο στην αποδοχή της φύσης των πραγμάτων που ως "Ελληνίδα" έχεις την τύχη να βιώνεις.. καθημερινά.. επανειλλημένα.. και δυστυχώς.. ή ευτυχώς για όλους εμάς.. αποτυχημένα..

Και δεν θυμάμαι καμία έρευνα να είναι περιττή όταν η πραγματικότητα είναι παρούσα... Υπάρχει μία υπόθεση (εδώ πραγματικότητα) η οποία πρέπει να επαναληφθεί με επιστημονικές μεθόδους και να τεκμηριωθεί...

Αν μιλούσαμε για κβαντομηχανική.. θα συμφωνούσα μαζί σου.. εδώ το σχήμα λόγου που χρησιμοποιείς απλά επιβεβαιώνει τις υποψίες μου.. η πραγματικότητά σου είναι νευρωτική.. και η αυτογνωσία σου.. απραγματοποίητη.. στο συγκεκριμένο ζήτημα πάντοτε..

Και ακόμα μία φορά...
Πως ξέρεις τι έχω κάνει και τι δεν έχω κάνει στην ζωή μου....
Και προδιαγράφεις το τι πιστεύω, πως ζω και πως αντιλαμβάνομαι τα πάντα γύρω μου...

Με τέτοια προκατάληψη πάντως δεν απορώ γιατί δεν είσαι με Ελληνίδα... (τελικά θα αρχίζουν να μου αρέσουν οι ερασιτεχνικές στατιστικές και τα αυθαίρετα συμπεράσματα:P)

Από την πλευρά σου είναι φυσιολογικότατο να βλέπεις προκαταλήψεις εκεί που το μόνο που υπάρχει είναι η συνειδητή απόρριψη των προκαταλήψεων.. Αν έβλεπες κάτι διαφορετικό.. πιθανόν να επικοινωνούσαμε σε άλλη γλώσσα..

Πολλα απωθημενα μυριζομαι και τποτα παρα πανω....
Αν το δουλεψεις λιγο με τον εαυτο σου θα καταλαβεις οτι δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι...
Και οταν τα καταφερεις, θα αλλαξει και η εντυπωση σου για τις ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ γυναικες...

Καλυτερα τωρα?:whistle:

Κανείς δεν υποστήριξε ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι.. παρ' όλ'αυτά.. σε ορισμένες περιπτώσεις.. τίποτα δεν αποκλείεται.. Άλλωστε η Κάρεν Χόρνεϋ πολύ ορθά είπε:
"Εκείνος που βλέπει παντού απωθημένα.. δεν είναι παρά συλλέκτης απωθημένων ο ίδιος.."
Στην προκειμένη περίπτωση..
Η Ελληνίδα αυτού του τύπου είναι ο πιο λαμπρός συλλέκτης..


Βρε δικιο εχεις περι ανεπισημης πραγματικοτητας..αρκει να γινεται αντιληπτη ως εχει και οχι οπως εμεις θεωρουμε, επειδη εχουμε τα όποια κομπλεξ και απωθημενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Η Ελληνίδα έχει πάντα δυο λόγους για ότι κάνει - έναν καλό και έναν πραγματικό λόγο..
Δε θα ονόμαζα τις Ελληνίδες κυνηγούς.. μάλλον.. ψυχολογικά βρυκολακάκια..

Μάλιστα....... κοίτα είναι απλά τα πράγματα, αν θεωρείς ότι οι Ελληνίδες δεν σου ταιριάζουν μπορείς πάντα να επιλέξεις κάτι άλλο. Δεν χρειάζεται να ζορίζεται κανείς... Μην μας τσουβαλιάζεις όμως!!! Δεν είναι δίκαιο, νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Η Ελληνίδα έχει πάντα δυο λόγους για ότι κάνει - έναν καλό και έναν πραγματικό λόγο..
Δε θα ονόμαζα τις Ελληνίδες κυνηγούς.. μάλλον.. ψυχολογικά βρυκολακάκια..

Από την πλευρά σου είναι φυσιολογικότατο να βλέπεις προκαταλήψεις εκεί που το μόνο που υπάρχει είναι η συνειδητή απόρριψη των προκαταλήψεων.. Αν έβλεπες κάτι διαφορετικό.. πιθανόν να επικοινωνούσαμε σε άλλη γλώσσα..


…διαφωνώ με την ρατσιστική στάση σου, ωστόσο, για να μην με κατηγορήσεις ότι δεν προσπαθώ να είμαι ανοιχτόμυαλη, έλα να το συζητήσουμε… θα μπορούσες να μας δώσεις μερικά παραδείγματα για να καταλάβουμε καλύτερα τι ακριβώς εννοείς με το «ψυχολογικά βρυκολακάκια»;
Θέλω να καταλάβω αν απλά θέλεις να προσβάλεις ή μπορείς να τεκμηριώσεις τα λεγόμενα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μάλιστα....... κοίτα είναι απλά τα πράγματα, αν θεωρείς ότι οι Ελληνίδες δεν σου ταιριάζουν μπορείς πάντα να επιλέξεις κάτι άλλο. Δεν χρειάζεται να ζορίζεται κανείς... Μην μας τσουβαλιάζεις όμως!!! Δεν είναι δίκαιο, νομίζω.

