• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Kάνναβη και παρενέργειες

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
δεν βρίσκω και κακό να γίνεται παροδικά
Εγώ θα πρότεινα συμπληρώματα διατροφής, για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Εγώ θα πρότεινα συμπληρώματα διατροφής, για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.... ;)

Τα συμπληρώματα διατροφής δεν κάνουν κεφάλι... :redface::P

(ωστόσο ας σταματησω εδω την κουβέντα και ας επανελθω οταν δοκιμάσω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θέλω και εγώ να ρωτήσω κάτι.. Αν κάνει κάποιος χασίς μια στο τόσο, υπάρχει περίπτωση εθισμού?
Δες λίγο το διάγραμμα στο παρακάτω post
https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=643551
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Προσωπικά, το βρίσκω απίστευτα υποκριτικό όταν κατηγορούνται αυτοί που κάνουν χασίς από άτομα τα οποία βγαίνουν έξω και πίνουν σχεδόν καθημερινά. Οι περισσότερες έρευνες συμφωνούν ότι το αλκοόλ είναι εξίσου αν όχι περισσότερο επικίνδυνο. Είναι αστείο να λες κάποιον μαστούρη όταν είσαι τύφλα τη μισή εβδομάδα...

Έχω φίλους που το κάνουν μια στο τόσο και δεν έχουν εμφανίσει 'περίεργα' συμπτώματα...
Μάλιστα, ένας φίλος μου που κάνει αρκετά συχνά είναι στον τρίτο χρόνο του phd του τώρα... Δεν κάηκαν τα εγκεφαλικά του κύτταρα λοιπόν...:P

Βέβαια, όταν κάποιος φτάσει στο σημείο να κάνει καθημερινά προφανώς κάτι δεν πάει καλά. Όπως ανέφερε και κάποιος προηγουμένως αν αρχίσεις να πίνεις είτε αλκοόλ είτε μπάφους όταν είσαι μόνος σου τότε μάλλον θα πρέπει να αρχίσεις να ανησυχείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Προσωπικά, το βρίσκω απίστευτα υποκριτικό όταν κατηγορούνται αυτοί που κάνουν χασίς από άτομα τα οποία βγαίνουν έξω και πίνουν σχεδόν καθημερινά. Οι περισσότερες έρευνες συμφωνούν ότι το αλκοόλ είναι εξίσου αν όχι περισσότερο επικίνδυνο. Είναι αστείο να λες κάποιον μαστούρη όταν είσαι τύφλα τη μισή εβδομάδα...

Έχω φίλους που το κάνουν μια στο τόσο και δεν έχουν εμφανίσει 'περίεργα' συμπτώματα...
Μάλιστα, ένας φίλος μου που κάνει αρκετά συχνά είναι στον τρίτο χρόνο του phd του τώρα... Δεν κάηκαν τα εγκεφαλικά του κύτταρα λοιπόν...:P

Βέβαια, όταν κάποιος φτάσει στο σημείο να κάνει καθημερινά προφανώς κάτι δεν πάει καλά. Όπως ανέφερε και κάποιος προηγουμένως αν αρχίσεις να πίνεις είτε αλκοόλ είτε μπάφους όταν είσαι μόνος σου τότε μάλλον θα πρέπει να αρχίσεις να ανησυχείς.


Μισό για να καταλάβω τι λες....:hmm:
Το άλλοθι των μαστούρηδων είναι οι....αλκοολικοί και επειδή "έχεις φίλους" που το κάνουν μια στο τόσο, και ιδιαίτερα έναν που το κάνει συχνότερα αλλά είναι στον 3ο χρόνο του...phd, απενοχοποιήσαμε το χασίς;

Ευτυχώς που προβληματίζεσαι με την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ χρήση (!!) :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Μισό για να καταλάβω τι λες....:hmm:
Το άλλοθι των μαστούρηδων είναι οι....αλκοολικοί και επειδή "έχεις φίλους" που το κάνουν μια στο τόσο, και ιδιαίτερα έναν που το κάνει συχνότερα αλλά είναι στον 3ο χρόνο του...phd, απενοχοποιήσαμε το χασίς;

