Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Το ότι σώθηκες αντί να ενισχύσει την πίστη σου την κλόνισε;

ναι.
βασικα που θες να καταληξεις,πες το μεμιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι.
βασικα που θες να καταληξεις,πες το μεμιας



Δεν θέλω να καταλήξω κάπου, αυτό ήθελα και σε ρώτησα ευθέως με αφορμή αυτά που λέγαμε περί των ασθενειών κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Δεν θέλω να καταλήξω κάπου, αυτό ήθελα και σε ρώτησα ευθέως με αφορμή αυτά που λέγαμε περί των ασθενειών κλπ.

αν η ερωτηση σου ηταν "το οτι σωθηκες,αντι να ενισυσει την πιστη σου την κλονισε;"
τοτε ειναι λαθως διατυπωμενη,γιατι παιρνεις ως δεδομενο το οτι σωθηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αν η ερωτηση σου ηταν "το οτι σωθηκες,αντι να ενισυσει την πιστη σου την κλονισε;"
τοτε ειναι λαθως διατυπωμενη,γιατι παιρνεις ως δεδομενο το οτι σωθηκα



Το ότι σώθηκες δεν είνα δεδομένο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
"Όσο υπάρχουν παιδιά που πεινούν, Θεός δεν υπάρχει!"
Νίκος Καζαντζάκης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ο Θεος λογω αγαπης και επειδη βλεπει οτι παρασυρομαστε απο το κακο μας στελνει τις αρρωστειες για να μπουμε στο σωστο δρομο και να καταλαβουμε ποιο ειναι το σωστο νοημα της ζωης,οχι γιατι ειναι τιμωρος(αυτο θα ελεγες)αλλα απο αγαπη και ευσπλαχνεια για τα δημιουργηματα του.στο γυμνασιο λυκειο αυτα δεν στα ειπανε?δεν εχετε ακομα θρησκευτικα?εχω χρονια που τελειωσα δεν ξερω:P

οι οροι παθογονοι μικροοργανισμοι, μεταλλαξεις του DNA, αυτοανοσα νοσηματα σου λενε κατι?

τι διαβαζω και μολις εφαγα -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα αυτοι σου λεει κατι?

οχι,γιατι ετσι ο θεος δεν ειναι δικαιος με το να ταλαιπωρει εκτος απτο γονεα και το τεκνο ;)
ενιγουει ,απο οπου και να τοο παρουμε,ο θεός χάνει ένα χαρακτηριστικό που του αποδιδεται:
είτε δεν είναι καλός,και δεν νοιαζεται για τα προβληματα των ανθρωπων ή/και δεν ενοχλείται όταν οι άνθρωποι βασανίζονται
είτε δεν είναι δίκαιος και αντί να τιμωρεί όποιον του αξίζει και μόνο τιμωρεί ένα σωρο ακομη ανθρωπους
είτε απλα δεν υπάρχει και τσάμπα χάνουμε τον χρόνο μας συζητωντας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Το ότι σώθηκες δεν είνα δεδομένο; :hmm:

νοπ ;)

επίσης υπάρχουν πολλοι ανθρωποι,οι οποιοι παρότι ειναι καλοι χριστιανοι βασανιζονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Όσο υπάρχουν παιδιά που πεινούν, Θεός δεν υπάρχει!"
Νίκος Καζαντζάκης



Πολύ αποφατικός ο Καζαντζάκης. Μήπως όμως αυτά τα παιδιά θα έπρεπε να τα ταϊζουμε εμείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
ο Θεός για να μας βοηθήσει να καταλάβουμε το πραγματικό μας συμφέρον, επιτρέπει μερικές φορές να υποστούμε τις συνέπειες των πράξεών μας. Μερικές φορές οι συνέπειες αυτές λειτουργούν σε βάρος αθώων(παιδια), όμως ο Θεός είναι δίκαιος και κάθε βλάβη που θα υποστούμε χωρίς να φταίμε θα τη μετρήσει υπέρ μας στη Βασιλεία των Ουρανών.Για παράδειγμα ας σκεφτούμε ένα μωράκι που γεννιέται άρρωστο και πεθαίνει.
Ο νους μας πάει στον τεράστιο πόνο και στην ανείπωτη θλίψη και δεν σκεφτόμαστε ότι του παιδιού αυτού έχει σωθεί η ψυχή του με αυτό τον τρόπο. μαλακιες λεω Akis_Megara?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Πολύ αποφατικός ο Καζαντζάκης. Μήπως όμως αυτά τα παιδιά θα έπρεπε να τα ταϊζουμε εμείς;

Θα έπρεπε να μην υπάρχουν! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
δεν πειραζει καλοι μου ανθρωποι θα σας στειλω θεομηνιες, αρρωστιες, θα σκοτωσω ολους οσους αγαπατε και θα σας κανω την ζωη μαρτυριο.


