"Εκβιάζουν το παιδί μου"

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Btw, ο Moore έχει κάνει ένα πολύ καλό ντοκιμαντέρ για το πρόβλημα της βίας στα σχολεία, αλλά δεν θυμάμαι το όνομά του :/:


Bowling for Columbine (2002)
...αλλά πόσοι βλέπουν ντοκυμαντέρ? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Παιδιά, δεν έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις, οι οποίες είναι ήδη πάρα πολλές, όμως εγώ ξέρω ακριβώς τι θα κάνω σε τέτοια περίπτωση.

Ήδη έχω συνεννοηθεί με την κόρη μου, πως αν οποιοσδήποτε, για οποιονδήποτε λόγο, ό,τι λαλακία κι αν έχει κάνει η ίδια, την απειλήσει ή την εκβιάσει, το πρώτο πράγμα που θα κάνει είναι να το πει σε μένα. Όποιος νομίζει ότι θα τα βάλει με το Μέγα Χάος θα βρει απλώς το διάβολό του και θα εύχεται να είχε γίνει πιο καλό παιδί νωρίτερα, γιατί μετά την δική μου παρέμβαση θα γίνει θέλει δεν θέλει. Τη συμμορία θα την είχα τσακίσει με τους δικούς της όρους, ακόμη και με τη χρήση όπλων αν χρειαζόταν. Τα βρωμόσκυλα αυτού του κόσμου καταλαβαίνουν μόνο τη γλώσσα της υποταγής μέσω της βίας και, πιστέψτε με, έχω κάτι φίλους που έχουν πολύ πειστικά επιχειρήματα, εγώ πάλι δεν είμαι κανένα "καλό παιδί". Όταν δε τα πράγματα θα είχαν πάρει τη σωστή τους τάξη, δηλαδή ο μάγκας με μια αρβύλλα Βέρμαχτ (ναι από αυτές με το σίδερο) πάνω στη μουράκλα του και το Μέγα Χάος από πάνω να ενδιαφέρεται για τη μόρφωση του νεαρού, θα του εξηγούσα με διαλεκτικό τρόπο πως αν (αν λέω χάριν της συζήτησης) δεν είναι τζέντλεμαν απέναντι στην κόρη μου, θα φροντίσω να τον απαλλάξω από το στρατό, λόγω γιώτα πέντε. Αν μάλιστα χρειαζόταν, θα εξέθετα τα ίδια επιχειρήμματα και στους γονείς των παιδιών, με πολύ χαμόγελο:sly:. Βία στη βία της εξουσίας (κάθε είδους εξουσίας).

Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο, είναι όμως ένα καταφύγιο στην έσχατη περίπτωση. Φυσικά θα φρόντιζα να υπάρξει μια κλιμάκωση. Εάν μπορούσα μόνο με την απειλή της βίας να πείσω κάποιον ότι δεν είναι καλό να μπλέκει με την οικογένειά μου, ακόμη καλύτερα. Αλλιώς θα μιλήσει η μπότα του κατακτητή.

Λυπάμαι αν σας σοκάρω, αλλά νομίζω ότι αυτή είναι η αποστολή του άντρα, να υπερασπίζεται την οικογένειά του no matter what. Αν έχουν δει αυτοί Αμερικάνικες ταινίες, εγώ έχω δει περισσότερες. (Ούτε ένα χαχανούλι! Ρε, αυτός μιλάει σοβαρά!!!) Σοβαρότατα.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Περίμενα κάτι πιο πολιτισμένο :confused: Καλά εδώ δε μιλάμε πλέον για πλατεία του χωριού, μιλάμε για στρατόπεδα συγκέντρωσης..Έχεις τα διπλάσια χρόνια απο αυτά τα παιδιά..


