Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ελα τωρα μωρε Χιμ, σαν κρεας. Ε βεβαια στην αρχη σε βλεπει σα κρεας, αμα εισαι κι εντυπωσιακη. Δεν ειναι κακο. Αμα δε σε ξερει σαν ανθρωπο, σαν τι θα σε δει?
Ε με τον καιρο αν σε γνωρισει καλυτερα η θα σε ερωτευτει ή θα μεινει στα του εντυπωσιασμου ή θα ξενερωσει.
Κι εμεις ετσι λειτουργουμε, μονο που εμεις ως γυναικες, στο πισω μερος του κεφαλιου μας βλεπουμε τον ανδρα σαν υποψηφιο πατερα των παιδιων μας. Εγω οχι σιγουρα, μιλω για το μεγαλυτερο ποσοστο του γυναικειου πληθυσμου.

Εγώ θεωρώ τεράστια προσβολή να με βλέπει κάποιος σαν κρέας.:worry:

Δε θέλω να τραβάω κάποιον με την εξωτερική εμφάνιση - ακόμα κι αν ήμουν η Αντζελίνα δε θα το ήθελα αυτό. Αυτός που θα μου δώσει την αίσθηση οτι με βλέπει σαν κρέας, έχει φάει σουτ.

Και όχι, εγώ δε λειτουργώ έτσι. Αν δε νιώσω συναισθήματα για κάποιον δεν πάει το μυαλό μου στο σεξ. Είμαι απόλυτη σε αυτό. Άσε που δε βλέπω το σεξ σαν σεξ αλλά σαν έρωτα, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Κι επειδή κάποιος θα μου την πει στάνταρ γι' αυτό, προφανώς κι έχω δει κάποιο ωραίο παιδί κι έχω πει "ω ρε μάνα μου, να σε βάλει κάτω αυτός". Αλλά η σκέψη μένει εκεί. Δεν το έχω κάνει ποτέ πράξη με κάποιον που δεν ξέρω και δε νιώθω κάτι γι' αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε περίπου 1 χρόνο πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.


δε συμφωνω με τη νεα μοδα που εχει ξεσπασει στο στεκι. :confused:
ποιος ο λογος να ψαχουλευει καποιος παλαιοτερες δημοσιευσεις και να τις σχολιαζει?

mind, κουκλιτσα μου, και γω ελπιζω οτι ισχυει η παραπανω σημειωση στο ποστ σου και οτι εχεις αλλαξει γνωμη περι σεξ και πληρωμης του καφε. αν και δε θελω να πιστευω πως το εννοουσες ετσι οπως το εθεσε η χιμελα οτι το εννουσες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Οκ, ο καθένας προφανώς τα βλέπει διαφορετικά. Αλλά όταν λέμε πως σε βλέπει σαν κρέας, προφανώς δεν εννοούμε πως θέλει ΜΟΝΟ να σε ρίξει στο κρεβάτι (φαντάζομαι δηλαδή). Άλλωστε αν ήθελε μόνο αυτό, δεν θα σου ζητούσε να βγείτε κι αν στο ζητά μόνο ελπίζοντας πως μετά από δύο ώρες συζήτησης θα μπορέσει να σε πείσει, τότε είναι στο χέρι σου να διαχειριστείς την κατάσταση όπως θες και είτε να πας (αν αυτό θες) είτε όχι (και να μην τον ξαναδείς και ποτέ ή ό,τι αποφασίσεις).

ΑΛΛΑ αποκλείεται να μη θέλει καθόλου να σε πηδήξει. Δηλαδή σόρρυ αλλά αν δεν θέλει καθόλου, τότε ή δεν είναι ερωτικό το ραντεβού ή κάτι δεν πάει καλά με τον τύπο. Όπως κι εσύ όσο και να μη σκέφτεσαι συγκεκριμένα το σεξ, προφανώς θα σκέφτεσαι αν θα ταιριάζατε σαν ζευγάρι, πόσο σου καλύπτει όσα ψάχνεις και άλλα.

