Θα απορρίπτατε σύντροφο επειδή θα φοβόσασταν ότι θα τον/την πληγώσετε;

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Τα παντα εχουν σχεση με τον εαυτο μας (ταπεινη μου γνωμη).

Αν τα εχουμε καλα με τον εαυτο μας δε μας πειραζει ουτε το ωραιο ουτε το καλυτερο.

Η αυτοεκτιμηση ειναι κατι που αποκτιεται και ειναι αυτο που βαζει τους στοχους σε τετοια θεματα.

Χαμηλη αυτοεκτιμηση = ψαχνω για συντροφο οχι ψηλων "στανταρ"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Μπα,
αλλος ειναι:

Το Σύνδρομο του Πήτερ Παν - Οι Άντρες-παιδιά και η Μαραθώνια πορεία τους προς την Ωριμότητα.
Δρ. Νταν Κίλεϊ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Να απορριψω καποιον επειδη τον βρισκω πολυ καλο για μενα? Επειδη φοβαμαι μην τον πληγωσω μια μερα? χμ.. Δεν υπαρχει καμια λογικη εδω. Αν σου αρεσει ο αλλος πραγματικα, δεν σκεφτεσαι τετοια πραγματα. Μονο αν δεν εισαι αρκετα σιγουρος για την επιλογη σου, κανεις πισω και δεν προχωρας το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μου το έχουν πει και το θεώρησα φτηνή δικαιολογία. Για την ακρίβεια κατάλαβα πως ο άνθρωπος ήταν δειλός και φοβόταν πως θα έχανε το βόλεμά του. Και αυτό μόνο του ήταν αρκετό για να με ξενερώσει αυτόματα (το μαγικό κουμπί που λέγαμε) και να ρίξω μαύρη πέτρα πίσω μου (στην κυριολεξία όμως!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μια ερωτηση για αντρες κυριως αλλα θα ηθελα να απαντησουν και γυναικες και να πουν την αποψη τους....αντρες, σας εχει τυχει να απορριψετε μια κοπελα οχι γιατι ειναι ασχημη η κατι αλλο απλα επειδη δε θελετε να τη πληγωσετε? τη θεωρειτε καλη κοπελα (οχι χαζη, καλο ανθρωπο εννοω) και να λετε αστο καλυτερα δε θελω να την πληγωσω, ας διαλεξω κατι αλλο.αυτο τι σημαινει? σεβασμος στο χαρακτηρα του αλλου? επιλογη? λογικη? εννοω με λιγα λογια οτι πολλες φορες τυχαινει να γνωρισετε μια κοπελα και να μην κανετε κατι μαζι της μονο και μονο επειδη νομιζετε οτι θα την πληγωσετεκαι θελετε να το αποφυγετε? κοριτσια σας εχει τυχει?

Κι εμένα πιο πολυ για "ευγενική" απόρριψη μου κάνει.Δεν έχει τύχει να απορρίψω κοπέλα για να μην την πληγώσω.Θα μπορούσα να βρω χίλιους και έναν λόγους να την απορρίψω , αλλά όχι γι αυτό.
Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι για "ευγενική" απόρριψη , αλλά αυτός ακούγεται "κάπως".:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
μια ερωτηση για αντρες κυριως αλλα θα ηθελα να απαντησουν και γυναικες και να πουν την αποψη τους....αντρες, σας εχει τυχει να απορριψετε μια κοπελα οχι γιατι ειναι ασχημη η κατι αλλο απλα επειδη δε θελετε να τη πληγωσετε? τη θεωρειτε καλη κοπελα (οχι χαζη, καλο ανθρωπο εννοω) και να λετε αστο καλυτερα δε θελω να την πληγωσω, ας διαλεξω κατι αλλο.αυτο τι σημαινει? σεβασμος στο χαρακτηρα του αλλου? επιλογη? λογικη? εννοω με λιγα λογια οτι πολλες φορες τυχαινει να γνωρισετε μια κοπελα και να μην κανετε κατι μαζι της μονο και μονο επειδη νομιζετε οτι θα την πληγωσετεκαι θελετε να το αποφυγετε? κοριτσια σας εχει τυχει?