Ευτυχώς που προβληματίζεσαι με την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ χρήση (!!) :eek:

Μπα. Αυτό που λέει είναι ότι το άλλοθι των φυσιολογικών είναι ότι "είμαστε οκ επειδή οι άλλοι είναι μαστούρηδες".

daemon αν κάθε μέρα έτρωγες από τα mcdonalds ή σουβλάκια η υγεία σου θα επιβαρύνονταν. Επίσης αν κάθε μέρα ξενυχτούσες πάλι θα είχες προβλήματα γιατί απλώς θα υπήρχε αυτό που λένε οι αφρικανοί, υπερβολή. Υπάρχει το συχνό φαινόμενο τους χρήστες χασίς να τους θεωρούν και εκτός παιχνιδιού, αφού είναι ποινικό αδίκημα και αρνητικά φορτισμένη συνήθεια στους περισσότερους, αλλά και η πώληση αλκοόλ ήταν αδίκημα τη δεκαετία του 30' (ή του 20' δε θυμάμαι :P).

Relax and take it easy baby, δεν σε ανάγκασε κανείς να καπνίσεις τέτοιο πράγμα.

Και για να πω και τη γνώμη μου, τελικά δεν αξίζει αν είναι να σε λένε πρεζάκια και να φοβάσαι μη σε πιάσουν οι μπάτσοι καλύτερα να γίνεις τύφλα με ένα μπουκάλι ουίσκι (μιας και είναι και ηθικό)... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Take it easy baby, οκ οδηγείς δε χρειάζεται να προσπαθείς να δικαιολογήσεις την επιλογή σου. ιτς οκεεεει dont worry be happy
Relax and take it easy baby, δεν σε ανάγκασε κανείς να καπνίσεις τέτοιο πράγμα
@fan, κάτι δεν μου κολλάει στον τρόπο που αντιμετωπίζεις ...τις επιλογές των άλλων, στην τρίτη φωτοτυπία (σκέψης σου) θα προσφερθώ να σε βοηθήσω, αφιλοκερδώς! ;)

Μπα. Αυτό που λέει είναι ότι το άλλοθι των φυσιολογικών είναι ότι "είμαστε οκ επειδή οι άλλοι είναι μαστούρηδες"
Πως προκύπτει αυτό (από τα λεγόμενα της angie) θέλεις να μου το αναλύσεις; Για να δούμε και πόσα..."ψάρια πιάνει" το βάθος σκέψης σου :whistle:

Τελικά διαπιστώνω ότι κάποιοι πιπιλάν την καραμέλα και το ευχαριστιούνται κι από πανω! :hmm:
Ωρέ fan, εσύ είσαι έξυπνο παλικάρι, γιατί κολλάς στον αλκοολισμό, και τον χρησιμοποιείς σαν δεκανίκι της μαστούρας; :confused:
Γιατί πέφτεις στη lumben του "ο φερετζές μας μάρανε" ! Ξύπνα δικέ μου, όταν γίνει κάποιος σαν κουφάρι δίχως θέληση και αξιοπρέπεια, γεμάτος τρύπες που αναβλύζουν πύον, γιατί εκεί καταλήγουν με μαθηματική ακρίβεια, και τις π@π@ρί@ς ...η φούντα είναι οκ η πρέζα είναι άλλο, εγώ τα ακούω "βερεσέ"! :mad: Έχει γεμίσει η γη με zompie, που ξεκίνησαν να σκέπτονται το θέμα κάπως έτσι!
Οι εξαρτήσεις "που κάνουν κεφάλι" όπως είπε και ένα ...μέλος, μονοπάτι είναι δίχως παράδρομους και θα σε βγάλει στο "τέλος" θες δεν θες! Άφησε τη θεωρία λοιπόν για άλλα θέματα, γιατί είναι προφανές ότι στο συγκεκριμένο δεν χαμπαριάζεις και πολλά, και μη παίζεις με ένα τόσο σοβαρό θέμα!
Πιστεύεις ότι κάνεις πνεύμα παριστάνοντας τον υπέρμαχο των χασισωμένων, και θα πουν τα....κοριτσάκια ότι ο fan είναι hight on; (λάτρης του ωραίου φύλου κατά δήλωση σου, γαρ ) Άσε, μπορώ να σου μάθω άλλους τρόπους αν θέλεις, που δεν παρασύρουν και ανύποπτους στον....μπάφο!

