Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας στο θέμα της θρησκείας;

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Πώς θα τα γαλουχήσετε?

Σύμφωνα με τα δικά σας πιστεύω ή θα τους διδάξετε όλες της θρησκείες έτσι ώστε όταν ενηλικιωθούν να επιλέξουν μόνοι τους αυτό που τους εκφράζει?

Δεν είναι λίγο εγωιστικό να τα βαφτίζουμε σε ηλικία μικρή οπού δεν θα μπορούν μόνοι τους να επιλέγουν τι θέλουν,μόνο κ μόνο επειδή εμείς έχουμε εκείνα τα πιστεύω ή επειδή έτυχε να μένουμε στην Ελλάδα?

Σκεφτείτε ότι μπορεί να τύχαινε να μένουμε κάποια χιλιόμετρα μακρυά θα ήμασταν καθολική,προτεστάντες ή κ ίσως μουσουλμάνοι.

Στην τελική το θρήσκευμα των παιδιών μας εξαρτιέται από τα δικά μας πιστεύω αλλά κ από τον τόπο γεννήσεως μας ή κ παραμονής μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Καλως η κακως, αφου θα πανε σε ελληνικο σχολειο με τα θρησκευτικα του και τους κολλημενους καθηγητες του, πιστευω πως μεχρι καποια ηλικια θα πρεπει να υποστηριξω -πολυ διακριτικα και μ'ενα τατς αμφισβητησης- ο,τι μαθαινουν. Το δημοτικο πχ ειναι μια ευαισθητη περιοδος, δεν σκοπευω να το παιξω επαναστατρια μαμα που σπρωχνει το παιδι στην αθεια λογω δικων της πιστευω, και να αγνοησω το οτι το παιδι μπορει να εχει προβληματα στον κυκλο του σχολειου του. Αφηστε που νομιζω οτι γενικα τα οσα μαθαινουν στο δημοτικο, ειναι χαριτωμενα παραμυθακια μ'ενα καλο συμπερασμα, δεν το βρισκω τοσο παραπλανητικο η κακο ενα 10χρονο να πιστευει πχ σε καποιον που σταυρωθηκε για να δειξει την αγαπη του. Αργοτερα θα ρθουν απο μονα τους τα χρονια της αμφισβητησης που τοτε θα αποφασισει μονο του το παιδι με ποιους θα παει και ποιους θα αφησει..οπως εκανα κι εγω, κι οι δικοι μου, κι ολα τα παιδια του κοοοσμου.

(Ιδανικα δε θα βαφτιζα-και αρα θα αναγκαζα το παιδι μου να ασπαστει μια θρησκεια πριν καλα καλα καταλαβει τι ειναι η εκκλησια, ομως δε ζουμε μονοι μας, και την προκαταληψη η τον ρατσισμο που μπορει να δεχθει ενα παιδακι λογω δικιας μου επιμονης δεν τη βρισκω ο,τι καλυτερο μπορει να του συμβει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Θωθτή η κορπθ.

Αν και δεν ξέρουμε πως θα είναι ο κόσμος όταν τα δικά μας παιδιά πάνε δημοτικό.

ίσως έχουν αλλάξει τα πράγματα μαρία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Προσπαθω να κανω μια χρυση τομή των θρησκειών στο τροπο που διδάσκω τα παιδιά μου σχετικά με το θέμα. Προκειμενου δηλαδή να μήν είμαι εντελώς ανεύθυνος-όπως υπήρξαν οι δικοί μου- και να τους περάσω στερεότυπα χωρίς καμια τεκμηρίωση, αναγκαστικά το φιλοσόφησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν θα κάνω όντως αυτά που έχω στο μυαλό μου, πάντως έχω σκεφτεί η ανατροφή των παιδιών μου στον τομέα της θρησκείας να έχει τα παρακάτω:

1. Δεν θα βαφτιστούν εκτός κι αν θελήσουν αυτά.
2. Στο σχολείο θα παρακολουθούν θρησκευτικά για να αποφύγω κάθε πιθανή exclusion, αλλά όταν θα ρωτούμαι να βοηθήσω στην μελέτη θα το παρουσιάζω με χιούμορ και διάθεση παραμυθιού κι όχι με ευλάβεια.
3. Δεν θα τα βάζω να πάνε στην εκκλησία ή να νηστέψουν.
4. Από 1 ηλικία γύρω στα 9-10 θα υπάρχουν στο σπίτι απλά βιβλία που θα μιλάνε και για άλλες θρησκείες, για να βλέπουν τι παίζει.
5. Αν με ρωτήσουν τις απόψεις μου θα τις πω σαν παραμύθι και παραλείποντας δύσκολα θέματα.