Συμφωνω, αλλα γενικοτερα γιατι να μην "τσουβαλιαζουμε" καταστασεις, ανθρωπους, συμπεριφορες, χαρακτηρες κτλ κτλ?
Το "τσουβαλιασμα" ετσι κι αλλιως ειναι ο πιο ευκολος τροπος για να αποδειξουμε/πεισουμε τον εαυτο μας οτι εχει δικιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κιτρινος Σκιουρος

Νεοφερμένος

Ο Κιτρινος Σκιουρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Μάλιστα....... κοίτα είναι απλά τα πράγματα, αν θεωρείς ότι οι Ελληνίδες δεν σου ταιριάζουν μπορείς πάντα να επιλέξεις κάτι άλλο. Δεν χρειάζεται να ζορίζεται κανείς... Μην μας τσουβαλιάζεις όμως!!! Δεν είναι δίκαιο, νομίζω.

Έχεις απόλυτο δίκιο.. Άλλωστε αναφέρομαι σ'έναν ορισμένο τύπο και όχι στο σύνολο.. αν και σε πολλές εκφάνσεις της σύγχρονης ζωής ο τύπος αυτός κυριαρχεί και πλειοψηφικά.. άρα μιλούμε για κυρίαρχο υποσύνολο.. Αν λοιπόν πρόκειται περι περιορισμένης αντίληψης του πράγματος θα συμφωνήσω μαζί σου.. επίτρεψε μου όμως να έχω τις γόνιμες αμφιβολλίες μου.. βουνό που φαίνεται, κολαούζο δεν θέλει... αφήνω ωστόσο και το λεγόμενο "ποσοστό λάθους" να κατέχει περίοπτη θέση στην ερασιτεχνική στατιστική που βάλλεται έτσι.. γιατί άραγε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Συμφωνω, αλλα γενικοτερα γιατι να μην "τσουβαλιαζουμε" καταστασεις, ανθρωπους, συμπεριφορες, χαρακτηρες κτλ κτλ?
Το "τσουβαλιασμα" ετσι κι αλλιως ειναι ο πιο ευκολος τροπος για να αποδειξουμε/πεισουμε τον εαυτο μας οτι εχει δικιο.

Χμμμμ.... σωστά και γι' αυτό πρέπει κανείς ν΄ακολουθεί τον ευκολότερο τρόπο!

Έχεις απόλυτο δίκιο.. Άλλωστε αναφέρομαι σ'έναν ορισμένο τύπο και όχι στο σύνολο.. αν και σε πολλές εκφάνσεις της σύγχρονης ζωής ο τύπος αυτός κυριαρχεί και πλειοψηφικά.. άρα μιλούμε για κυρίαρχο υποσύνολο.. Αν λοιπόν πρόκειται περι περιορισμένης αντίληψης του πράγματος θα συμφωνήσω μαζί σου.. επίτρεψε μου όμως να έχω τις γόνιμες αμφιβολλίες μου.. βουνό που φαίνεται, κολαούζο δεν θέλει... αφήνω ωστόσο και το λεγόμενο "ποσοστό λάθους" να κατέχει περίοπτη θέση στην ερασιτεχνική στατιστική που βάλλεται έτσι.. γιατί άραγε;

Νομίζω ότι λίγο τα χεις πάρει όλα αμπάριζα. Κοίτα να δεις πως το βλέπω. Τα δύο φύλλα έχουν διαφορετικό τρόπο σκέψης. Χωρίς να είναι κάποιος από τους δύο καλύτερος, είναι απλά διαφορετικός. Δεν τίθεται θέμα κυνηγού και θηράματος, απλά είναι θέμα αντιμετώπισης και αλλαγής αυτής. Δεν είναι ότι σήμερα οι γυναίκες είναι πιο επιθετικές είναι απλά ότι παλιά ήταν πιο εξαρτημένες κοινωνικά και οικονομικά. Προφανώς αυτή η αλλαγή έχει επιφέρει μια σύγχυση, έτσι γίνεται πάντα με τις αλλαγές.
Και οι άντρες έχουν μερίδιο σε αυτό! Τώρα για το αν εσύ προσωπικά τα χεις βάλει με τις Ελληνίδες και τους προσάπτεις πράγματα που στις ξένες είναι αποδεκτά, γιατί πολύ απλά θεωρούνται δεδομένα αφού έτσι τις μάθαμε... τι να σουπω. Θεωρώ ότι μάλλον σε έχουν πληγώσει κάποιες καταστάσεις, αλλά είναι άδικο και για τον εαυτό σου και για τους άλλους να βγάζεις συμπερασμα από αυτό... Και εμείς πέσαμε σε μ@@@@κες αλλά δεν βάλαμε όλους στο ίδο σακί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κιτρινος Σκιουρος

Νεοφερμένος

Ο Κιτρινος Σκιουρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
…διαφωνώ με την ρατσιστική στάση σου, ωστόσο, για να μην με κατηγορήσεις ότι δεν προσπαθώ να είμαι ανοιχτόμυαλη, έλα να το συζητήσουμε… θα μπορούσες να μας δώσεις μερικά παραδείγματα για να καταλάβουμε καλύτερα τι ακριβώς εννοείς με το «ψυχολογικά βρυκολακάκια»;
Θέλω να καταλάβω αν απλά θέλεις να προσβάλεις ή μπορείς να τεκμηριώσεις τα λεγόμενα σου.