Τα δύο φύλα είναι διαφορετικά και υπάρχει σοβαρός λόγος που είναι διαφορετικά. Το να πιστεύεις πως ένας άντρας στο πρώτο ραντεβού δεν έχει σκεφτεί καθόλου πως θα ήσουν στο κρεβάτι ..ε, μου φαίνεται τρελό, σόρρυ. :)

ΥΓ: Προσωπικά σκάω στα γέλια με την ιδέα πως οι άντρες ξαφνικά γίνονται σαν τις περισσότερες γυναίκες στο θέμα του σεξ. Πάει το ανθρώπινο είδος, θα εκλείψει και για όλα θα φταίει ο ..πονοκέφαλος :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Συγνωμη Χιμ, αλλα νομιζω ζεις εκτος πραγματικοτητας. Τουλαχιστον απο οσα λες. Τη λεξη κρεας μην την βλεπεις απαραιτητα σαν κατι κακο.
Ειναι επειδη εισαι πχ ωραια κοπελα κι ο αλλος δειχνει ενδιαφερον. Εγω ετσι το χω εκλαβει δηλαδη. Καταλαβαινω ποτε ενας αντρας με κοιτα ερωτικα και ποτε οχι.
Κι εγω ρομαντικη ειμαι και συναισθηματικη, αλλα καποια πραματα φωναζουν απο μακρια. Το χα βαλει σε αλλο θεμα αλλα θα το ξαναβαλω γιατι ισως δεν το χεις δει.

'' Στην επιλογη ερωτικου συντροφου, υπαρχουν αποδειξεις οτι οι ανδρες δινουν μεγαλυτερη σημασια στην εξωτερικη εμφανιση απο οσο οι γυναικες'' (Berscheid & Walster, 1978 ) , ενω ''στην επιλογη μιας μακροχρονιας συντροφικής σχεσης, οι γυναικες δινουν μεγαλυτερη σημασια στην κοινωνικη θεση κι αξιοπιστια (Hendrick et al., 1984)

♦Εξελικτική Ψυχολογία (δε τα λεω μονο εγω, ασχετως πως συμφωνω)

Γενικα διαφωνουμε εμεις σε πολλα, ειτε με τις σχεσεις, ειτε με τους γαμους, ειτε με τα παιδια, ακομα και για τα ραντεβου διαφωνουμε.
Δεν ξερω και δε νομιζω να μπορω να εχω κατι αλλο να σου πω. Περαν αυτου, μην κολλας σε κομματια ''λογου'', οπως εκανες με το δικο μου.
Δες ολο το θεμα και δες την αποψη. Κι επειτα αφου διαφωνεις καθετα, γιατι με ρωτας παραπανω πραματα, απο περιεργεια η απο ενδιαφερον μηπως πω κατι διαφορετικο που θα σου αλλαξει την αντιληψη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ τεράστια προσβολή να με βλέπει κάποιος σαν κρέας.:worry:

Δε θέλω να τραβάω κάποιον με την εξωτερική εμφάνιση - ακόμα κι αν ήμουν η Αντζελίνα δε θα το ήθελα αυτό. Αυτός που θα μου δώσει την αίσθηση οτι με βλέπει σαν κρέας, έχει φάει σουτ.

Και όχι, εγώ δε λειτουργώ έτσι. Αν δε νιώσω συναισθήματα για κάποιον δεν πάει το μυαλό μου στο σεξ. Είμαι απόλυτη σε αυτό. Άσε που δε βλέπω το σεξ σαν σεξ αλλά σαν έρωτα, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

και εδω ναι βγαινεις οφ. που κολλαει το πως λειτουργεις εσυ στο σεξ και το πως λειτουργει η μαιντ. ας υποθεσουμε οτι εσυ κανεις σεξ μονο ερωτευμενη ενω h mind (οπως και πολυς αλλος κοσμος θαρρω) κανει και επειδη απλα της αρεσει καποιος. ακομα και να ισχυει αυτο, δε μας αφορα και δεν εχει σχεση με το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deviance