ΥΓ Αποποινικοποίηση και απενοχοποίηση, είναι δυο διαφορετικές έννοιες, και η διαφορά τους έγκειται βασικά στην συνείδηση ! Μεγάλη....υπόθεση αν το αντιλαμβάνεσαι! ;)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Όπως ανέφερε και κάποιος προηγουμένως αν αρχίσεις να πίνεις είτε αλκοόλ είτε μπάφους όταν είσαι μόνος σου τότε μάλλον θα πρέπει να αρχίσεις να ανησυχείς.

Εγω το ειπα. 8):angelnot:



Λοιπον τι πιστευω εγω...
Καποτε δεν το αποδεχομουν σε αλλους με τιποτα, σημερα εχω βαρεθει να κανω κυρηγματα γιατι καταλαβα, συνειδητοποιησα, ψυχολογησα κι αποδεχτηκα τα εξης:
Γιαυτους που δεν πινουν: (ανηκω σε αυτη τη κατηγορια) Καταρχας οσοι φωναζουν και κατακρινουν τα παιδια που πινουν, πρεπει να το διορθωσουν διοτι σορρυ παιδια, καλυτεροι δεν ειστε. Σιγουρο αυτο. Κατι αλλο κανετε στη ζωη σας που σας καθιστα χειροτερους.
Παντα απο το κακο υπαρχει το χειροτερο και απο το καλο το καλυτερο.

Κανεις δεν μπορει να σου ορισει τι θα κανεις και πως θα το κανεις. Το ατομο το ενηλικο εχει μυαλο και καποια στιγμη οφειλει να το χρησιμοποιησει προς οφελος του και κατα συνεπεια οφελος των ανθρωπων του.
Το αλκοολ και το τσιγαρο ειναι επισης κακα κι εθιστικα.
3. Αν ερθει καποιος κι εμενα και μου πει αρνητικα για το χασις κι οταν βγαινει το χεζει στο αλκοολ θα του πω ''μπαρμπα, καλα τα λες αλλα εσυ εισαι χειροτερος γιαυτο shut the fck up'' και θα το πιστευω.
4. Εχει γινει μοδα, κακα τα ψεμματα. Και η κουτση Μαρια θα πιασει στα χερια της μπαφακι σε καποια φαση. Τι χαζη... οταν δεν ξερει γιατι το κανει και τι κανει(...)
5. Επικινδυνο οταν γινει τροπος ζωης, σταιλ, νοοτροπια. Υπαρχει κοινη γραμμη για ολα τα παιδια που πινουν χασις οταν το χουν κανει τροπο ζωης. Φυσικα και κανουν ο,τι κανουν μονο στον εαυτο τους, ειναι ομως υπερευαισθητοι κι αυτοκαταστροφικοι. Η υπερβολη πως θα ωφελησει? :hmm:Δυστυχως, σε αυτα τα ατομα που το κανουν συστηματικα δε διακρινω καμια δυναμη χαρακτηρα. Κι εχουμε πει, αλλο δυναμικος αλλο δυνατος.