Δεν με ενοχλεί να αισθανθούν λίγο ''διαφορετικά'' από τους συμμαθητές τους, αν γίνει με ωραίο στυλ. Κι εγώ όταν είχε γίνει της μόδας το κατηχητικό είχα ζητήσει από την μαμά μου να πάω και δεν με είχε αφήσει. Τώρα είμαι χαρούμενη για αυτό που έκανε, δεν άκουσα πολλές μ@λ@κίες που θα είχα ακούσει αν είχα πάει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
.Κι εγώ όταν είχε γίνει της μόδας το κατηχητικό είχα ζητήσει από την μαμά μου να πάω και δεν με είχε αφήσει.

Εγω πήγαινα κρυφά!!!

σουρρεαλισμός πλήρης.

Μέχρι μια μέρα το ανακάλυψε, μου έσουρε χριστούς και παναγίες και ήρθα στα συγκαλά μου :redface::P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγω πήγαινα κρυφά!!!

σουρρεαλισμός πλήρης.

Μέχρι μια μέρα το ανακάλυψε, μου έσουρε χριστούς και παναγίες και ήρθα στα συγκαλά μου :redface::P:D

:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε με απασχόλησε ποτέ το θέμα της θρησκείας, ίσως και γιατί δεν έζησα ποτέ σε περιβάλλων θρήσκων ή θεοφοβούμενων.
Στο σχολείο κάναμε θρησκευτικά, η μαμά μας πήγαινε μόνο το Πάσχα στην εκκλησία, μας έδειχνε ότι "εμείς" δε νηστεύουμε, δεν κοινωνούμε, αλλά σεβόμαστε αυτό που συμβολίζει η πίστη στο Θεό για πολύ κόσμο και χαμογελάμε γλυκόπικρα, με τις μικρές, καμπυλωτές εκκλησιούλες μας.
Κατηχητικό νόμιζα ότι είχαμε μόνο στα χωριά τα χαμένα και στην Τουρκοκρατία.

Έτσι χαλαρά μεγάλωσα, έτσι απαθής είμαι πλέον, έτσι θα μάθουν και τα παιδιά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
........μου έσουρε χριστούς και παναγίες και ήρθα στα συγκαλά μου :redface::P:D

Είναι κι αυτό μια μορφή θρησκευτικής διαπαιδαγώγησης :D

Υ.γ. Δεν ξέρω ακριβώς τι σημαίνει κατηχητικό, θα πρέπει να κοιτάξω στο λεξικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ θα βαφτίσω τα παιδιά μου. Γιατί το βρίσκω γλυκιά τελετή. Αλλά μη μ' ακούτε, είμαι χαζοχαρούμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Δύσκολη ερώτηση..Εγώ νομίζω πως από μικρό το παιδί μου θα το μάθω να πιστεύει στον εαυτό του και ότι καμία "ανώτερη δύναμη" δεν θα το βοηθήσει ή θα το ξελασπώσει πότε του.Και αυτό όχι λόγω των προσωπικών πιστεύω μου,αλλά γιατί είναι μια αντικειμενική αλήθεια.

Θα συμφωνήσω με την κορπς ότι τα θρησκευτικά στο δημοτικό είναι περισσότερο διδακτικές ιστορίες,παρά η προπαγάνδα του γυμνασίου,και γι'αυτό το λόγο δεν ανησυχώ ιδιαίτερα για το σχολείο.Αυτό που φοβάμαι είναι τα άλλα παιδάκια..γιατί εγώ χριστιανή δεν είμαι,αλλά ξέρω πως πολλοί χριστιανοί είναι λίγο φανατισμένοι(γονείς,παππούδες) και το περνούν στα πιτσιρίκια τους σέρνοντάς τα κυριολεκτικά στις εκκλησίες ( been there,done that - άσχημες οι διακοπές με τη γιαγιά) και στο κατηχικό.Αν το δικό μου αιωρείται ανάμεσα σε διάφορες θρησκείς,σίγουρα θα δεχθεί ρατσισμό από τα υπόλοιπα.

Οι δικοί μου γονείς,και ιδιαίτερα ο πατέρας μου,ποτέ δεν μου επέβαλαν σκέψη όσον αφορά τη θρησκεία.Από τσιπιρίκι ήξερα τι εννοούμε όταν λέμε Θεός και Θάνατος (μη μείνετε στις λέξεις,εννοώ από πίσω τους οτιδήποτε κουβαλάνε),ώστε και αργότερα στην εφηβεία που ήταν ο καιρός μου να ψαχτώ,κοίταξα εκεί που ήταν γραφτό να κοιτάξω.Το ίδιο θέλω να συμβεί και στο παιδί μου αλλά new wave.

Νομίζω πως η ιδέα της διδαχής πολλών και διαφόρων θρησκειών,με ενθουσιάζει.Είναι περισσότερο παιχνίδι και γνώση στο μυαλό του παιδιού,παρά επιλογή ζωής και το βρίσκω σωστότερο.Και αργότερα θα έχει και μια σφαιρική άποψη για το τι το αντιπροσωπεύει,ώστε να πάρει τον ανάλογο δρόμο του..που σαφέστατα θα είναι απόλυτα αποδεκτός απο μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Ρε, κάποια πράγματα είναι μέσα στην κουλτούρα μας.
Δεν τα καταδικάζω καθόλου εγώ προσωπικά.

