Μπορεί ένας ψυχολόγος να σε βοηθήσει να αλλάξεις στοιχεία του χαρακτήρα σου;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και φυσικά εννοώ στοιχεία του χαρακτήρα σου που δεν σου αρέσουν. Πχ εγώ πιστευω οτι είμαι αρκετά κακομαθημένη και νευρική και θα ήθελα να το αλλάξω αλλά είναι πολύ δύσκολο να το κάνω μόνη μου. Θα μπορούσε να με βοηθήσει ψυχολόγος να αλλάξω το χαρακτήρα μου; Γίνεται; :worry::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Μια δοκιμή..... (καλά 3-4 δοκιμές:P) θα σε πείσει:bleh:


Μοναχέ, πες στο σελίνι, "νι" :D





αρκεί να θες και εσύ να αλλάξεις, βεβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Μισελάκι μου, ο ψυχολόγος αυτό που μπορεί να κάνει, είναι να σε βοηθήσει να εντοπίσεις κάποια στοιχεία του χαρακτήρα σου και αν προχωρήσεις σε ψυαχανάλυση να σου πεί τους λόγους από όπου και πηγάζουν αυτά(τα στοιχεία του χαρακτήρα σου) κάτι το οποίο δεν θα σου πρότεινα......
Στην δική σου περίπτωση όμως , εσύ η ίδια τα έχεις εντοπίσει και τα γνωρίζεις και μάλιστα τα έχεις αποδεκτή (γι' αυτό κιόλας τα αναφέρεις, πράγμα πολύ δύσκολο)....
Όσον αφορα το γεγονός πως είσαι κακόμαθημένη(καλομαθημένη), αυτό είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να το ελέγξεις εσύ....δεν νομίζω πως μπορεί κάποιος να σε βοηθήσει να "ξεφύγεις", εκτός από σένα.....
Τώρα όσον αφορά τα νεύρα, αυτόπου θα πρότεινα είναι (ίσως να ακουστεί κάπως) να πάς σε μια ομάδα όπου κάνουν κάτι σαν διαλογισμό και που από ότι έχω ακούσει έχει πολύ καλά αποτελέσματα ή να κάνεις pilates (κάνω εγώ και είναι πολύ τελεια και φυσικά ηρεμω πάρα πολύ).....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμμμ το απο πού πηγάζουν αυτά θα με ενδιέφερε πάντως.
Πως να το ελέγξω; Δεν γίνεται, είναι στον τρόπο που σκέφτομαι! Τα νεύρα προσπαθώ να τα ελέγξω, κάτι καταφέρνω αλλά πιστευω πως ένας ειδικός ίσως με βοηθούσε περισσότερο. Είναι και κληρονομικό το θέμα ίσως, κανένας απο τους γονείς μου δεν είναι αυτό που λέμε "ήρεμος άνθρωπος" :/:
Γενικά υπάρχουν κάποια στοιχεία του χαρακτήρα μου που θα ήθελα να αλλάξω...
Το pilates μέθοδος γυμναστικής δεν είναι; Απαπααπαπααααα!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δες το λίγο μεταφυσικά... (τι ζητάω τώρα απ τη Λία ε? :P )
έχεις έρθει στη ζωή για να "μάθεις και να διδάξεις" πραγματα....
μεσα στα πολλά που έχεις να "μάθεις" είναι και καταστάσεις που πηγάζουν μέσα απ τις "κακές" πτυχές του χαρακτήρα σου που πλέον έχεις εντοπίσει (μπραβο σου ;) ) και συνειδητά θα προσπαθήσεις να αλλάξεις...

Θελέι κόπο και χρόνο ... δεν γίνεται απ τη μια στιγμή στην άλλη... θέλει συνειδητή προσπάθεια (το ξέρω καλά, το εχω περάσει αυτό το στάδιο)