Παραθέτω έναν πολύ ενδιαφέρον μπλογκοδιάλογο που έπεσε πρόσφατα στην αντίληψη μου..
Το θέμα που θίγεται είναι μάλλον επιφανειακό.. ωστόσο οι προεκτάσεις του αγγίζουν ευρύτερες περιοχές απ'αυτή του ψυχοβρυκόλακα..

[FONT=Verdana, Arial]Ξέρετε καλοί μου φίλοι τι μεγάλο πρόβλημα είναι, να είσαι 27 χρονών, χωρισμένη (ή μάλλον ζωντοχήρα)χωρίς παιδιά, χωρίς υποχρεώσεις αλλά να μην υπάρχει γύρω σου ένας άντρας αλλά ΑΝΤΡΑΣ βρε παιδιά.. Τώρα θα μου πεις ρε Ελενίτσα σαν πολύ απαιτητική μας ακούγεσαι. Τι ζητάς τελοσπάντων? Κι όμως τίποτα παράλογο, τίποτα ιδανικό, τίποτα το άπιαστο. Ζητάω να βρεθεί στον κόσμο αυτό, ένα παλικάρι που να μην έχει το μυαλό του ΜΌΝΟ στο κάτω κεφάλι, να είναι σε θέση να κεράσει ένα ρημάδι καφέ χωρίς να το στερηθεί απο τα τσιγάρα του, να έχει πάνω απο 100 λέξεις στο λεξιλόγιο του, να μη με φτύνει για να δει στο γήπεδο τον τελικό της Γ κατηγορίας ποδοσφαίρου και ΑΝ είναι δυνατόν (λέω αν), να κοιτάει εμένα όταν του μιλάω και όχι το βυζί της διπλανής. Γιατί αν μη τι άλλο έχω και εγώ και μάλιστα αρκετά θρεμμένο.
Μετά λύπης μου σας πληροφορώ, ότι έπειτα απο στατιστικές καθώς και απο προσωπική μου εμπειρία ο άντρας που δεν διαθέτει κάτι απο τα παραπάνω ή θα είναι παντρέμένος -που τον διαγράφω- ή θα είναι χωρισμένος με κανα δυό κουτσούβελα -και πάλι τον διαγράφω- ή θα είναι ανω των 45 - τέτοιον είχα δεν θέλω άλλον- ή θα κανελώνει το γαλακτομπούρεκο που είναι μια συνήθεια πολύ διαδεδομένη τον τελευταίο καιρό.
Αλήθεια βρε αγοράκια τι έχετε πάθει και τι βρίσκεται τελευταία μεταξύ σας. Δεν είναι προσβολή αυτή, μιλάω σοβαρά. Εκεί που πίνεις το ποτό σου και ζαχαρώνεις το μπρατσολιά απέναντι... τσουπ να σου ξετρυπώνει δίπλα του το τεκνό και του πιάνει το σφριγιλό πίσω μέρος του. Αμαρτία. Κρίμα κι άδικο. Χαμένοι όλοι οι τσολιάδες μας! Έτσι και μας την ξαναπέσουν οι Τούρκοι τράβα εσύ να βρεις μουστακαλή με χατζάρα. Βλέπω όλοι να στήνονται και να φωνάζουν αέραααααα για άλλους λόγους όμως.
Δε λέω υπάρχουν και καλά παιδιά στην κοινωνία. Που ΄ναι τα όμως? Εν κατά κλείδι. Ανοίχτε τα μάτια σας της Ελλάδος παιδιά. Υπάρχουν γύρω σας ωραίες, καλές κοπελιές που αν συνεχίσετε να φοράτε παρωπίδες και να το παίζεται ζιγκολό στις πατσόγριες, θα γεμίσουν τα μοναστήρια καλόγριες.
Τι είμαι εγώ και τα λέω αυτά?
Στο επόμενο επεισόδιο που θα λείπει το boss και θα έχω περισσότερο χρόνο να σας αναλύσω τα προσωπικά μου βιώματα!
Καλές βουτιές σε όλους ! Α! και όχι στριγγάκια ρε παλικάρια μου στην παραλία! Έλεος. Βάλτε τουλάχιστον ένα παρεό απο πάνω...
[/FONT]