Η μυρωδια του χασις, οταν εχεις κανει πολυ στη ζωη σου εχει γινει αρωμα μοναδικο πλεον. Καποιος που χει πιει πολλα χρονια και το μειωνει η το σταματα, μολις το ξαναμυρισει ή μολις πεσει συναισθηματικα σε καποια φαση της ζωης του, του λειπει το αρωμα αυτο, οποτε οπως καταλαβαινουμε ατομο που χει κανει πολυ μπαφο στη ζωη του, ξαναπεφτει με μεγαλυτερη ευκολια απ'ο,τι θα το εκανε καποιος που θα επινε μια στο τοσο (μια ανα μηνα, δυο ανα 6 μηνο, μια στο χρονο με την παρεα κοκ). To ιδιο ισχυει για το τσιγαρο αλλα και το αλκοολ. Ανθρωποι που επαψαν με δυσκολια να καπνιζουν, μετα απο χρονια σε καποια δυσκολια το αναβουν. Παλι δεν ειναι απολυτο. Καποιοι μεγαλωνοντας δουλευουν πολυ με τον εαυτο τους, αντεχουν και τελικα το σταματουν.

Σε αυτα παιζει ρολο η παρεα. Οταν δεν σου χει γινει τροπος ζωης και χτυπα το καμπανακι πως δεν πρεπει να το κανεις(επειδη ειναι παρανομο, γιατι το παρανομο παντα ερεθιζει, ειναι πειρασμος και μονο η δυναμη χαρακτηρα σε απομακρυνει απο αυτους, θεωριες μου που χω χιλιοαναλυσει στο στεκι)* οταν βρισκεσαι σε παρεα που πινει, θα κανεις. Οταν ομως σου χει γινει νοοτροπια θα βρεις και θα πιεις και μονος, θα πεις καμια φορα και ψεματα σε οσους στην εχουν πει και θα τη βολεψεις μοναχος με το μπαφο στο χερι...εκει πρεπει να αναρωτηθεις... γιατι ειμαι μονος.

Η νοοτροπια λοιπον ειναι επικινδυνη γιατι ειναι απολυτη, εμμονικη και καθηλωτικη. Ενας που την εχει θα εχει τροπους να σε πεισει (εστω να μην μπορεις να πεις περισσοτερα) πως το χασις δεν κανει κακο. Οχι, δεν κανει καλο. Ουτε το αλκοολ κανει καλο ουτε και το τσιγαρο κανει καλο. Ειναι παρα πολυ απλα τα πραματα.

Το χασις δε σε παει παρακατω σε βαρια ναρκωτικα οπως εχει αναφερθει. Πιθανοτητες υπαρχουν αλλα δεν ειναι κανονας.

Καλο ειναι να μη δοκιμαζεται καθολου και το λεω για τον εξης λογο - ειναι υπουλο. Η που θα σε ριξει και θα ξενερωσεις ή που θα σε φτιαξει και ο κινδυνος να το προχωρησεις ειναι μεγαλος. Η που θα το συμπαθησεις δηλαδη η που θα το αντιπαθησεις. Εχει εξοδα χωρις θετικο σκοπο, σε κανει αντικοινωνικο αφου δεν μπορεις να το πιεις και στην καφετερια που θα πινεις το καφεδακι σου που εχουν σαν αποτελεσμα- μοναχικοτητα κι απο πραξη λιγοτερο, λογω απαθειας και παθητικοτητας απεναντι στη ζωη, δυναμη επισης καθολου για αμεσες αποφασεις στη ζωη.
Κι αυτο ερχεται σε αντιθεση ισως του χαρακτηρα του ατομου που μπορει ενδομυχως, μη εχοντας ακομα βγει στην επιφανεια, να ειναι πολυ δυνατος και ισχυρος. Οποτε εκει μεταξυ ατομου και χασις ερχεται μια ριξη και σχεση κοντρας. Πολλες φορες πιστευω πως οσοι ερχονται σε αυτη την κοντρα δε τα γουσταρουν τα ναρκωτικα καθολου κι ομως τα κανουν. Οπως με τις σχεσεις, οπως και με πολλα αλλα στη ζωη.

Δε βρισκω λοιπον τιποτα θετικο στο χασις, πραγματι καιει εγκεφαλλικα κυτταρα οπως συνηθιζεται να λεγεται και σε κανει αργο κι απαθη, ομως μπορω να καταλαβω οσους κανουν.

