Πρώτη επαφή με το γυμνό κορμί

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
πρέπει να ήμουν πολύ μικρή, όταν πρωτοείδα την μάνα μου γυμνη. την έχω δει πολλές φορές από τότε αλλά είναι κάτι φυσιολογικό, όπως κ η ίδια εμένα, χωρίς φυσικά να το επιδιώκουμε.

τον πατέρα μου λένε ότι τον είχα δει πολύ μικρή γυμνο κ η θεϊκή ερώτηση: "γιατί ο μπαμπάς έχει βάλει καλαμάκι στα πόδια του;":P

απο εκεί κ πέρα είμαι άνετη με τις φίλες μου κ ειδικά με την κολλητή που κάναμε συνέχεια μπάνιο μαζί, γιατι δεν είχε ζεστό νερό, κ αλλάζαμε στο ίδιο δωμάτιο, με τον πρώην μου, ακόμα κ τώρα με έχει δει τον έχω δει, αλλά κατα τ'αλλα τπτ το ιδιαίτερο!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
την μάνα μου έχω δει πιο μικρή κατά λάθος στο μπάνιο και μου έχει μάθει ότι τα προσωπικά είναι και πρέπει να παραμένουν προσωπικά. έτσι λοιπόν φρόντιζε να μην δούμε τους γονείς μας(αδερφια μας) γυμνούς...για άλλους δεν το συζητάω..οσο ημουν μικρη δεν είδα και δεν με είδαν...


...στην Πάρο είδα μια φορά ένας τύπος με το τσουτουνι να κρέμεται και ήταν αηδία...

:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: Μα τοοοοοσο πια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
(Από ψυχολόγο έχω ακούσει πως σε κάποια ηλικία τα αγόρια που βλέπουν γυμνούς τους πατεράδες τους, μπορεί να αισθανθούν μειωνεκτικά λόγο μεγέθους. Ποια είναι η γνώμη σας?)

Μπα όχι, είναι λάθος. Ανάλογα τι θέαμα βλέπεις και πώς το βλέπεις. 'Αμα τον πετύχεις κάπου γυμνό τον γονιό κι αυτός αρχίζει να φωνάζει είναι λάθος του. Σε γενικές γραμμές διάβασα τις απαντήσεις των παιδιών και πιστεύω ότι ένας είναι ο χρυσός κανόνας. 'Οταν οι γονείς έχουν όμορφα σώματα πρέπει να τα δείχνουν όσο γίνεται πιο συχνά στα παιδιά τους και ακόμα να μιλάνε πολύ γι'αυτά. Αυτό είναι κάτι που μεγαλώνει άμα δεις όμορφη γυναίκα κλπ κλπ, με λεπτομέρειες χαχα. Εμείς μιλάγαμε πάρα πολύ για το σεξ και το σώμα αλλά όχι με τους γονείς αλλά με άλλα παιδιά της ηλικίας μου, και κορασίδες και αγόρια. Σεξουαλική παιδική ηλικία με πολλές αταξίες, μετά φρονίμεψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Οι γονείς μου είχαν μια συντηρητικά άνετη στάση σε σχέση με μένα και το σώμα τους.
Είχα δει και τους δύο γυμνούς σε ανύποπτες στιγμές επείδή τύχαινε εκείνη τη στιγμή να εισβάλω σαν σίφουνας στο μπάνιο ή στο δωμάτιό τους την ώρα που ντύνονταν. Ήταν άνετοι με το κορμί τους και αυτό πέρασε και σε μένα με έναν τρόπο πολύ φυσικό και ανάλφρο.
Αργότερα σπουδάζοντας φωτογραφία είχα την τύχη να φωτογραφίσω γυμνό αλλά και να ποζάρω για φίλο μου ζωγράφο όταν μάλιστα ήμουν έγκυος.
Το ίδιο κάνω κι εγώ τώρα με την κόρη μου. Δεν επιδιώκω να είμαι γυμνή μπροστά της, δεν επιδιώκω όμως και να κρυφτώ για να αλλάξω ρούχα π.χ.
EDIT: Προτιμώ να γνωρίσει το ανθρώπινο σώμα μέσα στην οικογένεια παρά αργότερα σε πορνοσελίδες και πορνοπεριοδικά χωρίς καμία γοητεία και τρυφερότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
για πρωτη φορα...:hmm::hmm::hmm:

δεν θυμαμε μαλλον την μαμα μου... μεχρι κ καποια ηλικεια εβλεπα τους γονεις μου...
μετα απο τα 12-14 επιδιωξα απο μονη μου να μην γινετε δεν μ'αρεσε
ουτε να με βλεπουν ουτε να τους βλεπω...
τον αδερφο μου με τον οποιο εχω 7 χρονια διαφορα...μεχρι τα 8-10 τον εβλεπα μετα ουτε εγω ουτε αυτος το θελαμε.... δεν το ειχαμε συζητησει ποτε...
απλα το νιωθαμε κ οι δυο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Η μαμά μου είναι πολύ ανοιχτή με το να κυκλοφορεί γυμνή, σε σημείο που με εκνευρίζει (και με εκνεύριζε μικρή). Τον μπαμπά μου τον έχω δει τυχαία και ντρεπόταν!:lol: Με την αδερφή μου από τα μωρουδιακά μας χρόνια βλέπουμε η μία την άλλη γυμνή.

Βασικά είμαι ανοιχτή στο να με δουν οι άλλοι, αλλά όχι τελείως τσίτσιδη. Το στήθος μου ας πούμε είναι το μόνιμο θέαμα των φιλενάδων, αλλά είμαι υστερική στο να μην δουν τα "απόκρυφα", προσπαθώ να το αποφύγω. Δεν με πειράζει να γίνει τυχαία, αλλά όχι να το επιδιώξω.

Η πρώτη φορά που είδα γυμνό αγόρι ήταν όταν ήμουν στις πρώτες τάξεις του δημοτικού με ένα αγόρι που τελειώνε το δημοτικό, γιο φίλων. Καθόμασταν στο δωμάτιό του και μου λέει "Θες νε δεις το πουλί μου"; Εγώ θυμάμαι δεν είπα τίποτα, επειδή από την μία ήθελα να το παίξω κυρία, από την άλλη είχα περιέργεια!:P Μου το έδειξε βέβαια και μου είχε φανεί πολύ παράξενο και άσχημο!:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Παράθεση από το θέμα Γυμνισμός - Topless

Δεν ξέρω αν είμαι λάθος, ίσως παίζει ρόλο ο τρόπος που με μεγάλωσαν όμως στο μυαλό μου η γύμνια, το να δείξεις τα σεξουαλικά όργανα έχει σχέση με το σεξ.
Δεν συζητώ την πρόθεση, σίγουρα το να ντύνεσαι μπροστά στο παιδί σου δεν έχει τίποτα το σεξουαλικό αλλά δεν ξέρεις ποτέ πώς το βλέπει ένα παιδί. Αν καταλαβαίνει ποια ακριβώς είναι η πρόθεση…
…έχω μάθει να κρατώ το σώμα μου κρυμμένο από τα μάτια άλλων, γιατί είναι κάτι προσωπικό. Έχω μάθει (επομένως και θεωρώ σωστό) να είμαι γυμνή μόνο μπροστά στον άνθρωπο με τον οποίο κάνω σεξ. Όλοι υπόλοιποι πρέπει να απέχουν.

(και νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρη, αλλά θα το ψάξω, νομίζω λοιπόν ότι δημιουργούνται συμπλέγματα οταν τα παιδιά βλέπουν γυμνούς τους γονείς…)

Και το στόμα μας είναι ερωτικό όργανο αλλά δεν το κρύβουμε.

Σε άλλες χώρες δεν αφήνουν να φανεί ούτε ο αστράγαλος. Στη Λυβύη που έχω πάει μόνο ένα μάτι (ΕΝΑ!) αφήνουν έξω και στη θάλασσα μπαίνουν με τις μαντήλες τους!... Όπως επισης σε κάποιες φυλές της Αφρικής αν δεν κάνω λάθος, τα κορμιά είναι εντελώς εκτεθειμένα.
Το ντύσιμο είναι κι αυτό μια κοινωνική συνθήκη.
Έχει να κάνει με το κοινωνικό κατεστημένο της περιοχής που μεγαλώνουμε.