[FONT=Verdana, Arial]Αυτές οι ωραίες, καλές κοπελιές που αναφέρεις... replied [/FONT][FONT=Verdana, Arial]Kapetan_Douros [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial]Monday 19 August 2002 (00:14:52)[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial]
...που ακριβώς βρίσκονται;

Εμένα τόσα χρόνια οι γυναίκες της ηλικίας μου με καταϋποχρεωσαν:

- το μυαλό μου πάντα σε πολλά πράγματα, σπανιότατα στο κάτω κεφάλι
- χωρίς να είμαι πάμπλουτος, έναν καφέ τον κέρναγα πάντα άνετα
- λεξιλόγιο σαφώς πάνω απο 100
- κανένα ενδιαφέρον για ποδόσφαιρο
- ποτέ δεν χαζευα την διπλανή, εκτός αν ήμουν μοναχός, και πάντα διακριτικα....

Τι μου έλειπε λοιπόν; Μήπως ότι ο μπαμπάς μου δεν είχε κυριλέ αμάξι να μου δανείσει να κάνω μόστρα; Μήπως ότι δεν μου άρεσε να φουσκώνω σαν κούρκος για να πουλάω μούρη; Μήπως ότι δεν είχα να τάξω παλάτια και λεφτά; Η μήπως δεν μου αρεσε ποτέ να στηνομαι στην ουρά για να ξεφτιλίζομαι στα χοροπηδαδικα μπροστά σε ουρακοτάγκους πορτιέρηδες;

Ασε Ελενίτσα... αυτές οι "πατσόγριες" που λές, και τι θέλουν ξέρουν, (και το videogame καλύτερα παίζουν).


[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κανείς δεν υποστήριξε ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι.. παρ' όλ'αυτά.. σε ορισμένες περιπτώσεις.. τίποτα δεν αποκλείεται.. Άλλωστε η Κάρεν Χόρνεϋ πολύ ορθά είπε:
"Εκείνος που βλέπει παντού απωθημένα.. δεν είναι παρά συλλέκτης απωθημένων ο ίδιος.."
Στην προκειμένη περίπτωση..
Η Ελληνίδα αυτού του τύπου είναι ο πιο λαμπρός συλλέκτης..


Δεν υποστηριξες κανεις?
Μα καλα δε θυμασαι τι εχεις γραψει και πως ? Εχωσες σε ενα τσουβαλι ολες τις Ελληνιδες και τελος...
Δεν ξερω τι λεει η καθε Χορνευ, αλλα εγω δεν βλεπω αγορι μου παντου απωθημενα...για σενα μιλησα βασει των αποψεων σου...

Και ναι, και εγω κατι συλλεγω.."πτωματα"....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κιτρινος Σκιουρος

Νεοφερμένος

Ο Κιτρινος Σκιουρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Χμμμμ.... σωστά και γι' αυτό πρέπει κανείς ν΄ακολουθεί τον ευκολότερο τρόπο!



Νομίζω ότι λίγο τα χεις πάρει όλα αμπάριζα. Κοίτα να δεις πως το βλέπω. Τα δύο φύλλα έχουν διαφορετικό τρόπο σκέψης. Χωρίς να είναι κάποιος από τους δύο καλύτερος, είναι απλά διαφορετικός. Δεν τίθεται θέμα κυνηγού και θηράματος, απλά είναι θέμα αντιμετώπισης και αλλαγής αυτής. Δεν είναι ότι σήμερα οι γυναίκες είναι πιο επιθετικές είναι απλά ότι παλιά ήταν πιο εξαρτημένες κοινωνικά και οικονομικά. Προφανώς αυτή η αλλαγή έχει επιφέρει μια σύγχυση, έτσι γίνεται πάντα με τις αλλαγές.
Και οι άντρες έχουν μερίδιο σε αυτό! Τώρα για το αν εσύ προσωπικά τα χεις βάλει με τις Ελληνίδες και τους προσάπτεις πράγματα που στις ξένες είναι αποδεκτά, γιατί πολύ απλά θεωρούνται δεδομένα αφού έτσι τις μάθαμε... τι να σουπω. Θεωρώ ότι μάλλον σε έχουν πληγώσει κάποιες καταστάσεις, αλλά είναι άδικο και για τον εαυτό σου και για τους άλλους να βγάζεις συμπερασμα από αυτό... Και εμείς πέσαμε σε μ@@@@κες αλλά δεν βάλαμε όλους στο ίδο σακί.