Και τέλος πάντων, αν το παιδί σου συμπεριφερόταν έτσι; Δηλαδή αν εκβίαζε, απειλούσε,χτυπούσε; Θα δεχόσουν ένας άλλος γονέας να του πατήσει τη μούρη στο πάτωμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Bowling for Columbine (2002)
...αλλά πόσοι βλέπουν ντοκυμαντέρ? :hmm:

Φοβερό ντοκυμαντέρ. Με αφορμή το Columbine αναφέρεται περισσότερο στο θέμα της οπλοκατοχής γενικότερα και όχι τόσο στη βία σε σχολικό περιβάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Χάος απλά σοκάρομαι από τις απόψεις σου . -

Διαφωνώ κάθετα με την όλη λογική της βίας, πόσο μάλλον με τις καταστάσεις που περιγράφεις, που θυμίζουν άλλες εποχές "βίας στην βία". Και ποιος μου λέει αγαπητέ Χάος ότι μπορώ να εμπιστευτώ εσένα και απόψεις σου περί δικαιοσύνης και την κόρη σου ότι δεν λέει ψέμματα για τον γιο μου ότι την πειράζει;

Και ποιος μου λέει ότι απλά έτσι δεν θα ανακυκλώσεις την βία και με το να δείρεις τον γιο μου δεν θα τον κάνεις εγκληματία αύριο-μευθαύριο, ενώ θα μπορούσε να αποφευχθεί αυτό με την κατάλληλη γονική παρέμβαση;

Με ποιο δικαίωμα το παίζεις δικαστής; Με ποιο δικαίωμα επιβάλεις τις δικές σου ποινές; Με ποιες αποδείξεις υποστηρίζεις ότι ΑΥΤΗ είναι η λύση τη στιγμή που ολόκληρα σωματεία και συνέδρια με σοβαρούς επαγγελματίες είναι αφιερωμένα για την καταπολέμηση της βίας, αποδεικνύοντας ότι υπάρχουν πολύ καλύτερες τεχνικές για να φτάσουμε στον επιθυμητό στόχο;

Και στο κάτω - κάτω αυτό που θες τι είναι; Σωφρωνισμός ή εκδίκηση; Αν θες εκδίκηση καταλαβαίνω τα όσα λες, αλλά συγνώμη, οι εκδικητικές μέθοδοι δεν έχουν καμία σχέση με την αντιμετώπιση της βίας, αλλά απλά αποτελούν ένα πολύ καλό πεδίο μάθησης της βίας και ΠΟΛΥ ΚΑΛΗΣ ανακύκλωσής της. Γι' αυτό και έχει απαγορευτεί η αυτοδικία.

Σκέψου αν αύριο ο γιος σου/κόρη σου προσπαθήσει να εφαρμόσει τις απόψεις σου για την αυτοδικία. Τι θα γίνει; Πολύ απλά νιώσει ότι αδικείται (ΑΣΧΕΤΑ από το αν είναι έτσι ή όχι) θα σηκώσει το χέρι του και θα γίνει το τσογλάνι που θες να δείρεις εσύ. Μόνο που αυτό το τσογλάνι θα το δείρει άλλος γονέας με παρόμοιες απόψεις με τις δικές σου. Και το δικό του παιδί θα μάθει να λύνει έτσι τις διαφορές του κ πάει λέγοντας...

Γενικά στην Ελλάδα έχουμε ακόμη στο μυαλό μας πολλά μοντέλα βίαιης "διαπαιδαγώγησης", οπότε μάλλον δεν θα έπρεπε να σοκάρομαι από διάφορες απόψεις αυτοδικίας, "σωφρονιστικών" συστημάτων τύπου "οφθαλμός αντί οφθαλμού" αλλά και διαπαιδαγώγηση τύπου "χτύπα όσο αντέχει" που ακούω συχνά γύρω μου. Αλλά η δική σου οπτική γωνία πραγματικά με αφήνει με το στόμα ανοιχτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Επειδή την έπαθα την ζημιά, και ξέρω πώς αισθάνεται ένας γονιός που βρίσκεται στην θέση να φοβάται για την σωματική και ψυχολογική ακεραιότητα του παιδιού του, τείνω να δικαιολογήσω τις απόψεις του Χάος για ένα και μοναδικό λόγο…δεν είμαστε μηχανές, δεν μπορείς να ελέγχεις πάντα τα συναισθήματα σου. φοβόμαστε ..εγώ η ίδια ήμουν έτοιμη να σπάσω στο ξύλο… ένα κορίτσι 13 χρονών. Ευτυχώς κρατήθηκα, αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Ένιωθα όχι ότι εκδικούμαι αλλά ότι επιβάλλεται να προστατεύω το παιδί μου με το να φοβερίζω το άλλο που παύει να είναι παιδί στα μάτια μου όσο φοβάμαι…είναι απλά μια απειλή για το παιδί μου…

Είναι δύσκολο να περιγράφεις τι αισθάνεται ένας γονιός που φοβάται για το παιδι του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αυτό που λές Ρουμάνα είναι άλλο. Είναι άλλο να αυτοδικήσεις εν βρασμώ ψυχής (είδα ένα παιδάκι να χτυπάει/απειλεί το παιδί μου, η κόρη μου μπήκε κλαμμένη στο σπίτι και τα πήρα άγρια με το παιδί που την απείλησε κτλ) και άλλο να έχεις προσχεδιασμένο ότι έτσι θα δράσεις σε κάθε περίπτωση.