Ναι αλλά αυτό δεν είναι όλη η αλήθεια... Όταν λες "είναι πολύ κοπέλα και δεν θέλω να την πληγώσω" σημαίνει "δεν ταιριάζουμε αρκετά για να κάνω κάτι σοβαρό μαζί της, αλλά από την άλλη είναι ομορφούλα, οπότε αν κάνω κάτι θα είναι κάτι τελείως προσωρινό και επιφανειακό, κοινώς θα περάσω καλά και θα την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια, οπότε καλύτερα άστο γιατί είναι πολύ κοπέλα και δεν θέλω να την πληγώσω".:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Το' χω...το' χω... :P

Ας σοβαρευτώ λίγο... Έχει τύχει να απορρίψω κάποιον για να μην τον πληγώσω... Και for me είχε όλα τα στάνταρντς που θέλω για να είμαι με κάποιον... Και ωραίος (για τα δικά μου γούστα) και υπέροχο μυαλό και μου έβγαζε και το ερωτικό στοιχείο ...όλα καλά, όλα ανθηρά δηλαδής...

Αλλά την πρώτη φορά ήμουν φρεσκοχωρισμένη και δεν μπορούσα με τίποτα αλλά με τίποτα να κάνω κάτι μαζί του γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι ακόμα ο πρώην υπάρχει στο μυαλό μου... Ότι δεν θα μπορούσα να δώσω στο ελάχιστο όσα θα έδινα αν ήμουν 100% ελεύθερη από οποιοδήποτε φάντασμα του παρελθόντος... Αν ήμουν έτοιμη να μπω όντως σε σχέση... Και επειδή τον εκτιμούσα αφάνταστα και επειδή δεν ήθελα αυτός να πληρώσει για κάποιον άλλον απλά τον άφησα να φύγει... Το λόγο δεν το έμαθε ποτέ... άλλωστε όντως πολλές φορές ακούγεται τόσο σαν δικαιολογία ;)

Την δεύτερη ήμουν και είμαι σε σχέση... Αν τον είχα γνωρίσει σε άλλη περίοδο της ζωής μου δεν θα είχα κανένα ενδοιασμό... Αντικειμενικά θα μπορούσα να είμαι με τα χίλια μαζί του αλλά υποκειμενικά/συναισθηματικά είμαι αλλού και είμαι καλά... Οπότε ναι...έχει το πακέτο αλλά δεν ήρθε την στιγμή που θα μπορούσα όντως να το εκτιμήσω και να του δώσω αυτά που θέλει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το βρίσκω κι εγώ φτηνή δικαιολογία....

ποια είμαι εγώ που έχω τη δύναμη δλδ να αποφασίζω για τα αισθήματα του άλλου, πως μπορώ να ξέρω με σιγουριά ότι θα τον πληγώσω και δε θα γουστάρει?
Αν ξέρω εκ των προτέρων ότι θα τον πληγώσω κι ενώ τον γουστάρω, γιατί δεν κάνω κάτι άλλο ώστε να μην τον πληγώσω :P Πλάκα κάνουμε τώρα?


επιπλέον... ακόμα και να πληγωθεί κάποιος είναι μέσα στο παιχνίδι των σχέσεων...
άρα... όχι δεν θα το έκανα ποτέ και κυρίως δεν θα το χρησιμοποιούσα ποτέ ως δικαιολογία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Θα απορρίπτατε σύντροφο επειδή θα φοβόσασταν ότι θα τον/την πληγώσετε

Κουτούτσικη ερώτηση.

Αν ήταν σύντροφος και στη πορεία σκεφτόσουν οτι θα πληγωθεί ο άλλος, είτε ταυτίζεσαι με τον Δράκουλα των Καρπαθίων είτε ψάχνεις για ένα μαλακό σαν μωρομάντηλο άλλοθι για το κατα το κοινώς λεγόμενο ¨σκαπουλάρισμα¨.

...δράκουλας δεν είσαι.