Θα διαφωνήσω μαζί σου.. δυστυχώς τα συμπεράσματα που προκύπτουν δεν είναι αποτέλεσμα "δυσάρεστων εμπειριών" αλλά "συγκριτικού πλεονεκτήματος.." Δοκιμάζεις το παγωτό από το ψυγείο του περιπτερά.. δε λέω.. γευστικό.. δοκιμάζεις το χειροποίητο παγωτό ενός εξαιρετικού ζαχαροπλάστη.. εξαίσιο! Το συμπέρασμα σου ότι τα παγωτά των περιπτέρων είναι πολύ πιο μέτρια δεν είναι αποτέλεσμα απογοήτευσης.. αλλά.. διεύρυνσης της γευσιγνωσίας σου.. Αν τώρα τα παγωτά των περιπτέρων έχουν αντίρηση, είναι λογικό να την προβάλλουν και μάλιστα με σφοδρό τρόπο.. Το βέβαιο είναι ένα: Αν είχες τη δυνατότητα να απολαμβάνεις εξαίσιο σπιτικό παγωτό πολύ φτηνότερα και ευκολότερα από το παγωτό του περιπτερά, θα επέλεγες το δεύτερο.. Δεν έχω σκοπό να θέσω τη γευσιγνωσία του Έλληνα υπό αμφισβήτηση.. απλά κρίνω.. συγκρίνω και.. προτείνω.. με σεβασμό σε όλα τα παγωτά,τα περίπτερα και τους ζαχαροπλάστες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω μαζί σου.. δυστυχώς τα συμπεράσματα που προκύπτουν δεν είναι αποτέλεσμα "δυσάρεστων εμπειριών" αλλά "συγκριτικού πλεονεκτήματος.." Δοκιμάζεις το παγωτό από το ψυγείο του περιπτερά.. δε λέω.. γευστικό.. δοκιμάζεις το χειροποίητο παγωτό ενός εξαιρετικού ζαχαροπλάστη.. εξαίσιο! Το συμπέρασμα σου ότι τα παγωτά των περιπτέρων είναι πολύ πιο μέτρια δεν είναι αποτέλεσμα απογοήτευσης.. αλλά.. διεύρυνσης της γευσιγνωσίας σου.. Αν τώρα τα παγωτά των περιπτέρων έχουν αντίρηση, είναι λογικό να την προβάλλουν και μάλιστα με σφοδρό τρόπο.. Το βέβαιο είναι ένα: Αν είχες τη δυνατότητα να απολαμβάνεις εξαίσιο σπιτικό παγωτό πολύ φτηνότερα και ευκολότερα από το παγωτό του περιπτερά, θα επέλεγες το δεύτερο.. Δεν έχω σκοπό να θέσω τη γευσιγνωσία του Έλληνα υπό αμφισβήτηση.. απλά κρίνω.. συγκρίνω και.. προτείνω.. με σεβασμό σε όλα τα παγωτά,τα περίπτερα και τους ζαχαροπλάστες..

Όσον αφορά στα παγωτά ίσως, γιατί ξέρεις τα παγωτά δεν έχουν ψυχή..... άσε που ο μόνος λόγος ύπαρξής τους είναι να σε ευχαριστήσουν...Οι άνθρωποι όμως δεν έχουν λόγο ύπαρξης να σε ευχαριστήσουν, αλλά να υπάρχουν πρώτα για τον εαυτό τους. Αν εσύ τους βλέπεις όπως τα παγωτά.... Παρ' όλ' αυτά δεν μου απαντάς, αφού δεν σ' αρέσουν οι Ελληνίδες γιατί δεν βρίσκεις απλά μια ξένη... γιατί τόσο μένος, δεν χρειάζεται να ταλαιπωρείται κανείς;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κιτρινος Σκιουρος

Νεοφερμένος

Ο Κιτρινος Σκιουρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Δεν υποστηριξες κανεις?
Μα καλα δε θυμασαι τι εχεις γραψει και πως ? Εχωσες σε ενα τσουβαλι ολες τις Ελληνιδες και τελος...
Δεν ξερω τι λεει η καθε Χορνευ, αλλα εγω δεν βλεπω αγορι μου παντου απωθημενα...για σενα μιλησα βασει των αποψεων σου...

Και ναι, και εγω κατι συλλεγω.."πτωματα"....:whistle:

Ω.. αγαπητή μου πτωματοσυλλέκτρια.. είμαι σίγουρος πως αν η Κάρεν ζούσε θα υποστήριζε σφόδρα πως το κορυφαίο κομμάτι αυτής της αξιοπρόσεκτης συλλογής είναι το είδωλο που αντικρύζεις κάθε φορά που κοιτάς τον άμοιρο καθρέφτη σου και ρωτάς όλο χαρά.. "Καθρέφτη καθρεφτάκι μου.. ποιο είναι το πιο ζωντανό πράγμα μέσα μου; "Χμ.. τα απωθημένα σου χρυσή μου.. κυρίως αυτά που προβάλλεις σε όλους όσους διεγείρουν την λατρεμένη σου επιθετικότητα.." ... Μουά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κιτρινος Σκιουρος

Νεοφερμένος

Ο Κιτρινος Σκιουρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Όσον αφορά στα παγωτά ίσως, γιατί ξέρεις τα παγωτά δεν έχουν ψυχή..... άσε που ο μόνος λόγος ύπαρξής τους είναι να σε ευχαριστήσουν...Οι άνθρωποι όμως δεν έχουν λόγο ύπαρξης να σε ευχαριστήσουν, αλλά να υπάρχουν πρώτα για τον εαυτό τους. Αν εσύ τους βλέπεις όπως τα παγωτά.... Παρ' όλ' αυτά δεν μου απαντάς, αφού δεν σ' αρέσουν οι Ελληνίδες γιατί δεν βρίσκεις απλά μια ξένη... γιατί τόσο μένος, δεν χρειάζεται να ταλαιπωρείται κανείς;;;

