Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.

Κατανοεις φανταζομαι οτι υφισταται διαφορα μεταξυ πολιτικης ενος επιστημονικου συλλογου και αυτης των πολιτικων κομματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Κατανοεις φανταζομαι οτι υφισταται διαφορα μεταξυ πολιτικης ενος επιστημονικου συλλογου και αυτης των πολιτικων κομματων.

Εγώ πάντως δεν κατανοώ κάποια τέτοια διαφορα. Ίσα-ίσα η πολιτική των πάσης φύσεως «επιστημονικών συλλόγων» τροφοδοτεί την πολιτική των κομμάτων... Ή μήπως δεν είναι έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Σαφώς και απολαμβάνουν τα ίδια δικαιώματα

Στην Σουηδια κ εδω αναφερεσαι η εκει σε εσας στην Ελλαδα?Απο οσο γνωριζω μεχρι σημερα ζευγαρια ιδιου φυλου στην Ελλαδα δεν εχουν καμια νομικη κατοχυρωση εναντι των παντρεμενων ετεροφυλων ζευγαριων.Ειναι ξεκρεμαστοι σε θεματα εργασιακα,φορολογικα,κληρονομικα κτλ καθως ακομα σε μια πλειθωρα αλλων θεματων που εμπιπτουν στη σφαιρα των ανθρωπινων δικαιωματων κ στην σφαιρα του σεβασμου της αξιοπρεπειας της ανθρωπινης ζωης (πχ δικαιωματα συντροφων να βλεπουν τους συντροφους τους στην εντατικη,φυλακες κτλ).

Ολα τα παραπανω δειχνουν πως η ισονομια κ η ισοπολιτεια που πρεπει να απολαμβανουν ολοι οι πολιτες μιας ευνομουμενης χωρας δεν υφιστανται στην Ελλαδα.Ευτυχως ομως που συντομα το θεμα τουλαχιστον σε πρωτη φαση θα κλεισει με την ψηφιση του συμφωνου συμβιωσης κ για τους ομοφυλοφιλους.

Ολισθαίνω ......... άρα η νομοθετική κάλυψη είναι εκ των ων ουκ άνευ!


.

Ω ναι!!Και τι ολισθηση μαλιστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Σαφώς και απολαμβάνουν τα ίδια δικαιώματα, όπως έχουν και τις ίδιες υποχρεώσεις ως πολίτες απέναντι στους νόμους του κράτους, όπως εσύ κι εγώ πχ, πάντα ίσχυει αυτό δεν τίθεται θέμα αλλά κάποιους (gay) δεν τους....αρκεί, θέλουν να τους αντιμετωπίζουν σαν...ομοφυλόφιλους με ειδικές διατάξεις κατ εξαιρεση, ίσως επειδή μπορούν να κατουράνε σε πηγάδι :blink:

Όταν το συνειδητοποιήσουν αυτό (κομματάκι δύσκολο) τα.....προοδευτικά μυαλά των "υπερμάχων" του κινήματος της ομοφυλοφιλίας, θα κατανοήσουν ποιοί είναι στην πραγματικότητα οι "φοβικοί" και ποιοί απλώς βρίσκουν οξύμωρο την δια νόμου σύζευξη ας πούμε, και πηγαίνοντας για το σπίτι οι.....νεόνυμφοι να περνάνε από κάποιο ορφανοτροφείο να διαλέγουν και μωρό για να είναι κομπλέ (μίξερ κομπλέ) η οικογένεια! :crazy:

Ολισθαίνω προς άλλο θέμα αλλά είτε το θέλουμε είτε όχι, οι κοινωνίες των ανθρώπων θα αποτελούνται και θα διαιωνίζονται
(με φυσικό τρόπο τουλάχιστον) από ζευγάρια θηλυκού-αρσενικού εσαεί, άρα η νομοθετική κάλυψη είναι εκ των ων ουκ άνευ!
Το.....vizio, τα γούστα και οι παραλλαγές δεν είναι καταδικαστέες φυσικά, αλλά "νομιμοποιούνται" ΜΟΝΟ στην λογική (και αισθητικη) του καθενός, κι έτσι πρέπει!