αλλα σας αγαπαω και αμα ειστε τυχεροι θα πατε στον παραδεισο οποτε no big deal :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Πραγματικά ρε σκέψου δηλαδή ότι θέλει να τον αγαπάν οι πάντες και όποιος δεν υπακούει θα πάει στην κόλαση αιώνια...
ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΑΕΙ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
ο Θεός για να μας βοηθήσει να καταλάβουμε το πραγματικό μας συμφέρον, επιτρέπει μερικές φορές να υποστούμε τις συνέπειες των πράξεών μας. Μερικές φορές οι συνέπειες αυτές λειτουργούν σε βάρος αθώων(παιδια), όμως ο Θεός είναι δίκαιος και κάθε βλάβη που θα υποστούμε χωρίς να φταίμε θα τη μετρήσει υπέρ μας στη Βασιλεία των Ουρανών.Για παράδειγμα ας σκεφτούμε ένα μωράκι που γεννιέται άρρωστο και πεθαίνει.
Ο νους μας πάει στον τεράστιο πόνο και στην ανείπωτη θλίψη και δεν σκεφτόμαστε ότι του παιδιού αυτού έχει σωθεί η ψυχή του με αυτό τον τρόπο. μαλακιες λεω Akis_Megara?

μιλας τελειιιιιιιιιιιιως εκ του ασφαλους,αφου εχουν τελειωσει τα βασανα σου είναι βέβαιο να χρωστάς ευγνωμοσύνη στο θεό.κάποιος άλλος όμως που τα βάσανα του δεν τελειωνουν ποτε;
κάποιο παιδί τετραπληγικό ή με καρκίνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Μήπως εμείς φταίμε που υπάρχουν; :hmm:

μπορει.......
αλλα αυτο το λαθος μας,δεν θα πρεπε εκεινος να το διορθωσει;
:hmm:
μην απαντησεις με το ίσως περιμένει εμας να το διορθώσουμε πλιζ
αν ο θεος υπήρξε και ηταν και παναγαθος δεν θα πρεπε να αφηνει την ωρα που εμεις συζηταμε να χανονται χιλιαδες χωες,αθωων ανθρωπων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
ποιος σου ειπε οτι τελειωσαν τα βασανα μου?πλακα μου κανεις?επειδη ζει ο πατερας μου νομιζεις εγινα χριοστιανη,ημουν και απο πριν.τωρα δηλαδη που δεν πιστευεις στον θεο σου πανε ολα καλυτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ειτε πιστευεις ειτε οχι το ιδιο ειναι.

απλα οταν πιστευεις εχεις την ψευαισθηση οτι ολα πανε καλα ή οτι καποιο μαγικο χερι θα στα φτιαξει ολα (αμα εισαι τυχερος και δεν αποφασισει να εξαφανιστει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
ποιος σου ειπε οτι τελειωσαν τα βασανα μου?πλακα μου κανεις?επειδη ζει ο πατερας μου νομιζεις εγινα χριοστιανη,ημουν και απο πριν.τωρα δηλαδη που δεν πιστευεις στον θεο σου πανε ολα καλυτερα?

οχι,ιδιαιτερα.παροτι εμαθα να στηριζομαι στις δυναμεις μου ΚΑΙ ΜΟΝΟ και να μην περιμενω καμια θειικη παρεμβαση

εσυ που εισαι χριστιανη σου παν καλυτερα;(να σου θυμισω οτι μολις ειπες "ποιος σου ειππε οτι μου πανε καλυτερα,πλακα μου κανεις;")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia1388

Νεοφερμένος

Η georgia1388 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
κατσε εσυ μου ειπες οτι μιλαω εκ του ασφαλους,αφου εχουν τελειωσει τα βασανα μου και σου απαντησα οτι φυσικα και εχω προβληματα,οικονομικα εργασιακα κτλ πως ειναι δυνατον να μου πανε ολα τελεια?απλα ξεχνας το σημαντικοτερο οτι ΟΛΑ ειναι αντιμετωπισημα γιατι εχω πιστη,λυπαμαι που δεν καταλαβαινεις αλλα για μενα ειναι πολυ απλο και ισως δεν μπορω να σε κανω να το καταλαβεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top