Καταγγελία: Ο ΟΤΕ δημιουργεί πολίτες 2ης Κατηγορίας

Sia858

Νεοφερμένος

Η Sia858 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αναδημοσίευση καταγγελίας:

Ονομάζομαι Χόντος Ηλίας και κατοικοεδρεύω στην επαρχία του Νομού Φθιώτιδας.
Από τότε που εισήλθε η τεχνολογία ADSL στη χώρα μας, έχω δώσει ένα υπερβολικά αξιόλογο ποσό σε λογαριασμούς πληρώνοντας την κατάπτυστη χρονοχρέωση που μας έχετε επιβάλλει με την απαρχαιωμένη τεχνολογία σας χωρίς να απολαμβάνω υπηρεσίες και προνόμια που απολαμβάνουν άλλοι συμπολίτες μου, οι οποίοι είναι και αυτοί συνδρομητές στην εταιρία σας που με τον μονοπωλιακό χαρακτήρα της όλα αυτά τα χρόνια έχει κρατήσει την χώρα μας στη λίθινη εποχή...

Έχω αγανακτήσει από την κοροϊδία σας και την προκλητική στάση σας να δίνετε μέχρι και 24Mbit σε εξευτελιστικές τιμές, την ίδια ώρα που εγώ πληρώνω χρονοχρέωση φτάνοντας μέχρι και 400? το δίμηνο (χωρίς να έχω πέσει θύμα από Dialers κλπ) για μια εξευτελισμένη σύνδεση των 56Kbit η οποία λειτουργεί οπότε της κάνει κέφι.

Πιστέψτε με είναι εξαιρετικά εξοργιστικό να παρακολουθώ στην τηλεόραση, και όχι μόνο, παροχές, υπηρεσίες, χαμηλές τιμές, δώρα, δωρεάν κλήσεις και αλλά πολλά, την ίδια ώρα που εγώ και πολλοί άλλοι συμπολίτες μου πληρώνουμε υπέρογκα ποσά για να μην έχουμε καμία υπηρεσία.

Έχετε καταφέρει κύριοι να κάνετε μια μεγάλη μερίδα του Ελληνικού πληθυσμού να αισθάνεται πολίτης Δεύτερης Κατηγορίας.

Τέτοια ανικανότητα και αναλγησία δεν παρατηρείται ούτε σε χώρες του Τρίτου Κόσμου. Για το λόγο αυτό θα γίνει σχετική αναφορά και σε προϊσταμένους σας, σε φορείς της Ευρωπαϊκής Ένωσης που σας έχει δώσει πακτωλά κονδύλια για την επέκταση της ευρυζωνικοτητας στην Ελλάδα αλλά και σε διάφορα ΜΜΕ και σχετικά περιοδικά για να δω ποιος είναι ο λόγος που αδιαφορείτε να εγκαταστήσετε τεχνολογία ADSL σε περιοχές της Επαρχίας της Ελλάδος.

Αλήθεια, πότε σκοπεύετε να εγκαταστήσετε ADSL στην επαρχία της Ελλάδας; Είχα την εντύπωση ότι το 2007 θα ήταν το έτος ευρυζωνικότητας για τη χώρα μας!!!!

Σε επαφή που έχω έρθει με υπαλλήλους του οργανισμού σας στο τηλεπικοινωνιακό διαμέρισμα όπου ανήκω, μου έχουν δοθεί άπειρες άσχετες και απαράδεκτες δικαιολογίες προσπαθώντας να καλύψουν την ανικανότητα τους και τη μη επαρκή τεχνική κατάρτισή τους σε θέματα δικτύου.

Η πιο εξοργιστική δικαιολογία ήταν πως «Ο ΟΤΕ είναι μία εταιρία και δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα για να κάνει κοινωνική πολιτική» .

Ίσως κύριοι ξεχνάτε πως ο ΟΤΕ εδώ και 59 ολόκληρα χρόνια με τον μονοπώλιο στις επικοινωνίες, αφ ενός μεν έβαλε την τεχνολογική πρόοδο της χώρας μας στο γύψο, αφ ετέρου δε κατέστη τροχοπέδη στο να αναπτυχθούν εναλλακτικοί πάροχοι στις τηλεπικοινωνίες, πράγμα που δεν συνέβη σε άλλες χώρες του Δυτικού Κόσμου.

