Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Θα τον ρωτούσα όμως, αφού δεν θέλει να κάνει παιδιά, γιατί θέλει να υιοθετήσει ;

Γιατί όλοι οι γκέυ θέλουν να μοιάζουν με στρέιτ; Λέω τώρα, μήπως είναι αυτή η απάντηση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Γιατί όλοι οι γκέυ θέλουν να μοιάζουν με στρέιτ; Λέω τώρα, μήπως είναι αυτή η απάντηση....

Άσε να απαντήσουν οι γκέυ και οι σύν αυτών, έστω δικηγορώντας αντ'αυτών και ύστερα αποφασίζουμε αν ...............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όχι, προσωπικά εγώ δεν τον χαρακτηρίζω μίασμα .
Θα τον ρωτούσα όμως, αφού δεν θέλει να κάνει παιδιά, γιατί θέλει να υιοθετήσει ;
Για τον ίδιο λόγο που αν η γυναίκα σου ήταν στείρα δεν θα την παρατούσες για να πας με κάποια άλλη που μπορεί να κάνει παιδιά, αλλά πιθανότατα θα υιοθετούσατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,003 μηνύματα.
Γιατί όλοι οι γκέυ θέλουν να μοιάζουν με στρέιτ; Λέω τώρα, μήπως είναι αυτή η απάντηση....

:eek: Όχι, η απάντηση είναι οτι θέλουν κι αυτοί να έχουν ίσα και ίδια δικαιώματα με όλους τους υπόλοιπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
:eek: Όχι, η απάντηση είναι οτι θέλουν κι αυτοί να έχουν ίσα και ίδια δικαιώματα με όλους τους υπόλοιπους.

Εσένα τώρα, σε ποιά κατηγορία να σε κατατάξουμε ;
Στους γκέυ, στους συμπαθούντες τους γκέυ ή στους δικηγορούντες αντί αυτών ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εσένα τώρα, σε ποιά κατηγορία να σε κατατάξουμε ;
Στους γκέυ, στους συμπαθούντες τους γκέυ ή στους δικηγορούντες αντί αυτών ;
Δεν το κατάλαβα αυτό :hmm: Όποιος θέλει να απαντήσει στο κοινωνικής φύσεως αυτό θέμα, θα πρέπει να επιδεικνύει πιστοποιητικό σεξουαλικών φρονημάτων; :confused:
Εσένα σε ποια κατηγορία να σε κατατάξουμε δηλαδή; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Γιατί όλοι οι γκέυ θέλουν να μοιάζουν με στρέιτ; Λέω τώρα, μήπως είναι αυτή η απάντηση....
Άσε να απαντήσουν οι γκέυ και οι σύν αυτών, έστω δικηγορώντας αντ'αυτών και ύστερα αποφασίζουμε αν ...............


Δεν το κατάλαβα αυτό :hmm: Όποιος θέλει να απαντήσει στο κοινωνικής φύσεως αυτό θέμα, θα πρέπει να επιδεικνύει πιστοποιητικό σεξουαλικών φρονημάτων; :confused:
Εσένα σε ποια κατηγορία να σε κατατάξουμε δηλαδή; :confused:
Σε αυτούς οι οποίοι είναι προφανές οτι δεν υπάρχει καμία περίπτωση εδώ μέσα να έχουν τα ίδια δικαιώματα με κάποιους άλλους.
Σε αυτούς οι οποίοι δεν μπερδεύουν τα ανθρώπινα δικαιώματα με εφευρέσεις δικαιωμάτων που ανακύπτουν απο τις σεξουαλικές προτιμήσεις μιας μερίδας ανθρώπων .
Πάντως μου προξενεί εντύπωση η αμοιβαιότητα στην στήριξη αποφεύγοντας να τοποθετηθείτε επι της ουσίας μάλιστα .

