Έφυγε η Βίκυ Μοσχολιού...

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Έσβησε χθές μετά από σκληρή μάχη δύο χρόνων με την επάρατη νόσο, η μεγάλη κυρία του ελληνικού λαϊκού τραγουδιού, η Βίκυ Μοσχολιού. Η αγαπημένη ερμηνεύτρια άφησε την τελευταία της πνοή το πρωί στο ιδιωτικό νοσοκομείο "ΥΓΕΙΑ", όπου νοσηλευόταν.


Η καλλιτεχνική της πορεία

Η Βίκυ Μοσχολιού γεννιέται το 1943 στο Μεταξουργείο. Στο πάλκο ανεβαίνει σε ηλικία μόλις 19 ετών, το 1962, τραγουδώντας στην "Τριάνα του Χειλά", δίπλα στο Γρηγόρη Μπιθικώτση και τη Δούκισσα. Όλοι τότε, σωστά, όπως αποδείχτηκε, προέβλεπαν, ότι ξεκινά η καριέρα μιας μεγάλης τραγουδίστριας. Εκείνη από την πλευρά της δήλωνε ευτυχής, που ξεκινήσει την καριέρα της δίπλα στη Δούκισα και το Γρηγόρη Μπιθικώτση. Δύο χρόνια αργότερα, η καριέρα της εκτοξεύεται, όταν ο Μπιθικώτσης τη συστήνει στο Σταύρο Ξαρχάκο για το τραγούδι "Χάθηκε το φεγγάρι" στην ταινία "Λόλα". Η ερμηνεία της στο κομμάτι αυτό θα αποτελέσει μια ξεχωριστή και αξέχαστη σελίδα στην ιστορία του ελληνικού λαϊκού τραγουδιού.

Από εκείνη τη στιγμή πραγματοποιεί συνεργασίες με όλους τους μεγάλους συνθέτες: Ξαρχάκο, Σπανός, Ζαμπέτας, Καλδάρας, Μούτσης, Θεοδωράκης, Κουγιουμτζής, Τσιτσάνη, Βαμβακάρη.

Παράλληλα, δύο νυχτερινά κέντρα παίρνουν το όνομά τους από τα τραγούδια της: "Τα ξημερώματα" και "Τα Δειλινά".

Στις αρχές της δεκαετίας του '60 η Βίκυ Μοσχολιού αρχίζει συναυλίες με το Σταύρο Ξαρχάκο και το Γρηγόρη Μπιθικώτση σε όλη την Ελλάδα, ενώ το 1968 πραγματοποιεί με δικά της έξοδα, την πρώτη μεγάλη συναυλία Έλληνα καλλιτέχνη στην Κύπρο.

Το 1967 η μεγάλη λάϊκή ερμηνεύτρια παντρεύεται με τον ποδοσφαιριστή του Παναθηναϊκού, Μίμη Δομάζο. Ο γάμος τους μονοπωλεί τα πρωτοσέλιδα όλων των τα περιοδικών της εποχής.

Καρπός του μεγάλου αυτού έρωτα, ο οποίος, ωστόσο, κατέληξε σε διαζύγιο, είναι δύο κόρες, που τα τελευταία χρόνια την έκαναν και γιαγιά.


Απο pathfinder.gr
Έφυγε και η Βίκυ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Πάντα όταν φεύγει κάποιος κακό είναι. Κρίμα. Αυτο που είναι πιο λυπηρό όμως είναι η επανάληψη που γίνεται απο τα μέσα κάθε φορά που γίνεται κάτι τέτοιο. Θα μιλήσουν καλλιτέχνες, θα δείξουν την κηδεία, θα μπούν οι ίδιο τίτλοι και μετά δεν θυμούνται τίποτα απολύτως, μετά απο 2 εβδομάδες ουτε καν το θυμόμαστε. 2 χρόνια βασανιζόταν η γυναίκα και οι αναφορές ήταν ελάχιστες. Τι να πεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Παιδια εγω γιατι αυτην δεν την εχω ακουσει ποτε; Συγουρα ειναι κριμα που χαθηκε, αλλα εγω δεν εστανομαι οτι χαθεικε κανεις μια και δεν ξερω καν πια ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Παιδια εγω γιατι αυτην δεν την εχω ακουσει ποτε; Συγουρα ειναι κριμα που χαθηκε, αλλα εγω δεν εστανομαι οτι χαθεικε κανεις μια και δεν ξερω καν πια ειναι...

Είσαι πιο μικρός,γι'αυτό....;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Μεγάλη απώλεια για τον χόρο του τραγουδιού στην Ελλάδα... ελπίζω να μην το εμπορευματοποιήσουν και αυτό!

Γειά σου Βίκυ Μοσχολιού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top