Δεν πρόκειται να σας κουράσω άλλο, αλλά ούτε να με κουράσετε με ανούσιες απαντήσεις και υποσχέσεις. Σκοπός της επιστολής μου είναι η ΑΜΕΣΗ εγκατάσταση τεχνολογίας ADSL στην περιοχή όπου κατοικοεδρεύω. Έχω αγανακτήσει να πληρώνω υπέρογκους λογαριασμούς για τιποτένιες υπηρεσίες.

Χόντος Ηλίας

ΥΓ: Το παρόν θα δημοσιευτεί ταυτόχρονα και στην αρθογραφία της δικτυακής κοινότητας www.aparadektoi.gr και συγκεκριμένα στη κεντρική σελίδα της για πολλές ημέρες με τίτλο : Ο ΟΤΕ δημιουργεί πολίτες 2ης Κατηγορίας


Το παρόν κείμενο έχει κοινοποιηθεί σε:

* Περιοδικό Pcmag
* Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων
* Περιοδικό Ήχος Εικόνα
* in.gr
* Περιοδικό Computer για όλους
* Περιοδικό SatLeo
* Περιοδικό HiTECH
* Περιοδικό DigitalLife
* Περιοδικό Κινητή Τηλεφωνία & Τηλεπικοινωνίες
* Περιοδικό DVD Home Theater
* Περιοδικό Weekly Telecom
* Περιοδικό PCWorld
* Περιοδικό Computer Active
* Τηλεοπτικό σταθμό Mega Channel
* Τηλεοπτικό σταθμό Star Channel
* Τηλεοπτικό σταθμό Antenna
* Τηλεοπτικό σταθμό Alter
* Τηλεοπτικό σταθμό ΣΚΑΪ
* Τηλεοπτικό σταθμό Alpha
* Ραδιοφωνικό σταθμό «Ράδιο ΝΕΤ»
* Εκπομπή «Αποκαλυπτικό Δελτίο»
* Εκπομπή «Αλ τσαντήρι νιούζ»
* Εκπομπή «Studio A»
* Εκπομπή «Καλημέρα Ελλάδα»
* adslgr.com
* Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων
* forthnet.gr
* Εφημερίδα Ριζοσπάστης
* Εφημερίδα Ελευθεροτυπία
* Εφημερίδα Το Βήμα
* Εφημερίδα Απογευματινή
* Εφημερίδα Ελεύθερος Τύπος
* Εφημερίδα Αδέσμευτος Τύπος
* Εφημερίδα Καθημερινή
* Εφημερίδα A1
* Εφημερίδα Το Ποντίκι
* Εφημερίδα Ο Κόσμος του Επενδυτή
* Εφημερίδα AthensVoice
* Ευρωπαίος Διαμεσολαβητής
* Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα
* europa.eu

Την επιστολη που εστειλα στον ΟΤΕ μπορειτε να την αναδημοσιευσετε οπουδηποτε θελετε, να την στειλετε οπου θελετε και σε οποιον θελετε. Θα σας παρακλουσα μονο να αναφερετε την πηγη (δηλαδή www.aparadektoi.gr), και αν ειναι δυνατον να με ενημερωνετε στο θεμα Αρθρο: Ο ΟΤΕ δημιουργεί πολίτες 2ης Κατηγορίας για το που την αναδημοσιευετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δίκιο έχει ο άνθρωπος.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τουλάχιστον δώστε τζάμπα πια την 56K. Εδώ πλέον minimum ταχύτητα γίνεται το 1Mbit και χρεώνουν την Dial-up?



Έστω..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Δίκιο έχει ο άνθρωπος.. :(

Ως προς τι εχει δικιο; ADSL μπορεις να χεις στην περιοχη σου, αν υαπρχει κομβος σε αποσταση πανω κατω 5 χιλιομετρων. Αν "στην επαρχία του Νομού Φθιώτιδας" που διαμενει ο κ. Χοντος, σε ακτινα 5 χιλιομετρων υπαρχουν πχ 1000 ατομα, και ποθανοι πελατες εξ αυτων ειναι οι 100, ποιος οργανισμος υπηρχε ποτε περιπτωση να εγκαταστησει ολοκληρο κομβο για να εξυπηρετησει μονο αυτα τα ατομα; Εκτος αν μιλαμε για απαραιτητα (για την επιβιωση) αγαθα, οποτε ειναι υποχρεωση του κρατους να τα παρεχει.