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Παλιά οι άντρες πληρώνανε γιατί οι γυναίκες μένανε σπίτι οπότε no work no money τώρα όμως δουλεύετε υπάρχει ισότητα και μοχθείτε για αυτήν την ισότητα γιατί λοιπόν στο οικονομικό δεν θέλετε ισότητα? Δεν λέω και βεβαία να πληρώσει στο πρώτο ραντεβού ο άντρας και σε αρκετά μετέπειτα και μένα μου αρέσει να πληρώνω γιατί εν μέρη δείχνει και φροντίδα etc προς την εκάστοτε σύντροφο αλλά το να μην κάνεις έστω κίνηση η το να απαιτείς να πληρώνει ο άλλος είναι αν μι τι άλλο γυφτιά :P Εμείς δηλαδή στον δρόμο τα βρίσκουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Ωραία, ως άνδρας έχω επίσημα μπερδευτεί.

Από τη μία είναι τόσο καλά εδραιωμένο το γεγονός ότι πρέπει να προσφερθώ να πληρώσω που ρισκάρω να με χαρακτηρίσουν τσίπη μόνο και μόνο επειδή δεν κάνω κίνηση.
Από την άλλη αν κάνω κίνηση βλέπω την κοπέλα σαν κρέας και θέλω απαραίτητα να τη ρίξω στο κρεββάτι που είναι μεμπτό.
Θα το κάνω link αυτό στο επόμενο θέμα "που πήγαν οι αντρες" / "δεν υπάρχουν ανδρες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως είναι πλέον τόσο εδραιωμένο αυτό που αν δεν προσφερθεί να πληρώσει, μπορει μεν να μην με ενοχλήσει καθόλου (honestly), αλλά θα αναρωτηθώ μήπως δεν ενδιαφέρεται, ακριβώς επειδή οι περισσότεροι άντρες πιστευούν ότι αν ενδιαφέρονται πρέπει να το κάνουν. :P
Βέβαια σιγά το πρόβλημα, αυτό λύνεται εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εγω αναρωτιεμαι για το ποσο αφελης μπορει να ειναι καποιος που σκεφτεται πως επειδη με κερασε ενα και δυο και τρια φαγητα/ποτα, σημαινει οτι θα με γ@μησει κιολας...
Ελα Δια και Αθηνα κι ολο το Δωδεκαθεο μαζι.
Κι εαν καποιες το κανουν μονο και μονο γιατι τις κερνουν, ε μαλλον "το" εκει πανω ειναι ακατοικητο.


Πάντως είναι πλέον τόσο εδραιωμένο αυτό που αν δεν προσφερθεί να πληρώσει, μπορει μεν να μην με ενοχλήσει καθόλου (honestly), αλλά θα αναρωτηθώ μήπως δεν ενδιαφέρεται, ακριβώς επειδή οι περισσότεροι άντρες πιστευούν ότι αν ενδιαφέρονται πρέπει να το κάνουν. :P
Βέβαια σιγά το πρόβλημα, αυτό λύνεται εύκολα.

Να μην αναρωτιεσαι, διοτι πληρωνουν και αυτοι που δε σε/με/την βλεπουν γκομενικα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Να μην αναρωτιεσαι, διοτι πληρωνουν και αυτοι που δε σε/με/την βλεπουν γκομενικα...:P

LOL ναι, δεν είπα ότι είναι και ικανή συνθήκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.




Όποιος κάνει πρώτος την πρόταση - ραντεβού,
κερνάει.

Όταν κάνουν σχέση τα μοιράζονται.

Όταν παντρευτούν,
κερνάει ο άντρας απο το κοινό ταμείο.