Αν σου έλεγα ότι στην ηλικία σου, τσακωνόμουν ανά 10 λεπτα όλο και με κάποιον γιατί δεν μπορούσα να ελέγχω τα νεύρα μου θα με πίστευες?
Αν σου έλεγα ότι για μένα κυκλοφορούσε το "δε σηκώνει μύγα στο σπαθί της" ... "δεν ρίχνει νερό στο κρασι της" κλπ κλπ κλπ θα το πίστευες?
Εγώ... που με θεωρείς απ τα πλέον διπλωματικά άτομα ;) (ευχαριστω κι ολας :redface: )
Αυτό δεν προεκειψε απ τη μια στιγμή στην αλλη... συνηδειτοποίησα όπως και συ κάποια πράγματα και πάλεψα όπως και συ....
Θα έρθει....
Απλά δεν πρέπει να ξεχνας ΠΟΤΕ τους στοχους σου...
Κάθε φορά που θυμώνεις με κάποιον και εξοργίζεσαι, να λές ταυτόχρονα και την ίδια στιγμή την φράση "δεν ειναι εχθρός μου, δεν εχω να μοιρασω τπτ μαζι του"¨
Σιγα σιγα θα σου γινει αυτοματισμός... και σιγα σιγα θα παψεις να εκνευρίζεσαι τόσο πολυ....


Σου έχω ξαναπει νομίζω ότι ειδικά για τα νευρα σου... πηγαζουν απο τον δυναμισμό σου και την λαθεμένη (κατ εμενα φυσικα) εντύπωση που εχεις ότι έχεις την ευθυνη για όλο τον κόσμο και ότι πρεπει όοοοολοι να είναι καλοι άνθρωποι (κατα τα δικά σου πάντα προτυπα και πιστευω)
Αυτό σε κανει ιδιαιτερα επιθετική γιατί βλεπεις ότι ο αλλος... δεν θέλει να κανει "το δικό σου σωστό" και εσυ φυσικα εξοργίσεσαι....
οταν εμπεδώσεις λοιπόν ότι οι άνθρωποι δικαιούνται να κάνουν λάθη για να μάθουν μέσα από αυτα, τότε θα ηρεμίσεις ΄κι όλας λιγο και δε θα θυμώνεις μαζί τους τόσο πολύ ;)

Εννοειται ότι δεν σου κάνω κριτική ε? :P
Απλά είναι παμπολες οι φορες που στα γραπτα σου, βλεπω τον εαυτό μου στην ηλικια σου :)
και για να ειμαι ειλικρινης.... δεν μπορω να πω ότι με χαλάει ;)

Για να τελειωσω.... σε βλέπω εδω και ένα χρόνο περιπου.. και εχεις αλλάξει .... είσαι σε καλό δρόμο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Και φυσικά εννοώ στοιχεία του χαρακτήρα σου που δεν σου αρέσουν. Πχ εγώ πιστευω οτι είμαι αρκετά κακομαθημένη και νευρική και θα ήθελα να το αλλάξω αλλά είναι πολύ δύσκολο να το κάνω μόνη μου. Θα μπορούσε να με βοηθήσει ψυχολόγος να αλλάξω το χαρακτήρα μου; Γίνεται; :worry::hmm:
Εάν μιλάμε για στοιχείο του χαρακτήρα, δηλαδή της προσωπικότητάς σου η απάντηση είναι απλή: ΟΧΙ! Η προσωπικότητα μένει, δυστυχώς, αναλοίωτη με το πέρασμα του χρόνου και μας συντροφεύει μέχρι τα βαθιά γεράματα. Γι'αυτό και οι διαταραχές προσωπικότητας είναι από τις διαταραχές για τις οποίες κατά κανόνα δεν υπάρχει κάποια θεραπεία, πέρα από μερικές φαρμακοθεραπείες για πολύ extreme καταστάσεις. (παρεπιπτόντως, υπάρχει ολόκληρη συζήτηση για το αν αποτελούν διαταραχή τα στοιχεία της προσωπικότητας και το ποια είναι αυτά που μπορεί να θεωρηθούν διαταραχή...)

Εάν όμως μιλάμε για ένα στοιχείο-συμπεριφορά που δεν είναι του χαρακτήρα σου, αλλά οφείλεται σε εξωτερικούς,τρίτους παράγοντες τότε ΝΑΙ. Μπορεί να σε βοηθήσει να βρεις τα αίτια τα οποία σε κάνουν να συμπεριφέρεσαι και να αισθάνεσαι έτσι και να το δουλέψετε για να κάνετε την αλλαγή. Π.χ. Μπορεί να είσαι νευρική γιατί το περιβάλλον σου είναι πολύ απαιτητικό. Όταν ο ψυχολόγος καταλάβει ότι αυτό είναι το αίτιο, ίσως θα κάνει μια οικογενειακού τύπου ψυχοθεραπεία για να μειώσει τις τριβές στο οικογενειακό ή φιλικό σύστημα. (ΜΗΝ μπερδεύετε την ψυχοθεραπεία με την ψυχανάλυση! Καμία σχέση. Ψυχοθεραπεία λέγεται η όποια ψυχολογικού τύπου παρέμβαση πάνω στο άτομο ή την ομάδα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
(ΜΗΝ μπερδεύετε την ψυχοθεραπεία με την ψυχανάλυση! Καμία σχέση. Ψυχοθεραπεία λέγεται η όποια ψυχολογικού τύπου παρέμβαση πάνω στο άτομο ή την ομάδα).