Λοιπον αστε τα χασισια και ριχτε το στο σεξ και στον ερωτα, στην ουσιαστικη γνωση, στην προσωπικη ανελιξη, στο ταξιδι που θα σε μαθει. Καταπιανοντας απο εξαρτησεις το μονο που μενει ειναι να νιωθεις πολυ πιο συχνα μοναξια και να μενεις πισω, να κυλουν τα χρονια και να ψαχνεσαι οταν πια ειναι αργα, ναι για καποια θεματα ισχυει το ''αργα''.

Επισης, μην ξεχναμε πως ειναι ομορφα με παρεα.
Η ζωη θελει δυναμη, γιατι δεν ειναι ουτε ευκολη, ουτε δικαιη.

No drugs then, only peace and love.♥♥♥

οχι ετσι....(το γαντι βρηκα τι να κανω τωρα?:P)


αλλα ετσι....


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Εγω το ειπα....σορυ παιδια, καλυτεροι δεν ειστε. Σιγουρο αυτο. Κατι αλλο κανετε στη ζωη σας που σας καθιστα χειροτερους
Kαι πριν αλέκτωρ λαλήσει.... :confused:
Με την ίδια λογική, όλα χύμα!!!!!!!!!!!!! Και μετά λες εμένα χυμαδιό! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Kαι πριν αλέκτωρ λαλήσει.... :confused:
Με την ίδια λογική, όλα χύμα!!!!!!!!!!!!! Και μετά λες εμένα χυμαδιό! :P

Κοιτα να δεις Δαιμων, το πα και παραπανω. Καλυτερος πραγματι δεν εισαι αν κατακρινεις οσους πινουν.
Αλλωστε ποιος θα καθορισει τι ειναι σωστο και τι οχι για εναν ενηλικα?:hmm: Εχω υπαρξει απολυτη στο θεμα με το βιασμο της μικρης γιατι ειναι μικρη. Οι ανθρωποι χρειαζονται κατευθυντηριες, οχι κραξιμο. Κι εγω κι εσυ.
Σκοπος ειναι να κατακρινεις ή να προσπαθεις να μπαινεις στη λογικη τους? Μονο μεσω ετσι και θα καταλαβεις και θα βοηθησεις ουσιαστικα. Δεν εχω δει πως εχεις τοποθετηθει. Χυμαδιο τα λες εσυ?
Ε ναι αν ειναι ετσι, χυμαδιο. Ειμαι κι εγω κατά αλλα δεν εχω ερθει να σταυρωσω. Αν θεωρεις αηδιες οσα λεω... τι να πω.. προβλημα σου:P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Mάλλον εγώ έχω πρόβλημα, που δεν καταλαβαίνω που....εστιάζετε! :D
Δεν πειράζει, το πολύ το "κύριε ελέησον" το βαριέται κι ο παπάς! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Μισό για να καταλάβω τι λες....:hmm:
Το άλλοθι των μαστούρηδων είναι οι....αλκοολικοί και επειδή "έχεις φίλους" που το κάνουν μια στο τόσο, και ιδιαίτερα έναν που το κάνει συχνότερα αλλά είναι στον 3ο χρόνο του...phd, απενοχοποιήσαμε το χασίς;

Δεν νομίζω ότι κατάλαβες το σκεπτικό μου... Απλά χαρακτήρισα υποκριτές αυτούς που πίνουν συχνά αλκοόλ όταν κατηγορούν αυτούς που κάνουν συχνά χασίς. Όντας φοιτήτρια περιτριγυρίζομαι από ανθρώπους που πίνουν πολύ οπότε χρησιμοποίησα αυτό το παράδειγμα. Θα μπορούσε να αντικατασταθεί με οποιαδήποτε κατάχρηση. Όσο για τα άλλα παραδείγματα απλά ήθελα να δείξω με έναν πιο 'ανάλαφρο' τρόπο ότι το χασίς δεν σε οδηγεί στην πρέζα! Γενικά, με κάλυψε ο φαντασμένος και η mindcircus.

