Θεωρούνται ''κάπως'' οι άντρες που αγαπούν την τζαζ;

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πολύ συχνά ακούω ότι οι άντρες και οι γυναίκες που αγαπούν την τζαζ είναι δήθεν. Συμφωνείτε ή διαφωνείτε ? Γενικά ποιά η γνώμη σας για την μουσική τζαζ ? Νομίζω ότι η τζαζ έχει φανατικούς εχθρούς και φανατικούς οπαδούς όπως λίγα είδη μουσικής. 'Εχω ακούσει ότι για τα αυτιά μερικών, είναι πολύ πιο ενοχλητική κι από κομπρεσέρ, ότι νοιώθουν ότι ξεκινάει βαρετά κι ύστερα τους τρυπάει τα αυτιά ένα συνοθύλευμα από εκνευριστό ήχο χωρίς τάξη και μελωδικότητα. Εγώ πάλι νομίζω ότι η τζαζ δεν μπορεί να με ρίξει ποτέ ψυχολογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσωπικά ούτε φανατική οπαδός είμαι, ούτε φανατική εχθρός. Είναι καλή για "μουσικό χαλί" δηλαδή για να την ακους κάνοντας άλλα πράγματα χωρίς να σε αποσπά. Δεν είναι η μουσική που θα τρελαθώ μαζί της και θα θέλω να βάζω κάτι στο repeat, αλλά ούτε και αυτή που δεν θα αντέχω να την ακούω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Προσωπικά ούτε φανατική οπαδός είμαι, ούτε φανατική εχθρός. Είναι καλή για "μουσικό χαλί" δηλαδή για να την ακους κάνοντας άλλα πράγματα χωρίς να σε αποσπά. Δεν είναι η μουσική που θα τρελαθώ μαζί της και θα θέλω να βάζω κάτι στο repeat, αλλά ούτε και αυτή που δεν θα αντέχω να την ακούω. :)

Είσαι τζαζ μωρό μου, είσαι τζαζ που λέει εκείνο το λαικό άσμα, έχει καμμιά σχέση με αυτό ? Τι εννοεί ? Ότι είναι βαρετός ? Θα θελα να ξέρω. 'Οποιος ξέρει το άσμα ας μου πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ, και ευτυχώς υπάρχουν μαγαζιά που παίζουν τέτοια μουσική εδώ. Δεν ξέρω αν τους θεωρούν κάπως, δεν μου έχει τύχει, αλλά το προτιμώ από τα πιο προβεβλημένα είδη μουσικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ ακούω πολύ world μουσική και πολλές φορές σε αυτήν υπάγονται τραγούδια που "τζαζοφέρνουν". Αλλά την καθαρή τζαζ με ένα σαξόφωνο που τσιρίζει δεν έχω κουράγιο να την ακούσω για πολύ ώρα. Κι αν σκεφτείτε ότι η μεγαλύτερη ερωτική μου ήττα ήταν με σαξοφωνίστα, ΜΑΚΡΙΑ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αντε βρε, σου εύχομαι και με όμποε........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
χαχααχαχαχαχχαχ, ο από πάνω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Το "είσαι τζαζ" σαν έκφραση δεν ξέρω τι σχέση έχει με το είδος της μουσικής και πώς προέκυψε. Πάντως δεν θεωρώ οτι οι άνθρωποι που αγαπούν την τζαζ έχουν κάποιο διαφορετικό χαρακτηριστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Γιατί ρε παιδιά τι έχει η τζάζ; δεν το κατάλαβα έπιδή τους αρέσει; μια χαρά ειναι και απορώ πως έρχετε αυτή η ιδέα σε μερικούς, μια χαρούλα ειναι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ελα ντε, απορώ πως έχει προκύψει αυτή η έκφραση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ίσως επειδή η τζάζ είχε συνδιαστεί πολύ στο παρελθόν με μποέμ τύπους και ιδιαίτερη κουλτούρα, ίσως έχει παραμείνει το είσαι τζάζ εννοώντας είσαι "φεύγα"....


εννοείται ότι δεν είναι "κάπως" κάποιος επειδή ακούει κάποιο είδος μουσικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει αυτό το "φεύγα"... και δεν εννοώ φυσικά το τάβλι...
Θα τολμούσατε δηλαδή να πείτε οτι η τζαζ είναι για τους αμερικανούς κάτι σαν το δικό μας το ρεμπέτικο;
Σημειολογικά πάντα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
ίσως επειδή η τζάζ είχε συνδιαστεί πολύ στο παρελθόν με μποέμ τύπους και ιδιαίτερη κουλτούρα, ίσως έχει παραμείνει το είσαι τζάζ εννοώντας είσαι "φεύγα"....