Και εγώ θα πλάκωνα στο ξύλο κάποιον που προσπαθούσε να κλέψει ή να απειλήσει εμένα και τους αγαπημένους μου, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έτσι αντιμετωπίζεται το πρόβλημα.

Αντιμετώπιση του προβλήματος σημαίνει πρόληψη και σωστή τιμωρία του δράστη ώστε να αποτραπεί η επανάληψη της συμπεριφοράς. Με την βία ναι μεν εκδικείσαι ή αυτοαμύνεσαι (πράγμα θεμιτό εννοείται - μιλάω ιδιαίτερα για την αυτοάμυνα/προστασία δικών σου) αλλά δεν βοηθάς στην αντιμετώπιση του συλλογικού προβλήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Αντιμετώπιση του προβλήματος σημαίνει πρόληψη και σωστή τιμωρία του δράστη ώστε να αποτραπεί η επανάληψη της συμπεριφοράς. Με την βία ναι μεν εκδικείσαι ή αυτοαμύνεσαι (πράγμα θεμιτό εννοείται - μιλάω ιδιαίτερα για την αυτοάμυνα/προστασία δικών σου) αλλά δεν βοηθάς στην αντιμετώπιση του συλλογικού προβλήματος.

Από ότι καταλαβαίνω δεν ενδιαφέρονται και πολλοί για την αντιμετώπιση του συλλογικού προβλήματος Μοναχέ.

Αλήθεια roumana μου, θα προστάτευες την κόρη σου αν χτυπούσες την άλλη κοπέλα; Ίσως εξασφάλιζες τη σωματική της ακεραιότητα στην συγκεκριμένη περίπτωση, από το ζωώδες στοιχείο της βίας που θα της υπόδειχνες να ακολουθήσει, γιατί ως γνωστόν "Τα παιδιά ό,τι βλέπουν κάνουν", πώς θα την προφύλασσες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Περίμενα κάτι πιο πολιτισμένο :confused: Καλά εδώ δε μιλάμε πλέον για πλατεία του χωριού, μιλάμε για στρατόπεδα συγκέντρωσης..Έχεις τα διπλάσια χρόνια απο αυτά τα παιδιά..
Και τέλος πάντων, αν το παιδί σου συμπεριφερόταν έτσι; Δηλαδή αν εκβίαζε, απειλούσε,χτυπούσε; Θα δεχόσουν ένας άλλος γονέας να του πατήσει τη μούρη στο πάτωμα;

Το παιδί μου δεν θα έκανε αυτά, απλά γιατί η βία δεν διδάσκεται στο σπίτι μου. Τα παιδιά αυτά κατασκευάζονται υπό συγκεκριμένες συνθήκες. Επίσης, εάν αυτά έχουν τη μισή ηλικία από εμένα, η κόρη μου έχει το ένα δέκατο από τη δική τους δύναμη, άρα αυτοί ξεκίνησαν, δεν πήγα εγώ να τους προκαλέσω. Η βία έχει το δικό της βαρύ τίμημα και όποιος την εξασκεί (κι εγώ μέσα εάν χρειαστεί να φτάσω μέχρι εκεί) θα πρέπει να είναι έτοιμος να το πληρώσει.

