Μαθησιακή δυσκολία: Γεωγραφία

lady31ath

Νεοφερμένος

Η lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Δυσκολευομαι παρα πολυ στο να θυμαμαι τη βασικη γεωγραφια Ελλαδας...απο νομους μεχρι ποταμια ....νησια....
Κανω επαναληψη τρεις φορες το χρονο τη βασικη γεωγραφια αλλα μολις περασουν λιγες μερες ο ογκος δεδομενων που εχω αποθηκευσει στη μνημη του μυαλου μου εχει σβηστει..οσον αφορα το συγκεκριμενο θεμα.

Δοκιμασα να διαβασω βιβλια για τροπους που βελτιωνουν τη μνημη
1. πιο συχνη επαναληψη της γεωγραφιας....απο το χαρτη
2.συσχετιση εικονων με ονοματα τοπων ---- ιστορικα δεδομενα περιοχης---μαχες με ονοματα περιοχων
3.να χρησιμοποιησω ποιηματακια οπως εκανα στο λυκειο για τη χημεια σε θεματα ονοματολογιας... πχ η Κρητη εχει 4 νομους
ΝΟΜΟΣ ΧΑΝΙΩΝ ΝΟΜΟΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΝΟΜΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΝΟΜΟΣ ΛΑΣΙΘΙΟΥ
Θυμαμαι χαρα ηλιου για να μπορω να τους θυμαμαι απο τα δεξια προς τα αριστερα στη σωστη γεωγραφικη τους θεση
4. δοκιμασα καρτες απο παιχνιδια (αν και ηταν γενικοτερης γεωγραφιας και δεν με βοηθησαν πολυ)
5. δοκιμασα παιχνιδι στο ιντερνετ https://www.mccollam.com/fun/geoquiz/euroquiz.html
αν και αφορουσε γενικοτερη γεωγραφια και δεν καταφερα να εντοπισω καποιο καλο ελληνικο παιχνιδι
βεβαια υπαρχουν και γενικων γνωσεων https://www.funtrivia.com/playquiz/quiz41527cf48.html που ειναι ανοητα
ή καποια αλλα πολυ δυσκολα για εμενα γιατι αφορουσαν τα βαλκανια....
και καποια ευτυχως νορμαλ πανω στα ελληνικα νησια https://www.purposegames.com/game/e5bc7ce3
στο οποιο και παλι ειχα πολυ κακη βαθμολογια....
6. να αγορασω βιβλια που ειχαν πιο καλα τους χαρτες της Ελλαδας αλλα και παλι δεν μπορω να πω οτι με τραβηξαν τοσο στο να τα διαβασω... εκει ειδα μια ελλειψη ενδιαφεροντος απο τη δικη μου πλευρα
7. πηρα ενα πιο μικρο χαρτη και τον ειχα στη δουλεια μου και οταν ρωταγα τον κοσμο που θα πηγαινε φετος για διακοπες...
αφου εφευγαν το εψαχνα στο χαρτη και το αποτυπωνα ... αυτο ειχε πιο πολυ ενδιαφερον.... και εμαθα και οτι φετος αρκετοι πηγαν σε νησια του Ιονιου.
8. σκεφτηκα μηπως πρεπει να βελτιωση τη διατροφη μου μηπως φταιει αυτο...αλλα δεν ειναι αυτο γιατι το προβλημα δεν ειναι γενικο