Δες το ζήτημα γενικά.. όχι προσωπικά.. και έχω να δηλώσω πως ορισμένες "Ελληνίδες.." έχουν λιγότερη ψυχή κι'από ένα παγωτό.. χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν είναι πιο "θερμές" απ'αυτό.. για να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους.. Επίσης.. όπως είπα και πριν.. προτείνω.. δεν επιβάλλω.. όσοι θέλουν ας ωφεληθούν.. οι υπόλοιποι ας μείνουν όπως είναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κιτρινος Σκιουρος

Νεοφερμένος

Ο Κιτρινος Σκιουρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Όσον αφορά στα παγωτά ίσως, γιατί ξέρεις τα παγωτά δεν έχουν ψυχή..... άσε που ο μόνος λόγος ύπαρξής τους είναι να σε ευχαριστήσουν...Οι άνθρωποι όμως δεν έχουν λόγο ύπαρξης να σε ευχαριστήσουν, αλλά να υπάρχουν πρώτα για τον εαυτό τους. Αν εσύ τους βλέπεις όπως τα παγωτά.... Παρ' όλ' αυτά δεν μου απαντάς, αφού δεν σ' αρέσουν οι Ελληνίδες γιατί δεν βρίσκεις απλά μια ξένη... γιατί τόσο μένος, δεν χρειάζεται να ταλαιπωρείται κανείς;;;

Και κάτι ακόμα.. σε ότι αφορά το σκέλος του "μένους.." Αν έλεγε κάποιος στον Χίτλερ τον καιρό του πολέμου ότι είναι απάνθρωπο αυτό που κάνει στους Εβραίους.. είναι σίγουρο πως θα το έβλεπε ως "μένος.." εναντίον του.. κι' όμως ήταν προφανές.. Παρ'΄΄ολ'αυτά η ιστορία απέδειξε ότι ήταν απάνθρωπος και σήμερα ξέρουμε ότι αυτό είναι κάτι σε ικανοποιητικό βαθμό αντικειμενικό.. Σε κάτι τόσο απλό όσο το κόμπλεξ μιας ορισμένης τυπολογίας Ελληνίδων δεν χρειάζεται να περιμένουμε την ιστορία.. είναι αυταπόδεικτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Και κάτι ακόμα.. σε ότι αφορά το σκέλος του "μένους.." Αν έλεγε κάποιος στον Χίτλερ τον καιρό του πολέμου ότι είναι απάνθρωπο αυτό που κάνει στους Εβραίους.. είναι σίγουρο πως θα το έβλεπε ως "μένος.." εναντίον του.. κι' όμως ήταν προφανές.. Παρ'΄΄ολ'αυτά η ιστορία απέδειξε ότι ήταν απάνθρωπος και σήμερα ξέρουμε ότι αυτό είναι κάτι σε ικανοποιητικό βαθμό αντικειμενικό.. Σε κάτι τόσο απλό όσο το κόμπλεξ μιας ορισμένης τυπολογίας Ελληνίδων δεν χρειάζεται να περιμένουμε την ιστορία.. είναι αυταπόδεικτο..

?????? Για την ορισμένη τυπολογία Ελλήνων ανδρών όμως δεν βλέπω να λες κάτι....Για να δούμε...Υπάρχουν κομπλεξικοί που θεωρούν ότι η γυναίκα πρέπει να είναι υποταγμένη, να τους φέρνει τις παντόφλες όταν μπείνουν σπίτι, να είναι απίκο σε κάθε προσταγή, να μην έχει άποψη.... να συνεχίσω.... ;;;;; Επίσης υπάρχει και αλλή μια τυπολογία... αυτοί που βρίζουν όσους έχουν ακριβά αυτοκίνητα, ρολόγια, ντύσιμο, κλπ και με την πρώτη ευκαιρία λανσάρονται με καμπριολέ και το παίζουν μάτσο κατάσταση με τη γλάστρα μπάρμπι δίπλα, που βέβαια μέχρι πρότινος έβριζαν, αλλά μόλις τους έκατσε ξαφνικά τα ξέχασαν όλα και νομίζουν πως τους αγάπησε για την προσωπικότητά τους... Σου έχω κι άλλη μια, αυτοί που βρίζουν τις ανεξάρτητες σημερινές γυναίκες αλλά θέλουν και να συμβάλει οικονομικά στο σπίτι η δικιά τους δουλεύοντας (γιατί αλλιώς είναι χαραμοφάΐσα) και να έχει το σπίτι στην εντέλεια, μόνη της αφού αυτοί δεν βοηθούν σε τίποτα... Και άλλη μία: Όλοι αυτοί θέλουν τη γυναίκα τους απλή σεμνή άβαφη και κοιτούν αμέσως σα λιγούρια την όποια περιποιημένη περάσει δίπλα τους, λεγοντας όμως ότι αυτές οι γυναίκες δεν είναι για σπίτι.....Άντε ρε κορίτσια, ας τους θεωρήσουμε όλους τους Έλληνες ανεξέλιγκτους νεάτερνταλ και πάμε να βρούμε κανα ξένο! Π.χ Ιταλό μήπως;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ω.. αγαπητή μου πτωματοσυλλέκτρια.. είμαι σίγουρος πως αν η Κάρεν ζούσε θα υποστήριζε σφόδρα πως το κορυφαίο κομμάτι αυτής της αξιοπρόσεκτης συλλογής είναι το είδωλο που αντικρύζεις κάθε φορά που κοιτάς τον άμοιρο καθρέφτη σου και ρωτάς όλο χαρά.. "Καθρέφτη καθρεφτάκι μου.. ποιο είναι το πιο ζωντανό πράγμα μέσα μου; "Χμ.. τα απωθημένα σου χρυσή μου.. κυρίως αυτά που προβάλλεις σε όλους όσους διεγείρουν την λατρεμένη σου επιθετικότητα.." ... Μουά..