Αγαπητέ μου Μοναχέ, συμφωνώ απολύτως με αυτά που λες. Μόνο που εγώ διάβασα το αρχικό μήνυμα της δύστυχης μάνας και μιλάω για την περίπτωση που τα πράγματα θα έφταναν μέχρι εκεί που περιγράφει. Είδες τι είπε, ότι ο πατέρας στάθηκε αμέτοχος, άρα και συνένοχος. Φυσικά θα έκανα πρώτα όσα έκανε η μάνα, θα έπιανα τους γονείς, φροντίζοντας να είμαι όσο το δυνατόν πειστικότερος γι' αυτό. Φυσικά και θα προσπαθούσα πρώτα να πλησιάσω τα παιδιά, τα οποία είναι και αυτά θύματα, μαζί και θύτες της βίας της γ***μένης κοινωνίας που έχουμε κατασκευάσει και την οποία αμφισβητώ εκ θεμελίων. Όμως σε καμμία περίπτωση δεν θα καθόμουν να γίνω σαν τη φτωχή μάνα του Άλεξ, που δεν μπορεί παρά να κλαίει σπαραχτικά μπροστά στις κάμερες της πονόψυχης Νικολούλη. Η αυτοδικία δεν είναι δικαιολογημένη όταν η κοινωνία έχει νόμους και τους εφαρμόζει για να αποδόσει δικαιοσύνη. Για την στάση της αστυνομίας στην υπόθεση Άλεξ, τι έχεις να πεις; Μπορεί κανείς να περιμένει κάτι από μια αστυνομία που όλοι ξέρουμε ότι προστατεύει το οργανωμένο έγκλημα; Μπορεί κανείς να αισθάνεται ότι ζει σε ευνομούμενη Πολιτεία, όταν συνεχώς αποκαλύπτονται κυκλώματα χρηματισμού της δικαιοσύνης για να διαφεύγει το χοντρό έγκλημα αυτού του κόσμου; Προσέξατε ότι το ελληνικό υπουργείο "δικαιοσύνης" δεν θέλει να έρθει για παράδειγμα ο Πάσσαρης και να δικαστεί για τα εγκλήματά του στην Ελλάδα, μόνο και μόνο γιατί φοβούνται ότι θα μιλήσει γι' αυτούς που του έδωσαν το πιστόλι για να σκοτώσει τους δύο αστυνομικούς;

Η μέγιστη στρατηγική ικανότητα, λέει ο κινέζος στρατηγός Σουν Τζου, είναι να κερδίσεις έναν πόλεμο χωρίς να δώσεις ούτε μία μάχη. Μέχρι τώρα στη ζωή μου έχω καταφέρει να επιλύσω τις διαφορές μου χωρίς καθόλου βία, απλά πείθοντας τον αντίπαλο ότι αν φτάσουμε μέχρι εκεί θα έχει να χάσει περισσότερα απ' ότι θα έχει να κερδίσει.
Η ζωή μου μέχρι τώρα με έχει όμως διδάξει, ότι όταν η σύγκρουση είναι αναπόφευκτη, πρέπει να είσαι έτοιμος για μάχη. Τη στιγμή της σύγκρουσης δεν υπάρχει γυρισμός. Αν εσύ τους λυπηθείς, αυτοί δεν θα διστάσουν καθόλου.
Εάν θέλεις ειρήνη να προετοιμάζεσαι για πόλεμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Συμφωνω με τον Χαρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Όταν δε τα πράγματα θα είχαν πάρει τη σωστή τους τάξη, δηλαδή ο μάγκας με μια αρβύλλα Βέρμαχτ (ναι από αυτές με το σίδερο) πάνω στη μουράκλα του και το Μέγα Χάος από πάνω να ενδιαφέρεται για τη μόρφωση του νεαρού, θα του εξηγούσα με διαλεκτικό τρόπο πως αν (αν λέω χάριν της συζήτησης) δεν είναι τζέντλεμαν απέναντι στην κόρη μου, θα φροντίσω να τον απαλλάξω από το στρατό, λόγω γιώτα πέντε.

Φυσικά και θα προσπαθούσα πρώτα να πλησιάσω τα παιδιά, τα οποία είναι και αυτά θύματα, μαζί και θύτες της βίας της γ***μένης κοινωνίας που έχουμε κατασκευάσει και την οποία αμφισβητώ εκ θεμελίων.

Το "πλησίασμα" που θα έκανες φυσικά στα παιδιά, είναι το πρώτο quote?