Ειναι σημαντικο να εχω καλη γνωση γεωγραφιας γιατι ειμαι το πιο αδυναμο απο τα τρια παιδια της οικογενειας σε αυτο το σημειο και με ενοχλει τρομερα...γινομαι ρεζιλι......σε συζητησεις με αλλα ατομα θελω να μπορω να καταννοω για ποια μερη μιλανε.... Επισης οταν μιλαω με ατομα που γνωριζω για πρωτη θελω να καταλαβαινω τα μερη απο οπου καταγονται... για να κανω συνδιασμους....και να ειμαι πιο καλη στο pr μαζι τους....ειναι ντροπη τελος παντων να μπορω να εχω ικανοτητες σε αλλα πραγματα και να μην μπορω να τα αποστηθησω καλα τη γεωγραφια και να την κρατησω σε μακροπροθεσμη μνημη.... η αδερφη μου λεει οτι ειναι θεμα διαβασματος.... οτι παντα εγω μπορει να μην μπορουσα να διαβασω τις σελιδες που διαβαζε εκεινη ( λογω διαφορετικου επαγγελματος και απαιτησεων) ... ενω εκεινη που ειναι πιο μεγαλη απο εμενα επειδη η δουλεια της, της επιβαλει να ανανεωνει τις γνωσεις της και να τεσταρεται καθημερινα μπορει ανετα να αποστηθιζει ταχυτατα δεδομενα και πιο αποτελεσματικα....

Ps Αυτη η επιλεκτικη αρνηση να αποθηκευσω δεδομενα αφορα καθαρα τη γεωγραφια.... οχι αλλα θεματα...
Και πιστευω πως εαν ξεπερασω αυτην τη δυσκολια μετα η γεωγραφια Ευρωπης και αλλων ηπειρων θα ειναι πιο ευκολη.
Επισης με ανησυχει γιατι πιστευω πως αρχιζω να το θεωρω σαν ενα ειδος νευρωσης...αυτην μου την μαθησιακη αποτυχια...και με ενοχλει πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Νομιζω οτι πρεπει απλα να ηρεμισεις σχετικα με το θεμα. Εχεις ανχωθει για να τα μαθεις, και λογο του ανχους δεν σου μενουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δυστυχώς ο καλύτερος τρόπος για να μάθεις γεωγραφία είναι τα πολλά ταξίδια. (σίγουρα τα μέρη που θα επισκεφτείς δε θα τα ξεχάσεις ποτέ). Προσωπικά δεν γνωρίζω γεωγραφία (ούτε ποτέ θα κάτσω να την παπαγαλίσω γιατί το θεωρώ ανούσιο).

Θυμάμαι τα μέρη που επισκευάστηκα και δεν πρόκειται να τα ξεχάσω ποτέ. Επίσης μέσα από βιβλία (λογοτεχνικά) πολλές φορές γίνονται αναφορές σε περιοχές με τέτοιο τρόπο ώστε δύσκολα να ξεχάσεις.

Όσο αφορά τους νομούς της Ελλάδας αλλά και Ευρωπαϊκές πόλεις τις χωρίς να θέλω από το ποδόσφαιρο (συνήθως οι ομάδες έχουν τα ονόματα των πόλεων και αν το συνδυάσεις έτσι ξέρεις πολλές πόλεις σε ποια χώρα βρίσκονται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ξεκινα να βγαζεις εισιτηρια για πολλα ταξιδια αρχικα μεσα στα ορια της Ελλαδας μικρα σ/κ, αργοτερα πιο πολλες μερες κι επειτα προς τα εξω(fockos +1)
Εικονα, εμπειρια και ηχος- ο καλυτερος τροπος μαθησης.
Καλο ταξιδι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lady31ath