Με αυτην την λογικη, θα επρεπε να εγκατασταθουν πολλες χιλιαδες κομβων ακομα σε ολη την χωρα, κατι το οποιο θα αυξανε το κοστος λειτουργιας του ΟΤΕ, θα επιβραδυνε την παροχη ιντερνετ σε ολους τους υπολοιπους (την εγκατασταση προφανως θα την κανουν τεχνικοι, οι οποιοι θα απασχολουνταν αλλου), και τελικως θα αυξανε και το κοστος παροχης ADSL.

Αν δεν ξερουμε τις συνθηκες του προβληματος (που μενει, ποσοι ειναι οι πιθανοι πελατες, ποιο ειναι περιπου το κοστος ενος κομβου, κτλ) δεν νομιζω οτι μπορουμε να εκφερουμε ευκολα γνωμη. :)

Αποψη μου ειναι οτι ο ΟΤΕ θα επρεπε, να δηλωσει δημοσιως ποσοι περιπου πιθανοι πελατες χρειαζονται να δηλωσουν (=υπογραψουν) οτι επιθυμουν την παροχη DSL σε μια περιοχη, για να μην του ειναι τοσο τρελα οικονομικα - χρονικα ασυμφορο, ωστε να ξερουν και οι πολιτες συγκεκριμενα τι πραξεις πρεπει να κανουν (και να μην εχει καποια δικαιολογια μετα ο ΟΤΕ)

EDIT:

Τουλάχιστον δώστε τζάμπα πια την 56K. Εδώ πλέον minimum ταχύτητα γίνεται το 1Mbit και χρεώνουν την Dial-up?



Έστω..!

Η dial up απασχολει κανονικα την τηλεφωνικη γραμμη, οποτε αν την εδιναν τζαμπα, θα ηταν το αναλογο του να αφησουν ελευθερα ολα τα τηλεφωνηματα ανεξαρτητως χρεωσης. Απο αυτα που εχει δειξει ο ΟΤΕ, μαλλον δεν ειναι στις προθεσεις του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η dial up απασχολει κανονικα την τηλεφωνικη γραμμη, οποτε αν την εδιναν τζαμπα, θα ηταν το αναλογο του να αφησουν ελευθερα ολα τα τηλεφωνηματα ανεξαρτητως χρεωσης. Απο αυτα που εχει δειξει ο ΟΤΕ, μαλλον δεν ειναι στις προθεσεις του.
Έχεις ένα point σ' αυτό. :)



Βέβαια δεν νομίζω να 'χε κάποιος την υπομονή να αντικαταστήσει το τηλέφωνό του με μία dial-up... anyway.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Ως προς τι εχει δικιο; ADSL μπορεις να χεις στην περιοχη σου, αν υαπρχει κομβος σε αποσταση πανω κατω 5 χιλιομετρων. Αν "στην επαρχία του Νομού Φθιώτιδας" που διαμενει ο κ. Χοντος, σε ακτινα 5 χιλιομετρων υπαρχουν πχ 1000 ατομα, και ποθανοι πελατες εξ αυτων ειναι οι 100, ποιος οργανισμος υπηρχε ποτε περιπτωση να εγκαταστησει ολοκληρο κομβο για να εξυπηρετησει μονο αυτα τα ατομα; Εκτος αν μιλαμε για απαραιτητα (για την επιβιωση) αγαθα, οποτε ειναι υποχρεωση του κρατους να τα παρεχει.

Με αυτην την λογικη, θα επρεπε να εγκατασταθουν πολλες χιλιαδες κομβων ακομα σε ολη την χωρα, κατι το οποιο θα αυξανε το κοστος λειτουργιας του ΟΤΕ, θα επιβραδυνε την παροχη ιντερνετ σε ολους τους υπολοιπους (την εγκατασταση προφανως θα την κανουν τεχνικοι, οι οποιοι θα απασχολουνταν αλλου), και τελικως θα αυξανε και το κοστος παροχης ADSL.