Ας μην μιλάμε σε προσωπικό επίπεδο, μιας και είναι δικαιολογημένα ενάντια στους κανόνες του forum. Όταν ένα παιδί έχει ένα πρόβλημα και ο πατέρας του το λύσει με τη βία (σύμφωνα με τα λεγόμενα σου στο πρώτο μήνυμα που ουδεμία σχέση έχει με το δεύτερο), όταν μετά απο χρόνια βρεθεί στη θέση, όπου με δική του ευθύνη πρέπει να λύσει ένα πρόβλημα, πιστεύεις οτι θα ξεχάσει όλους τους τρόπους που κάποτε του υπόδειξε ο πατέρας του (σε πράξεις, γιατί τα λόγια πολλές φορές μετράνε, αυτό που θα δει θα "αποστηθίσει") και θα φερθεί πολιτισμένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αλήθεια roumana μου, θα προστάτευες την κόρη σου αν χτυπούσες την άλλη κοπέλα; Ίσως εξασφάλιζες τη σωματική της ακεραιότητα στην συγκεκριμένη περίπτωση, από το ζωώδες στοιχείο της βίας που θα της υπόδειχνες να ακολουθήσει, γιατί ως γνωστόν "Τα παιδιά ό,τι βλέπουν κάνουν", πώς θα την προφύλασσες;
suspiria να σου πω τι ακριβώς νιώθω για το θέμα χωρίς να έχω την απαίτηση ότι είμαι σωστή 100%…απλά αυτά ξέρω για την ώρα αυτά κάνω…

Η κόρη μου περίγραψε τι έγινε… η κοπέλα την έπιασε από τα μαλλιά και της κτυπούσε το κεφάλι στο παρμπρίζ ενός αυτοκινήτου. Δεν αντέδρασε για να αμύνεται καθόλου. Κατάλαβα ότι η κόρη μου έχει σοβαρό πρόβλημα. Σε ανάλογη περίπτωση πάλι θα τις φάει. Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να την γράψω σε μαθήματα αυτοάμυνας. Δεν μαθαίνω την κόρη μου να είναι βιαία. Αλλά δεν μπορώ και να της δημιουργήσω την ανασφάλεια ότι σε ένα τόσο σοβαρό συμβάν οι γονείς δεν είναι μαζί της. δεν την προστατεύουν. Αστειεύεσαι? Να την δείρουν και να κάνω την Αγία Τερέζα? Και ποια είμαι? Μια απλή μάνα ειμαι που θέλω να μην με ενοχλούν αν δεν ενοχλώ. Αντιμετωπίζω το πρόβλημα μου πρώτα, και μετά το πρόβλημα τους.

Δεν είναι λύση η βία. Αλλά αν συνέβαινε και δεύτερη φορά να αγγίζει την κόρη μου, δεν θα είχα και επιλογή να κάνω αλλιώς… θα την έσπαγα στο ξύλο.
Αυτά που λέτε περί σύμβουλους…μέχρι να πιάσει η θεραπεία τα τρώει η κόρη μου.. αστειεύεστε? Να τρέχω εγώ μετά στους ψυχολόγους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
suspiria να σου πω τι ακριβώς νιώθω για το θέμα χωρίς να έχω την απαίτηση ότι είμαι σωστή 100%…απλά αυτά ξέρω για την ώρα αυτά κάνω…

Η κόρη μου περίγραψε τι έγινε… η κοπέλα την έπιασε από τα μαλλιά και της κτυπούσε το κεφάλι στο παρμπρίζ ενός αυτοκινήτου. Δεν αντέδρασε για να αμύνεται καθόλου. Κατάλαβα ότι η κόρη μου έχει σοβαρό πρόβλημα. Σε ανάλογη περίπτωση πάλι θα τις φάει. Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να την γράψω σε μαθήματα αυτοάμυνας. Δεν μαθαίνω την κόρη μου να είναι βιαία. Αλλά δεν μπορώ και να της δημιουργήσω την ανασφάλεια ότι σε ένα τόσο σοβαρό συμβάν οι γονείς δεν είναι μαζί της. δεν την προστατεύουν. Αστειεύεσαι? Να την δείρουν και να κάνω την Αγία Τερέζα? Και ποια είμαι? Μια απλή μάνα ειμαι που θέλω να μην με ενοχλούν αν δεν ενοχλώ. Αντιμετωπίζω το πρόβλημα μου πρώτα, και μετά το πρόβλημα τους.

Δεν είναι λύση η βία. Αλλά αν συνέβαινε και δεύτερη φορά να αγγίζει την κόρη μου, δεν θα είχα και επιλογή να κάνω αλλιώς… θα την έσπαγα στο ξύλο.
Αυτά που λέτε περί σύμβουλους…μέχρι να πιάσει η θεραπεία τα τρώει η κόρη μου.. αστειεύεστε? Να τρέχω εγώ μετά στους ψυχολόγους?