Πάμε παρακάτω τώρα..... ;)

.
Άουτς!
Αλήθειες που πονάνε... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Άουτς!
Αλήθειες που πονάνε... ;)

Η ''αληθεια'' του φιλου μας.Ο παραδιπλα σου εχει αλλη ''αληθεια'' κ ο ακομα πιο περα ακομα πιο διαφορετικη.Αντιληψεις παρα ''αληθειες'' μου φαινονται τα οσα λεει ο φιλος μας στο παραπανω ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Η ''αληθεια'' του φιλου μας.Ο παραδιπλα σου εχει αλλη ''αληθεια'' κ ο ακομα πιο περα ακομα πιο διαφορετικη.Αντιληψεις παρα ''αληθειες'' μου φαινονται τα οσα λεει ο φιλος μας στο παραπανω ποστ.
Συμφωνώ! So what; Πέρα από την πλάκα, -γιατί με τέτοια διάθεση το έγραψα το περί αλήθειας - προσωπικές (αντι)θέσεις, αν θέλουμε να ακριβολογούμε και να το βαφτίσουμε με πιο αποδεκτό όρο,καθόλα σεβαστές, η ¨αλήθεια¨ δεν είναι παγκόσμια σταθερά, ούτε ποσοτικό ή ποιοτικό δεδομένο, νομίζω ίσως εδώ συμφωνούμε...Η υποκειμενικότητα του καθενός είναι η αλήθεια του, και το gayλίκι -όταν υπάρχει- επίσης... Σεβαστά και τα δύο ...:)
Δεν υπάρχει λόγος να το σοβαρεύουμε... Μας διαβάζουν οι gay και γελάνε φιλάρεσκα, φιλήδονα, αυτάρεσκα! :redface:
Καλό θα ήταν όταν ενιστάμεθα για στρουθοκαμηλισμό, να μην το κάνουμε επιλεκτικά ξεδιαλέγοντας τομείς που μας ενοχλεί... Γινόμαστε υπέρμαχοι της άρσης του ¨στρουθοκαμηλισμου¨ που αντιμετωπίζουν ή κουβαλάνε οι gay, την ώρα που στρουθοκαμηλίζοντας πίσω από την ανωνυμία του αρνητικού προσήμου του συστήματος αξιολόγησης ( ; ) , καταψηφίζουμε ανώνυμα την αλήθεια του άλλου, που τυγχάνει απλά να μην συνάδει με την δική μας,-so what...- αλλά αυτό δεν την κάνει -ευτυχώς- μη σεβαστή εκμαυλίζοντάς την ανώνυμα...-αντίφαση διχασμού-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ζουν ανάμεσα μας ή ζούμε ανάμεσα τους;
Θεωρείτε οτι η ομοφυλοφιλία είναι αδυναμία σε έναν άνδρα ή όχι;
Πιστεύετε οτι ένας ομοφυλόφιλος είναι σε θέση να γράψει την ιστορία του ;
Εχει το αναγκαίο θάρρος για να την υποστηρίξει ;
Θα απορρίπτατε έναν ομοφυλόφιλο ή όχι ;
Εχετε έρθει κοντά με κάποιον ομοφυλόφιλο;
Αν ναι, εξελίχθηκε η σχέση σας ομαλά ;
Αν όχι, ποια προβλήματα προέκυψαν ;