Απο τα γραφομενα μου, εσυ αυτο καταλαβαινεις?
Οτι ειμαι μια γκομενα με επιθετικη συμπεριφορα και πολλα απωθημενα?
Ενδιαφερον συμπερασμα...Και εαν σου ηταν ευκολο να μου εξηγησεις και που το στηριζεις, θα ενοιωθα ευτυχης...

Λυπαμαι πολυ, εαν εθιξα τον εγωισμο σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
@cibyllian: Αυτό που λες θα έπρεπε να μας πειράξει τώρα; Αφού ισχύει!

Δείχνεις με αυτό ότι δεν ισχύει αυτό που λέει ο Κίτρινος σκίουρος; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Από τη στιγμή που πρόκειται για προσωπικά συμπεράσματα από εμπειρίες (δεν ξέρω σε τι αριθμό για να μπορεί να βγάλει σωστά συμπεράσματα), μπορεί να το αποκαλέσει προσωπική ερασιτεχνική στατιστική και αυτό έκανε. Εσείς αρπαχτήκατε για τους χαρακτηρισμούς που προσάπτει στις Ελληνίδες ή επειδή σας έχει χειρότερες από τις υπόλοιπες;:worry:

Ας έλεγε βάση προσωπικών βιωμάτων, εμπειριών, αντιλήψεων, πεποιθήσεων...τόσες λέξεις υπάρχουν...
Προσωπικά δεν θυμάμαι ποτέ να διδάχτηκα την " ερασιτεχνική" στατιστική... μόνο λάθη ερασιτεχνών μέσω στατιστικής έχω μάθει :P
Κι όπως λες...βάση σε τι αριθμό... Τέσπα, προσωπικά για να αναφέρω κάτι σαν στατιστική έχω χρησιμοποιήσει τους κανόνες που την διέπουν αλλιώς λέω προσωπική άποψη και that's all... Και δεν ξέρω αν εγώ παίζω με τις λέξεις αλλά νομίζω κατάλαβες τι ακριβώς ήθελα να πω και πως... Αν δεν έγινα κατανοητή λυπάμαι :) (και δεν το λέω ειρωνικά...γιατί νομίζω ότι έτσι ακούγεται όπως το γράφω :redface:)

Προσωπικά είτε ο Κίτρινος Σκίουρος με θεωρεί "τυπική Ελληνίδα" είτε ότι ανήκω στην κατηγορία Ιταλίδας, δεν με ενδιαφέρει διότι απλά δεν με ξέρει...
Από την άλλη τουλάχιστον εσύ ξέρεις ότι με γενικεύσεις και στερεότυπα εγώ αρπάζομαι εύκολα και απλά με πειράζουν... I can't help it... Και προσωπικά δεν μου άρεσαν καθόλου οι χαρακτηρισμοί...μου φάνηκαν το λιγότερο γελοίοι... Πραγματικά δεν με ενδιαφέρει αν επειδή είμαι Ελληνίδα ανήκω για κάποιους στο top 10 χειρότερων ή καλύτερων...γιατί έχω μάθει να ξεχωρίζω ανθρώπους και όχι φυλές... Το θεωρώ λιγότερο ανόητο να μην φλερτάρω με Έλληνα γιατί είναι Έλληνας αλλά να φλερτάρω με έναν Ιταλό επειδή φημίζεται για το λατινικό ταμπεραμέντο του...'Η να κάνω σχέση με τον έναν άλλα όχι με τον άλλον διότι λέγεται, πιστεύεται, έχει ειπωθεί ή έχει βγει μια αντίστοιχη λίστα για τους άντρες ανάλογα από την χώρα καταγωγής ή π.χ. από τον τόπο καταγωγής στην Ελλάδα :P



Από την πλευρά σου είναι φυσιολογικότατο να βλέπεις προκαταλήψεις εκεί που το μόνο που υπάρχει είναι η συνειδητή απόρριψη των προκαταλήψεων.. Αν έβλεπες κάτι διαφορετικό.. πιθανόν να επικοινωνούσαμε σε άλλη γλώσσα..