Έχει διαφορά. Εδώ πλέον μιλάμε για αυτοάμυνα..Δεν είναι το ίδιο, με το να σου κάνει μία απειλή και να την δείρεις..Με την άλλη κοπέλα τελικά τι έκανες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έχει διαφορά. Εδώ πλέον μιλάμε για αυτοάμυνα..Δεν είναι το ίδιο, με το να σου κάνει μία απειλή και να την δείρεις..Με την άλλη κοπέλα τελικά τι έκανες;
Τελικά φοβήθηκε …και δεν ξαναπάτησε στην γειτονιά μας, ούτε αυτή ούτε η «συμμορία της».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ανατριχιάσατε καλοί μου συνομιλητές, σοκαριστήκατε. Πολύ ωραία... Κάποιοι μάλιστα τόσο πολύ που δεν κατάφεραν να βρουν τη σχέση ανάμεσα στο πρώτο και στο δεύτερό μου κείμενο. Ακόμη καλύτερα...

Φανταστήτε τώρα, ότι όλ' αυτά σας τα έλεγα διά ζώσης (ή ακόμη καλύτερα τα άφηνα να εννοηθούν) φορώντας τις αρβύλες μου και να είχα λέει μαζί μου και τρία καλά παιδιά διαστάσεων 2.5 χ 2.5 m, να σφυρίζουν αδιάφορα. Αν σας έπεισα με τα γραφόμενά μου,φανταστήτε πόσο πιο πειστικό θα ήταν να με κοιτούσατε στα μάτια και να βλέπατε ότι είμαι αποφασισμένος. Φανταστήτε τέλος να ήσασταν μόλις 15 χρονώ. Σας υπόσχομαι καλοί μου συνομιλητές ότι κατά 99.9% δεν θα χρειαζόταν να πέσει ούτε σφαλιάρα...:)

Το σχέδιο του Χάους έχει ως εξής:

Το πρώτο βήμα είναι να καθηλώσεις την προσοχή του αντιπάλου και να τον κάνεις να σκεφτεί ότι ασκόντας βία θα έχει ν' αντιμετωπίσει συνέπειες που πιθανώς δεν μπορεί να κουμαντάρει. Έχει πολύ μεγάλη διαφορά η αίσθηση της βίας που μπορείς να ασκήσεις χωρίς συνέπειες, από αυτήν που για να την εξασκήσεις θα πρέπει να σταθείς στο ύψος κάποιων επικίνδυνων περιστάσεων.

Το κομβικό σημείο σε αυτό το στάδιο, είναι να καταφέρεις να τον κάνεις να δει τον εαυτό του με μια αρβύλα στη μούρη, χωρίς εσύ να αναφέρεις καν ένα τέτοιο ενδεχόμενο.
Ο Κινέζος στρατηγός Σουν Τζου είπε: "Για να κερδίσεις τη μάχη πρέπει πρώτα να επιτεθείς στο πνεύμα του αντιπάλου".

Μπροστά σε αυτήν την κατάσταση, ο αντίπαλος αρχίζει αναγκαστικά να σκέφτεται πώς να την αντιμετωπίσει. Ήδη αρχίζει να βλέπει τη βαριά ήττα να διαγράφεται.
Ο Κινέζος στρατηγός όμως είπε: "Ποτέ μη φέρεις τον αντίπαλο σε απελπισία, γιατί ο απελπισμένος είναι ο πλέον επικίνδυνος. Να του αφήνεις πάντοτε μια διέξοδο, ή τουλάχιστον να τον αφήνεις να πιστεύει ότι έχει διέξοδο, που όμως θα τον οδηγεί εκεί που θέλεις εσύ".

Όταν ο αντίπαλος δει ότι αντί να γίνει σφαγή, από την οποία έχει μεγάλες πιθανότητες να βγει σφαγμένος σαν τραγί, έχεις την καλή διάθεση να συζητήσεις μαζί του, κατά πάσα πιθανότητα (99.9% δηλαδή) θα προτιμήσει αυτήν τη λύση, αφού έτσι κι αλλιώς δεν έχει να χάσει τίποτε από κάτι τέτοιο. Εάν ωστόσο προτιμήσει το 0.1% (υπάρχουν και πραγματικά αρρωστημένοι κι ανεξέλεγκτοι άνθρωποι σε αυτόν τον κόσμο), με λύπη μου θα κάνω αυτά που περιγράφω στο πρώτο μου μήνυμα, τότε και μόνον τότε.