Ζούν ανάμεσά μας.
Εξαρτάται από τον άνδρα. Αν είναι παντρεμένος με γυναίκα και παιδιά, ναι το θεωρώ αδυναμία.
Εξαρτάται από την προσωπικότητα του ομοφυλόφιλου, δεν έχουν όλοι τα ίδια κότσια να το παραδεχθούν, πόσο μάλλον να γράψουν την ιστορία τους και να την υποστηρίξουν.
Δεν θα τον απέρριπτα.
Ναι έχω έρθει.
Όχι η σχέση μας δεν εξελίχθηκε ομαλά.
Ένα ήταν το πρόβλημα, ήταν πολύ μισογύνης, τουλάχιστον απέναντι στις γυναίκες φίλες που προσπαθούσε να κάνει δεν φερόταν σωστά, θα έλεγα πως τις ζήλευε αρκετά και τις υποτιμούσε....αυτό με ενοχλούσε πολύ και ενώ είχα όλη την καλή διάθεση να μην τον απορρίψω από φίλο και γνωστό, εκείνος έκανε ότι ήταν δυνατόν για να γίνει αντιπαθής.
Σημ: ενώ ήταν ομοφυλόφιλος και το παραδεχόταν (άλλωστε βαφόταν ελαφριά κιόλας), όταν π.χ. έβλεπε τον άνδρα μου να έρχεται στην δουλειά μου ή κάποιον άλλο άνδρα, γύριζε την συζήτηση στα ποδοσφαιρικά και έκανε τον δήθεν άνδρα γιατί ντρεπόταν για λογαριασμό του, αυτό το θεωρούσα υποκριτικό. Και κρατούσε το ανδρικό του όνομα, από την στιγμή που εκτός εργασίας φορούσε φούστες, άλλη υποκρισία δηλαδή.
Παραδέχομαι μόνο αυτούς που έχουν τα κότσια να στηρίξουν τις επιλογές τους, όποιες κι αν είναι αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ζούν ανάμεσά μας.
Εξαρτάται από τον άνδρα. Αν είναι παντρεμένος με γυναίκα και παιδιά, ναι το θεωρώ αδυναμία.
Εξαρτάται από την προσωπικότητα του ομοφυλόφιλου, δεν έχουν όλοι τα ίδια κότσια να το παραδεχθούν, πόσο μάλλον να γράψουν την ιστορία τους και να την υποστηρίξουν.
Δεν θα τον απέρριπτα.
Ναι έχω έρθει.
Όχι η σχέση μας δεν εξελίχθηκε ομαλά.
Ένα ήταν το πρόβλημα, ήταν πολύ μισογύνης, τουλάχιστον απέναντι στις γυναίκες φίλες που προσπαθούσε να κάνει δεν φερόταν σωστά, θα έλεγα πως τις ζήλευε αρκετά και τις υποτιμούσε....αυτό με ενοχλούσε πολύ και ενώ είχα όλη την καλή διάθεση να μην τον απορρίψω από φίλο και γνωστό, εκείνος έκανε ότι ήταν δυνατόν για να γίνει αντιπαθής.
Σημ: ενώ ήταν ομοφυλόφιλος και το παραδεχόταν (άλλωστε βαφόταν ελαφριά κιόλας), όταν π.χ. έβλεπε τον άνδρα μου να έρχεται στην δουλειά μου ή κάποιον άλλο άνδρα, γύριζε την συζήτηση στα ποδοσφαιρικά και έκανε τον δήθεν άνδρα γιατί ντρεπόταν για λογαριασμό του, αυτό το θεωρούσα υποκριτικό. Και κρατούσε το ανδρικό του όνομα, από την στιγμή που εκτός εργασίας φορούσε φούστες, άλλη υποκρισία δηλαδή.
Παραδέχομαι μόνο αυτούς που έχουν τα κότσια να στηρίξουν τις επιλογές τους, όποιες κι αν είναι αυτές.
Βιωματική η αφήγηση σου και ποιος μπορεί να την απορρίψει ή να προσθέσει κάτι; Κανείς !
Μα και η κρίση δεν έχει θέση εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
εκτός εργασίας φορούσε φούστες, άλλη υποκρισία δηλαδή.

Απλα αξιζει να αναφερθει οτι η ομοφυλοφιλια δεν εχει σχεση ουτε με φουστες,ουτε με ελαφρυ η βαρυ μεικ απ κ γενικα κατι απο τα παραπανω.Η ομοφυλοφιλια αναφερεται στον σεξουαλικο προσανατολισμο καποιου ατομου.

Το οτι ο φιλος σου φορουσε φουστες η βαφοταν δεν εχει σχεση με την συντριπτικη πλειοψηφια των ομοφυλοφιλων αντρων που δεν φορουν φουστα η βαφονται οπως κ αντιστοιχα με την συντριπτικη πλειοψηφια των ομοφυλοφιλων γυναικων που δεν εμφανιζουν αντρικη συμπεριφορα.Η σεξουαλικοτητα δεν εχει σχεση με την κοινωνικη συμπεριφορα αλλα αφορα την ελξη ως προς το ενα η το αλλο φυλο η και τα δυο.Οποιαδηποτε συγχηση των δυο δινει ευφορο εδαφος για παραπληροφορηση κ διαμορφωση αναληθων στερεοτυπων.Πχ τηλεοραση κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Απλα αξιζει να αναφερθει οτι η ομοφυλοφιλια δεν εχει σχεση ουτε με φουστες,ουτε με ελαφρυ η βαρυ μεικ απ κ γενικα κατι απο τα παραπανω.Η ομοφυλοφιλια αναφερεται στον σεξουαλικο προσανατολισμο καποιου ατομου.