Το παιδί από μόνο του πιστεύω δεν κωδικοποιεί τη γύμνια του ως σεξουαλική παρόλο που ακόμα και ένα βρέφος αντδρά σωματικά σε κάθε είδους ερέθισμα (π.χ. η στυτική λειτουργία ένος αρσενικού βρέφους λειτουργεί παρόλο που φυσικά δεν είναι σεξουαλική ανταπόκριση από πλευράς του!!!) Το παιδί νιώθει άνετα με το γυμνό κορμί του, μέχρι εμείς να το διδάξουμε διαφορετικά.
Ό,τι βρεις σχετικά με πιθανά συμπλέγματα θα είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον, αν και όταν έψαχνα για το θέμα αυτό, κατάλαβα πως υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις από τους ειδικούς και πρέπει τελικά να διαλέξει κανείς αυτό που του ταιριάζει καλύτερα.

EDIT: Παρακαλούνται οι κύριοι Μοναχός και οι λοιποί γιατροί μας να προσέλθουν να πουν μια γνώμη και να μας διορθώσουν όπου σφάλουμε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ό,τι βρεις σχετικά με πιθανά συμπλέγματα θα είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον, αν και όταν έψαχνα για το θέμα αυτό, κατάλαβα πως υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις από τους ειδικούς και πρέπει τελικά να διαλέξει κανείς αυτό που του ταιριάζει καλύτερα.

Αυτό ακριβώς... την θεωρία που θέλει τα παιδιά να μην βλέπουν γυμνό το σώμα των γονιών τους γιατί αντικρίζουν το τέλειο σώμα σε αντίθεση με το δικό τους και τους δημιουργεί προβλήματα την γνώρισα πέρυσι... Υπάρχει βέβαια και το ότι δεν υπάρχει πρόβλημα... Διαλέγεις και παίρνεις :P

Όσο για εμένα... έχω δει μικρότερη και τους δύο γονείς μου γυμνούς... Καλά την μαμά μου την βλέπω και τώρα.. το ίδιο και αυτή εμένα... Ουδέποτε αισθάνθηκα περίεργα... άσε που έμαθα ότι έτσι θα γίνω όταν μεγαλώσω και δεν φρίκαρα όταν άρχισε το στήθος μου να μεγαλώνει :P Γενικά η μαμά μου μου εξήγησε ότι μεγαλώνοντας το σώμα αλλάζει και θα γίνει σαν το δικό της... Επίσης είχε φροντίσει και με είχε ενημερώσει για την διαφορά άντρας- γυναίκα... Με τον αδερφό μου κάναμε μαζί μπάνιο γυμνά και δεν μου έκανε επίσης καμία εντύπωση οι διαφορές μας... τις είχα μάθει...τις είχα δει ποιο πριν...

Και γενικά είμαι άνετη με το γυμνό σώμα... Αλλάζω άνετα μπροστά σε φίλες μου, κάνω μπάνιο μπροστά τους και κάνουν μπροστά μου (βασικά με την κολλητή μου κλεινόμαστε και μαζί στην τουαλέτα αν θέλουμε να πούμε μερικά πράγματα και η άλλη δεν κρατιέται :P)... Ακόμα και σε μαγαζιά έχει τύχει να αλλάξω παραπάνω από μία φορά με άλλη - άγνωστη κοπέλα λόγω πολυκοσμίας και δεν με πείραξε καθόλου....