Αφού λοιπόν καταφέρω ν' αποκατασταθεί η επικοινωνία, τότε όλα θα πάνε κατ' ευχήν και πιστέψτε με, το Μέγα Χάος γνωρίζει χίλιους τρόπους να πει αυτό που θέλει. Με δεδομένο ότι έχω γνωρίσει και συνδιαλλαγεί με πραγματικά επικίνδυνους ανθρώπους (δεν θέλετε να ξέρετε) και ότι έκανα την πρώτη μου συμμορία πριν κάποιοι από εσάς γεννηθούν, συνεπώς γνωρίζω τη γλώσσα του αντιπάλου πολύ καλά, είναι βέβαιο ότι τα παιδάκια αυτά θα άκουγαν τελικά όσα θα ήθελα να τους πω, ήρεμα κι ωραία πλέον.

Σε τελική ανάλυση το πειστικότερο επιχείρημα είναι, "γιατί να κινδυνέψω να μπλέξω με το λάθος άτομο για ένα πενηντάρικο, υπάρχουν κι άλλα παιδιά με πιο εύκολους ή αδιάφορους γονείς για να τους τ' αρπάξω..."
Κυνικό μεν, όμως σε αυτό το σημείο η κατάσταση παύει να με αφορά προσωπικά, ως κίνδυνος.

Στο σημείο αυτό θα συνέχιζα την επαφή μου με τα παιδιά. Θα καλούσα τον αρχηγό στο σπίτι μου για φαγητό και θα επισκεφτόμουν που και που τα στέκια της συμμορίας. Εδώ θα αναλάμβανα το ρόλο που οι γονείς τους στάθηκαν ανίκανοι να επιτελέσουν. Όταν θα έφευγαν από τα χέρια μου θα είχαν διδαχθεί μερικά σημαντικά μαθήματα, όπως ποιο είναι το τίμημα της βίας, αλλά κυρίως ποια είναι ακριβώς η διαφορά μεταξύ του μάγκα και του ψευτόμαγκα, του επαναστάτη και του εγκληματία, του θαρραλέου και του θρασύδειλου.

Μετά θα τους άφηνα να επιλέξουν τι θέλουν να κάνουν. Αν επέλεγαν παρολαυτά να γίνουν εγκληματίες (που δεν το πιστεύω, τους εγκληματίες τους φτιάχνει η αδιαφορία των μεγάλων. Απλώς θεωρώ ότι για κάποια παιδιά μπορεί και νά 'ναι αργά), θα τους ευχόμουν να γίνουν ο Μπούτσερ (Ντάνιελ Νταίη Λιούις) από τις Συμμορίες της Ν. Υόρκης.
Αν επέλεγαν να κάνουν κάτι άλλο, θα είχα να προτείνω και εναλλακτικές ενασχολήσεις για την συμμορία, ώστε να γίνει παρέα αντί για σπείρα.

Με κάνατε ν' ανοίξω τα χαρτιά μου, όμως νομίζω ότι άξιζε τον κόπο γιατί το θέμα της βίας είναι πολύ λεπτό. Εδώ σας δείχνω ένα παράδειγμα "φωτισμένης" χρήσης βίας. Ένα τέτοιο περιστατικό μπορεί να κάνει ένα αγόρι άντρα.

Με σύνεση, ψυχραιμία, αποφασιστικότητα, στρατηγική, γνώση της ανθρώπινης ψυχολογίας και καλό χειρισμό της επικοινωνίας, μπορείς να πετύχεις πάρα μα πάρα πολλά πράγματα. Πιστέψτε με ότι αυτά που λέω τα έχω δοκιμάσει. Άλλωστε, όπως προανέφερα, δεν χρειάστηκε ποτέ να χρησιμοποιήσω βία, ενώ δεν ήμουν ακριβώς το παιδί το καθωσπρέπει.