Επισημαίνω δε την απουσία απάντησης στην ερώτηση που έκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Σε αυτούς οι οποίοι δεν μπερδεύουν τα ανθρώπινα δικαιώματα με εφευρέσεις δικαιωμάτων που ανακύπτουν απο τις σεξουαλικές προτιμήσεις μιας μερίδας ανθρώπων

Δεν είναι αναφαίρετο δικαίωμα του κάθε ανθρώπου το να ζει χαρούμενος και να προσεγγίσει την ευτυχία όπως την αισθάνεται ο ίδιος;

Από τη στιγμή που οι τρόποι, τα μέσα και οι μέθοδοι που χρησιμοποιεί για να ζει όμορφα - όπως εκείνος ορίζει το όμορφο, εξατομικευμένα- δε βλάπτουν τους υπολοίπους και η συμπεριφορά του δεν προκαλεί (σύμφωνα με αυτές τις προϋποθέσεις μιλάω), πού είναι το πρόβλημά σου;

Πάντως μου προξενεί εντύπωση η αμοιβαιότητα στην στήριξη αποφεύγοντας να τοποθετηθείτε επι της ουσίας μάλιστα .

Επισημαίνω δε την απουσία απάντησης στην ερώτηση που έκανα.
Επειδή περιλαμβάνει κι εμένα ο παραπάνω πληθυντικός, να σημειώσω πως δεν τοποθετήθηκα

1. Διότι με κάλυψε το ποστ της Isiliel (αν μπορούσα θα έβαζα και 10 θετικές) και

2. και κυριότερον, διότι έχω ένα θεματάκι με την παρόρμηση και εάν απαντούσα εκείνη την ώρα, πιθανόν να αναφερόταν το ποστ μου ως προσωπική επίθεση και εμπάθεια :redface: οπότε και συγκρατήθηκα

Το λέω με όλη την ειλικρίνια που με διέπει και καλύτερα ας μη δοθεί συνέχεια σε αυτό και ξεφύγουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
εγώ τώρα να πω το άσχετο?

Διαπιστώνει κανείς κάποια αλχημεία του λόγου μπλαβατσκικού τύπου στο
"διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων" ή μήπως
συνοφρυωμένοι από μια εποχή στην κόλαση (une saison en enfer)
οι ομοφυλόφιλοι αρπάζονται από την ελπίδα ενός ευφυούς Βαλλιανάτου
σηκώνοντας πανιά και προσπαθώντας να ξεπεράσουν τον πρόεδρο
Μπίνγκου ουά Μουταρίκα του Μαλάουι που απένειμε χάρη σε δυο αγόρια
επειδή προτίμησαν να βιώσουν την αγάπη φανερά κι όχι κρυπτοαδερφιστί;

Θα το πω μισοψημένα:

Ας πάψουν επιτέλους τα δικαιώματα των ανθρώπων να συναρτώνται
από το αν γ@μ@ς ή αν γ@μιέσαι...

Δε ξέρω αν κάλυψα το θέμα, τον κώλο μου τον έχω καλυμένο πάντως. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν είναι αναφαίρετο δικαίωμα του κάθε ανθρώπου το να ζει χαρούμενος και να προσεγγίσει την ευτυχία όπως την αισθάνεται ο ίδιος;
οχι ,αν αυτο βλαπτει την κοινωνια..αν εγω ειμαι ευτυχισμενος βιαζοντας παιδακια ή σκοτωνοντας..
αν η πρξαη γαμου και οι επακολουθοι νομοι μεταξυ ομοφυλων βλαπτουν την κοινωνια τοτε ,οχι δεν εχουν αυτο το δικαιωμα..στις περισσοτερες χωρες του κοσμου αυτο μελετανε..τις επιπτωσιε ςστην κοινωνια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,003 μηνύματα.
οχι ,αν αυτο βλαπτει την κοινωνια..αν εγω ειμαι ευτυχισμενος βιαζοντας παιδακια ή σκοτωνοντας..
αν η πρξαη γαμου και οι επακολουθοι νομοι μεταξυ ομοφυλων βλαπτουν την κοινωνια τοτε ,οχι δεν εχουν αυτο το δικαιωμα..στις περισσοτερες χωρες του κοσμου αυτο μελετανε..τις επιπτωσιε ςστην κοινωνια..