Νεοφερμένος

Η lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Η προταση για τα ταξιδια εχει μια λογικη αλλα εχει να κανει με την παραμετρο χρονος,που πλεον δεν μου μενει......εκτος εαν δοκιμασω να ταξιδεψω εικονικα μεσα απο το δικτυο .... αυτο ειναι εν μερει καλο.... εχει καποια βαση.....
Δεν εχω αγχος για αυτο ...ειλικρινα....εχω αγχος για τη δουλεια μου, για την προσωπικη μου ζωη... δεν με αγχωνει η γεωγραφια....με προσβαλει η ανικανοτητα μου στο θεμα αυτο....
Παντως ρωτησα την κολλητη μου που μαθαινει σελιδες ολοκληρες στα αγγλικα λογω του μεταπτυχιακου της....της λεω... τι κανεις οταν δεν θυμασαι καποια λεξη ή φραση? .... και μου απανταει ....την κανω σκονακι......χαχαχαχαχαχα.....λετε να κανω τατουαζ το χαρτη της Ελλαδας? ετσι θα εχω το σκονακι παντα μαζι μου.....χαχαχαχαχαχα..... να μια πιο χιουμοριστικη λυση......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Σιγα και τι σε πειραζει αν δεν ξερεις καλα γεωγραφια?
Εγω πιστευω σου χει γινει μια εμμονη σωνει και ντε να μαθεις.
Ειμαι σχεδον σιγουρη πως μολις ασχοληθεις με κατι αλλο και σου φυγει το ''κολλημα'', οι γεωγραφικες τοποθεσιες που χεις ηδη μελετησει με τοσο ζηλο και διαθεση, θα σου ρχονται αυτοματα και μηχανικα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ειμαι σχεδον σιγουρη πως μολις ασχοληθεις με κατι αλλο και σου φυγει το ''κολλημα'', οι γεωγραφικες τοποθεσιες που χεις ηδη μελετησει με τοσο ζηλο και διαθεση, θα σου ρχονται αυτοματα και μηχανικα.;)
Ακριβος αυτο ενοουσα και με το δικο μου ποστ.
Βλεπω οτι παιδια που ανχωθικαν για να μαθουν γεωγραφια στο σχολειο, παρα την μελετη τους δεν τα πανε καλα. Και βλεπω απο την αλλη οτι εγω ποτε δεν ενδαφεθικα για τις γνωσεις μου στο συγκεκριμενο θεμα, κιομως ξερω πολυ καλη γεωγραφια. Προφανος εχει να κανει και με εμφητες τασεις, αλλα με το ανχως και την ψυχωση δεν κερδιζεις τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ξέρω απίστευτη γεωγραφία, και όχι μόνο Ελληνική. Παγκόσμια! Όχι παίζουμε ...
Το μυστικό μου: maps.google.com :P

Ειλικρινά, ποία η χρησιμότητα της γεωγραφίας; Ειδικά την γνώση νομών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ειλικρινά, ποία η χρησιμότητα της γεωγραφίας;
ρωτας σοβαρα?
δεν το πιστευω..

η γεωγραφια ειναι θεμα εγκεφαλου και θεμα χαρτη,,οχι αποστηθισης ..(οι γυναικεςπχ ειναι πολλυυ πιο αγεωγραφητες απο τους ανδρες..πολυ σπανια εχω δει γεωγραφημενη γυναικα..)
εγω εχω πχ τον χαρτη στο μυαλο ,,και ψαχνω πολλα.

αν σου πουν σχεδιασε χοντρικα τον κοσμο ή μια ηπειρο χωρα,,σε ενα χαρτι και μπορεις ,,τότε ξερεις πραγματικα γεωγραφια..

αλλα το σχολειο δεν τη μαθαινει..και ετσι τα παιδια,μαθαινουν για την Γαλλικη επανασταση στο παρισι..

και αν ρωτησεις που ειναι το Παρισι,,θα ακουσεις τραγικα πραγματα ,τραγωδια..

καντε και εδω ενα τεστ γεωγραφιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Επιμένω, ποία η χρησιμότητα της γεωγραφίας; ειδικότερα λεπτομέρειες όπως νομούς, πρωτεύουσες!
Δεν νομίζω κάνεις να θέλει να επισκεφτεί την Αθήνα επειδή είναι πρωτεύουσα του νόμου Αττικής ή το Amsterdam επειδή είναι πρωτεύσουσα της Ολλανδίας.

Φυσικά δεν αναφέρομαι σε σχετικά επαγγέλματα, αλλά συνηθισμένος πολίτης ποίο το νόημα να ξέρει τους νόμους;

Υ.γ.: Πάντως και εγώ συμφωνώ ότι ο τουρισμός βοηθάει πολύ στην μάθηση της Γεωγραφίας. Προσωπικά ότι ξέρω αφορούν περιοχές που έχω επισκεφτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ξέρω απίστευτη γεωγραφία, και όχι μόνο Ελληνική. Παγκόσμια! Όχι παίζουμε ...
Το μυστικό μου: maps.google.com :P