Αν δεν ξερουμε τις συνθηκες του προβληματος (που μενει, ποσοι ειναι οι πιθανοι πελατες, ποιο ειναι περιπου το κοστος ενος κομβου, κτλ) δεν νομιζω οτι μπορουμε να εκφερουμε ευκολα γνωμη. :)

Αποψη μου ειναι οτι ο ΟΤΕ θα επρεπε, να δηλωσει δημοσιως ποσοι περιπου πιθανοι πελατες χρειαζονται να δηλωσουν (=υπογραψουν) οτι επιθυμουν την παροχη DSL σε μια περιοχη, για να μην του ειναι τοσο τρελα οικονομικα - χρονικα ασυμφορο, ωστε να ξερουν και οι πολιτες συγκεκριμενα τι πραξεις πρεπει να κανουν (και να μην εχει καποια δικαιολογια μετα ο ΟΤΕ)


δηλαδη φιλε insomaniac θελεις να μας πεις οτι η φθιωτηδα η η καθε φθιωτιδα δεν αξιζει και αυτη να απολαμβανει οτι απολαμβανουμε εμεις στην υπολοιπη Ελλαδα;

συμφωνα με στοιχεια (που επισυναπτω) στον νομο αυτο υπαρχουν εγκατεστημενα 105 DSLAM's και σε περιοχες που δεν ηξερα οτι υποηρχαν, σε χωρια που οι κατοικοι ζητημα να ειναι πανω απο 1000 ατομα. τι διαφορα λοιπον εχουν αυτα τα χωρια με τον κυριο Χοντο; καλα τα λεει κατα την γνωμη μου, ασε που ο ΟΤΕ δεν "πειναει" τοσα χρονια μας τα τρωει με τον εναν τροπο η τον αλλον, δεν νομιζω (εγω τουλαχιστον) οτι θα τον καταστρεψει να εγκαταστησει μερικα DSLAM's ακομα.

για το προσωπικο (τεχνικοι δηλαδη) θα πω οτι καιρος ηταν να σηκωθουν απο την μεγαλη τους πολυθρονα και να στρωθουν στην δουλεια γιατι μπορει ο ΟΤΕ να ειναι πλεον κατα κυριο λογο ιδιωτικη επιχειρηση αλλα οι υπαλληλοι του θεωρουν οτι ακομα ανηκουν στον δημοσιο τομεα που ως γνωστον "καθονατι και τα ξυνουν μερα μπες μερα βγες" - να πω εδω οτι δεν ειναι ολοι οι υπαλληλοι ετσι αλλα κατα 90% ετσι ειναι τα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • DSLAMS-FTHIOTIDA.zip
    9.9 KB · Εμφανίσεις: 196

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
δηλαδη φιλε insomaniac θελεις να μας πεις οτι η φθιωτηδα η η καθε φθιωτιδα δεν αξιζει και αυτη να απολαμβανει οτι απολαμβανουμε εμεις στην υπολοιπη Ελλαδα;

συμφωνα με στοιχεια (που επισυναπτω) στον νομο αυτο υπαρχουν εγκατεστημενα 105 DSLAM's και σε περιοχες που δεν ηξερα οτι υποηρχαν, σε χωρια που οι κατοικοι ζητημα να ειναι πανω απο 1000 ατομα. τι διαφορα λοιπον εχουν αυτα τα χωρια με τον κυριο Χοντο; καλα τα λεει κατα την γνωμη μου, ασε που ο ΟΤΕ δεν "πειναει" τοσα χρονια μας τα τρωει με τον εναν τροπο η τον αλλον, δεν νομιζω (εγω τουλαχιστον) οτι θα τον καταστρεψει να εγκαταστησει μερικα DSLAM's ακομα.

για το προσωπικο (τεχνικοι δηλαδη) θα πω οτι καιρος ηταν να σηκωθουν απο την μεγαλη τους πολυθρονα και να στρωθουν στην δουλεια γιατι μπορει ο ΟΤΕ να ειναι πλεον κατα κυριο λογο ιδιωτικη επιχειρηση αλλα οι υπαλληλοι του θεωρουν οτι ακομα ανηκουν στον δημοσιο τομεα που ως γνωστον "καθονατι και τα ξυνουν μερα μπες μερα βγες" - να πω εδω οτι δεν ειναι ολοι οι υπαλληλοι ετσι αλλα κατα 90% ετσι ειναι τα πραγματα.