Το οτι ο φιλος σου φορουσε φουστες η βαφοταν δεν εχει σχεση με την συντριπτικη πλειοψηφια των ομοφυλοφιλων αντρων που δεν φορουν φουστα η βαφονται οπως κ αντιστοιχα με την συντριπτικη πλειοψηφια των ομοφυλοφιλων γυναικων που δεν εμφανιζουν αντρικη συμπεριφορα.Η σεξουαλικοτητα δεν εχει σχεση με την κοινωνικη συμπεριφορα αλλα αφορα την ελξη ως προς το ενα η το αλλο φυλο η και τα δυο.Οποιαδηποτε συγχηση των δυο δινει ευφορο εδαφος για παραπληροφορηση κ διαμορφωση αναληθων στερεοτυπων.Πχ τηλεοραση κτλ.

Παρεξήγηση Πάνο, δεν ξέρω αν πρόσεξες.... λέω πως ο ίδιος παρ' ότι είχε κάνει την επιλογή του δεν είχε το σθένος να την υποστηρίξει. Την φούστα την αναφέρω γιατί μου φαίνεται ενοχλητικό ενώ είχε κατασταλάξει σε μια εικόνα ντρεπόταν γι' αυτήν. Θα ήταν καλύτερο ακόμη και για τον ίδιο να αποδεχθεί τον εαυτό του. Έδειχνε και ο ίδιος διχασμένος με την ζωή του, ενώ θα έπρεπε μέσα του να το έχει ξεκάθαρο. Φυσικά και εννοείται πως δεν φορούν φούστα όλοι οι ομοφυλόφιλοι. Και φυσικά η σεξουαλικότητα δεν έχει να κάνει με την κοινωνική συμπεριφορά, εδώ όμως αναφέρω πως ο ίδιος δεν υποστήριζε την επιλογή του, πόσο μάλλον να την αναγνώριζαν - υποστήριζαν οι άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Παρεξήγηση Πάνο, δεν ξέρω αν πρόσεξες.... λέω πως ο ίδιος παρ' ότι είχε κάνει την επιλογή του δεν είχε το σθένος να την υποστηρίξει. Την φούστα την αναφέρω γιατί μου φαίνεται ενοχλητικό ενώ είχε κατασταλάξει σε μια εικόνα ντρεπόταν γι' αυτήν. Θα ήταν καλύτερο ακόμη και για τον ίδιο να αποδεχθεί τον εαυτό του. Έδειχνε και ο ίδιος διχασμένος με την ζωή του, ενώ θα έπρεπε μέσα του να το έχει ξεκάθαρο. Φυσικά και εννοείται πως δεν φορούν φούστα όλοι οι ομοφυλόφιλοι. Και φυσικά η σεξουαλικότητα δεν έχει να κάνει με την κοινωνική συμπεριφορά, εδώ όμως αναφέρω πως ο ίδιος δεν υποστήριζε την επιλογή του, πόσο μάλλον να την αναγνώριζαν - υποστήριζαν οι άλλοι.

Σε αυτη την περιπτωση ναι ειναι μεγαλη συζητηση.Σχετιζεται φανταζομαι περισσοτερο με την προσωπικοτητα η τον χαρακτηρα του φιλου σου η επιλογη του αυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Πάμε παρακάτω τώρα.....
Πολύ αισιόδοξος είσαι φίλε!!!!

Σε αυτη την περιπτωση ναι ειναι μεγαλη συζητηση.....
:laugh:

Σχετιζεται φανταζομαι περισσοτερο με την προσωπικοτητα η τον χαρακτηρα του φιλου σου η επιλογη του αυτη.
Όποτε μας βολεύει αφορά "σεξουαλική επιλογή" (λες και πρόκειται για....προτίμηση χρώματος) ή "σεξουαλικό προσανατολισμό" (πχ η κρεβατοκάμαρα πρέπει να κοιτάζει πάντα ανατολικά) όποτε μας εξυπηρετεί είναι θέμα προσωπικότητας (αχ αυτά τα παιδικά βιώματα φταίνε για όλα) ή χαρακτήρα (κακή ποιότητα ομοφυλόφιλου)....ιντερέσο κανονικό! :hehe:

Βλέπεις Πάνο, όπως πολύ σωστά γράφει και ο Πατρεύς, ότι η πολιτική είναι.....πολιτική και ενυπάρχει παντού και πάντα! ;)
Απόδειξη το γεγονός ότι πριν καλά καλά την αφορήσεις την είχες ήδη επικαλεστεί δυο σειρές παρακάτω, και ούτε καν χαμπάρι το πήρες...συνεχίζοντας ακόμη να την κάνεις δεκανίκι σε ΚΑΘΕ σου φράση!