Ειλικρινά, ποία η χρησιμότητα της γεωγραφίας; Ειδικά την γνώση νομών

Και εγώ γνωρίζω απίστευτη ιστορία

en.wikipedia.org

Γνωρίζω επίσης και τις περιλήψεις πολλων έργων μέσω του νετ πάλι και άπειρες γλώσσες μέσω του μεταφραστή

Αυτό σημαίνει ότι αν μιλήσω με κάποιον άνθρωπο θα έχω το μεταφραστή και το google earth για να πω το οτιδήποτε;

Φευ σε μια εποχή υπερεξειδίκευσης ποινικοποιούμε την παιδεία. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να γνωρίζουμε τέλεια σε αυτό που εργαζόμαστε και να αδιαφορούμε για τον υπόλοιπο κόσμο, γιατί μόνο αδιαφορία μπορώ να θεωρήσω κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν περιμενα exposed bone να εισαι τοσο επιφανειακος,,
με εξεπληξες..
(τι να τις κανουμε τις αριθμητικες πραξεις,αφου εχουμε τα κομπιουτερακια?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ναι ρε, άμα είναι να ταξιδέψω για να μάθω γεωγραφία, να το πω και εγώ στο μπαμπά μου να μου κόψει εισιτήρια :hehe:

Δε λέω, ωραία ιδέα αυτή με τα ταξίδια, αλλά δε νομίζω να είναι τόσο εφικτό.
Και στη τελική, ο Πάνος έχει δίκιο, ποιος ο λόγος να ξέρεις φοβερή γεωγραφία; Οκ, στο περίπου, θα ξες πού είναι η κάθε πόλη κτλ. και να μην ξέρεις, ρωτάς και σου μένει. Big deal δηλαδή.:P

Πάντως, αν είχες ασχοληθεί από το δημοτικό, που τότε είναι η πρώτη επαφή με αυτά, είμαι σίγουρη ότι δε θα είχες αυτό το πρόβλημα. BTw δεν είναι μαθησιακή δυσκολία αυτό, μη τρελαθούμε. Τόσοι άνθρωποι έχουν πρόβλημα με την παπαγαλία και δεν την μπορούν. Και ειδικά τα μαθητικά τα χρόνια, σε μαθήματα όπως η Ιστορία, ναι μεν μπορεί να τη μάθεις καλά, αλλά μετά δεν παίζει να θυμάσαι ΤΙΠΟΤΑ.
Το ίδιο γίνεται και με σένα. Το κυνηγάς υπερβολικά χωρίς κάποιο φοβερό λόγο, αλλά μόνο επειδή πρέπει να το μάθεις για χ,ψ λόγους. Μην ασχολείσαι τόσο πολύ, κι αν δεν γνωρίζεις πού είναι κάποια μέρη που σου λένε, το μόνο λογικό που μπορείς να κάνεις είναι να ρωτάς τον ίδιο "Πού ακριβώς είναι το αυτό;" ε, αν δεν είναι κανένας βλάκας άνθρωπος θα σου πει και έτσι το συνδέεις πιο εύκολα.
Ε, δεν έχουμε διαβάσει όλοι τους άτλαντες για να μάθουμε τα πάντα. Τα περισσότερα απλά τα συνδέεις τυχαία.

Μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο -.-'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μεσα απο τα ταξιδια, γιατι εχω γυρισει αρκετα μερη της Ελλαδας αλλα και του εξωτερικου, εμαθα πολλα περισσοτερα γεωγραφικα και πολιτιστικα στοιχεια απ'οσα θα μπορουσαν να μου διδαξουν 15 σειρες η 15 εικονες μεσα απο το ιντερνετ και τα βιβλια. Γι αυτο και συνεβαλλα με αυτη την αποψη στο θεμα. Και κυριως ποτε δεν καθησα να μαθω ετσι κατι, εκτος αν επρεπε να δωσω μαθημα, να περασω σε εξετασεις ή αν μου φαινοταν πολυ ενδιαφερον. Θυμαμαι καποτε σε μια συζητηση που ειχα με φιλους, ειχα ερωτηθει για μια πρωτευουσα ευρ. χωρας, θαπρεπε να την ξερω ομολογω και δεν την ηξερα. Αισθανθηκα αβολα μεχρι που τους ρωτησα, αφου γελασαν μαζι μου, ποτε εγινε η γαλλικη επανασταση και κυριως γιατι(ειναι το αντικειμενο μου αλλωστε). Θαπρεπε να το ξερουν αφου οι επιρροες της επαστασης εφτασαν μεχρι εδω. Παρεπιπτοντως εγινε το 1-789 πανευκολο ετσι? :P Τσιμουδια στο ακροατηριο.:P Ξερω οσα ξερω κι αμα θελω μαθαινω αλλα τοσα. Τελικα ταξιδεψα εκει που με ρωτησαν, τυχαια... κι εμαθα τα διπλασια, οταν εκεινοι σκυλιαζαν στις δουλειες τους μεσα στο χαος της Αθηνας:P. Εμαθα λοιπον πραγματα μεσα απο την εμπειρια..ετσι απλα.. Μη μασατε αν δεν ξερετε κατι ή δε θυμάστε(εν οιδα οτι ουδεν οιδα αλλωστε). Κανεις δεν ξερει τα παντα κι αν καποιος δεν ξερει, θα του το διδαξετε ομορφα.

Παναγιωτη, το να διευρυνεις τους οριζοντες σου ειναι ας πουμε για μενα, ο λογος υπαρξης μου, ειτε λεγεται γεωγραφια, ειτε ιστορια, ειτε ολα τα καρτουνς και τους συντελεστες τους. Και η διευρυνση γινεται μεσα απο την εμπειρια, την ερωτηση, το ενδιαφερον και τα ανοιχτα ματια κι αυτια. Ας μην κολλαμε. Τι λες, εσυ?;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και εγώ γνωρίζω απίστευτη ιστορία

en.wikipedia.org

Γνωρίζω επίσης και τις περιλήψεις πολλων έργων μέσω του νετ πάλι και άπειρες γλώσσες μέσω του μεταφραστή
Ως γεωγραφία ορίζω τα δεδομένα που αφορούν ποταμούς, πόλεις, χώρες. Η ιστορία από την άλλη χρειάζεται σκέψη, κριτική ικανότητα κτλ. Νομίζω σαν ιστορία δεν θεωρείς τόσο σημαντικό ΠΟΤΕ έγινε κάτι αλλά γνώσεις όπως, γιατί και πως.

Επίσης το μάθεις της πρωτεύουσα από το νομού χρειάζεσαι το πολύ μερικά sec. Αντίθετα, να μάθεις έστω και έναν πόλεμο από την ιστορία χρειάζεσαι τουλάχιστον μερικές δεκάδες λεπτά.

Φευ σε μια εποχή υπερεξειδίκευσης ποινικοποιούμε την παιδεία. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να γνωρίζουμε τέλεια σε αυτό που εργαζόμαστε και να αδιαφορούμε για τον υπόλοιπο κόσμο, γιατί μόνο αδιαφορία μπορώ να θεωρήσω κάτι τέτοιο...
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό. Πράγματι, μέσα από π.χ. την ιστορία κάνεις κατανοεί καλύτερα π.χ. την αξία της δημοκρατίας. Ωστόσο ότι ο ποταμός Αχελώος περνάει και από τον νόμο Αιτωλοακαρνανία, τι μου δίνει;

τι να τις κανουμε τις αριθμητικες πραξεις,αφου εχουμε τα κομπιουτερακια?
Καταρχάς:

  • Είναι άβολο σε μια ουρά από supermarket να περιμένουν εσένα να κάνεις τις πράξεις
  • Όταν σκέφτεσαι π.χ. πόσα μέτρα καλώδιο θα χρειαστείς είναι επίσης άβολο να ψάχνεις κομπιουτεράκι
  • Αν π.χ. είσαι λογιστής ή στατιστικολόγος και δεν μπορείς να κάνεις ένα στοιχειώδη έλεγχο με το μάτι είσαι εξοφλημένος :P
Σειρά σου :)
Παναγιωτη, το να διευρυνεις τους οριζοντες σου ειναι ας πουμε για μενα, ο λογος υπαρξης μου, ειτε λεγεται γεωγραφια, ειτε ιστορια, ειτε ολα τα καρτουνς και τους συντελεστες τους. Και η διευρυνση γινεται μεσα απο την εμπειρια, την ερωτηση, το ενδιαφερον και τα ανοιχτα ματια κι αυτια. Ας μην κολλαμε. Τι λες, εσυ?;):)
Μου δίνεις 10 ευρώ να σου πω είναι η λίμνη Ballinger; Το θεωρείς ένα win-win deal;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
exposed bone,,να το πω,
απλα μπορεις να μου πεις που κοντα ειναι ενα μερος του κοσμου,,χωρις να δεις χαρτη ή νετ?

εχει τη γη ή χαρτη στο μυαλο σου?
ή οχι,,αυτο σημαινει πραγματικη γεωγραφια..

αν βρεθεις σε ενα μερος χωρις gps net κλπ,,πως θα βρεις που εισαι που θα πας?


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
αν βρεθεις σε ενα μερος χωρις gps net κλπ,,πως θα βρεις που εισαι που θα πας?

Αυτό δεν έχει καμία σχέση με την γεωγραφία, τουλάχιστον όχι έτσι πως την διδασκόμαστε στο σχολείο. Άλλωστε, σπανίως θα βρεθεί κάποιος σε μέρος χωρίς να γνωρίζει πού είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά θεωρώ οτί για να αποστηθίσει κάποιος καλύτερα την Γεωγραφία πρέπει το ίδιο το σχολείο του όταν εκπαιδεύει τους μαθητές να διδάσκει στα παιδία τα κυριότερα και τα βασικότερα όπως νομούς,ποταμούς,χώρες.Τα άλλα τα οποία είναι δύσκολα και όχι και πολύ κατανοητά από τα παιδιά δεν πρεπεί να τα διδάσκουν.

Υ.γ: Eπίσης δεν πρέπει να διδάσκουν πράγματα τα οποία δεν είναι χρήσιμα για το μέλλον.Και το κυριότερο για να κατανοήσει καποιος τη Γεωγραφία καλύτερα πρέπει να πηγαίνει ταξίδια (τουρισμός δηλαδή) ωστέ όσα έχει μάθει να τα αξιοποιεί.Για παράδειγμα έμαθε για τον πολιτισμό μιας χώρας,μόνο αν πάει σε αυτή τη χώρα και δει περισσότερα θα μπορέσει να μάθει καλύτερα τη Γεωγραφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
exposed bone,,να το πω,
απλα μπορεις να μου πεις που κοντα ειναι ενα μερος του κοσμου,,χωρις να δεις χαρτη ή νετ?
Κάποια τα ξέρω, κάποια όχι.
Εσύ δλδ τα ξέρεις όλα;
Πάντως δεν έχω σκοπό να πω πότε μου σε τηλεπαιχνίδι :P

αν βρεθεις σε ενα μερος χωρις gps net κλπ,,πως θα βρεις που εισαι που θα πας
Βρε παιδί ειλικρινά, αν βρεθείς στην έρημο σαχαρά θα σε σώσει να ξέρεις που είναι η κοντινότερη πόλη; :P
Εγώ πάντως θα προτιμούσα να ξέρω πως μπορώ να επιβιώσω στην έρημο και ας κάνω 100χλμ παραπάνω

Πάντως γαμάτη ιδέα για reallity. Αφήνουν 2-3 τύπους στην έρημο και τους βλέπουμε πως θα ξεφύγουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αυτό δεν έχει καμία σχέση με την γεωγραφία, τουλάχιστον όχι έτσι πως την διδασκόμαστε στο σχολείο. Άλλωστε, σπανίως θα βρεθεί κάποιος σε μέρος χωρίς να γνωρίζει πού είναι.

πως φαίνεται ότι εσύ δεν έχεις περάσει από τη φάση "πρωτοετής φοιτητής στην Αθήνα, από επαρχία, παίρνει λάθος λεωφορείο από αυτό που πρέπει" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top