Οκ ή εγώ είμαι ξανθιά ή εσύ έχεις ένα πρόβλημα έκφρασης :P
Βάση με όσα έγραψες έκανες συνειδητή απόρριψη των προκαταλήψεων; :confused:
(πραγματικά κάνε μου παράθεση το κομμάτι που δείχνει ακριβώς αυτό!)

Κάτι μου λέει ότι πρέπει να ανοίξουμε κανένα λεξικό για να μάθουμε τι είναι για αρχή η προκατάληψη...έπειτα η συνειδητή απόρριψη κλπ :D
Αν αρχίζουμε να μιλάμε αγγλικά μήπως συνεννοηθούμε καλύτερα; :hmm: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ας έλεγε βάση προσωπικών βιωμάτων, εμπειριών, αντιλήψεων, πεποιθήσεων...τόσες λέξεις υπάρχουν...
Προσωπικά δεν θυμάμαι ποτέ να διδάχτηκα την " ερασιτεχνική" στατιστική... μόνο λάθη ερασιτεχνών μέσω στατιστικής έχω μάθει :P
Κι όπως λες...βάση σε τι αριθμό... Τέσπα, προσωπικά για να αναφέρω κάτι σαν στατιστική έχω χρησιμοποιήσει τους κανόνες που την διέπουν αλλιώς λέω προσωπική άποψη και that's all... Και δεν ξέρω αν εγώ παίζω με τις λέξεις αλλά νομίζω κατάλαβες τι ακριβώς ήθελα να πω και πως...

Προσωπικά είτε ο Κίτρινος Σκίουρος με θεωρεί "τυπική Ελληνίδα" είτε ότι ανήκω στην κατηγορία Ιταλίδας, δεν με ενδιαφέρει διότι απλά δεν με ξέρει...
Από την άλλη τουλάχιστον εσύ ξέρεις ότι με γενικεύσεις και στερεότυπα εγώ αρπάζομαι εύκολα και απλά με πειράζουν... I can't help it... Και προσωπικά δεν μου άρεσαν καθόλου οι χαρακτηρισμοί...μου φάνηκαν το λιγότερο γελοίοι... Πραγματικά δεν με ενδιαφέρει αν επειδή είμαι Ελληνίδα ανήκω για κάποιους στο top 10 χειρότερων ή καλύτερων...γιατί έχω μάθει να ξεχωρίζω ανθρώπους και όχι φυλές... Το θεωρώ λιγότερο ανόητο να μην φλερτάρω με Έλληνα γιατί είναι Έλληνας αλλά να φλερτάρω με έναν Ιταλό επειδή φημίζεται για το λατινικό ταμπεραμέντο του...'Η να κάνω σχέση με τον έναν άλλα όχι με τον άλλον διότι λέγεται, πιστεύεται, έχει ειπωθεί ή έχει βγει μια αντίστοιχη λίστα για τους άντρες ανάλογα από την χώρα καταγωγής ή π.χ. από τον τόπο καταγωγής στην Ελλάδα :P
Προσωπικά το βρήκα ενδιαφέρον το κείμενο που αρχικά παρέθεσε ο Κίτρινος Σκίουρος όχι απαραίτητα γιατί πιστεύω τα ίδια, αλλά γιατί στους άντρες γενικά αρέσει να έχουν μια "στατιστική" εικόνα για τις γυναίκες γενικά, είτε για να δικαιολογηθούν στην περίπτωση που τους ταπώσει μια Ελληνίδα, είτε για να κάνει όνειρα του στυλ "αχ και να ήμουν Βραζιλία τώρα να κάνω τρελίτσες". Και ναι χρησιμοποιώ τον όρο στατιστική αν και σε "" γιατί στατιστική μπορεί να είναι και αυτή απλά έχει μικρό μάλλον δείγμα. Εξού και είναι ερασιτεχνική;)
Οπότε δεν παίζεις με τις λέξεις, αλλά δεν σκέφτηκες αυτήν την περίπτωση.:)
Οκ ή εγώ είμαι ξανθιά ή εσύ έχεις ένα πρόβλημα έκφρασης :P
Μου φαίνεται ή έχεις πει ότι είσαι ξανθιά;:hmm::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω προς τι όλες αυτές οι γενικότητες;
Υπάρχουν άντρες που αρέσκονται στο να κυνηγούν, υπάρχουν άντρες που απλά δεν ασχολούνται, και υπάρχουν και άντρες που λειτουργούν και με τους δυο παραπάνω τρόπους, ανάλογα με την περίπτωση.
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τις γυναίκες.
Τίποτα από τα παραπάνω δεν μπορούμε να απορρίψουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top