Άουτς!πονάει**...
Μαρίνα μου, δεν ήθελα να σε πονέσει**, ελπίζω να πόνεσες....γλυκά!

**η αλήθεια :redface:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Μαρίνα μου, δεν ήθελα να σε πονέσει**, ελπίζω να πόνεσες....γλυκά!

**η αλήθεια :redface:

.
Σε μια συζήτηση που πραγματεύεται τα παρα φύσει , η ηδονή είναι οδύνη και η οδύνη ηδονή ....:redface:
-και μαζί και οι υποκειμενικές daemonικές σου αλήθειες- :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Σε μια συζήτηση που πραγματεύεται τα παρα φύσει , η ηδονή είναι οδύνη και η οδύνη ηδονή ...
Υποκλίνομαι----->:worship:<-----ιαμονίλκοπΥ​

Μετά.....προσοχής! :worry:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Πολύ αισιόδοξος είσαι φίλε!!!!


:laugh:


Όποτε μας βολεύει αφορά "σεξουαλική επιλογή" (λες και πρόκειται για....προτίμηση χρώματος) ή "σεξουαλικό προσανατολισμό" (πχ η κρεβατοκάμαρα πρέπει να κοιτάζει πάντα ανατολικά) όποτε μας εξυπηρετεί είναι θέμα προσωπικότητας (αχ αυτά τα παιδικά βιώματα φταίνε για όλα) ή χαρακτήρα (κακή ποιότητα ομοφυλόφιλου)....ιντερέσο κανονικό! :hehe:

Βλέπεις Πάνο, όπως πολύ σωστά γράφει και ο Πατρεύς, ότι η πολιτική είναι.....πολιτική και ενυπάρχει παντού και πάντα! ;)
Απόδειξη το γεγονός ότι πριν καλά καλά την αφορήσεις την είχες ήδη επικαλεστεί δυο σειρές παρακάτω, και ούτε καν χαμπάρι το πήρες...συνεχίζοντας ακόμη να την κάνεις δεκανίκι σε ΚΑΘΕ σου φράση!


.

Δεν γνωριζω τον συγκεκριμενο ανθρωπο για να μιλησω με σιγουρια ειναι η αληθεια.Περα ομως απο τις λεκτικες ακροβασιες (ελπιζω να το ειπα σωστα στα Ελληνικα να μην εισαι κ παραπονουμενος) η ουσια φανταζομαι ειναι οτι τα στερεοτυπα εχουν αρκετα σημαντικο αντικτυπο στην διαμορφωση μη αντικειμενικης εικονας.

Αυτο που εχει ομως ενδιαφερον ειναι αρχικα να απομονωνονται και να αμφισβητουνται στερεοτυπικες αποψεις οπως αντιλαμβανομαι ειναι οι δικες σου για το θεμα ωστε να μπορουμε να εξοικειονομαστε με το διαφορετικο κατι που οπως αναφερα ειναι παγεια πολιτικη επιστημονικων συλλογων .

Νομιζω ειναι χρηστικο να μην μενουμε σε λεκτικους ακροβατισμους αλλα να συμβαλλουμε στην γνωση που θα προωθει θεσεις κατα της ομοφοβιας οι οποιες θα βοηθουσαν στην εξαλλειψη του φοβου για το διαφορετικο.

ΥΓ.Παραπανω εχω κανει μπολντ τις λεξεις για τις οποιες ως τωρα εχεις προχωρησει σε λεκτικο ακροβατισμο ως μια προσπαθεια (οπως την αντιλαμβανομαι τουλαχιστον) να πεις κατι χωρις ιδιαιτερη σημασια στον διαλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Σε μια συζήτηση που πραγματεύεται τα παρα φύσει

Τα οποια παρα φυσει ειναι?Βοηθησε με λιγο διοτι ειλικρινα δεν καταλαβαινω σε τι ακριβως αναφερεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ΥΓ.Παραπανω εχω κανει μπολντ τις λεξεις για τις οποιες ως τωρα εχεις προχωρησει σε λεκτικο ακροβατισμο ως μια προσπαθεια (οπως την αντιλαμβανομαι τουλαχιστον) να πεις κατι χωρις ιδιαιτερη σημασια στον διαλογο.