:)
Ποιος την μπέρδεψε μοναχούλη;;;; Κανείς δεν μίλησε για ψυχοθεραπεία!!!!!! :worry: Λάθος;;;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Απλά εσύ ανέφερες πιο πάνω την ψυχανάλυση, η οποία είναι μορφή ψυχοθεραπείας και πολλοί τα μπερδεύουν. Γι'αυτό το τόνισα. Για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις ότι όλους τους στέλνουμε στον καναπέ για να μας αναλύσουν τα παιδικά τους χρόνια! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Και φυσικά εννοώ στοιχεία του χαρακτήρα σου που δεν σου αρέσουν. Πχ εγώ πιστευω οτι είμαι αρκετά κακομαθημένη και νευρική και θα ήθελα να το αλλάξω αλλά είναι πολύ δύσκολο να το κάνω μόνη μου. Θα μπορούσε να με βοηθήσει ψυχολόγος να αλλάξω το χαρακτήρα μου; Γίνεται; :worry::hmm:

Σίγουρα ο ψυχολόγος θα μπορούσε να βοηθήσει...αλλά αυτό που δεν πρέπει να
ξεχνάς (και είμαι σίγουρος ότι το γνωρίζεις) είναι ότι την αλλαγή αυτή εσύ τελικά θα την κάνεις.Μπορεί να χρειαστεί βέβαια να επανεκτιμήσεις ακόμα και την κριτική που κάνεις στον εαυτό σου (είσαι όντως κακομαθημένη και νευρική ή μήπως είσαι απλώς αυστηρή με τον εαυτό σου) ή ίσως χρειαστεί να προσδιορίσεις με μεγαλύτερη ακρίβεια αυτό που θέλεις να αλλάξεις (ποιές συγκεκριμένες αντιδράσεις/συμπεριφορές χαρακτηρίζεις ως δείγματα κακομαθημένου και νευρικού,ποιοί παράγοντες προκαλούν αυτές τις αντιδράσεις και πόσο συχνά εμφανίζονται στη ζωή σου...).Εκτός απ τους πιο ειδικούς....στις αλλαγές αυτές μπορούνε να σε βοηθήσουνε και κάποιοι φίλοι σου.Ωστόσο το αν θα γίνει η αλλαγή αυτή ή όχι...εξαρτάται απ το πόσο αποτελεσματικά μπορείς να κάνεις διάλογο με τον ίδιο σου τον εαυτό (κι ίσως σε αυτό εστιάζεται όλη η εξωγενής βοήθεια που μπορείς να πάρεις) και τελικά να τον πείθεις ότι η αλλαγή αυτή θα του φέρει περισσότερα "κέρδη" απο αυτά που καταφέρνει να αποκτά με τις τακτικές που ήδη χρησιμοποιεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
[Ξεθάβει το θέμα]