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
'' Στην επιλογη ερωτικου συντροφου, υπαρχουν αποδειξεις οτι οι ανδρες δινουν μεγαλυτερη σημασια στην εξωτερικη εμφανιση απο οσο οι γυναικες'' (Berscheid & Walster, 1978 ) , ενω ''στην επιλογη μιας μακροχρονιας συντροφικής σχεσης, οι γυναικες δινουν μεγαλυτερη σημασια στην κοινωνικη θεση κι αξιοπιστια (Hendrick et al., 1984)

♦Εξελικτική Ψυχολογία (δε τα λεω μονο εγω, ασχετως πως συμφωνω)

Καθόλου κολακευτική άποψη για το γυναικείο φύλο πάντως η άποψη της εξελικτικής Ψυχολογίας, δηλαδή με άλλα λόγια λέει ότι οι γυναίκες είναι περισσότερο ιδιοτελείς και συμφεροντολόγες, άμα δηλ. κάποιος είναι κακάσχημος αλλά φτιαγμένος κοινωνικά και αξιόπιστος, θα παραβλέψουν το κακάσχημος και θα τρέξουν κατά πάνω του. Κάτι παρόμοιο είχα γράψει κι εγώ, αν και δεν είχα υπόψην μου αυτό το πόρισμα της Εξελικτικής όταν το έγραψα, κρίνοντας από τον εαυτό μου, ότι τα πάντα μπορώ να παραβλέψει ένας άντρας (συμπεριλαμβανομένου και εμού) σε μια γυναίκα, εκτός από την ασχήμια, ενώ αντίθετα οι γυναίκες συνήθως ζητούν τον ουρανό με τ'αστρα, και δυστυχώς τις περισσότερες φορές χωρίς να τους αξίζει ούτε ένα άστρο του ουρανού. Αξιολύπητες οι ιδιοτελείς και συμφεροντολόγες γυναίκες, καθώς και οι τρακαδόροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Εγω αναρωτιεμαι για το ποσο αφελης μπορει να ειναι καποιος που σκεφτεται πως επειδη με κερασε ενα και δυο και τρια φαγητα/ποτα, σημαινει οτι θα με γ@μησει κιολας...

Καμία γυναίκα δεν το σκέφτεται αυτό. Ενώ είναι παράλογο να θεωρήσεις τη συνθήκη ικανή δεν μπορείς να φανταστείς από πόσες έχω ακούσει απ έξω απ έξω οτι τη θεωρούν αναγκαία. Για να μας πείς οτι διαφωνείς δηλαδή πρέπει να μας πεις οτι ένας που θα περιμένει πάντα να πάει μισός μισός ο λογαριασμός απο την πρώτη φορά και δεν θα κάνει κίνηση να πληρώσει δεν τρώει ποινή στο θέμα "βαθμολογία ως ερωτικός σύντροφος".

"Δεν έχει γιατί, έτσι πρέπει", "ε δε θα αντιστραφούν και οι ρόλοι", "ε πώς δε δείχνει κατι, δείχνει"
Αυτά ειναι quotes από γυναίκες επι του θέματος.

Εν κατακλείδι: υπάρχει μια, έστω μικρή, μερίδα που το πιστεύει, υπάρχει μια μεγαλύτερη μερίδα που ενώ δεν πιστεύει οτι πρέπει να γίνει έτσι κακοχαρακτηρίζει την απουσία της πρακτικής γιατί θεωρεί δεδομένο ότι πιστεύεις ότι το πιστεύει (είναι όσες λένε "ναι θέλω να κάνει κίνηση τουλάχιστον"), και τα δύο αυτά ενισχύουν τη συμπεριφορά αυτή που ενισχύει τα ίδια σε μια μορφή κοινωνικής συμπεριφορικής ανατροφοδότησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καμία γυναίκα δεν το σκέφτεται αυτό. Ενώ είναι παράλογο να θεωρήσεις τη συνθήκη ικανή δεν μπορείς να φανταστείς από πόσες έχω ακούσει απ έξω απ έξω οτι τη θεωρούν αναγκαία. Για να μας πείς οτι διαφωνείς δηλαδή πρέπει να μας πεις οτι ένας που θα περιμένει πάντα να πάει μισός μισός ο λογαριασμός απο την πρώτη φορά και δεν θα κάνει κίνηση να πληρώσει δεν τρώει ποινή στο θέμα "βαθμολογία ως ερωτικός σύντροφος".