Νομιζω ημουν σαφης. Δεν λεω οτι η Φθιωτιδα, ή οποιοδητε αλλο μερος στην Ελλαδα, δεν δικαιουται να εχει DSL. Λεω οτι, γνωμη μου ειναι πως αν ενα μερος δεν εχει αρκετο κοσμο για να υποστηριξει εμπορικα κατι, δεν μπορει να απαιτει να του δοθει. Αν πχ, ο ΟΤΕ καλυψει την περιοχη του καταγγελοντος, και ερθει μετα καποιος και πει, εγω μενω σε αποσταση 1 χιλιομετρου και δεν εχει DSLAM. Βαλτε μου και μενα, και ας μενω μονος σε εκεινη την περιοχη. Τι θα γινει; Θα δοθουν χρηματα για ενα ακομα DSLAM χωρις ουσιαστικο λογο; Γιατι ας μην ξεχνιομαστε, για ιντερνετ μιλαμε, οχι για ρευμα ή νερο!

Οι αλλες - ανταγωνιστριες - εταιριες του ΟΤΕ, γιατι δεν εκμεταλλευονται την αδρανεια του, και να εγκαταστησουν οι ιδιες κομβους; Προφανως δεν υπαρχει αρκετο ενδιαφερον. Και οντως, ο ΟΤΕ, οντας τοσα χρονια μονοπωλιακη εταιρια, θα επρεπε να εχει και καποια κοινωνικη πολιτικη. Για αυτο λεω να θεσπιστει οριο πανω απο το οποιο να πρεπει να δημιουργει κομβους. Η αλλη αποψη ποια ειναι; DSLAMS ανα 5 χιλιομετρα για να καλυφθουν ολοι; Να γινει η καλυψη DSL οπως η καλυψη των κινητων;

Οσο για το τι διαφορα εχει το χωριο του κυριο Χοντου απο τα υπολοιπα, δενγνωριζω, αλλα μπορω να υποθεσω οτι τα κριτηρια ειναι 2:
πληθυσμιακη καλυψη, και
ζητηση πελατων.

Μαλλον ετσι καλυπτεται περισσοτερο το ενα απο τα δυο, εξ ου και η διαφορα.

Υ.Γ: Επισης, αν μας ειναι τοσο αναγκη το γρηγορο ιντερνετ, και ο ΟΤΕ δεν μας βοηθαει, υπαρχεικαι η εναλλακτικη του δορυφορικου παντα ετσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ουφ, δεν ξέρω, λογικά ακούγονται όλα αυτά. Αλλά από την άλλη το ίδιο θα μπορούσε κανείς να πει και για το νερό ή το ρεύμα: πως μπορούν να καλυφθούν και ιδιώτικα με αγορά μπουκαλιών ή γεννήτριες. Και ναι, καταλαβαίνω πως το νερό πχ είναι είδος πρώτης ανάγκης, αλλά το ρεύμα δεν είναι αντικειμενικά τέτοιο (ζεις χωρίς ρεύμα, απλά ταλαιπωρείσαι). Για μένα η dsl πλέον είναι σαν το ρεύμα και μου φαίνεται αστείο να μη παρέχεται παντού.. αλλά οκ, εγώ δεν είμαι επιχειρηματίας να ξέρω κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χωρίς να έχει και πολύ άδικο ο τύπος... δε θα μπορούσε να έχει vodafone? με το ίδιο κόστος μηνιαία, δε θα μπορούσε να έχει δορυφορική σύνδεση αφού τα σκάει που τα σκάει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το θέμα του δεν είναι αν στα ίδια χρήματα θα μπορούσε να βρει κάτι με καλύτερη ταχύτητα, αλλά το ότι στο μεγαλύτερο μέρος της υπόλοιπης Ελλάδας, οι άλλοι θα έχουν μεγάλες ταχύτητες με πολύ μικρότερο κόστος. Και ναι, αυτό είναι άδικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το θέμα του δεν είναι αν στα ίδια χρήματα θα μπορούσε να βρει κάτι με καλύτερη ταχύτητα, αλλά το ότι στο μεγαλύτερο μέρος της υπόλοιπης Ελλάδας, οι άλλοι θα έχουν μεγάλες ταχύτητες με πολύ μικρότερο κόστος. Και ναι, αυτό είναι άδικο.