Στο έχω ζητήσει πολλές φορές: δώσε μου έρευνα επίσημη που λέει οτι ο γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων βλάπτει την κοινωνία και πώς (πρόσεξε δε μιλάω για υιοθεσία γιατί κι εγώ κρατάω κάποιες επιφυλάξεις λόγω των κλειστών μυαλών που κυκλοφορούν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Στο έχω ζητήσει πολλές φορές: δώσε μου έρευνα επίσημη που λέει οτι ο γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων βλάπτει την κοινωνία και πώς
το οτι δεν τον επιτρεπουν στις περισσοτερες χωρες ευρωπης και κοσμου αυτο σημαινει..δεν το καταλαβαινεις?
το σκεφτονται..αν ειχαν σιγουρο οτι ηταν ολα καλα θα τον επετρεπαν..

η Γαλλια γερμανια ,οι Ηπα και γενικα η συντριπτικη πλειοψηφια του πολιτισμενου και απολιτιστου;) κοσμου...δεν επιτρεπει γαμο ομοφυλων..καποια συμφωνα -που δεν εχουν την ιδια ισχυ με το γαμο-ναι..αλλα οχι γαμο..
https://en.wikipedia.org/wiki/Same-sex_marriage


No information Homosexuality legal Same-sex marriage Other type of partnership (or unregistered cohabitation) Foreign same-sex marriages recognized No recognition of same-sex couples
Homosexuality illegal Minimal penalty Large penalty Life in prison Death penalty

τα σκουρα μπλε μονο επιτρεπουν γαμο ομοφυλων..

μια ισχνη μειοψηφια.. γιατι να παμε με την μειοψηφια και οχι με τη πλειψηφια?.
οι γαλλογερμανοι τοσο οπισθοδρομικοι ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Λολ Άγγελε το σκούρο μπλε επιτρέπει γάμο ομοφυλοφίλων το μπλε δηλώνει ανεπίσημη συμβίωση δηλαδή προθάλαμο σε αλλαγή του νόμου και γενικότερα μια ανοχή και μια δυναμική προς αυτή τη κατεύθυνση :P. Που σημαίνει ότι οι γαλλογερμανοί που τόσο πολύ θαυμάζεις είναι πολύ πιθανό ότι στα επόμενα δεκαπέντε χρόνια θα κινηθούν προς αυτή τη κατεύθυνση αν οι κυβερνήσεις είναι σοσιαλδημοκρατικές και έχουν την ισχύ να το πράξουν. Το έκανε ο Θαπατέρο στην Ισπανία με αντίπαλο την ισχυρή Καθολική Εκκλησία σιγά μη φοβηθούν στη Γερμανία και την Γαλλία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
βασικά αμφιβάλλω για την γνησιότητα του χάρτη - δεν βλέπω μπλε στην τήλο :sly:

για τα υπόλοιπα με κάλυψε η υπογραφή του φαντ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
βασικά αμφιβάλλω για την γνησιότητα του χάρτη - δεν βλέπω μπλε στην τήλο :sly:

για τα υπόλοιπα με κάλυψε η υπογραφή του φαντ

Δεν χωράει στο χάρτη... απέραντο γαλάζιο βλέπεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Που σημαίνει ότι οι γαλλογερμανοί που τόσο πολύ θαυμάζεις είναι πολύ πιθανό ότι στα επόμενα δεκαπέντε χρόνια θα κινηθούν προς αυτή τη κατεύθυνση αν οι κυβερνήσεις είναι σοσιαλδημοκρατικές και έχουν την ισχύ να το πράξουν. Το έκανε ο Θαπατέρο στην Ισπανία με αντίπαλο την ισχυρή Καθολική Εκκλησία σιγά μη φοβηθούν στη Γερμανία και την Γαλλία.
δικια σου εκτιμηση αυτη..εδω μιλαμε με γεγονοτα..
και δεν ειμαι αντιθετος με ενα συμφωνο συντροφικοτητας για ολους τους ανθρωπους ανεξαρτητου φυλου..αλλα ο γαμος ομοφυλων μου φαινεται ακροτητα..(και μενα φαινεται μεχρι τωρα να συμφωνουν οι γαλλογερμανοι κλπ ευρωπαιοι..