Τα αντιμετωπίζω ως κομμάτι μου και ως κομμάτι που κουβαλάω μέσα μου. Αλλά εφόσον είναι αποκομμένα από την αρχική τους σημασία, μπορεί να μην έχει και πλάκα.

Εδώ πάντως, όταν τους είπα ότι έκανα πάσχα και ήθελα να πάω εκκλησία με κοιτούσανε ως εξωγήινη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι εμένα. Αλλά μετά είδαν πώς είναι η Ανάστασή μας και έκτοτε πάμε μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Εμένα είδαν πως είναι η ανάσταση, ξεκουφάθηκαν από τα βεγγαλικά, δεν μπορούσαν να αναπνεύσουν από τους καπνούς, μυρίσαν και τη μαγειρίτσα και μου είπαν ότι είμαι πρωτόγονη :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Εγώ ψήνομαι να τα βαφτίσω πολύ παγανιστικά..Σε ένα ποτάμι,καλοκαιράκι,με εμένα στο ρόλο του παπά,αλλά κανονική τελετή,με φίλους και μπλα μπλα.Απλά θα είναι έξω από θρησκείες.Περισσότερο θα τους χαρίσω όνομα σαν δώρο,που μπορούν να το γυρίσουν πίσω,παρά σαν επιβολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κι εγώ θα πάω και Ανάσταση και Μ. Παρασκευή να ακούσω ''Ω γλυκύ μου έαρ'' και μου σηκώνεται η τρίχα, αλλά το βλέπω σαν μέρος της πολιτιστικής μας κληρονομιάς. Θέλω πολύ τα παιδιά μου να αγαπήσουν τα έθιμα, αλλά αυτά που προσφέρουν χαρά, αγάπη και συγκίνηση, όχι την ανθυγιεινή νηστεία ας πούμε.

Και αυτό που μου φαίνεται δύσκολο, αλλά όχι ΔΥΣΚΟΛΟ, είναι η συνειδητοποίηση της διαφοροποίησης των εννοιών έθιμο-πίστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Τα παιδιά μου είναι 5 και 6 σήμερα. Από 4 ξέρουν ότι οι γραμματείς και οι φαρισαίοι σταυρώσαν το χριστό χωρίς λόγο κι ότι είναι κακοί και υποκριτές. Ξέρουν όμως επίσης ότι όλη αυτή η ιστορία μπορεί να είναι ψέμα, και ο Χριστός να την γλύτωσε ... γιατί ήταν πιο έξυπνος απο εκείνους... Αυτή η βερσιόν τους αρέσει πολύ

Βλέποντας το Jesus Christ Superstar χειροκροτάνε όταν ο Ιούδας κρεμιέται κι ήδη έχουν μάθει να αναγνωριζουν την αλληγορία αφού μετά όπως λένε "μπαμπά ο Ιούδας δεν κρεμάστηκε, πώς και τώρα τραγουδάει πάλι;"


Εξηγήσεις,εξηγήσεις, πρέπει να δώσουμε κάποιες εξηγήσεις. Ίσως σε μας τους ίδιιους πρώτα πρώτα αφού κι εμάς δεν μας τις έδωσε κανείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εμένα είδαν πως είναι η ανάσταση, ξεκουφάθηκαν από τα βεγγαλικά, δεν μπορούσαν να αναπνεύσουν από τους καπνούς, μυρίσαν και τη μαγειρίτσα και μου είπαν ότι είμαι πρωτόγονη :clapup:

Καλά, από τη μαγειρίτσα το είπαν αυτό;;
Αν είχαν αντέξει μέχρι την επομένη, να δεις τι θα σου 'σουραν για το αρνί!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
εγώ βασικά βάπτισα το μωράκι μου, και νομίζω θα το μάθω αυτά που έχω μάθει.
Και για να ξέρετε μέχρι να βαπτιστή δεν την έπαιρνα κάπου μακριά τυχόν και πάθει κάτι και είναι αβάφτιστη. Βέβαια ο κάθε γονιός κάνει αυτό που νιώθει σωστό για το παιδί του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δύσκολη ερώτηση..Εγώ νομίζω πως από μικρό το παιδί μου θα το μάθω να πιστεύει στον εαυτό του και ότι καμία "ανώτερη δύναμη" δεν θα το βοηθήσει ή θα το ξελασπώσει πότε του.Και αυτό όχι λόγω των προσωπικών πιστεύω μου,αλλά γιατί είναι μια αντικειμενική αλήθεια.

Προσωπικά θα τους μάθω ότι υπάρχει Θεός, μια ανώτερη δύναμη δηλαδή στην οποία θα μπορούν να προσεύχονται. Η οποία παίζει ρόλο. Γιατί έχω δει πράγματα που μόνο έτσι μπορώ να τα ερμηνέψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top