Δηλαδή έχεις σχέση και στη πορεία σε πιάνει τρόμος μήπως την κάνεις ψυχικά μοκέτα;

Οne word: Κάντην.
..Θέλει άλλον ή δε θέλει άλλο πια τακίμι μαζί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ναι θα τον απερριπτα, γιατι θα φοβομουν οτι μπορει να τον πληγωσω, στην περιπτωση που ημασταν σε διαφορετικες φασεις ζωης..
Που αυτο σημαινει οτι ειναι διαφορετικα τα "θελω" μας σε μια σχεση τη δεδομενη στιγμη..
Το εχω κανει, δεν το εχω μετανοιωσει και βγηκε σε καλο και για τους δυο μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olibos2008

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Ναι θα τον απερριπτα, γιατι θα φοβομουν οτι μπορει να τον πληγωσω, στην περιπτωση που ημασταν σε διαφορετικες φασεις ζωης..
Που αυτο σημαινει οτι ειναι διαφορετικα τα "θελω" μας σε μια σχεση τη δεδομενη στιγμη..
Το εχω κανει, δεν το εχω μετανοιωσει και βγηκε σε καλο και για τους δυο μας...

Συμφωνώ απόλυτα με την Neraida και το έχω κάνει γιατί απλούστατα την στιγμή εκείνη είμουν σε άλλη φάση. Δεν ήθελα και δεν άξιζε να τον πληγώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Νομίζω αυτό θα ήταν μία δικαιολογία... Θα τον απέρριπτα για άλλους λόγους, απλά θα προφασιζόμουν αυτόν. :redface::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olibos2008

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Νομίζω αυτό θα ήταν μία δικαιολογία... Θα τον απέρριπτα για άλλους λόγους, απλά θα προφασιζόμουν αυτόν. :redface::(

Kάνεις λάθος.Γνώμη μου.Δικαιολογία δεν είναι να μην θές να τον πληγώσεις την στιγμή που είσαι σε άλλη φάση. Είναι ένας σοβαρότατος λόγος να μην είμαι μαζί του την συγκεκριμένη στιγμή. Και πρέπει να το πεις στον άλλο ανοιχτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Νομίζω αυτό θα ήταν μία δικαιολογία... Θα τον απέρριπτα για άλλους λόγους, απλά θα προφασιζόμουν αυτόν. :redface::(

Χμμ....
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα....
Θεωρησε οτι εσυ εισαι γυρω στα 26 με 27...εχεις τελειωσει με τις σπουδες, εργαζεσαι..και σε γενικες γραμμες η ζωη σου εχει παρει το δρομο της....
Γνωριζεις ενα παιδι...ειναι 19 χρονων...μολις που ξεκινησε τις σπουδες του...και πιστευεις οτι ταιριαζετε σε πολλα πραγματα..περνατε πολυ καλα μαζι..αλλα οπως και να το κανουμε ειστε διαφορετικες φασεις ζωης.....
Τοτε τι κανεις...? Συνεχιζεις μια σχεση που ξερεις οτι αργα ή γρηγορα θα ληξει και θα πληγωθειτε πολυ και οι δυο....ή το ληγεις νωριτερα πριν προλαβετε να δεθειτε για να γλυτωσετε απο περισσοτερο πονο..?
Και αυτο απλα ειναι ενα παραδειγμα..και τπτ παραπανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.


Χμμ....
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα....
Θεωρησε οτι εσυ εισαι γυρω στα 26 με 27...εχεις τελειωσει με τις σπουδες, εργαζεσαι..και σε γενικες γραμμες η ζωη σου εχει παρει το δρομο της....
Γνωριζεις ενα παιδι...ειναι 19 χρονων...μολις που ξεκινησε τις σπουδες του...και πιστευεις οτι ταιριαζετε σε πολλα πραγματα..περνατε πολυ καλα μαζι..αλλα οπως και να το κανουμε ειστε διαφορετικες φασεις ζωης.....
Τοτε τι κανεις...? Συνεχιζεις μια σχεση που ξερεις οτι αργα ή γρηγορα θα ληξει και θα πληγωθειτε πολυ και οι δυο....ή το ληγεις νωριτερα πριν προλαβετε να δεθειτε για να γλυτωσετε απο περισσοτερο πονο..?
Και αυτο απλα ειναι ενα παραδειγμα..και τπτ παραπανω...