αν αθροισετε τους πληθυσμους απο ολα τα μερη που επιτρεπεται νομιμως γαμος ομοφυλων ,θα βγαλετε ενα πολλυυ μικρο νουμερο..
όπως ειπαμε..ειναι οι ακραιες εξαιρεσεις..και εσεις και οι ομοιοι σας θελετε να κανετε την εξαιρεση κανονα..για τους δικους σας ψυχολογικους λογους.. που να ξερω..:whistle:




εγω μιλαω με γεγονοτα..εσεις με υποθεσεις και αποψεις..

και η αμερικη,,δεν επιτρεπει γαμους.
η φιλελευθερη δηθεν αμερικη,,


βασικά αμφιβάλλω για την γνησιότητα του χάρτη - δεν βλέπω μπλε στην τήλο
διαφημιστικες μπουρδες..εδω μιλαμε για νομο και πλαισιο νομων για νομιμο γαμο ομοφυλων..μιλαμε με γεγονοτα..δεν το παιζουμε τρελοι..

και τα γεγονοτα λενε οτι αυτο που οι υπερπροοδευτικοι θελουνε με τους γαμους ομοφυλων ,δεν υπαρχει ουτε στις περισσοτερες και πιο ισχυρες ευρωπαικες και άλλες και προηγμενες χωρες του κοσμου..
θελετε να επιβαλλετε κατι που ειναι μειοψηφια και εξαιρεση στον κοσμο..γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
το οτι δεν τον επιτρεπουν στις περισσοτερες χωρες ευρωπης και κοσμου αυτο σημαινει..δεν το καταλαβαινεις?
το σκεφτονται..αν ειχαν σιγουρο οτι ηταν ολα καλα θα τον επετρεπαν..

η Γαλλια γερμανια ,οι Ηπα και γενικα η συντριπτικη πλειοψηφια του πολιτισμενου και απολιτιστου;) κοσμου...δεν επιτρεπει γαμο ομοφυλων..καποια συμφωνα -που δεν εχουν την ιδια ισχυ με το γαμο-ναι..αλλα οχι γαμο..
https://en.wikipedia.org/wiki/Same-sex_marriage




μια ισχνη μειοψηφια.. γιατι να παμε με την μειοψηφια και οχι με τη πλειψηφια?.
οι γαλλογερμανοι τοσο οπισθοδρομικοι ειναι?

Το επιχειρημα σου μπαζει...
Θελεις να σου θυμισω ποτε αναγνωριστηκαν τα πληρη πολιτικα δικαιωματα και το δικαιωμα ψηφου στην Ελληνιδα?

Τωρα μπορεις να μιλησεις για οπισθοδρομικοτητα...


Ε ρε υπνους...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το επιχειρημα σου μπαζει...
Θελεις να σου θυμισω ποτε αναγνωριστηκαν τα πληρη πολιτικα δικαιωματα και το δικαιωμα ψηφου στην Ελληνιδα?

Τωρα μπορεις να μιλησεις για οπισθοδρομικοτητα...


Ε ρε υπνους.
συγκρινεις με οτι γουσταρεις..μιλας παλι με υποθεσεις..
και οταν ψηφισαν οι γυναικες σιγουρα ειχαν ηδη ψηφισει στις μεγαλες χωρες της ευρωπης γαλλια γερμανια ,και αμερικη.πχ..

ηταν κατι κοινο και αναμενομενο..αλλα ο γαμος.ομ. ειναι εξαιρεση..ας τον εγκρινουν οι μεγαλες χωρες ,δοκιμασουν κλπ(σαν τα ελευθερα ναρκωτικα της ομοφυλικης "προοδευτικης" ολλανδιας)και ας ξεπερασθουν τα βασικα οικονομικα και νομικα -κοινωνικα ζητηματα και τότε θα το δεχτουμε και εμεις..

δεν κανουμε πειραματισμους για να μας λενε προοδευτικους.