Τελικά διαπιστώνω ότι κάποιοι πιπιλάν την καραμέλα και το ευχαριστιούνται κι από πανω! :hmm:
Ωρέ fan, εσύ είσαι έξυπνο παλικάρι, γιατί κολλάς στον αλκοολισμό, και τον χρησιμοποιείς σαν δεκανίκι της μαστούρας; :confused:
Γιατί πέφτεις στη lumben του "ο φερετζές μας μάρανε" ! Ξύπνα δικέ μου, όταν γίνει κάποιος σαν κουφάρι δίχως θέληση και αξιοπρέπεια, γεμάτος τρύπες που αναβλύζουν πύον, γιατί εκεί καταλήγουν με μαθηματική ακρίβεια, και τις π@π@ρί@ς ...η φούντα είναι οκ η πρέζα είναι άλλο, εγώ τα ακούω "βερεσέ"! :mad: Έχει γεμίσει η γη με zompie, που ξεκίνησαν να σκέπτονται το θέμα κάπως έτσι!

Ορίστε? Δηλαδή όποιος κάνει χασίς/μαριχουάνα καταντάει πρεζόνι? Τι άλλο θα ακούσω.....
Αν ρίξεις μια ματιά σε αυτά τα στατιστικά θα δεις ότι γύρω στο 4.5% των ελλήνων κάνει χρήση κάναββις. Περίπου 500.000 άτομα δηλαδή... https://www.nationmaster.com/graph/lif_can_use-lifestyle-cannabis-use
Σίγουρα, δεν υποστηρίζεις ότι όλοι αυτοί σύντομα θα 'γεμίσουν τρύπες που αναβλύζουν πύον'....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι κατάλαβες το σκεπτικό μου....
Δεν φημίζομαι για την αντιληπτική μου ικανότητα....:redface:

Αν ρίξεις μια ματιά σε αυτά τα στατιστικά θα δεις
Δεν μου χρειάζονται άλλα καπέλα (όπως λέει και ο ρεμπεσκες) αυτά είναι για τους.... θεωρητικούς των θεωρείων! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Ορίστε? Δηλαδή όποιος κάνει χασίς/μαριχουάνα καταντάει πρεζόνι? Τι άλλο θα ακούσω.....
Αν ρίξεις μια ματιά σε αυτά τα στατιστικά θα δεις ότι γύρω στο 4.5% των ελλήνων κάνει χρήση κάναββις. Περίπου 500.000 άτομα δηλαδή... https://www.nationmaster.com/graph/lif_can_use-lifestyle-cannabis-use
Σίγουρα, δεν υποστηρίζεις ότι όλοι αυτοί σύντομα θα 'γεμίσουν τρύπες που αναβλύζουν πύον'....
Σίγουρα όχι όλοι.Κάποιοι ναι.Αλλά δεν υπάρχουν μόνο τα άκρα:άλλοι θα γίνουν ψυχωσικοί.Άλλοι απλά αντικοινωνικοί,απομονωμένοι.Άλλοι θα πάνε σε ψυχιατρεία,να δουλεύουν κι αυτά...
Το συμπέρασμα είναι ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σίγουρα όχι όλοι.Κάποιοι ναι.Αλλά δεν υπάρχουν μόνο τα άκρα:άλλοι θα γίνουν ψυχωσικοί.Άλλοι απλά αντικοινωνικοί,απομονωμένοι.Άλλοι θα πάνε σε ψυχιατρεία,να δουλεύουν κι αυτά...
Το συμπέρασμα είναι ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.
Στατιστικά δεν έχει αποδεχτεί καμία σχέση μεταξύ των ανθρώπων που καπνίζουν μαριχουάνα και τους χρήστες ηρωίνης. Π.χ. η Ολλανδία, όπως κάθε κράτος που σέβεται τον εαυτό, σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελε να γεμίσει χρήστες ηρωίνης, και όμως επιτρέπει την κατοχή/χρήση/εμπόριο μαριχουάνα.