Και κάτι τελευταίο: Το ότι η βία αντιμετωπίζεται με βία δεν είναι ακριβώς σωστό και καλά κάνατε και διαφωνήσατε. Η σωστή έκφραση είναι ότι η βία αντιμετωπίζεται με σθεναρή αντίσταση!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
δε διαφωνώ μαζί σου, όμως έχεις ένα πλεονέκτημα: είσαι άντρας, γνωρίζεις από συμμορίες και έχεις φίλους εύρωστους, κοινώς γορίλες. Το ξέρω ότι μπροστά στη πιθανότητα το παιδί μας να γίνει θύμα βίας, γινόμαστε γορίλες ακόμα και οι πιο κοντοί και αδύνατοι άνθρωποι, αλλά και πάλι εγώ θα σκεφτόμουν από μέσα μου "και αν έρθει αύριο με άλλους τόσους και μου πετάξουν γκαζάκια στο σπίτι, κλπκλπ?"...Αυτός ο φόβος είναι που ΕΜΕΝΑ με κρατάει πίσω.


μα καλά, νταξ με τη "συζήτηση"...θα τον τάιζες κιόλας? :P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Για εμένα πάντως δεν λέει τίποτα αν θα τον εκφοβήσεις ή αν θα τα κάνεις κι όλας. Μπορεί να τρομάξει και να φύγει και να έρθει το βράδυ να σου σπάσει το αυτοκίνητο..

Δε νομίζω δηλαδή οτι θα φέρει κάποιο διαφορετικό αποτέλεσμα. Πάλι βία θα διδάξεις, είτε είναι με λόγια είτε με πράξεις. Θα τους απομακρύνεις απο την κόρη σου, δεν θα την ξαναπλησιάσουν, τους ίδιους όμως δεν θα τους διορθώσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγώ τουλάχιστον έχω ένα σχέδιο με αρχή μέση και τέλος. Έγραψα ότι θα φρόντιζα, αφού βεβαιωνόμουν ότι ο κίνδυνος δεν με αφορούσε πλέον, για το κοινωνικό έργο που θα έπρεπε να προσφέρει ένας ευνοημένος από τη ζωή προς κάποια παιδιά που οι μεγάλοι αδιαφόρησαν. Ναι, θα τους τάιζα και στο σπίτι μου. Τη βία δεν τη δημιουργώ εγώ σ' αυτήν την κοινωνία. Όσοι ηθικολογούν, ας κάνουν κάτι καλύτερο και μετά το συζητάμε. Πιθανώς υπάρχουν και καλύτερες λύσεις από αυτήν. Όποιος φωτισμένος τις ξέρει, καλοδεχούμενος...
Όσο για το αυτοκίνητο; Δεν θα διανοούντο καν να περάσουν κοντά από το σπίτι μου, χωρίς την άδειά μου. Έχω και φίλους γορίλλες όπως είπε κάποιο τρελλό ποντίκι...

Επιμένουν κάποιοι να διαβάζουν επιφανειακά τα κείμενά μου...Φυσικό είναι. Στην εποχή της εικόνας ζούμε.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Έγραψα ότι θα φρόντιζα, αφού βεβαιωνόμουν ότι ο κίνδυνος δεν με αφορούσε πλέον, για το κοινωνικό έργο που θα έπρεπε να προσφέρει ένας ευνοημένος από τη ζωή προς κάποια παιδιά που οι μεγάλοι αδιαφόρησαν. Ναι, θα τους τάιζα και στο σπίτι μου.

To'ξερα ότι είχες απώτερο σχέδιο:D

Το πήρα απόφαση: το παιδί μου δε θα γίνει "μπούλης". Εκτός από το τέννις (family tradition), θα τα πάω και για μαθήματα αυτοάμυνας. Γιατί, όσο και να λες στα παιδιά σου "πρέπει να είστε δυνατά, να μην φοβάστε να αντισταθείτε αν κάτι σας αδικεί", στη πράξη μπορεί να είναι διαφορετικά.


τα μαθήματα διπλωματίας και υποχώρησης χωρίς απώλειες θα γίνουν πιο μετά:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Σοφή επιλογή αγαπητό μου ποντίκι :D. Οι πολεμικές τέχνες διδάσκουν τη φωτισμένη χρήση της βίας, αφού εντάσσονται στην ίδια φιλοσοφία του Σουν Τζου που σας παρουσίασα. Τα μαθήματα διπλωματίας...απαραίτητα για να μην χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις ποτέ αυτά που έμαθες.
Να μάθεις επίσης στο παιδί σου να παρατηρεί τους ανθρώπους, από την παιδική του ηλικία. Η γλώσσα του σώματος είναι πιο εύγλωτη από τη γλώσσα του στόματος κι έτσι μπορείς να ψυχολογήσεις τον αντίπαλο και να επιλέξεις την κατάλληλη τακτική την κατάλληλη στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top