Παλια του τεχνη κοσκινο...:)
Νοου γουορις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
να συμβαλλουμε στην γνωση που θα προωθει θεσεις κατα της ομοφοβιας οι οποιες θα βοηθουσαν στην εξαλλειψη του φοβου για το διαφορετικο.
Αααααα μα εσύ διακατέχεσαι από ευγενείς προθέσεις, και το απώτερο σημείο προς το οποίο κατευθύνονται οι προσπάθειες σου είναι ένα πραγματικό ιδεώδες! :eek:
Έχεις όραμα Πάνο και αυτό σε τιμά, δηλώνω τυχερός που σε συνάντησα, στην εποχή μας δυστυχώς instructor δεν συναπαντάς εύκολα, μιας και τους έχουν πάρει με τις τομάτες.....:(

Συνέχισε την καλή προσπάθεια, αλλά βρε καημένε κι εσύ βρήκες παράδειγμα για να στηρίξεις την....διδασκαλία στον αγώνα σου να απαλλάξεις τον κόσμο από τις φοβίες του! :/:
Η ομοφυλοφιλία όπως την εννοούμε εδώ, δηλαδή άντρας να απαυτώνει άνδρα πχ (αχ μη σοκάρεστε παιδιά μου φανταστείτε απλώς την σκηνή και καταπολεμήστε τις φοβίες σας) δεν εντάσσεται στην διαφορετικότητα, αλλά στην σφαίρα της ψυχικής διαταραχής! Κάπου έχεις μπερδέψει τα...πτυχία σου Πάνο! :hmm:

Παραπανω εχω κανει μπολντ τις λεξεις για τις οποιες ως τωρα εχεις προχωρησει σε λεκτικο ακροβατισμο ως μια προσπαθεια να πεις κατι χωρις ιδιαιτερη σημασια στον διαλογο.
Όσο και να προσπαθήσω, ότι και να πω, έχεις....αποκρυσταλλωμένη άποψη και σαφή γνώμη, είναι προφανές πως τίποτα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία για σένα Πάνο, εκτός από τις....ιδέες σου! :D

Neraido-υστερογράφημα
Παλια του τεχνη .....
Καλή κυρά, μη δένεσαι τόσο πολύ, μάθε να προχωράς! ;)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
ψυχικής διαταραχής!

Αν θελεις δες εδω τι λεει η επιστημη της Ψυχολογιας.Ειναι το ποστ 314 στην σελιδα 32 σε περιπτωση που το εχασες.Θεωρω οτι ειναι ιδιαιτερα σημαντικο να απομωνονται τετοιες αντιληψεις και να υπαρχει απαντηση καθε φορα που εγειρονται ωστε να υπαρχει καταπολεμηση της ομοφοβιας κ γενικοτερα των προβληματικων αντιληψεων για το διαφορετικο.Νομιζω ειναι προς το γενικοτερο κοινωνικο συμφερον.


Διαβασα εν ταχυ οσο περισσοτερο μπορουσα το νημα κ ειδα αρκετα σχολια τα οποια ειναι αδυνατον να απαντηθουν σημειο σημειο.Θα επιχειρησω ομως μια τοποθετηση.

Σε γενικες γραμμες ας αναφερουμε καποια αρχικα πραγματα που ισως βοηθησουν τον διαλογο.Αναφορικα με την φυσιολογικοτητα η οχι της μη ετεροφυλοφιλης σεξουαλικοτητας,ειτε αυτη ειναι αμφιφυλοφιλη ειτε ομοφυλοφιλη.Εκει γνωριζουμε σημερα απο την επιστημη της Ψυχολογιας οτι η φυσιολογικη ανθρωπινη σεξουαλικοτητα κινειται along a continuum που περιλαμβανει απο την απολυτη ετεροφυλοφιλια και φτανει στην απολυτη ομοφυλοφιλια περιλαμβανοντας ενδιαμεση σεξουαλικη ελξη για οποιοδηποτε απο τα δυο φυλα σε διαφορους βαθμους.Η ανθρωπινη σεξουαλικοτητα γνωριζουμε σημερα οτι ειναι emergent και δεν αποτελει αποτελεσμα συνειδητης επιλογης. Καλα σχεδιασμενη Ψυχολογικη ερευνα εχει καταδειξει παγκοσμιως κ σε βαθος χρονου οτι η μη ετεροφυλοφιλη σεξουαλικοτητα δεν συνδεεται απο μονη της με καποια Ψυχοπαθολογια και πως η ομοφυλοφιλια οπως κ η αμφιφυλοφιλια δεν αποτελουν διαταραχες.Αυτες ειναι οι επισημες θεσεις της Ψυχολογιας και της Ψυχιατρικης κ ολοι οι φορεις των δυο επιστημων προσπαθουν συστηματικα τις τελευταιες δεκαετιες να εξαπλωσουν αυτη την γνωση.