Δηλαδή απ' ότι κατάλαβα ένας ψυχολόγος δεν μπορεί σε βοηθήσει/πείσει να αποδεχτείς κάποια στοιχεία του εαυτού σου ή να τα αλλάξεις??? [καταλάβατε γιατι μιλάω:P]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
ανετα αλλαζεις! εισαι σε μια ηλικια που αλλαζουν πολλα στο χαρακτηρα σου.(επισης εισαι και διδυμος:P) Καταρχην ωριμαζεις και αυτο γινεται με την εμπειρια που αποκτας ειτε μεσα απο τη δουλεια/σπουδες σου ειτε απο τις σχεσεις σου με τους ανθρωπους φιλικες ή ερωτικες ή τυπικες.Επισης τα ατομα με τα οποια συναναστρεφεσαι σε επηρρεαζουν ως ενα βαθμο στη συμπεριφορα σου αρα και στο χαρακτηρα σου.Ισως καμια φορα προσπαθεις να δεις τα πραγματα απο την δικη τους οπτικη γωνια για να τους αποδεκτεις και να σε αποδεκτουν καλυτερα και ετσι αλλοτριωνεσαι.Το θεμα ειναι να προσπαθεις να καταλαβαινεις τη συμπεριφορα σου.Και αν αντιλαμβανεσαι κατι το οποιο θελεις να αλλαξει τοτε ειναι ευκολο να αλλαξει λιγη προσπαθεια θελει.Καμια φορα ειναι και η δυναμη της συνηθειας..Γενικα ομως απο οσο σε ξερω εισαι πολυ ανοιχτομυαλο ατομο και αυτα τα ατομα μπορουν πιο ευκολα να αλλαζουν προς το ''καλυτερο''!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
@nikolas17:
Μπορεί να σε βοηθήσει να αποδεχτείς στοιχεία της προσωπικότητάς σου, αλλά ότι και να κάνει δεν μπορεί να σου αλλάξει προσωπικότητα, καθώς αυτή παραμένει σχετικά αμετάβλητη στο πέρασμα του χρόνου. Μπορεί να σε βοηθήσει να αλλάξεις/αποβάλλεις τις σκέψεις/συμπεριφορές που είναι δυσλειτουργικές για εσένα και σου δημιουργούν κάποιου είδους πρόβλημα, μικρό ή μεγάλο και κατά συνέπεια να σου δώσει την δυνατότητα να μεταβάλλεις στο βάθος χρόνου την προσωπικότητά σου μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@nikolas17:
Μπορεί να σε βοηθήσει να αποδεχτείς στοιχεία της προσωπικότητάς σου, αλλά ότι και να κάνει δεν μπορεί να σου αλλάξει προσωπικότητα, καθώς αυτή παραμένει σχετικά αμετάβλητη στο πέρασμα του χρόνου. Μπορεί να σε βοηθήσει να αλλάξεις/αποβάλλεις τις σκέψεις/συμπεριφορές που είναι δυσλειτουργικές για εσένα και σου δημιουργούν κάποιου είδους πρόβλημα, μικρό ή μεγάλο και κατά συνέπεια να σου δώσει την δυνατότητα να μεταβάλλεις στο βάθος χρόνου την προσωπικότητά σου μόνος σου.
Δε νομιζω οτι εννοει κανείς οτι στην κυριολεξια θα σου αλλαξει ο αλλος αμεσα την προσωπικοτητα, αλλά οτι γενικά η βοηθεια του θα φερει αυτο το αποτελεσμα εμμεσα. Υπο αυτην την οπτικη, τα 2 bold ειναι αντιφατικά μεταξυ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
νομίζω οτί αν υπήρχαν ψυχολόγοι διορισμένοι από το κράτος(για τους νέους άνθρωπους) οπού δε θα χρειαζόσουν χρήματα για να τους επισκεφθείς, θα ήταν κάτι που θα μας βοήθαγε...
και μάλλον θα έκανα καμιά επίσκεψη και εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ισως ο ψυχολογος σου προτεινει καποιους τροπους ειτε για να τα αποδεχτεις η να ελεγχεις καπως τα στοιχεια του χαρακτηρα σου που δεν σου αρεσουν...Αν θες θεαματικες αλλαγες το καλυτερο ειναι να επιστρατευσεις τη δικη σου θεληση και τις δικες σσου δυναμεις....Αλλα ολοι εχουμε στοιχεια που δεν μας αρεσουν..Δεν νομιζω πως θα επρεπε να πας σε ψυχολογο για αυτο..Κανεις δεν ειναι τελειος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Πιστεύω μπορεί να σε βοηθήσει, αλλά οσο μεγαλώνεις, είναι όπως τα αθλήματα: θέλει πολλή περισσότερη προσπάθεια για να το αναπτύξεις έως είναι κάτι το μή εφικτό . :/:
 

Guest 963543

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω πιστευω πως δεν μπορει..Ο ψυχολογος,απ'οσο γνωριζω εγω,εξυπηρετει σε ψυχολογικα θεματα. Αρνητικα στοιχεια του χαρακτηρα μας,εχουμε ολοι.. Και αυτο αν μη τι αλλο,ειναι ανθρωπινο και καποιες φορες απαραιτητο.Για καποιον ενα δικο μας αρνητικο, μπορει να ειναι λαθος,αλλα απο την αλλη,εμας τους ιδιους να μας προστατευει.. Τα αρνητικα στοιχεια,ειναι παραξηγημενα.. Οφελουν,εξυπηρετουν και κυριως,οριοθετουν...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top