εννοείται ότι δεν είναι "κάπως" κάποιος επειδή ακούει κάποιο είδος μουσικής


Κουέ μου θα μπορούσαν τότε να πούν και για άλλα ίδη μουσικής, εξάλου η αρχή στο θέμα με έκανε να καταλάβω κάτι άλλο, όχι ο τύπος γειά σου άλλα ό τιπος΄άστα να κουνιθούν:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σημειολογικά....ίσως εχουν καποια μικρηηηηηηηηηη σχεση
αν δεν κάνω λάθος η τζαζ είναι η μουσική και το τραγούδι των καταπιεσμένων δούλων για επανάσταση των αφρικανών της αμερικής...

Το δε ρεμπέτικο δεν είναι μεν από δούλους αλλά από επίσης καταπιεσμένες φωνές - σκέψεις.....

όλα αυτα τα λέω με επιφυλάξεις γιατί δεν γνωρίζω επ ακριβώς την ιστορία των μουσικών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Κουέ μου θα μπορούσαν τότε να πούν και για άλλα ίδη μουσικής, εξάλου η αρχή στο θέμα με έκανε να καταλάβω κάτι άλλο, όχι ο τύπος γειά σου άλλα ό τιπος΄άστα να κουνιθούν:|


αυτό το είπα για την έκφραση "είσαι Τζαζ" κι όχι για το αρχικό ποστ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Είδατε όμως θαύματα που κάνουν οι λαοί όταν καταπιέζονται;
Χρησιμοποιούν τη μουσική ως μέσο έκφρασεις όλως αυτών που θέλουν αν πουν.
Αντίθετα σήμερα που η ανθρωπότητα δεν αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα,
ακούμε ότι ακούμε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
αυτό το είπα για την έκφραση "είσαι Τζαζ" κι όχι για το αρχικό ποστ

Πάντως ότι και να γίνει λαικά ακούς σκυλού σε λένε, ροκ ακούς φρικιό σε λένε, ντάνς ακούς κουνίστρα σε λένε άρα δεν υπάρχει πρόβλημα και για το τζάζ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Είδατε όμως θαύματα που κάνουν οι λαοί όταν καταπιέζονται;
Χρησιμοποιούν τη μουσική ως μέσο έκφρασεις όλως αυτών που θέλουν αν πουν.
Αντίθετα σήμερα που η ανθρωπότητα δεν αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα,
ακούμε ότι ακούμε.....


Μα η τζάζ και το ρεμπέτικο δεν εκτιμήθηκαν στην εποχή τους αλλά πολύ μεταγενέστερα...
Και τώρα έχουμε προβλήματα, και τώρα βγαίνουν σοβαρές μουσικές μόνο που υπάρχει κι ένα άλλο είδος που αποπροσνατολίζει...
Το εύκολοχωνευτο... το εμπορικό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μα η τζάζ και το ρεμπέτικο δεν εκτιμήθηκαν στην εποχή τους αλλά πολύ μεταγενέστερα...
Και τώρα έχουμε προβλήματα, και τώρα βγαίνουν σοβαρές μουσικές μόνο που υπάρχει κι ένα άλλο είδος που αποπροσνατολίζει...
Το εύκολοχωνευτο... το εμπορικό....

Από τους αγαπημένους μου ο Charles Mingus και Ronnie Lewis. Σας αφιερώνω νοητά το ''It might as well be spring''. Ααααχχ. Και φυσικά όταν λέμε τζαζ ξεχνάμε ότι υπήρξε και λογικά πρέπει να υπάρχει ακόμα και ελληνική τζαζ.
Θυμάμαι την τελευταία δισκογραφική δουλειά της Ρένας Βλαχοπούλου και το τραγούδι ''Βρέχει πόσο μ'αρέσει όταν βρέχει, και τι μελαγχολία έχει λα λα λα''. Τόσο θλιμμένοι στίχοι κι όμως αυτό το τραγούδι σε έκανε να πετάς γιατί η μουσική ήταν πολύ κεφάτη. Σπάνια θλίβεται κανείς με τζαζζζζζζ. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μα η τζάζ και το ρεμπέτικο δεν εκτιμήθηκαν στην εποχή τους αλλά πολύ μεταγενέστερα...
Και τώρα έχουμε προβλήματα, και τώρα βγαίνουν σοβαρές μουσικές μόνο που υπάρχει κι ένα άλλο είδος που αποπροσνατολίζει...
Το εύκολοχωνευτο... το εμπορικό....
εννοώ οτι δεν έχουμε τα προβλήματα που είχε τότε η κοινωνία,
φτώχια, πόλεμος, περιορισμός από την κοινωνία, και αργότερα η χούντα που ώθησε τόσους μεγάλους καλλιτέχνες να μεγαλουργήσουν.....
Λες μετά από χρόνια να εκτιμηθούν ο σαρμπέλ και ο τσαλίκης;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top