Αναφορικα με σχολια τυπου ''δεν ειναι φυσιολογικο,αποτελει αδυναμια,ειναι μιασμα κτλ'' που διαβασα εδω καθως και η ρητορικη μισους που συνανταται γενικα απο μερικες μεριδες της κοινωνιας φρονω ειναι αποτελεσμα ειτε κεκαλυμεννης ομοφοβιας η outright ομοφοβιας , παραπληροφορησης αλλα και συγκεκριμενων αντιληψεων .Ο Αμερικανικος και Βρετανικος Ψυχολογικος Συλλογος αλλα και ολοι οι Ψυχολογικοι κ Ψυχιατρικοι συλλογοι παγκοσμιως προσπαθουν συστηματικα να καταπολεμισουν το στιγμα και την ομοφοβια στην βαση της σωστης πληροφορησης.

Σχετικα με το δικαιωμα στον γαμο η τελοσπαντων στην νομικη εξισωση των ομοφυλοφιλων σχεσεων εκει το θεμα περιπλεκεται καθως τιθεται σε βασεις περισσοτερο κοινωνιολογικες.Σε καθε περιπτωση δεν φανταζει καλα ευνομουμενη και ωριμη κοινωνια να μην εξισωνει νομικα τουλαχιστον τα ομοφυλοφιλα ζευγαρια εναντι των ετεροφυλοφιλων. Στην Ελλαδα το θεμα υπηρξε ταμπου για πολλα χρονια και η δυναμη της Ελληνορθοδοξης εκκλησιας να διαμορφωνει συνειδησεις στην Ελλαδα,ο συντηριτισμος καθως κ η παραπληροφορηση μεταξυ πολλων αλλων ειχαν φτασει την Ελλαδα για πολλα χρονια να μην μπαινει καν σε κοινωνικο διαλογο για μια επιτακτικη αναγκη που αφορα γνωστους μας,συναδελφους μας,φιλους μας,αδερφια μας,γονεις μας η ακομα κ εμας τους ιδιους κ γενικα ανθρωπους με τους οποιους συναναστρεφομαστε καθημερινα κ οι οποιοι ενδεχεται να ειναι ανοιχτα η οχι ομοφυλοφιλοι.Παντως σημερα τα πραγματα στην Ελλαδα εχουν ηδη αλλαξει κ απο οτι μαθαινω συντομα σε πρωτη φαση το συμφωνο συμβιωσης θα επεκταθει και στα ομοφυλοφιλα ζευγαρια εξισωνοντας τα νομικα εναντι των παντρεμενων ζευγαριων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η ομοφυλοφιλία όπως την εννοούμε εδώ, δηλαδή άντρας να απαυτώνει άνδρα πχ (αχ μη σοκάρεστε παιδιά μου φανταστείτε απλώς την σκηνή και καταπολεμήστε τις φοβίες σας) δεν εντάσσεται στην διαφορετικότητα, αλλά στην σφαίρα της ψυχικής διαταραχής! Κάπου έχεις μπερδέψει τα...πτυχία σου Πάνο! :hmm:

μα και οι διαστροφες διαφορετικοτητα ειναι..

δεν πρεπει να ειμαστε ανεκτικοι στο διαφορετικο γενικα σε ολα..αλλα οπου δεν βλαπτεται ο ανθρωπος και η κοινωνια.

διαφορετικος ειναι και ο βιαστης,σαδιστης,παιδοφιλος..
ειστε ανεκτικοι μαζι του?θα σας ενοχλουσε να εκανε "σεξ" με ενα παιδι μπροστα σας?

δεν ειναι "ό,τι διαφορετικο και καλο,," ή ό,τι διαφορετικο και κακο" πρεπει να μελεταμε τα αποτελεσματα-συνεπειες της καθε συμπεριφορας,και να την ανεχομαστε αναλογως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top