Το να με βλέπει άντρας βέβαια...εκεί αλλάζει λίγο... θέλω να με βλέπει γυμνή αυτός που θέλω... αλλά δεν έχω πρόβλημα να με βλέπει...μου αρέσει :redface: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Αν έχεις μάθει ο ίδιος απο τους γονείς σου, και έχεις μάθει και στο παιδί σου, οτι η γύμνια είναι "ντροπή" (δεν εννοώ κάτι κακό, απλά το γράφω συνοπτικά) έτσι θα είναι αδιανόητο για εσένα και το παιδί να δεχτείτε τον πατέρα στο σπίτι γυμνό ή την αδερφή. Όπως και για εμένα, δεν μπορώ να δεχτώ τη μητέρα μου να γυρίζει γυμνή ή τον πατέρα μου, που τον έχω συνηθίσει να μην περνάει απο μπροστά μας χωρίς παντελόνι. Δηλαδή ντρέπομαι να το σκέφτομαι γιατί το μυαλό μου, εφόσον έχω μεγαλώσει και μάθει έτσι, πάει στο σεξουαλικό. Για κάποιον μπορεί να είναι κάτι συνηθισμένο, όπως και το να γδύνεται/ντύνεται μπροστά σε φίλους/φίλες. Εγώ ούτε αυτό μπορώ να το κάνω και με ενοχλεί να γδύνεται η άλλη μπροστά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Καλημέρα (...σπέρα) σε όλη την παρέα.
Πιστέυω πως, το θέμα του 'γυμνού' εύκολα ξεφεύγει προς την υποκρισία. Για παράδειγμα, αν ζητούσαμε από κάποιον να μας πει αυστηρά από ποιό σημείο και μετά, μια σκηνή στην τηλεόραση θεωρείται (κι όχι θεωρεί αυτός) ως 'τσοντα', η τυπική απάντηση θα ήταν τής μορφής "αν δείχνει τις γυναικείες θηλές, το σημείο G, ή το ανδρικό πέος". Όσο μεγάλο μέρος του στήθους κι αν προβληθεί, η σκηνή χαρακτηρίζεται "κατάλληλη". Μόλις κάτι αρχίσει να σκουράινει, ως διά μαγείας γίνεται 'προκλητική'.
Είναι κατανοητό πως η υπόθεση εκφυλίζεται σε Γεωμετρία - Επιπεδομετρία.
Το ανθρώπινο σώμα είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο. Μόνο κοινωνικές συμβάσεις και αξιώματα a priori μάς δημιουργούν τα κόμπλεξ. π.χ. Με ποιά λογική το ανδρικό στήθος μπορεί να φαίνεται δημόσια στις παραλίες ενώ το γυναικείο όχι; Μήπως είναι θέμα μεγέθους; Μήπως τελικά είναι καθαρή Γεωμετρία; Μήπως έχει πάρει διαστάσεις τυπολατρίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα μπερδεμένε :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
π.χ. Με ποιά λογική το ανδρικό στήθος μπορεί να φαίνεται δημόσια στις παραλίες ενώ το γυναικείο όχι; Μήπως είναι θέμα μεγέθους; Μήπως τελικά είναι καθαρή Γεωμετρία; Μήπως έχει πάρει διαστάσεις τυπολατρίας;

Αυτά που κρύβονται στις μέρες μας, είναι τα γενετήσια όργανα μας
Αυτά τα οποία συντελούν στην αναπαραγωγή μας και την τροφή μας
Το γυναικείο στήθος είναι η τροφή και τίποτα περισσότερο
Τα ανδρικά και τα γυναικεία γεννητικά όργανα είναι η αναπαραγωγή μας

Όλα αυτά λοιπόν, "κρύβονται" χρόνια τώρα όχι από ντροπή και ταμπού αλλά για να προστατευτούν.
Το ότι οι άνδρες έχουν θηλές είναι απλά κάτι σαν "λάθος" της φύσης αφού δεν χρειάζονται πουθενά
Εχουν μόνο και μόνο γιατί το έμβρυο όταν ξεκινάει τη ζωή του έχει και τα δύο φύλλα, μέχρι να εξελιχθεί στο αν θα είναι θηλυκό ή αρσενικό

άρα... για να καταλήξω και κάπου, κατά την ταπεινή μου άποψη, ούτε θέμα μεγέθους είναι, ούτε θέμα γεωμετρίας ούτε τυπολατρίας....

αλλά θέμα ενστικτώδους προστασίας των συγκεκριμένων σημείων


(είναι ένα μεγάλο off topic αυτό βέβαια αλλά αδυνατούσα να μην το σχολιάσω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Με ποιά λογική το ανδρικό στήθος μπορεί να φαίνεται δημόσια στις παραλίες ενώ το γυναικείο όχι;
Ίσως επειδή οι γυναίκες δεν ενθουσιάζονται και τόσο αν δούν ένα αντρικό σώμα όσο οι άντρες που ερεθίζονται οπτικά. Ίσως επίσης επειδή έχει συνδεθεί με την απόλαυση στον έρωτα που δίνει στον άντρα; Ξέρω γω, λέω τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Αυτά που κρύβονται στις μέρες μας, είναι τα γενετήσια όργανα μας
Αυτά τα οποία συντελούν στην αναπαραγωγή μας και την τροφή μας
Το γυναικείο στήθος είναι η τροφή και τίποτα περισσότερο
Τα ανδρικά και τα γυναικεία γεννητικά όργανα είναι η αναπαραγωγή μας

Όλα αυτά λοιπόν, "κρύβονται" χρόνια τώρα όχι από ντροπή και ταμπού αλλά για να προστατευτούν.
Το ότι οι άνδρες έχουν θηλές είναι απλά κάτι σαν "λάθος" της φύσης αφού δεν χρειάζονται πουθενά
Εχουν μόνο και μόνο γιατί το έμβρυο όταν ξεκινάει τη ζωή του έχει και τα δύο φύλλα, μέχρι να εξελιχθεί στο αν θα είναι θηλυκό ή αρσενικό

άρα... για να καταλήξω και κάπου, κατά την ταπεινή μου άποψη, ούτε θέμα μεγέθους είναι, ούτε θέμα γεωμετρίας ούτε τυπολατρίας....