με vodafone που είναι πλέον ασύρματη κι όχι ενσύρματη θα είχε τις παροχές που έχουν οι (70.000 :P) άλλοι συνδρομητές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Η αληθεια και σωστο ειναι καπου στην μεση... Δεν μπορουμε για 5 ατομα να στινουμε ολοκληρο dslam, αλλα απο την αλλη ειναι αδικο αυτο... Ετσι ειναι αυτα δυστιχος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Η αληθεια και σωστο ειναι καπου στην μεση... Δεν μπορουμε για 5 ατομα να στινουμε ολοκληρο dslam, αλλα απο την αλλη ειναι αδικο αυτο... Ετσι ειναι αυτα δυστιχος...

Οτι ειναι αδικο και κακο να μην εχει καποια ευκολια που θα μπορουσε να εχει καπου αλλου στην Ελλαδα χωρις προβλημα, ειναι προφανες. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι εχει και δικαιο, και οτι μπορει να γινει κατι. Σημαινει απλα οτι συμμεριζομαστε...τον καημο του.

Ουφ, δεν ξέρω, λογικά ακούγονται όλα αυτά. Αλλά από την άλλη το ίδιο θα μπορούσε κανείς να πει και για το νερό ή το ρεύμα: πως μπορούν να καλυφθούν και ιδιώτικα με αγορά μπουκαλιών ή γεννήτριες. Και ναι, καταλαβαίνω πως το νερό πχ είναι είδος πρώτης ανάγκης, αλλά το ρεύμα δεν είναι αντικειμενικά τέτοιο (ζεις χωρίς ρεύμα, απλά ταλαιπωρείσαι). Για μένα η dsl πλέον είναι σαν το ρεύμα και μου φαίνεται αστείο να μη παρέχεται παντού.. αλλά οκ, εγώ δεν είμαι επιχειρηματίας να ξέρω κιόλας.

Οκ, αν το αντεπιχειρημα ειναι να υπαρχει καλυψη DSL απο τον ΟΤΕ (που δεν ειναι και δημοσια επιχειρηση πλεον) οπουδηποτε υπαρχει και καλυψη ρευματος ή νερου, δεν μπορω να πω τιποτα.

Αν το να εχει καποιος ζεστο νερο για να κανει μπανιο, θερμανση, πριζες για να λειτουργουν οικοσυσκευες (και υπολογιστης μεσα σε αυτα), κτλ ειναι το ιδιο με το να εχει γρηγορο ιντερνετ. Οκ. :redface:

Ακομα, μαλλον στην περιπτωση συγκρισης ρευματος - DSL ξεχναμε ενα πραγματακι. Ρευμα χρειαζονται ολοι, ιντερνετ ομως, σιγουρα οχι ολοι. (κακως θα πειτε. Κακως θα πω και εγω. Αλλα θα συμπληρωσω οτι ειναι και η πραγματικοτητα) ;)

Και τελος παντων, για να καταλαβω, η αποψη αυτων που υποστηριζουν τον καταγγελοντα ποια ειναι; 100% καλυψη ολης της χωρας απο DSLAM; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ε βασικά εγώ είπα πως έχεις δίκιο. Απλά λέω επίσης πως είναι άδικο για εκείνον. Και οκ, η συγκριση νετ και ρεύματος δεν είναι ακριβώς ό,τι πιο πετυχημένο, αλλά στο δικό μου μυαλό πλέον θεωρούνται σχεδόν ισάξια (σχεδόν είπα! :P) Και ναι, ξέρω πως το δικό μου μυαλό δεν είναι το μυαλό όλων!

:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Ε βασικά εγώ είπα πως έχεις δίκιο. Απλά λέω επίσης πως είναι άδικο για εκείνον. Και οκ, η συγκριση νετ και ρεύματος δεν είναι ακριβώς ό,τι πιο πετυχημένο, αλλά στο δικό μου μυαλό πλέον θεωρούνται σχεδόν ισάξια (σχεδόν είπα! :P) Και ναι, ξέρω πως το δικό μου μυαλό δεν είναι το μυαλό όλων!

:redface::redface:

Α δεν το καταλαβα ετσι. Νομιζα οτι διαφωνουσες. Αλλα ουτως ή αλλως δεν θα γινει τιποτα και αν εχω αδικο (δεν στην "λεω" δηλαδη πιο πανω ουτε εκνευριζομαι αν διαφωνει καποιος μαζι μου!) Απλα νομιζω οτι η συγκριση ειναι ανιση, και επομενως δεν θα πρεπε να υπαρχουν τοσα πολλα DSLAMs. Αν εσυ διαφωνεις...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top