"Δεν έχει γιατί, έτσι πρέπει", "ε δε θα αντιστραφούν και οι ρόλοι", "ε πώς δε δείχνει κατι, δείχνει"
Αυτά ειναι quotes από γυναίκες επι του θέματος.

Εν κατακλείδι: υπάρχει μια, έστω μικρή, μερίδα που το πιστεύει, υπάρχει μια μεγαλύτερη μερίδα που ενώ δεν πιστεύει οτι πρέπει να γίνει έτσι κακοχαρακτηρίζει την απουσία της πρακτικής γιατί θεωρεί δεδομένο ότι πιστεύεις ότι το πιστεύει (είναι όσες λένε "ναι θέλω να κάνει κίνηση τουλάχιστον"), και τα δύο αυτά ενισχύουν τη συμπεριφορά αυτή που ενισχύει τα ίδια σε μια μορφή κοινωνικής συμπεριφορικής ανατροφοδότησης.

Ή εσυ τα εχεις γραψει λιγο μπερδεμενα ή εγω χαζεψα...:redface:
Σε εχασα...
Θεωρουν πολλες αναγκαια συνθηκη το να τις κερνουν, εαν θελουν να φικι-φικι?

"Για να μας πείς οτι διαφωνείς δηλαδή πρέπει να μας πεις οτι ένας που θα περιμένει πάντα να πάει μισός μισός ο λογαριασμός απο την πρώτη φορά και δεν θα κάνει κίνηση να πληρώσει δεν τρώει ποινή στο θέμα "βαθμολογία ως ερωτικός σύντροφος". "
Εδω με ρωτας?

Τελος παντων, εμενα το μονο που θα μου δειξει η κινηση να κερασει καποιος, ειναι οτι δεν ειναι τσιπης και αυτο βεβαια επικυρωνεται εν συνεχεια. Η μια φορα ισον καμμια.
Γενικοτερα αρεσκομαι στο να κερναω και αισθανομαι πιο ανετα να το πραττω εγω παρα ο αλλος σε μενα.
Στην περιπτωση ομως που καταλαβω οτι καποιος περιμενει το "αυτο" και οτι γενικοτερα εχουν καβουρια οι τσεπες του, ενω ειναι γεματες, τρωει σουτ και παντα σκοραρω...
Οχι βεβαια γιατι εχω την οποια αναγκη, αλλα επειδη εγω ειμαι αλλιως και αδυνατω να συναναστρεφομαι με τσιγκουνιδες, ανεξαρτητως φυλου. Για μενα η τσιγκουνια ειναι καταντια με "Κ" κεφαλαιο και απο τα χειροτερα αρνητικα στοιχεια ενος χαρακτηρα, με το οποιο δε θα μπορουσα να συμβιβαστω ποτε. Την κτητικοτητα π.χ μπορω να τη χειριστω, την τσιγκουνια, σε καμμια των περιπτωσεων.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Όταν παντρευτούν,
κερνάει ο άντρας απο το κοινό ταμείο.

Αυτό πάλι από που προκύπτει;

Εν κατακλείδι: υπάρχει μια, έστω μικρή, μερίδα που το πιστεύει, υπάρχει μια μεγαλύτερη μερίδα που ενώ δεν πιστεύει οτι πρέπει να γίνει έτσι κακοχαρακτηρίζει την απουσία της πρακτικής γιατί θεωρεί δεδομένο ότι πιστεύεις ότι το πιστεύει (είναι όσες λένε "ναι θέλω να κάνει κίνηση τουλάχιστον"), και τα δύο αυτά ενισχύουν τη συμπεριφορά αυτή που ενισχύει τα ίδια σε μια μορφή κοινωνικής συμπεριφορικής ανατροφοδότησης.