αλλά θέμα ενστικτώδους προστασίας των συγκεκριμένων σημείων


(είναι ένα μεγάλο off topic αυτό βέβαια αλλά αδυνατούσα να μην το σχολιάσω :P)


Τότε γιατί δεν φοράμε όλοι καπέλα και γυαλιά για να προστατέψουμε και άλλα πράγματα? :P

Ίσως σε κάποιο βαθμό να έπαιξε και αυτό που λες τον ρόλο του, αλλά δεν νομίζω πως είναι "θέμα ενστικτώδους προστασίας", αφού παρουσιάζεται ως τάση μόνο σε συγκεκριμένες κοινωνίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Αυτά που κρύβονται στις μέρες μας, είναι τα γενετήσια όργανα μας
Αυτά τα οποία συντελούν στην αναπαραγωγή μας και την τροφή μας
Το γυναικείο στήθος είναι η τροφή και τίποτα περισσότερο
Τα ανδρικά και τα γυναικεία γεννητικά όργανα είναι η αναπαραγωγή μας

Όλα αυτά λοιπόν, "κρύβονται" χρόνια τώρα όχι από ντροπή και ταμπού αλλά για να προστατευτούν.
Το ότι οι άνδρες έχουν θηλές είναι απλά κάτι σαν "λάθος" της φύσης αφού δεν χρειάζονται πουθενά
Εχουν μόνο και μόνο γιατί το έμβρυο όταν ξεκινάει τη ζωή του έχει και τα δύο φύλλα, μέχρι να εξελιχθεί στο αν θα είναι θηλυκό ή αρσενικό

άρα... για να καταλήξω και κάπου, κατά την ταπεινή μου άποψη, ούτε θέμα μεγέθους είναι, ούτε θέμα γεωμετρίας ούτε τυπολατρίας....

αλλά θέμα ενστικτώδους προστασίας των συγκεκριμένων σημείων


(είναι ένα μεγάλο off topic αυτό βέβαια αλλά αδυνατούσα να μην το σχολιάσω :P)
Σόρυ, αλλά δεν μπορώ να μην παραδεχτώ πως, κατά βάσιν, είναι θέμα συνήθειας. Έχουμε μάθει από μικρά παιδιά να επικρίνουμε (ενσυνείδητα ή όχι) συγκεκριμένες καταστάσεις. Υπάρχουν για παράδειγμα φυλές που ζουν γυμνές. Δεν νομίζω πως "πονηρεύονται" όλη την ώρα. Επίσης, τί είδους "προστασία" προσφέρουν "ενδυμασίες" τύπου τάγκα κλπ; Τα ανδρικά οπίσθια συντελούν στην αναπαραγωγή; Τότε γιατί γίνεται τζέρτζελο για πάρτι τους; Ενδεχομένως να χρήζει το θέμα συζήτησης, απλά συχνά "ψειρίζουμε" τα ανούσια και ανεχόμαστε κοινωνικά εγκλήματα (εντός ή εκτός εισαγωγικών). Σε κάθε περίπτωση, λίγη κουβέντα με παρέα που "ψάχνεται" δεν πάει χαμένη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Μπερδεμενε ευγε... :) Ακριβως ετσι ειναι. Σπευδουμε να κατακρινουμε καποιον που ειναι κανεις γυμνος σε μια παραλια, αλλα δεν ιδρωνει ο κωλος μας για τα εγκληματα που γινονται γυρω μας...