Άσχετο, με την παραγωγή μαριχουάνας στην Ολλανδία, τι λέει η νομοθεσία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Στατιστικά δεν έχει αποδεχτεί καμία σχέση μεταξύ των ανθρώπων που καπνίζουν μαριχουάνα και τους χρήστες ηρωίνης. Π.χ. η Ολλανδία, όπως κάθε κράτος που σέβεται τον εαυτό, σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελε να γεμίσει χρήστες ηρωίνης, και όμως επιτρέπει την κατοχή/χρήση/εμπόριο μαριχουάνα.

Άσχετο, με την παραγωγή μαριχουάνας στην Ολλανδία, τι λέει η νομοθεσία;
Μα εγώ δε μίλησα καν για ηρωίνη...για ιατρικά αποδεδειγμένες συνέπειες της μαριχουάνα μίλησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μα εγώ δε μίλησα καν για ηρωίνη...για ιατρικά αποδεδειγμένες συνέπειες της μαριχουάνα μίλησα.
Αν η μαριχουάνα σε στέλνει στο ψυχίατρο, τότε το lsd τι κάνει; :P
Anyway, η δουλεία του παραισθησιογόνου είναι ακριβώς αυτή, σε κάποιους αρέσει. Σε κάποιους άλλους αρέσει το θολωμένο κεφάλι από την πίσσα και την νικοτίνη και σε άλλους η ζαλάδα και ο πονοκέφαλος του αλκοόλ.

Τελικά, σε πολλούς ανθρώπους αρέσει η μαύρη διασκέδαση. Και η ειρωνεία είναι ότι "τσακωνόμαστε" ποία μαύρη διασκέδαση είναι καλύτερη.

Υ.γ.: Αυτούς που χρησιμοποιούν την μαριχουάνα για έμπνευση, τους αφήνω έξω. Είναι άλλο θέμα, τεράστιο, είναι άδικο να αναπτυχθεί σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν φημίζομαι για την αντιληπτική μου ικανότητα....:redface:


Δεν μου χρειάζονται άλλα καπέλα (όπως λέει και ο ρεμπεσκες) αυτά είναι για τους.... θεωρητικούς των θεωρείων! ;)

...
Ξες τι λενε για αυτους που πορωνονται και ειναι απολυτοι σε κατι που δε γνωριζουν, ε?
Ειναι πιο επηρρεπεις στο να κυλησουν...:redface::P

with love 'n' peace

:P:)

ps Mηπως να μη συγχεαμε μαριχουανα με ηρωινη και τα τοιαυτα βαρια κι ασηκωτα γιατι δεν εχουν καμμια απολυτως σχεση?:hmm: Η ηρωινη σε στελνει στα θυμαρακια, το χασις ποτε. Αυτο σε χαλάει πιο αργα, καθημερινα και βασανιστικα. Θεωρω πως κοροιδευει τον χρηστη του και τον κανει ο,τι θελει. Πρεπει να γινει κατανοητο πως ολα ειναι εργαλεια κι εμεις τα χειραγωγουμε, οχι αυτα εμας. Το χασις εχει αυτην την καταπληκτικη ικανοτητα, να περιεργαζεται κανονικα και να κοροιδευει αυτον που το καπνιζει. Τι φεικ σχεση.:P Οπως και το αλκοολ, οπως και το τσιγαρο. Οσοι καπνιζουμε (κι εγω καπνιζω πολυ) ειμαστε θυματα μιας τρομερης βιομηχανιας. Τιποτα θετικο.

Που λετε, μη μπερδευουμε μαριχουανα με ηρωινη. Ειναι ναρκωτικο και το μεν και το δε, αλλα ναρκωτικο θεωρειται κι ο ερωτας, να γραψω γιαυτον?:upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top