Εγώ πάντως δεν είπα ότι το κακοχαρακτηρίζω, απλά θα με έπιαναν οι ανασφάλειες μου "βρε μήπως δεν είναι ραντεβού και παρανόησα;" "βρε μήπως έχω καταλάβει λάθος ότι του αρέσω;" κοκ.
Βέβαια αυτό στο χέρι του είναι να το ανατρέψει αργότερα (ή νωρίτερα, ώστε να μην αναρωτηθώ καν), γι'αυτό έγραψα και ότι "σιγά το πρόβλημα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Αυτό πάλι από που προκύπτει;
αν καταλαβα καλα εννοει οτι απλα πληρωνει ο αντρας σαν κινηση ενω στην ουσια τα χρηματα τα εχουν σε κοινο ταμειο... εγω ετσι το αντιλαμβανομαι τουλαχιστον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
αν καταλαβα καλα εννοει οτι απλα πληρωνει ο αντρας σαν κινηση ενω στην ουσια τα χρηματα τα εχουν σε κοινο ταμειο... εγω ετσι το αντιλαμβανομαι τουλαχιστον..
Ναι δεν ρώτησα τι εννοεί, ρώτησα από που προκύπτει αυτό και γιατί.
Πόσα κιλά κόμπλεξ δηλαδή κουβαλάνε άντρες που θεωρούν ότι ΠΡΕΠΕΙ να φαίνεται ότι πληρώνουν ακόμη κι αν τα χρήματα είναι από κοινό ταμείο; Μην τους υποτιμήσει ο σερβιτόρος; WTF?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
κερνας παντα εσυ.
αν εισαι φοιτητης,ανεργος ή εχεις καποιο οικονομικο προβλημα κερναω εγω.
αν εχεις φραγκα---εννοω πολλα λεφτα, πλουσιος, πολυ ανετος, οχι αν πηρες το μηνιατικο--- και δε κερνας εισαι τσιγγουνης ή κομπλεξικος με τα λεφτα.
αν δεν εχω ουτε εγω ουτε εσυ δε πειραζει, ελα να κανουμε μια βολτα παραλια,εχει κατι ωραια παγκακια και ετσι σε γουσταρω ακομα πιο πολυ!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ναι δεν ρώτησα τι εννοεί, ρώτησα από που προκύπτει αυτό και γιατί.
Πόσα κιλά κόμπλεξ δηλαδή κουβαλάνε άντρες που θεωρούν ότι ΠΡΕΠΕΙ να φαίνεται ότι πληρώνουν ακόμη κι αν τα χρήματα είναι από κοινό ταμείο; Μην τους υποτιμήσει ο σερβιτόρος; WTF?

Δυστυχως αυτου του ειδους οι κοινωνικες προκαταληψεις και στεροτυπα αναπαραγονται ακομα και σημερα...
Εμενα εχει τυχει μπροστα μου (ισως το εχω αναφερει ξανα), οπου πληρωνε ο φιλος της κολλητης μου, για να φανει και μετα τα επαιρνε τα χρηματα κυριολεκτικα κατω απο το τραπεζι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Σε εχασα...
Θεωρουν πολλες αναγκαια συνθηκη το να τις κερνουν, εαν θελουν να φικι-φικι?

"Για να μας πείς οτι διαφωνείς δηλαδή πρέπει να μας πεις οτι ένας που θα περιμένει πάντα να πάει μισός μισός ο λογαριασμός απο την πρώτη φορά και δεν θα κάνει κίνηση να πληρώσει δεν τρώει ποινή στο θέμα "βαθμολογία ως ερωτικός σύντροφος". "
Εδω με ρωτας?
Δε ρωτάω αναγκαστικά εσένα, απ ότι καταλαβαίνω μάλλον δεν θεωρείς παράγοντα το κέρασμα καθόλου.
Και ναι, στην πρώτη ερώτησή σου πολλές απορρίπτουν οποιαδήποτε ρομαντική συνέχεια αν δεν γίνει κίνηση για κέρασμα, ενώ συμφωνούν μαζί σου οτι το γεγονός οτι τις κέρασε κάποιος δεν του δίνει δικαιώματα. Μάλιστα σε μία απ αυτές τις συζητήσεις καταλήξαμε να τσακωνόμαστε αν το σωστό είναι "φαλλοκράτησσα" η "φαλλοκράτειρα" :P
Τελικά μια τέτοια κάνει ζημιά στο φεμινιστικό κίνημα όσο 100 άντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top