Παιδια, εγω πιστευω οτι εκει βρισκεται ο λογος υπαρξης των περισσοτερων ταμπου σημερα. Ειναι κληρονομημενα απο παλαιοτερες εποχες που αυτοι που τρωγανε με χρυσα κουταλια λεγανε στους ανθρωπους (μεσω της θρησκειας) οτι αυτη η ζωη ειναι προσωρινη και τους αγχωναν με το να αγωνιζονται για να ειναι στο "δρομο του Θεου". Τους εβαλαν και μπαμπουλες (σατανας) για να ζουν μεσα στον υπερφυσικο φοβο. Μεσα σε ολα αυτα γεννηθηκαν και τα περισσοτερα ταμπου που υπαρχουν μεχρι και σημερα. Οπως το ταμπου του γυμνου σωματος. Η μια γενια τα μεταφερει στην επομενη. Και παει λεγοντας... Αληθεια, γιατι να μην ειμαστε εμεις αυτοι που θα σπασουν την αλυσιδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εγω παλι (συγγνωμη κιολας) δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε καθε συζητηση πεταμε παντα την ατακα:
"Γιατι αυτο,ενω γυρω μας γινονται εγληματα?"
"Γιατι το αλλο, ενω γυρω μας γινονται εγκληματα"
Οχι τιποτα αλλο αλλα εχει καταντησει καραμελα και χανει το νοημα του.Αφου τα εγκληματα κτλ κτλ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ δεν ειναι καπως να το προσαπτουμε σε καθε συζητηση?
Αλλιως τις κλεινουμε ολες και μιλαμε μονο για αυτα.
(Απο εσενα nosaltres πηρα την αφορμη.Γενικα ομως το ακουω παντου ακαι παντα αυτο)

Kαι οσο για τον αντρικο κ@λο παιζει φυσικα σημαντικο ρολο ΚΑΙ στο γυναικειο φυλο μιας κι ενας γυμνασμενος ανρικος ποπος δειχνει στην γυναικα οτι αυτο το αρσενικο ειναι "καλυτερος" στα ερωτικα του καθηκοντα μιας και ο γυμνασμενος ποπος (λεκανη) δειχνει οτι εχει καλυτερη "κινηση".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
1) Καταλαβαινω τι θελεις να πεις Μαριε, και δεν εχεις και αδικο, αλλα αν διαβασεις και σκεφτεις λιγο τι εννοω με αυτα που λεω θα καταλαβεις κι εσυ τι θελω να πω. Εγραψα απο που προερχονται κατα την γνωμη μου τα ταμπου. Προερχονται απο αυτους που σε καποιες πολυ παλιες εποχες ηθελαν να κανουν τους ανθρωπους να ασχολουνται με ενα σωρο ανουσια πραγματα και να μην τους μενει καθολου μυαλο και χρονος να ασχοληθουν με αυτους που τους κανανε τη ζωη δυσκολη. Και αυτο συνεχιζεται μεχρι τις μερες μας.

2) Ωραια, λοιπον οποτε οτι ειναι ερεθιστικο, ας το κρυβουμε. Τζιζ... δεν κανει! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Καταλαβα τι θες να πεις βρε συ.;)
Απλως γενικα το γραφω γιατι προσωπικα και μονο καπου οταν το διαβαζω αυτο στην αρχη μιας κουβεντας ή ενος ποστ, μετα μου μαμαιε την ψυχολογια.
Με ξενερωνει βρε παιδι μου και λεω "Αιντε παλι!":P

Το δευτερο δεν καταλαβες.Δεν το ειπα για αυτο που λες.
απλως εγραψα οτι ενας ωραιος ποπος δεν ειναι ερωτικο χαρακτηριστικο ΜΟΝΟ των γυναικων.
Και για τους αντρες ισχυει και ηταν απαντηση στον Μπερδεμενο που ρωταει αν συντελουν στην αναπαραγωγη.
Η απαντηση ειναι οτι οχι αμεσα αλλα εμμεσα και αν οχι τοσο στην αναπαραγωγη,τοτε στην ερωτικη πραξη και την ποιοτητα αυτης.(Ειναι μια απο τις παραμετρους,οχι η βασικοτερη.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
1) Σου ειπα οτι σε αυτο δεν εχεις αδικο. Αλλα συμφωνα με αυτο που ηθελα να πω, επρεπε να το πω γιατι στην περιπτωση αυτη οχι μονο ισχυει, αλλα ειναι και ολη η ουσια. Ειναι ο λογος που υπαρχουν τα ταμπου.

2) Ναι το καταλαβα. Η ειρωνια δεν πηγαινε εσενα. Επρεπε να το εκφρασω καλυτερα γιατι ηταν παρεξηγησιμο, λαθος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top