ελαφρώς οφφ τοπικ αλλά δεν μπορώ να το καταπιώ και να μην το πω :P
δεν υπογράφουμε συμβόλαια για την εξέλιξη της σχέσης μας...
δεν μπορούμε να ξέρουμε πως θα είναι η συνέχεια
εκτός κι αν όντως μασάμε φύλλα δάφνης και τα ξέρουμε όλα :P:P

γενικά είμαι υπέρ του ότι στις σχέσεις πρέπει να προχωράμε με γνώμονα την καρδιά μας κι όχι το μυαλό μας ή τα κοινωνικά "πρέπει" (εφόσον δεν πληγώνουμε κάποιο τρίτο άτομο that is, και εφόσον μιλάμε για δύο -μόνο- ενήλικες που εμπλέκονται στην ιστορία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Neraida, στο παράδειγμα που ανέφερες όμως θα πληγωνόσασταν και οι δυο, συνεπώς το λήγεις για να μην πληγωθείς πρωτίστως εσύ. Αν όμως υπήρχε κάποια περίπτωση όπου δεν κινδύνευες να πληγωθείς καθόλου εσύ αλλα μονο ο άλλος θα έκανες το ίδιο? Δε μπορώ να σκεφτώ παράδειγμα, αλλα πες μου υποθετικά, τι θα έκανες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ΚΕ και Ιντριλ, ειμαι απο τα ατομα που ακουνε την καρδια τους και αυτο κανουν...απο ρισκα ειδικα αλλο τιποτα...

Αλλα οταν δοκιμαζεις μια σχεση που εχει πολλα (-) και σε βαθος χρονου βλεπεις οτι αυτα τα (-) ειναι ακομα περισσοτερα, τοτε ναι παιρνεις την αποφαση να το ληξεις, οσο και να σε ποναει...

Χμμ...το να μην πληγωθει ο ενας απο τους δυο καθολου ειναι δυσκολο, οταν υπαρχουν συναισθηματα...και για να μην πονεσω σημαινει οτι δεν αισθανομαι, αρα δεν υπαρχει και σχεση για τη ληξω
Αλλα ναι...ακομα και εαν υπηρχε η περιπτωση να μην πληγωθω στο ελαχιστο και μονο ο αλλος να πονεσει, θα το εκανα....εαν εβλεπα πως ηταν μια σχεση αδιεξοδο..

Και οπως εχω αναφερει σε παραπανω ποστ...το εχω κανει...μπορει να μην πονεσα τοσο οσο ο αλλος(τη στιγμη που πηρα την αποφαση), αλλα αναισθητη δεν ειμαι...
Και περασε καιρος για την παρω αυτη την αποφαση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν ειναι σε τοσο διαφορετικες φασεις ζωης και αν ειναι τοσο σιγουρο οτι η εξελιξη θα ειναι δυσοιωνη...τοτε καλυτερα να μην αρχιζει καν, ή να ειναι ξεκαθαρη η φυση της απο την αρχη (αν γινεται).

Βεβαια, δεν ελεγχουμε τα συναισθηματα μας και μπορει να μην ειναι εφικτα τα παραπανω. Τότε , ας πραξουμε αναλογα με την περισταση. Αν η σχεση εχει δυνατοτητες να εξελιχτει σε κατι καλο και για τους 2, απλα κανουμε υπομονη. Αν ειναι βεβαιο οτι τα προβληματα και οι αυμβατοτητες ειναι αξεπεραστα, τότε αυτος που το βλεπει και λεει να την ληξει, ας το κανει το νωριτερο δυνατο. Αν τιποτα απο τα 2 δεν ειναι ξεκαθαρα, ας περιμενουν λιγο μεχρι οι συνθηκες να ειναι πιο νορμαλ, ωστε να δουν τι ακριβως ισχυει και επειτα αποφασιζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Μπορεί όταν είσαι θύμα τέτοιας περίστασης να ακούγεται ως η πιο ελεεινή δικαιολογία, αλλά όταν βρεθείς ωε "θύτης" καταλαβαίνεις ότι δεν είναι και τόσο.

Όταν π.χ. υπάρχει κάποιος άνθρωπος στη ζωή σου ο οποίος σου συμπεριφέρεται τέλεια, συμφωνείτε στις περισσότερες απόψεις αλλά και πάλι δε σου αρέσει τόσο ωστε να κάνεις κάτι μαζί του, δεν είναι κρίμα να "δώσεις τόπο στην οργή" και να σου 'ρθει η ξενέρα μια ωραία πρωία, να φρικάρεις ενλώς, να θες να φύγεις από αυτό και να πληγώσεις τον άλλο που σου έχει φερθεί και τόσο καλά;

Σε αυτή την περίποτψση δεν ακούγεται και τόσο σα δικαιολογία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top