και η Ελλαδα οδηγειται παντα πρωτα απο τους γαλλογερμανους ,στα θεματα πολιτισμου και κυριως νομοθεσιας ,όπως του γαμου ομ.. δεν ρισκαρουμεμια κοινωνια γιατι ετσι γουσταρουμε..

οι γυναικες ψηφιζανε απο το 1780 στην ευρωπη και κατι χρονια μετα στην αμερικη..οποτε μην κανουμε ασχετες συγκρισεις.. οι σουφραζετες που λεμε.. απο το suffrage =εκλογη..
https://en.wikipedia.org/wiki/Women's_suffrage
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Το 1780 δεν είχε γίνει ακόμη η Γαλλική Επανάσταση aka στην Ευρώπη είχαμε μοναρχίες aka δεν ψήφιζαν ούτε οι άντρες πόσο μάλλον οι γυναίκες. Στο κείμενο που έδωσες πλήρη δικαιώματα ψήφου στην Ευρώπη δόθηκαν το 1906 πρώτη φορά. Πιο πριν απλώς υπήρξαν απόπειρες και εξαιρέσεις σε περιστασιακές ψηφοφορίες. Όλα αυτά σύμφωνα πάντα με το κείμενο που παρέθεσες. Η ψήφος σε λίγες περιπτώσεις δεν σημαίνει ότι οι γυναίκες "ψηφίζουν από το 1780". Να μάθουμε να διαβάζουμε τη γνώση που μας παρέχεται και να μην μεταδίδουμε πληροφορίες σαν χαλασμένο τηλέφωνο. Αν ήσουν περισσότερο επιμελής θα έβλεπες τον πίνακα λίγο παρακάτω και θα έβλεπες ότι το 99% του δικαιώματος ψήφου δόθηκε τον 20ο αιώνα


Τελικά Άγγελε θες να επιτρέπεται μια νομική κατοχύρωση συμβίωσης για τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια με τα πλήρη δικαιώματα που αυτό έχει σαν συνέπεια την αναγνώριση και αποδοχή της σχέσης δύο ομοφυλόφιλων ή όχι; Γιατί δεν έχω καταλάβει που διαφωνείς. Από τη μια λες είσαι εναντίον του γάμου μεταξύ τους και από την άλλη θεωρείς ότι η κοινωνία παρακμάζει εξαιτίας των ομοφυλόφιλών. Η αντινομία είναι ότι και το σύμφωνο συμβίωσης προσφέρει αποδοχή της ομοφυλοφιλίας οπότε υποθετικά και αυτό έπρεπε να σε ενοχλεί...

Και μια κριτικούλα στα "γεγονότα" :P Δεν μιλάς με γεγονότα απλώς αντιμετωπίζεις τα γεγονότα σαν κατάσταση που θα ισχύει εις τον αιώνα των αιώνων. Δεν είναι υποθέσεις δικές μου αυτές (περί υιοθέτησης πολιτικών περισσότερο "προδευτικών") η ίδια η πολιτική δρα με αυτό το τρόπο (τουλάχιστον στην Ευρώπη). Σχώρα με αλλά είναι πολύ επιθετική η αντίληψη ότι εσύ μιλάς με γεγονότα και οι υπόλοιποι με απόψεις. Για να μιλήσεις για τα γεγονότα πρέπει να ξέρεις και το backround όχι μόνο να βλέπεις το αποτέλεσμα.

Επίσης, δεν αντιγράφεις πάντα τις άλλες χώρες γιατί υπάρχουν διαφορετικοί συσχετισμοί. Τι πάει να πει αν το κάνουν οι μεγάλες χώρες το κάνουμε και εμείς; Οι μεγάλες χώρες έχουν κάνει το διαχωρισμό κράτος-εκκλησία, ο λόγος όμως που θέλουμε αυτό να γίνει και στην Ελλάδα είναι επειδή είναι το ορθό και το δίκαιο όχι επειδή το κάνουν και αυτοί και πρέπει να τους ακολουθούμε τυφλά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Στην Αμερική σίγουρα δεν επιτρέπονται οι γάμοι; Πώς παντρεύτηκαν οι δύο γκει φίλοι στο Sex and the City 2? :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top